1 października 2015

Moje hobby, mój świat


    
    Dziennikarstwo to pasja

 

 

Prawdziwy dziennikarz musi mieć świadomość, 
że należy   do środowiska opiniotwórczego (...),
więc czasami delikatniej trzeba podchodzić do pewnych problemów. Głupotę można napisać zawsze – 
przecież papier przyjmie wszystko, 
a odwoływanie potem tego wszystkiego 
małą czcionką na szesnastej stronie – 
                              to chyba nie ma sensu.                                
(Łukasz Kadziewicz)


Kilka miesięcy temu dostałam zadanie dotyczące dziennikarstwa – napisanie  eseju na temat „ Dziennikarstwo- zawód czy powołanie?” Muszę przyznać,  że temat był tylko z pozoru prosty. Ciągle zmieniałam wstęp, nie mogłam się zdecydować na konkretną odpowiedź, aż w pewnej chwili pomyślałam, że napiszę tekst, który będzie zbiorem informacji, jakie zdobywałam od dzieciństwa aż do dnia dzisiejszego. Bardzo mi to pomogło  w pisaniu i dziś efektem mojej pracy jest poniższy esej, do którego przeczytania zachęcam.

Dziennikarz - zawód czy powołanie? To pytanie  w zasadzie dotyczy każdej profesji. Każdy zawód można traktować jako sposób na zarabianie pieniędzy, po prostu działanie, które pozwala utrzymać siebie i rodzinę, albo jako  powołanie. I wtedy wszystko, co robi się na co dzień, będzie się traktować jak misję: z pełnym zaangażowaniem. W swojej pracy zastanowię się nad tym, czy zawód dziennikarza podlega w tym względzie jakimś szczególnym kryteriom. Pamiętam z dziecięcych lat obraz elegancko ubranej kobiety, która z nienaganną dykcją prezentowała wiadomości. Jako dziecko marzyłam o tym, by być jak ta kobieta –elegancka, mądra i sławna. Zawsze byłam dzieckiem, które dużo mówiło, dlatego w rodzinie żartowano sobie, nazywając mnie panoramą. Od najmłodszych lat  dziennikarza postrzegałam jako pasjonata z ogromną wiedzą. Z upływem lat oraz   w miarę kształtowania się mojej osobowości i poglądów, zaczęłam rozumieć coraz więcej. Teraz widzę, jak bardzo się myliłam.  Wystarczy spojrzeć na tematy  różnych artykułów  i skonfrontować je z zamieszczoną treścią. Ile jest w nich nieprawdziwych informacji! Dlaczego? Dlatego, że prawdziwe są dużo mniej atrakcyjne dla odbiorców. To smutne, lecz życie jest – niestety – brutalne.

Warto  zatem zastanowić się, czym naprawdę kieruje się w życiu osoba, która wybiera dziennikarstwo. W pierwszej chwili pomyślałam o Kodeksie dziennikarza, a więc dokumencie, który  określa, kim jest  człowiek wybierający ten zawód. Dziennikarz przede wszystkim ma służyć społeczeństwu przez szukanie  i ukazywanie prawdy. Dlaczego więc jest tak, że dziennikarze za wszelką cenę dążą do pewnego rodzaju samozniszczenia, szukając sensacji, ubarwiają i wyolbrzymiają fakty, tracąc przy tym wiarygodność. W zasadę dziennikarstwa wpisane jest także poszanowanie wartości uniwersalnych, kultury i tradycji. Jest ono najczęściej łamaną zasadą ze wszystkich. Do najczęstszych nadużyć dochodzi szczególnie ze strony tak zwanych bulwarówek czy też brukowców. Dla tego typu mass mediów pracują zazwyczaj osoby, zwane paparazzi, dla których nie istnieją żadne granice. Ich zadaniem jest znalezienie tematu za wszelką cenę i  nieważne, czy naruszy to dobre imię innej osoby. Tacy ludzie wzbudzają we mnie niechęć,  a nawet bunt. Nigdy nie potrafiłam przyglądać się cierpieniu innych, dlatego też nigdy nie popierałam pracy paparazzich, którzy nie są dziennikarzami z powołania. To ludzie  szargający  dobre imię zawodu dziennikarskiego.

Prawdziwy dziennikarz - w moim przekonaniu -  nadal jest  osobą, która posiada ogromną wiedzę, determinację i siłę do osiągnięcia zamierzonego celu. Dobry dziennikarz  to ten, który wykonuje swoje zadania z wielką pasją, zaangażowaniem, z pełną odpowiedzialnością. Powinien kierować się przede wszystkim uczciwością i szczerością w przekazywaniu informacji. W swoim życiu zawodowym powinien przede wszystkim mieć na uwadze to, jak wielką siłę ma słowo dziennikarza. Każdego dnia powinien sobie zadawać pytanie: czy to, co robię, jest moją pasją i  misją, jaką mam do spełnienia? Czy też może jest zadaniem wykonywanym od niechcenia, tylko po to, aby nikt nie wytknął mi, że jestem nieudacznikiem, który niczego w   życiu nie osiągnął.  Dziennikarką, która swoją pracę nazywa swoją pasją, jest Alicja Stolarczyk. Jak powiedziała w jednym z wywiadów: czasem, gdy ktoś pyta mnie, czym jest dla mnie ta praca, to odpowiadam, że udało mi się, bo uprawiam hobby, a przy okazji jeszcze mi za to płacą. Robię coś, co lubię. Jestem w stanie się utrzymać. A to znaczy, że połączyłam to, co najlepsze. Według mojego odczucia, osoba taka jak Alicja Stolarczyk będzie dziennikarzem rzetelnym,  a co za tym idzie, jej praca nie będzie jej nudzić, lecz uszczęśliwiać. Informacje przez nią przekazywane nie będą tylko sztucznym bełkotem, a prawdziwym i pożądanym przez odbiorców słowem. Rzetelność bowiem jest  jednym z najważniejszych elementów w powołaniu dziennikarskim. Podobnie myśli Marcin Wcisło -   dobry dziennikarz to nie ten, który ukończył fakultet dziennikarski na renomowanej uczelni, lecz ten kto potrafi obiektywnie przedstawiać fakty każdego dnia, bez wyjątku. I taki cel winien przyświecać każdemu, kto podejmuje się tego zawodu. Nie jest to proste, ale nikt nie powiedział, że będzie łatwo. Ja odbieram to jako słowa pociechy i zachęty.
Wielu młodych ludzi pragnie podjąć studia dziennikarskie. Większość z nich jest od początku negatywnie nastawiona do swojej sytuacji. Sama wiem coś na ten temat, ponieważ ilekroć zaczynam z przyjaciółmi rozmowę na temat tego, co pragnę robić w przyszłości, słyszę: Daj spokój, nie znajdziesz po tym pracy! Studia na tym kierunku są nudne, lepiej się zastanów. Pomyśl, zanim podejmiesz tę decyzję.  Możliwe, że w takim momencie powinnam powiedzieć: macie rację, to nie jest kierunek dla mnie, ale tak się nigdy nie stanie. Silna wola i duch walki o swoje marzenia pomaga mi przebić się przez mur negatywnych komentarzy. Codziennie staram się rozwijać, aby  spełniło się moje  marzenie o studiach dziennikarskich. Nie o prestiżu marzę ,  ale chcę pomagać przekazując  informacje. Zawód dziennikarza należy do jednego z bardziej prestiżowych. Ale prestiż to nie wszystko. Jeśli tę profesję traktuje się na serio, to wymaga sporego samozaparcia, odpowiedzialności i wielu wyrzeczeń. To zawód niezwykle interesujący, ale także niezwykle absorbujący  – pisze Marcin Wrona. Z kolei Jacek Karnowski w rozmowie z Markiem Palczewskim wypowiada następujące słowa: Dziennikarstwo znów staje się zawodem par excellence, zawodem ludzi, którzy je kochają, lubią i szanują, a nie tych, którym zależy tylko na zarabianiu pieniędzy. W Polsce - choć oczywiście to było szersze, światowe zjawisko - w latach 90. XX wieku i na początku XXI z dziennikarstwa zrobił się przemysł, było ono biznesem, a nie misją czy powołaniem. Pieniądze wszystko przesłoniły. Wypowiadając powyższe zdanie, podkreśla, że dziennikarstwo jest powołaniem. I na koniec słowa jednego  z największych autorytetów dziennikarstwa – Ryszarda Kapuścińskiego: dziennikarza nie powinien charakteryzować cynizm, ponieważ jego praca opiera się głównie na kontakcie z drugim człowiekiem, który oczekuje od niego prędzej zrozumienia, otwartości i szczerej relacji. Człowiek - źródło tekstów każdego dziennikarza - nie chce być informatorem, ucieleśnieniem tematu na artykuł życia czy chodzącą wierszówką.

Sylwia

Grafika
http://www.gazetamarketingowa.pl/wp-content/uploads/2015/09/d4-500x500_c.jpg
http://igol.pl/wp-content/uploads/d/dziennikarstwo_sportowe__pasja.jpg

78 komentarzy:

 1. Moim zdaniem jest wiele zawodów, które wykonuje się z przyjemności a nie dla pieniędzy. Dziennikarstwo jest bardzo ciekawe, jednak szkoda że przeobraża się w brukowce i inne szmatławce. Powodzenia Sylwia w dążeniu do wymarzonego zawodu. :D

  OdpowiedzUsuń
 2. W 100% się z Tobą zgadzam! Dziennikarstwo to trudny kawałek chleba, ale tak naprawdę żadna praca nie wykonywania z pasją jest uciążliwa. Dziennikarzem trzeba się urodzić. Nie każdy jest stworzony do pisania reportaży czy felietonów. Wykonywanie tego zawodu wiąże się z wielką odpowiedzialnością jaką ciąży na tych osobach. Muszą przedstawiać informacje w sposób prawdziwy i nie urażający nikogo co jest bardzo trudną sztuką. Mam nadzieję, że za kilka lat będziemy mogli się szczycić prawdziwymi, rzetelnymi i uczciwymi dziennikarzami, która robią to co kochają w służbie innym. Świetna praca :)

  OdpowiedzUsuń
 3. W pełni zgadzam się z powyższym esejem... Nie wszyscy dziennikarze poszukują tylko sensacji... Choć coraz rzadziej zauważamy ich obecność to mimo wszystko oni nadal są i wykonują swoją pracę z pasją i ogromnym poświęceniem... Dlatego też tym esejem została potwierdzona myśl, iż nie można uogólniać i to w żadnej dziedzinie...
  Pozdrawiam autorkę, gratuluję samozaparcia, życzę wytrwałości w dążeniu do celu, no i osiągania jak największych sukcesów.

  OdpowiedzUsuń
 4. Moim zdaniem praca jako dziennikarz, jest jedną z trudniejsznych zawodów. Dostając temat artykułu czy reportażu musi zebrać informacje czasami nawet narażając swoje życie. Niektórzy nie podejmują się tak trudnych tematów, ale są też tacy którzy naprawdę kochają swoją pracę i nic nie jest dla nich przeszkodą, aby wykonać dane I'm zadanie. Dziennikarzy z pasją warto podziwiać.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawy artykuł. Choć nie interesuje mnie dziennikarstwo, to lubie robić to co kocham. W przyszłości chciałbym połączyć prace z moim hobby, tak jak zrobiła to Alicja Stolarczyk.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo podoba mi się twoja opinia na ten temat i jak najbardziej zgadzam się z twoim zdaniem. Każdy zawód powinien być naszą pasją.

  OdpowiedzUsuń
 7. Dziennikarz to, moim zdaniem, naprawdę ważny i ciekawy zawód. Nie zrażaj się opinią innych, bo jeśli robi się coś dobrze to prędzej czy później znajdzie się wymarzoną pracę. Spełniaj marzenia i pisz więcej artykułów - nabierzesz wprawy. ;)
  Pozdrawiam, Sloth [&]

  OdpowiedzUsuń
 8. Post bardzo ciekawy. Moim zdaniem potrzebujemy dziennikarzy którzy będą uczciwi i będą walczyć o prawdę. Szanuję twoją decyzję i życzę powodzenia i wielu sukcesów!

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie każdy dziennikarz zasługuje na to miano. Masz rację, że większość z nich.. może nie większość, ale jakaś pewna ich część robi wszystko, by zdobyć rozgłos.. czasem nawet gotowa jest powiedzieć coś, co mija się z prawdą lub, jak to ładnie ujęłaś, ubarwia i wyolbrzymia fakty, co oczywiście nie jest pożądane u dziennikarza. Mimo różnych opinii, jakie wypowiadają ludzie na temat tego zawodu, jest on nie lada wyzwaniem. Życzę Ci oczywiście spełnienia tego marzenia i myślę, że mając świadomość, jakie cechy ma prawdziwy dziennikarz też takim się staniesz.

  OdpowiedzUsuń
 10. Według mnie dziennikarze podający fałszywe wiadomości i sensacje powinni być karani finansowo. Czemu? Ostatnio przeglądając pewną stronę tworzoną przez paparazzich natknąłem się na wielki, pogrubiony tytuł:
  "ZAGROŻENIE ZE STRONY TERRORYSTÓW
  PAPIEŻ FRANCISZEK W NIEBEZPIECZEŃSTWIE".
  Zaintrygowany tytułem otworzyłem artykuł. Powołując się na niesamowitą wiadomość z włoskiego dziennika, dowiedziałem się, że Światowe Dni Młodzieży mogą być zagrożone: "...Na życie głowy kościoła [Kościoła! Mówimy o wspólnocie/organizacji- przypis autora komentarza] katolickiego mają czyhać islamscy terroryści(...)" inspirowani przez Państwo Islamskie. Dodatkowo, "Watykańska żandarmeria ma z papieżem same problemy." Ach, ten papież- tylko by utrudniał życie jego ochroniarzom..
  Sam styl tego artykułu wręcz jest potwierdzeniem, jakby islamscy terroryści szykowali już zamach na papieża. W rzeczywistości są to jedynie przepuszczenia ubrane w ładną otoczkę i z pięknym- ale groźnym- tytułem. Uważam, że nie wolno siać niepokoju w taki sposób. W każdym bądź razie FAKTY należy przedstawiać obiektywnie, a nie straszyć przeciętnego Kowalskiego potencjalnym zagrożeniem.
  Życzę powodzenia na drodze dziennikarskiej, Sylwio :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się z tobą w pełni. Nie zawsze to co przeczytamy, a zostało wcześniej stworzone przez dziennikarzy, czy pseudo-dziennikarzy, jest prawdą. Musimy uważać, bo niekiedy newsy dochodzące do nas z gazet, czasopism, internetu czy telewizji są po prostu kolejnymi zmyślonymi plotkami.

   Usuń
  2. Niestety to już jest powszechne zjawisko w internecie, musimy nauczyć się nie dawać się złapać na takie nagłówki, albo czerpać informacje z pewniejszych źródeł ;)
   A co do postu to nigdy myśląc o swojej przyszłości zawodowej nie zastanawiałam się nad pracą dziennikarza. Muszę Ci przyznać że to ciekawy zawód i oczywiście pogratulować samozaparcia. Pozdrawiam i życzę powodzenia :)

   Usuń
 11. Bardzo fajny post, polecam szczególnie osobom, które nie są pewne co chcą robić w życiu, bo boją się, że nie znajdą potem pracy. Jest ciężko, wiadomo, ale nikt nie powiedział, że będzie łatwo. Jeśli naprawdę coś kochasz, rób to bez zastanowienia. Jesteś w tym najlepszy :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Myślę, że dziennikarstwo to bardzo fajny zawód jednak trzeba go wykonywać z pasją i zaangażowaniem. Swego czasu bardzo podobała mi się ta praca, jednak teraz jest pełna zakłamanych i dążących po trupach do celu osób nastawionych głównie na zysk i sławę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. (i)1i jeśli kiedyś chciałeś zostać dziennikarzem to może warto spróbować. :) Fakt teraz media przekazują często przekłamane informacje, ale kto ma zmienić sposób przekazywania informacji, jeśli nie my ludzie z pasją i chęcią bycia dziennikarzami z powołania..? :) Warto nad tym się zastanowić. Pozdrawiam Sylwia :)

   Usuń
 13. Uważam, że praca dziennikarza jest trudna i narażona na wiele niebezpieczeństw. Aby zdobyć pewne informacje (np. o sytuacji na wojnie), musi narażać swoje życie. Jest wielu dziennikarzy z powołania, którzy robią to co robią z pasji. Post bardzo ciekawy, życzę powodzenia i sukcesów.

  OdpowiedzUsuń
 14. Bardzo interesujący artykuł .Zgadzam się z twoim zdaniem i też uważam że trzeba robić to co się lubi nie zważając na opinie innych :) .

  OdpowiedzUsuń
 15. Niestety w dzisiejszych czasach przewagę mają dziennikarze, którzy dziennikarstwo postrzegają jako zawód, "maszynę do zarabiania pieniędzy". Takimi ludźmi są wspomnieni w poście paparazzi. Ich celem nie jest zdobywanie prawdy i przekazywanie jej ludziom, lecz wzbudzenie sensacji, bo sensacja przyciąga większą uwagę czytelników, lepiej się sprzedaje. Uważam, że w dziennikarstwie nie chodzi o to co przyniesie większe zyski, a o to, by ukazywać prawdę ludziom, po to by wymazać z nich pragnienie sensacji. Moim zdaniem ten post jest taką prawdą, dlatego gratuluje autorce i życzę powodzenia w głoszeniu prawdy!

  OdpowiedzUsuń
 16. Po przeczytaniu twojego wpisu, widać, że dziennikarstwo to twoja pasja.
  Świetne podejście-spełniać marzenia i nie patrzeć na innych. Ludzie zawsze będą krytykować.
  Co do paparazzich, to mnie również irytują i robią to tylko i wyłącznie dla pieniędzy. Niestety, ale tak już jest.

  OdpowiedzUsuń
 17. Kiedy przeczytałam tytuł natychmiast stwierdziłam że nie obędzie się bez mojego komentarza.
  "Pomagać przekazując informacje" powinno być dewizą każdego dziennikarza. Ja również marzę o takich studiach. Przecież każdy z nas chce w przyszłości robić to co sprawia mu przyjemność. Już wiele razy przekonałam się że praca w mediach to trudna i wymagająca ale też niesamowicie satysfakcjonująca praca. Trzymam kciuki za wszystkich przyszłych dziennikarzy. Powodzenia!

  OdpowiedzUsuń
 18. od zawsze podziwiam pracę dziennikarza. są to bardzo mądrzy ludzie, którzy muszą wkładać dużo pracy w wykonywanie swojego zawodu. oglądając programy informacyjne często zachwycam się płynnością wypowiedzi dziennikarzy i czasami marzę o tym żebym ja też kiedyś potrafiła tak pięknie mówić. post przeczytałam z wielką radością ponieważ jak an moje oko jest napisany odpowiednio i bardzo mi się podoba

  OdpowiedzUsuń
 19. Wybierając zawód należy się kierować sercem.Praca powinna mieć związek z jak największą ilością naszych zainteresowań,aby rozwijać pasje a przy okazji dostawać wynagrodzenie.Nie należy patrzeć na zarobki,bo praca narzucona nie daje nam satysfakcji i powoduje niechęć do działania.

  OdpowiedzUsuń
 20. W 100% zgadzam się z Twoim zdaniem na temat dziennikarzy. Coraz więcej ludzi idzie ''po trupach do celu'' co niekoniecznie jest dobre, ponieważ dziennikarz szuka sensacji, tak jak napisałaś trochę ją podkoloryzuje, doda coś od siebie, żeby zachęcić czytelnika. Jego artykuł będzie sprzeczny z prawdą, urazi wiele osób, a potem napisze sprostowanie którego prawie nie widać gdzieś na końcu gazety i uważa że jest dobrze. Moim zdaniem to brak honoru i jakichkolwiek odruchów człowieczeństwa, obrazi, zniszczy reputację, a potem twierdzi ze wszystko jest w porządku.
  Uważam że praca dziennikarza wymaga wiele odwagi i rzetelności.
  Gratuluję samozaparcia w dążeniu do celu i życzę powodzenia!

  OdpowiedzUsuń
 21. Czytając ten blog pomyślałam o przysłowiu: rób, to co kochasz, a nigdy nie będziesz musiał pracować. Oczywiście, nie należy tego traktować dosłownie: wykonywać jakiś zawód, w obecnych czasach, aby móc żyć w dobrych warunkach, trzeba. Jednak jeśli będzie to coś, co jest naszą pasją, będziemy mieć do tego inne podejście. Praca nie będzie dla nas nie tylko wyścigiem szczurów i pogonią za pieniądzem, ale przede wszystkim samorealizacją. Gratuluje autorce tego, że posiada swoje zainteresowania, wiąże z nimi swoją przyszłość i dąży do ich realizacji . Życzę powodzenia i wielu sukcesów!

  OdpowiedzUsuń
 22. Ciekawie :D
  Dziennikarz, dobry zawód, w tym zawodzie podoba mi się zaangażowanie pracownika, ciekawość świata, otwartość :) Doceniam odwagę, bo jednak trzeba ją mieć, żeby wypowiedzieć się do licznych odbiorców. Może nam się wydawać, że to banalna praca i nie wymaga wyższych ambicji. Wbrew pozorom nie jest to tak jak nam się wydaje. Dziennikarz musi, przynajmniej powinien mieć dużą widzę, aby wypowiedzieć się na dany temat.

  OdpowiedzUsuń
 23. Tak trzymaj Sylwio! Nie pozwól zniszczyć swoich marzeń i realizuj swoje cele związane z dziennikarstwem.
  Oczywiście te słowa ''Prawdziwy dziennikarz - w moim przekonaniu - nadal jest osobą, która posiada ogromną wiedzę, determinację i siłę do osiągnięcia zamierzonego celu.'' są jak najbardziej trafne i słuszne. Dziś wielu dziennikarzy zapomina o tym że właśnie prawda jest najważniejsza w ich zawodzie i karmi nas fałszywymi informacjami to smutne lecz prawdziwe.Musimy z tym jakoś żyć, niestety. Podsumowaniem są słowa Ryszarda Kapuścińskiego ''Prawdziwe dziennikarstwo jest intencjonalne, czyli stawia sobie cele i stara się przeprowadzić jakąś formę przemiany. Dobre dziennikarstwo może być tylko takie.,,

  OdpowiedzUsuń
 24. "Wybierz pracę, którą kochasz, a nie będziesz musiał pracować nawet przez jeden dzień w swoim życiu"
  Ten cytat Konfucjusza-chińskiego filozofa, który zajmował się zagadnieniami etycznymi, społecznymi, a nawet politycznymi- jest idealnym odzwierciedleniem prawd zawartych w powyższym poście. Do niczego nie należy brnąć na siłę i do wszystkiego trzeba mieć dystans. Sztuką jest tak poprowadzić swoje życie by hobby stało się sposobem na zarabianie pieniędzy. Jednak jest to możliwe jeśli wiemy czego chcemy od życia. Wszystkim życzę ( a w szczególności autorce) by myśl Konfucjusza stała się realnym i osiągalnym celem.
  Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
 25. Każdy człowiek powinien sam wybrać zawód, kierując się swoimi zainteresowaniami. Człowiek, który robi w życiu to, co kocha, jest z pewnością szczęśliwszy od tego, który wykonuje swoją pracę z przymusu. Do pracy w zawodzie dziennikarza trzeba mieć predyspozycje. Bardzo dobry post.

  OdpowiedzUsuń
 26. Jak trudno w dzisiejszych czasach znaleźć pracę, która zapewni Ci rozwijanie swoich pasji i pieniądze, dobre pieniądze. Dziennikarstwo to zapewne jeden z najciekawszych zawodów . Ludzie, którzy są obecnie na profilach dziennikarskich w liceum, kojarzą mi się z osobami otwartymi i ambitnymi.

  Niestety ciężko moim zdaniem o dziennikarza "z prawdziwego zdarzenia"... Coraz więcej ludzi jest w stanie zrobić naprawdę wręcz okrótne rzeczy dla pieniędzy, sławy i sensacji. Tyle "pustych" gazet dla nastolatek, w których nie raz jest napisane o rozstaniu gwiazd, zaręczynach, bankructwie TYLKO I WYŁACZNIE na podstawie jednego zdjęcia (które dołaczone jest jako rzekomo "rzetelny" dowód). Zdjęcie może pokazywać najzwyklejszą "kłótnię" pary gwiazd (nawet o to, że płeć piękna jak zwykle zgubiła klucze od mieszkania w torebce), a brukowce będą aż huczały o rozstaniu tej niegdyś cudownej pary. Irytujące jest, gdy życie dziennikarskie za bardzo afiszuje się życiem prywatnym sław.
  Ale jak wiemy- nic i nikt nie jest idealny.
  W każdym razie mam nadzieję i wierzę w ludzi z pasją. Niech dążą do celu, ale oby nie po trupach! :D
  Powodzenia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie rozumiem tego zjawiska wśród młodych ludzi. Dlaczego wolą czytać kolorowe pisemka wypełnione nikomu niepotrzebnymi plotkami, niż poszerzać swój zasób wiedzy czasopismami reprezentującymi jakiś poziom. Gdy taki człowiek dorośnie, o czym będzie rozmawiał z innymi ludźmi? Wciąż o plotkach? Mało interesujące. Dziennikarstwo rzeczywiście, nie jest prostym zawodem.

   Usuń
 27. Witam.
  Dziennikarz to jest interesujący a za razem bardzo trudny zawód w którym trzeba wykazywać się szybkością zdobywania informacji,byciem na bieżąco z nowościami,śmiałością do ludzi z którymi można przeprowadzić wywiad,dobrej orjetacji w kraju oraz byciem odważnym,ponieważ ta praca niby wydaję się banalna to powiem tak by opisać i wypowiedzieć się na dany temat to dziennikarz musi mieć naprawdę bardzo dużą wiedzę.
  Ale przede wszystkim liczy się to by robić to co naprawdę sprawia przyjemność,a nie pracować z przymusu.
  Co do artykułu to bardzo mi się spodobał.
  Zyczę powodzenia i dużo sukcesów w realizacji celów! Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 28. Zdanie: "Pamiętam z dziecięcych lat obraz elegancko ubranej kobiety, która z nienaganną dykcją prezentowała wiadomości." dało mi do myślenia, zaczęłam się zastanawiać co teraz dzieje się z redaktorami i infarmotarami w mediach.
  Radio, telewizja- jedne z głównych czynników informacyjno-medialnych, które są oknem na świat dla tak wielu odbiorców nie dość że rozdmuchują błache sensację to pracują tam ludzie których nie da się słuchać! Zła dykcja, seplenienie, złe akcentowanie i tak można wymieniać bez końca. Zawód dziennikarza to wielką profesja, on powinien nie tylko przekazywać informacje, ale też uczyć. Nie raz słysząc audycje radiowe mam ochotę wezwać Zdanie: "Pamiętam z dziecięcych lat obraz elegancko ubranej kobiety, która z nienaganną dykcją prezentowała wiadomości." dało mi do myślenia, zaczęłam się zastanawiać co teraz dzieje się z redaktorami i infarmotarami w mediach.
  Radio, telewizja- jedne z głównych czynników informacyjno-medialnych, które są oknem na świat dla tak wielu odbiorców nie dość że rozdmuchują błache sensację to pracują tam ludzie których nie da się słuchać! Zła dykcja, seplenienie, źle akcentowanie i tak można wymieniać bez końca. Zawód dziennikarza to wielką profesja, on powinien nie tylko przekazywać informacje, ale też uczyć. Nie raz słysząc audycje radiowe mam ochotę wezwać Pana Miodka i prosić go o to aby wytłumaczył "reporterom" jak mówić po polsku.

  OdpowiedzUsuń
 29. Jak dobrze, że są jeszcze na świecie osoby, które tak to postrzegają! Dziennikarstwo jest specificzną profesją, która wymaga smykałki. Można odrzucić za siebie całą moralność, ale nadal trzeba mieć w sobie wyczucie, znać doskonale środowisko i potrafić trafić w sedno sprawy, by każdy był zainteresowany. To wyjątkowa cecha. Co prawda, to prawda - jeśli dołożymy do tego uczciwość i zapał połączony z szacunkiem do innych osób, media mogą nabrać wiarygodności i zyskać szacunek.
  Oby tak dalej, Sylwia. Dobrze rozumujesz. Świat jeszcze Cię doceni!

  OdpowiedzUsuń
 30. Dziennikarz - dobry zawód, w sumie podobnie jak wiele innych, np. prawnik, lekarz, architekt...
  Jest dużo takich profesji, o których moglibyśmy powiedzieć " Jak będę tutaj pracować, to będę mieć dużo pieniędzy, piękny dom i generalnie wszystko, co mi będzie potrzebne w życiu".
  Wydaje mi się, że najważniejsze jest to, by robić coś z pasją, miłością i chęcią, a wszystko inne poukłada się samo. Wtedy będziemy mogli poczuć się spełnieni i szczęśliwi.

  OdpowiedzUsuń
 31. Zgadzam się z autorką tego tekstu. Nikt nie może nam wybierać zawodu. Tą decyzję podejmujemy sami.

  OdpowiedzUsuń
 32. Bardzo ciekawy artykuł, uważam że tego typu artykuły powinno się obowiązkowo czytać przed przystąpieniem do wykonywania każdej pracy. Uważam że wykonywanie zadań we wszystkich zawodach powinno być zawsze uczciwe, rzetelne i profesjonalne. Czy to będzie właśnie dziennikarz, czy lekarz, prawnik czy cieśla itd - ich praca powinna być wykonywana sumiennie i z pełnym zaangażowaniem, ponieważ służy wielu ludziom , społeczeństwom, państwom itp.- natomiast praca dziennikarza jest jakby na tzw świeczniku, czyli jest najbardziej widoczna dla bardzo dużej liczby odbiorców, więc te aspekty opisane w artykule muszą w tym zawodzie występować ze zdwojoną mocą.

  OdpowiedzUsuń
 33. Dziennikarstwo to piękny, ale jakże trudny zawód. Dobrze wykonywać go mogą tylko nieliczni, tylko ci, którzy na prawdę to kochają.
  Autorytetem dla wielu dziennikarzy powinien być Ryszard Kapuściński, który pisał: "Prawdziwe dziennikarstwo jest intencjonalne, czyli stawia sobie cele i stara się przeprowadzić jakąś formę przemiany. Dobre dziennikarstwo może być tylko takie".

  OdpowiedzUsuń
 34. Mi osobiście bardzo podoba się ten zawód jednak ma on swoje słabe strony. Nie każdy człowiek chce/umie dociekać się wielu prawd i wchodzić w szczegóły życia innych ludzi. Lubię rozmawiać z ludzmi ale ich tajemnice, problemy zostają tylko w mojej głowie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miłośnik poprawnej polszczyzny1 października 2015 13:15

   Olu Droga! Trochę za dużo w twojej wypowiedzi niepoprawności. Nie dość, że używasz niewłaściwej formy "mi", to jeszcze dodajesz: "osobiście". Nie ma też formy: "dociekać się". Proponuję lekturę rubryki na blogu:Językowe potyczki.

   Dziś jednak poprawmy: mnie się podoba/ podoba się mi. Słowo osobiście wyrzucamy, gdyż używa się go w zupełnie innych sytuacjach ("osobiście odebrałam przesyłkę z poczty").
   No i "dociekać wielu prawd" - bez "się".

   Usuń
 35. Janusz Kołyn-Majk1 października 2015 13:00

  Ten post opowiada nam już dawno znaną prawdę- dla "masy" milsze dla uszu jest wygodne kłamstwo,niż mniej kolorowa prawda (chociaż to i tak bez znaczenia dla "masy", dla której będzie to tylko kolejnym powodem do rozmów). W dzisiejszych czasach liczy się tylko i wyłącznie popularność wywiadów, a nie półprawdy które szerzą. Media teraz mogą bardzo wiele, zwłaszcza gdy mają swoich "sponsorów". Pieniądze wszystko przesłoniły.

  OdpowiedzUsuń
 36. Dobry i niestety prawdziwy esej. W dzisiejszych czasach pełno jest nierzetelnych, nieszczerych, nieprawdziwych dziennikarzy, takich że czasem aż człowiek zastanawia się jakim sposobem tego człowieka ktoś zatrudnił na to stanowisko. Na koniec życzę autorowi spełnienia jego marzeń, czyli zostaniem dziennikarzem.

  OdpowiedzUsuń
 37. Dziennikarstwo to wbrew pozorom trudny zawód. Przykro mi że większość dzisiejszych dziennikarzy szuka sensacji a przy tym traci na rzetelności. Miejmy nadzieję że będzie więcej dziennikarzy którzy będą rzetelni bo po co artykuły w których brak prawdy? Może ty spełnisz swoje marzenie i zostaniesz dziennikarką? W każdym razie życzę powodzenia!

  OdpowiedzUsuń
 38. Dziennikarstwo to umiejętność docierania do ludzi. Dziennikarz to jest człowiek, który wykorzystuje każdą okazję, żeby nawiązać dobry kontakt, bo nie wiadomo, kto mu się przyda. Raz przyda się kierowca taksówki, żeby zapytać kto z kim gdzie dojeżdża, a raz się przyda pracownik ministerstwa kultury. Nawiązywanie kontaktów jest najważniejsze w tym zawodzie, bo nigdy nie wiadomo kiedy spotka na swojej drodze kogoś, kto zmieni jego życie

  OdpowiedzUsuń
 39. Będąc małą dziewczynką pragnęłam zostać dziennikarką, ale oczywiście w dzieciństwie nasze plany zmieniają się bardzo szybko i zrezygnowałam z tego marzenia. Masz rację, że jest to trudny zawód, dziennikarz powinien być sumienny, rzetelny i powinien zawsze doszukiwać się prawdy. Każdy powinien w życiu robić to co kocha, więc życzę Ci, aby Twoje marzenie o karierze dziennikarskiej spełniły się.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się z Tobą. Ponadto w dzisiejszej prasie czy telewizji ciężko o prawdziwy przekaz informacji. Codziennie są coraz to nowsze wydarzenia ,często podawane tylko dla wzrostu oglądalności danej stacji telewizyjnej. Oby było więcej dziennikarzy z powołania i którzy spełniają swoją pasje.

   Usuń
 40. Zgadzam sie z Toba. Jak najbardziej. Uważam, że praca dziennikarza jest bardzo trudna. Ale cieszy mnie fakt, że są osoby, które kierują sie marzeniami i tym co je interesuje, a nie patrza tylko na to ile się będzie zarabiało. A co do pracy- wydaje mi się, że jeśli ktoś będzie wykonywał swoją robotę jak najlepiej, to pracę znajdzie wszędzie.

  OdpowiedzUsuń
 41. W dzisiejszych czasach ciężko znaleźć dziennikarza, który podąża za pasją... Większość robi to jedynie w poszukiwaniu sensacji, która da im porządny zysk w branży. Za Ciebie Sylwio trzymam kciuki, rób to co kochasz.

  OdpowiedzUsuń
 42. Dziennikarstwo to bardzo interesujące zajęcie, według mnie dla wielu osób jest po prostu zawodem, tylko nieliczni wykonują je z powołania :) większość dziennikarzy pracuje w tej branży a to dlatego, ze cos musieli wybrać, dlatego, ze przecież trzeba zarabiać itd... Dziennikarzy z powołania jest na prawdę niewielu, ale to wlasnie oni wykonują swoją pracę nienagannie, robia to z pasji, a nie po to, aby cos odbebnic :) myślę, ze dziennikarstwo to ciężki orzech dl zgryzienia. Trzeba byc pardzo komunikatywna osoba. Bardzo interesujący artykuł. Trzymaj sie! :)

  OdpowiedzUsuń
 43. Według mnie w tych czasach bardzo ciężko jest znaleźć rzetelny materiał bo wszyscy ludzie ślepo wierzą we wszystko co im się przekaże. Powinniśmy przejrzeć na oczy i zacząć udać tylko samemu sobie.

  OdpowiedzUsuń
 44. Swego czasu ja również myślałam o takiej przyszłości. Jest to zawód, który według mnie daje ogromne szczęście. Pod warunkiem, że naprawdę będziemy to robić z pasją. Sylwia poruszyła ważną kwestię, to znaczy temat ,,dziennikarzy" piszących dla brukowców. Takie osoby wzbudzają wiele negatywnych emocji i sprawiają wrażenie dziennikarza, który poniża się, łamie zasady moralne tylko po to, aby zarobić i wyciągnąć na światło dzienne sprawy prywatne słynnych osób. Bo przecież takie wzbudzą zainteresowanie... cieszę się jednak, że są dziennikarze, którzy wypełniają swoją pracę uczciwie i z pasją!

  OdpowiedzUsuń
 45. Według mnie każdą pracę powinno się wykonywać z pasją, nie tylko dziennikarstwo. Jedni lubią majsterkować, inni pisać artykuły do gazety, a jeszcze inni malować czy śpiewać. Oczywiście dziennikarstwo nie jest zbyt prostym zawodem, ale jeżeli lubi się swoją pracę to staje się ona przyjemnością. Każdy artykuł napisany "z sercem" czyta się o wiele przyjemniej niż jakieś proste i wymuszone treści. Dlatego warto zawsze się zastanowić nad tym co chce się w życiu robić i co na prawdę będzie sprawiać nam przyjemność.

  OdpowiedzUsuń
 46. Bardzo interesujący post. Dziennikarstwo jest bardzo ciekawe, jednak praca dziennikarza jest trudna i narażona na wiele niebezpieczeństw.

  OdpowiedzUsuń
 47. Bardzo ciekawy artykuł.Dziennikarz powinien być wiarygodnym i niezależnym informatorem. Uważam,że dziennikarze powinni przekazywać prawdziwe i wiarygodne fakty.Nie powinni w swojej pracy kierować się egoizmem i chciwością, lecz w dzisiejszych czasach niektórzy dziennikarze za wszelką cenę starają się znaleźć przykuwający uwagę temat, naruszając przy tym dobre imię innych osób. Nie popieram, bardzo krytykuję takie postępowanie.Przyszłość należy do tych, którzy wierzą w swoje marzenia. Sylwio spełniaj swoje marzenia, bądź niezależna. W Polsce potrzebni są obiektywni i rzetelni dziennikarze.

  OdpowiedzUsuń
 48. Całkowicie się z tobą zgadzam. Powinno się robić to co się kocha. Tylko wtedy człowiek będzie naprawdę szczęśliwy i spełniony.

  OdpowiedzUsuń
 49. Droga Sylwio! Bardzo spodobał mi się Twój post.Uważam jednak, że aby móc zostać dziennikarzem należy również przede wszystkim być bezstronnym.W obecnych czasach, niestety istnieje wielu dziennikarzy, którzy prowadząc programy publicystyczne,zapraszając gości do swojego programu lub audycji nie potrafią uszanować ich poglądów lub narzucają im we względnie niepozorny sposób swoje.Takie osoby są karykaturami dziennikarzy a nie dziennikarzami.
  Nie przejmuj się opiniami, że dziennikarstwo jest mało opłacalne,nieciekawe...dla kogoś na pewno jest, lecz niekoniecznie dla ciebie ;) Powodzenia!

  OdpowiedzUsuń
 50. Zgadzam się z Tobą, że dziennikarstwo to nie łatwa praca. Ciężko jest realizować swoje pasje i przy tym jakoś zarabiać na życie, jednak nie można się poddawać i spełniać swoje marzenia- jeśli to jest rzeczywiście nasze powołanie.

  OdpowiedzUsuń
 51. Ciekawy post, masz całkowitą rację- w życiu należy walczyć o swoje marzenia i nie kierować się zdaniem innych, tylko wtedy będziemy szczęśliwi. W końcu nikt inny nie przeżyje tego życia za nas :)

  OdpowiedzUsuń
 52. Bardzo ciekawy post :)
  Moim zdaniem praca dziennikarza jest bardzo ciekawa.Zawsze można dowiedzieć się czegoś ciekawego, bądź zwiedzić jakieś miejsca, gdzie coś się dzieje. Niestety, wielu dziennikarzy chyba zapomniało czym tak naprawdę jest dziennikarstwo, gdyż szukają sensacji nawet tam, gdzie jej nie ma. Na szczęście w Polsce jest jeszcze wielu dziennikarzy, którzy nie wykonują swojego zawodu dla pieniędzy tylko dla rozwijania własnych zainteresowań :)

  OdpowiedzUsuń
 53. Ten esej naprawdę zasługiwał na wyróżnienie. Trudno jest być dziennikarzem z powołania wśród mas, których interesują sensacje (przestępstwa, spory, życie prywatne sław...). Wg mnie dziennikarz powinien mówić/pisać o tym, co go interesuje, a nie - czym zainteresowani są przeciętni ludzie.

  OdpowiedzUsuń
 54. Wychodzę z założenia, że jeśli robi się to co się lubi, a nasz zawód wynika z naszych zainteresowań i preferencji a nie z pogoni za pieniędzmi to praca zawsze się znajdzie.
  Powodzenia w realizacji swoich marzeń, trzymaj się!

  OdpowiedzUsuń
 55. Przykre jest to, że w dzisiejszych czasach dziennikarze dostają podwyżki za to, że nazywają patriotów faszystami lub publicznie obrażą katolików. Na szczęście są tacy ludzie, którzy to widzą i chcą to zmienić i przywrócić wiarygodność mediów.

  OdpowiedzUsuń
 56. Bardzo ciekawy post. Moim zdaniem powinno się wybierać taki zawód, który bedzie jednocześnie naszą pasją. "Bez radości z pracy, nie ma radości z życia. "-Czechow Antoni.

  OdpowiedzUsuń
 57. to prawda, że dziennikarz w dzisiejszych czasach nie liczy się z nikim ani z niczym, chce tylko zarobić łatwą kasę kosztem innych ludzi, którzy często nie wiedzą o tym. Co do pracy z pasja jest to najlepsze moim zdaniem połączenie, gdyż wstając do pracy nie mówimy "o matko znowu ta praca , znowu muszę do niej wstawać tak rano" lecz budzimy się, ze świadomością, że to będzie kolejny miło spędzony czas w swojej pracy. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 58. Moim zdaniem, by być dobrym i bezstronnym dziennikarzem trzeba mieć powołanie. Trzeba umieć wykonywać swoją prace. Znam osobę w młodym wieku, która już w liceum rozpoczęła pracę dziennikarza w formie wolontariatu i wiem, że to wymaga wiele poświęceń.

  OdpowiedzUsuń
 59. Prosta zasada - pisze się to, co się sprzedaje. A to, że są to durnoty to już inna sprawa :)

  OdpowiedzUsuń
 60. Zawód dziennikarza przede wszystkim kojarzy się z prasą,mediami. Dzięki pracy dziennikarza możemy być na bieżąco z tym, co się dzieje na świecie. Myślę, że droga do kariery dziennikarza jest bardzo długa, wymaga umiejętności i przede wszystkim chęci do pracy.Wielu myśli,że to praca tylko przy biurku, pracując na komputerze. Tak jednak nie jest! Praca dziennikarza to pojawianie się wszędzie tam, gdzie dzieje się coś ciekawego – przy wypadkach, imprezach masowych, u gwiazd, To przeprowadzanie wywiadów i montowanie krótkich notatek z wydarzenia, które właśnie miało miejsce. Dziennikarze pracują pod presją czasu, muszą w końcu być stale na bieżąco i podać informację do prasy czy telewizji jako jedni z pierwszych. Dziennikarze powinni traktować ten zawód jako powołanie, misję.Muszą zdawać sobie sprawę, że w dużej mierze kształtują światopogląd odbiorców. Jest to nie lada wyzwanie !!

  OdpowiedzUsuń
 61. Dziękuję za wszystkie komentarze pod moim postem za to, że włączyliście się w rozwinięcie tematu dziennikarza i dziennikarstwa, za wasze opinie w powyższym temacie. Dziękuję szczególnie tym osobom, które trzymają za mnie kciuki. Sylwia ;)

  OdpowiedzUsuń
 62. Bardzo intrygujący post,niby z dziennikarstwem spotykamy się codziennie przeglądając Internet,a nikt zbyt nie przykuwa uwagi na to czy ktoś piszący artykuł kieruje się samą prawdą.W dzisiejszych czasach łatwo jest dac się oszukać,a Ci żyjący na kłamstwie dziennikarze chcą zarobić-szybko i łatwo,a moim osobistym zdaniem dobro popłaca.
  Życzę Ci powodzenia i oby więcej artykułów na naszym blogu w twoim wykonaniu :) pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 63. Na wstępie zacznę, że trzymam za ciebie kciuki i że zgadzam się z tobą praktycznie w 100%. Może to jest tylko moje odczucie, ale często spotykam się z opinią, że praca dziennikarza jest zajęciem prostym co jest dla mnie kompletną bzdurą. Dziennikarstwo wymaga wielu poświęceń i pochłania dużo czasu. Jest to również zawód bardzo stresujący ponieważ dziennikarz musi stale gonić za sensacją, a tagże przekazać ją w rzetelny sposób. Więc jesszcze raz życze ci powodzenia i mam nadzieję, że już niedługo przeczytam jakiś ciekawy i rzetelny artykuł w gazecie twojego autorstwa pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 64. Z przykrością muszę stwierdzić, że rzetelnym dziennikarzem wśród zakłamanego, podłego, okrutnego i bezdusznego świata bardzo trudno jest być Uważam, że to bardzo ciekawa i odpowiedzialna praca. Co więcej, wymaga od nas ustalenia pewnych granic i zasad moralnych. Niewielu osobom się udaje.
  Pozdrawiam Cię gorąco i życzę powodzenia w spełnianiu marzeń. ;)

  OdpowiedzUsuń
 65. Dziennikarstwo jest trudnym zawodem w obecnych czasach. Dobry dziennikarz musi dotrzeć do czytelnika przez gąszcz pseudodziennikarzy (znających się na wszystkim) oraz ogromu plotek. Stąd też, powinniśmy pomóc i szukać mądrych oraz pożytecznych artykułów.

  OdpowiedzUsuń
 66. Bardzo ciekawy post. Praca dziennikarza nie jest łatwa, gdyż koniecznym jest utrzymanie balansu między rzetelnością, a zainteresowaniem potencjalnego czytelnika. Gratuluję eseju i pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 67. "Głupotę można napisać zawsze - papier przyjmuje wszystko" niestety to prawda, jednak istnieją jeszcze rzetelne źródła i nie są to tylko nudne teksy ale również ciekawe źródła informacji dla każdego. Mimo iż wielu dzisiejszych "dziennikarzy" wykonuje swoją pracę tylko ze względu na pieniądze, to są jeszcze prawdziwi pasjonaci, którzy potrafią zaciekawić czytelnika. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 68. Bardzo ciekawie piszesz. W twoich słowach jest wiele racji. Życzę abyś dostała się na wymarzone studia i spełniała dziecięce pragnienia. POZDRAWIAM :)

  OdpowiedzUsuń
 69. (i)Nie_Napisałem_Komentarza6 października 2015 23:52

  Niestety w tych czasach ciężko znaleźć artykuł, który przedstawia prawdę. Każda redakcja pisze to co chcemy usłyszeć, a nie opisuje rzeczywistości.

  OdpowiedzUsuń
 70. Dziennikarstwo jest trudnym zawodem, wymaga poświęcenia. Dobry dziennikarz powinien wiedzieć, co może umieścić w artykule, aby zaciekawić czytelnika, a także nie naruszyć w żaden sposób nie zaszkodzić drugiej osobie. Powinien kierować się prawdą, ale teraz wszystko przysłaniają pieniądze i sława, do których dąży większość ludzi.. także dziennikarze. Nie wiemy, kiedy mówią prawdę, a kiedy nie. Większość zdarzeń jest koloryzowana. Tylko niektórzy przekazują odbiorcom samą prawdę, ale nie jest ich dużo. Dlatego brakuje wielu dobrych dziennikarzy, którzy będą się kierować własnym sumieniem, a nie ilością zer w wypłacie.

  OdpowiedzUsuń
 71. Podoba ma się ten post ponieważ ważną dla mnie osobą jest Krzysztof "Ator" Woźniak- dziennikarz który musiał porzucić swój zawód właśnie dlatego, że dziennikarz przestał mówić prawdę i pokazywać jak jest(aktualnie prawnik, vloger, poseł polecam jego twórczość bardzo rozwija). Teraz niestety nie ma prawdziwych dziennikarzy

  OdpowiedzUsuń
 72. Super wpis, dzięki! :-) Dziennikarstwo faktycznie dogorywa, to fakt, chociaż istnieją jeszcze rzetelni dziennikarze, jak np. Dziennikarz Rafał Jeleń.

  OdpowiedzUsuń