6 września 2015

Literackie fascynacje  Czytanie - rzecz przedziwna 
               ...cóż za rzecz przedziwna Czytanie ! - jako gałąź oliwna                                                  Lub migdałowy kwiat.
                           Książki te kto są?... Różni znajomi - poczciwi.
(Cyprian Kamil Norwid)


Z najnowszych badań czytelnictwa przeprowadzonych przez Bibliotekę Narodową wynika, że w ubiegłym roku czterech na dziesięciu Polaków nie przeczytało ani jednej książki. Połowa naszych rodaków nie sięgnęła nawet po tekst dłuższy niż trzy strony. Książki coraz  rzadziej  czytają nawet  ludzie   z wyższym wykształceniem i przyznają się do tego bez zażenowania. Prawie  wcale też nie czyta znaczna część młodzieży szkolnej i również się tego nie wstydzi. Ma się czasem wrażenie, że  młodzież jest dumna ze swojej niewiedzy.

W ostatnich latach są organizowane akcje społeczne zachęcające do czytania: Ustąp miejsca czytającemu; Zaczytane wakacje; Nie czytasz, nie idę z Tobą do łóżka; A Ty do czego używasz książek? Od czterech lat - z inicjatywy prezydenta  Bronisława Komorowskiego –także  Narodowe czytanie.  W kolejnych edycjach  czytano: Pana Tadeusza Adama Mickiewicza, utwory Aleksandra Fredry, Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. Nie wiem jednak, czy te działania  są skuteczne   i czy nie  trafiają w pustkę.  Jeśli ktoś kocha czytanie, nic nie oderwie go od lektury. Jeśli czytać nie chce, nic go do tego nie przekona. Nawet najbardziej rewelacyjna kampania.

Tegoroczne Narodowe Czytanie (5 września) zostało objęte Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej. Prezydent Andrzej Duda, otwierając Narodowe Czytanie powiedział,  że czytanie klasyki, takiej jak "Lalka" buduje w społeczeństwie więzi.

Czym jest Lalka? To nie tylko lektura szkolna, która się źle kojarzy uczniom.  To kawał bardzo dobrej literatury! To powieść – choć dziewiętnastowieczna -  napisana współczesnym językiem i podejmująca ponadczasowe problemy: patriotyzmu, miłości, przyjaźni, lojalności, tolerancji oraz różnorakich odmian relacji między ludźmi. Prus przedstawił w niej wspaniałe portrety bohaterów. Jednych czytelnik kocha od razu: Rzeckiego i Wokulskiego, inni go  irytują: pusta i zepsuta Łęcka czy cyniczny Starski.Ważnym bohaterem powieści jest Warszawa. Prus wykazał się taką dbałością o detale i dokładnością opisu, że Lalka nazywana jest powieścią topograficzną. Być może dlatego bohaterowie powieści zyskali dla warszawiaków status postaci niemal realnych. Na murze kamienicy na Krakowskim Przedmieściu 4-6   umieszczono tabliczkę: W tym domu mieszkał w latach 1878-79 Stanisław Wokulski, postać powołana do życia przez Bolesława Prusa w powieści pt. „Lalka”. Uczestnik powstania 1863, były zesłaniec syberyjski, były kupiec i obywatel miasta stołecznego Warszawy. Filantrop i uczony, urodzony w roku 1832.  Z kolei w bramie kamienicy przy Krakowskim Przedmieściu 7  znajduje się tablica z napisem: Tu mieszkał Ignacy Rzecki, postać powołana do życia przez Bolesława Prusa w powieści Lalka, były oficer piechoty węgierskiej, uczestnik kampanii roku 1848, handlowiec, sławny pamiętnikarz, zmarły w roku 1879.  Prus zadbał o realia Warszawy do tego stopnia, że nawet dzisiaj można wyznaczyć trasę spacerową śladami bohaterów Lalki.  Do powieści Prusa można wracać wielokrotnie i smakować jej piękny język zabarwiony ciepłym  humorem. A także od nowa przeżywać perypetie bohaterów. Można! Najpierw jednak trzeba polubić czytanie.   

Arturo Pérez-Reverte - hiszpański pisarz powiedział: Książki sprawiają, że opisywane w nich historie i wyrażone opinie stają się twoimi i po skończonej lekturze nie jesteś już tym samym człowiekiem, jakim byłeś, kiedy ją zaczynałeś. (...) jeśli potrafisz czytać z pokorą, cierpliwością i chęcią uczenia się, nigdy się nie zawiedziesz. Nawet to, czego nie rozumiesz, utkwi ci w jakimś zakamarku głowy i czeka, żeby kiedyś w przyszłości nabrać sensu i zmienić się w rzeczy piękne i pożyteczne.

Wybrałam powyższe słowa, ponieważ wyrażają również moje poglądy. Czytam  i nigdy się nie zawiodłam na książkach. Na ludziach natomiast – wielokrotnie

Humanistka

Grafika:
http://img.zszywka.pl/0/0595/9402/czytanie-ksiazek-to-najpiekniejsza-.jpg
http://www.rypin.eu/portal/web/uploads/pub/news/news_1076/text/nc2015.jpg

84 komentarze:

 1. Post dający dużo do myślenia, a przytoczone słowa bardzo mądre, prawdziwe i piękne:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Poddaję pod rozwagę.

  "Kto ksiąg nie miłuje, ten nie miłuje mądrości, a kto nie miłuje mądrości tępieje" (Jan Amos Komeński)
  „Kto nie czyta, ten właściwie nie potrzebuje już głowy, nie mówiąc oczywiście o wyobraźni i fantazji” (Billie Joe)
  „Człowiek, który nie czyta dobrych książek, w niczym nie jest lepszy od tego, który w ogóle nie umie czytać (Mark Twain)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ktoś_nie_z_tej_epoki6 września 2015 05:36

   Ja uzupełnię powyższe myśli.

   Nie ma dobrych książek dla głupca, możliwe, że nie ma złych dla człowieka rozumu.
   (Denis Diderot)

   Usuń
 3. Bardzo mądry post. Zgadzam się z jego autorem, że pasje takie jak czytanie książek to zawsze jest osobisty wybór i nikt nie jest w stanie zmusić lub odciągnąć od tego drugiej osoby. Jednak smutnym jest fakt, że dzisiejszy rozwijający się świat, nowe technologie, szybkie tempo życia stało się czynnikiem, który sprawił, że duża część społeczeństwa zapomniała o czytaniu książek. Oczywiście to zawsze jest tylko kiepskie wytłumaczenie, bo jeżeli komuś zależy na tym by się rozwijać dzięki słowu pisanemu zawsze znajdzie na to czas. Z własnego doświadczenia jednak wiem, że jeżeli prawdziwie kocha się czytać, jeżeli jest to naszą pasją to nigdy z tego nie zrezygnujemy.

  OdpowiedzUsuń
 4. Kolejny post, który idealnie trafił do mojego serca!!! Czytanie to moje hobby, pasja... Od najmłodszych lat kocham czytać książki, gazety, blogi czy inne teksty... Może trudno w to uwierzyć, a może nie, ale już w wieku czterech lat zaczęłam swoją przygodę z czytaniem i wiem z opowieści rodziców czy dziadków, że szło mi bardzo dobrze... Obecnie nie mogę przeżyć jednego dnia bez czytania... Wystarczy kilka stron książki, dany artykuł w gazecie czy post na jednym z blogów dopiero wtedy czuję się spełniona. Dlatego bolą mnie słowa rówieśników, którzy twierdzą, że czytanie to strata czasu... Bolą mnie krytyczne, a nawet pogardliwe spojrzenia, kiedy mówię, że czytam coś więcej niż tylko lektury... Boli mnie fakt, że statystyki dotyczące czytelnictwa wyglądają tak a nie inaczej... Mimo wszystko mam ogromną nadzieję, że dzięki różnym osobom, artykułom w gazetach czy postom takim jak ten ludzie zrozumieją, że popełniają błąd nie czytając i zmienią swoje podejście.

  "Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła." - Wisława Szymborska

  OdpowiedzUsuń
 5. Aleksandro! Twoja wypowiedź jest dojrzała i bardzo piękna pod względem językowym. To niewątpliwie wynik stałego obcowania z książkami. Gratuluję i życzę wielu mądrych lektur.

  Jak myślisz, czemu młodzież poświęca czas, którego jej szkoda na książki?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moim zdaniem młodzież bardzo dużo czasu poświęca grom komputerowym i Internetowi. Tak wiele teraz się słyszy o uzależnieniach, a uczniowie pytani na lekcjach informatyki ile mniej więcej godzin spędzają przed komputerem wręcz z dumą odpowiadają, że minimalnie kilka godzin... To zatrważające. Tym bardziej, że takich osób jest coraz więcej... Na jakich ludzi wyrośnie obecna młodzież?? Przecież Polska potrzebuje ludzi mądrych i wykształconych!

   Usuń
  2. Zgadzam się z Tobą w każdym zdaniu! Również uwielbiam czytać i nie wiem, jak inni potrafią zajmować swój czas bezsensownymi rzeczami! Dobrze, że istnieją tacy jak ty- oczytani i rozsądni. Życzę Ci przeczytania całej biblioteki i przyjemności z tym związanej ;) Pozdrawiam wszystkich fanów szeleszczących kartek. Ah, ten świat nieidealny i różnorodny...

   Usuń
 6. Zgadzam się w zupełności z powyższym postem. Podobnie jak autorka powyższego komentarza, ja również, wiedziona zniechęceniem rodziców do ciągłego czytania książek (bo tego się bez przerwy domagałam ;), dla wygody sama zaczęłam czytać w wieku czterech lat. Od tamtej pory jestem zakochana w literaturze, a od blisko półtora roku swoje serce zawierzyłam poezji. Jak mawia van Goethe, każdego dnia należy przeczytać lub powiedzieć coś sensownego. To przydaje życiu piękna i rozwija wrażliwość.

  OdpowiedzUsuń
 7. To bardzo niemiłe uczucie kiedy widzisz statystyki mówiące że tak niewielka część twoich rodaków poświęca czas na czytanie. Książki bardzo wzbogacają życie i umilają czas. Sama kiedy mam wolną chwilkę uwielbiam wziąć do ręki dobrą książkę, gorącą herbatę i udać się w świat fantazji. Bardzo cieszy mnie fakt, że powstaje coraz więcej akcji społecznych poświęconych czytaniu. Dziękuję za kilka słów o "Lalce", na pewno się przydadzą na lekcjach języka polskiego. A na koniec dodaję jeden z moich ulubionych cytatów.
  "Mówią, że szczęścia nie da się kupić. A przecież wystarczy kupić książkę." :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Prawdę mówiąc kiedyś czytanie książek spostrzegałam tylko i wyłącznie jako obowiązek, czy czasami nawet karę. Dzisiaj moje zdanie zupełnie się zmieniło. Czas wolny najchętniej uzupełniam dobrą książką. Jest to moment, w którym wkraczam do innego świata, przeżywam wszystko razem z bohaterami. Mogę odezwać się od szarej rzeczywistości. Jest to chwila relaksu.
  Super, że ludzie wpadli na pomysł, by stworzyć takie akcje. Mam nadzieję, że zachęcą one jak największą liczbę osób do czytania książek =)

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo dobry post :)
  Ja osobiście jestem dumna z naszej litaratury i cieszę się, że pojawiają się coraz to nowsze książki. Praktycznie każdy z nas może znaleźć w księgarni coś dla siebie, nawet ten, który do tej pory nie przepadał za czytaniem. Z niecierpliwością czekam na kolejne posty :))

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo ciekawy post i cytat dający do myślenia. Możemy dzięki niemu zrozumieć, że książki potrafią całkowicie zmienić nasze życie i na pewno warto po nie sięgać

  OdpowiedzUsuń
 11. Jak najbardziej zgadzam się z powyższym postem, w tych czasach coraz mniej ludzi czyta książki tak więc akcje typu Narodowe Czytanie są dosyć istotne w naszym życiu. Post daje do myślenia, czekam na kolejne ;))

  OdpowiedzUsuń
 12. Każda książka nauczy nas czegoś wyjątkowego, więc warto je czytać. Bardzo interesujący post. :)))

  OdpowiedzUsuń
 13. Post bardzo ładnie napisany i dopracowany do perfekcji. Przytoczone słowa świetnie wpasowują się w całość tematyki. Książki są świetnym sposobem na zapełnienie nudy lub umilenie wolnego czasu. Dodatkowo uczą wybierania interesujących nas treści i samodzielnego myślenia. Statystyki odnoszące się do zainteresowania Polaków literaturą są zatrważające. Uważam jednak, że organizowane na skalę krajową akcje niewiele zmienią. Rozpoczęcie przygody z czytaniem musi być samodzielną decyzją każdego człowieka, a tych niezainteresowanych raczej nie przekona żadna akcja czy spot.

  OdpowiedzUsuń
 14. Myślę, że post ten da dużo do myślenia tym, którzy książek nie czytają. Są one odskocznią od codziennego życia, po którą warto sięgnąć. :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Bardzo dobry post, szczerze z początku byłem przymuszany do czytania ale kiedy sięgnąłem po własną ciekawiącą mnie literaturę wszystko się zmieniło. Zrozumiałem że lektury też są potrzebne. Książki rozwijają wyobraźnie i uczą nas nowych słów. Polecam czytać z całego serca i czekam na kolejny wpis.

  OdpowiedzUsuń
 16. Całkowicie się z Tobą zgadzam! Po każdej przeczytanej strony dowolnej książki jesteśmy mądrzejsi. Książki mają to do siebie, że mają nas czego nauczyć i dać wskazówki na dalsze życie. Polska literatura jest piękna i bogata. Każdy kto uważa się za patriotę powinien czytać dzieła polskich autorów. W naszym obowiązku jest dbanie o dziedzictwo narodowe. Czytanie to przyjemność i radość. Przyjaciele, znajomi mogą odejść, ale książka i jej przekaz zostanie z nami na zawsze.

  OdpowiedzUsuń
 17. Bardzo merytoryczny, zawierający dużo dobrej treści post. Oby takich więcej

  OdpowiedzUsuń
 18. Bardzo spodobał mi się ten post :) Czytam od najmłodszych lat. Moim zdaniem jest to jeden z najlepszych sposobów na spędzenie wolnego czasu. Cieszę się że ktoś poruszył ten temat i mam nadzieje że ludzie dostrzegą korzyści jakie płyną z czytania książek.

  OdpowiedzUsuń
 19. W 100% zgadzam się z tym postem! Coraz więcej osób zapomina o czytaniu, a wiadomo, że dzięki książkom poszerzamy naszą wiedzę oraz inteligencję. Uwielbiam czytać książki i szczerze popieram wszystkie akcje, które mają na celu pokazanie ludziom, że książki "nie gryzą". Polecam zasięgnąć czasem w literaturę polską, żeby poznać choć trochę nasze dziedzictwo narodowe! :D

  OdpowiedzUsuń
 20. Akcje typu Narodowe Czytanie to świetna idea, lecz niestety zainteresowanie znikome. W Zamościu była ledwie garsta osób. Patrząc na to zrobiło mi smutno, gdyż zauważyłam jakie podejście do tego typu akcji mają nasi rodacy. Sama od niedawna czytam książki ale na chwilę obecną nie wyobrażał sobie dnia bez niej.
  "Ten kto czyta książki, przeżywa tysiąc żyć zanim umrze. Ten, kto nie czyta, żyje tylko raz." - George R.R. Martin

  OdpowiedzUsuń
 21. W tym artykule został poruszony temat o dużej ilości młodzieży i dorosłych którzy nie czytają książek.W 100% popieram kampanie zachęcające do czytania, bo książki bardzo często zawierają dużo mądrych słów którymi możemy kierować się w codzienności.

  OdpowiedzUsuń
 22. Mądry(i niestety prawdziwy) post. Spadek popularności książek wynika z niestety narastającego lenistwa, które natomiast wynika z tego, iż dzisiaj ludzie mają bardzo łatwy dostęp do innych rozrywek, które wymagają mniejszej ilości czasu(filmy). Według mnie jednak książki przerastają filmy o klasę, gdyż w filmie nikt nie jest w stanie zmieścić takiej ilości treści przez co wiele ludzi jest rozczarowanych oglądnięciem filmu, który jest ekranizacją wcześniej przeczytanej książki. Tak, więc czytajcie książki!

  OdpowiedzUsuń
 23. Całkowicie się zgadzam, obecnie książki mają małe znaczenie dla wielu osób.

  OdpowiedzUsuń
 24. Całkowicie zgadzam się z tym postem. To smutne że coraz mniej ludzi czyta książki. Młodzież woli czytać posty zamieszczone na Facebooku lub oglądać filmiki na Youtube. Zmierza to w bardzo złym kierunku. Popieram akcje, które zachęcają do czytania, ponieważ jak najbardziej mają one sens w dzisiejszych czasach.

  OdpowiedzUsuń
 25. Jest to bardzo smutny post, ale prawdziwy. Od wielu moich znajomych słyszałam, że czytanie jest nudne, że przeczytanie jednej książki zajmuje im półroku etc. Jendak mało co tak pozytywanie wpływa na człowieka jak książki. Przykre jest to, że tak dużo osób w dzisiejszych czasach ich nie docenia.

  OdpowiedzUsuń
 26. Post, który porusza bardzo ważny dla mnie post! Na co dzień spotykam się z osobami, które na widok otwartej książki (nie lektury) są bardzo zaskoczone. Częste jest również zapytanie, czy nie łatwiej mi obejrzeć film. Choćby ostatnio, kiedy wracając do domu busem, otworzyłam książkę. Wtedy właśnie dwóch znajomych siedzących obok z lekką drwiną i wręcz niedowierzaniem zapytało czy naprawdę mam zamiar czytać. Można by pomyśleć, że zwolennicy czytania książek negują wszelkie technologie, że dla nich film to coś złego. Jednak przecież tak nie jest! Nie o to w tym wszystkim chodzi. Przykre jest, gdy jakaś osoba zupełnie zamyka się na coś. Tak też często jest z czytaniem. Ktoś nie czyta, bo po prostu to wymaga zbyt dużo wysiłku, czasu, nie interesuje go to. A przecież o wiele łatwiej obejrzeć ekranizację danej książki... Osobiście uważam, że literatura to rzecz niezwykła. Pozwala przenieść się w absolutnie każde miejsce na Ziemi, w dowolny czas. A najbardziej niezwykłe jest to, że wszystko dzieje się w naszych głowach, że utożsamiając się z bohaterami, możemy zostać kim tylko chcemy. Nie mówiąc już o innych korzyściach wynikających z czytania. Od najmłodszych lat nauczyciele uświadamiają nam przecież, że książki poszerzają zasób słownictwa, rozwijają wyobraźnię i wiele, wiele innych.
  Rok temu brałam udział w akcji Narodowe Czytanie. Ku mojemu zaskoczeniu na sali pojawiło się zaledwie kilkanaście osób, które razem z innymi chciały czytać ,,Trylogię" Henryka Sienkiewicza. Mam nadzieję jednak, że z każdym rokiem będzie przybywać miłośników literatury.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Post, który porusza bardzo ważny dla mnie temat* ;)

   Usuń
 27. Po przeczytaniu posta zamyśliłam się nad słowami Arturo Pérez-Reverte. Najpierw zaczynając od "Książki sprawiają, że opisywane w nich historie i wyrażone opinie stają się twoimi i po skończonej lekturze nie jesteś już tym samym człowiekiem, jakim byłeś, kiedy ją zaczynałeś.". Często zdarza mi się, że w pewnym momencie pochłonięta książką czuję się jak jej uczestnik. Pobudza mnie i przeżywam wydarzenia z bohaterem. Odciąga mnie od życia realnego i to co się w niej dzieje sprawia, że umiem uśmiechnąć się, cieszyć,poczuć grozę, czasem popłakać. Oczywiście zależy od książki.
  To sprawia, że uwielbiam czytać.Jak również fakt, że większość zostanie w mojej głowie.
  To smutne, że jest wiele osób, które nie ma chęci poznania tych wszystkich korzyści płynących z czytania książek. Świetnie, że istnieją takie akcje jak Narodowe Czytanie. :)

  OdpowiedzUsuń
 28. Zupełnie zgadzam się z powyższym postem. W dzisiejszych czasach niestety młodzież często wybiera gry komputerowe zamiast dobrej lektury. Kompletnie tego nie rozumiem. Książki powinny być dla nas przyjaciółmi, bo dbają o nas tak, jak chyba nikt inny – rozwijają wyobraźnię, uczą myśleć, podnoszą kwalifikacje zawodowe, kształtują charakter, relaksują i posiadają wiele innych zalet. Zawzięci przeciwnicy czytania nie wiedzą co tracą…
  Bardzo spodobały mi się słowa Artura Péreza – Revertego. Myślę, że jest w nich dużo prawdy i z dumą mogę to potwierdzić, opierając się na własnym doświadczeniu z książkami.

  OdpowiedzUsuń
 29. Początkowy cytat Cypriana Kamila Norwida jest jak najbardziej trafny co do tematu książek. Dzięki nim możemy się rozwijać, ale to bardzo przykre że coraz więcej osób sięga właśnie po telefon ,a nie książki z których naprawdę wiele możemy wynieść do naszego codziennego życia i nie tylko. Przecież czytanie daje tak dużo satysfakcji i ''zmusza'' nas do myślenia.Naprawdę szkoda że statystyki pod tym względem spadają w dół, może dzięki temu postowi coraz więcej ludzi zacznie sięgać po książki.

  "Pod okładką każdej z tych książek czeka na odkrycie bezkresny wszechświat, podczas gdy za tymi murami życie upływa ludziom na futbolowych wieczorach, na radiowych serialach, na własnym pępku i tyle." Carlos Ruiz Zafon

  OdpowiedzUsuń
 30. Jest to bardzo dobry post, który doskonale ukazuje problem, jaki od kilku lat dotyczy społeczeństwa nie tylko Polski, ale też całego świata. Ranga tego problemu stale rośnie. W dzisiejszym świecie, gdzie coraz większe znaczenie przypisuje się portalom społecznościowym oraz Internetowi, czytelnictwo drastycznie spada, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Sprawa ta jest na tyle poważna, że wbrew pozorom pociąga za sobą daleko idące skutki. Osoby, które nie mają kontaktu z literaturą mają najczęściej problemy z wysławianiem się, z ortografią i pisownią, a także mają często duże braki z wiedzy ogólnej. Wymienione w poście akcje są pierwszym krokiem do rozwiązania tego problemu, lecz moim zdaniem trzeba uczynić coś, co uświadomi ludziom, że czytanie to nie tylko obowiązek, ale i przyjemność.

  OdpowiedzUsuń
 31. To przykre, że tak mało osób czyta książki i kojarzy to jako zło konieczne. Powinno być to raczej przyjemnością i miłą formą spędzenia wolnego czasu. Dzisiejsza młodzież woli oglądać telewizje itp. zamiast poczytać coś mądrego co im się przyda.

  OdpowiedzUsuń
 32. Roberta Michalik # Sara19037 września 2015 06:48

  Bardzo mądrze napisane, coraz mniej ludzi czyta, biblioteki są przepełnione książkami bo ludzie ich nie wypożyczają, a czytelnie świeca pustkami. Pojawiły się oczywiście książki w wersji elektronicznej ale osobiście uważam że lepiej usiąść mieć książkę w reku przerzucać kartki niż psuć sobie wzrok na komputerze, telefonie czy tablecie.

  OdpowiedzUsuń
 33. Całkowicie zgadzam się z autorem powyższego postu.
  Kilka wieków temu na zakup książek mogli sobie pozwolić tylko najbogatsi i ci, którzy posiadali umiejętność czytania, a nie było to zjawisko często spotykane.
  W obecnych czasach każdy ma możliwość przeczytania dowolnej lektury. Jednak niewiele osób z tego korzysta. Czytanie nie powinno być 'przymusem' ze strony nauczycieli, ale naszym indywidualnym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Niesie to za sobą wiele korzyści, m. in. rozwijanie wyobraźni, bogatszy zasób słów, bezbłędna ortografia.
  Każdy kto sięgnie po dobrą książkę, na pewno nie pożałuje.

  OdpowiedzUsuń
 34. Już w tej chwili jestem przerażona, patrząc na moich rówieśników, którzy książek boją się jak ognia. Strach pomyśleć co wyrośnie z takiego pokolenia! Popieram z całego serca wszystkie akcje zachęcające do czytania, choć z tego, co widziałam w Zamościu, do ludzi chyba nie do końca przemawia takie Narodowe Czytanie. Może trzeba by pomyśleć nad czymś nieco innego typu? Znalazłam na przykład ciekawy artykuł o akcji we Wrocławiu, zorganizowanej z okazji Międzynarodowego Dnia Walki z Analfabetyzmem. Podobno jutro (8.09) wrocławianie będą mogli korzystać z komunikacji miejskiej za darmo, pod warunkiem, że będą czytali książkę! Może Zamość powinien pójść w ślady Wrocławia i pomyśleć o czymś takim?
  Link do artykułu: http://www.kawerna.pl/aktualnosci/ksiazki/item/10262-z-ksiazka-podrozujesz-za-darmo-polska-edycja.html

  OdpowiedzUsuń
 35. Bardzo dobry i dający do myślenia post, w którym została zawarta bolesna prawda o Polakach. Niestety coraz mnie ludzi w naszym kraju sięga po książkę czy pożyteczne czasopismo. Każdy ma jakieś wytlumaczenie, ktoś powie, że brakuje mu czasu, inny, że nie ma dla niego odpowiedniej książki.Moim zdaniem tacy ludzie tracą, ponieważ czytanie książek posiada wiele zalet. Przede wszystkim kształtuje wyobraźnię, poszerza nasze slownictwo, a także ukazuje wiele nowych treści. Osobiście lubię czytać i tutaj zgadzam się ze slowami Arturo Peréz-Reverte, czytając przenosimy się do akcji utworu i przeżywamy ją jak jeden z bohaterów, wychodząc z niej jako całkiem inny człowiek. Cieszy mnie fakt, że już od 4 lat w Polsce odbywa się akcja "Narodowe Czytanie", może to w jakiś sposób zachęci Polaków do zaprzyjaźnienia się z książką.

  OdpowiedzUsuń
 36. Świetna inicjatywa na Narodowe Czytanie na pewno trafiła do większego grona Polaków. Może własnie przez tą akcję ktoś pokochał czytanie. Warto organizować takie akcje, chociaż żeby skorzystały na tym jednostki.

  OdpowiedzUsuń
 37. Bardzo mądry post. Przykre jest to, że nasi rówieśnicy niechętnie zaglądają do książek. Osobiście- nie wyobrażam sobie wakacji czy ferii bez czytania. Książka przenosi nas do innego świata, zżywamy się z bohaterami, przeżywamy przygody, odcinamy się od rzeczywistości. W 100% popieram tą akcję!

  OdpowiedzUsuń
 38. W zupełności zgadzam się z powyższym postem. Moi rówieśnicy bardzo rzadko sięgają po książki. Są one błędnie kojarzone jako coś złego, do czego zmusza się uczniów w szkołach. Brak zainteresowania literaturą może wynikać z buntu (każą mi przeczytać książkę to tego nie zrobię, jestem niezależny) albo z czystego lenistwa. Większość ludzi obiera taktykę, aby iść po najmniejszej linii oporu, po co zabrać się za książkę jeżeli można tracić czas na facebook'a, gry komputerowe czy inne ''pożeracze czasu'' które nie uczą nas niczego? Przykro mi czasem, gdy słyszę że ludzie nie czytają niczego, nie wiedzą co dzieje się dookoła. Powinniśmy się przecież stale rozwijać, uczyć się czegoś nowego. Od dziecka zawsze mi czytano, w wieku 5 lat może nawet niecałych chciałam sama, siedząc obok mamy łączyłam literki w wyrazy, potem w zdania, z czasem było coraz lepiej, płynniej. Mama była ze mnie dumna, ja też cieszyłam się że już potrafię. Wychowano mnie w książkach, rozwinęło to moją wyobraźnie, pomogło w nauce. Do dziś nie wyobrażam sobie życia bez książek dookoła, czytam sporo, ale o wiele mniej niż bym chciała. Cóż niestety w roku szkolnym ciężko sobie pozwolić na takie rozrywki. Z książek nie zamierzam jednak rezygnować. Fajni czytają!

  OdpowiedzUsuń
 39. Zupełnie zgadzam się z powyższym postem. Czytanie poszerza słownictwo, uczy zasad pisowni, rozwija naszą wyobraźnię i jednocześnie jest doskonałym sposobem na spędzanie czasu wolnego. Osobiście bardzo często sięgam po książki. Jeszcze nigdy się na żadnej nie zawiodłam, ponieważ każda miała w sobie coś, co mnie urzekło, zafascynowało, poruszyło. Nie raz zdarzało się, że mając chwilę wolnego, sięgałam po wybraną lekturę i ta "chwila" zmieniała się w kilka godzin...ale z całą pewnością nie był to czas zmarnowany. Czas spędzany z bohaterami powieści zawsze mija mi niezmiernie szybko, a historie jakie spotykają moich nowych przyjaciół w pełni mnie pochłaniają i sprawiają, że przeżywam je razem z nimi.
  Myślę, że osoby, które mają książki za wrogów, bardzo wiele tracą i jak najszybciej powinny zmienić swój stosunek do nich, bo naprawdę warto. =)

  OdpowiedzUsuń
 40. Bardzo podoba mi się ten post i zgadzam się z nim w 100%. Chciałabym jednak dodać trzy grosze od siebie. Kiedy czytałam wypowiedzi moich rówieśników, zauważyłam, że winą za brak oczytania wśród młodzieży obarczają różne nowoczesne technologie. Jednak według mnie dużo zależy również od tego, co wynosimy z domu.
  Małe dzieci i nastolatkowie często mają swojego bohatera, osobę, która jest ich wzorcem. Zazwyczaj są to rodzice, którzy, mimo że sami nie czytają książek i nie umieją się wypowiadać, mają o to pretensje do swoich dzieci. Dlatego bardzo ważne jest, aby już od najmłodszych lat dawać im przykład i pomagać w nauce czytania.

  Bardzo podoba mi się ten post i zgadzam się z nim w 100%. Chciałabym jednak dodać trzy grosze od siebie. Kiedy czytałam wypowiedzi moich rówieśników, zauważyłam, że winą za brak oczytania wśród młodzieży obarczają różne nowoczesne technologie. Jednak według mnie dużo zależy również od tego, co wynosimy z domu.
  Małe dzieci i nastolatkowie często mają swojego bohatera, osobę, która jest ich wzorcem. Zazwyczaj są to rodzice, którzy, mimo że sami nie czytają książek i nie umieją się wypowiadać, mają o to pretensje do swoich dzieci. Dlatego bardzo ważne jest, aby już od najmłodszych lat dawać im przykład i pomagać w nauce czytania.

  "...książki mają duszę, duszę tych, którzy je piszą, tych, którzy je czytają i którzy o nich marzą." - Carlos Ruiz Zafón

  OdpowiedzUsuń
 41. Bardzo mądry post! Chociaż do omawiania lektury "Lalka" mam niespełna rok, to w wolnym czasie sięgnę po tą książkę. Na pewno mi nie zaszkodzi, a jestem stuprocentowo pewna, że odświeży mój umysł, a także zmieni pogląd w niektórych kwestiach poruszanych w tej książce.

  OdpowiedzUsuń
 42. Niedawno zabrałam się za czytanie ''Lalki''. Po pierwszych stronach pomyślałam, że będzie interesująca, o czym świadczy też znaczna ilość jej stron. Nie wiedziałam, że osoby ukazane w lekturze odnoszą się do postaci prawdziwych.

  OdpowiedzUsuń
 43. Zdecydowanie popieram akcję Narodowe czytanie, zwłaszcza, że co roku wybierane są wartościowe dzieła wybitnych twórców. Każdy z nas powinien zapoznać się z tak wyjątkowymi arcydziełami. Prawdą jest, że poruszają tematy, które towarzyszą ludziom od zawsze, dzięki temu możemy spojrzeć na nie z innej perspektywy. To książki pobudzają nas do refleksji, rozwijają wyobraźnię. Mam nadzieję, ze kontynuacja pomysłowej akcji przyniesie obfite postępy w czytelnictwie.

  OdpowiedzUsuń
 44. Wszyscy powinni czytać, niektórzy mniej, a inni więcej, ale jednak. Zrozumiałe jest, że nie każdemu do gustu przypadnie literatura poważna, ale jest wystarczająco dużo kategorii książek aby każdy znalazł coś dla siebie.

  OdpowiedzUsuń
 45. Najpiękniejsze w dobrych książkach jest to, że chcemy je skończyć i nie chcemy ich skończyć. Jest to paradokslane, ale tak jest. Dlatego lubię powieści. Można czytać, czytać i czytać.

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Idealnie to ująłeś. Jesli książka jest naprawdę dobra, to ilość stron nie będzie miała większego znaczenia, gdyż zawsze będzie nam jej mało.

   Usuń
 46. Artykuł bardzo mi się podoba, a w szczególności zdanie "po skończonej lekturze nie jesteś już tym samym człowiekiem, jakim byłeś, kiedy ją zaczynałeś"

  OdpowiedzUsuń
 47. W pełni zgadzam się z powyższym postem. Coraz mniej osób w moim wieku sięga po książki, co najczęściej jest wynikiem lenistwa lub braku zachęty ze strony rodziców czy rówieśników. Dorosłe osoby, które nie czytają książek uważają, że nie mają wystarczającej ilości czasu na poświęcenie się lekturze. Akcje zachęcające do czytania wymienione powyżej ukazują jak ważne są książki w życiu każdego z nas. Książki przede wszystkim rozwijają wyobraźnię, język, a także uczą wielu ciekawych rzeczy. Zachęcam wszystkich do czytania, bo naprawdę warto.

  OdpowiedzUsuń
 48. Niesamowicie podoba mi się powyższy post. Cieszę się, iż są ludzie, dla których sprawa czytelnictwa w Polsce nie jest obojętna. Nie rozumiem osób w moim wieku, które twierdzą, że nie lubią czytać. Dla mnie to czysta przyjemność, oderwanie od często trudnej rzeczywistości.

  OdpowiedzUsuń
 49. Zgadzam się z tym, że gaśnie "moda" na czytanie książek, często tez słyszymy, że lepiej poczekać na film bo i tak pewnie będzie nie opłaca się przeczytać książki po co wiedzieć co się wydarzy? Czytanie książek jest bardzo interesujące, rozwija naszą wyobraźnię i mamy mniej problemów z ortografia.

  OdpowiedzUsuń
 50. Bardzo interesujący post.Został napisany w bardzo dobry i ciekawy sposób,zawiera dużo treści.Daje zrozumieć dlaczego warto czytać książki i namawia by cześciej po nie sięgać.

  OdpowiedzUsuń
 51. Bardzo Ciekawy post! Uważam, że książki kształtują nasz charakter i osobowość. Każda przeczytana książka uczy kreować nasz tok myślenia i postrzegania niektórych rzeczy z innej perspektywy. Zależnie od tego czym się interesujemy, dobieramy jak najbardziej odpowiednie nam książki; tak samo jak z towarzystwem.
  ''Książki są jak towarzystwo, które sobie człowiek dobiera''
  Monteskiusz

  OdpowiedzUsuń
 52. Popieram akcje takie jak "Narodowe Czytanie" są bardzo potrzebne.Dzięki nim niektóre osoby zaczynają sięgać po książki.Jak powiedział kiedyś Albert Einstein "Świat Ame­ryka­nina jest tak wiel­ki, jak je­go gazeta."Te słowa w dzisiejszych czasach nie tracą na aktualności wiele osób ma ograniczony świat do swojej gazety którą codziennie czytają, lub do wielkości wyświetlacza na swojej komórki czy telewizora.Taki człowiek chłonie wszystko jak "gąbka", dla niego to co zobaczy na ekranie komórki jest prawdą. Są oni podatni na sugestie , wiec czytajmy stańmy się narodem świadomym.Lecz pomimo tych akcji wiele osób nie czyta , pozwolę sobie zacytować zdanie z książki Stephena Kinga "Możesz przyprowadzić kurtyzanę do kultury, lecz nie zmusisz jej do myślenia".Więc takie akcje pokazują zalety czytana, lecz każdy decyduje sam o tym czy będzie czytać książki.Jedynym efektem czytania książek jest posiadanie własnego zdania i wciąż powiększająca się wiedza.

  OdpowiedzUsuń
 53. Uważam że powyższy post bardzo trafnie ukazuje dużą problematykę polskiego społeczeństwa. Czytanie książek rozwija wyobraźnię i uczy nas odnajdywać w swojej duszy samych siebie.Bardzo bobrze, że zachęca nas ta wypowiedź do przemyśleń nad problematyką czytania , jednocześnie ukazując piękno ukryte w literaturze polskiej. Uważam też, że nie tylko ważne jest samo czytanie ale też istotne jest to co czytamy. Dzięki naszym pisarzom i poetom możemy dotknąć piękna literatury: utożsamiać się z postaciami literackimi, zanieść swoją wyobraźnię w piękno rymów Mickiewicza. Popieram tego typu wypowiedzi- książka (dobra książka) to prawdziwy przyjaciel.

  OdpowiedzUsuń
 54. Trochę to przykre ,że ludzie tak mało czytają. Występuje naprawdę dużo ciekawych książek dla każdego. Uważam ,że para prezydencka robi bardzo mądrze czytając takie dzieła publiczności.

  OdpowiedzUsuń
 55. Przykre jest to, że coraz mniej ludzi zagląda do książek. Osobiście rzadko czytam książki lecz jeszcze nigdy się na żadnej nie zawiodłam, ponieważ każda lektura zafascynowała mnie czymś zupełnie innym. Myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie dlatego wszystkim polecam czytanie jak największą ilość książek. Powyższy post bardzo mi się podoba i oczywiście zgadzam się z nim w 100%

  OdpowiedzUsuń
 56. Uważam, że czytanie książek to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu. Osobiście zamiast siadać przed komputerem wolę usiąść w wygodnym fotelu, przykryć się kocem i zagłębić się w lekturę. Świat książek przygodowych to coś, co sprawia, że zapominam o otaczającej mnie rzeczywistości. Z zapartym tchem śledzę losy moich ulubionych bohaterów. Często zdarza się, że tracę poczucie czasu i zazwyczaj ciemna noc zastaje mnie nad książką. Dlatego ciężko mi zrozumieć osoby, które całkowicie rezygnują z czytania. Rozumiem, że każdy z nas ma inne zainteresowania, ale książki nie gryzą! ;) A dzięki nim można poszerzać horyzonty, rozwijać się i odwiedzać miejsca, których być może nigdy byśmy nie zobaczyli.

  OdpowiedzUsuń
 57. Moim zdaniem to dobry pomysł aby organizować różne akcje społeczne, zachęcające do czytania książek. Wielu ludzi na pewno znalazłoby kilka minut do przeczytania nawet dwóch stron lektury. Ale tak nie jest! Ludzie coraz częściej spędzają wolny czas, oglądając telewizję. Ten problem dotyka nie tylko dorosłych ale także młodzieży. Sięgając po książkę, pobudzamy swoją wyobraźnię, uczymy się języka i słownictwa,rozwija nasze uczucia i emocje.

  OdpowiedzUsuń
 58. Książki potrafią pochłonąć nawet tych, którzy nie sięgają do nich zbyt często. Zazwyczaj wynika to z tego, że uczniowie nie mają chęci przełamania się - z góry zakładają, że to strata czasu. Jednak po wykonaniu pierwszego kroku, zwykle zagłębiają się w czytanej treści.

  OdpowiedzUsuń
 59. Od dłuższego czasu słyszałam, że coraz mniej osób czyta książki, jednak do tej pory uważałam, że statyczne dane są przekłamane i z prawdą zbyt wiele wspólnego nie mają. Dopiero po przeczytaniu tego posta zaczęłam uświadamiać sobie, że rzeczywiście tak jest. Wydaje mi się, że niechęć młodzieży do książek spowodowana jest przymusowym czytaniem lektur szkolnych. Kiedyś sama byłam przeciwna czytaniu. Wydawało mi się, że przewracanie kartek jest stratą czasu, jednak za namową siostry przeczytałam pierwszą książkę, która nie była lekturą. Z perspektywy czasu uważam, że to była jedna z lepszych decyzji, które podjęłam. Warto zachęcać innych do czytania książek, jednak wydaje mi się, że przedsięwzięcia takie jak Narodowe Czytanie niewiele wniosą. Rozpoczęcie czytania powinno być osobistą decyzją każdego z nas, a akcje na skalę krajową nie zachęcą zbyt wielu osób do sięgnięcia po książkę.

  OdpowiedzUsuń
 60. Bardzo lubię czytać książki, mogę się przenieść wtedy do innego świata. Bardzo często jak kończę czytać to chciałabym, żeby ta książka była dłuższa, albo miała jeszcze kilka części. Nie rozumiem, czemu niektórzy nie czytają książek. Dzięki czytaniu rozwijamy swój język i kształtujemy wyobraźnie.

  OdpowiedzUsuń
 61. Wydaje mi się, że powszechne nie czytanie książek jest spowodowane natłokiem pracy i coraz większym stresem w dzisiejszym społeczeństwie. Ludzie po pracy/szkole chcą się zrelaksować, odprężyć. Dlatego sięgają po np. telewizję, która jest łatwiejsza w odbiorze niż książki. Nie trzeba sobie nic wyobrażać, wszystko jest podane na tacy. Takie "odmóżdżanie" wymusza na nas co raz bardziej wymagające społeczeństwo.

  OdpowiedzUsuń
 62. W dialogu Fajdros Platon przytacza mit o królu Egiptu Tamuzie i bogu Teucie – Teut zachwala wynalazek pisma (wszystkie cytaty w tłum. Witwickiego):

  Królu, ta nauka uczyni Egipcjan mądrzejszymi i sprawniejszymi w pamiętaniu; wynalazek ten jest lekarstwem na pamięć i mądrość. (LIX 274 E)

  Na to Tamuz:

  Ten wynalazek niepamięć w duszach ludzkich posieje, bo człowiek, który się tego wyuczy przestanie ćwiczyć pamięć... Więc to nie jest lekarstwo na pamięć, tylko środek na przypominanie sobie... Uczniom swoim dasz tylko pozór mądrości, a nie mądrość prawdziwą. Posiądą bowiem wielkie oczytanie bez nauki i będzie się im zdawało, że wiele umieją, a po większej części nie będą umieli nic i tylko obcować z nimi będzie trudno; to będą mędrcy z pozoru, a nie ludzie mądrzy naprawdę. (LIX 275 B)

  Dalej Platon wkłada w usta Sokratesa słowa:

  Coś strasznie dziwnego ma do siebie pismo, Fajdrosie. (...) Zdaje ci się nieraz, że on (słowa pisane) myślą i mówią. A jeśli ich zapytasz o coś z tego, o czym mowa (...) one wciąż tylko jedno wskazują; zawsze jedno i to samo. (LX E)

  OdpowiedzUsuń
 63. Post bardzo ciekawy. Moim zdaniem inicjatywy i akcje takie jak : ,, Zaczytane wakacje " czy ,, Narodowe czytanie " są potrzebne i zachęcają młodych, a niekiedy nawet i starszych ludzi do czytania książek.

  OdpowiedzUsuń
 64. Otaczający nas świat nie sprzyja czytaniu, nie jest to już jedną z niewielu form rozrywki a pęd otaczającej nas rzeczywistości bynajmniej nie zachęca nas do wyciszenia się przy lekturze. Natłok nauki sprawia, że jedynymi pozycjami, którym mogę poświęcić czas są lektury i jest to dla mnie nieco przykre. Nie twierdzę, że są one złe, ale są lekturami i są rozpatrywane w kontekście nauki i szkoły a nie czystej przyjemności to też zniechęca część uczniów. Jednak z dumą przyznaję, że w moim otoczeniu są osoby, które do książek podchodzą niemalże z fanatyzmem. Myślę, że w pewnym momencie świat został pochłonięty przez wszechobecną technologię i to sprawiło, że książki zostały zepchnięty na dalszy plan, aczkolwiek twierdzę, że książka ostatnio zyskuje więcej w oczach młodych ludzi, tych pragnących się rozwijać i dostrzegających piękno słowa pisanego.

  OdpowiedzUsuń
 65. Zgadzam się z autorem postu. Coraz mniej osób czyta książki, chociaż są one tak ważne w naszym życiu. Dlaczego tak się dzieje? Żyjemy w czasach, w których dla każdego z nas liczy się tak naprawdę każdy grosz, przynajmniej jeśli chodzi o większość obywateli. Niektórzy pracują na kilka etatów, aby powiązać koniec z końcem i w miarę godnie żyć. Do tego dochodzą oczywiście domowe obowiązki, w których niestety nikt nas nie wyręczy.
  Nic więc dziwnego, że dzień wydaje się być na to wszystko za krótki, a czasu na przyjemności najzwyczajniej w świecie nam brakuje. Książki mogłaby zatem czytać młodzież, gdyż ma ona więcej Czasu wolnego, aniżeli ich pracujący rodzice. Jednakże młodzi ludzie wolą swój wolny czas spędzać dziś nieco inaczej, na przykład spotykać się ze znajomymi po szkole czy zajęciach na uczelni albo po prostu spędzić go przed komputerem przeglądając strony internetowe lub grając w różnorodne gry. A własnie te rozrywki w dzisiejszych czasach wydają nam się bardziej atrakcyjne i coraz rzadziej sięgamy po książki. Ja sama czytam dużo książek i mam nadzieję, że Polacy zrozumieją, że książka może być wspaniała formą odpoczynku i nauki jednocześnie. Bardzo ciekawy post :)

  OdpowiedzUsuń
 66. Post dający napewno wiele do myślenia. Ludzie dorośli nie czytają książek z braku czasu, młodzież nudzi się czytaniem. Jak tak dalej pójdzie to komputery będą spełniały rolę książki, a książki będą służyć za rozpałkę do pieca.

  OdpowiedzUsuń
 67. Zgadzam się z tym postem choć nie w 100% gdyż nawet ci którzy nie lubią czytać książek z pewnością skuszą się na ciekawe może przygodowe książki.Mam na myśli twórczość Tolkiena czy Aleksandra Kamińskiego.Po przeczytaniu książek choć z początku nie miałem zamiaru czytać to odkryłem że są naprawdę niesamowite i od tamtej pory staram sie czytać kilka książek rocznie.Jeśli już post mówi o tradycyjnych książkach to nic nie zastąpi szelestu przewracanych stron i tego niepowtarzalnego klimatu ponieważ coraz więcej ludzi czyta książki na ebookach czy tabletach.I choć wraz ze wzrostem technologii to na pewno znajdą się tacy ludzie którzy docenią tradycyjną literaturę.

  OdpowiedzUsuń
 68. Uważam, że w tych czasach kiedy media niszczą nasze osobowości i stajemy się podążającymi za tłumem lemingami czasami warto sięgnąć po dobrą książkę i oderwać się od codzienności.

  OdpowiedzUsuń
 69. Uważam, że autor tego postu ma rację. Przez brak chęci do czytania nasze słownictwo staje się coraz uboższe aż w końcu zacznie brakować nam słów do wyrażenia swoich myśli. Należy przeciwstawić się temu zjawisku i sprawić, żeby czytanie znów było modne.

  OdpowiedzUsuń
 70. Jest mi wstyd, ponieważ od dłuższego czasu nie przeczytałam żadnej innej książki oprócz lektur szkolnych. Dlaczego? Nie mam pojęcia ;/ Od kilku miesięcy próbuję zabrać się za "To" Stephena Kinga, niestety bezskutecznie.

  OdpowiedzUsuń
 71. Zgadzam się z autorem tego postu.Uważam,że czytanie książek poszerza horyzonty i zakres słownictwa.Jednak coraz miej osób sięga po książki z powodu rozwijającej się technologi, czyli nowoczesnych smartfonów, komputerów itp.

  OdpowiedzUsuń
 72. staram się coś czytać zawsze kiedy mam trochę wolnego czasu . Boli mnie w duszy to , że coraz więcej osób nie chce sięgać po książki . Akcji typu ,,Ustąp miejsca czytającemu", ,,Zaczytane wakacje" powinno być zdecydowanie więcej

  OdpowiedzUsuń
 73. Bardzo mądry i pouczający post. Uważam, że powinniśmy czytać książki, które są skarbnicą wiedzy, poszerzają horyzonty, wzbogacają słownictwo. Czytanie to pożyteczna przyjemność. Zachęcam wszystkich do czytania , a przekonacie się, że było warto.

  OdpowiedzUsuń
 74. Przykre jest to,że z roku na rok statystyki czytających książki maleją...A przecież są niesamowite! Nie tylko w wersji papierowej, lecz także ostatnio dostępne jako e-booki na smartfony,tablety..Możliwości jest wiele, lecz ludzie i tak nie chcą lub wykręcają się od przeczytania choćby 50 stronnicowego opowiadania co sprawia, że niestety powoli zanikają w naszym codziennym świecie.Ja osobiście uwielbiam czytać,w wolnych chwilach siadam z powieścią ulubionego pisarza i znikam :) Książki, przez wielu postrzegane jako przymus, są czymś więcej niż tylko tekstem-są w nich zawarte wartości,które każdy z nas powinien znać, a przede wszystkim dostarczają nam wiedzy o otaczającym nas świecie, który przecież chcemy znać i rozumieć, w czym nam pomagają. Czytajmy i nie pozwólmy zniknąć naszym papierowym przyjaciołom.

  OdpowiedzUsuń
 75. Nie ma nic lepszego jak uciec chociaż na parę godzin w inny świat i oderwać się od rzeczywistości! Na szczęście są jeszcze ludzie, którzy o tym pamiętają i głęboko wierzę że książki nie zostaną zapomniane:) post skłania do refleksji!

  OdpowiedzUsuń
 76. To bardzo smutne, że w dzisiejszych czasach tak mało osób sięga po książki. Mi od dziecka wpajano, że ksiażka jest najlepszym lekarstwem na smutek. Książki dają nam wiedzę, której nikt nam nie odbierze. Jak napisał Umberto Eco ,, Kto czyta książki, żyje podwójnie " Osobiście nie wyobrażam sobie życia bez czytania. Zachęcam do tego innych, ponieważ mogą naprawdę wiele zyskać. Jest wiele rodzajów literatury, wystarczy, że znajdziemy taki który nas zainteresuje.

  OdpowiedzUsuń
 77. Nie rozumiem ludzi, którzy nie czytają książek. Jestem stałą bywalczynią zamojskich bibliotek, po prostu nie wyobrażam sobie miesiąca bez dobrej lektury. Dzięki książkom możemy znaleźć wiele rozwiązań problemów, możemy na chwilę zagościć w świecie przedstawionym jako bohater. Czytanie to relaks. Ponadto nabywamy zdolności pisania, dobrego pisania.
  Z niecierpliwością czekam na omawianie "Lalki" na lekcjach polskiego. Opis w poście jest bardzo ciekawy, skłaniający do przeczytania utworu wybitnego Bolesława Prusa. Wspaniały artykuł. Dziękuję :)

  OdpowiedzUsuń
 78. Ja również zgadzam się z postem oraz przedmówcami. Czytanie książek to jedna z najpiękniejszych pasji. Dzięki czytaniu uczymy się pisowni, podstawowych wartości, rozwijamy wyobraźnię. Ja osobiście czytam już od zerówki, czyli odkąd nauczyłam się czytać, wcześniej czytali mi rodzice czy też rodzeństwo. Na szczęście jestem w rodzinie, w której każdy czyta :)

  OdpowiedzUsuń
 79. (i)Nie_Napisałem_Komentarza7 października 2015 00:25

  Według mnie książka to najlepszy sposób, aby się zrelaksować. Niestety moi rówieśnicy rzadko połykają książki. Uczniowie nie czytają, ponieważ według nich w książkach nie ma w nic ciekawego.

  OdpowiedzUsuń