11 maja 2017

Myśli o wychowaniu       Dawca krwi jest bohaterem

 
Można nie pomagać,
można znaleźć wiele racjonalnych argumentów
dla konkretnych przypadków,
aby nie pomagać.
Ale to nic nie zmieni.
Nadal będą głodni, chorzy, cierpiący, potrzebujący.
Lepiej zgrzeszyć nadmiarem dobroci i naiwności
niż nadmiarem kalkulacji i nieufności.
(o. Fabian Kaltbach OFM)


W dzisiejszych czasach krew jest potrzebna jak woda. Średnio jedna osoba na minutę potrzebuje krwi, a zatem łatwo stwierdzić, że zapotrzebowanie nie tylko docelowo na krew, ale też na jej składniki-  krwinki czerwone, białe, osocze, płytki oraz krioprecypitat -  jest ogromne. Niestety w bankach krwi wciąż  jej brakuje, chociaż świadomość ludzi stale wzrasta. Mimo że co roku liczba dawców rośnie o około 3,6%, w tym samym czasie potrzeby rosną o 8,6%. Problem jest poważny, ponieważ nie istnieje żaden substytut dla ludzkiej krwi, więc bez pomocy społeczeństwa medycyna jest nieskuteczna. Każdy z nas powinien więc zadać sobie pytanie, czy może coś zrobić dla uratowania  nawet trzech trzy ludzkich  istnień. Tyle bowiem może zdziałać jedna jednostka krwi, a przecież przeciętny dorosły człowiek ma ich w ciele aż dziesięć. Zazwyczaj oddanie krwi zajmuje średnio mniej niż 10 minut, a cały proces od rozpoczęcia wypełniania formularza do wyjścia z laboratorium zajmuje około godziny. Czym więc jest ten czas w porównaniu z życiem lub zdrowiem innego człowieka, zwłaszcza, że kiedyś sami możemy być w potrzebie.

Kto może zostać krwiodawcą? Krwiodawcą może zostać każda zdrowa osoba w wieku od  18  do 65  lat o masie ciała przynajmniej 50 kg. Aby zarejestrować się w Centrum Krwiodawstwa lub jego Oddziale Terenowym należy przedstawić dokument potwierdzający  tożsamość.

Kiedy już się zdecydujesz. Pamiętaj o tym, że gdy zdecydujesz się oddać krew, powinieneś być zdrowy, wypoczęty i po lekkim posiłku. Przed oddaniem krwi pij dużo płynów, najlepiej niegazowaną wodę mineralną. Nie pij też alkoholu i nie pal papierosów bezpośrednio przed oddaniem krwi  oraz  dzień wcześniej. W sytuacji gdyby ci było  zbyt gorąco (przebywałeś w nagrzanym pomieszczeniu, wykonywałeś ćwiczenia fizyczne, zbyt długo stałeś lub zbyt szybko się ruszałeś), zrezygnuj z oddawania krwi i przyjdź następnego dnia.

Jak to wygląda? Pobieranie krwi odbywa się w specjalnym pomieszczeniu.   Z uwagi na stosowanie wyłącznie sprzętu jednorazowego, zabieg nie jest obarczony praktycznie żadnym ryzykiem zakażenia. Samo pobieranie krwi trwa około dziesięć minut, ale łączny pobyt w miejscu pobierania krwi od zarejestrowania do zakończenia oddawania krwi może trwać nawet około jednej godziny. Osoby oddające osocze i dawcy płytek krwi mogą spędzić tam nawet dwie godziny. 
Przywileje krwiodawcy. Krwiodawstwo w Polsce na charakter honorowy. Oznacza to, że poza ściśle określonymi wyjątkami opiera się na zasadzie dobrowolnego i bezpłatnego oddawania krwi. Po oddaniu krwi dawcy przysługuje: posiłek regeneracyjny o wartości kalorycznej 4500 kcal (może to być na przykład osiem tabliczek czekolady), zwolnienie od pracy w dniu oddawania  krew, zwolnienie na czas okresowego badania lekarskiego dawców krwi, zwrot utraconego zarobku na zasadach wynikających z przepisów prawa pracy, ewentualnie drobne gadżety czy pamiątki, które mają mieć na celu przeważnie propagowanie krwiodawstwa. Dawcom rzadkich grup krwi i dawcom, którzy przed pobraniem krwi zostali poddani zabiegowi uodpornienia lub innym zabiegom w celu uzyskania osocza lub surowic diagnostycznych, przysługuje dodatkowo wynagrodzenie pieniężne za pobraną krew i wykonywane przy tym zabiegi. Po donacji krwiodawca całkowicie bezpłatnie może otrzymać wyniki następujących badań laboratoryjnych: grupa krwi, morfologia, test kiłowy na obecność antygenu HBs, DNA-HBV przeciwciał anty HCV, RNA, HIV. Osoby ubezpieczone, posiadające tytuł Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi  (tj. kobiety, które oddały co najmniej 5 litrów krwi, mężczyźni, nie mniej niż 6 litrów krwi, lub odpowiadającej tej objętości ilości innych składników krwi) przysługują leki bezpłatne, do wysokości limitu finansowania, zgodnie z obowiązującymi wykazami, oraz leki, które zasłużony dawca może stosować w związku z oddawaniem krwi. Honorowym krwiodawcom mogą w niektórych miastach przysługiwać zniżki na przejazdy komunikacją miejską lub prawo do bezpłatnych przejazdów. Ulgi te nie są w żaden sposób regulowane przez ustawę ani Ministra Zdrowia, są tak zwanym prawem miejscowym. Z tego właśnie wynikają różnice co do ilości oddawanej krwi upoważniającej do ulgi, dokumentów poświadczających to prawo lub innych warunków stawianym dawcom (np. wymóg zameldowania w danej gminie). Na przykład w Zamościu zarówno kobiety,  jak i mężczyźni za oddanie 25 litrów krwi dostają bilet (identyfikator) wydawany przez MZK Zamość. Honorowi krwiodawcy mogą odliczać wartość oddanej krwi od dochodu. Przekazanie krwi można uwzględnić w rocznym zeznaniu podatkowym (w granicach limitu przewidzianego dla darowizn). I teraz najważniejsza sprawa,   a mianowicie ogromna osobista satysfakcja ze spełnienia dobrego uczynku i pomocy potrzebującym. Krwiodawca może czuć się wyjątkowy, bo jednak nie każdy ma okazję przyczynić się na co dzień do ratowania ludzkiego zdrowia i życia!

Punkty krwiodawstwa na Lubelszczyźnie:
Oddział terenowy RCK i K Lublin w Zamościu - al. Jana Pawła II 10
Oddział terenowy RCK i K Lublin w Tomaszowie Lubelskim- ul. Lwowska 82
Oddział terenowy RCK i K Lublin w Puławach- ul. Bema 1
Oddział terenowy RCK i K Lublin w Lubartowie- ul. Cicha 14
Oddział terenowy RCK i K Lublin w Chełmie-  ul. Szpitalna 53

Ciekawostka ze świata! Uwaga! Twoja krew właśnie ratuje życie! Dzięki! Krew, którą oddałeś właśnie podaliśmy pacjentowi! Esemesy o właśnie takiej treści otrzymują Szwedzi, którzy zostali dawcami w tamtejszych centrach krwiodawstwa. Taka wiadomość jest wśród  nich bardzo modna. Jest to znak, że ten człowiek zrobił coś dobrego, więc  należy go podziwiać i naśladować. Ulrika Ljung, dyrektor ds. komunikacji szwedzkiego Centrum Krwiodawstwa, mówi, że takie wiadomości tekstowe trafiają do dawców już od kilku lat, jednak dopiero teraz cały świat jest pod wrażeniem szwedzkiej inicjatywy.  Wszystko zaczęło się od Roberta Lenne, szwedzkiego projektanta z Nowego Jorku, który udostępnił na Twitterze zdjęcie ekranu swojego telefonu z taką wiadomością. Zostało ono udostępnione trzy tysiące razy przez ludzi z wielu zakątków świata. Wiele osób wrzucało do sieci własne zdjęcia z pobrania i pisało, jak honoruje się krwiodawców w ich rejonach. Między innymi w Hiszpanii obywatele dostają ciasteczko i sok pomarańczowy, a w Polsce czekoladę. Ale taka wiadomość to najlepsza gratyfikacja  – wspomina Ljung  człowiek ma poczucie, że właśnie zrobił dla kogoś coś dobrego. Internauci piszą, że jest to ogromna mobilizacja, aby kolejny raz odwiedzić centrum krwiodawstwa. Może kiedyś i w Polsce będziemy dostawać takie wiadomości  z informacją, że nasza krew nie poszła na marne!

Światowy Dzień Krwiodawcy. Ten wyjątkowy dzień świętujemy corocznie 14 czerwca w dzień urodzin Karla Landsteinera, który za odkrycie grup krwi otrzymał nagrodę Nobla. W tym dniu każdy powinien zainteresować się tematem krwiodawstwa. Zapotrzebowanie na krew nie zmaleje, więc ludzie powinni traktować ten problem poważnie. W Centrach Krwi wciąż brakuje grupy O i B. Deficyt wszystkich rodzajów krwi zdarza się najczęściej podczas ferii zimowych i  letnich wakacji. Krew jest potrzebna zarówno ludziom z drobnymi  urazami, jak  i przewlekle chorym. Pacjenci z anemią potrzebują transfuzji krwi, aby zwiększyć poziom żelaza. Ciężkie poparzenia wymagają dostarczenia do organizmu około 20 jednostek płytek krwi. Chorzy na raka, pacjenci z urazami i pacjenci podczas operacji na otwartym sercu, kobiety po porodzie  również wymagają uzupełnienia krwi. Oddanie krwi nic nie kosztuje, a może zdziałać cuda. Dlatego dzielmy się darem życia, bo nikt z nas nie wie, czy sam nie będzie go kiedyś potrzebował!

Zróbmy sobie prezent!  Ten post powstał nie po to, aby przeczytać kolejny artykuł, ale po to, żeby zacząć działać. Jesteśmy rocznikiem  1999,   kończymy 18 lat (oczywiście nie ma ograniczeń wiekowych dla osób 18+). Każdy z nas się zastanawia, jak to uczcić. Zrobić imprezę, może prawo jazdy? To są rzeczy ważne dla nas młodych, ale są jednak ważniejsze!  Kiedy koledzy zapytają nas, co chcielibyśmy dostać na osiemnastkę, zaproponujmy, aby każdy zgłosił się w Stacji Krwiodawstwa, przebadał się i został honorowym dawcą krwi albo przynajmniej przekonał się, czy może nim zostać. Może okaże się, że ma rzadką grupę krwi i będzie mógł pomóc komuś w przyszłości. Czyż nie jest to najlepszy pierwszy krok w dorosłe życie? Zastanówmy się nad tym, zanim zostaniemy kierowcami.  Ja zrobię tak na pewno!.

Monika

Grafika:
http://bi.gazeta.pl/im/07/6f/ff/z16740103V,krew.jpg
https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/VAwktkpTURBXy9hNTc0Y2JjM2VmMDgzNTA5ZjU5MTBiMWM5NTM0ODViOS5qcGeSlQMBzILNA-fNAjGTBc0DFM0BvA

50 komentarzy:

 1. Świetny post Monika! Ja również z niecierpliwością czekam na ten moment kiedy będę mogła oddać krew. Jest to wspaniały gest i okazuję się, że pomoc innym wcale nie jest taka trudna.

  OdpowiedzUsuń
 2. Honorowe oddawanie krwi to sprawa, o której słyszy się w obecnym świecie bardzo często. Coraz więcej ludzi potrzebuje pomocy związanej właśnie z zapotrzebowaniem na krew.
  Podoba mi się Moniko Twój pomysł na post. I masz rację, nie będzie on tylko kolejnym postem na tym blogu, ale na pewno bodźcem, dzięki któremu wielu czytelników będzie starać się o zostanie honorowym dawcą. Gratuluję postawy i jestem pewna, że pisząc ten post, również przyczyniłaś się do pomocy potrzebującym krwi.
  Ja sama zastanawiałam się nad tym od jakiegoś czasu i myślę, że gdy skończę 18 lat, postaram się komuś w ten sposób pomóc. Pamiętajmy, że dobro wraca do nas z większą siłą i tak jak już wspomniałaś, to kiedyś my możemy potrzebować pomocy.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pisząc ten post miałam na celu zmotywowanie do oddawania krwi jak największą liczbę osób i mam nadzieję, że mi się udało.

   Usuń
 3. Samej igły prawie nie czuć, ale póżniejsze odrywanie plastrów to już owszem :P

  OdpowiedzUsuń
 4. Super artykuł Moniko! Wiele dzięki niemu się dowiedziałem. Z niecierpliwością czekam na moment, kiedy będę mógł po raz pierwszy oddać krew.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo dobry post ;)
  Już od dłuższego czasu chciałbym oddać krew, ale niestety muszę jeszcze poczekać.

  OdpowiedzUsuń
 6. (i)Janusz Kołyn-Majk11 maja 2017 10:51

  Oddawanie krwi to iście heroiczny czyn, i w pełni go popieram. Samo to, że jesteśmy w ten sposób komuś pomóc jest bardzo dobrym powodem do zrobienia tego.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciekawy post! Moja mama nie raz oddawała krew i sądzę,że też muszę tego spróbować. Życie ludzkie wbrew pozorom nie jest długie. Dobrze byłoby żyć w świadomości, że ktoś może kontynuować swoją "podróż" dzięki naszej krwi. Co prawda igieł boję się jak ognia ale to tylko chwilowy dyskomfort :D

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo ciekawy post! Kiedyś czyjaś krew uratowała mi życie, dlatego teraz po ukończeniu 18 roku życia musiłam spłacić ten dług i oddałam krew. Polecam!

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo dobry post! Naprawdę warto było go przeczytać. Oddanie krwi nic nie kosztuje a może zdziałać tak wiele i uratować komuś życie. Z pewnością po ukończeniu moich 18 urodzin oddam krew .

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja sam po strasznym wydarzeniu,jakim była śmierć Weroniki z 1h,która przegrała z białaczką postanowiłem,że po ukończeniu 18 lat(jeszcze rok) zostanę dawcą szpiku.Wydaje mi się,że na pewno po wkroczeniu w dorosłość oddam również krew.Nasz organizm jest w stanie szybko wyrównać poziom krwi czy też szpiku,a ludziom potrzebującym może bardzo pomóc. Żeby uratować komuś życie nie trzeba być bohaterem.A szwedzki pomysł z wiadomością dla dawcy jest według mnie świetny, sam chciałbym dostać kiedyś takiego smsa .Pozdrawiam cieplutko :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Post bardzo ciekawy. Jako, że też urodziłem się w 1999, poważnie przemyślę oddanie krwi.

  OdpowiedzUsuń
 12. Uważam, że ten post był bardzo potrzebny, ponieważ trzeba jak najwcześniej uświadamiać ludzi, że zwykłym gestem mogą uratować komuś życie. Pomagając w ten sposób dajemy przykład innym osobom, a im więcej nas będzie tym większa szansa, że uratujemy komuś życie.

  OdpowiedzUsuń
 13. (i)uśmiechnięta12 maja 2017 23:54

  Jak dobrze, że poruszyłaś ten temat. Jest on bardzo ważny. Mam nadzieję, że kiedyś przełamię się z moimi omdleniami i oddam krew. Chciałabym to zrobić, bo wiem, że moja grupa jest dosyć rzadka i potrzebna.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzymam kciuki żebyś dała radę :)

   Usuń
 14. ♫ veronixd13 maja 2017 01:45

  Pierwszy raz czytając tego bloga z takim zainteresowaniem i ciekawością śledziłam post.
  Moim zdaniem poruszyłaś bardzo ważny temat, który pomimo,że jest znany na całym świecie i tak jak pisałaś wzrasta świadomość ludzi o oddawaniu krwi to,jednak duża część osób nie jest jeszcze do tego przekonana.

  Taki niewielki gest może zdziałać cuda! Nie tracimy nic a możemy uratować komuś życie.
  Osobiście staram pomagać się innym tak jak tylko potrafię. Pomimo,że czasami z tego powodu cierpię nie rezygnuję bo wiem, że to co robię jest dobre.
  Tym samym czerpię z tego wielką radość i satysfakcję,że pomagając mogę wywołać uśmiech na czyjejś twarzy. Widok ten jest bezcenny.
  Właśnie dlatego też zdecydowałam się jakiś czas tematu na wypełnienie oświadczenia,w którym wyraziłam zgodę na pobranie po mojej śmierci tkanek i narządów do przeszczepów.
  Od tego czasu noszę ta karteczkę zawsze przy sobie.
  Również gdy skończę tylko 18 lat wybiorę się do punktu krwiodawstwa w Zamościu.
  Zaciekawiło mnie także w Twoim poście podejście Szwedów do oddawania krwi. Nie przypuszczałam,że w ich kraju dawcy krwi i jej składników otrzymują tego typu wiadomości.
  To jest bardzo dobry pomysł.
  Jestem pod dużym wrażeniem,że w Szwecji cieszy się tak wielkim uznaniem.
  Mam nadzieję, że w przyszłości również otrzymać taki SMS.


  OdpowiedzUsuń
 15. Monika, gratuluję tak ciekawego posta! Dzięki Tobie zastanawiam się czy sama nie pójdę na badania, aby przekonać się czy mogę komuś pomóc. To super, że w tak łatwy sposób możemy uratować ludzie życie.

  OdpowiedzUsuń
 16. Dla większości ludzi oddanie krwi nie wiąże się z dużym wysiłkiem, finansami itp., więc bardo ważne jest, żeby jak najwięcej osób wiedziało o możliwości pomocy. Sam sporo się dowiedziałem na ten temat i na pewno podzielę się tymi informacjami ze znajomymi. Tak niewiele trzeba, żeby komuś sprawić radość, ulgę, a nawet uratować życie, więc nie wahajmy się pomagać.

  OdpowiedzUsuń
 17. Ciekawy post, nie sądziłem, że oddawanie krwi może być tak proste. Mimo to, nie zrobiłbym tego ze względu na to, że mam popularną grupę krwi oraz nie przepadam za widokiem wkłuwanych igieł.

  OdpowiedzUsuń
 18. Świetny post! Gratulacje, Moniko! Dzięki tobie wiele osób dowiedziało się, jak wygląda procedura oddawania krwi. Bardzo ważne jest propagowanie tego tematu, bo przecież krwi nie da się zastąpić. Trzeba zachęcać do tego jak najwięcej ludzi oraz przełamywać ich strach i niechęć. Dobrze, że zajęłaś się tym tematem. :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Świetny post! Wiele się z niego dowiedziałam na temat krwiodawstwa i już nie mogę się doczekać momentu kiedy sama będę mogła oddać krew.

  OdpowiedzUsuń
 20. Ciekawy post! Już od długiego czasu zastanawiałem się nad oddawaniem krwi i chyba zaraz po ukończeniu 18 lat pójdę to zrobić.

  OdpowiedzUsuń
 21. Bardzo ważną rzeczą jest pomoc drugiej osobie. W tym przypadku oddanie cząstki samego siebie. Oddawanie szpiku czy krwi jest bardzo ważne bo może uratować niejednemu człowiekowi. To nic nie kosztuje, a mamy świadomość, że pomogliśmy drugiej osobie.

  OdpowiedzUsuń
 22. Świetny post! Po przeczytaniu go mam jeszcze większą ochotę na przezwyciężenie swoich lęków i oddanie krwi. :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Bardzo ciekawy post. Dzięki niemu dowiedziałam się kilku ważnych rzeczy na temat krwiodawstwa. Tekst zachęcił mnie do oddania krwi, co chyba zrobię zaraz po ukończeniu 18 lat. Gratuluję autorce.

  OdpowiedzUsuń
 24. Świetny post!
  W zeszłym tygodniu miałam możliwość uczestniczenia na szkoleniu w krwiodawstwie w Zamościu.
  Zajęcia były bardzo interesujące. Poszerzyłam swoją wiedzę, a także dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy. Niestety nie ukończyłam jeszcze 18 lat, więc nie mogłam oddać krwi, ale już niedługo! :)

  OdpowiedzUsuń
 25. Mój wujek regularnie oddaje krew, już od kilku lat bardzo go za to podziwiam i odkąd tylko się o tym dowiedziałam zapragnęłam w przyszłości oddać krew. Nie mam ukończonych 18 lat, ale już niedługo! :)
  Nie słyszałam nigdy o tych smsach, które otrzymują Szwedzi, ale pomysł jest genialny! Bardzo bym chciała, żeby coś takiego zaczęło funkcjonować w Polsce.

  OdpowiedzUsuń
 26. Największe wrażenie wywarł na mnie tytuł Twojego wpisu, ponieważ człowiek ratujący życie innych w istocie jest bohaterem. Wystarczy trochę poświęcenia i inicjatywy z naszej strony, aby pomagać. Idea krwiodawstwa powinna być szeroko rozpowszechniana, ponieważ jak wspomniałaś krwi nie da zastąpić się żadnym innym chemicznym substytutem, a jest potrzebna zawsze. Oddanie krwi nie tylko z wymiernymi korzyściami, ale głównie z poczuciem szlachetności i spełniania dobrego uczynku i to jest nasz największy zysk. Gratuluję dobrego wpisu i pozdrawiam. :)

  OdpowiedzUsuń
 27. (E) Karolina16 maja 2017 12:54

  Oddawanie krwi, która jest bezcenna jest bohaterskim czynem, dzięki któremu możemy uratować komuś życie. W dzisiejszych czasach ważne jest, aby uświadamiać społeczeństwo o tak wspaniałej idei, która innym może przedłużyć życie. W zeszłym tygodniu wraz z klasą wybrałam się do punktu krwiodawstwa i miałam możliwość oddania krwi. Jedyną przeszkodą było to, że szybko spanikowałam. Pomimo strachu mam nadzieję, że w przyszłości wraz z moja mamą, która ma rzadką grupę krwi odważę się i zdecyduje się na to przy czym pomogę potrzebującym.

  OdpowiedzUsuń
 28. Ostatnio oddałem krew po raz pierwszy i już wiem że nie ostatni. Stanie się to moją tradycją do której będę namawiał grono znajomych.Z doświadczenia już wiem, że krwiodawstwo nie musi być nieprzyjemną powinnością ale może być formą pomocy która niesie ze sobą możliwość poznania nowych osób i środowiska jednocześnie ratując ludzkie życie. Gorąco zachęcam do pomocy i pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 29. Krew jest tkanką nie do podrobienia, nie do skopiowania, dlatego jest tak cenna! Ostatnia wizyta w punkcie krwiodawstwa, na której byłem wraz z moją klasą dała nam dużo do myślenia. Na pewno w przyszłości wśród nas znajdą się honorowi dawcy krwi. Zdobyta wiedza przyda nam się nie tylko na zaliczeniu z biologii, ale także może i w przyszłym zawodzie :D Gorąco polecam oddawanie krwi chociaż sam nie mogłem jeszcze tego zrobić :D

  OdpowiedzUsuń
 30. W mojej rodzinie rzadko ktoś oddaje krew, ale po przeczytaniu tego wpisu wiem, że muszę zadbać o to, aby coraz więcej krewnych i znajomych oddawało krew. W nieoczekiwanym momencie i nam może być potrzebna. Z niecierpliwością czekam do moich grudniowych urodzin, już od dawna chce się podzielić cząstką siebie :)

  OdpowiedzUsuń
 31. Świetny​ temat. Chyba nie ma nic lepszego niż świadomość, że uratowało się komuś życie.

  OdpowiedzUsuń
 32. Bardzo dobrze poruszony temat krwiodastwa. Krew jest cudem natury! Polecam wszystkim oddawanie krwi, bo świadomość, że się komuś pomogło jest wspaniała. A Ci co się boją pobrania krwi, niech przestaną, bo dawka endorfin po wszystkim jest ogromna :)

  OdpowiedzUsuń
 33. Bardzo ciekawy post.
  Oddanie krwi drugiemu człowiekowi jest niezwykłym gestem. Nasza krew ma ogromnie dużą wartość i może ocalić życie drugiego człowieka. Dlatego właśnie warto zostać dawcą krwi.

  OdpowiedzUsuń
 34. Bardzo chciałabym byc dawcą krwi, ale boję się igieł. Postaram się przemóc i może uratuję komuś życie.

  OdpowiedzUsuń
 35. Zawsze byłam pod wrażeniem mojego Taty, który krew oddaje regularnie. Pamiętam, jak kiedyś pokazał mi swój "srebrny miecz" (breloczek wielkości dłoni dorosłego człowieka) z napisem "HONOROWY DAWCA KRWI". Byłam wtedy taka dumna, że mój Tatuś może uratować komuś życie i jest prawdziwym "rycerzem". Z biegiem lat zauważyłam, że takich "rycerzy" jest naprawdę dużo! Ten fakt tak cieszy, daje nadzieję. To naprawdę piękny gest. Sama chciałabym oddać krew, lecz najpierw muszę przełamać lęk do igły.

  OdpowiedzUsuń
 36. A czy wiecie jak postąpić w przypadku kiedy zrobicie sobie tatuaż? To bardzo ciekawe i może komuś ta informacja się przyda, tym bardziej, że dużo osób właśnie na 18-stkę robi sobie tatuaż aby to uczcić, a więc przede wszystkim w momencie gdy zdecydujecie się na tatuaż, powinniście zgłosić to w bazie dawców DKMS Polska, w której zostaliście zarejestrowani. Wystarczy jeden telefon. Od chwili wykonania tatuażu zostaniecie zablokowani na okres 6 miesięcy i bylibyście niewidoczni dla systemu. Po upływie tego czasu wrócilibyście automatycznie na listę potencjalnych dawców. Należy pamiętać, że przez głupotę, ignorancję i egoizm możecie pozbawić życia drugą osobę! A więc do dzieła! oddajmy krew to przecież nic wielkiego, a możemy pomóc!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. @Skrzyński1116 czerwca 2017 00:47

   Nie wiedziałem nic na ten temat.
   W przyszłości planuję zrobić sobie tatuaż, a ta wiedza bardzo mnie się przyda.

   Usuń
 37. Chciałabym oddać kiedyś krew i tym samym uratować komuś życie, jednak podejrzewam że moja obecność i lęk przed igłami spowodowałyby więcej złego niż dobrego. Ciekawy post.

  OdpowiedzUsuń
 38. Bardzo dobrze, że powstał taki post. Im więcej osób zdecyduje się na oddanie krwi tym lepiej dla ogółu. Przykre jest jednak to, że niestety nie każdy może krew oddać.

  OdpowiedzUsuń
 39. Moim zdaniem, oddawanie krwi jest czymś wspaniałym. Nic tak na prawdę nie kosztuje, ale może uratować życie drugiemu człowiekowi. Każdy kto ma taką możliwość powinien zostać dawcą.

  OdpowiedzUsuń
 40. Cieszę się, że pojawił się post o takiej tematyce. Oddanie krwi drugiej osobie to piękny gest, nic nie kosztuje a możemy uratować komuś życie. Nie musisz być lekarzem by ratować komuś życie, wystarczy oddać krew.

  OdpowiedzUsuń
 41. ♫EmberintheAshes7 czerwca 2017 07:42

  Oddanie krwi to bardzo szlachetny czyn. Dana osoba ma świadomość, że może pomóc wielu ludziom. Dobrze, że w poście zostały zawarte kluczowe informacje na temat wymagań dla osób, które chcą oddać krew, oraz punkt krwiodawstwa w naszym regionie.

  OdpowiedzUsuń
 42. Świetny temat na post.
  Krew jest bardzo wazna.Dzięki niej możemy ocalić czyjeś życie.
  Pomimo,że panicznie boję się igieł to pierwszą rzeczą jaką zrobię po skończeniu 18 lat to pójdę oddać krew.
  Zachęcam do dzielenia się dobrem jakim jest ludzka krew, bo ona jest jedną z niewielu rzeczy jakie człowiek nie jest w stanie stworzyć z niczego w laboratorium.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 43. W przyszłości również planuje oddać krew. Już dawno chciałam to zrobić, czekałam tylko aż skończę 18 lat.To nic nie kosztuje a może komuś bardzo pomóc. Cieszę się ze zmotywowalas tyle osób. Tak trzymaj!

  OdpowiedzUsuń
 44. Ciesze się,że powstał post poruszający tak ważną tematyke jaką jest krwiodawstwo. Od zawsze byłam pełna szacunku, dla honorowych dawców krwi,ten gest nic nie kosztuje,nie zabiera wiele czasu a może uratowac czyjes życie, to piękne jak człowiek robiąc tak "niewiele" zmienia świat na lepsze. Ja osobiście czekam, aż pełnoprawnie bedę mogła "dzielić się" moją krwią z innymi, wiem, że nic na tym nie stracę, a pomogę,bo o to własnie chodzi w życiu, aby sobie wzajemnie pomagać :)

  OdpowiedzUsuń
 45. Po ukończeniu 18 lat chciałabym zacząć oddawać krew. Nasza krew może uratować komuś życie, a dla nas jej oddanie jest w gruncie rzeczy żadnym wielkim poświęceniem. Wystarczy chcieć, a naprawdę można zrobić wiele nie będąc nawet tego świadomym.

  OdpowiedzUsuń
 46. Moja siostra rok temu po ukończeniu 18 lat zdecydowała się oddać krew i nie żałuje, dlatego myślę, że za rok sama zdecyduję się to zrobić.

  OdpowiedzUsuń