23 maja 2018

Myśli o wychowaniu                Nie bądź obojętny!


Im bardziej poznaję ludzi,
tym bardziej kocham zwierzęta.
(George Bernard Shaw)


Pierwszy artykuł Ustawy o ochronie zwierząt brzmi: Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę. 22 maja 1997 roku z inicjatywy Klubu Gaja uchwalono ustawę o poszanowaniu życia i praw zwierząt. Dlatego też w tym dniu jest obchodzony Ogólnopolski Dzień Praw Zwierząt. Jednak musimy o nich pamiętać nie  tylko w ten jeden dzień w roku, a cały czas mieć świadomość, że nie są one zabawkami, które możemy rzucić w kąt, kiedy już urosną i się nam znudzą.  Mam nadzieję, że mój wpis chociaż w niewielkim stopniu skłoni Was do refleksji na temat relacji miedzy człowiekiem i zwierzętami, zmniejszy obojętność  w stosunku to tych stworzeń i zachęci do konkretnych działań.

Zwierzęta zawsze towarzyszyły ludziom. Dawniej były nawet przedmiotem kultu i czci.  Człowiek podziwiał ich siłę, zdolności łowieckie, a nawet uważał je za swoich mitycznych przodków czy też bogów. Z pewnością widzieliście postać Horusa (egipskiego boga nieba), który ma głowę sokoła zamiast ludzkiej. A  może też słyszeliście o Kojocie, który - według Apaczy i Nawahów - przyniósł ludziom pierwsze ziarno siewne i pokonał potomstwo morskiego potwora Tieholtsodi.   A takich wierzeń są setki w każdej kulturze!
Kiedy człowiekowi w końcu udało się oswoić dzikie zwierzęta,  wykorzystał  je jako pomoc tam, gdzie praca przewyższała jego możliwości lub też aby ją sobie ułatwić. Tak więc wół ciągnął radło, a koń stał się siłą pociągową i wierzchowcem. Jednak zwierzęta hodowlane głównie służyły - i nadal służą za źródło pożywienia (mięso, jaja, mleko) i potrzebnych materiałów (skóra, futro, wełna, pierze). Przecież wciąż, mimo tak dobrze rozwiniętej nauki, nie potrafimy wytworzyć tyle pożywienia, aby zaprzestać hodowli krów, świń, owiec czy kur.  Zapewne w XXI wieku mieszkając w mieście, nie mamy kontaktu ze zwierzętami takimi jak krowa. Zastąpiły nam  je zwierzęta domowe: psy, koty, króliki, gryzonie, rybki i wiele innych, które stały się naszymi pupilami, a często też i członkami naszych rodzin. Według niektórych sondaży, połowa Polaków ma w domu zwierzę – najczęściej psa lub kota.
Zwierzęta mają na nas wyjątkowo dobroczynny wpływ, wzbogacają nasze życie i pomagają  przetrwać niepowodzenia. Z medycznego punktu widzenia kontakt z nimi powoduje obniżenie ciśnienia krwi oraz spowalnia tętno. Nie wiem, czy wiecie, że istnieje dziedzina zwana animaloterapią –czyli terapia z wykorzystaniem zwierząt. Może być też hipoterapia, z wykorzystaniem koni, czy dogoterapia, z udziałem psów. Obcowanie ze zwierzęciem ma pozytywny wpływ na człowieka, a  szczególnie na dzieci, które chętniej wykonują trudne i żmudne ćwiczenia, są bardziej rozluźnione, nabierają pewności siebie, gdy towarzyszy im zwierzęcy przyjaciel. Psy na przykład często są przewodnikami i opiekunami osób po wypadkach, niewidomych czy niesłyszących. Dzięki pomocy psów te osoby mogą funkcjonować w społeczeństwie. Zwierzę po specjalnej tresurze potrafi wezwać pomoc, pójść po zakupy czy przynieść telefon. Motywuje do działania i pomaga mierzyć się z przeciwnościami losu. Psychologowie twierdzą, że obecność zwierząt w naszym  życiu uspokaja, pozwala oderwać się od kłopotów, a co najważniejsze, łagodzi stres. Pisarz Edward Abbey uważa, że: Na świecie nie ma lepszego psychiatry od szczeniaka liżącego cię po twarzy.
Mimo większej  świadomości na temat znaczenia zwierząt  w naszym życiu, nadal    ludzie wykazujący się okrucieństwem i brutalnością w stosunku do tych bezbronnych istot. Jakby nie rozumieli, że pies czy kot również czuje ból fizyczny, tęsknotę, przywiązanie. Cierpi, gdy jego ukochany pan nagle go oddaje do schroniska czy wyrzuca na bruk. Tę sytuację obrazują schroniska, które bardzo często są przepełnione, zwłaszcza w sezonie letnim, gdy  z powodu wyjazdów nieodpowiedzialni ludzie rozwiązują w ten sposób kłopot ze zwierzakiem. W Zamościu również jest schronisko dla bezdomnych zwierząt, które jest częścią Ogrodu Zoologicznego im. Stefana Millera. Opieka nad zwierzętami po przejściach jest bardzo trudna i kosztowna, dlatego też dla schroniska są organizowane zbiórki karmy i akcesoriów, aby okazać wsparcie. Może zajrzysz na jego stronę internetową i dowiesz się, jak mógłbyś pomóc?: http://schroniskozamosc.eu
Ghandi powiedział, że: stopień rozwoju cywilizacji mierzy się stosunkiem człowieka do zwierząt, a święty  Franciszek nazywał je mniejszymi braćmi. Zastanówcie się nad tym, jaki jest Wasz stosunek do zwierząt.

Natalia

Grafika:
http://www.claudia.pl/media/cache/gallery_view/uploads/media/default/0001/09/4236ebfe5cbbf8a8023ca2b624cc999951d76a54.jpeg
http://szuflada.net/wp-content/uploads/2012/02/horus.jpg
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/25/Coyoteinacanoe.png
https://www.guiainfantil.com/uploads/Equinoterapia_a.jpg
http://cdn5.se.smcloud.net/t/photos/t/425502/dogoterapia_24123899.jpg

19 komentarzy:

 1. Po przeczytaniu Twojego postu nasunęła mi się pewna refleksja. Co by było gdyby nagle wszystkie zwierzęta zniknęły? Większość pomyślała pewnie o swoich pupilach. To jednak dałoby się znieść. Utrata zwierząt wykonujących "pracę"? Jakoś byśmy je zastąpili. Ale co z naszym odżywianiem? I wbrew pozorom nie mam na myśli zwierząt hodowlanych (choć po części też), mówię tu bardziej o... pszczołach. Myślę, że każdy wie czym by to skutkowało...

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie tylko psy i konie mają dobroczynny wpływ na człowieka. Takimi zwierzętami są również koty, o czym pisaliśmy na naszym blogu dwukrotnie: "Baw się z kotem" (23 lutego 2015) oraz "Kocie święto" (17 lutego 2016). Zachęcam do lektury.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pisaliśmy też o wykorzystywaniu zwierząt do celów wojennych. Post Matiego "Zwierzęta w armiach świata" (24 maja 2013).

   Usuń
  2. Czytelniczka25 maja 2018 14:02

   Agnieszka B. jest autorką postu (na szkolnym blogu) „Pies też człowiek” (27 sierpnia 2015). Jej wypowiedź zaczyna się tak:

   „Tytuł postu jest powtórzeniem tytułu książki Michała Pręgowskiego i Justyny Włodarczyk. To publikacja uwrażliwiająca i uświadamiająca „człowieczeństwo” psa w kontekście podmiotowości. Jeśli wszyscy właściciele psów to zrozumieją, może wtedy pies będzie cieszył się takim szacunkiem w Polsce, jaki posiada w Anglii. Wtedy nie będą potrzebne schroniska, znikną łańcuchy przy budach, a wyrzucane psy do lasów, bite, głodzone i ciągnięte za samochodem, odejdą do niechlubnej przeszłości”.

   Post kończy się natomiast słowami:

   „Nasi czworonożni przyjaciele potrzebują miłości i opieki, tak jak my sami. Gorąco polecam obejrzenie wzruszającego filmu (opartego na prawdziwych wydarzeniach) o przywiązaniu człowieka i psa - Mój przyjaciel Hachiko”.

   Usuń
 3. Interesujący i bardzo mądry wpis. Uważam,że temat, który poruszyłaś jest bardzo ważny, gdyż niektórzy nadal nie zdają sobie sprawy z tego jak istotny dla człowieka jest zwierzęcy przyjaciel. Posiadam w swojej rodzine tak kochane stworzenia i nie jestem w stanie wyobrazić sobie życia bez nich. Pewnie dlatego ,że wychowuję się wśród wspaniałych,madrych stworzeń nie potrafię pojąć jak ludzie mogą tak okrutnie postępować wzgledem zwierząt. Przykładem największego okrucieństwa i zła jest obchodzony w Chinach " Festiwal Psiego Mięsa ". To okropne, że w cywilizowanym świecie dochodzi do tak jawnych zbrodni, jakie dokonuje się na tych biednych istotach. Najgorszy jest fakt,że ludzie będący u władzy godzą się na tak bestialskie praktyki. Przez taką bezlitosną rzeczywistośc cofamy się do czasów człowieka, który polował na zwierzęta, a nie je oswajał.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo wyjątkowy post, Natalio, który porusza tak ważną kwestię. Nie wyobrażam sobie życia bez zwierząt, dają mi one tak wiele radości. Zgadzam się ze stwierdzeniem Ghandiego. Moim zdaniem powinnismy bardziej szanować te niezwykłe istoty, które tak jak napisałaś wyżej mogą nam pomóc.

  OdpowiedzUsuń
 5. Zwierzęta są naprawdę ważnymi istotami. Człowiek nie mógłby funkcjonować bez zwierząt, a już na pewno nie na takim poziomie jak obecnie. Warto też wspomnieć, że zwierzęta często dodają wsparcia a sformułowanie "wierny jak pies" nie wzięło się znikąd.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie jestem w stanie wyobrazić sobie życia bez zwierząt. Sama mam psa, a opieka nad nim to sama przyjemność. Wielu ludzi nie jest obojętnych na los zwierząt. Wystarczy zobaczyć, ile akcji na rzecz ich ratowania jest organizowane. Czasami zbierane są też pieniądze na leczenie konkretnego zwierzaka. Wydaje mi się, że ostatnio zwiększyła się świadomość ludzi na temat potrzeby pomocy zwierzętom.

  OdpowiedzUsuń
 7. Zwierze to nie tylko przyajciel, a także obowiązek. Sama posiadam psa od 10 lat i nie potrafię sobie wyobrazić, jakby wyglądało moje życie bez niego. Uważam, że zwierzęta są bardziej kochane i przyjazne niż ludzie. Czasami nawet mój pies zastępuje mi budzik ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. (e) iga1234227 maja 2018 04:38

  Zwierzęta są nieodzowną częścią naszego życia, nie wyobrażam sobie życia bez zwierząt. Niekiedy wolę przebywać z nimi niż z ludźmi. Nie rozumiem ludzi, którzy krzywdzą zwierzęta, traktują je jak przedmiot. Nie moglibyśmy żyć bez zwierząt, ale zwierzęta bez nas mogłyby.

  OdpowiedzUsuń
 9. (+)stokrotka29 maja 2018 11:56

  Super ,że poruszyłaś ten temat ,ponieważ ludzie są często nieczuli w stosunku do zwierząt ! Mam nadzieję, że ten artykuł otworzy im oczy i zmienią swoje postępowanie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ci, którzy są okrutni dla zwierząt, nie czytają postów na szkolnym blogu. Śmiem twierdzić, że niczego nie czytają ani nikogo mądrego/dobrego nie słuchają, a mają problem z psychiką oraz własnymi emocjami.

   Usuń
 10. Przez długi okres czasu zwierzęta traktowałem bardzo obojętnie. Oczywiście zdawałem sobie sprawę z tego, że są istotami żywymi, wymagającymi troski, jednak nie interesowałem się specjalnie ich losem. Sytuacja zmieniła się, gdy w tamtym roku do naszego domu wprowadził się królik. Od tej pory zwierzęta są dla mnie zdecydowanie bardziej wartościowe, śmiało mogę nazwać je przyjaciółmi. Zdecydowanie wnoszą one do naszego życia wiele dobra, uczą szacunku, którego bardzo brakuje ludziom.

  OdpowiedzUsuń
 11. Kocham zwierzęta, czasami naprawdę wole je od ludzi. Uważam, że sposób w jaki człowiek traktuje zwierzęta pozwala go ocenić. Zwierzęta są naszymi przyjaciółmi, może nie potrafią mówić, ale wiemy,że nas rozumieją. Nienawidzę kiedy ludzie krzywdzą zwierzęta, to bestialskie i okrutne.

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo się cieszę,że poruszyłaś ten temat. Wielu ludzi źle traktuję zwierzęta a są to wspaniałe istoty. Są najlepszymi przyjaciółmi, którzy nas nigdy nie opuszczą i nie zdradzą.

  OdpowiedzUsuń
 13. Zwierzęta wnoszą naprawdę wiele radości do życia. Dlatego nie potrafię zrozumieć ludzi, którzy porzucają zwierzęta czy się nad nimi znęcają. Jednak świadomość ludzi na ten temat ciagle rośnie, powstaje też coraz więcej fundacji zajmujących się pomocą zwierzętom. Pamiętajmy, że możemy im pomóc chociażby wysyłając sms-a.

  OdpowiedzUsuń
 14. Jak najbardziej również jestem tego zdania, że wychowanie dziecka jest ważne. Jeszcze lepiej gdy wychowuje się ono w domu gdzie są zwierzęta. Ja mam psa i u mnie syn jest nauczony, że należy o czworonoga dbać. Piesek ma swoje kosmetyki ze sklepu <a href="https://sklep.germapol.pl/>https://sklep.germapol.pl/</A> i tylko czeka, aż się zacznie okres pielęgnacji.

  OdpowiedzUsuń
 15. Bardzo fajnie napisane. Jestem pod wrażeniem i pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń