25 maja 2017

Oglądamy filmy
Snajper. Czy warto obejrzeć ten film?


Wiem, co to znaczy być SEALsem:
właśnie to - być perfekcyjnym w każdym calu
i nigdy się nie poddawać.
(Brandon Webb)


Ludzie dzielą się na trzy typy. Owce, wilki i psy pasterskie. Niektórzy wolą myśleć, że na świecie nie ma zła. A gdy zapuka do ich drzwi, nie będą umieli się obronić. To owce. Są też drapieżniki. Używają przemocy i polują na słabszych. To wilki. Są tacy, ponieważ mają skłonność do agresji i nieodparcie pragną chronić swoją watahę. Jest też rzadki gatunek. Żyje, by walczyć z wilkami. To pies pasterski. To słowa wypowiedziane przez ojca głównego bohatera filmu Snajper Clinta Eastwooda. Tymi słowami nakreślił tytułowemu snajperowi, Chrisowi Kyle`owi cel jego życia - obronę rodziny i ojczyzny. Bodźcem, który obudził w bohaterze zaszczepiony przez ojca w dzieciństwie patriotyzm, był atak terrorystyczny wymierzony w Stany Zjednoczone. Film miał premierę 11 listopada 2014 roku, otrzymał nagrodę Oscara za montaż dźwięku, a także nominację do Oscara za najlepszy film. Odniósł też ogromny sukces finansowy, zarabiając ponad pół miliarda dolarów, tym samym lokując się na 140 pozycji w rankingu BOX OFFICE.

Bohaterem jest, inspirowany autentyczną postacią, najskuteczniejszy snajper w historii sił zbrojnych USA - Chris Kyle. Był on Teksańczykiem i wielkim patriotą. Był żołnierzem elitarnej jednostki Navy SEAL (Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych Morze, Powietrze i Ląd). Na jego koncie jest- potwierdzonych przez Pentagon - 160 zlikwidowanych wrogich celów (nieoficjalnie jest ich 255) w Iraku, co stanowi dotychczasowy rekord. W rolę głównego bohatera Chrisa Kyle wciela się Bradley Cooper.

W filmie jest przedstawiona scena, podczas której widzimy Chrisa jako małego chłopca, którego ojciec zmusza do zastrzelenia wilka biegnącego w kierunku ich konia. Chris się zawahał i nie zdołał go zastrzelić, więc koń został zagryziony. Chłopiec jest niezdecydowany, rozmyśla, czy będzie to uczynek dobry, czy zły. Później również jest nawiązanie do takiego rozdwojenia moralnego - będąc na warcie w Iraku widzi małego chłopca, który podnosi granatnik RPG, własność rebelianta, który zginął chwilę wcześniej od pocisku Chrisa. Snajper próbuje podjąć decyzję o zastrzeleniu chłopca. Przez kilka minut ma broń wycelowaną w ciało chłopca i  palec na spuście - sytuacja wydaje się tragiczna. Chłopiec po chwili odkłada granatnik na ziemię, dzięki czemu Chris nie musi go zabijać. Widać tutaj wewnętrzny konflikt snajpera, w którym w opozycji do moralności staje powodzenie misji, bezpieczeństwo innych żołnierzy i służba dla kraju. Pokazuje to jego perfekcyjność w działaniu, zimną krew, jaką potrafi zachować w niezwykle trudnych sytuacjach. Mimika aktor, grającego głównego bohatera, znakomicie ukazuje ulgę, jaką przynosi mu ta decyzja. 
Film Snajper przedstawia też wpływ wojny na życie człowieka. Widzimy momenty powrotu Chrisa do rodzinnego domu. Bohater przez cały czas myślał o toczącej się wojnie gdzieś na Dalekim Wschodzie, a także o wyimaginowanym niebezpieczeństwie grożącym bliskim. Dla niego normalnym środowiskiem do funkcjonowania nie jest spokojne amerykańskie miasto, lecz niebezpieczne lokacje w Iraku lub Afganistanie. Jego uzależnienie od wojny powoduje pogorszenie relacji rodzinnych. 
Perfekcjonizm Chrisa jako snajpera idealnie przedstawia scena zabicia wrogiego snajpera. Odległość celu wynosi aż 1900 metrów! A  ów snajper jest zamaskowany na czarno i ukryty pod dachem z czarnej plandeki.
Nadszedł w końcu czas, kiedy Chris opuszcza wojsko i wraca na stałe do domu. Na emeryturze postanawia za radą psychologa pomagać weteranom wojny. Pomoc polega na wspólnym spędzaniu czasu na strzelnicy w gronie swoich.  Pomału główny bohater zaczyna radzić sobie z wojenną traumą, poprawiają się jego relacje z żoną i dziećmi. Niestety, feralnego dnia 2 lutego 2013 roku Kyle i jego kolega Littlefield postanawiają zabrać ze sobą na strzelnicę do teksańskiego Rough Creek Lodge and Resort byłego amerykańskiego komandosa Eddiego Raya Routha cierpiącego na stres pourazowy. Będąc w pełni władz umysłowych Routh lecz podczas trwającego procesu udowodniono, zabija najsłynniejszego snajpera amerykańskiej armii Chrisa Kyle'a oraz jego kolegę Chada Littlefielda. Na początku podejrzewano Routha, że podczas zabójstwa był chory psychicznie - przedstawiono taką wersje również w filmie, lecz podczas trwającego procesu udowodniono, że zrobił to w pełni świadomie. To wydarzenie można uznać z pewnością za wielki paradoks - perfekcyjny snajper przeżył pobyt na czterech misjach w Iraku (około 1000 dni), a zginął z rąk byłego amerykańskiego żołnierza we własnym kraju.
Film nakręcony przez Clinta Eastwooda ukazuje żołnierzy walczących w Iraku- z jednej strony jako wielkich zwycięzców wracających do kraju w wielkiej chwale, a z drugiej strony jako ludzi przegranych. Nie potrafią oni sobie poradzić w normalnym świecie. Wszędzie widzą jakieś zagrożenie (scena syna bohatera bawiącego się z psem) i nie mogą znaleźć dla siebie zajęcia. Ciągle towarzyszy im trauma, jaką przeżyli na misjach. Chris Kyle jako rasowy komandos Navy SEAL stara się być perfekcyjny od początku do końca swojej drogi. Nie chcąc już służyć jako żołnierz w Iraku, wypełnia swój obowiązek wobec ojczyzny, pomagając weteranom w kraju. Bo przecież wojna nie jest dla ludzi! Brat Chrisa uważa to miejsce za piekło i nie chce już tam wracać. Innym przykładem jest późniejszy zabójca snajpera, który ma problem po powrocie z Iraku. Cierpi na zaburzenia psychiczne, które najprawdopodobniej są związane z jego przeżyciami w czasie walk w Iraku. Dlatego należy docenić takich ludzi jak Chris Kyle, którzy radzą sobie z tą sytuacją. Najlepszym jednak rozwiązaniem jest zapobieganie konfliktom na świecie, które prowadzą ludzi na skraj wytrzymałości psychicznej człowieka.

Zachęcamy do obejrzenia filmu i do refleksji nad moralnymi i psychicznymi kosztami życia żołnierzy na misjach.

Kamil i Karol

Grafika:
http://www.imdb.com/title/tt2179136/mediaviewer/rm1588970752
http://www.imdb.com/title/tt2179136/mediaviewer/rm233373184
http://www.imdb.com/title/tt2179136/mediaviewer/rm997982464
http://www.imdb.com/title/tt2179136/mediaviewer/rm528220416
http://www.imdb.com/title/tt2179136/mediaviewer/rm813302016 

23 komentarze:

 1. Jest to jeden z najlepszych filmów, jakie widziałam w swoim życiu. Dotyka problemu, o którym człowiek w codziennym życiu nie myśli. Każdy jest przekonany, że to, co nie dzieje się na jego oczach, go nie dotyczy. Warto pamiętać o żołnierzach, ktorzy mimo szczęśliwego powrotu do domu, sami później mogą być "człowiekiem przegranym".
  Dobrze, że postanowiliście napisać właśnie o tym filmie, ponieważ nie jest on zwykłym 'zabijaczem czasu', lecz takim, który skłania do refleksji i wzrusza.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zawsze zastanawiałem się czy byłbym w stanie dostrzec snajpera stojącego gdzieś na dachu budynku. Uważam, że warto będzie zobaczyć ten film!

  OdpowiedzUsuń
 3. Cieszę się, że napisaliście o tym filmie. Warto go obejrzeć, ponieważ jest poruszający i sprawia, że zaczynamy się zastanawiać nad własnym życiem i naszymi osobistymi celami.

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam Clinta Eastwooda, jest nie tylko świetnym aktorem, ale również, tak jak w tym przypadku, spisuje się jako reżyser. Bardzo cenię jego twórczość, dlatego film „Snajper” nie uszedł mojej uwadze. Co prawda nie zdołałam go jeszcze obejrzeć, ale już jakiś czas temu się o nim dowiedziałam i wzbudził we mnie spore zainteresowanie. Po przeczytaniu tego postu, wiem, że muszę go wreszcie obejrzeć. Nie zapomnę również, zgodnie z zachęceniem autorów postu, poddać się refleksjom na tematy, które porusza ten film.

  OdpowiedzUsuń
 5. Film "Snajper" jest jednym z lepszych filmów jakie widziałam, poruszyła mnie historia Chrisa Kyle'a i płakałam przy nim jak dziecko. Jeśli są osoby, które go jeszcze nie obejrzały to bardzo polecam, bo warto!

  OdpowiedzUsuń
 6. Oglądałem ten film kilka lat temu i podobał mi się ze względu na ciekawą i wciągającą

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. fabułę. Myślę, że jest najlepszy przede wszystkim dla miłośników filmów akcji, można w nim jednak odnaleźć także wiele dramatycznych i poruszających scen. Głównym celem filmu jest ukazanie potworności wojny, bezsensownej agresji oraz często niezauważanych bądź pomijanych w takich produkcjach konsekwencji zawodu żołnierza. W 'Snajperze' odbiorca wyraźnie dostrzega jak poważny może być uraz psychiczny człowieka po wojnie. Film ma zatem charakter dydaktyczny dotyczący niezwykle istotnej kwestii. Zachęcam do obejrzenia w wolnej chwili. :)

   Usuń
 7. "Snajper" jest filmem, który pozwala zastanowić się nad życiem wielu żołnierzy. Z pozoru są postrzegani jako wielcy bohaterowie. Oni jednak muszą przeżywać wewnątrz ogromną traumę związaną z trudem wojny. Film jest bardzo prawdziwy, skłania do refleksji i wzrusza. Polecam go obejrzeć. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 8. Oglądałam ten film wielokrotnie i uważam, że jest świetny!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. @Skrzyński1116 czerwca 2017 00:37

   Ja też oglądałem ten film wielokrotnie, też uważam, że jest to świetna produkcja, która daje wiele do myślenia.

   Usuń
 9. Zaciekawiliście mnie i zachęciliście do obejrzenia filmu. Myślę, że obejrzę go, jak tylko znajdę wolny czas.

  OdpowiedzUsuń
 10. Po przeczytaniu tego wpisu z chęcią obejrzę przedstawiony film,zaciekawiła mnie historia Chrisa Kyle'a.

  OdpowiedzUsuń
 11. Oglądałem ten film. Jest rewelacyjny, ponieważ ukazuje on wielki patriotyzm do ojczyzny, ale również pokazuje co się dzieje z ludźmi podasz wojny. Ludzie przestają myśleć nad uczuciami tylko robią to co wydaje się im za prawidłowe, ale tak naradę takie nie jest. Polecam obejrzeć, ponieważ film pokazał mi co wojna może zrobić z człowieka.

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo ciekawy post dotyczący filmu, który dotyka sprawy bardzo smutnej-sprawy żołnierzy i to nie tylko ich walce podczas wojny. To nie jest tak, że takie zagubienie wewnętrzne towarzyszy im jedynie po udziale w wojnach naszych czasów, ale zawsze tak było i już raczej pozostanie. Zresztą jest to naturalne, gdyż coś tak strasznego jak widok śmierci, głodu, nędzy na porządku dziennym nie mogłoby nie pozostawić swojego piętna na człowieku.

  OdpowiedzUsuń
 13. Jest to jeden z moich ulubionych filmów. Polecam wszystkim! Gratuluję. Świetny post.

  OdpowiedzUsuń
 14. Ciekawy post. Film bardzo dobrze pokazuje okrucieństwo wojny i przybliża szczegóły pracy snajpera. Razem z bohaterami przeżywamy czyhające na nich na każdym kroku niebezpieczeństwa i z zapartym tchem obserwujemy pełne napięcia strzelaniny.

  OdpowiedzUsuń
 15. ♫EmberintheAshes7 czerwca 2017 08:18

  Wielokrotnie oglądałam film "Snajper" i za każdym razem poruszał mnie tak samo. Podziwiam ludzi, którzy z miłości do swojego kraju, do ojczyzny i do swoich rodaków idą walczyć. Nie boją się śmierci, gdyż wiedzą, że giną za osoby które kochają. Taki właśnie był główny bohater filmu "Snajper". Stracił wielu przyjaciół na wojnie, a wraz z nimi część swojego dawnego "ja". Mimo to, gdy już wrócił do kraju jako bohater narodowy, do końca swojego życia pomagał weteranom wojennym.

  OdpowiedzUsuń
 16. Wydaje mi się,że w tym filmie wątek psychologiczny i wewnętrzna przemiana bohaterów skłaniają nas do zastanowienia nad postępowaniem w czasie wojny i jakichkolwiek konfliktów zbrojnych.
  To właśnie racjonalne myślenie i zdolność podejmowania szybkich decyzji przez żołnierzy wpływają na efektywność oraz skuteczność działania podczas bitwy.

  OdpowiedzUsuń
 17. Film "Snajper" już jakiś czas temu wzbudził we mnie zainteresowanie jednak nadal nie udało mi się go obejrzeć. Po przeczytaniu tego wpisu oraz opinii innych osób wiem, że muszę to wreszcie zrobić! :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Widziałam ten film kilka lat temu.
  Bardzo mi się podobał ze wzgledu na realistyczne ukazanie tego co przeżywa żołnierz na wojnie. Naprawdę jest wart obejrzenia.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 19. Oglądałam tylko część tego filmu, ale bardzo chętnie obejrzę go w całości. Z waszego postu wynika, że "Snajper" ma ciekawe przesłanie. Moim zdaniem śmierć głównego bohatera ukazuje przewrotność świata, Chris nie zginął na wojnie, ale we własnym kraju.

  OdpowiedzUsuń
 20. Nigdy nie słyszałam o tym filmie,ale opisaliście go w taki sposób,że wydaje się być bardzo ciekawy. Watek wojny jest dość często poruszany w filmach, wiele schematów się powtarza, ale jednak z każdego jesteśmy w stanie wyciągnąć nowe wnioski. Takie filmy ukazują okrucieństwo wojny poprzez co przestrzegają przed nią.Wszyscy ludzie są na świecie od siebie zależni, to straszne, jak bardzo gatunek ludzki dąży do samozagłady

  OdpowiedzUsuń
 21. Oglądałam ten film i wywarł on na mnie ogromne wrażenie. Historia Chrisa jest niesamowita i bardzo mnie ona wciągnęła, zamierzam kupić książkę jego autorstwa. Chris Kyle to legenda o której każdy powinien usłyszeć.

  OdpowiedzUsuń