1 stycznia 2022

Kącik motywacji

 

         Odważ się na zmiany!

 

Świat jest taki, jakim ty go widzisz.

Więc spójrz na niego inaczej, a twoje życie się zmieni.

(Paul Arden)

 

Nowy Rok to najlepszy czas na zmiany! Z tej okazji przygotowałyśmy krótki poradnik, który z pewnością pomoże ci wyrwać się z rutyny i poczuć się lepiej oraz odpowiedzieć na nurtujące, szczególnie na początku roku, pytania. Czujesz, że uwiera cię twoje życie, chciałbyś w nim coś zmienić, ale przeraża cię już sam zamiar? Wiedz, że czasami to, co wydaje się trudne, jest w istocie proste. Wokół ciebie  jest bowiem wiele możliwości, których często nie potrafisz dostrzec. Mimo postanowienia zmiany, zbyt szybko z niej rezygnujesz i tracisz nadzieję. Dlatego zmiana nie staje się rzeczywistością, lecz pozostaje zamiarem. Jak się przełamać i od czego zacząć?

Zacznij od siebie! Warto zacząć od przemyśleń, co dokładnie chce się  odmienić. Zajrzeć w głąb swojej podświadomości, która pośrednio kieruje twoim życiem tak, jak z jej punktu widzenia wydaje się najlepiej.  Stworzyła więc  pewien system przekonań, które do tej pory ci służyły. Próbuje cię utrzymać w aktualnym stanie emocjonalnym, ponieważ bezpieczniej czuje się w stałości. Dlatego właśnie, gdy próbujesz coś zmieniać,  twoja podświadomość stawia opór, ponieważ chce  cię w ten sposób ochronić. Problem leży w przekonaniu siebie ( jej?),  że to co planujesz,  będzie miało pozytywne skutki w przyszłości, zarówno dla ciebie, jak i twojego otoczenia. Realizacja takiego zamierzenia wymaga silnej woli i wytrwałości. Jak więc to zrobić?

Uwierz w siebie! Po pierwsze, musisz wiedzieć, jaką zmianę chcesz wprowadzić w swoim życiu, czyli odkryć, czego tak naprawdę pragniesz. Warto też przemyśleć, jak tego dokonać. Po drugie,  musisz zobowiązać się do podjęcia działania, a  potem  zrealizować plan. To wyzwoli twoją motywacje  i siłę do działania. Gdy nawiążesz już połączenie ze swoim wewnętrznym ,,ja”, daj sobie czas. Zbyt szybkie wyciąganie wniosków bywa powierzchowne, a sedno problemu nadal nie zostaje odkryte. Trzeba powiedzieć jasno, że nie ma  jednego sposobu, który pomoże wszystkim. Nie podążaj więc  gotowymi ścieżkami, ale żyj w zgodzie ze sobą i  swoimi wartościami.

Przyzwyczajaj  się do zmian! Rób to stopniowo, zacznij  od małych kroków prowadzących  ku wielkiej metamorfozie. Jeśli masz jakieś postanowienie, na początek trzymaj się go przez dwa tygodnie, potem przez miesiąc itd. Jeśli jednak stawianie granic cię demotywuje, nie wyznaczaj ich. Pomyśl sobie: wytrwam w tym postanowieniu najdłużej, jak potrafię. Pozytywne myślenie o zmianach może ułatwić ich przyswajanie.

Nie bój się przełomu! Jak tego dokonać?  W mądry sposób na to pytanie odpowiada Mark Twain:  Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj, śnij, odkrywaj. Życie jest tylko jedno i jeśli nie spróbujesz  czegoś zmienić w życiu, które cię uwiera, nie będziesz  żyć pełnią życia.

Weź  odpowiedzialność!  Jedynie ty jesteś odpowiedzialny za zmianę, którą chcesz wprowadzić do swojego życia. Nieważne,  czy to tylko zmiana koloru włosów, czy przeprowadzka. Nikt nie podejmie za ciebie decyzji, więc podstawą jest zaufanie sobie. Jeśli nie czujesz się dobrze w obecnym położeniu, nie bój się działać. Najważniejsze, żebyś  właśnie ty był szczęśliwy, bo to twoje życie. A jeśli zmiana  nie wyjdzie ci na dobre? Nigdy się tego nie dowiesz, jeśli nie spróbujesz. Człowiek przecież uczy się na błędach  przez całe życie. Nie bój się walczyć o dobre samopoczucie i zaufaj  swojej intuicji.

Każda zmiana jest możliwa, jeśli tylko w to uwierzysz. Zacznij od nastawienia psychicznego, a następnie małymi krokami dokonaj wielkich czynów, aby poczuć się lepiej. Nie tkwij w położeniu, które cię ogranicza i unieszczęśliwia. W Nowym  Roku – 2022 -  wszystkim blogerom i czytelnikom postów życzymy odwagi do zmian i wszystkiego najlepszego!

Kinga  i  Ewelina

 

Grafika:

https://cdn.pixabay.com/photo/2015/09/18/09/31/arrow-945272_1280.png

https://cdn.pixabay.com/photo/2019/12/09/19/39/landscape-4684217_1280.jpg

https://cdn.pixabay.com/photo/2020/10/27/12/50/cat-5690627_1280.png

12 komentarzy:

 1. „Nic samo się nie zmieni. Nie wystarczy pomyśleć, że „chcę”. Nie wystarczy zrozumieć, jak powinno być. Trzeba własnoręcznie, uparcie, codziennie, wytrwale namawiać swoją podświadomość do takiej zmiany, jaką chciałabyś osiągnąć. Tylko wtedy zmieni się twój sposób myślenia, a zarazem z nim zmieni się całe twoje życie”. (Beata Pawlikowska)

  „Spróbuj nie opierać się zmianom, które napotykasz na swojej drodze. Zamiast tego daj się ponieść życiu. I nie martw się, że wywraca się ono czasem do góry nogami. Skąd wiesz, że ta strona, do której się przyzwyczaiłeś, jest lepsza od tej, która cię czeka?” (Elif Shafak)


  OdpowiedzUsuń
 2. Nadzieja ... Słowo odmieniane dziś przez wszystkie przypadki.
  Życzę wszystkim twórcom i czytelnikom bloga spełnienia zamierzonych planów i marzeń !!!

  OdpowiedzUsuń
 3. Nowy Rok to czas, kiedy możemy sobie ustanowić nowe cele, zamiary. Dzięki temu możemy dokonać zmian w swoim życiu. Szczęśliwego Nowego Roku dla autora!!!

  OdpowiedzUsuń
 4. Nowy Rok - nowe postanowienia i ...
  Wiele osób ich nie realizuje, szybko z nich rezygnuje.
  A może tym razem zacząć inaczej? Jak gdyby nigdy nic, jakby nic sie nie zaczęło, jakby to był kolejny dzień jak co dzień, bez żadnych oczekiwań, bez szczególnych planów.
  Po prostu - Nowy Rok - ciekawe, jaki będzie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Julia ma - niestety - rację co do naszych noworocznych postanowień.

   Postanowienia są jak węgorze: łatwo je złapać, ale trudno dotrzymać. (A. Dumas)

   Niech twoje postanowienia nie będą jak te bengalskie ognie, które świecą przez chwilę, aby zostawić później niczym gorzką rzeczywistość, czarny i nieużyteczny niedopałek, który się wyrzuca z pogardą. (św. J. Escriva)

   Usuń
 5. Bardzo ciekawy post! Każdy z nas ma jakieś postanowienia na Nowy Rok. Jednak najtrudniejszą częścią jest dotrzymanie tych postanowień i nie stracenie motywacji. Żeby coś w sobie zmienić najważniejsza jest własnie ta motywacja i wiara w samego siebie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Motywujący post, mam nadzieję że tegoroczne postanowienia uda mi się spełnić, i życzę wszystkim czytającym ten komentarz tego samego jak i tego aby ten rok był o wiele lepszy od poprzzedniego.

  OdpowiedzUsuń
 7. Z nowym rokiem wielu ludzi postanawia coś zmienić. Każdy z nas boi się zmian, ponieważ nie wie czy te zmiany będą na lepsze czy gorsze. Ale jeśli nie spróbujemy nie będziemy widzieli efektu.
  Wszystko zaczyna się od słowa "chcę". Żeby coś osiągnąć trzeba systematycznie każdego dnia dążyć do wyznaczonego przez siebie celów pomimo porażek oraz lenistwa.
  Bardzo ważnym aspektem jest wiara w siebie. To co robię ma wpływ na mnie samego oraz moje otoczenie.
  Uważam, że każdy powinien stawiać sobie cele i spełniać marzenia.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ciekawy post! Może gdyby zamienić postanowienia w nawyk miałyby większą szansę na przetrwanie.

  OdpowiedzUsuń
 9. W czasach pandemii postawiłam na swój rozwój, a w nowym roku chciałabym skupić się na rozwijaniu relacji z najbliższymi mi ludźmi. Super post!

  OdpowiedzUsuń
 10. Rozpoczynając rok warto zrobić sobie "rachunek sumienia": przemyśleć swoje życie, zastanowić się, czy czegoś nie musimy w nim zmienić; wyznaczyć sobie nowe cele. Jednak w przypływie noworocznego entuzjazmu nie należy zapominać, że tworzenie nierealistycznych planów w Nowy Rok może prowadzić do bolesnego zderzenia z rzeczywistością w tzw. "blue monday".

  OdpowiedzUsuń