13 kwietnia 2019

Przeczytane, przemyślane, skomentowane


                 Jak masz na imię?Imię – to rzecz piękna,
kiedy do niego przyłącza się zasługa,
a bez tego jest tylko znakiem,
który rozróżnia jednego człowieka od drugiego.
(Joseph Conrad)


Każda osoba  ma jakieś imię. Samo słowo „imię” pochodzi od łacińskiego nomen. To nieodłączna część naszego wizerunku. Kiedyś imiona nadawano nie tylko w celu identyfikacji danej osoby. Nadawanie imienia miało funkcje magiczne, stanowiło życzenie oraz  wróżbę na późniejsze życie. Dlatego zwracano  uwagę na znaczenie imion oraz  cechy, którymi zostaną obdarzone osoby je noszące. Pierwotnie imię odzwierciedlało jakąś rzucającą się w oczy cechę danego człowieka (np. Rufus, czyli „rudowłosy”) lub jego zawód (np. Łątek – od wyrobu lalek, kukiełek, Szydło – od profesji szewca).  Często wyrażało  życzenie rodziców co do przyszłości dziecka (np. Wojsław, czyli ten, który będzie „sławnym wojownikiem”)  lub  miało intencję ochronną (np. Anzelm, czyli „strzeżony przez Azów” – bóstwa skandynawskie). Dzisiaj rodzice nadają imię dziecku zwykle wedle swojego upodobania lub chwilowej mody. Dlatego na przykład w 2018 roku większość rodziców wpadło na ten sam pomysł, więc  najpopularniejszymi imionami były: Zuzanna (4258), Julia (4168), Zofia (3910), Antoni (4612), Jakub ( 4444), Jan (4084).
Jak wybrać imię dla dziecka? Wybór imienia to dylemat, który  mają wszyscy rodzice na długo przed pojawieniem się niemowlęcia. Zanim  da się dziecku imię, warto pamiętać, że  taka decyzja to wybór na całe życie. Oryginalnie brzmiące  imiona nie dają gwarancji , że dziecko będzie czuło się wyjątkowo. Trzeba pamiętać, że  z powodu imienia, które się źle kojarzy, dziecko może być wyśmiewane przez swoich rówieśników. Pewien portal internetowy radzi jak dobrze wybrać imię dla swojej pociechy. Oto one! Po pierwsze, nie  można się  wzorować  na językach obcych. Po drugie, należy dopasować imię do nazwiska (śmiesznie brzmią zestawienia: Karmelia Ciołek, Esmeralda Pac).  Dobrze jest też wybrać takie imię, od którego można utworzyć zdrobnienie. Nie należy w żadnym razie ulegać naciskom rodziny czy znajomych, lecz podjąć samodzielną decyzję. 
Na stronie RMF FM  znajduję wypowiedź: Dżesika jest już passe. Teraz, by zaimponować innym, trzeba się bardziej postarać. Rodzice udowadniają, że ich fantazja wydaje się nie mieć granic. "Jarzyna, do domu na obiad"!  I rzeczywiście rodzice bardzo  się starają  dać swoim biednym dzieciom coraz dziwaczniejsze imiona. W ostatnim czasie zarejestrowano takie oto imiona nadawane dziewczynkom: Nare, Leti, Zara, Flawia, Leona, India, Maura, Miła, Vivian, Laurencja, Aisza, Nare, Malika , Lucia, Amaia, Emili, Alena, Warwara, Kayla, Cirilla, Cansu, Qianyu, Kajra, Salma, Arya, Ayla, Elif, Zlata. Chłopcom   natomiast: Czcibor, Makar, Levi, Lenart, Caspian, Kenzo, Yaroslav, Tymur,  Zack,  Massimo, Ragnar, Jonas, Aksel, Pavlo, Amin, Harun, Akim, Ilian, Rudra, Dexter, Esteban, Yuvaan, Asher, Brandon, Finn, Ezel, Enes, Gleb, Jayden, Malik, Itan, Nazar.  Przeglądając różne portale, możemy także natrafić na żeńskie  imiona takie, jak: Sindi, Nawojka, Mercedes,  Jarzyna, Amnezja, Berenike, Guantanamera  czy Mrówka. Męskie imiona są także bardzo specyficzne: Żyraf, Zoe, Myszon, Sylas, Thorgal, Odo, Nestor czy też Lavente. Trudno zrozumieć, co sobie wyobrażali rodzice, wybierając  te imiona. O ile Nawojka to stare polskie imię, a Czcibor – słowiańskie,  to Myszon, Amnezja, Mrówka, Jarzyna  są dla mnie nie do przyjęcia. Językoznawczyni Katarzyna Kłosińska pisze o Nawojce, że jest:  formą żeńską męskiego imienia Nawoj, złożonego z dwóch członów „na” („naj”) oraz „woj” („wojownik”). Imię to miało zatem charakter życzący i miało sprawić, że ten, kto je nosi, będzie dobrym (najlepszym) wojownikiem. Według tradycji, Nawojka była pierwszą studentką Akademii Krakowskiej i studiowała w przebraniu chłopca. Czcibor był z kolei bratem księcia Mieszka I. Może więc warto nosić imiona  Nawojka lub Czcibor?

W swoim poście chciałam zwrócić uwagę na fakt,  że odpowiednie nazwanie dziecka jest bardzo ważnym krokiem. Imię, które otrzyma mały człowiek, towarzyszy mu przecież przez całe jego życie. Warto więc okiełznać swoją fantazję oraz snobistyczną pogoń za modą, aby  nie skrzywdzić własnego dziecka. A skoro już piszę o wymyślnych imionach, zwracam uwagę, że można o nich również przeczytać na naszym blogu – post Zapomniane imiona (1 grudnia 2016). Autorka analizuje w nim imiona bohaterów literackich oświecenia i romantyzmu. Zachęcam do refleksji po lekturze obu artykułów.

Natalia 

Grafika:
http://www.silesia-toastmasters.pl/wp-content/uploads/2017/06/imie.jpg
http://t-eska.cdn.smcloud.net/regionalna/t/2/t/image/d7bb41550c1043156dbce1b76b1c1b2dTJSfPd30-dzie.jpg/ru-0-r-660,660-q-80-n-d7bb41550c1043156dbce1b76b1c1b2dTJSfPd30dzie.jpg
https://mataja.pl/wp-content/uploads/2014/11/imiona2.png

10 komentarzy:

 1. Imię towarzyszy nam od pierwszych dni albo nawet i wcześniej, dlatego jest bardzo ważne. Jednak nie wierzę w to, że stanowi wróżbę na późniejsze życie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Podobają mi się oryginalne imiona, zawsze mam wrażenie,że za rzadko spotykanym imieniem, kryje się niezwykła osobowość. Nie wiem, dlaczego tak się dzieje, ale tak jest i już.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem zwolenniczką starych polskich imion. Nie przemawia do mnie moda na wyjątkowe, oryginalne, często zagraniczne imiona. W połączeniu z polskim nazwiskiem często dają one dziwny, a czasami wręcz śmieszny rezultat. Wybranie odpowiedniego imienia wcale nie należy do łatwych decyzji. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dylemat przy nadawaniu imienia dla dziecka jest taki, iż nie mamy pojęcia czy dziecko będzie w przyszłości z niego zadowolone. Nie chodzi nawet o indywidualne upodobania, ale po prostu o popularność pewnych imion, która stale się zmienia. Uważam, że można je dobierać korzystając z tych obecnych już w rodzinie, np. nosi je ciocia, babcia, itp. lub nawiązać imieniem do dnia urodzin, kiedy na przykład obchodzone są imieniny osoby z takim imieniem. Oczywiście można wziąć pod uwagę także nasz gust, jednak warto pamiętać, że imię nie określa tego jacy jesteśmy, lecz identyfikuje.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie przepadam za nowoczesnymi imionami a szczególnie za imionami zza granicy.Sam mam nie spotykane imię i dużo osób mnie pamięta właśnie przez to.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo często właśnie jest tak, że rodzice znajdują się pod presją bliskich i znajomych. Przy dobieraniu imion można zastosować jakąś własną taktykę. Moja mama szukała krótkiego imienia z powodu długiego nazwiska. A często w różnych "papierkowych" sprawach miejsce na podpis czytelny jest bardzo małe. Na szczęście udało jej się to w moim przypadku, choć mam raczej rzadko spotykane imię. Sam post jest bardzo ciekawy i z przyjemnością się go czytało.

  OdpowiedzUsuń
 7. Wydaje mi się, że kiedyś już był podobny post o imionach, chociaż ten jest równie wartościowy. Może wybór imienia dla dziecka nie jest jeszcze problemem większości czytelników bloga to jednak warto pamiętać o aspektach, które zamieściłaś w swoim wpisie Natalio. Osobiście nie rozumiem zestawień imion pochodzących z typowo amerykańskich filmów z tradycyjnymi polskimi nazwiskami. Uważam, że imię powinno komponować się z nazwiskiem w taki sposób, aby wypowiadane razem ładnie brzmiało i było "na czasie" w danym momencie życia rodziców. Wiadomo, moda się zmienia ale według mnie imię charakteryzuje daną modę i jest też na swój sposób dziedzictwem kulturowym, np. Franciszek może być kojarzone ze św.Franciszkiem a Józef z Józefem Piłsudskim.

  OdpowiedzUsuń
 8. Natalio bardzo podoba mi sie Twój post. Poruszasz w nim ważną kwestie przy, której szybko o refleksję. Mam nadzieję, że dużo osób przeczyta ten artykuł, bo przypomina o tym, że imię to nie tylko parę liter co ma pięknie wyglądać,ale słowo co towarzyszy przez całe życie i ma pasować do nazwiska.

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo podoba mi się twój post.

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo ciekawy post, nigdy się nad tym nie zastanawiałem bo do bycia rodzicem jeszcze mi daleko haha. Ale zgadzam się w 100%, że dziwaczne imię lub jak ktoś chce ładniej to nazwać wyróżniające się nie daje w przyszłości dziecku poczucia wyjątkowości wręcz przeciwnie, więc należy imię wybierać ze zdrowym rozsądkiem i nie dawać się ponieść fantazji.

  OdpowiedzUsuń