23 lipca 2015

LIterackie fascynacje Daj się uwieść magii  książki


Wielkie rzeczy to często drobiazgi,
które zostały zauważone.
(Markus Zusak )


Posłaniec to powieść australijskiego pisarza Markusa Zusaka wydana   w 2002 roku. Debiutował utworem The Underdog, który zyskał popularność w Australii oraz w Europie i USA. Jego kolejna książka Fighting Ruben Wolfe przyniosła mu wiele nagród i nominację do konkursu Children's Book Council . Największą popularność zyskał dzięki Złodziejce książek, która stała się bestsellerem roku 2006.

Głównym bohaterem Posłańca jest dziewiętnastoletni Ed Kennedy, przeciętny taksówkarz, który niczego w życiu nie osiągnął, w odróżnieniu od ambitnego brata. Mieszka w ruderze razem ze swoim psem Odźwiernym. Lubi grać  w karty ze swoimi przyjaciółmi: Ritchie`m, Marve`m i Audrey, w której jest nieszczęśliwie zakochany. Wszystko się zmienia, kiedy przez przypadek powstrzymuje napad na bank. Wtedy w skrzynce na listy znajduje pierwszą kartę: asa karo, a na niej pierwsze zadanie. Tak rozpoczyna się jego misja. Zostaje Posłańcem.

Powieść Zusaka to historia o wychodzeniu z przeciętności. Losy głównego bohatera dowodzą, że każdy może dokonać niezwykłych rzeczy i może zmienić swoje życie. Posłaniec opisuje także dramaty zwykłych ludzi, np. samotność staruszki czy nienawiść wśród braci. Ed pomaga tym ludziom, chociaż kosztuje go to wiele wysiłku i cierpienia. Zmienia świat na lepszy, ale też zmienia siebie. Widzimy, jak niewiele trzeba, żeby uszczęśliwić innych, a jednocześnie nadać swemu życiu głębszy sens. Starsza pani potrzebuje od czasu do czasu towarzystwa. Ubogą rodzinę uszczęśliwią nowe lampki świąteczne do oświetlenia domu. W koledze trzeba wzbudzić ambicję. Zwyrodnialca powstrzymać, aby nie znęcał się nad żoną i córką. I tak dwanaście razy! Cztery asy po trzy zadania. I Ed Kennedy je wykona. Wolę gonić za słońcem niż na nie czekać – te słowa staną się jego dewizą. A jeżeli facet taki jak ty potrafi się podnieść i zrobić to, co ty zrobiłeś dla tych ludzi, to może każdy będzie potrafił. Może każdy zdoła się wznieść ponad swoje ograniczenia.(…)  Czasem ludzie są piękni. Nie z wyglądu. Nie w tym, co mówią. W tym, kim są. – czytamy w powieści. Powyższe słowa mogłyby być przesłaniem tej pięknej, optymistycznej książki.

Powieść jest napisana  prostym,  zrozumiałym językiem. W większości są to krótkie zdania lub równoważniki. Zusak ma też specyficzne poczucie humoru, co widać przede wszystkim w rozdziałach opisujących życie, mieszkanie i psa Eda. Posłaniec ma bardzo pozytywne recenzje. Otrzymał  tytuł Książki Roku 2003  w Australii, a także wygrał konkurs o Premier's Literary Award.

Moim zdaniem, to  bardzo interesująca lektura, która motywuje do życia i uczy miłości do świata. Polecam!

Weronika      

Grafika:
http://3.bp.blogspot.com/-OUdYBuTFbsw/UGypqNmu2fI/AAAAAAAAAeY/BF9E6giDfuE/s1600/poslaniec.jpg                                                                                   

17 komentarzy:

 1. Kilka lat temu czytałam wspomnianą w poście "Złodziejkę książek". Jest to bardzo dobra książka, która porusza do łez. Nie słyszałam wcześniej o "Posłańcu", dlatego cieszę się że powstał ten post. Jestem pewna, że to kolejna dobra książka Markusa Zusaka i mam nadzieję iż wkrótce będę miała okazję ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zachęcam do przeczytania "Posłańca", według mnie jest o wiele lepszy od "Złodziejki książek".

   Usuń
 2. Post zachęcił mnie do przeczytania tej książki i przypatrzeniu się Markusowi Zusakowi. Na internecie znalazłam kilka informacji o nagrodach jakie dostał "Posłaniec" i jeszcze bardziej chce przeczytać książki tego autora.
  Posłaniec został uhonorowany:
  2006: Michael L. Printz Award Honor book[6]
  2006: Bulletin Blue Ribbon Book
  2005: Publishers Weekly Best Books of the Year-Children
  2003: Children’s Book Council of Australia Book of the Year Award
  2003: New South Wales Premier's Literary Awards Ethel Turner Prize for Young People's Literature.

  OdpowiedzUsuń
 3. Słyszałam kiedyś o tym autorze i o "Złodziejce książek", lecz niestety nie miałam okazji jeszcze jej przeczytać. Post bardzo zachęcił mnie aby zapoznać się również z "Posłańcem". Bardzo podobają mi się wpisy tego typu i mam cichą nadzieję, że będzie ich tutaj co raz więcej :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Właśnie zastanawiałam się jaką książkę przeczytać. Ta wydaje się naprawdę godna poświęcenia czasu. Dziękuję :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Markus Zusak to australijsko-niemiecki pisarz. Zaczął tworzyć w wieku szesnastu lat. Do pisania skłoniły go takie dzieła jak "Stary człowiek i morze" oraz "Co gryzie Gilberta Grape'a".

  OdpowiedzUsuń
 6. Post brzmi naprawdę zachęcająco do przeczytania książki. Opisuje ciekawe zdarzenia, które spotkały z pozoru tak zwyczajną osobę.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo ciekawy post! Po przeczytaniu go nabrałam chęci do przeczytania tej książki, nawet mam ją w domu, więc w najbliższym czasie zabiorę się za nią.

  OdpowiedzUsuń
 8. Post zachęca do przeczytania książki. Naprawdę będę musiał zarezerwować miejsce dla tej pozycji w długiej kolejce książek do przeczytania.

  OdpowiedzUsuń
 9. Co do tytułu postu:
  Zacząłem niedawno czytać "Chłopów" jako lekturę. Teraz zdarza się, że czytając, odpoczywam.
  To bardzo miłe, gdy czeka się na dalsze wydarzenia w książce.

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 10. Dzięki "Złodziejce książek" nauczyłam się tolerancji i zafascynowała mnie historia, którą niegdyś miałam jedynie za "daty i bitwy do wyuczenia na lekcję". Nigdy wcześniej nie słyszałam o "Posłańcu" i gdy tylko skończę czytać to, co czytam obecnie, i gdy znajdę tę książkę w bibliotece miejskiej, zabiorę się za jej czytanie. Chciałabym ujrzeć tą miłość do świata, o której wspomina autorka- Weronika.

  OdpowiedzUsuń
 11. Słyszałam o "Posłańcu" i chciałam go przeczytać, a ten post jeszcze bardziej mnie do tego zachęcił. Gdy tylko skończę czytać to, co aktualnie czytam, zabiorę się za książkę opisaną w tym poście.

  OdpowiedzUsuń
 12. Rok temu dostałam tą książkę na koniec roku! Polecam! ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Pierwszy raz słyszę o tej książce i brzmi bardzo ciekawie.

  OdpowiedzUsuń
 14. Myślę, że książka może być bardzo ciekawa i skłaniać do refleksji, a zawarte w niej słowa "Wolę gonić za słońcem niż na nie czekać", mogą stać się mottem życiowym dla wielu z nas;)

  OdpowiedzUsuń
 15. Dziękuje ^^ ostatnio szukałam jakiejś ciekawej książki do poczytania .

  OdpowiedzUsuń
 16. Utwór ten zawiera motyw człowieka, który pomimo przeciwności losu odnosi w życiu sukces. Moim zdaniem wątek ten nie jest zbyt kreatywny lecz jest skazany na sukces. Ludzie lubią oglądać lub czytać o takich historiach i stawiać siebie w roli głównego bohatera. Pozwala im to uwierzyć, że oni także mogą coś w swoim życiu zmienić. Jest to bardzo dobry efekt lecz sama książka pod względem pomysłowości nie zachwyca.

  OdpowiedzUsuń