11 kwietnia 2018

Podróże kształcą             Bliżej JaponiiJednym z cudów współczesnego świata jest to,
że mamy tak szeroki dostęp do rozmaitych, ciekawych kultur. Możemy uczyć się obcych języków,
zwiedzać inne kraje,
poznawać ich historię…
(Angelina Jolie)


Jakiś czas temu zaczęłam interesować się kulturą oraz  codziennym życiem Japończyków. Zafascynowała mnie ich odmienność, przywiązanie do tradycji oraz niezwykła dbałość o proste czynności. Niestety, jeszcze nie miałam okazji odwiedzić tego wyjątkowego kraju, jednak jest to jeden z moich celów, który mam zamiar  zrealizować. W tym poście chciałabym Wam przybliżyć Japonię i ukazać, że - choć tak odmienna od Polski - jest niezwykle ciekawym miejscem.

Na świecie istnieje prawie 200 różnych państw. Każde jest inne, wyjątkowe. Jednakże jest pewien kraj złożony z około 4000 wysp (4 podstawowe to: Honshū, Kyūshū, Shikoku oraz Hokkaidō) znajdujących się na Oceanie Spokojnym, który wzbudza w Europejczykach sprzeczne uczucia – Japonia. Jej japońska nazwa (日本; Nihon, Nippon) oznacza Kraj Wschodzącego Słońca. Wywodzi się z Chin i odnosi się do położenia geograficznego Japonii. Chińczycy bowiem nadali jej tę nazwę, ponieważ z ich perspektywy to Japonia była krajem, z którego wychodziło słońce. Ma on również inne, popularne określenie – Kraj Kwitnącej Wiśni. Pochodzi on od rosnących tam drzew wiśniowych, które po zimie ubierają się w piękne, różowe kwiaty – sakurę. Wiosnę rozpoczyna tam święto Hanami, które polega na oglądaniu kwitnących drzew. Całe rodziny wtedy się spotykają, urządzają pikniki i cieszą się pięknym widokiem, kontemplując ulotność życia.
Stolicą tego kraju jest Tokio, a oficjalnym językiem – japoński. Obowiązuje tam kilka alfabetów: dwa wspólnie nazywane kana (hiragana i katakana), kanji oraz alfabet łaciński. Walutą jest jen, a wyznawane religie to szinto, buddyzm i chrześcijaństwo.
Japończycy są narodem, który dużą wagę przywiązuje do manier i etykiety. Mają ścisłe reguły wyznaczające, jak mogą zachowywać się w stosunku  do swoich rówieśników, rodziców czy też przełożonych. Japończycy są jednak wyrozumiali dla obcokrajowców  i choć przestrzeganie zasad jest mile widziane, przymkną oko na lekkie nagięcie zasad przez turystów. Pierwszą, bardzo charakterystyczną regułą jest ukłon. Dzieli się on na kilka różnych, zależnych od jego głębokości. Stosuje się je w rozmaitych sytuacjach, uzależnionych od wieku lub statusu osoby, z którą rozmawiają oraz od  kontekstu rozmowy. Japończycy kłaniają się w każdej sytuacji: na przywitanie, pożegnanie, przeprosiny czy podziękowanie. W kontaktach biznesowych natomiast, niezbędne są wizytówki. Należy  ją dokładnie przestudiować i w żadnym wypadku nie wkładać do kieszeni ani  na niej siadać, gdyż byłaby to oznaka braku szacunku do osoby, której nazwisko na niej widnieje. Wizytówkę podajemy obiema dłońmi, skierowaną właściwą stroną do rozmówcy, odbieramy również oburącz. Japończycy dużą wagę przywiązują również do punktualności. Ważnym elementem ich kultury jest zdejmowanie butów przed wejściem do domu.

Japonia jest znana z wielu zwyczajów, dla nas Europejczyków często niezrozumiałych. Dla nich całkiem zwyczajne, codzienne czynności nam wydają się często zbędne lub po prostu dziwne. Jednym z najbardziej znanych, a jednocześnie niejasnych aspektów życia Japończyków jest zachowanie przy stole. Zapewne każdy słyszał o spożywaniu posiłku pałeczkami. Czy wiecie, że posługiwanie się nimi jest określone ścisłymi zasadami? Może zacznę od powodu, dla którego nie używa się, jak w Polsce, sztućców. Choć łyżka jest jak najbardziej dozwolona, to Japończycy wystrzegają się przy stole noża. Jest to spowodowane przygotowanymi małymi porcjami, których nie należy dzielić, gdyż jest to uznane za niekulturalne. Ponadto Konfucjusz, którego filozofia miała wpływ na rozpowszechnienie stosowania pałeczek, uważał, że nóż przy stole jest wyrazem agresji. Najczęściej popełniane błędy przy jedzeniu to: kładzenie pałeczek na górze naczynia (służy do tego specjalna podstawka), wybieranie z zupy ulubionych kąsków i mieszanie w niej czy przebijanie jedzenia pałeczkami (uwaga: jedzenie sushi rękami nie jest uznawane za błąd). Co ciekawe, jedząc w Japonii zupę, nie musicie bać się siorbania, wręcz przeciwnie – głośne jedzenie jest oznaką, że jedzenie jest smaczne  oraz jest wyrazem szacunku dla kucharza. Dieta Japończyków składa się głównie z ryżu, warzyw, ryb i owoców morza, a ich kuchnia jest uznawana za jedną z najzdrowszych na świecie. W Japonii posiłki są celebrowane, a jedzenie w pośpiechu, łapczywie jest niekulturalne. Nie należy także jeść, kiedy idzie się ulicą. Co ciekawe, w restauracjach nie wypada dawać kelnerom napiwków.
Co jeszcze wyróżnia Kraj Wschodzącego Słońca spośród innych? Praca i edukacja. Japończyków bardzo często określa się mianem pracoholików. Cechuje ich obowiązkowość, staranność i dążenie do perfekcji. Wielu Japończyków pracuje ponad siły, biorąc nadgodziny i nie wypoczywając odpowiednio, więc ciągle w Japonii istnieje zjawisko śmierci z przepracowania (karoshi). System edukacyjny w Japonii jest bardzo rygorystyczny. W czasie nauki uczniowie przechodzą przez zdecydowanie więcej niż w Polsce testów. Po lekcjach są organizowane kółka zainteresowań, a ambitni uczniowie chodzą na dodatkowe lekcje przygotowujące do egzaminów wstępnych do szkół. Nas Polaków może zaskoczyć fakt, że  o czystość w szkołach dbają uczniowie. Po skończonych lekcjach mają obowiązek posprzątać budynek i jego teren. Służy to wychowaniu dzieci i młodzieży.
        
Jednakże Japończycy nie tylko uczą się i pracują. Swój wolny czas poświęcają na różne rozrywki. Jednym z najpopularniejszych sposobów spędzania wolnego czasu w Kraju Kwitnącej Wiśni jest karaoke. Spotykają się tam rodziny i przyjaciele. Śpiewają starsi, młodsi, dziewczyny i chłopcy. Innymi słowy: śpiewa każdy. Innym popularnym zajęciem, które rozprzestrzeniło się na cały świat, jest czytanie mang lub oglądanie anime. Japończycy również bardzo często odwiedzają gorące źródła, aby się zrelaksować. Popularne jest również origami – tradycyjna sztuka składania papieru. Innym tradycyjnym zajęciem jest ceremonia parzenia herbaty.

Jak można zauważyć,  Japonia jest niezwykłym krajem. Ich kultura różni się od naszej, dlatego ciekawi i zadziwia. Mam nadzieję, że choć trochę Was zainteresowałam tym niezwykłym krajem i postaracie się odszukać jeszcze inne ciekawostki na temat Kraju Wschodzącego Słońca. Zapewniam bowiem, że informacje przedstawione w poście, są tylko kroplą w morzu wiedzy o Japonii.

Katarzyna

Grafika:
https://pixabay.com/pl/morze-ocean-wody-fale-natura-2566597/
http://www.gaijinwpodrozy.pl/dlaczego-japonia-kraj-kwitnacej-wisni/
http://ocdn.eu/images/pulscms/YjA7MDQsMCwwLDNlOCwyOTg7MDYsMzIwLDFjMg__/c16104352b00382b49c2e1a515875e1b.jpg
http://www.topnaj.pl/japonia-ciekawostki/

41 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawy post. Zgadzam się z tobą, że Japonia ma interesującą i złożoną kulturę. Bardzo chciałbym bliżej poznać ich obyczaje i tradycje.

  OdpowiedzUsuń
 2. Od dawna interesowałam się japońską kulturą i dlatego bardzo się cieszę, że to jest tematem swojego artykułu. Nie zastanawiałam się skąd pochodzi nazwa „Japonia”. Ciekawe jest również to, że siorpanie przy jedzeniu jest oznaką, że smakuje nam przyrządzone jedzenie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację. Gdy natknęłam się na informację o siorbaniu, które w Polsce traktuje się jako niegrzeczne, bardzo się zdziwiłam, dlatego postanowiłam umieścić tę informację w moim poście.

   Usuń
 3. Cieszę się, że ktoś poruszył temat tak pięknego i bogatego w kulturę kraju. Osobiście uważam, że nie ma bardziej magicznego i ciekawszego kraju niż Japonia. Przyznam się, że moim marzeniem od wielu lat jest to, aby tam zamieszkać.

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię poznawać inne kultury i bardzo chciałabym pojechać kiedyś do Japonii. Tamtejsza kultura jest bardzo interesująca i całkiem inna niż nasza. Myślę, że byłoby to pouczające przeżycie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetny post. Nie sądziłam, że kultura Japonii jest tak ciekawa i na pewno poszukam więcej informacji na ten temat. Najbardziej zaskoczyło mnie to, że uczniowie sami dbają o czystość w szkole.

  OdpowiedzUsuń
 6. Z wielkim podziwem przeczytałam twój post, jest naprawdę interesujący. Japonia to kraj, który na pewno budzi w nas (Europejczykach) wiele kontrowersji. Szczerze mówiąc nigdy nie szukałam dodatkowych informacji na jego temat, wiedziałam tyle co udało się uchwycić na filmach. Teraz jestem zainteresowana kulturą Japonii jeszcze bardziej. Widać, że Japończycy są naprawdę perfekcjonistami w każdej lub prawie każdej dziedzinie. Nic dziwnego, że na rynku istnieje wiele japońskich firm, które są mistrzami w różnych specyfikacjach, np. technologii. Najbardziej intryguje mnie umiejętność jedzenia pałeczkami, i choć kilkakrotnie miałam okazję podjąć próbę jedzenia sushi, to jeszcze, nigdy nie udało mi się opanować jedzenia pałeczkami do japońskiej perfekji. Dobra robota!

  OdpowiedzUsuń
 7. Super post. Mnie również zastanowiała kultura Japonii , nigdy nie mialam okazji dowiedziec się czegoś więcej o tym. Prawda ze Japonczycy sa bardzo zadbani i utrzymani w czystości myślę, ze wzbudza zazdrość wielu Polaków.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ostatnio zauważyłem, że kultura japońska szturmem zdobywa świat zachodni i coraz częściej przewija się w rozmowach osób pozostałych narodowości. Przeczytanie tego postu z pewnością pomoże mi w zrozumieniu aluzji na ten temat, a pewnie będzie ich sporo.

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo interesujący post. Nigdy nie interesowała mnie Japonia, ale było warto dowiedzieć się kilku ciekawostek o ich kulturze i obyczajach. Naprawdę ciekawe.

  OdpowiedzUsuń
 10. Zainteresowałaś mnie tym postem ! Znalazłam taką ciekawostkę : Niektórzy rolnicy potrafią hodować kwadratowe arbuzy !

  OdpowiedzUsuń
 11. W naszej bibliotece szkolnej są książki przybliżające kulturę Japonii. Bardzo ciekawe, sprawdziłam na sobie.

  OdpowiedzUsuń
 12. Każdy region świata ma swoje zwyczaje, jednak naprawdę bym nie przypuszczał, że tak wiele zwyczajów, o których ja w ogóle mam okazję pierwszy raz usłyszeć, ma swoje korzenie właśnie w Japonii. Niektóre z nich można by nawet zastosować i w naszym kraju, co nie oznacza, że polskie zwyczaje nie są dobre. Zgodzę się, że warto pogłębić wiedzę o Japonii, jak również o tym co z nią związane.

  OdpowiedzUsuń
 13. Japonia to piękne miejsce, bardzo zadziwiające. Tamta kultura ma mało wspólnego z naszą, dlatego tym bardziej wydaje się niezwykła. :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Chciałabym się znaleźć w Japonii w czasie święta Hanami,musi być tam wtedy pięknie. Japońska kultura jest całkowicie odmienna od naszej i przez to jest tak bardzo interesująca. Post przeczytałam z ogromnym zainteresowaniem.

  OdpowiedzUsuń
 15. Japonia to bardzo interesujące miejsce, które jest godne odwiedzenia. Dzięki Tobie dowiedziałam się o wielu zasadach panujących w Japonii. Świetny post!

  OdpowiedzUsuń
 16. Mimo, że o wielu aspektach kultury Japonii ukazanych w poście wiedziałem, gdyż sam się interesuje kultura tego kraju, to uważam artykuł za ciekawy i warty przeczytania. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 17. Jestem zaskoczona informacjami o kulturze i zwyczajach Japonii. Twój post mnie wciągnął i rozbudził we mnie ciekawość. Do tej pory raczej nie interesowałam się tym krajem, jednak wiedzę, że jest wart uwagi.

  OdpowiedzUsuń
 18. Wow bardzo ciekawe dowiedzieć się czegoś o kulturze Japonii wielu rzeczy na jej temat nie wiedziałem, aż postanowiłem dowiedzieć się czegoś więcej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miłośnik poprawnej polszczyzny17 kwietnia 2018 13:55

   Panie Tadeuszu! Czy choć przez moment zastanawiałeś się nad znaczeniem słowa "wow"? Wystarczy zajrzeć do jakiegoś poradnika Andrzeja Markowskiego, żeby dowiedzieć się, że znaczy tyle co: oj! ojej! jejku! o rany! ooo! ajajaj! Czy na pewno pasuje do Twojej wypowiedzi? Poza tym - jeśli już używasz tego nieszczęsnego "wow" - powinno być zakończone wykrzyknikiem. Najlepiej jednak nie podążać ślepo za modą! Może okres liceum jest dobrym czasem na poważne traktowanie języka ojczystego. Przemyśl to!

   Dobrze byłoby też stosować czasem kropki, a wtedy uniknie się bezsensownego potoku składniowego. Powodzenia w doskonaleniu języka polskiego!

   Usuń
 19. Bardzo interesujący post. Mimo że trochę interesuję się Japonią, to dowiedziałam się kilku nowych i ciekawych rzeczy. Mam nadzieję, że kiedyś będę mogła odwiedzić Japonię i uczestniczyć w święcie Hanami.

  OdpowiedzUsuń
 20. (e) natalia.060418 kwietnia 2018 00:30

  Bardzo ciekawy post. O Japonii wiedziałam tyle co nic. Dzięki tobie poznałam ją lepiej. Ciekwe dla mnie okazało się ukłanianie się pod odpowiednim kątem w danej sytuacji.

  OdpowiedzUsuń
 21. Marzę o podróży do Japonii, ale nie wiedziałam o tych ciekawostkach, np. że siorbanie jest kulturalne. Po przeczytaniu postu czuję się przygotowana do wyjazdu!

  OdpowiedzUsuń
 22. W bardzo ciekawy sposób zawarłaś jak w pigułce ciekawostki i interesujące fakty o tym wspaniałym kraju. Życzę Ci, aby kiedyś udało Ci się tam pojechać.

  OdpowiedzUsuń
 23. Japonia jest według mnie jednym z najlepszych państw na świecie. Od bardzo dawna interesuję się kulturą, sztuką i wszystkim co jest związane z tym krajem i w 100% rozumiem twoją fascynację nim. Ten post jest chyba jedym z najlepszych jakie tu przeczytałam, oby było takich więcej.

  OdpowiedzUsuń
 24. Japonia jest bardzo atrakcyjnym krajem. Od dawna interesuję się tradycjami azjatyckimi. Niemniej jednak dowiedziałam się sporo ciekawych rzeczy.
  Świetny temat na post!

  OdpowiedzUsuń
 25. Uważam, że Japonia jest jednym z piękniejszych krajów Świata. Dzięki temu postowi wiele dowiedziałem się na temat kultury panującej w tym kraju, ale także dowiedziałem się wielu ciekawych informacji o tym państwie. Bardzo dobry artykuł.

  OdpowiedzUsuń
 26. Zawsze chciałam pojechać na wakacjach do Japonii. Bardzo ciekawi mnie kultura tego kraju, tradycje, zwyczaje. Dzięki temu artykułowi bardzo dużo ciekawych informacji dowiedziałam się o tym kraju. Dobra robota!

  OdpowiedzUsuń
 27. Chciałabym kiedyś zamieszkać w Japonii chociażby na tydzień. Jest to piękne miejsce, które ma ciekawą kulturę oraz zwyczaje. Świetny post!

  OdpowiedzUsuń
 28. Od jakiegoś czasu również interesuję się kulturą Japonii jak i całej Azji,mimo to dowiedziałam się kilku ciekawych rzeczy, o których nie miałam wcześniej pojęcia.

  OdpowiedzUsuń
 29. Japonia to bardzo piękny kraj o niezwykłej kulturze. Myslę, że wiele osób marzy odwiedzić Japonię.

  OdpowiedzUsuń
 30. Tak... Japonia to kraj posiadający bardzo bogatą kulturę i obyczaje. Warto znać chociaż kilka dobrych zasad wychowania, które obowiązują w tym kraju, bo dzięki temu poszerzamy swoje i nabywamy nowej wiedzy.
  Świetny post!

  OdpowiedzUsuń
 31. (π)mała-cicha28 kwietnia 2018 02:27

  Nie interesowałam się kulturą Japonii, choć kilku moich znajomych jest zafascynowanych tym krajem i opowiadali mi o nim. Ten post był w jakiś sposób wyjątkowy i bardzo przyjemnie mi się go czytało. Zachęcił mnie do pogłębienia swojej wiedzy na temat Kraju Kwitnącej Wiśni.

  OdpowiedzUsuń
 32. Rzeczywiście, Japonia to bardzo ciekawy kraj. Najbardziej fascynuje mnie w nim przywiązanie to tradycji,bardzo właściwym jest kontynuowanie zachowań oraz postaw życiowych od przodków. Zdecydowanie podzielam ich przywiązanie do punktualności!

  OdpowiedzUsuń
 33. Japonia to naprawdę niezwykły kraj. Dowiedziałam się wiele ciekawostek o tym miejscu. Kiedyś próbowałam nauczyć się jeść pałeczkami ale jest to dla mnie nie lada wyzwanie. Będę próbować dalej a tobie życzę podróży do Japonii!

  OdpowiedzUsuń
 34. Interesujące ukazanie tego niezwykłego kraju. Twój post jest niczym oferta z biura podróży i zachęca do odwiedzenia tego państwa. Dziękuję za tak przyjemną prezentację Kraju Kwitnącej Wiśni. Życzę Ci zrealizowania marzeń i wyjazdu do Japonii. ��

  OdpowiedzUsuń
 35. Bardzo interesujący artykuł. Pomimo tego, że interesuję się kulturą Japonii to o wielu zwyczajach przedstawionych w tym poście nie wiedziałem.

  OdpowiedzUsuń
 36. Japonia nigdy mnie nie interesowała,po przeczytaniu twojego posta,ten kraj wydaje mi się coraz bardziej ciekawszy.Z pewnością kultura japońska,jest warta uwagi i poznania.

  OdpowiedzUsuń
 37. Moim marzeniem jest wyjechać do Japonii i kontynuować tam naukę, a później podjąć pracę. Tak jak i ciebie zafascynowała mnie kultura tego kraju oraz jego rozbieżność co do państw europejskich.

  OdpowiedzUsuń
 38. Moja koleżanka interesuje się Japonią i kiedyś zamierza tam pojechać, dlatego trochę o tym wspaniałym kraju dowiedziałam się wcześniej. Japonia na pewno jest niezwykła, chciałabym kiedyś poczuć zapach kwiatowych drzew i nauczyć się jeść pałeczkami prawdziwe sushi.

  OdpowiedzUsuń
 39. Dlaczego nikt nie odnosi się do faktu, że japońskie dzieci sprzątają szkołę po lekcjach? Naszym też by się to przydało! Bardziej dbaliby o wspólny budynek i nie przyklejaliby pod ławkami ogromnej ilości gum do żucia.

  OdpowiedzUsuń