9 sierpnia 2013

Przeczytane, przemyślane, skomentowane

    
                     Wróżby, wróżby...
Dlaczego przyjmujemy tylko dobre wróżby,
a o tych złych staramy się zapomnieć...
Czyżby podświadomie uważamy, że to co ma być, to będzie?
A może człowiek z natury jest  na tyle leniwy,
że nie potrafi zapobiec złemu?
(Kathia Brandt)


Wróżbiarstwo to wszelkie czynności związane z przepowiadaniem przyszłości. Dokonuje się go przy pomocy specjalnych technik i przedmiotów, a także według niektórych interpretacji -  sił nadnaturalnych. Naukowcy uznają wróżbiarstwo za pseudonaukę. Aktualnie brakuje jakichkolwiek dowodów potwierdzających skuteczność wróżenia.
Próby przepowiadania przyszłości  lub czy czytania w myślach podejmowano już w starożytności. Wróżbici, czarownicy i astrologowie występowali we wszystkich znanych kulturach starożytnych, w których pełnili zazwyczaj rolę kapłanów. Wróżbiarstwo współistniało najczęściej z religią. Według niektórych badań etnograficznych różnych kultur, wróżby są równie popularne jak wiara w bóstwa. Zazwyczaj przepowiednie dotyczą szczęścia, miłości czy majątku. Czyli wartości na ogół ważnych dla człowieka i jednocześnie bardzo go interesujących.
A oto  kilka odmian wróżbiarstwa.   Aeromancja (przepowiadanie przyszłości na podstawie obserwacji powietrza i pogody). Kartomancja (wykładanie kart). Kryształomancja (posługiwanie się kryształami lub kryształową kulą). Arytmomancja, numerologia (badanie zależności liczb).

Należy pamiętać o tym, że wróżby mają szeroki zakres interpretacji. Każdą z nich można pojąć na kilka sposobów. Wróżbiarstwo ściśle wiąże się z psychologią. Wróżbiarze są zazwyczaj dobrymi psychologami, którzy potrafią odgadywać to, czego od nich oczekują klienci. Mówią odbiorcy to, co chce usłyszeć, albo odwrotnie – przepowiadają to, czego się podświadomie obawia. Niektórzy przeciwnicy wróżbiarstwa potępiają je, nawiązując głównie do wątków religijnych, ponieważ przepowiednie mogą być uznawane za niemoralne i złe działanie szatana.
Los człowieka zależy jedynie od niego. Nie powinien kierować się on wróżbami. Niestety, ludzie chcąc zaspokoić swoją ciekawość, często udają się do magów, bądź też czytają horoskopy. W ten sposób człowiek próbuje zabiegać o życie bez problemów i cierpień. Starajmy się jednak nie ulegać  magicznym sztuczkom wróżbitów, lecz sami walczmy o lepsze życie!

Natalia


Grafika:


http://www.iceis.pl/wrozby/wrozby,_splash.jpg

http://www.polishexpress.co.uk/media/cache/original/uploads/article/2014/03/horoskop2503.jpg
http://www.palmreadingastrology.com/wp-content/uploads/2015/10/Palm-Reading-Online-Marriage-Line1.jpg

25 komentarzy:

 1. Podobno wiele ludzi uzależniło się od wróżb. Dlatego w ogóle ich nie czytam, wolę swoją przyszłość przyjmować jako niespodziankę specjalnie dla mnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jakoś nie specjalnie wierzę, że przy pomocy wróżek i innych takich, rodzina jest w stanie dowiedzieć się co się stało z bliską osobą, która zaginęła. Moim zdaniem to zwykłe naciąganie i dorabianie się na cudzym nieszczęściu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Królowa Elżbieta12 sierpnia 2013 09:20

  Wróżbiarstwo to przede wszystkim sprytny sposób na wyciąganie pieniędzy od ludzi zdesperowanych lub naiwnych.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdesperowanych i naiwnych jak widać nie brakuje.

   Usuń
  2. Zgodzę się z powyższą odpowiedzią. Zacny post.^^

   Usuń
 4. Królowa Elżbieta12 sierpnia 2013 09:31

  Istnieje więcej technik wróżbiarstwa. Najciekawsze:
  -alektromancja – wróżenie przy użyciu specjalnie tresowanego koguta,
  -kleromancja – wróżenie za pomocą kości zwierząt, kości do gry lub nasion bobu,
  -omfalomancja – wróżenie z pępka lub pępowiny,
  -omomancja – wróżenie z kości łopatkowych,
  -onychomancja – wróżenie z paznokci,
  -owomancja (owoskopia) – wróżenie z jaj,
  -tyromancja – wróżenie ze sposobu, w jaki ścina się ser,
  -macharomancja – wróżenie z noży,
  -metoposkopia – wróżenie ze zmarszczek na czole,
  -nekromancja – wróżenie lub wywoływanie zmarłych przy użyciu zwłok ludzkich,
  -koskinomancja – wróżenie za pomocą sita lub przetaka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo zainteresowała mnie zwłaszcza metoda ścierania sera! Kogut też jest niezły. Ja słyszałam też, że można wiele powiedzieć o kobiecie na podstawie tego, jak zużywa pomadkę do ust (z jednej strony czy z dwóch, opływowo czy nie).

   Usuń
  2. Ichtiomancja to starożytne wróżenie na podstawie kryształu i stanu wnętrzności ryb. Margaritomancja to wróżenie z pereł. Oinomancja to wróżenie za pomocą wina. Moleozofia to wróżenie z pieprzyków i znamion na ciele. Halomancja to wróżenie z soli. Geloskopia to wróżenie na podstawie śmiechu, określanie charakteru człowieka.   Usuń
  3. zainteresowała mnie omfalomancja, oto, co znalazłem
   Omfalomancja - kontemplacja własnego pępka wprowadzająca w uduchowiony nastrój. Metoda znana z dalekiego wschodu. Można to robić we dwójkę lub zbiorowo. Wtedy oczywiście każdy kontempluje pępek innej osoby. Oczopląs przeszkadza w osiągnięciu stanu uduchowionego.
   Czy to nie jest genialne? :D

   Usuń
 5. Ciekawe, czy ci wróżbici naprawdę wierzą, że mają nadprzyrodzony dar, czy po prostu świadomie zmyślają dla pieniędzy...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ludzie dla pieniędzy są gotowi zrobić wszystko.

   Usuń
 6. Wróżbiarstwo to zło, łamanie pierwszego przykazania Dekalogu. Niedobrze, pamiętam, że w moim przedszkolu Andrzejki były najhuczniej obchodzoną uroczystością.

  OdpowiedzUsuń
 7. Wydaje mi się, że ludzie często korzystają z wróżb dla rozrywki, z nudów, takie hobby. Horoskopy w gazetach są po to, żeby zapełnić czymś ostatnią stronę, a czyta się je w ostateczności, kiedy cała gazeta jest przejrzana i nie ma nic do roboty.

  OdpowiedzUsuń
 8. Lubię czasem pooglądać jakiś program ezoteryczny. Śmieszna sprawa, te wróżki siedzą i siedzą, nikt do nich nie dzwoni, gadają same do siebie, czasem powiedzą jakiejś babie, żeby wysłała męża do dentysty, czasem opowiedzą dowcip.

  OdpowiedzUsuń
 9. Wszystko w moich rękach? Im dłużej żyję, tym wyraźniej widzę, że przewidywanie i planowanie czegokolwiek nie ma sensu, bo zawsze coś się posypie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem tego samego zdania. Mam wrażenie, że los robi ze mną, co chce. Zupełnie nie tak miało wyglądać moje życie. Niewiele jest w moich rękach!

   Usuń
 10. Po co pytać wróżek? Trzeba słuchać się mamy, mama ma zawsze rację i przewiduje lepiej niż niejedna wróżka.

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo ciekawy post :-)

  OdpowiedzUsuń
 12. Wróżby w żadnym stopniu się nie sprawdzają, a nawet jeśli to jest to dzieło czystego przypadku. Nie wierzę w magiczne zdolności wróżek. Jest to zwykłe wyłudzanie pieniędzy.

  OdpowiedzUsuń
 13. Według mnie wróżby/czary nie są w najmniejszym stopniu wiarygodne, a soba, która w nie wierzy - naiwna.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie należy osądzać osób po tym w co wierzą. Jednak zgodzę się, że wróżby to jedno wielkie kłamstwo. Nie należy w nie wierzyć.

   Usuń
 14. Zawsze mnie ciekawiło czytanie z kart. A zwłaszcza to, że jak pójdziesz dwa razy pod rząd do wróżbiarza, żeby wyczytał Ci przyszłość to otrzymasz dwie różne historie. Nigdy nie powtórzą tego samego. Czyżby można było wybierać swoją przyszłość kilkukrotnym chodzeniem do wróżbiarza? A może po prostu prawdopodobieństwo wylosowania tych samych kart jest za małe, żeby było możliwe...
  Polecam obejrzenie filmu znanego mentalisty Darrena Browna pt Messiah. Darren pokazuje, że większość paranormalnych wierzeń bazuje na zwykłych sztuczkach mentalnych.

  OdpowiedzUsuń