27 lutego 2021

Moje hobby, mój świat

 

Przygoda z magiczną kostką

 

Ernő Rubik bardzo ceni swoją prywatność[…]

Ale kiedy już występuje publicznie,

to zawsze ze swoją nieodłączną kostką.

(Marta Wawrzyn)

 

Moja przygoda z rozwiązywaniem zagadki zaczęła się kilka lat temu. W worku z zabawkami znalazłem starą kostkę Rubika, którą bawił się mój starszy brat. Wtedy myślałem, że jest to banalnie prosta łamigłówka. Po wielu nieudanych próbach zmieniłem swoje nastawienie i dostrzegłem jej wyjątkowość.

Nie wiedząc, w jaki sposób rozwiązać tą zagadkę, postanowiłem poszukać odpowiedzi  w Internecie. Pierwszą stroną, do której zajrzałem, była Wikipedia. Dowiedziałem się, że kostka została wynaleziona przez Ernő Rubika w 1974 roku, a w 1976  opatentowana przez japońskiego inżyniera -  Terutoshiego Ishige. Ta logiczna zabawka szybko podbiła serca wielu miłośników zagadek swoją prostą budową, ale jakże trudną do wymyślenia metodą rozwiązywania. Pomimo  że pomysł na ten niepozorny sześcian ma około 50 lat, to  ciągle fascynuje kolejne pokolenia. Szczególnie mnie to zaciekawiło, dlatego postawiłem sobie za cel, że nauczę się sposobu rozwiązania tej zagadki. Na pierwszym zdjęciu: standardowa kostka 3x3x3.

Zabawa kostką polega na takim ułożeniu kwadratów, aby  na każdej ścianie wszystkie posiadały  jeden kolor. Składa się ona z 26 sześcianów i szkieletu umieszczonego w środku w taki sposób, aby można było swobodnie przekręcać zewnętrzne warstwy. Poniżej na rysunku – budowa kostki Rubika.

Ważnym aspektem zabawki Rubika jest jej niepowtarzalność. Standardowa kostka, która posiada zaledwie 26 małych kostek,  może utworzyć ponad 43 tryliony (43 000 000 000 000 000 000) różnych kombinacji! Na początku przeraziłem się tak ogromnej liczby, jednak postanowiłem trwać w dążeniu do mojego celu. Z poradników na YouTube nauczyłem się samodzielnie układać kostkę w zaledwie 3-4 godziny. Była to jedna z podstawowych metod (nazywana LBL), jednak pozwoliła mi  ona na ułożenie jej w czasie mniejszym niż 5 minut. Sposób ten polega głównie na logice oraz wymaga nauczenia  się kliku nieskomplikowanych algorytmów. Kolejnym etapem układania kostki Rubika jest rozbudowanie podstawowej metody o około 50 algorytmów (zwana Fridrich). Pozwala ona na sprawniejsze układanie, jednak wymaga więcej zaangażowania i motywacji do nauki. Po moim pierwszym ułożeniu czułem niesamowitą satysfakcję. Chciałem dalej się rozwijać, dlatego postanowiłem zgłębić wiedzę o tym,  jak szybciej układać kostkę. Z czasem udawało mi się pobijać rekordy, aż w końcu potrafiłem naprawić pomieszaną kostkę w przeciągu  1,5 minuty.

Przede mną jeszcze długa droga, aby m mógł  dojść do perfekcyjnego rekordu. Obecny wynosi 3,47s   i został ustanowiony przez Chińczyka Yusheng Du w 2018 roku. Popularność kostki Rubika przyczyniła się do organizowania wielu konkursów i zawodów. Najczęściej spotykanymi są: układanie kostki  na czas oraz wykonanie tej samej czynności, ale z  zamkniętymi oczami! Zawodnik może przyjrzeć się pomieszanej kostce i zapamiętać  kilka ustawień, a po nałożeniu opaski wykonać odpowiednie algorytmy. Dla tych, którym wydawało się to zbyt proste, powstały również konkurencje w układaniu jedną ręką a nawet stopami. 

Istnieje wielka różnorodność w rodzajach kostek – zdjęcie wyżej. Najczęstszy model to 3x3x3 2x2x2, a także większe, które mają czasami niesamowite rozmiary, bo zaczynając od 4x4x4, przez 10x10x10, po nawet 30x30x30. Ludzka wyobraźnia nie zna granic. Niektórych  ludzi zaczęła nudzić prosta sześcienna forma. Postanowili bawić się geometrią i jej najróżniejszymi kształtami. Powstały kostki, do których należą: czworościany (piramidki), ośmiościany, dwunastościany, kule, „zegarki”, a nawet panele – zdjęcie niżej. Kształty te rozwijają  wyobraźnię przestrzenną oraz wpływają na poziom trudności układania.

Wbrew pozorom, układanie kostki Rubika nie jest bardzo skomplikowane. Wymaga jednak dużo cierpliwości, samozaparcia i opanowania. Rozwija ona logiczne myślenie, kreatywność oraz umiejętności precyzji. Daje mnóstwo satysfakcji z rozwiązania popularniej zagadki,  co jednak nie każdemu się udaje. Serdecznie zachęcam do układania kostki, aby zachować sprawność umysłu, zwłaszcza  w trudnym okresie pandemii.

Adam

 

Grafika:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kostka_Rubika#/media/Plik:Rubiks_cube_by_keqs.jpg

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kostka_Rubika#/media/Plik:Disassembled_Rubik's_cube.jpg

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kostka_Rubika#/media/Plik:Rubik's_Cube_variants.jpg

https://www.radiopik.pl/4,42204,kostka-rubika-wciaz-popularna-wsrod-mlodych-ludz

https://mlodytechnik.pl/i/images/7/8/1/Y3c9MTE3MCZjaD01MTM=_src_19781-speedcube.jpeg

9 komentarzy:

 1. Świetny artykuł! Mnie nigdy nie udało się ułożyć kostki, dlatego też bardzo podziwiam osoby, które się tym zajmują. Zazdroszczę tak oryginalnej pasji i życzę wielu sukcesów!

  OdpowiedzUsuń
 2. Podziwiam Cię, a szczególnie twoją cierpliwość. Ja po raz pierwszy spotkałam się z kostką, gdy miałam około 5 lat. Nie wiedziałam na czym polega cała zabawa. Spodobało mi się to, że kolorowe ścianki przekręcają się i mieszają. Kręciłam, kręciłam, aż zmieszałam całą kostkę. Taka pomieszana nie była tak samo fajna jak ta ułożona, jednak mimo moich szczerych prób kostka nie chciała współpracować. Trochę minęło zanim mój tata ułożył ją z powrotem. Nie było to 1,5 min, ale udało się ! Znowu byłam zadowolona, choć ... to nie trwało długo. Dziecięca ciekawość zwyciężyła i po raz kolejny pomieszałam kostkę. Tym razem starałam się zapamiętać jakie fragmenty przekręcam, aby za chwilkę wszystko naprawić. Coś jednak poszło nie tak, bo kostka nie chciała się ułożyć mimo, że przekręciłam tak niewiele...
  W wolnych chwilach zdarza mi się po nią sięgnąć, aby rozwiązać zagadkę, jednak mam wrażenie,że po dziś dzień wciąż kryje ona przede mną tajemnicę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem pod ogromnym wrażeniem. Zazdroszczę ludziom, którzy potrafią ułożyć kostkę Rubika, bo mi nigdy to nie wychodzi nawet przy filmikach z internetu. Życzę Ci dalszych sukcesów!

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetny artykuł! Nigdy nie udało mi się ułożyć kostki, nawet jak bardzo się starałam. Zazdroszczę wytrzymałości i cierpliwości. Jestem pewna, że na pewno z czasem będziesz jeszcze szybciej układać kostkę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Podziwiam Ciebie za cierpliwość w układaniu kostki Rubika. Zazdroszczę Ci tej umiejętności- też chciałabym z powodzeniem układać kostkę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo gratuluję Ci umiejętności układania kostki Rubika i zarazem życzę wielu sukcesów w tej niezwykłej dziedzinie. Sama chciałabym nauczyć się układać kostkę Rubika, ale zawsze wydawało mi się to zbyt skomplikowane, dlatego bardzo Cię podziwiam. Twój artykuł zachęcił mnie także do zmierzenia się z kostką Rubika i próby nauczenia się chociażby jednej kombinacji wśród tych kilkudziesięciu trylionów innych.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo ciekawy artykuł. Nie wiedziałem wcześniej, że liczba kombinacji jest aż tak wysoka. Zaskoczył mnie także ilość rożnych odmian kostek Rubika.

  OdpowiedzUsuń
 8. W dzieciństwie marzyłam o umiejętności układania kostki Rubika, jednak nie wychodziło mi to zbyt dobrze, zatem zrezygnowałam. Twój post zachęcił mnie do powrotu i walki o marzenia :))

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo ciekawy artykuł. Ja chyba nie mam tyle cierpliwości, żeby nauczyć się układać kostkę Rubika.

  OdpowiedzUsuń