11 grudnia 2021

Spotkanie ze sztuką


    Runaway – uciekinierka

 

Ooh, she's a  little runaway

Daddy's girl learned fast

All those things he couldn't say

                                                                                             (Bon Jovi, Runaway)

 

„Runaway” to monodram, czyli przedstawienie, w którym gra tylko jeden aktor. Tę właśnie formę teatralną miałem przyjemność obejrzeć razem ze swoją klasą. W monodramie wyreżyserowanym przez Bartłomieja Miernika na scenie wystąpiła nasza koleżanka - Alicja Stankiewicz z klasy 3b. Ala jest nie tylko aktorką w tym przedstawieniu, jest także współautorką scenariusza, odpowiada za scenografię i opracowanie muzyczne. Spektakl przedstawia zachowanie rodziców Amelii z  jej punktu widzenia. Rodziców, którzy chcą trzymać swoje dziecko w ryzach, ale jednocześnie krzywdzą je. Monodram został stworzony przy współpracy z Fundacją Banina, która zajmuje się edukacją poprzez teatr, w swoich spektaklach poruszając ważne i aktualne problemy.

Na scenie występuje jedna dziewczyna - nastolatka. Spektakl rozpoczyna się przedstawieniem Amelii jako dziewczyny, która jest zagubiona, jak wiele osób w jej wieku. Najpierw odgrywa postać grzecznego, posłusznego dziecka, po czym pokazuje swoje prawdziwe emocje – złość, bunt. Gdy Amelia czyta listy do swojego ukochanego, rozpoczyna się wątek miłosny . Na początku pisane są one z wielką namiętnością i zaangażowaniem. Z czasem dziewczyna zauważa, że tak naprawdę jej miłość jest nieodwzajemniona. To budzi w niej negatywne emocje. Nastolatka ma marzenia, które rodzice uważają za niemożliwe do zrealizowania. Brak porozumienia z bliskimi i nieodwzajemniona miłość doprowadza Amelię do wewnętrznych rozterek, staje się przyczyną buntu i niezgody na swój los. Dziewczyna postanawia odciąć się od przeszłości i „wsiada w pociąg”, aby….  Miejmy nadzieję, zacząć kolejny etap swojego życia. Chociaż to jest ta optymistyczna interpretacja zakończenia.

Po monodramie zebraliśmy się do wspólnej rozmowy na temat spektaklu. Okazuje się, że było wiele różnych zdań na temat przedstawienia. Rozmowa między rówieśnikami pozwoliła mi otworzyć się na interpretację innych. Uważam, że większość osób, która miała okazję zobaczyć ten występ, może utożsamić się z bohaterką monodramu. Wspólnie ustaliliśmy, że spektakl powinni zobaczyć nasi rodzice, aby móc spojrzeć na świat oczami swojego dziecka.

Myślę, że spektakl jest wart uwagi odbiorców w każdym wieku. Osoby starsze mogą utożsamić się z rodzicami i dojrzeć problemy w komunikacji z własnym dzieckiem. Młodzież nie zostaje sama ze swoimi słabościami, a oglądając występ,  może wyciągnąć wnioski i znaleźć odpowiednie rozwiązanie swoich problemów. Po zakończonym seansie widownia nagrodziła aktorkę owacją na stojąco.

Jako iż Alicja, odgrywająca postać Amelii, jest moją koleżanką, zapytałem, jak czuje się w tej roli. Kiedy odgrywam rolę głównej bohaterki monodramu - Amelii, zawsze przygotowuję się na emocjonalny rollercoaster. Amelia doświadcza go nie tylko z powodu wieku, ale też ogromnej wrażliwości, którą dysponuje. Mam wrażenie, że cechuje to mnóstwo ludzi w naszym wieku. Amelia jest delikatna i silna zarazem, kompletnie nieprzewidywalna, nieprzygotowana na to, co ją czeka, chociaż, czy ktokolwiek z nas jest? Czuję zawsze ogromne zestresowanie tuż przed spektaklem, lekki strach, że nie sprostam wymaganiom czy oczekiwaniom widzów. Zawsze chcę zagrać i wczuć się w rolę tak, aby chociaż jedna osoba, która mnie słucha, poczuła jakbym to o niej opowiadała. Jeśli choćby jedna osoba to poczuje, to dla mnie największe szczęście. Wtedy czuję, że spełniłam swój obowiązek-  może komuś naprawdę pomogłam, Amelia pomogła.

Poza tym występem Alicja, mimo młodego wieku, ma już doświadczenie w aktorstwie. Pierwsze sceniczne kroki stawiała we współpracy z Fundacją Banina. Pierwszym stworzonym wspólnie spektaklem była „Willa Rózin”, z premierowym występem w Zwierzyńcu, było to 8 września 2019 roku. Od tamtej pory Alicja miała okazję zagrać rolę w sześciu spektaklach Fundacji. Dwa ze spektakli były realizowane podczas obozów teatralnych, również we współpracy z Fundacją, odbywających się raz w roku w Zwierzyńcu. Grała w „Domu na Górce” oraz w „Słonecznej Dolinie”. Spektakle „Wir” i „Willa Rózin” były oparte na tematach lokalnych historii. Spektakl „Zagłada” jest adaptacją książki Piotra Szewca, która została przedstawiona podczas  Zamojskiego Lata Teatralnego w 2020 roku.

Alicja ma też na swoim koncie ogromny sukces, otrzymała Nagrodę podczas XVI Festiwalu Teatrów Niewielkich w Lublinie. Jesteśmy dumni z jej sukcesu, serdecznie gratulujemy! Sztukę można obejrzeć w Internecie: https://www.youtube.com/watch?v=FcV0wv3Rhl4

Michał Karolczak


Grafika:

własne zdjęcia

25 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawy artykuł! Nie mam znaczącej wiedzy w tematyce teatralnej, jednak wydaje mi się, że monodram jest bardzo wymagającą formą przedstawienia. Podziwiam Alicję oraz życzę jej wielu sukcesów.

  OdpowiedzUsuń
 2. Miałam okazję obejrzeć ten monodram. Muszę przyznać, że było to dla mnie niesamowite przeżycie. Przyznam, że ten spektakl mną wstrząsnął i po obejrzeniu tego monodramu nie boję się użyć stwierdzenia, że był on genialny.
  Podczas, gdy siedziałam na widowni, byłam przestraszona, zaciekawiona i wzruszona jednocześnie. Poprzez wysokiej jakości grę aktorską, czułam każdą emocję bohaterki na własnej skórze.
  Mogłabym chwalić ten spektakl jeszcze bardzo długo.
  Z całego serca gratuluję Ali i życzę jej dalszych sukcesów!

  OdpowiedzUsuń
 3. Miałam możliwość obejrzenia tego monodramatu. Spektakl przedstawia istotne problemy współczesnej młodzieży. Każdy z widzów mógł odnieść ukazane emocje do swoich wewnętrznych przeżyć.
  Gra aktorska Alicji była niesamowita, wywarła na mnie ogromne wrażenie, poruszyła mnie. Alicja ma wielki talent, po mistrzowsku przedstawiła emocje.
  Zachęcam do obejrzenia tego monodramatu.

  OdpowiedzUsuń
 4. Sama teść przedstawienia do mnie nie przemawia, jednak forma jego przekazu jest bardzo nietypowa i ciekawa, na pewno jest ciekawym urozmaiceniem.

  OdpowiedzUsuń
 5. Monodram był bardzo emocjonalny, co dawało mu niestandardową formę przedstawienia. Gra Alicji była profesjonalna, bardzo realna i przenikliwa. Temat spektaklu zapewne dotyczył większości młodzieży, ale powinien być ważnym także dla rodziców. Gratuluje i życzę dalszych sukcesów!

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo interesujący artykuł! Przeczytanie go skłoniło mnie do zapoznania się ze spektaklem i formą w jakiej został zrealizowany. Zainspirowało mnie to do refleksji nad własnym życiem. Cieszę się, że mamy taką zdolną koleżankę w szkole i życzę jej dalszych sukcesów!

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo ciekawy artykuł! Myślę, że bliski memu sercu wątek młodej bohaterki Amelii, a także gra aktorska Alicji zainspirowały mnie do zobaczenia spektaklu. Bardzo lubię teatr, a kolejne spotkania ze sztuką budzą chęć na doświadczanie wciąż kolejnych.

  OdpowiedzUsuń
 8. Interesujący artykuł. Przedstawienie jak i ten wpis skłoniły mnie do głębszej refleksji nad współczesną młodzieżą i jej problemami rodzinnymi/szkolnymi. Co do aktorki, to życzę jej dalszych sukcesów, bo ma wielki talent!

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo ciekawy artykuł. Sam melodramat bardzo mnie zainteresował do refleksji nad moim życiem. Dotykał on problemów młodzieży. Gra aktorska, jaką przedstawiła Alicja była profesjonalną i dopracowana. Bardzo uwielbiam teatr i pierwszy raz spotkałam się z teatrem jednoosobowym ale był to jeden z lepszych spektakli jakie kiedykolwiek miałam okazję obejrzeć.

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo ciekawy artykuł! Razem z moją klasą miałam możliwość obejrzenia tego monodramatu w szkole. Spektakl porusza problemy wielu współczesnych nastolatków oraz nakłania do refleksji nad własnym życiem. Chętnie wybrałabym się jeszcze na tego typu spektakl. Gratuluję także Alicji wspaniałej gry aktorskiej i życzę dalszych sukcesów.

  OdpowiedzUsuń
 11. Artykuł jest niesamowicie ciekawy. Miałam możliwość obejrzenia spektaklu na żywo. Przyznam, że wywołał on we mnie wiele emocji i przeżyć, gdyż pokazuje jak wyglądają myśli dzisiejszego nastolatka. Świetna gra aktorska naszej koleżanki Alicji sprawia, że jest to produkcja na wysokim poziomie. Życzę jej dalszego rozwijania i wielkich sukcesów!

  OdpowiedzUsuń
 12. Miałem przyjemność razem z klasą obejrzeć spektakl i był on bardzo poruszający. Osoby takie jak Amelia są wśród nas, choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy, bo naprawdę dużo osób świetnie to ukrywa. Ktoś w szkole może być duszą towarzystwa, a po powrocie do domu i zamknięciu się w swoim pokoju niesamowicie cierpieć. Według mnie przedstawienie jest świetne i bardzo mądrze przedstawia problematykę samotności i depresji, a Alicja główną bohaterkę gra genialnie. Mam nadzieję, że zobaczymy jeszcze kiedyś inne przedstawienie od Fundacji Banina w naszej szkole, ponieważ niewątpliwie są one bardzo dobre oraz moim zdaniem są po prostu potrzebne do uświadamiania młodzieży, jak i rodzicom problemów ludzkich.

  OdpowiedzUsuń
 13. Ciekawy artykuł! Osobiście jestem zadowolona, że miałam możliwość obejrzeć ten niesamowity monodramat. Spektakl wzbudził we mnie dużo różnych emocji. Oglądając z jednej strony czułam ciekawość co za chwilę się wydarzy, a z drugiej czułam strach. Polecam wszystkich!
  Serdecznie gratuluję Alicji odwagi i umiejętności aktorskich. Życzę wielu sukcesów na scenie!

  OdpowiedzUsuń
 14. Miałam przyjemność obejrzenia spektaklu na żywo i budzi on naprawdę wielkie emocje. Problematyka monodramatu porusza istotne kwestie z którymi musi zmierzyć się współczesne społeczeństwo. Gdyż pomimo nagłośnienia problemu depresji, samotności oraz złych relacji z rodzicami dalej jest on niezauważany przez wielu ludzi.
  Gra aktorska Alicji była na naprawdę wysokim poziomie dzięki czemu w lepszy sposób mogłam zrozumieć uczucia towarzyszące Ameli. Mam nadzieję, że w przyszłości ponownie będę miła okazję obejrzeć spektakl w jej wykonaniu!

  OdpowiedzUsuń
 15. Bardzo podoba mi się artykuł. Miałem szansę oglądać przedstawienie na żywo. Aktorka dobrze wypadła w swojej roli, a cały spektakl poruszył moje serce. Jestem szczęśliwy, że nasza szkoła organizuje tego typu rzeczy, bo jest to ciekawy pomysł na naukę.

  OdpowiedzUsuń
 16. Bardzo ciekawy artykuł.Miałam okazję obejrzeć spektakl na żywo i przyznam że wzbudził we mnie wiele emocji. Gratuluję aktorce odwagi i umiejętności aktorskich.

  OdpowiedzUsuń
 17. Cieszę się, że ja również miałam okazję obejrzeć spektakl omawiany w tekście. Uważam, że temat emocji ludzi młodych trzeba poruszać i omawiać w dzisiejszych czasach. Wielu z nas ma kłopoty w szkole, czy relacjach z rodzicami i rówieśnikami, więc jestem przekonana, że monodram dotknął wielu widzów. Szczególnie podobało mi się, że aktorka ciągle pozostawała w kontakcie z widzem, ponieważ pomogło to w jeszcze głębszym odczuciu wystąpienia.

  OdpowiedzUsuń
 18. Interesujący artykuł! Miałam okazję obejrzeć monodram, o którym pisze autor postu. Gra aktorki bardzo wzruszała i doprowadzała do refleksji. Podobnie jak autor myślę, że spektakl wart jest uwagi odbiorców w każdym wieku. Gra aktorska Alicji wzbudzała niesamowite przeżycia i emocje. Gratulacje Alicji tak pięknej gry aktorskiej, życzę wielu sukcesów na scenie.

  OdpowiedzUsuń
 19. Prawdę powiedziawszy na początku spektaklu nie za bardzo wiedziałen o co w nim chodzi, wręcz byłem zdumiony nietypowością tego spektaklu. Później jednak z biegiem trwania przedstawienia powoli zaczynałem rozumieć o co w nim chodzi. Co spodobało mi się w tym spektaklu? Na pewno to,że aktorka, czyli Alicja bezpośrednio nawaiązywała kontakt z widzami np. przez głębokie i bardzo wnikliwe i długie spojrzenie w oczy, nieraz z ogromnym gniewem i złością. Ponadto bardzo podoba mi sie zmienność zachowania aktorki, co oczywiscie wynika również z jej ponadprzeciętnych umiejętności aktorskich. Ponadto późniejsza rozmowa z reżyserem i aktorką pozwoliła zastanowić się nad całym orzedstawieniem oraz nad jego przesłaniem. Dziekuje bardzo za mozliwosc obejrzenia tak genialnego spektaklu.

  OdpowiedzUsuń
 20. Słyszałam wiele rozmów między uczniami o tym spektaklu. Wiedząc, że główną rolę zagrała jedna z uczennic naszej szkoły z wielką chęcią obejrzę tę sztukę w internecie.

  OdpowiedzUsuń
 21. Jako osoba uczestnicząca w spektaklu, uważam, że jest to niezwykle poruszająca i skłaniająca do refleksji sztuka. Szczególnie zainteresowała mnie forma w jakiej spektakl został odegrany oraz to, że spektaklową "Amelkę" grała uczennica naszej szkoły, widać w niej duży potencjał i talent!

  OdpowiedzUsuń
 22. Bardzo ciekawy artykuł. Miałem okazję obejrzeć spektakl na żywo. Wzbudził on we mnie wiele emocji. Mam nadzieję, że kiedyś również będę miał okazję doświadczyć tych emocji i znów obejrzeć ten świetny spektakl.

  OdpowiedzUsuń
 23. Bardzo interesujący artykuł! Osobiście nie miałam możliwości zobaczenia spektaklu na żywo, ale bardzo bym chciała go obejrzeć. Tematyka, którą porusza jest niezwykle istotna i ciekawa. Osoby w każdym wieku mogą coś dla siebie z tego monodramu wyciągnąć.

  OdpowiedzUsuń
 24. Miałam możliwość obejrzenia tego spektaklu.Był bardzo poruszający.Wzbudził we mnie wiele emocji.

  OdpowiedzUsuń
 25. Niestety nie miałam możliwości obejrzenia tego monodramu. Jednak, znając Alicję, jestem przekonana, że występ był świetny :)

  OdpowiedzUsuń