16 maja 2018

Przeczytane, przemyślane, skomentowane              Rewolucja w modzie

Moda przemija, styl pozostaje.
(Coco Chanel)


Pewnie każdy z was  słyszał o torebkach, perfumach czy ubraniach rozchwytywanej marki Chanel, ale czy wiecie, kim była założycielka francuskiego domu mody? Postaramy się ukazać drogę, jaką przeszła Gabriella, aby stać się Coco i osiągnąć tak niesamowity sukces. Ta kobieta zrewolucjonizowała modę damską i stworzyła imperium, które jest najbardziej znaną oraz luksusową marką na świecie.
Coco Chanel, czyli tak naprawdę Gabrielle Bonheur Chanel, urodziła się w 1883 roku w Saumur we Francji. Żyła 88 lat. Umiejętności krawieckie zdobyła w sierocińcu, a później u ciotki, która ją przygarnęła. Po nieudanej karierze piosenkarki otworzyła w Paryżu sklep z kapeluszami i ubraniami. Proste i sportowe wzory, stworzone przez nią, zaczęły interesować bogate kobiety, dzięki  czemu mogła otworzyć drugi sklep, który nazwała Chanel Modes. Gabrielle Chanel stawiała na prostotę, stonowane kolory, krótkie sukienki pozbawione ozdób oraz pikowane torebki. Oferowała ubrania komfortowe, wykonane z dżerseju, noszone bez gorsetów, co było nowatorskie i prowokacyjne w konserwatywnym Paryżu. Modę damską przełamywała elementami zaczerpniętymi z mody męskiej. W czasach, w których żyła, kobiety nosiły długie spódnice nawet podczas jazdy konnej. Wprowadzając do swojej kolekcji spodnie dla kobiet, zaprotestowała przeciw temu. Uważała, że elegancka kobieta sama powinna decydować, kiedy może sobie pozwolić na spodnie. Doskonale rozumiała kobiety swoich czasów, które zaczęły stawiać na wygodę, sportową sylwetkę i równouprawnienie. Tak o tym mówiła: najtrudniejsza część mojej pracy polega na tym, żeby pozwolić kobiecie poczuć się wolną. Nie zmuszać jej do wkładania maski ani uginania się pod wymogami stroju. Obok: Audrey Tautou jako Chanel w filmie o słynnej projektantce (Coco Chanel, 2009).

Kapelusze noszone przez kobiety przed I wojną światową były bardzo duże i bogato ozdobione, na przykład  piórami czy lisimi ogonami. Te nakrycia głowy były bardzo niewygodne, dlatego Chanel postanowiła zaprojektować kapelusz o wiele mniejszy, z niewielkim rondem, lekko opuszczonym do dołu. Dość szybko stał się symbolem nowoczesnych kobiet. Narzuciłam czerń; również dziś jest silna, bo czerń jest ponad wszystko - mówiła Coco Chanel. Eksperymenty z czarną tkaniną podjęła po tragicznej śmierci kochanka Arthura Boya Capela.
Owocem jej pracy  stała się też mała czarna, sukienka bardzo prosta, ale zarazem elegancka, przeznaczona do noszenia o dowolnej porze dnia. Jednak nie od razu spotkała się z entuzjazmem ze strony innych sławnych projektantów. Złośliwi nazywali ten wytwór luksusową nędzą. Warto wyjaśnić też, że w latach 1915-1920 czerń była symbolem żałoby z powodu I wojny światowej oraz epidemii śmiercionośnej grypy hiszpanki. Coco Chanel odmieniła znaczenie tego koloru i stworzyła kreację uniwersalną, która do dziś ratuje kobiety przed odwiecznym dylematem: co na siebie włożyć? Tak oto wyglądała pierwotna wersja małej czarnej (obok).
Legendarna jest również, stworzona z myślą o wygodzie,  pikowana torebka 2,55. Projektantka po prostu miała dość noszenia torebki w ręku, więc wyposażyła ją w cienki pasek, żeby można ją było nosić na ramieniu. Słynna torebka nazwana 2.55 od daty powstania (luty, 1955) ma już 63 lata. Bez wątpienia rewolucyjnym elementem w  torebce  był łańcuszek służący do zawieszenia na ramieniu. Ten dodatek nie tylko zapewniał elegancję, ale również praktyczne zastosowanie torebki, co w przypadku projektów Chanel było niesamowicie istotne. W paryskim butiku można ją kupić i dziś za około 4 i pół tysiąca euro!
Od blisko 100 lat perfumy Coco Chanel zdążyły zachwycić swoim zniewalającym zapachem miliony kobiet na całym świecie! W 1922 roku udało się jej wypromować pierwsze perfumy - Chanel N°5. Są one mieszanką aż osiemdziesięciu składników. Powstały w wyniku wielu prób, czego efektem było dziesięć różnych zapachów. Spośród wszystkich kompozycji Coco wybrała pozycję nr 5. Mówi się, że właśnie stąd wzięła się nazwa - Chanel N°5 . Inna wersja głosi, że piątka była po prostu ulubioną cyfrą projektantki. Chanel mawiała o nich, że mają być noszone wszędzie tam, gdzie kobieta chciałaby być całowana, a Marylin Monroe, że najbardziej lubi być ubrana właśnie w ten zapach. Obok  słynne perfumy Coco Chanel. 

Zachęcamy    do obejrzenia filmu Anne'y Fontaine Coco Chanel. Jest to film biograficzny, który opowiada o  życiu bohaterki naszego artykułu oraz doskonale obrazuje długą i trudną, ale niewątpliwie ciekawą drogę, jaką przeszła Chanel. Ekranizacja ukazuje również wątki z życia prywatnego Gabrielle Chanel. Z kolei   miłośnikom książek polecamy wspaniałą, ale i szokującą biografię Gabrielle Chanel pt: Coco Chanel. Legenda i życie. Jeżeli jesteście ciekawi, dlaczego na guzikach projektowanych przez Chanel znajdują się głowy lwów, co oznaczają motywy astrologiczne w zaprojektowanej przez  nią biżuterii  i  wielu innych ciekawostek z życia niekwestionowanej ikony stylu - zajrzyjcie do książki Justine Picardie.

Karolina i Aleksandra

Grafika:
http://ordineazilei.ro/wp-content/uploads/2018/02/Coco-Chanel.jpg
https://i.pinimg.com/originals/f7/23/42/f72342d3f22bd5781297b3ab2acbffe2.jpg
https://www.mcelegance.com/wp-content/uploads/2017/10/small_2_55-600x452.png
https://i.pinimg.com/736x/1d/fb/01/1dfb018e8a11b36ba0c85b1f254c6a7d--audrey-tautou-coco-chanel.jpg
http://1.bp.blogspot.com/-EiqicK8yBf4/VbeKjeAy1bI/AAAAAAAADao/DXvunhyVuPs/s640/kapelusze.jpg
https://www.pursebop.com/chanel-no-5-nyc-exhibit/exhibit/ 
http://www.empik.com/coco-chanel-legenda-i-zycie-picardie-justine,p1045568285,ksiazka-p

16 komentarzy:

 1. Projektant mody, Karl Lagerfeld powiedział : ”Coco Chanel urodziła się, rozumiejąc kobiety z epoki, która miała dopiero nadejść”.

  A niżej kilka myśli Coco Chanel:

  Każda kobieta powinna mieć dwie cechy: klasę i bajeczny urok.

  Kobieta ma tyle lat, na ile zasługuje.

  Prostota jest kluczem do prawdziwej elegancji.

  Jeśli jesteś smutna, nałóż więcej szminki i atakuj!

  Najlepszy kolor na świecie to taki, który dobrze na tobie wygląda.

  Moda, w której nie można wyjść na ulicę, nie jest modą.

  OdpowiedzUsuń
 2. Coco Chanel to niewątpliwie kobieta odważna. Swoją pasją wprowadzała nowe trendy i zmieniała modę. Jej kreatywność i nowatorstwo poskutkowało dużą popularnością i renomą, o czym świadczą ceny produktów z jej nazwiskiem.

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetny post! Wasz wpis bardzo dobrze opisuje Coco Chanel, ale dodatkowo jest też napisany w przejrzysty, zrozumiały i zachęcający do przeczytania sposób. Chanel to bez wątpienia jedna z najwspanialszych kobiet, której zawdzięczamy ogromną modową rewolucję.

  OdpowiedzUsuń
 4. (+)kurczaczek17 maja 2018 13:11

  Bardzo ciekawy post! Coco Chanel była niesamowitą kobietą, która mimo wielu przeciwności losu, osiągnęła wieki sukces. W artykule świetnie przybliżyłyście jej osobę. Z pewnością obejrzę film, który poleciłyście.

  OdpowiedzUsuń
 5. (e) iga1234217 maja 2018 13:37

  Interesujący post! Chociaż słyszałam wielokrotnie nazwę tej marki, nie zastanawiałam się nad jej twórcą,właściwie to nie widziałam o niej nic prócz tego, że jest marką ubrań oraz perfum. Twój post w wielkim stopniu przybliżył mi postać Gabrielle Chanel,twórcę marki Chanel.

  OdpowiedzUsuń
 6. Jestem pod wrażeniem waszego artykułu. Czytałam go z ogromnym zainteresowaniem mimo, że nie interesuję się modą na tak wysokim poziomie. Uważam, że wykonałyście dobrą robotę i stworzyłyście tekst przyjemny dla czytelnika.
  Film obejrzę na pewno ale książka również jest niezwykle kusząca. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Mam wrażenie, że Coco Chanel wręcz idealnie wpisała się w swoje czasy, tzn. podczas gdy w XX wieku w świecie nauki i techniki wprowadzano coraz to nowe wynalazki, tak w świecie mody te wynalazki wprowadzała Chanel. Swoją drogą ciekawe, że wiele elementów, które zostały wówczas wprowadzone, jest równie popularnych dzisiaj. Może więc jest to swego rodzaju uniwersalizm, który chciała wprowadzić Coco Chanel? W każdym razie jej zmagania z pewnością nie zostały pominięte.

  OdpowiedzUsuń
 8. ciekawostki historyczne pl. podają:

  "(...) książka Hala Vaughana pt. „Sleeping with Enemy”("Sypiając z wrogiem") wzbudziła sensację historią kolaboracji słynnej dyktatorki mody z niemiecką Abwehrą podczas II wojny światowej. Nie jest to jednak jedyny kontrowersyjny wątek z życia Coco Chanel. Vaughan przypomina też, że przez całe życie była ona zapiekłą antysemitką, a nawet homofobką".

  OdpowiedzUsuń
 9. π razy_drzwi19 maja 2018 06:00

  Podziwiam Coco Chanel. Dzięki swojej pomysłowości osiągnęła sukces i stała się osobą znaną na całym świecie. Mimo że wiedziałam o niej kilka rzeczy, przeczytałam tekst z zainteresowaniem. Dobra robota.

  OdpowiedzUsuń
 10. Pamiętam, że film oglądałam jak miałam 10 lat. Już wtedy wywarł na mnie duże wrażenie. Polecam obejrzeć. Coco byłą moją idolką od małego. Jest kobietą, która osiągnęła bardzo dużo dzięki temu, że była sobą i nie wzorowała się na modzie tamtego okresu. Zmieniła świat mody o 180 stopni i za to ją podziwiam.

  OdpowiedzUsuń
 11. (+)stokrotka20 maja 2018 13:15

  Coco Chanel to niezwykle odważna i silna kobieta , która potrafi zawalczyć o swoje zdanie . Dzięki niej kobiety mają wolność wyboru !

  OdpowiedzUsuń
 12. (+)czekolada21 maja 2018 14:00

  Wasz artykuł bardzo się różni od czytanych przeze mnie dotychczas. Wasz ukazuję kobietę sukcesu, spełnioną w zawodzie. Jako kobietę z krwi i kości, która nie podążała za modą, a stawiała na wygodę i funkcjonalność. To - muszę przyznać - zaskoczyło mnie, ponieważ zawsze, kiedy czytałam o Chanel, miałam przed oczami jej zupełnie inny obraz.

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo ciekawy post! Coco Chanel była niezwykłą kobietą wprowadzającą wiele zmian w modzie. Dużo dzięki niej dziś zawdzięczamy. Warto było przeczytać Wasz artykuł.

  OdpowiedzUsuń
 14. Bardzo interesujący post. Moda rzeczywiście przemija, dlatego każdy powinien mieć swój styl, wyrażać siebie. Większość ludzi, którzy osiągnęli sukces ma historię, która jest pełna ciężkiej pracy i krytyki, jednak przez to, że ci ludzie się nie poddali osiągnęli ten sukces. Coco Chanel już na zawsze pozostanie ikoną mody i stylu.

  OdpowiedzUsuń
 15. Bardzo interesujący post! Coco Chanel to wspaniała kobieta, która wiele zrobiła w kierunku mody.

  OdpowiedzUsuń
 16. Bardzo lubię słowa Coco Chanel: "Zawsze wyglądaj tak, jakbyś miała spotkać miłość swojego życia lub najgorszego wroga". Podziwiam ją za jej upór i odwagę. Coco pokazała, że warto walczyć o swoje marzenia i nie bać się realizować swoich niepospolitych, a czasem abstrakcyjnych pomysłów. Jestem wielbicielką mody, która jest niecodzienna, ale zarazem pozwalająca wyrażać siebie samych.

  OdpowiedzUsuń