10 marca 2018

Kącik młodego historyka
     Bohaterowie z sąsiedztwa


Nie błagamy o wolność, my walczymy o wolność.
Tak miałem napisane na samolocie.
(Witold Urbanowicz)


Wielu z nas dywizjony lotnicze kojarzą się z Wielką Brytanią, książką Arkadego Fiedlera oraz bitwą o Anglię w 1940 roku. Powyżej zamieściłem zdjęcie lotników Dywizjonu 303 wykonane w roku 1941. Służyło ich w czasie II wojny światowej w Polskich Siłach Powietrznych w Wielkiej Brytanii ponad 17 000. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę, że niektórzy piloci, którzy walczyli w Royal Air Force (w skrócie RAF) w czasie II wojny światowej, pochodzą z okolic Zamościa. Pamięć o nich, na którą przecież zasłużyli, powoli zanika, a moim zdaniem należy ją podtrzymywać, dlatego zdecydowałem się napisać post o lotnikach z Płoskiego. Wszytko zaczęło w się w latach 1920-1921 w miejscowości Płoskie obok Zamościa, gdzie trzej chłopcy: Stasio, Romek i Rysiek urodzili się i wychowali. To niesamowite, że mimo pochodzenia z tak małej miejscowości, wyrośli oni na wspaniałych lotników RAF. 

Stanisław Magdziak urodził się 29 kwietnia 1921 roku. W roku wybuchu wojny miał 18 lat, był zbyt młody, by zostać przyjęty do Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie. Nie przeszkodziło to jednak w realizacji jego marzeń i celów. Został uczniem Szkoły Podoficerów Lotnictwa dla Małoletnich w Krośnie, do której uczniowie byli przyjmowani już w wieku 16-18 lat. Po zdobyciu wykształcenia oraz złożeniu przysięgi wojskowej udał się do Wielkiej Brytanii. Na terenie tego kraju dość szybko powstały polskie jednostki wojskowe, w tym także lotnicze. W bardzo krótkim czasie został pilotem Dywizjonu 303, tego samego, o którym Arkady Fiedler napisał książkę. Podczas II wojny światowej na swoim Mustangu IV wykonał setki lotów, ani razu nie został trafiony. Dopiero po zakończeniu wojny 20 sierpnia 1945 roku w trakcie lotu treningowego, gdy podchodził do lądowania, doszło do zderzenia się dwóch samolotów. W wyniku tego nieszczęśliwego wypadku on i jego kolega z drugiego samolotu ponieśli śmierć. Nie jest on jedynym pilotem, który zginął tuż po wojnie w wyniku nieszczęśliwego wypadku. W czasie służby Stanisław Magdziak  został odznaczony Krzyżem Walecznych oraz trzykrotnie Medalem Lotniczym. Jego grób znajduje się na cmentarzu Hucknall w Wielkiej Brytanii. 

Romuald Bojarczuk, kolejny pilot spod Zamościa, już jako młody człowiek postanowił związać swoje życie z lotnictwem. Uczęszczał do Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie i ukończył ją w kilka dni po wybuchu wojny. Zanim dostał się do RAF-u, przebył długą drogę przez Rumunię, Bułgarię i Francję aż do Wielkiej Brytanii. W czerwcu 1940 roku  został pilotem Dywizjonu 305 Ziemi Wielkopolskiej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. 18 stycznia 1946 roku  podczas lotu treningowego doszło do awarii jednego z silników w jego samolocie. Romuald Bojarczuk zginął na miejscu. Został pochowany na cmentarzu War Graves w Wielkiej Brytanii. Za swoje męstwo podczas lotów Romuald Bojarczuk został odznaczony orderem Virtuti Militari, ponadto czterokrotnie Krzyżem Walecznych oraz trzykrotnie Medalem Lotniczym.

Trzecim bohaterem jest Ryszard Fusiara, a jego historia jest podobna do losów kolegów z dzieciństwa, którzy tak jak i on marzyli, by wznieść się w przestworza. Ukończył on szkołę lotniczą, złożył przysięgę wojskową oraz przedostał się do Wielkiej Brytanii, aby służyć w RAF. Swoje miejsce znalazł w 316 Dywizjonie Myśliwskim. Jest on jedynym pilotem z tego grona, który zginął podczas walki w czasie II wojny światowej. 11 czerwca 1944 roku w Holandii, gdy brał udział w ostrzeliwaniu pociągu, zderzył się z nim. Jego samolot eksplodował, a on zginął na miejscu. Kilka dni przed śmiercią został odznaczony Medalem Lotniczym. Został pochowany w niemieckiej miejscowości Sage. W chwili śmierci miał 23 lata.

Jak  widać, bohaterowie pochodzą z naszego najbliższego otoczenia. Każdy z przedstawionych lotników zastał odznaczony przynajmniej dwa razy Medalem Lotniczym. A warto wspomnieć, że był on przyznawany za dokonany w czasie wojny czyn przynoszący szczególne korzyści lotnictwu, a wykraczający  poza normalne obowiązki. Wszyscy są pochowani  poza granicami naszego kraju, a często bywa tak, że pamięć o nich jest zachowywana  jedynie w ich rodzinach. W Płoskiem – miejscowości, gdzie się urodzili, został założony komitet społeczny. Jego członkowie dążą do wybudowania pomnika upamiętniającego zasługi oraz poświęcenie lotników walczących poza granicami naszego kraju w elitarnych jednostkach lotniczych. Budowa pomnika ma na celu przypomnienie wszystkim, jak wiele zawdzięczamy tym młodym ludziom.

Nie sposób w jednym poście zawrzeć całą wiedzę o tak zasłużonych dla historii i nas wszystkich osobach. To jedynie kilka najważniejszych informacji oraz zdjęć. Okazuje się, że warto prześledzić  historię swojej małej ojczyzny - często okazuje się ona zaskakująca i niezwykła.

Bartłomiej

Grafika:
http://listakrzystka.pl/?p=171780
http://listakrzystka.pl/?p=67180
http://listakrzystka.pl/?p=22480

23 komentarze:

 1. Rzeczywiście, zdecydowanej większości ludzi obraz lotników II Wojny Światowej kojarzy się z tą książką.Nie wiedziałam,że z naszego rejonu pochodzą niektórzy z nich.Pouczający i zaskakujący post.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo wartościowy artykuł. Ważne jest abyśmy pamiętali o bohaterach, którzy wykazali się odwagą i męstwem. Dużym plusem tego tekstu jest to, że wymienieni zostali ludzie z naszego regionu, o których fajnie jest dowiedzieć się czegoś nowego.

  OdpowiedzUsuń
 3. (e) natalia.060410 marca 2018 04:18

  Bardzo interesujący post. Mnie również obraz lotników kojarzy się z książką Arkadego Fiedlera. Zaskakujące jest to, że i z naszych okolic pochodzili tak wielcy bohaterzy.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jestem zaskoczona tym, że niektórzy piloci, którzy walczyli w Royal Air Force w czasie II wojny światowej pochodzą z okolic Zamościa. Warto było przeczytać ten post, ponieważ dowiedziałam się nowych rzeczy o II wojnie światowej.

  OdpowiedzUsuń
 5. π razy_drzwi10 marca 2018 06:56

  Podziwiam ludzi, którzy z taką wytrwałością spełniają swoje marzenia np. o zostaniu pilotem. Lotnicy II wojny światowej również kojarzą mi się z Bitwą o Anglię. Czasami ,,Cudze chwalimy, swego nie znamy", co świetnie obrazuje ten wpis na blogu.

  OdpowiedzUsuń
 6. Interesuję się II wojną światową, ale nie miałam pojęcia, że mieszkam tóż obok miejscowości, w której urodzili się wybitni lotnicy. Uważam, że to dobry pomysł, aby wybudować pomnik na ich cześć.

  OdpowiedzUsuń
 7. (e)redaktorka11 marca 2018 00:18

  Większość słyszała o lotnikach RAF. O tym, że znaczna ich część była Polakami, ale o tym, że niektórzy z nich byli niemalże naszymi sąsiadami już wie niewielu. Twój post uświadomił mi, że nie trzeba mieszkać w wielkim mieście, aby spełniać swoje marzenia. Wpis przeczytałam z dużym zainteresowaniem.

  OdpowiedzUsuń
 8. (π) mała-cicha11 marca 2018 06:15

  Nie spodziewałabym się, że członkowie RAF pochodzili z miejscowości, do której ciągle jeżdżę, aby odwiedzić moją rodzinę. Zdziwiłam się, że tacy bohaterowie urodzili się akurat tam. Myślę, że budowa pomnika na ich cześć to wspaniały pomysł, zasłużyli na pamięć. Warto było przeczytać ten post, aby się o nich dowiedzieć oraz zapaść w chwilę zadumy i melancholii.

  OdpowiedzUsuń
 9. Od zawsze wiedziałam, że polscy lotnicy brali bardzo czynny udział w wojnie, ale nigdy nie przyszło mi na myśl, że to osoby w prawie moim wieku i na dodatek mieszkające niegdyś tak blisko. Takie posty mogę czytać codziennie, są ciekawe, pouczające, a przede wszystkim pokazują, jak wielcy byli Polacy podczas II Wojny Światowej. Dobra robota!!

  OdpowiedzUsuń
 10. To jest bardzo cenna informacja . Świetnie , że poruszyłeś ten temat .

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo wartościowy artykuł. Bardzo ważna jest pamięć o takich bohaterskich postawach jakie ukazane są w tym poście. Cieszę się, że takie tematy są poruszane.

  OdpowiedzUsuń
 12. Miło czytać o tym, że osoby pochodzące z naszych stron również poświęcały się w tak ważnym dla Polaków i całej Polski czasie. Można wyraźnie zobaczyć, że nie byli w gorącej wodzie kąpani, ale w czasie wojny, gdzie zdecydowana większość przestraszyłaby się i ukrywała, tak oni dumnie walczyli o Polskę. Nawet dzisiaj, w czasie pokoju potrzeba takich osób, bo nie znamy dnia ani godziny, kiedy trzeba będzie porzucić wszystko i stanąć do walki.

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo ciekawy post. Warto poznawać historię odważnych ludzi zwłaszcza gdy pochodzą oni z naszych okolic.

  OdpowiedzUsuń
 14. Ja również nie wiedziałam ,że z miejscowości która znajduje się obok mnie pochodzili tak zasłużeni lotnicy. Ważne jest, abyśmy pamiętali o bohaterach. Bardzo wartościowy post.

  OdpowiedzUsuń
 15. Bardzo ciekawy post. Nie zdawałam sobie sprawy, że z okolic Zamościa pochodzili wybitni lotnicy RAF. Mam nadzieję, że pomnik wkrótce powstanie. :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Myślę, że mało kto wiedział wcześniej o "lotnikach z Płoskiego".
  Dobrze, że zachowujemy pamięć o ludziach, którzy żyli przed nami, o osobach, których życie toczyło się dziesiątki lat wcześiej, o osobach, które zrobiły coś szlachetnego i niezwykłego dla innych.

  OdpowiedzUsuń
 17. Po raz kolejny okazuje się, że miejsce zamieszkania nie wpływa na to, kim zostaniemy w przyszłości. Lotnicy z Płoskiego stali się Bohaterami! Bardzo ciekawy post.

  OdpowiedzUsuń
 18. Dobrze, że poruszyłeś ten temat. Nie wiedziałam, że lotnicy RAF pochodzili z tak bliskiej okolicy, myślę że większość czytelników również. W pełni popieram inicjatywę wybudowania pomnika w Płoskiem. Należy pielęgnować pamięć o bohaterach.

  OdpowiedzUsuń
 19. Musimy pamiętać o takich ludziach tym bardziej, że mieszkali w naszych okolicach i zrobili coś nadzwyczajnego dla naszego kraju. Bardzo ciekawy post oby więcej takich.

  OdpowiedzUsuń
 20. Jestem mile zaskoczona tym fantastycznym pomysłem na post. Osobiście, nie wiedziałam o tym, że tuż obok miasta, w którym mieszkam, żyli ludzie walczący o Naszą Ojczyznę, a tym samym swoje własne życie. Pomnik na ich cześć zdecydowanie powinien powstać, by nikt nie zapomniał o ich odwadze i honorze.

  OdpowiedzUsuń
 21. Bardzo ciekawy artykuł. Jak zapewne większość czytelników, również nie wiedziałam, że lotnicy RAF pochodzili z okolic Zamościa. Popieram pomysł zarówno wspominania o nich w artykułach, jak i budowy pomnika, by zachować pamięć o bohaterach.

  OdpowiedzUsuń
 22. "Walka beznadziejna, walka o sprawę z góry przegraną,
  bynajmniej nie jest poczynaniem bez sensu.
  Wartość walki tkwi nie w szansach zwycięstwa sprawy, w imię której się ją podjęło,
  ale w wartości tej sprawy."

  profesor Henryk Elzenberg

  OdpowiedzUsuń
 23. Twój post jest pouczający. Powinniśmy pielęgnować pamięć o bohaterach, którzy żyli wokół nas.

  OdpowiedzUsuń