17 grudnia 2015

Oglądamy filmy         W haremie sułtana Sulejmana


 
            Każdy dąży do tego samego, 
mimo to, wiele jest wersji historii.
     (Sulejman II Wspaniały)

„Wspaniałe stulecie” to serial, który opowiada o losach  Imperium Osmańskiego za czasów Sulejmana II Wspaniałego. Cieszy się ogromną popularnością na całym świecie. Także w Polsce, pomimo różnic kulturowych  i religijnych, podbił serca wielu, szczególnie kobiet.  Wydarzenia historyczne i polityka ustępują miejsca codziennemu życiu w haremie, intrygom, sporom  i kobietom władcy. Ostatnio taką popularnością cieszył się serial „Niewolnica Izaura”-  podczas jego emisji ulice pustoszały, a wszyscy widzowie zajmowali miejsce przed telewizorem. Twórcom „Wspaniałego stulecia” udało się powtórzyć ten sukces. Serial wzbudził wiele kontrowersji w państwie tureckim, którego premier i prezydent zarzucili, iż telenowela przedstawia znakomitego władcę w złym świetle i przekłamuje wiele faktów historycznych. Sulejman jest ukazany jako bawidamek, który większość czasu poświęca miłosnym podbojom, a jedynie  przy okazji zajmuje się sprawami państwowymi  i wojennymi, które dla niego jako sułtana powinny być priorytetem. Nie powinniśmy się jednak zrażać tymi negatywnymi opiniami, ponieważ serial, nawet jeśli nie jest do końca zgodny z historią, jest świetną rozrywką, a piękne stroje, biżuteria i wnętrza przenoszą nas do XVI -wiecznego Imperium Osmańskiego.
Na początek opowiemy o głównym bohaterze - „Władcy Świata” Sulejmanie.   W 1520 roku  po śmierci ojca Selima I Groźnego zasiadł na tronie. Jest uznawany za jednego  z najlepszych władców, dlatego potomni nadali mu przydomek „Wspaniały”.  Był niezwykle uzdolnionym dowódcą, co pozwoliło mu spełnić marzenia jego przodków dotyczące  podboju  świata.  Udało mu się zdobyć wiele ziem. Na szczególną uwagę zasługuje jego zwycięstwo w roku 1526 pod Mohaczem nad Węgrami, których rozgromił w 3 godziny.  Padyszach był zwany także „Prawodawcą”, ponieważ dzięki niemu tureckie prawo zostało uregulowane. Sulejman był także poetą, tworzył wiersze dla swoich kobiet pod pseudonimem Muhibbi. 
 
Niewiele wiemy o pierwszej żonie sułtana. Według źródeł historycznych, urodziła ona syna, który zmarł podczas epidemii ospy w 1521roku. W serialu jest ona pominięta, ponieważ zmarła w roku objęcia władzy przez męża. Druga żona to Gulfem, która także urodziła sułtanowi syna, który jako niemowlę zmarł  na ospę. Straciła ona wtedy tytuł sułtanki i stała się Gulfem Hatun. Występuje ona w serialu, lecz nie odgrywa większej roli. Zostanie skazana na śmierć za próbę zabicia władcy. Trzecią żoną była Mahidevran, zwana przez padyszacha Gulbahar, co znaczy wiosenna róża. W rzeczywistości dała sułtanowi dwóch synów - Mustafę i Ahmeda  oraz  jedną córkę - Raziye. Mahidevran słynęła z niezwykłej urody, według źródeł historycznych była najpiękniejszą kobietą sułtana. Czwartą i ostatnią prawowitą żoną była Roksolana, której sułtan nadał imię Hurrem. Pochodziła ona z Rohatynia na Ukrainie. Nie wiadomo, w jaki sposób zdobyła względy sułtana, część Turków tłumaczyła to rzekomymi czarami, w których miała pomagać faworycie Sulejmana hiszpańska Żydówka Trongilla. Najpewniej jednak Roksolana po prostu doskonale potrafiła manipulować swoim mężczyzną. Kiedyś doszło do kłótni z Mahidevran, która pobiła Aleksandrę. Podrapana przez  zazdrosną kobietę, Roksolana odmówiła złożenia wizyty u Sulejmana. Argumentowała, że nie może do niego pójść, bo tylko obraziłaby go swoim wyglądem. Zainteresowany sprawą sułtan, zobaczył, w jakim stanie jest niewolnica, a potem usłyszał od pewnej siebie Mahidevran, że ona nie czuje się niczemu winna. Zbulwersowany, odesłał krewką żonę, a całą swoją miłość przelał na Roksolanę. Urodziła Sulejmanowi syna Mehmeta (1521), córkę Mihrimah (1522), Abdullaha (1523; zmarł, mając 3 lata), Selima (1524), Bajezida (1526)  i Dżihangira (1530). Wcześniej gdy niewolnica zachodziła w ciążę i rodziła syna, to nie wracała już do łoża sułtana, tylko była wysyłana wraz  z dzieckiem do jednej z osmańskich prowincji. Sulejman jednak nie odesłał Roksolany po narodzinach pierwszego syna. Urodziła mu kolejne dzieci i została w Stambule na zawsze. Sulejman pewnie korzystał z  innych kobiet w haremie, ale ona nie dała się już usunąć z uprzywilejowanej pozycji – opowiada profesor  Kołodziejczyk. Sułtan dla ukochanej zerwał z tradycją, czyniąc  z niej wolną kobietę. Jednak w rzeczywistości - w odróżnieniu  od serialu - poślubił Hurrem po śmierci swojej matki, która była przeciwna temu związkowi, a Sulejman nie chciał się jej sprzeciwiać.  Sułtanka także zajmowała się dobroczynnością, założyła szpital, który istnieje do dziś. 
Jedną z osób, które w dużej mierze wpłynęły na losy imperium był  Ibrahim Pasza. Pochodził z Pargi, był synem rybaka Manolisa. Jako mały chłopiec został uprowadzony i trafił na targ turecki, gdzie został kupiony przez kobietę, która zapewniła mu wszechstronne wykształcenie. U niej także poznał sułtana, który stał się jego przyjacielem i bratem. Najpierw pełnił funkcję sokolnika, następnie szambelana, a później wielkiego wezyra i naczelnego wodza Imperium Osmańskiego. Był mecenasem sztuki, wspierał i cenił artystów, którym sam był. W serialu został ukazany jako negatywna postać, która jest porywcza, wybuchowa, domaga się szacunku. Pod koniec życia od nadmiaru władzy zachowuje się jak sam sułtan. Zdradza także swoją żonę - siostrę sułtana - z jedną z nadzorczyń w haremie. W rzeczywistości Ibrahim był wierny małżonce, a dyplomacja była jego mocną stroną. Potrafił nawiązać pokojowe stosunki  z posłami  z innych państw. Potrafił pozyskiwać zwolenników, był osobą sprytną, która miała posłuch u innych. Wielki wezyr to także doskonały strateg wojenny. Dzięki niemu imperium poszerzyło swoje granice. Jak przystało na tak wybitną jednostkę, miał wielu wrogów. W wyniku ich działań został zamordowany z rozkazu sułtana. Postacią szczególnie skrzywdzoną przez twórców serialu był Nasuh Effendi, nazywany Matrakczym. W telenoweli ukazany jest wyłącznie jako wierny sługa i przyjaciel Ibrahima Paszy, dla którego był zdolny do największych poświęceń.  Nie mówi się także nic o jego wielkich zasługach dla imperium.  W rzeczywistości natomiast  był wszechstronnym człowiekiem, dlatego nazywano go Leonardo Da Vinci Imperium Osmańskiego. Malował miniatury, rzeźbił figurki, pisał książki historyczne, był genialnym matematykiem, tworzył mapy. Był także mistrzem szermierki i nauczycielem walki. To on stworzył grę matrak. Znał pięć języków obcych. Był specjalistą nawigacji, pracował w marynarce wojennej Imperium.

Akcja serialu toczy się w pałacu Topkapi, w którym tak naprawdę mieszkał sułtan Sulejman. Jest to prawdziwy pałac, nie scenografia filmowa.  Kompleks ten cieszy się ogromną popularnością wśród turystów z całego świata. Można tam zobaczyć m.in. wnętrza, po których niegdyś stąpały szlachetne stopy członków dynastii osmańskiej, jeden  z największych diamentów na świecie oraz kolekcję chińskiej porcelany, z której jadła sułtańska rodzina. Wierzono, że chińska porcelana popęka lub zmieni kolor, gdy znajdzie się w niej zatrute jedzenie. Sztućce wykonywano z kości słoniowej i skorup żółwi. Za czasów Sulejmana Wspaniałego w kuchni pracowało 500 osób.  W pałacu także odbywały się posiedzenia dywanu.  Był tam również skarbiec, mennica i uniwersytet. Było to serce Imperium Osmańskiego Mieścił się tam harem, który zamieszkiwała rodzina i 300 nałożnic władcy. Porządkiem rządził system zasad i tradycji. Słowo harem oznacza „prywatny”, „zabroniony”.  Największą władzę w nim sprawowała  valide, czyli matka sułtana.  Harem ma 6 pięter,  lecz do zwiedzania udostępnione jest tylko jedno. 
Historia Turcji jest niesamowicie bogata i ciekawa, a dzięki serialowi zainteresowanie nią znacznie wzrosło. Przystojni aktorzy (w szczególności aktor grający Bali Beja) wcielający się w role męskie zdecydowanie wpływają na dużą oglądalność wśród kobiet.  J Pomimo wielu kontrowersji i niezgodności  z faktami historycznymi, zachęcamy do zobaczenia chociaż jednego odcinka telenoweli.

Team Ibrahim

Grafika:
http://rodzynkisultanskie.blog.pl/files/2015/03/MUHTE%C5%9EEM-YUZYILwspaniale-stulecie.jpg
http://iv1.lisimg.com/image/1836756/407full-muhte%C5%9Fem-y%C3%BCzy%C4%B1l-poster.jpg
http://twoje-seriale.pl/wp-content/uploads/2015/09/wspanialew-stulecie-21.jpg
https://akphoto4.ask.fm/725/901/168/-389996981-1ssibsi-kn7nnja4h7glf45/original/avatar.jpg 

47 komentarzy:

 1. Nie jestem wielką fanką telenoweli, ale ta akurat przykuła moją uwagę.
  Po poście, jednak muszę stwierdzić, że tak jak wielu filmach na faktach, fabuła tego serialu opowiada różniące się wydarzenia od tych, które były rzeczywiście.
  Mimo całej krytyki względem "Wspaniałego stulecia", znalazłam serial na zimne, pochmurne wieczory :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie lubię oglądać seriali bo są to zazwyczaj niekończące się historie. Kraje azjatyckie są bardzo złym miejscem dla kobiet, są one źle traktowane i nie mają praw.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W krajach azjatyckich są źle traktowane, nie mają praw i w ogóle żyją jak niewolnice, nic im nie wolno... Twierdzisz, że tak jest w całej Azji? A w pozostałych miejscach świata wszystko im wolno, nic nie muszą robić i żyją jak królowe... Tak?
   Zastanów się nad tym co piszesz.

   Usuń
 3. Widziałam kilka odcinków tego serialu. Największe wrażenie na mnie wywarły stroje bohaterów, które zapierają dech w piersiach. Dzięki tak wielkiej popularności telenoweli wielu ludzi poznała, choć w części, historię Turcji. Mam nadzieję, że w Polsce powstanie kiedyś serial opowiadający historię naszego kraju, który zainteresuję widzów z całego świata.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie przepadam za telenowelami, ale opisany serial wydaje się być całkiem ciekawy. Jedyne co może drażnić widza to niezgodność i rozbieżność faktów, wydarzeń historyczny a tych przedstawianych w serialu. Plusem jest możliwość poznania tureckiej kultury i historii-wiedzy nigdy za dużo.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miłośnik poprawnej polszczyzny17 grudnia 2015 08:56

   Andziu Droga! Czy na pewno po lekcji polskiego na temat błędów językowych sformułowanie: "wydaje się być" wydaje Ci się poprawne?

   Usuń
  2. Faktycznie, dziękuję za poprawkę.

   Usuń
 5. Tą telenowelę zaczęłam oglądać dzięki mojej babci. Na początku nie byłam przekonana co do tej telenoweli, ponieważ nie wiedziałam zbytnio o co chodzi. Potem babcia mi wytłumaczyła pokrótce o co chodzi i wciągnęłam się w dalsze odcinki. Telenowele bądź seriale mają to do siebie, że możemy nie oglądać ich przez 15 odcinków a temat nadal ciągnie się ten sam i nic nas nie omija.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie również do oglądania Wspaniałego Stulecia zachęciła babcia :)
   Lubię filmy ukazujące życie ludzi sprzed kilku wieków. Opisywana telenowela jest idealna. Nie tylko wypełnia zimowe popołudnia ale także uczy.

   Usuń
 6. Post przedstawia wiele rzeczy, które w serialu nie są ukazane. Oglądałam wiele odcinków i bardzo mi się one spodobały, jednak po zmianie aktorów serial wiele stracił w moich oczach i pomimo pięknych strojów i biżuterii nie przykuwa już tyle mojej uwagi. Pragnę dodać, że pomimo upływu lat walka o władzę i sławę nie zmieniła się. I choć dzieje się to w nieco inny sposób każdy tak jak ukazano w filmie dąży do jak najlepszej pozycji.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo ciekawy post. Zachęcił mnie do obejrzenia tego filmu i myślę, że w wolnym czasie (a będzie go teraz sporo) to go obejrzę. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Seriale to głównie bezsensowne historie, które nie wnoszą nic ciekawego do życia, tylko marnują czas. Ale oczywiście istnieje wiele "perełek". Myślę,(po przeczytaniu tego posta) że "Wspaniałe stulecie" może być jednym z nich. To opis historii, a więc poniekąd jest oparty na faktach. Szkoda, że wiele postaci dostało zupełnie inne role niż te jakie pełniły w rzeczywistości. Mimo wszystko, macie rację. Kilka odcinków może pomóc w poznaniu klimatu Turcji i zachęcić do wgłębienia się w historię tego kraju. Pozdrawiam wszystkich fanów serialu :)

  OdpowiedzUsuń
 9. skusiłem się obejrzeć zapowiedzi kilku odcinków tego serialu i zgodnie z treścią postu nie podbił mojego serca... może gdybym był kobietą bardziej urzekły by mnie miłosne podboje Sulejmana II Wspaniałego.

  OdpowiedzUsuń
 10. Ciekawy post dotyczący serialu, który przedstawia historie władców imperium Osmańskiego. Oczywiście że będą rozbieżności między prawdziwą historią a serialem jak w każdej ekranizacji np. książki .

  OdpowiedzUsuń
 11. "Wspaniałe Stulecie" poznałam dzięki mojej mamie i babci, które to uwielbiają. Mnie jednak on nie przekonał. Są w nim spore niezgodności. Jednak rzeczywiście oglądając to możemy choć trochę poznać historie i tradycje Turcji.

  OdpowiedzUsuń
 12. Byłam bardzo sceptycznie nastawiona do tego serialu, kojarzył mi się z "Modą na Sukces" osadzoną w egzotycznym świecie tureckiego władcy. Po obejrzeniu jednego odcinka ze wstydem muszę przyznać, że historia jest nawet wciągająca ;). Zgadzam się z innymi komentującymi, stroje i piękna scenografia najbardziej przyciągają uwagę widza.
  Bardzo ciekawy wpis. Brawo, fanki Ibrahima! :D

  OdpowiedzUsuń
 13. Serial wydaje się bardzo ciekawy. Obejrzałam tylko jeden odcinek i od razu przypadł mi do gustu. Jest to idealny serial na samotne, zimne wieczory. Świetny post!

  OdpowiedzUsuń
 14. Nie oglądam tego serialu zbyt często, raz na jakiś czas zdarzy mi się obejrzeć odcinek. Mimo to fascynuje mnie kultura i historia Turcji. Kultura jest interesująca, gdyż jest ona inna niż kultura europejska. W historii tego kraju zawsze ciekawiły mnie liczne intrygi, które miały miejsce na dworze. Post jest bardzo ciekawy, można przeczytać o wielu interesujących faktach. Brawo dla jego autorów :D

  OdpowiedzUsuń
 15. #olamazurek32117 grudnia 2015 13:45

  Przez pewnien okres regularnie oglądałam ten serial. Na początku dla zabicia nudy, ale z czasem naprawdę mnie zaciekawił. Świetny post, znajdują się w nim wszystkie niezbędne informacje oraz ciekawostki na temat "Wspaniałego Stulecia".Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 16. Muszę przyznać, że początkowo sądziłem, iż post ten będzie nudny i nieprzyjemnie będzie się go czytało, jednakże składam na ręce autora gratulacje, gdyż napisał go w taki sposób, aby czytelnik nie nudził się podczas czytania i to udało się mu.

  OdpowiedzUsuń
 17. Jeśli już jesteśmy w temacie seriali to może warto by się było zastanowić nad postem na temat serialu "gra o tron", który jest moim ulubionym. Jest w nim przedstawione średniowiecze. Bitwy, dawne obyczaje i niesamowita fabuła, która wciągnie każdego.
  Serial jest na podstawię książki Georga R.R. Martin'a. Trzyma w napięciu do ostatniej chwili i ukazuję dawną rzeczywistość w sposób zrozumiały i dostosowany do widzów XXI wieku. Co do efektów, scenerii, gry aktorskiej... Nie mogę dać mu żadnego minusa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś napisała taki post. Zapraszamy.

   Usuń
 18. Do obejrzenia kilku odcinków "Wspaniałego stulecia" zachęciło mnie tło historyczne, stroje i obyczaje ówczesnego Imperium Osmańskiego. Moim zdaniem jest to dobra odskocznia do codziennej monotonii życia i pozwala przenieść się w świat przepychu i bogactwa.

  OdpowiedzUsuń
 19. Po przeczytaniu dzisiejszego wpisu sądzę, że raczej ten serial nie przypadł mi do gustu. Oczywiście autor pięknie po krótce opisał nam główny wątek i bohaterów, za co składam gratulacje za fantastyczne rozwinięcie tematu. W tej chwili nie mogę stwierdzić czy będę w stanie obejrzeć cały serial, ale postaram się zobaczyć choć jeden odcinek. Przecież nie można oceniać książki po okładce.

  OdpowiedzUsuń
 20. Do postu podszedłem dość sceptycznie, ze względu na poruszanie tematu telenoweli, która zupełnie mnie nie interesuje. Na szczęście okazał się on być istną kopalnią faktów i ciekawostek historycznych, co prezentuje się naprawdę dobrze. Mam nadzieję, że w przyszłości pojawi się więcej tego typu zestawień.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miłośnik poprawnej polszczyzny18 grudnia 2015 10:11

   Snie! Czy na pewno po lekcji polskiego na temat błędów językowych sformułowanie:"okazał się on być" wydaje Ci się poprawne?

   Usuń
 21. Cudowne stroje, muzyka, fabuła pełna romansów i intryg – okazuje się, że jest to recepta na telewizyjny hit.
  Szkoda, że wcześniej nie znałam tej telenoweli, na pewno do tej pory obejrzałabym kilkanaście odcinków. Tym bardziej, że podbiła ona serca widzów w ponad 50 krajach świata!

  OdpowiedzUsuń
 22. Serial oglądam od początku jego emisji, bardzo mnie zainteresował ze względu na fabułę i ciekawy przekaz który wyrażony jest strojami i dobrą obsadą aktorską.

  OdpowiedzUsuń
 23. Świetny tekst. Byłam dość sceptycznie nastawiona do serialu, jednak ten post zachęcił mnie do tego by zagłębic się w jego fabułę. po obejrzeniu kilku odcinków, naprawdę zaczyna wciągać. Piękne kolorowe stoje i świetnie obsadzeni aktorzy zachęcają widza! :)

  OdpowiedzUsuń
 24. Ja także nie byłam wielką fanką tego serialu.Ogląda to moja siostra i czasami ja z nią oglądałam.Chociaż mogę powiedzieć, że aktualne odcinki 'Wspaniałego Stulecia' nie podobają mi się z powodu nowej aktorki, która gra Hurrem.A co do tekstu, fajnie dowiedzieć się faktów historycznych.

  OdpowiedzUsuń
 25. Oglądałam kilka odcinków Wspaniałego Stulecia i choć serial wydaję mi się zbyt zawiły to uważam, że post jak najbardziej zachęca do obejrzenia choćby jednego odcinka. Ponadto post w pełni oddaje zamiłowanie jego autorki do serialu - brawo Pati!

  OdpowiedzUsuń
 26. Nigdy nie oglądałem nawet jednego odcinka tego serialu.Uważałem,że to jest kolejny nudny serial tak jak inne.Po przeczytaniu tego artykułu myślę,że spróbuję obejrzeć jeden odcinek.

  OdpowiedzUsuń
 27. Pomimo tego że nie jestem fanką tego serialu post bardzo mi się podobał. Myślę, że serial jest jak najbardziej warty obejrzenia :)

  OdpowiedzUsuń
 28. Czarna_Róża&20 grudnia 2015 09:37

  Oglądałam ten serial trzy razy w życiu. Po przeczytaniu Twojej pracy, doszłam do wniosku, że prawie zainspirowałaś mnie do obejrzenia tego serialu. Wiem, że jesteś wielką fanką także wytrwałości abyś dotrwała do końca! ;)

  OdpowiedzUsuń
 29. Post bardzo ciekawy i naprawdę wciągający, mimo tego, że nie jestem zainteresowany tym tematem. Być może kiedyś obejrzę przynajmniej jeden odcinek, aby móc lepiej ocenić ten serial.

  OdpowiedzUsuń
 30. Gratuluję autorce tekstu. Widać, że jest prawdziwą fanką serialu i posiada ogromną wiedzę na jego temat.
  Od siebie mogę dodać, że "Wspaniałe Stulecie" jest tasiemcem w pełnym tego słowa znaczeniu. Obejrzenie nawet jednego odcinka może skutkować uzależnieniem. ;)

  OdpowiedzUsuń
 31. Nie ogladałam niestety żadnego odcinka tego serialu. Po przeczytaniu tego postu stwierdzam,że muszę oglądnąć choć jeden odcinek, bo opis serialu jest znakomity!

  OdpowiedzUsuń
 32. Niestety, ale serial po opisie nie przypadł mi do gustu. Samo oglądanie seriali uważam za drobną stratę czasu. Chyba zostanę przy książkach i pełnometrażowych filmach.

  OdpowiedzUsuń
 33. Powyższy post zachęcił mnie do obejrzenia chociaż kilku odcinków serialu w zależności od czasu, aby lepiej poznać tradycje, obyczaje, życie w pałacach osmańskich władców.

  OdpowiedzUsuń
 34. Moi rodzice ciągle oglądają ten serial. Mi nie przypadł on do gustu i raczej nic mnie nie przekona. Ale jeżeli ktoś lubi oglądać telewizje, to post jest pomocny przy ocenie serialu.

  OdpowiedzUsuń
 35. Wspaniałe stulecie to jeden z nielicznych seriali, który przykuł moją uwagę. Autorce posta gratuluję napisania tak szeroko rozwiniętej informacji o tym serialu, szczerze mówiąc nie miałam pojęcia o niektórych faktach z życia rodziny sułtana Sulejmana. Aczkolwiek post przeczytałam z wielkim zaciekawieniem ;)

  OdpowiedzUsuń
 36. Kika razy przymierzałam się do oglądania tego serialu, jednak jest on zupełnie nie w moim guście ;c Być może kiedyś spróbuję jeszcze raz, gdyż jak wiadomo gusta się zmieniają i możliwe, że jeszcze go doecenię i stanie się moim ulubionym ;)

  OdpowiedzUsuń
 37. Wolę seriale typu "Outlander", "Game of thrones", "Blindspot". Przeważnie staram się oglądać je w oryginalnym języku. Mogę wtedy wyłapać wiele nowych słówek i zwrotów. Odpoczynek połączony z nauką ;)

  OdpowiedzUsuń
 38. Słyszałam o tym filmie pomimo rozgłosu nie przykuł mojej uwagi.Uważam,że za dużo jest w nim brutalności.

  OdpowiedzUsuń
 39. Słyszałam trochę o tym serialu od koleżanki, kiedyś chciałam zacząć go oglądać jednak okazało się, że nie jest on w moim guście. Może jeszcze kiedyś do niego wrócę.

  OdpowiedzUsuń
 40. Moja siostra uwielbia ten serial. Próbowała mnie zachęcić do oglądania go, jednak po jednym odcinku już wiedziałam, że to nie jest to co mnie w pełni usatysfakcjonuje. Każdy ma przecież inny gust.

  OdpowiedzUsuń
 41. Wiele razy słyszałam o tym serialu. Oglądają go moi dziadkowie i rodzice, lecz mi niestety nie przypadł do gustu. Ale ten post zachęcił mnie do ponownego obejrzenia, byś może tym razem mi się spodoba.

  OdpowiedzUsuń