30 lipca 2015

Przeczytane, przemyślane, skomentowane        Przyjaźń niejedno ma imię


Przyjaciele są jak ciche anioły, 
które podnoszą nas, 
kiedy nasze skrzydła zapominają, jak latać.
(Antoine de Saint-Exupery)

 
Przyjaźń jest pewnego rodzaju więzią łączącą dwie osoby, które starają się pomimo wszystko, być wobec siebie szczere. Ta relacja opiera się przede wszystkim na wzajemnym zaufaniu i wsparciu. Eliminuje się przy tym seksualne motywy utrzymania znajomości. Niemniej jednak, przyjaźń może być intymna -  jak relacja z partnerem w związku romantycznym -  i tak bliska  jak kontakt między rodzeństwem.
           
Większość uważa, że o tym, kto zostanie naszym przyjacielem, decyduje los,  ale tak naprawdę można to przewidzieć. Według  niektórych psychologów  społecznych decyduje o tym między innymi bliskość geograficzna. Najczęściej naszym przyjacielem jest sąsiad, kolega z tej samej drużyny, czy też koleżanka  z  ławki obok. Jest to spowodowane tym, że im częściej kogoś widzimy, tym sympatyczniejszy się nam wydaje. Kolejnym warunkiem jest częstość kontaktów, które zbliżają do siebie ludzi. By zaistniała przyjaźń, musimy dać dużo od siebie,  a przede wszystkim - czas. Musimy zadać sobie pytanie, czy mamy wystarczająco dużo wolnego czasu, by wejść w nową relację  i móc się jej całkowicie poświęcić. Do powstania przyjaźni wystarczy kilka wspólnych cech: ten sam wiek, podobne pochodzenia, zainteresowania i poglądy. To nie są jednak jedyne warunki. Wielu przyjaciół różni się pod względem charakteru i cech osobowości.

Jim Morrison powiedział kiedyś: Przyjaciel to ktoś, kto daje ci totalną swobodę bycia sobą. Ilu przyjaciół  potrzebujmy, by być sobą? W 2012 roku jeden z Naukowych  Instytutów  Pedagogicznych dowiódł, że przeciętny nastolatek ma około 270 znajomych na Facebooku. W istocie człowiek ma tylko 1-2 najlepszych przyjaciół i maksymalnie 5 bliskich znajomych. Z badań wynika, że zwykle  w naszym życiu są tylko trzy osoby, z którymi dzielimy się przeżyciami. Odkryto, że najczęściej naszym przyjacielem staje się ktoś, kto poprawia naszą samoocenę, ceni nas za nasze dokonania czy pełnione role. Z badań przeprowadzonych przez kanadyjskich psychologów wynika, że im badane osoby były starsze,  tym trwalsze były ich przyjaźnie. Twierdzą oni, że trudniej jest utrzymać przyjaźń osobom różnej płci, a także różnego pochodzenia. Kobiety oczekują od mężczyzn więcej intymności oraz bliskości. Mężczyźni zaś, wolą zachowywać większy dystans, lubią wspólnie coś organizować, uprawiać razem sport lub  służyć praktyczną pomocą. U  mężczyzn  to side-by-side friends.  Dla kobiet ważniejsze są spotkania twarzą w twarz, określane jako face-to-face friends. Dlatego dobra przyjaciółka to taka, która potrafi wysłuchać, milczeć, gdy trzeba i zawsze służy dobrą radą. Jednakże męskie przyjaźnie są mocniejsze niż kobiece.
Przyjaźń cierpi, gdy zakładamy rodzinę, przeprowadzamy się, zmieniamy szkołę lub pracę.  Wtedy mamy utrudniony kontakt. Badania holenderskiego socjologa informują nas o tym, że co drugi mężczyzna, który spotka kobietę swojego życia, rezygnuje z przyjaźni. Kawalerowie spotykają się z przyjaciółmi około 14 razy w ciągu miesiąca, a żonaci mężczyźni dwa razy mniej. Kobiety natomiast, po ślubie spotykają się z przyjaciółkami dwa razy mniej niż przed ślubem, czyli średnio 6 razy w miesiącu.

W takim razie co zrobić, by nasza przyjaźń  przetrwała i ciągle się rozwijała? Psychologowie uważają, że przyjaźń trwa,  gdy stosujemy się do pewnych niepisanych zasad. Jedną z nich -  najważniejszą zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn - jest możliwość zaufania i udzielania wsparcia w trudnych sytuacjach.

Dlaczego przyjaźń jest tak bardzo ważna w naszym życiu? Oprócz tego, że mamy poczucie bezpieczeństwa i wsparcie, zapewnia  nam zdrowie. Przyjaźń obniża poziom stresu, a także ryzyko nadciśnienia tętniczego.
https://www.youtube.com/watch?v=nJG9jdhd6SA    
"You can count on me cos' I can count on you"

Iza
 
Grafika:
http://www.senska-art.de/obrazy/przyjazn_50_50.jpg
http://spplthumb.blob.core.windows.net/540x405/4b/2f/06/litwin-akt-dlonie-przyjazn-zostan-ze-mna-prezent-warszawa-100314227.jpg

22 komentarze:

 1. Bardzo trudno jest znaleźć prawdziwego przyjaciela, trzeba wielkich starań, aby zaakceptować wszystkie wady i zalety drugiej osoby, zaufać jej i poświęcić większość swojego wolnego czasu na budowaniu wspólnych relacji. Jednak przyjaźń jest ważna, daje nam satysfakcje i zawsze mamy się komu "wygadać". Niestety większość przyjaźni z wiekiem przemija, odchodzi w zapomnienie i ta osoba, która kiedyś była najważniejsza staje się obojętna. To jest najsmutniejsze, że komuś się ufa a po jakimś czasie osoby przestają być bliskie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Masz rację, bliskość geograficzna wpływa na to, z kim się przyjaźnimy. Widzimy się z kimś prawie codziennie, więc staje się on naszym znajomym, z czasem przyjacielem. Poniekąd to sprawa przypadku, że akurat ta osoba usiadła z nami w ławce, chodzi z nami do szkoły, mieszka za rogiem. Można powiedzieć, że to dar od losu, nawet jeśli mamy różne poglądy.
  Paulo Coelho mówi o przyjaźni: "Nawet gdy przyjaciel działa wbrew tobie, wciąż jest twoim przyjacielem. " Tak więc należy się szanować mimo wszystko, bo nasz przyjaciel mógł się trafić komuś innemu :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie wyobrażam sobie życia bez przyjaciół. Myślę, że to głównie przez zaufanie tworzy się ta wyjątkowa więź. Między przyjaciółmi nie ma tematów tabu, a każda wspólnie spedzona chwila jest czymś ważnym. Czasem trzeba się komuś po prostu wygadać albo spędzić czas w miłym towarzystwie by wszystkie zmartwienia minęły. ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Przyjaźń jest wielkim skarbem, jednak trzeba o nią dbać, by przetrwała całe życie. Chyba mogę powiedzieć, że mam troje przyjaciół, w tym dwóch z nich to chłopcy. Każde z nich zawsze dobrze mi doradzi, potrafi pomóc i pocieszyć jeśli jest taka potrzeba. Ja również staram się ich nie zawodzić. Wiem, że zawsze mogę na nich liczyć i ze wzajemnością. Mam nadzieję, że nasze przyjaźnie przetrwają, choć każde z nas planuje wyjechać na studia do innego miasta. Odległość jest według mnie największą przeszkodą. Mam nadzieję, że żadne z nas o sobie nawzajem nie zapomni! :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Gdy mamy przyjaciela nasze życie na pewno staje się łatwiejsze. Zawsze można porozmawiać, zapytać o radę, czy też podzielić się odczuciami. Z przyjacielem można podejmować tematy na jakie nie możemy porozmawiać z najbliższa rodziną. Jest on takim aniołem stróżem, który ma nas na oku, mówi nam prawdę i sam oczekuje prawdy o sobie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Platon powiedział, że dobry przyjaciel jest wielkim darem nieba. Na świecie świętuje tę wyjątkową więź 30 lipca.
  Przyjaźń istnieje nie tylko między ludźmi lecz też między człowiekiem a psem. Większość ras posiada cechy charakteru, które odpowiadają człowiekowi. Znajdziemy wśród nich: lojalność, wierność, bezinteresowność, wielkie przywiązanie do właściciela, posłuszeństwo i bezwarunkową miłość. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że psy przejęły część ludzkich obowiązków np. do opieki nad niewidomymi i niepełnosprawnymi fizycznie ludźmi.

  OdpowiedzUsuń
 7. Przyjaźń - bezinteresowna i prawdziwa- to cos wspaniałego! Każdy człowiek powinien doświadczyć tego daru ponieważ przyjaciel jest osobą która pomaga nam poradzić sobie z przeciwnościami losu i wytrwać w ciężkich chwilach. Wszystkim bez wyjątku życzę aby odnaleźli swoja bratnia duszę :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Fajnie, że został poruszony ten temat. Przyjaźń jest tak samo ważna w życiu jak miłość. Miło jest mieć kogoś na kim możemy polegać, komu możemy powiedzieć o wszystkim. Kogoś do kogo można powiedzieć "a pamiętasz jak..." :)

  OdpowiedzUsuń
 9. "Przyjaźń" - co to takiego ?
  Niektórzy uważają, że przyjaźń, to " tylko " wzajemne spędzanie czasu.
  Jednakże uważam, że przyjaźń to przede wszystkim SZCZEROŚĆ, POŚWIĘCENIE, ZAUFANIE,POMOC, OPARCIE. Z przyjaciółką uważamy sie za siostry, pomagamy sobie, wspieramy, płaczemy razem. Ale co w tym wszystkim jest najpiękniejsze ? To, że mimo, że ona jest blondynką- ja brunetką ; ona ma zielone oczy - ja brązowe, ; ona nie ma rodzeństwa- ja mam, to uzupełniamy się, czasem idziemy na kompromis . Razem wspominamy dawne czasy, śmiejemy się, płaczemy :) Dziękuję Bogu, że ją mam ! :)

  Dziękuję za ten post, pięknie to opisałaś !
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Przyjaźń to wyjątkowa więź pomiędzy ludźmi, a każdy kto znalazł prawdziwego przyjaciela jest szczęściarzem. Przyjaźń wymaga poświęcenia, przekładania cudzych problemów nad własne i mimo trudności jakie może przysporzyć czasem utrzymanie przyjaźni warto o nią dbać. Znalazłam cytat z Kubusia Puchatka, który pięknie oddaje ideę przyjaźni: "Przyjacielu, jeśli będzie ci dane żyć sto lat, to ja chciałbym żyć sto lat minus jeden dzień, abym nie musiał żyć ani jednego dnia bez ciebie."

  OdpowiedzUsuń
 11. Prawdą jest,że przyjaźń to coś wspaniałego, wyjątkowego,ale tylko pod warunkiem ,że więź opiera się na zaufaniu, szczerości, lojalności, pomocy w trudnych chwilach ,a także na spędzaniu razem czasu w świetnej atmosferze( kłótnie się zdarzają,lecz jeżeli ktoś określa się mianem przyjaciela , to powinno być ich jak najmniej). Jeżeli wymienionych czynników brakuje, to czy można wtedy mówić o przyjaźni ? Wydaje mi się,że nie.
  Przyjaźń trzeba pielęgnować, rozwijać.. chociaż niektórzy wychodzą z założenia ,że prawdziwa przyjaźń nie wymaga ogólnie rzecz pisząc -niczego ,ona po prostu jest

  OdpowiedzUsuń
 12. Owszem, zgodzę się, że przyjaźń to coś pięknego, jednak mimo wszystko musimy uważać jakimi ludźmi się otaczamy, bo nie każdy, kogo nazywamy przyjacielem, jest nim naprawdę ;) a jeśli znajdziemy taką osobę, której ufamy i wiemy, że wskoczy za nami w ogień, to powinniśmy o taką przyjaźń dbać, bo w przeciwnym razie nie przetrwa .

  OdpowiedzUsuń
 13. Dla mnie przyjaźń jest wtedy, gdy jest się radosnym przy tej drugiej osobie. Niezależnie od czynników zewnętrznych - braku czasu, natłoku pracy, stresu, ilości snu - jest się szczęśliwym.

  Należy jednak pamiętać o przysłowiu: "Umiesz liczyć? Licz na siebie!".

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 14. Mam przyjaciółkę z którą znam się od 10 lat. Jesteśmy bardzo z sobą zżyte .Zawsze się wspieramy i pomagamy sobię. Przyjaźń jest bardzo ważna w życiu. Mam nadzieję, że nasza przyjaźń wszystko przetrwa i zawsze będziemy mogły na siebie liczyć.

  OdpowiedzUsuń
 15. "Wierny bowiem przyjaciel potężną obroną,
  kto go znalazł, skarb znalazł.
  Za wiernego przyjaciela nie ma odpłaty
  ani równej wagi za wielką jego wartość." (Syr 6)
  Podczas czytania postu uświadomiłam sobie na nowo jaka jestem wdzięczna za swoich przyjaciół.

  OdpowiedzUsuń
 16. Znam się już z moim serdecznym przyjacielem już prawie 17 lat :D Bawiłem się z nim jak miałem 5 miesięcy , i mimo czasu znamy się dalej i lubimy ćwiczyć.

  OdpowiedzUsuń
 17. Czasami niepozornie wyglądają cy ludzie mogą zostać twoimi przyjaciółmi.Z moim prprzyjacielem poznaliśmy się bardzo dawno rozumiemu się bez słów.

  OdpowiedzUsuń
 18. Przeprowadziłam się, moje przyjaciółki również, odeszłam z drużyny i już nie widujemy się codziennie, są starsze ode mnie i uczą się w innej szkole. Rzadko kiedy znajdujemy czas na spotkania, ale kiedy już sie uda... ^^

  OdpowiedzUsuń
 19. genialnie podsumowane ! jak to pisał Jim Morrison ''Przy­jaciel to ktoś, kto da­je ci to­talną swo­bodę by­cia sobą.'' to ktoś kto daje Ci poczucie zaufania. Zawsze można się mu zwierzyć. Niezależnie od tego, za kogo uważają Cie inni, on potrafi odnaleźć w Tobie coś czego oni nie widzą. Mam ogromne szczęście bo posiadam przyjaciół, na których nigdy się nie zawiodłam, mogę liczyć na nich i w radości i w złych chwilach. jak trzeba to skrytykują ale to mnie tylko bardziej motywuje do zmian. starajmy się otaczać ludźmi którzy są godni naszego zaufania !
  pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Cudowny post!
  . dobrze napisałaś : By zaistniała przyjaźń, musimy dać dużo od siebie, a przede wszystkim - czas." to jest bardzo ważne, żeby nie polegać na innym, ale i pokazać coś ze swojej strony. My jako przyjaciel także powinnlismy się starać.
  Przyjaźń jest pieknym uczuciem, zacytuję słowa z "Małego Księcia":- "Doznanie przyjaźni daje wielkie zadowolenie, nawet jeżeli pisana Ci śmierć"
  pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 21. W życiu nic łatwo nie przychodzi. Aby mieć przyjaciela lub przyjaciółkę, należy być dobrym człowiekiem. Od nas zależy to, jakich będziemy mieć przyjaciół. Czy takich, na których możemy polegać czy takich, którzy nie mają dla nas czasu? Jeśli dane nam będzie mieć przyjaciela, pokażmy, że jesteśmy dobrymi i wartościowymi ludźmi, znajdźmy czas na cotygodniowy wypad np. do kina. Otwórzmy się na ludzi. Ja mam kilku przyjaciół, ale by nimi zostali, musiało upłynąć trochę czasu, musieliśmy się przekonać jak zachowujemy się w danych sytuacjach, czy mamy dla siebie czas, czy potrafimy zaufać oraz to czy nam można zdradzić swoje sekrety. Ten ''proces'' był długi ale bardzo skuteczny, tym sposobem wiem, że moi przyjaciele nie są fałszywi, że są najlepsi na świecie.

  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Przyjaźń w życiu każdego człowieka jest na pewno bardzo cenna. Każdy z nas potrzebuje drugiej osoby, która bez zawahania pomoże nam w trudnej sytuacji, będzie dla nas oparciem. Nie możemy zapominać o tym, że pomoc i zaangażowanie musi być obustronne. Gdy będziemy oczekiwać pomocy od drugiej osoby, również musimy udzielić jej naszemu przyjacielowi, gdy będzie w potrzebie. W przeciwnym razie przyjaźń nie będzie ani prawdziwa ani długa i piękna.

  OdpowiedzUsuń