3 marca 2018

Podróże kształcą        Turcja - zobacz sam!

Ten, kto żyje, widzi dużo.
Ten, kto podróżuje, widzi więcej.

(przysłowie arabskie)


Wszystko zaczęło się od obejrzenia tureckiego serialu telewizyjnego Wspaniałe stulecie. Wtedy bardziej zainteresowałam się Turcją, jej kulturą, religią, zwyczajami i historią. Od tamtej pory Turcja zajmuje u mnie pierwszą pozycję na liście miejsc do zwiedzenia. Uważam, że jest to kraj, który sprosta oczekiwaniom każdego, nawet najbardziej wymagającego turysty. Orientalna kultura, bogactwo zabytków, egzotyczna roślinność, gorące plaże. Jestem pewna, że Wam też ten kraj tak przypadnie do gustu jak mnie.
Stambuł, choć nie jest stolicą Turcji, jest niewątpliwie sercem tego kraju. To najludniejsze i największe miasto  z  wieloma słynnymi budowlami. Jedną z nich jest pałac Topkapi - siedziba osmańskich sułtanów. Nazywa się go pałacem, ale nie w europejskim znaczeniu tego słowa, bo to nie jedna monumentalna budowla, a cały kompleks budynków, pawilonów i ogrodów. Składa się z czterech dziedzińców. Pierwszy Dziedziniec pałacu, zwany Dziedzińcem Janczarów, był ogólnodostępny. Na Drugi Dziedziniec wstęp mieli goście przybywający do pałacu w interesach. Mieściły się tu pałacowe kuchnie, skarbiec oraz wejście do haremu. Trzeci Dziedziniec był dostępny jedynie dla rodziny sułtana, najważniejszych gości oraz służby, a Czwarty pełnił funkcję kwater rodzinnych. Dalej jest jeszcze harem - zajmujący ponad 400 pokoi. W zasadzie to  miasto w mieście, przypominające labirynt, z Bramą Imperialną – oddzielającą pałac od miasta.
Błękitny Meczet -  został zbudowany z polecenia sułtana Ahmeda I. Gdy popatrzymy na świątynię, najbardziej rzuci się nam w oczy sześć minaretów (wysokie wieże, z których muezin nawoływał wiernych do modlitwy). Legenda głosi, że sułtan Ahmed I zażyczył sobie, by wieże były wykonane ze złota (altın), ale architekt uznał to za zbytek i zinterpretował te słowa jako alti, co oznacza sześć. Nazwa meczetu pochodzi nie od koloru ścian zewnętrznych samej budowli, tylko od zdobiących jej wnętrze błękitnych kafli, których dziesiątki tysięcy użyto przy budowie.
Hagia Sofia. To jedna z najwspanialszych budowli wzniesionych przez człowieka. Gdy spłonęła drewniana świątynia Mądrości Bożej w Konstantynopolu, Wielki Justynian, pod którego berłem Bizancjum osiągnęło na krótko swe apogeum, podjął natychmiast decyzję o odbudowie świątyni. Legenda głosi, że Justynian Wielki, budując ten kościół, czerpał inspiracje z rozmów, które prowadził z aniołem. Architekci w ciągu zaledwie 5 lat ukończyli dzieło, które doskonałością konstrukcji i przepychem dekoracji przyćmić miało wszystko, co znała do tej pory sztuka bizantyjska. Bazylika Hagia Sofia dodała nowego blasku cesarskiej koronie. Jeśli ktoś wejdzie do wnętrza Hagii Sofii, to zrozumie, jak wspaniałe było to osiągnięcie i nie zdziwią go słowa cesarza Justyniana, który podczas konsekracji kościoła w 537 roku wykrzyknął: Salomonie przewyższyłem Ciebie!  Konstantynopol - miasto stworzone przez Konstantyna - przetrwało jako ciągłość kultury antyku aż do roku 1453, kiedy to Turcy ostatecznie je opanowali i złupili.  Sułtan Mehmed II Zdobywca wydał rozkaz, aby Hagię Sophię natychmiast przekształcono w meczet. Turcy nie zniszczyli wnętrza, lecz wszystkie elementy chrześcijańskie zatynkowali. Dodali wówczas minarety, mihrab i minbar. Wokół Świątyni Mądrości Bożej zaczęły powstawać też kolejne budowle. Dziś jest otoczona kompleksem grobowców, bibliotek, fontann i innych obiektów. Po upadku Imperium Osmańskiego, kiedy Turcja stała się republiką świecką, ówczesny przywódca kraju Mustafa Kemal Atatürk polecił w 1934 roku, aby Hagia Sofia,  która przez 916 lat służyła chrześcijanom, a przez 481 lat muzułmanom, została zmieniona w muzeum.
Pamukkale. Trudno jest opisać wszystkie zabytki i wspaniałości Turcji. Zdecydowałam się w tym poście przedstawić miejsca może mniej znane, ale również warte zainteresowania. Pamukkale to miejscowość słynna  z wapiennych osadów wypełnionych wodą ze źródeł termalnych. W języku tureckim słowo Pamukkale oznacza Bawełniany Zamek, a kto po raz pierwszy zobaczył z daleka białe wapienne tarasy, ten nie będzie już zastanawiać się, skąd takie porównanie przyszło komuś do głowy. Tarasy powstały pod wpływem wytrącenia jonów wapnia z ciepłej wody. Wypełniająca wapienne zbiorniki krystalicznie czysta i  przejrzysta woda tworzy niezwykłe widoki. Tarasy wapienne Pamukkale to prawdziwy cud natury. Dlatego miejsce zostało objęte ochroną: utworzono tam park narodowy i wpisano je  na listę światowego dziedzictwa przyrodniczego UNESCO. Warto tu przyjechać, aby zobaczyć Pamukkale oraz pozostałości po starożytnym uzdrowisku Hierapolis
Kapadocja to kraina historyczna na Wyżynie Anatolijskiej. Jej księżycowy krajobraz powstał dzięki wulkanom, a mieszkańcy w powstałych skałach wydrążyli domy i kościoły. Kilkadziesiąt milionów lat temu pył z tych wulkanów wymieszany z piaskiem przykrywał teren o powierzchni około kilkuset kilometrów kwadratowych. Następnie przez kolejne tysiące lat erozja sukcesywnie dokonywała dzieła. Swój wpływ miały też wiatr, deszcz i śnieg – tworząc fantazyjne formacje, które dziś należą do unikatów w skali światowej. Jedną z najbardziej urzekających atrakcji w tym miejscu jest przelot balonem o wschodzie słońca.
Sami widzicie, że Turcja ma wiele do zaoferowania, a to, co przedstawiłam, to tylko namiastka wszystkich miejsc wartych zobaczenia i przeżycia. Uważam, że jest to magiczne i wyjątkowe miejsce i jeśli jeszcze nie zaplanowaliście wakacji, to zachęcam do zwiedzenia  choćby jednego z opisanych miejsc. Po prostu warto!

 Amija

44 komentarze:

 1. Właśnie uświadomiłam sobie jak mało wiem o otaczającym mnie świecie. Nie miałam pojęcia, że Turcja to tak piękne państwo, które posiada mnóstwo zabytków. Marzę o przelocie balonem nad Kapadocją. Cieszę się, że wzbogaciłam swoją wiedzę nie tylko o pięknie, ale również historii tego państwa.

  OdpowiedzUsuń
 2. Podoba mi się przysłowie arabskie wybrane przez Ciebie jako motto: „Ten, kto podróżuje, widzi więcej”.

  Są i inne myśli o podobnej treści:
  Świat jest książką, a ci, którzy nie podróżują, czytają tylko jedną jej stronę. (Św. Augustyn)
  Nie mów mi jak bardzo jesteś wykształcony, powiedz mi jak dużo podróżowałeś. (Mahomet)
  Podróżować znaczy żyć. (Hans Christian Andersen)

  OdpowiedzUsuń
 3. Czy Twój nick - Amija- jest znaczący, czy powstał przypadkowo? Ma jakiś związek z treścią postu

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam podróże, poznawać nowe miejsca i chcę dalej robić to co kocham, dlatego dobrze przeczytać taki artykuł, w którym ktoś może polecić miejsca warte obejrzenia. Kto wie? Może uda mi się wybrać w jedno z tych miejsc, a następnie sama napiszę artykuł opowiadając jak było. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. W przyszłości będę chciał zaplanować wycieczkę do Stambułu. Od kiedy pamiętam, to chciałbym zobaczyć Hagię Sofię na żywo, bo nawet na zdjęciach zapiera dech w piersiach.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo zachęciłaś mnie do zwiedzania Turcji. Hagia Sofia czy Błękitny Meczet są świątyniami, które chciałabym zwiedzić w Stambule. Na zdjęciach wyglądają wspaniale! Bardzo interesujący post.

  OdpowiedzUsuń
 7. (+)stokrotka3 marca 2018 23:48

  Nie wiedziałam ,że Turcja to taki piękny kraj .Bardzo bym chciała odwiedzić to państwo ,ponieważ jest tam wiele wspaniałych i niezwykłych miejsc . A lot balonem to super atrakcja .

  OdpowiedzUsuń
 8. Zawsze marzyłam żeby pojechać do Paryża czy Berlina, ale nigdy nie pomyślałam o Stambule i innych atrakcjach Turcji. Bardzo ciekawy post, Amijo!

  OdpowiedzUsuń
 9. Świat jest pełen pięknych miejsc wartych zobaczenia. Jak widać Turcja również do nich należy. Na mnie największe wrażenie robią Pamukkale. Już w gimnazjum widziałam je w podręczniku do geografii i do tej pory mnie ciekawią.

  OdpowiedzUsuń
 10. (e) natalia.06045 marca 2018 00:42

  Bardzo ciekawy artykuł. Nie wiedziałam,że Turcja może okazać się takim ciekawym krajem. Bardzo bym chciała odwiedzić to państwo.

  OdpowiedzUsuń
 11. Świat jest wielki i z pewnością posiada wiele miejsc do odwiedzenia.Po przeczytaniu posta,przekonałem się,że Turcja jest jednym z tych miejsc.

  OdpowiedzUsuń
 12. Twój artykuł zachęcił mnie do odwiedzenia Turcji. Nie sądziłam, że istnieją tam tak ciekawe zabytki, słyszałam jedynie o Hagia Sofii. Bardzo interesująca była wzmianka o minaretach, króre poczatkowo miały zostać zbudowane ze złota. Post naprawdę ciekawy, może nawet zastanowie się nad wyjazdem tam na wakacje.

  OdpowiedzUsuń
 13. Podoba mi się Twój post. Tak jak Ty uważam, że warto odwiedzić Turcję, ponieważ jest piękna i bardzo ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 14. Bardzo ciekawy post. Dzięki Tobie chociaż na chwilę mogłam się pouczy jak na wycieczce zwiedzające te piękne miejsca. Od razu po przeczytaniu obejrzałam więcej zdjęć z Pamukkale, bo zachwyciłam się tym widokiem.

  OdpowiedzUsuń
 15. πPan_Tadeusz7 marca 2018 10:58

  Strasznie lubię podróżować kiedyś chciałbym móc odwiedzić ten przepiękny kraj poznać kulturę zwyczaje jedzenie jak i cudowne miejsca. Liczę że kiedyś będę miał okazje.

  OdpowiedzUsuń
 16. Twój post o Turcji bardzo mnie zaciekawił. Myślę, że w przyszłości odwiedzę ten piękny kraj, ponieważ chciałbym zobaczyć świątynie Topkapi z bliska, a przy okazji pojechać na mecz piłkarski miejscowego klubu.

  OdpowiedzUsuń
 17. (π) xwardachx17 marca 2018 12:00

  Ten artykuł z pewnością zachęcił mnie do odwiedzenia Turcji, szczególnie Pamukkale zwróciły moją uwagę.

  OdpowiedzUsuń
 18. Miałam okazję podróżować po Turcji, prawdę mówiąc najbardziej chciałam zobaczyć mityczną Troję, Pergamon i Efez, czyli pozostałości po cywilizacjach antycznych, a zobaczyłam o wiele więcej: wschodni przepych Istambułu, spaloną ziemię Anatolii, ślady Hetytów i nieziemski krajobraz Kapadocji. Naprawdę polecam!

  OdpowiedzUsuń
 19. (e) iga123429 marca 2018 10:24

  Ja również interesuję się Turcją,tak jak Ty dzięki temu serialowi! Uważam, że kultura turecka jest bardzo interesująca.Swietny i interesujący tekst!

  OdpowiedzUsuń
 20. Bardzo ciekawy artykuł, dzięki, któremu chociaż na chwilę mogłam poczuć wakacje.

  OdpowiedzUsuń
 21. (e)redaktorka11 marca 2018 01:00

  Turcja - kolejny punkt na mapie, który trzeba odwiedzić. Post pokazuje, że to piękny, kolorowy kraj z bogatą kulturą. Świetny artykuł.

  OdpowiedzUsuń
 22. (π) mała-cicha11 marca 2018 05:21

  Uwielbiam podróżować, dlatego bardzo się cieszę, że pojawił się taki post. Raczej nie brałam pod uwagę Turcji, jako celu moich podróży, ale chyba zmienię zdanie. Widziałam mnóstwo pięknych zdjęć z Kapadocji i myślę, że to idealne miejsce na pierwszy lot balonem. Najbardziej zaciekawiła mnie miejscowość Pamukkale, mam nadzieję, że uda mi się ją odwiedzić.

  OdpowiedzUsuń
 23. Bardzo ciekawy artykuł. Bardzo lubię podróżować ale w Turcji jeszcze nie byłem, ale dzięki temu postowi na pewno kiedyś wybiorę się do Turcji. Dobrze że takie posty powstają.

  OdpowiedzUsuń
 24. Jakoś nigdy nie pociągała mnie Turcja, zwłaszcza że jest to całkowicie obca kultura i nie wiemy co może nas tam spotkać. Jednak opisane miejsca, które można zwiedzić są, muszę przyznać, naprawdę interesujące. Być może w przyszłości obejrzę ten kraj i to co ma do zaoferowania :-)

  OdpowiedzUsuń
 25. Nigdy przedtem nie pomyślałabym o odwiedzeniu Turcji. Zawsze marzyła mi się podróż do Egiptu. Niestety z wielu względów jest ona na razie niemożliwa. Twój mały przewodnik po Turcji bardzo mnie zaciekawił. Muszę rozważyć podróż w to urokliwe miejsce.

  OdpowiedzUsuń
 26. Bardzo ciekawy post. Moim marzeniem nie była podróż do Turcji, ale twój post mnie zachęcił do pogłębienia mojej wiedzy o tym kraju.

  OdpowiedzUsuń
 27. Turcja zawsze wydawała mi się odległą, bajkową krainą. Pokazałaś nam jej kawałek potwierdzając to jak niezwykłym miejscem jest. Diametralnie różni się od europejskich krajobrazów, których mamy pod dostatkiem.

  OdpowiedzUsuń
 28. Bardzo ciekawy post. Dowiedziałem się o kilku miejscach, o których istnieniu wcześniej nie miałem pojęcia. Najbardziej urzekła mnie Kapadocja. Mimo tego, że mam już pewne plany na wakacje chyba jest jeszcze czas aby je zmienić na rzecz Turcji.

  OdpowiedzUsuń
 29. Turcja jest wspaniałym miejscem, pełnym kolorów, kultur które mieszają się w przepiękny sposób.

  OdpowiedzUsuń
 30. Odkąd pamiętam nigdy nie lubiłam Turcji, nie wiem dlaczego. Teraz widzę, że jest to bardzo intrygujące i ciekawe miejsce, i może kiedyś się do niego wybiorę. Bardzo ciekawy artykuł ;)

  OdpowiedzUsuń
 31. Dotychczas nie sądziłam, że zapragnę odwiedzić Turcję. Ten kraj wydawał mi się mało interesujący . Uświadomiłam sobie jednak ile ciekawych miejsc skrywa. Mam nadzieję, iż w przyszłości będę miała możliwość zobaczenia przynajmniej części z nich.

  OdpowiedzUsuń
 32. Bardzo ciekawy post! Zawsze chciałam odwiedzić Turcję a ten post utwierdził mnie w przekonaniu,ze chcę je odwiedzić jeszcze bardziej!

  OdpowiedzUsuń
 33. Podróże to wspaniałe dośwadczynia i nowe przygody. Idealny sposób na oderwanie się od rzeczywistości. Człowiek, który odkrtje ciekawe, zupełnie obce miejsca, nie może z tego zrezygnować. Jak maiał Ryszard Kapuściński:"Wszak istnieje coś takiego jak zarażenie podróżą i jest to rodzaj choroby w gruncie rzeczy nieuleczalnej."

  OdpowiedzUsuń
 34. Twój post bardzo mnie zaciekawił i zachęcił do odwiedzenia Turcji. Nigdy nie sądziłam, że jest tam tak dużo ciekawych miejsc do zobaczenia. Myślę, że kiedyś ją odwiedze.

  OdpowiedzUsuń
 35. Turcja to naprawdę piękne miejsce. Nie miałam okazji tego kraju odwiedzić ale teraz, muszę przyznac, że jestem ogromnie zainteresowana widokami, które oferuje. Tyle pięknych miejsc i budynków.. Jestem pozytywnie zaskoczona. Od jakiegoś czasu już spodobał mi się pomysł przelotu balonem nad wulkanami i zapisałam to na liście marzeń. Mam nadzieję, że kiedyś uda mi się odwiedzić to magiczne miejsce. Świetny wpis.

  OdpowiedzUsuń
 36. (+)kurczaczek21 marca 2018 14:19

  Świetny post! Uwielbiam podróżować i również marzę o tym, żeby zwiedzić kiedyś Turcję.

  OdpowiedzUsuń
 37. Nie wiedziałem że Turcja jest tak ciekawym krajem. Jeszcze niedawno zastanawiałem się gdzie pojechać na wakacje ale nigdy bym nie pomyślał że odpowiedz znajde na szkolnym blogu.

  OdpowiedzUsuń
 38. Zgadzam się, że Turcja to piękny kraj. Zdecydowanie musi się znaleźć na mojej liście planów na te wakacje. Koniecznie muszę odwiedzić Pamukkale oraz Kapadocję. To przepiękne miejsca warte zobaczenia!

  OdpowiedzUsuń
 39. Bardzo lubię podróżować, zwiedzać świat, ale nigdy nie chciałam pojechać do Turcji. Ten artykuł zdecydowanie to zmienił, przybliżył mi walory architektoniczne Turcji, które są niezwykłe. Zawsze zachwycał mnie fakt, że każdy zabytek ma swoją historie. Artykuł jest bardzo ciekawy i naprawdę zachęcił mnie do zwiedzenia Turcji.

  OdpowiedzUsuń
 40. Zwiedziłem wiele miejsc ale w Turcji jeszcze nie byłem. Podoba mi się wymieniona przez ciebie propozycja lotu balonem jest bardzo ciekawa. Może kiedyś się tam wybiore.

  OdpowiedzUsuń
 41. Dzięki temu wpisowi Turcja trafiła na listę krajów, które chcę zwiedzić w przyszłości. Po twoim poście przeczytałam trochę o architekturze Turcji i jestem zachwycona!

  OdpowiedzUsuń
 42. Podziwiam inne kultury za ich złożoność i piękno. Wielu ludzi uważa, że Turcy to islamiści, wrogo nastawieni do innych religii. Przekonałem się, że tak nie jest. Poznałem trzy osoby z Turcji podczas wymiany międzynarodowej w gimnazjum. Byli to uczciwi, zabawni i ciepli ludzie, którzy chętnie wyciągali pomocną dłoń w razie potrzeby. W tym roku planuję wyjazd na wakacje do Turcji, by bliżej przyjrzeć się tamtejszej kulturze i obyczajom. Notabene bardzo ciekawy post!

  OdpowiedzUsuń
 43. Zawsze marzyłem, żeby zwiedzić Turcję. Po przeczytaniu tego artukułu tylko utwierdziłem się w tym przekonaniu. Może na najbliższych wakacjach spełnię swoje marzenie.

  OdpowiedzUsuń
 44. Świetnie napisany artykuł. Mam nadzieję, że będzie ich więcej.

  OdpowiedzUsuń