13 grudnia 2017

Co w trawie piszczy?        Zagraliśmy dla Adriana!


Szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży, jeśli się ją dzieli.
(Albert Schweitzer)


Dzień Wolontariatu. Wolontariat  to wspaniała inicjatywa, z dnia na dzień stająca się coraz bardziej popularna. Nie ma przesady w stwierdzeniu, że przyczyniają się do tego również uczniowie naszej szkoły, którzy od lat uczestniczą w wielu akcjach i  przedsięwzięciach charytatywnych. Niesienie pomocy oraz wywoływanie uśmiechu na twarzach innych to główny cel wolontariatu działającego w liceum. Cieszy się on dużą popularnością wśród uczniów, którzy chcą pomagać i bezinteresownie poświęcają swój czas innym.  8 grudnia 2017 roku  w naszej szkole odbył się Dzień Wolontariatu. Przez cały dzień działała kawiarenka, która co przerwę przyciągała mnóstwo uczniów. Można było przytulić się, ponieważ po korytarzu chodziły darmowe przytulasy, i otrzymać serduszko z ważną w życiu wartością czy radą.

Zagrajmy dla Adriana, razem możemy więcej. Tego dnia na Rynku Solnym w Zamościu odbył się również  happening Zagrajmy dla Adriana, razem możemy więcej. Zorganizowany wspólnymi siłami przez I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Zamoyskiego w Zamościu i Fundację DKMS. Celem było nagłośnienie potrzeby rejestracji potencjalnych dawców szpiku. Już po godzinie 11:00 przed budynkiem Akademii Zamojskiej zebrał się wielki orszak uczniów i nauczycieli. Każdy uczestnik happeningu  został wyposażony w baloniki, chorągiewki, wielu z nas niosło transparenty i plakaty. Pierwszym przystankiem akcji był Rynek Solny. Wszystkich powitał Prezydent Miasta Andrzej Wnuk, który również wsparł akcję. Po jego przemowie nastąpił pokaz freestyle football, uczniowie wykonywali wzruszające utwory muzyczne. Następnie  wszyscy przeszliśmy na Rynek Wielki z transparentami i ulotkami, które rozdawaliśmy. Kiedy ja mówię: ADI! Wy mówicie: WALCZ! ADI… WALCZ! Tak właśnie brzmiało hasło przewodnie marszu. Dzięki niemu wszyscy mogli usłyszeć,  komu pomagamy. Przed gmachem naszego liceum ułożyliśmy też wielki żywy  napis ADI WALCZ !  Całą akcję pomogły nam nagłośnić lokalne media. Oczywiście, nie zabrakło pamiątkowego zdjęcia wszystkich zaangażowanych w przedsięwzięcie. Mamy nadzieję, że dzięki naszej akcji Adrian oraz inne potrzebujące osoby znajdą potencjalnych dawców.
Zostań dawcą szpiku! W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę, czyli nowotwór krwi. Tę diagnozę słyszą rodzice małych dzieci, młodzież, dorośli. Bez względu na wiek – każdy może zachorować. Na szczęście każdy może też pomóc. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy. Na stronie Fundacji DKMS znajdują się informacje, że na świecie jest zarejestrowanych  ponad 30 mln potencjalnych dawców szpiku, w samej Polsce – ponad 1 mln. To jednak wciąż za mało! Aż co piąty pacjent nadal nie znajduje swojego genetycznego bliźniaka i nie ma szans na przeszczepienie, które niejednokrotnie jest  jedynym sposobem na powrót do zdrowia. Dawcą szpiku może zostać każdy zdrowy człowiek w wieku od 18 do 45 lat. Dlatego zachęcamy, by włączyć się w tegoroczną akcję w Zamościu  już w  czasie tego weekendu:
sobota, 16 grudnia
9.00-21.00 - Galeria Twierdza, ul. Przemysłowa 10, Zamość
10.00-20.00 - Zamojskie Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej, Rynek Wielki 13, Zamość
niedziela, 17 grudnia
10.00- 20.00 -  Galeria Twierdza, ul. Przemysłowa 10, Zamość
10.00-20.00 - Zamojskie Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej, Rynek Wielki 13, Zamość
9.00-21.00 - Carrefour, ul. Lwowska 56, Zamość
10.00-18.00 - Dom Kultury, ul. Parkowa 9, Łabunie

Wszystkich zainteresowanych odsyłamy też na stronę Fundacji: https://www.dkms.pl/pl Wystarczy wejść na stronę i wypełnić formularz rejestracyjny. W ciągu 2 dni od wypełnienia zgłoszenia na podany adres zostaje wysłany pakiet rejestracyjny zawierający pałeczki do poboru wymazu z jamy ustnej oraz formularz do wypełnienia. Pałeczki (koniecznie dwie),  wraz   z poprawnie wypełnioną deklaracją, należy odesłać pocztą na adres fundacji. Koszt rejestracji, przesyłki i przeprowadzenie badania zgodności antygenowej HLA potencjalnych dawców jest w całości pokrywany przez Fundację DKMS.
Podarowanie szansy na życie jest dobrem samym w sobie, może warto więc poświęcić tych  kilka minut na rejestrację, bo  może na lepsze zmienić życie więcej niż jednej osoby. A przecież nie jest to skomplikowane, prawda?

Weronika

Grafika:
zdjęcia własne
https://i.ytimg.com/vi/EYXD7Jb0Dg8/maxresdefault.jpg

16 komentarzy:

 1. Wolontariat to piękna sprawa pokazująca jak wiele możemy zrobić dla drugiego człowieka. W naszej szkole jest wielu uczniów z dobrym sercem, dlatego nic dziwnego, że wolontariat działa tak prężnie. Happening to przykład wspaniałej akcji, której przewodzi szczytny cel. Miałam przyjemność wziąć w nim udział i uważam, że takie wydarzenia są bardzo potrzebne. Myślę że happening wpłynął na wiele osób i liczba potencjalnych dawców szpiku wzrośnie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wybrałaś bardzo piękny cytat rozpoczynający. Cieszę się, że nasza szkoła bierze udział w takich akcjach, bo to oznacza, że uczniowie i nauczyciele mają wielkie serca.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem dumna z tego, że takie akcje są organizowane w szkole, którą wybrałam. Sama brałam udział w happeningu i bardzo spodobało mi się to, że wszyscy byli bardzo chętni do pomocy innym. Mam nadzieję, że dzięki takim wydarzeniom wiele osób zdecyduje się na wielki krok, jakim jest zostanie potencjalnym dawcą szpiku.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo się cieszę, że w szkołach są organizowane takie akcje jak ta. Gdy tylko usłyszałam o tym wydarzeniu od razu z zapałem i radością z przyjaciółmi pomagaliśmy w przygotowaniach. Brałam udział w happeningu. My przez prostą czynność możemy uratować komuś życie. W tym przypadku tą osobą jest Adrian, pomóżmy mu i zostańmy potencjalnym dawcą szpiku, aby On mógł się cieszyć życiem razem z nami. ADI WALCZ!

  OdpowiedzUsuń
 5. Przyjemnie patrzy się na takie akcje, szczególnie, że są one organizowane przy udziale młodych osób. Myślę, że ludzie nie tylko w Polsce ale i na całym świecie nie są nieświadomi swojej mocy. Czasami możemy pomóc nie przekazując przy pieniędzy czy pracując fizycznie. Wystarczy przyjść i oddać wymaz. Aż chce się powiedzieć "to tak niewiele!".

  OdpowiedzUsuń
 6. Bycie wolontariuszką zawsze sprawiało mi radość, ponieważ mogłam wywołać na czyjejś twarzy uśmiech. Cieszę się, że nasza szkoła także udziela się w takich akcjach. Trzeba mieć otwarte serca dla innych ludzi, którzy dzięki naszej pomocy mogą żyć i być szczęśliwi. Adi pamiętaj, nie poddawaj się i walcz!!

  OdpowiedzUsuń
 7. Pięknie, że w wielu szkołach jest wolontariat. Osoby o dobrym sercu, mogą dalej nieść swoją miłość. Takie akcje przywracają wiare w człowieczeństwo. Przy czym mogą pomóc wielu osobom. Adi walcz!

  OdpowiedzUsuń
 8. Sam brałem udział w wydarzeniu i myślę, że to wspaniała inicjatywa!

  OdpowiedzUsuń
 9. Wspaniale, że w szkołach działa wolontariat, który zrzesza młodych ludzi, aby mogli pomagać innym. Robiąc tak niewiele możemy przyczynić się do uratowania komuś życia, dlatego warto takie akcje nagłaśniać i brać w nich udział. Nasz happening był wspaniałą inicjatywą, jestem dumna z naszej szkolnej społeczności. Adi walcz!

  OdpowiedzUsuń
 10. Jestem dumna z tego ,że nasza szkoła bierze udział w tego typu akcjach. Widać ,że uczniowie I LO kochają pomagać .

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja podziwiam takie osoby, które pomimo tak wielkiego ciosu, jakim jest wiadomość o nowotworze, potrafią normalnie funkcjonować, a w wielu przypadkach - najzwyczajniej cieszyć się życiem. Ja nie wiem, czy bym tak potrafił, dlatego tym większy jest mój podziw. Każdemu z nas może to grozić, dlatego, jeżeli możemy pomóc innym, to pomóżmy, bo prawdą jest to, że nie sprawia nam to żadnych trudności, a kto wie, czy ktoś kiedyś nie pomoże nam?...

  OdpowiedzUsuń
 12. Moim zdaniem akcja "Zagrajmy dla Adriana, razem możemy więcej" udowodniła nam, że przy odrobinie chęci oraz zgranym działaniom możemy wspólnie wiele osiągnąć.

  OdpowiedzUsuń
 13. (e) natalia.060427 grudnia 2017 01:05

  Wolontariat to piękna sprawa. Robisz małą rzecz, która dla drugiej osoby jest wielką. Pomagasz innym, a sam z tego posiadasz ogromną radość. Zachęcam wszystkich do uczestnictwa w wolontariacie.

  OdpowiedzUsuń
 14. To niesamowite, że tak wiele osób włączyło się w organizowanie tego wydarzenia. Uważam, że takie akcje są potrzebne, ponieważ potrafią podnieść na duchu i zachęcić do wspólnego działania.

  OdpowiedzUsuń
 15. Bardzo się cieszę, że taka akcja powstała i mogłam wsiąść w niej udział. Uważam, że jeśli tylko można należy pomagać innych. Przecież oddanie krwi czy szpiku może uratować komuś życie! Mam nadzieję, że dzięki temu happeningowi więcej ludzi zdecyduje się na bycie dawcą.

  OdpowiedzUsuń
 16. Wolontariat jest naprawdę ciekawy, dzięki niemu oprócz tego, że pomaga się innym można poczuć się, jak bohater, gdyż nasze działania mogą polepszyć czyjeś życie.

  OdpowiedzUsuń