17 stycznia 2016

Co w trawie piszczy?            Mistrzostwa Europy 
       w piłce ręcznej mężczyzn
Dziś piłka ręczna jest taka, 
że scenariusze, 
które wydaje się, że są już napisane, 
nagle się zmienia. 
Nagle masz innych bohaterów, 
ktoś inny dostaje Oscara.
 (Bogdan Wenta)


Rok 2016 śmiało można nazwać sportowym. To właśnie w tym roku odbędą się Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro czy też Mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Jak pewnie wiecie, w naszym kraju odbędą się Mistrzostwa Europy w piłce ręcznej mężczyzn. Rozpoczną się one 15 stycznia i potrwają do 31 stycznia. Będzie to jedno z najważniejszych wydarzeń sportowych odbywających się w naszym kraju w tym roku. O medale będzie walczyć 16 drużyn, w tym także reprezentacja Polski. Polacy rozpoczną Mistrzostwa w Krakowie, gdzie w fazie wstępnej zmierzą się z reprezentacją Francji (obecni Mistrzowie Olimpijscy, Mistrzowie Świata, a także Mistrzowie Europy), Macedonii i  Serbii. Na ostatnim Euro szczypiorniści zajęli 6. miejsce. Teraz wszyscy liczymy na jeszcze lepszy wynik, a najlepiej - miejsce na podium.
Piłka ręczna  jest równie popularnym sportem jak piłka nożna czy siatkówka, więc takie sportowe wydarzenie jest dobrą sposobnością  do jej popularyzacji w naszym kraju. Mistrzostwa Europy są także wykorzystywane do promocji Polski na arenie międzynarodowej. Mecze odbędą się w czterech halach: Ergo Arenie znajdującej się na granicy Gdańska i Sopotu, Hali Stulecia we Wrocławiu, katowickim Spodku i najnowocześniejszej w Polsce  - Kraków Arenie.

Dla mnie piłka ręczna to najbardziej męska gra zespołowa na świecie. Zawodnicy, którzy uprawiają ten sport, to mega - rzeźnicy, prawdziwi sportowcy, gladiatorzy XXI wieku. Te słowa wypowiedział Łukasz Kadziewicz. Trudno się z nimi nie zgodzić. Piłka ręczna to bardzo kontaktowy sport. Uczy zaciętej, szlachetnej walki o zwycięstwo, ale też  koleżeństwa, działania w drużynie i  podejmowania szybkich decyzji. Nie bez powodu szczypiorniści nazywani są właśnie gladiatorami. 
W ostatnich latach nasze reprezentacje, żeńska i męska, odnoszą sukcesy na imprezach międzynarodowych. W zakończonych niedawno Mistrzostwach Świata  w Danii nasze szczypiornistki zajęły 4. miejsce, a niecały rok wcześniej panowie zdobyli brązowy medal na Mistrzostwach Świata w Katarze. Na pewno większość  z Was pamięta bramkę Michała Szyby rzuconą na dwie sekundy przed końcowym gwizdkiem podczas meczu o trzecie miejsce. Ta właśnie bramka dała biało-czerwonym dogrywkę, a później zwycięstwo w całym spotkaniu. Nasza męska reprezentacja obecnie zajmuje 9. miejsce w rankingu EHF (Europejskiej Federacji Piłki Ręcznej). Jako ciekawostkę mogę podać, że najwięcej występów w kadrze (261) ma Sławomir Szmal, a najwięcej rzuconych goli (bo aż 1170!) Jerzy Klempel.

Zachęcam wszystkich do oglądania rozgrywek  i kibicowania naszej reprezentacji podczas tych Mistrzostw Europy. Na pewno dostarczą nam wielu emocji. Miejmy nadzieję, że samych pozytywnych. Z dumą wspierajmy polskich szczypiornistów.

Iwona

Grafika:
http://cdn12.se.smcloud.net/t/photos/487169/mistrzostwa-europy-pilka-reczna-euro-2016.jpg
http://ocdn.eu/images/pulscms/OGE7MDQsMCw1ZCxkYWEsN2FmOzA2LDMxNCwxYmM7MGMsMTQwYjFjZmU3ZjBhYzUyZWRjMDEwZDcwOTc4ZTg0YmUsMSwxLDYsMA__/ce53192f96e4284a304848cf07d18207.jpg
http://spryciarz.com/media/upload/news/0/314/polska-pilka-reczna-big.jpg

36 komentarzy:

 1. Z zapartym tchem będę oglądała kolejne mecze. Mam nadzieję, ze rok 2016 będzie szczęśliwym rokiem dla naszych sportowców i chociaż może napotkają oni na swojej drodze problemy i porażki, najważniejsze by nigdy się nie poddawali :)
  Trzymamy za nich wszyscy kciuki!

  OdpowiedzUsuń
 2. Dla mnie piłka ręczna jest ciekawsza niż piłka nożna. Cieszę się, że Polacy osiągają sukcesy w tej dyscyplinie sportowej.

  OdpowiedzUsuń
 3. Z całego serca kibicuję naszym rodakom! Mam nadzieję, że pokażą na co ich stać i zdobędą mistrzostwo Europy! :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Zawsze z zainteresowaniem oglądam mecze z udziałem naszych sportowców. Mocno trzymam za nich kciuki i będę uważnie obserwować ich tegoroczne sportowe zmagania. Innych również do tego zachęcam! :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Oglądałam pierwszy mecz Polaków z Serbami. Emocje które mi towarzyszyły sa nie do opisania. Dzisiejszy mecz z Macedonia napewno dostarczy wielkich emocji. Każdy mecz naszej reprezentacji jest okazją do okazania swojego patriotyzmu. Wierzę głęboko w to,że nasi gladiatorzy zdobędą złoty medal na który bez wątpienia zasługują ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Na podstawie tego wpisu można stwierdzić,że 2016 rok będzie czasem pełnym emocji związanych z wydarzeniami sportowymi i czasem kibicowania reprezentantom naszego kraju.

  OdpowiedzUsuń
 7. Piłka ręczna jest bardzo ciężkim sportem, wiele razy rozmawiałam o tej dyscyplinie z moją ciocią, która grała przez kilka lat, tłumaczyła mi, że potrzeba bardzo dużo samozaparcia, należy być sprawnym fizycznie, zwłaszcza ręce muszą być odpowiednio umięśnione, ale najważniejsza jest technika. Tak jak wszyscy, kibicuję naszej drużynie szczypiornistów i życzę im jak najwięcej sukcesów.

  OdpowiedzUsuń
 8. Mimo, że nie rozumiem zasad piłki ręcznej to lubię oglądać mecze, w dodatku z moim bratem. Za wszelką cenę chce mi wytłumaczyć o co w niej chodzi. Jestem naprawdę dumna z naszych chłopaków i głęboko wierzę, że mogą stanąć na podium.

  OdpowiedzUsuń
 9. Masz rację, piłka ręczna to bardzo trudny sport. Miałam z nim styczność, ponieważ mój brat od kilku lat gra w klubie sportowym. Nie raz i nie dwa miał kontuzję, ale nie poddawał się. Na pewno będę oglądała mecze naszej Reprezentacji i trzymała kciuki! Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo lubię piłkę ręczną. O wiele bardziej wolę ją od piłki nożnej. Nie spodziewałem się tu takiego postu, więc tym bardziej mnie on cieszy. Trzymam kciuki za naszą reprezentację i mam nadzieję, że osiągnie sukces.

  OdpowiedzUsuń
 11. Od kiedy pamiętam razem z rodzicami i bratem kibicowaliśmy polskim sportowcom, w tym także szczypiornistom. Niejednokrotnie czułam ogromna dumę ze zwycięstwa naszych rodaków, jak np. po zdobyciu brązowego medalu na MŚ w Katarze. Mam wielką nadzieję, że podczas tych Mistrzostw Europy "nasi chłopcy" również nie zawiodą.

  OdpowiedzUsuń
 12. Interesuję się sportem, głównie piłką ręczną i siatkówką :) Trzymam kciuki za naszą reprezentację i wierzę, że znajdzie się na podium ! :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Chociaż jestem zagorzałym kibicem piłki nożnej to z miłą chęcią oglądam mecze polskiej reprezentacji w dużo bardziej emocjonującym sporcie jak piłka ręczna. Liczę, że na trwających właśnie ME nasza reprezentacja stanie na podium.

  OdpowiedzUsuń
 14. W tym roku liczę na to, że nasi Gladiatorzy staną na najwyższym stopniu podium. Trzymam kciuki :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Mam nadzieję, że rok 2016 będzie jak najbardziej udany dla naszych sportowców. Trzymam kciuki za naszą reprezentację:)

  OdpowiedzUsuń
 16. Brawo, Iwona! Zachęciłaś mnie- kompletnie antysportową duszę- do obejrzenia zmagań naszych szczypiornistów w czasie zbliżających się mistrzostw! :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Zawsze z zaciekawieniem oglądam mecze z udziałem Polaków. Po każdej wygranej jestem bardzo dumna i mocno trzymam kciuki za następne rozgrywki. Mam również nadzieję, że Polakom uda się stanąć na podium.

  OdpowiedzUsuń
 18. Uwielbiam piłkę ręczną, to świetna dyscyplina sportowa. Wierzę, że nasi rodacy zyskają miejsce na podium. Są bardzo dobrze zgrani. Cały czas im kibicuję i wierzę w ich sukces na Mistrzostwach Europy 2016.

  OdpowiedzUsuń
 19. Niestety, nie interesuję się sportem niemal wcale i jedyne co, to dowiaduję się o wynikach od zapalonych kibiców, a tych nie brakuje :) Przyznam jednak, że piłka ręczna jest jednym ze sportów, w których można się nieźle uśmiac i dobrze spożytkowac nadmiar energii.
  Powodzenia w dalszych sukcesach Polacy!

  OdpowiedzUsuń
 20. Prawdę mówiąc to nie interesuję się sportem, ale jestem dumna z naszych sportowców. :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Piłka ręczna, to niesamowicie ciekawy sport, pełen zwrotów akcji, mam nadzieję, że nic mi nie przeszkodzi w oglądnięciu wszystkich meczy z udziałem Polaków, bo jest zawsze bardzo ciekawe widowisko, które trzyma w napięciu do ostatniej minuty. Mam oczywiście nadzieję i życzę tego naszym reprezentantom, że dojdą jak najdalej.

  OdpowiedzUsuń
 22. Próbowałam kiedyś swoich sił w piłce ręcznej. Gra była przyjemna, ale na zawody się nie nadawałam ;p

  OdpowiedzUsuń
 23. Jestem fanką piłki ręcznej, sama miałam okazję grać w nią przez 3 lata i dobrze wspominam ten czas.
  Jako ciekawostkę chciałabym nadmienić że Piłka ręczna potocznie nazywana jest "szczypiorniak", od nazwy miasta w którym rozegrano pierwszy mecz w Polsce w 1917 roku.

  OdpowiedzUsuń
 24. Wczorajszy mecz Polska-Macedonia dostarczył zarówno mi jak i innym obywatelom Polski dużo wrażeń. Mimo tego, że pierwsza połowa skończyła się dla nas niekorzystnie 13-11 to nasi szczypiorniści wygrali. Mecz pełen emocji. Mamy awans i przechodzimy dalej! Teraz czeka nnas mecz z Francją... Nie trzeba mówić, że to będzie ciężkie 60 minut meczu.. No cóż, to są Mistrzowie Świata ale trzymajmy kciuki :)

  OdpowiedzUsuń
 25. Mam nadzieję, że jutro pokonamy Francję! Do boju Biało-czerwoni!

  OdpowiedzUsuń
 26. Osobiście nie przepadam za sportem, lecz miło usłyszeć o dokonaniach naszych rodaków. Miejmy nadzieję, że będziemy osiągać co raz więcej!

  OdpowiedzUsuń
 27. Szczerze nie przepadam za tym sportem, ale osiągnięcia rodaków w sporcie to dla mnie również duma. Pomimo braku sympatii do tej dyscypliny to przyznam, że oglądałam każdy mecz z rodziną z zapartym tchem. Obyśmy osiągnęli jeszcze więcej sukcesów! :)

  OdpowiedzUsuń
 28. Bardzo lubię sport. Nie tylko oglądać rozgrywki ale także sam gram w piłkę nożną i często ręczną. To bardzo wyczerpujący sport. Podziwiam polskich zawodników za ich zaciętą walkę do końca i życzę samych sukcesów w mistrzostwach.

  OdpowiedzUsuń
 29. Nie interesuję się sportem, ale jestem dumna, że Polska odnosi w tej dziedzinie wiele zwycięstw, a polscy fani mogą chwalić się wynikami drużyn, którym kibicują.

  OdpowiedzUsuń
 30. Ostatni mecz z Francją, czyli obecnymi mistrzami olimpijskimi był naprawdę emocjonujący. Polacy wygrali ze sporą przewagą, co daję nadzieję na sukces w tym turnieju. Z niecierpliwością czekam na następny mecz.

  OdpowiedzUsuń
 31. Trzymam kciuki za nasze kolejne zwycięstwa! Mam nadzieję, że rok 2016 będzie dla naszej reprezentacji owocnym czasem.

  OdpowiedzUsuń
 32. Jestem dumny, gdy widzę jak sport przyciąga młodych ludzi i uczy ich patriotyzmu :)

  OdpowiedzUsuń
 33. Nasi szczypiorniści już wiele razy pokazali, co potrafią, oby tak było także w 2016 roku! Czekam na kolejne pełne emocji mecze. Trzymam za nich kciuki!

  OdpowiedzUsuń
 34. Miałem kilka razy styczność z piłką ręczną i przekonałem się,że to jeden z cięższych sportów - potrzeba w nim wielu umiejętności .Trzymam kciuki za naszą reprezentacje :)

  OdpowiedzUsuń
 35. Uwielbiam oglądać rozgrywki piłki ręcznej, tym bardziej, że mój dobry kolega ją trenuje (i mam nadzieję, że kiedyś zobaczę go grającego w reprezentacji). Jestem dumna z naszych sportowców. :)

  OdpowiedzUsuń
 36. Uwielbiam oglądać piłkę ręczną, mimo wszystko jestem dumna i podziwiam polskich sportowców.

  OdpowiedzUsuń