3 maja 2013

Kącik młodego historyka


 
Kompromis tradycji  i postępu
Witaj Maj, Trzeci Maj,
Dla Polaków błogi raj!
(Rajnold Suchodolski)
       
Konstytucja 3 maja uchwalona 3 maja 1791 roku miała być odpowiedzią na pogarszającą się sytuację wewnętrzną i międzynarodową Rzeczypospolitej Obojga Narodów, która jeszcze 150 lat wcześniej była jedną z największych potęg europejskich i największym krajem w Europie. Była ona próbą ratowania państwa polskiego przed kolejnymi rozbiorami. Regulowała ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Była pierwszą w Europie i drugą na świecie konstytucją. Przyjęto ją na zebraniu Sejmu Czteroletniego, zwanego Wielkim, który był sejmem skonfederowanym, czyli bez prawa do użycia "liberum veto". Konstytucja ograniczyła prawa szlachty, zwiększyła prawa chłopów i zlikwidowała słabości ustroju  kraju. Jednak niedługo po jej uchwaleniu doszło do kolejnych rozbiorów, a w końcu państwo polskie zniknęło z mapy świata.Konstytucja 3 maja 1791 roku to owoc prac Hugona Kołłątaja, Ignacego Potockiego, włoskiego sekretarza króla S. Piattolego, a przede wszystkim samego króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.
 
Oficjalny tekst Konstytucji 3 maja nie został odczytany podczas posiedzenia sejmu w 1791 roku. Ustawę rządową, jak właściwie nazywał się ten akt, przyjęto więc jakby w ciemno. Wszystko przez zabawne nieporozumienie z udziałem króla Stanisława Augusta. O przyjęciu konstytucji bez czytania przesądził przypadek. Poseł inflancki, Michał Zabiełło, wezwał zgromadzonych do przyjęcia konstytucji, a króla do jej zaprzysiężenia. Kiedy Stanisław August podniósł rękę na znak, że chce przemówić, zwolennicy konstytucji odczytali ten gest jako gotowość króla do złożenia przysięgi. Oto fragment opisujący ten moment: Stropiony opozycjonista milknie, król podnosi rękę na znak, że chce mówić (po raz czwarty!), Suchorzewski  wyobraża sobie, że podnosi ją do ślubowania, więc rzuca się do tronu na czworakach wrzeszcząc: - Nie przysięgaj, boś już raz Bogu  i Ojczyźnie przysiągł... Słyszą to arbitrzy, uradowani krzyczą co sił: - Wiwat król! Wiwat konstytucja!(Fragment z książki Karola Zbyszewskiego Niemcewicz od przodu i tyłu).Król złożył przysięgę na ręce biskupa krakowskiego Feliksa Turskiego, następnie wezwał zebranych do przejścia na nabożeństwo dziękczynne do kolegiaty św. Jana. Konstytucja została przyjęta tego samego dnia przytłaczającą większością głosów, co zostało owacyjnie przyjęte przez tłum zgromadzony przed zamkiem.
Przyjęcie Konstytucji 3 maja sprowokowało wrogość sąsiadów Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Podczas wojny w obronie konstytucji Polska została zdradzona przez swojego pruskiego sprzymierzeńca Fryderyka Wilhelma II i pokonana przez Imperium Rosyjskie Katarzyny Wielkiej, sprzymierzonej z konfederacją targowicką – spiskiem polskich magnatów przeciwnych reformom osłabiającym ich wpływy. Po utracie niepodległości w 1795 roku, przez 123 lata rozbiorów, przypominała o walce o niepodległość. Zdaniem dwóch współautorów, Ignacego Potockiego i Hugona Kołłątaja, była "ostatnią wolą i testamentem gasnącej Ojczyzny". Konstytucja obowiązywała przez 14 miesięcy, w tym czasie Sejm Czteroletni uchwalił szereg ustaw szczegółowych, które były rozwinięciem jej postanowień. Sejm grodzieński (1793), aktem oblatowanym w Grodnie 23 listopada 1793 roku uznał Sejm Czteroletni za niebyły i uchylił wszystkie ustanowione na nim akty prawne.

Przemek

Grafika:
http://www.kwilcz.pl/files/image/daniel/historia/3maja.jpg
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/db/Constitution_of_May_3,_1791_by_Jan_Matejko.PNG/480px-Constitution_of_May_3,_1791_by_Jan_Matejko.PNG

29 komentarzy:

 1. No cóż, Polacy często, skupieni na tym, jaki to nasz kraj był biedny i uciśniony, zapominają o latach świetności Polski oraz o zasługach naszych rodaków. Cieszę się, że autor postu wspomniał o tym, że nasza konstytucja była PIERWSZĄ w Europie i DRUGĄ na świecie. Myślę, że fakt ten doskonale ukazuje wielkość naszego kraju. Zwłaszcza, że w walce o niepodległość USA, której zwieńczeniem było uchwalenie konstytucji w 1787, również pomagali Polacy (m.in. Tadeusz Kościuszko, Kazimierz Puławski).

  OdpowiedzUsuń
 2. Królowa Elżbieta4 maja 2013 12:03

  Bardzo lubię rocznice uchwalenia Konstytucji. To nasze radosne święto pokazuje, że Polacy są dumni z historii kraju i potrafią się nią cieszyć

  OdpowiedzUsuń
 3. Uchwalenie Konstytucji Trzeciego Maja było znaczącym wydarzeniem wśród historii naszego pięknego kraju. Ukazuje ona pełen chwały moment walki o godność i wolność naszego ludu. Jesteśmy pierwszym narodem europejskim, który taką formę ustawy wykonał, co jest tylko kolejnym znakomitym dowodem naszej wyjątkowości. Opieranie się rosyjskiemu zaborcy było świętym obowiązkiem naszych przodków i my - młodzi ludzie - powinniśmy pamiętać o ich nieustannej walce o wolność, pełnej heroizmu i poświęcenia. Jest to przykład pięknej i pełnej wyniosłości walki o niepodległość i przeciwstawianie się wrogiej sile, próbującej podporządkować sobie naszą nację. Sądzę, że każdy kraj potrzebuje takich pełnych bohaterstwa momentów, budujących poczucie przynależności do własnego kraju i pobudzanie młodych pokoleń do manifestowania swojego patriotyzmu. Artykuł ten skłonił mnie do refleksji i dalszego zgłębiania dziejów naszego kraju w tym okresie i jestem dumna, że takie zajście miało miejsce.

  OdpowiedzUsuń
 4. Cieszę się, że na blogu można znaleźć artykuły mówiące o ważnych wydarzeniach z historii Polski. Konstytucja 3 Maja była ostatnią próbą ratowania Rzeczpospolitej przed utratą niepodległości. To dowód zdolności narodu polskiego do naprawy kraju, wyraz patriotyzmu różnych warstw społecznych i próba politycznego wydźwignięcia kraju z upadku i zacofania, moim zdaniem sama taka postawa jest dobra, aczkolwiek popełniona wiele błędów. Zawierając przymierze z Prusami i spodziewając się, że całą Europa odłoży na bok swoje zajęcia i rzuci się na pomoc Polsce, wykazali się skrajną polityczną nieodpowiedzialnością. Zaprzeczyli w ten sposób swojej drodze, swemu ciężkiemu wysiłkowi podjętemu wraz ze wstąpieniem na tron w 1764 r. Stanisława Augusta Poniatowskiego, ich nieformalnego lidera i protektora.

  OdpowiedzUsuń
 5. Warty zauważenia jest fakt, że po Konstytucji 3 maja uchwalono w Polsce jeszcze wiele ustaw zasadniczych m.in. Konstytucja Marcowa czy Konstytucja Kwietniowa. Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z 6 kwietnia 1997 roku która obowiązuje dzisiaj ma wielu przeciwników domagających się wprowadzenia poprawek lub uchwalenia nowej konstytucji. Natomiast Konstytucja Stanów Zjednoczonych z 1787 roku po wprowadzeniu 27 poprawek obowiązuje do dziś, czyli ponad 220 lat.

  OdpowiedzUsuń
 6. Odnosząc się do teraźniejszości chciałbym przypomnieć w związku z niedawnymi świętami że wieszanie flagi Unii Europejskiej nie jest zgodne z konstytucją. Jest to dozwolone tylko w NIEKTÓRE dni roku na NIEKTÓRYCH urzędach. Poza tym wieszanie symbolu tego antynarodowego tworu jest zwykłym objawem (świadomym lub nie) antypolskości.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czemu antypolskości? Jeżeli bycie prawdziwym polakiem oznacza zamknięcie się na wszystkie możliwości rozwoju jakie daje działanie w grupie, to ja podziękuję i będę tym złym antypolskim europejczykiem.

   Usuń
  2. trzeźwo myślący5 maja 2013 08:49

   Antypolskości ponieważ Unia Europejska ogranicza nam suwerenność. Przyznają się do tego nawet w telewizji mówiąc że jakieś ustawy czy rozporządzenia zostały narzucone nam z GÓRY i rząd nie mu tu nic do gadania. Poza tym ten twór jest jedną wielką porażką gospodarczą. Widać to dobrze na przykładzie Cypru który wchodzą do Unii był jednym z najbogatszych państw a teraz jest w kryzysie z którego nie da się wyjść. Zarabiają na tym jedynie niektóre bogatsze państwa którym dostarczamy jedynie rynków zbytu towaru słabej jakości i taniej siły roboczej. Niektórzy wielcy postępowcy uważają za plus Unii Europejskiej ułatwianie młodzieży wyjazdu za granicę ale dyskusja z nimi po prostu nie ma sensu. Zwykłe zachwianie systemu wartości.

   Usuń
 7. Ciekawy artykuł, w szczególności zaciekawiła mnie ciekawostka o nieprzeczytaniu Konstytucji.

  OdpowiedzUsuń
 8. Konstytucja 3 Maja to jedno z najważniejszych wydarzeń w naszej historii. Bardzo ważne jest to, abyśmy my- młodzi ludzie pamiętali o tych chlubnych kartach naszej przeszłości i potrafili o tym tak pięknie opowiadać jak Ty Przemek ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo interesujący artykuł. Fantastycznie jest przypomnieć sobie o tym, kiedy Polska wespół z Litwą była jedną z największych potęg europejskich. Brawo, Przemek! ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Uważam,że każdy Polak powinien posiadać chociażby minimalną wiedzę na temat Konstytucji 3 Maja. Bardzo ciekawy artykuł w szczególności wątek ukazujący sposób zatwierdzenia Konstytucji.

  OdpowiedzUsuń
 11. Myślę, że to jedno z najbardziej uroczystych świąt jakie obchodzimy. Doskonale odzwierciedla naszą radość z odzyskania niepodległości. Przy okazji gratulacje dla Przemka, który świetnie przedstawił owe święto.;) Ciekawostka warta uwagi.;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Cieszę się, że na blogu pojawił się post o tematyce patriotycznej, ponieważ wiele osób, szczególnie młodych, doskonale zna datę, gorzej natomiast z faktami, o których każdy Polak powinien wiedzieć. Ponadto, zabawnych epizodów związanych z historią Polski w podręczniku do historii raczej nie znajdziemy :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Artykuł jest bardzo ciekawy, przyjemnie mi się go czytało. Nauka historii w szkole byłaby o wiele bardziej interesująca, gdyby wiedzę przekazywano w podobny sposób- z użyciem zabawnych anegdot i ciekawostek. Gratuluję Przemku :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Dobry artykuł, jednak nie do końca prawdą jest to, że konstytucję przyjęto większością głosów. Początek maja był okresem poselskich ferii wielkanocnych, większość posłów wracała do domów, żeby święta spędzić z rodziną. Tylko sprzymierzeńców konstytucji, którzy stanowili mniejszość, poinformowano o obradach sejmu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście! Posłowie byli okrutnie zmęczeni gardłowaniem - jak to Polacy. No i najlepsi katolicy! Musieli mieć ferie wielkanocne, a Polska mogła jeszcze poczekać.
   Podobnie postąpili przodkowie pod Ujściem (17 wiek). Opaliński oddał Szwedom Wielkopolskę, a szlachta ochoczo rozjechała się do domów do strzyżenia owiec i na żniwa. Wtedy też Polska czekała - 6 lat. Wcześniej się wykrwawiwszy. A kto wprowadził Szwedów do Polski? Radziejowski! Kto zdradził w Kiejdanach? Janusz Radziwiłł, bo mu się zachciało litewskiej korony.
   Na składzie mamy jeszcze targowiczan (18 wiek), którzy brali moskiewskie pieniądze (wszyscy), "żenili się z bękartami carycy(Ksawery Branicki) i szli na czele wojsk rosyjskich przeciw Polsce.
   Włącz telewizor i zobacz, ilu posłów sejmowych znajduje się na sali. A ilu bierze pensje? I to niemałe!
   Naturalnie dla równowagi mamy i patriotów gotowych do poświęceń.
   Gdzie jest taki drugi kraj?

   Usuń
 15. Bardzo ciekawe spojrzenie na historię, o której już nie liczni pamiętają i ją cenią.
  W dzisiejszych czasach gdy ludzie są w gruncie rzeczy pozbawieni wszelkiej wrażliwości wobec patriotyzmu nazywając go "nazizmem" bardzo ważne jest aby ukazać jak wielkie były to wydarzenia (tu: Uchwalenie Konstytucji 3 maja) i jak wielki wpływ miały one potem na losy ludności polskiej i ich poczucia narodowego.

  OdpowiedzUsuń
 16. Szkoda że większość Polaków nie wie takich podstawowych informacji o naszej pierwszej konstytucji. A tak poza tym, bardzo ciekawie napisany artykuł ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może więc warto się uczyć, aby nie być jak "większość Polaków". Czego się człowiek nauczy, tego nikt mu nie odbierze.

   Usuń
 17. Bardzo bobry artykuł, zawsze miło poczytać o próbach walki o wolność POLSKI.

  OdpowiedzUsuń
 18. Bardzo ciekawy artykuł. zawsze warto mieć takie informacje w głowie.

  OdpowiedzUsuń
 19. Chyba najlepszą ciekawostką jest ten fakt, że konstytucja "została wybrana w ciemno". Jednakże materiał bardzo przydatny.

  OdpowiedzUsuń
 20. Nie sądziłem ze ten dokument ma taką ciekawą historię. Dziękuję, że mi to pokazałeś. Jednak trochę to skłoniło mnie do przemyśleń.

  OdpowiedzUsuń
 21. Ja również nigdy bym nie pomyślała, że nasza konstytucja masz aż tak ciekawą historię. Brawa należą się Przemkowi, który w świetny sposób nam to przekazał. Uważam, że Mati ma teraz nie lada konkurenta.;) Pozdrawiam Cię Przemku.;)

  OdpowiedzUsuń
 22. Czy Przemek jest z naszej szkoły?;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przemek jest z naszej szkoły! Z jednej z klas pierwszych. Inne dane - tylko za zgodą Przemka. Pozdrawiam majowo.

   Usuń
  2. Postaram się go odnaleźć i osobiście podziękować za tak świetny wpis.;) Dziękuje za udzielenie odpowiedzi. Pozdrawiam;)

   Usuń
 23. thieves dreams8 maja 2013 03:26

  Powinniśmy być dumni z naszej historii a przy tym znać ważne daty i fakty . Dziękujemy za przybliżenie pewnych szczegółów. 3 maj to jeden z ważniejszych dni w dziejach Polski, nie zapominajmy !

  OdpowiedzUsuń