19 marca 2017

Moje hobby, mój świat             Gry  fabularne
           

Wchodzicie do karczmy...
(słowa Mistrza Gry zaczynającego nową przygodę)


Jak często w gniewie cisnęliście klawiaturą, myszką czy padem od konsoli? Nigdy? Zazdroszczę wewnętrznego spokoju towarzyszącego Wam podczas gry. A może to po prostu ja jestem taki nerwowy? Niezależnie od odpowiedzi, zaprezentuję rozrywkę, w której rzuty,  nie zostawiają trwałych śladów na ścianach czy meblach.

Są to  gry fabularne - zwane również RPG (Roleplay Games) czy też grami wyobraźni, które polegają na wcielaniu się w stworzoną  przez siebie lub przez Mistrza Gry postać oraz na odgrywaniu jej. Gry łączą w sobie elementy sztuki teatralnej, gry planszowej i interaktywnego filmu. Swoją przygodę z RPG rozpocząłem dość niedawno, bo zaledwie trochę ponad rok temu. Poszedłem na spotkanie Czerwonego Smoka. Jest to Zamojskie Stowarzyszenie Kulturalne, które zrzesza fanów fantastyki. Od tego czasu zdążyłem poznać kilka systemów i spędzić dziesiątki godzin nad stołem z kośćmi i ołówkami. Miałem szczęście, bo nie byłem zmuszony szukać towarzyszy do gry, lecz sam zostałem w tę rozrywkę wciągnięty. Spróbuję  zachęcić Was i Waszych znajomych do gier fabularnych i mam nadzieję,  że ten post wprowadzi w istotę tej świetnej rozrywki.
Czego potrzebujemy, żeby zagrać? Wszystko zaczyna się od zebrania grupy osób zainteresowanej rozpoczęciem (lub kontynuowaniem) przygody z papierowymi RPG. Taka grupa może zaczynać się już od dwóch osób, ale  może przybierać gigantyczne wręcz rozmiary. Ja najczęściej  gram w grupach pięcioosobowych. Na początek jednak polecam granie we czworo (trzech graczy i jeden Mistrz Gry). Do gier fabularnych nie trzeba jakichś specjalnych umiejętności. Wystarczy trochę zaangażowania i chęci.Gdy mamy już grupę chętnych graczy, należy rozdzielić role. Jedna z osób musi zająć się prowadzeniem przygody dla reszty graczy, czyli zostać Mistrzem Gry. Mistrz Gry wymyśla przygodę, odgrywa postacie niezależne, pilnuje mechaniki, czyli przestrzegania zasad  i prezentuje graczom wykreowany przez siebie świat. Ilość pracy włożona przez Mistrza Gry kilkukrotnie przebija pracę współgraczy. Kiedy pracowałem nad przygodami dla swoich graczy, często zarywałem noce nad notatkami czy szukając odpowiedniej muzyki. Wszystko po to, żeby dopracować projekt do perfekcji, no bo jakże mógłbym zaserwować przyjaciołom niewykończony scenariusz?  Tworzenie i prowadzenie przygody jest procesem na tyle rozbudowanym, że mogłoby się stać materiałem na kolejny post. Do gry potrzebny jest również podręcznik tłumaczący graczom wszystkie zawiłości wybranego systemu. Ceny podręczników do RPG niestety są wysokie, co może zniechęcić, zwłaszcza początkujących graczy. Na szczęście z pomocą przychodzą darmowe lub o wiele tańsze wersje PDF.   System jest niczym innym jak zbiorem zasad panujących w grze. Istnieją setki systemów różniących się przedstawianą mechaniką gry, realiami czy poziomem złożoności. Do najpopularniejszych należą Dungeons & Dragons, Legenda Pięciu Kręgów, Cyberpunk 2020, Dzikie Pola, Neuroshima,  Świat Mroku, Zew Cthulhu, Wolsung, Wiedźmin czy mój ulubiony Warhammer.   Gracze będą potrzebować Kart Postaci, których wzorniki można znaleźć w podręcznikach. Na tych zadrukowanych kartkach papieru zapisane są umiejętności i cechy wykreowanych przez graczy bohaterów. Ważną rzeczą są też kości. Różne,  w zależności od systemu. Najczęściej będą to kości sześcio-, dziesięcio-, dwudziesto- lub stuścienne. Gracze wykorzystają je do zdawania różnych testów, które pojawiają się w czasie przygody. I na koniec coś zupełnie trywialnego, ale nie mniej ważnego. Ołówki i gumka do ścierania. W czasie gry często trzeba nanosić liczne zmiany na Karty Postaci. Nikt jednak nie lubi pomazanych długopisem i pozakreślanych Kart. Stąd ołówki są istotną częścią ekwipunku każdego gracza.
Jak wygląda sesja? Największą bolączką zawsze jest konieczność zebrania całej grupy w jednym miejscu na kilka godzin. Bo tyle właśnie trwa pojedyncza sesja. Kreowane przygody, często układające się w całe kampanie, mogą trwać dowolną ilość czasu. Od godziny nawet do kilku lat (nie martwcie się, oczywiście z przerwami!) Wszystko to trzeba podzielić na sesje, na których gracze będą  poznawać kolejne fragmenty fabuły. Czas trwania sesji z reguły waha się pomiędzy trzema a sześcioma godzinami. I zanim ktoś pomyśli, że to masa czasu, muszę wyjaśnić, że kiedy rzeczywiście wczujecie się w postać i zanurkujecie w tworzony przez Mistrza Gry świat, całość sesji wydaje się trwać zaledwie chwilkę. Mimo wszystko, na początek nie polecam przekraczania granicy czterech godzin na jedno spotkanie. Jako początkujący gracz wciągnąłem się na tyle, że spędzałem po osiem godzin przez trzy dni z rzędu przy grach RPG. Z mojej perspektywy gra po szóstej godzinie stawała się dość nużąca i wyczekiwałem końca. Jakie miejsce na grę wybrać? Najwygodniej spotkać się w domu któregoś z graczy. Gry RPG nie wymagają dużo miejsca. Wystarczy niewielki stół, na którym można rozłożyć wszystkie akcesoria i kilka krzeseł czy w ostateczności kawałek podłogi, na której wygodnie rozsiądą się gracze przed wcieleniem się w odważnych rycerzy czy zręcznych złodziejaszków. Odradzam stawianie na stole przekąsek na czas gry. Jeśli macie grać długi czas, róbcie przerwy, zamówcie pizzę czy zorganizujcie sobie obiad. Ale nie podjadajcie w czasie samej gry. Z mojego doświadczenia wynika, że jednak utrudnia to wczucie się w postać. Oczywiście,  postawcie koło stołu kilka butelek napojów, bo przez te cztery czy sześć godzin będziecie często i bardzo dużo mówić. Mistrz Gry może w trakcie spotkania korzystać z licznych akcesoriów, mających zapewnić graczom odpowiedni nastrój i możliwość pełnego zagłębienia się w świat gry. Może to być klimatyczna muzyka, rozrysowane mapy i obrazki przedstawiające spotykane postacie niezależne, czyli te odgrywane przez Mistrza Gry, czy nawet przedmioty dawane graczom, które w domyśle stanowić mają element kreowanego świata.                                         
Co tak mnie pociąga w grach fabularnych?  Na pewno to, że  mogę w grze zrobić, co chcę. Ogranicza mnie tylko moja wyobraźnia! To właśnie ona sprawia, że RPG są tak przyjemną rozrywką. Mistrz Gry kreuje świat, w którym gracze  mogą podejmować przeróżne decyzje, wymyślać przygody, obdarzać postaci niezwykłymi cechami lub umiejętnościami.  Gdy w komputerowych odpowiednikach gry gracz ograniczony jest przez zaprojektowane zawczasu rozwiązania, tu może tworzyć zupełnie nowe, które zaskoczą nawet samego Mistrza Gry i wydłużą  rozgrywkę o kolejne godziny. Kolejnym czynnikiem zachęcającym do gier fabularnych jest interakcja z ludźmi. Możemy jednocześnie spędzić przyjemnie czas z przyjaciółmi - gry RPG świetnie integrują.  W tej samej ekipie spotykamy się , by pograć  i pogadać, ale zdarza się nam pójść razem na kręgle czy do kina. Po prostu lubimy swoje towarzystwo. Chciałbym napisać jeszcze wiele rzeczy o RPG, jednak tekst ten ma służyć jako wprowadzenie do tematu i przede wszystkim jako zachęta do tego, żeby zagrać. Jeśli wzbudziłem Wasze zainteresowanie i chcecie wiedzieć więcej, zachęcam do zajrzenia na kanał Baniak Baniaka na YouTube: https://www.youtube.com/user/baniak83     

A może macie własne doświadczenia z RPG? Napiszcie w komentarzach!

Hyacintho

Grafika: własna

23 komentarze:

 1. Ja niestety nie należę do grona graczy, ale muszę przyznać, że z wielką przyjemnością kiedyś chciałabym spróbować przenieść się w świat gier fabularnych!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Więc nie czekaj, tylko przenieś się do niego przy najbliższej okazji. ;)
   Post miał na celu wytłumaczenie jak wejść w ten świat, jednak w razie jakichkolwiek pytań - można mnie złapać w piątek w salonie gier przez cały czas trwania dni otwartych. ^^

   Usuń
 2. Twój post bardzo mnie zaciekawił, mimo że nigdy nie interesowałam się grami fabularnymi :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetnie napisany post o grach RPG, które są fantastycznym sposobem na spędzenie czasu ze znajomymi. Gorąco polecam to ludziom, którzy się nudzą w wolnym czasie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Gratulacje dla autora! Bardzo ciekawie jest opisany świetny sposób na nudę i poznawanie nowych przyjaciół mających to samo hobby.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawe hobby. Nie spotkałam sie wczesniej z grami fabularnymi, ale post wywarł na mnie pozytywne wrażenie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo ciekawy post, bycie Mistrzem Gry musi być naprawdę wymagające. Gry fabularne wydają się bardzo interesujące i chętne bym w taką grę zagrał.

  OdpowiedzUsuń
 7. Chyba nigdy nie grałam w taką grę, ale muszę przyznać, że po przeczytaniu posta mam na to ogromną ochotę. Bardzo lubię czytać książki i oglądać filmy z gatunku fantastyki. Myślę więc, że i gry RPG by mnie zainteresowały.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Planuję prowadzić sesję (lub sesje, zależy jak to wyjdzie) dla "świeżaków" w ciągu wakacji. Jeśli byłabyś zainteresowana - zapraszam serdecznie. ^^

   Usuń
 8. (i)uśmiechnięta24 marca 2017 12:32

  Nie interesują mnie żadnego rodzaju gry, aczkolwiek każdy ma swoje hobby. Może kiedyś spróbuję zagrać :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Interesujący post.
  Nigdy nie grałam w gry RPG, ale po przeczytaniu twojego postu chętnie spróbuję.

  OdpowiedzUsuń
 10. ♫ KeiszaNad25 marca 2017 13:49

  Nigdy nawet nie słyszałam o grach RPG, a przynajmniej nie w takiej formie. Chyba automatycznie wrzuciłam je gdzieś między zwykłe gry komputerowe, na które szkoda mi czasu ;) Ale z twojego posta wynika, że to na prawdę fajna sprawa, której warto się przyjrzeć z bliska :D Przedstawiłeś to wszystko jako fantastyczną rzecz rozwijającą wyobraźnię, rozwijającą umiejętności logicznego myślenia i planowania oraz oryginalny sposób wolnego czasu. Z przyjemnością to zweryfikuje ;*

  OdpowiedzUsuń
 11. Z chęcią spróbowałabym kiedyś zagrać w taką grę! Bardzo ciekawy post. :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie spędzam dużo czasu na komputerze grając w gry, które bardziej przeznaczone są dla chłopców. Dla mnie takie gry to pochłaniacze czasu. Można całkowicie uzależnić się od takich gier komputerowych. Może niektórzy lubią spędzać swój wolny czas grając w te gry.

  OdpowiedzUsuń
 13. Napewno gry RPG są lepszą formą spędzania czasu niż siedzenie godzinami przed ekranem komputera.
  Przynajmniej rozwijamy swoją wyobraźnię, możemy także spędzić miło czas ze znajomymi czy również "zabić nudę".
  W moim wypadku by się to nie sprawdziło. Nie dość, że nie lubię gier a tym bardziej fantastycznych to nie mam jeszcze na to czasu.

  OdpowiedzUsuń
 14. Twój post bardzo mnie zainteresował. Kiedyś spędzałem więcej czasu na grach w gry z kolegami. Twój wpis przypomniał mi że warto czasami oderwać się od świata i wejść w wirtualną rzeczywistość :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Gry zabierają człowiekowi dużo czasu. Często ludzie uzależnieni potrafią przesiadywać przed komputerem kilka godzin, nie odróżniając potem świata wirtualnego od realnego. Osobiście nie jestem zwolenniczką gier, pomimo to bardzo ciekawy post.

  OdpowiedzUsuń
 16. Nigdy nie byłam i nie bede fanka kier komputerowych,w ogóle nie podoba mi sie przeznaczanie wolnego czasu na siedzenie przed komputerem i granie,uważam ze to pochłania za dużo czasu i nie rozwija w żaden sposób a juz na pewno nie poprawia naszej kondycji fizycznej,w tym czasie można by było zrobić dużo więcej ciekawszych i pozytecznjejszych rzeczy no ale cóż,ilu ludzi, tyle opinii i każdy ma prawo do własnej :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Post bardzo mnie zainteresował, ponieważ nie wiedziałem o tego typu rozrywce, a skrót RPG kojarzył mi się wyłącznie z grami komputerowymi. Chętnie obejrzałem materiał na Youtube i cała akcja wydaje się niezwykle interesująca. Rozumiem jednak, że gra wymaga dużego nakładu pracy oraz przede wszystkim czasu na przygotowanie i sesje, więc sam nie miałbym możliwości uczestniczenia. Mimo to, uważam pomysł za naprawdę błyskotliwy i rozwijający wiele pozytywnych cech.
  Dziękuję autorowi za możliwość zapoznania się z grami RPG :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Nie jestem zwolenniczką gier komputerowych, ponieważ zabierają dużo czasu, przez co odcinamy się od znajomych, nie wychodzimy na dwór, bo wolimy spędzać czas przed komputerem. Kiedyś potrafiłam godzinami grać w gry, obecnie mam tylko jedną grę na telefonie i "zabijam" nią czas kiedy na przykład na kogoś czekam. Jednak każda gra zespołowa, mam tutaj na myśli piłkę nożną, koszykówkę, siatkówkę itd, która integruje grupę ludzi, jest jak najbardziej pozytywna.

  OdpowiedzUsuń
 19. Bardzo interesujący post. Kiedyś dużo czasu spędzałam na tego typu grach, teraz niestety czasu na nie jest coraz mniej.

  OdpowiedzUsuń
 20. @Skrzyński1113 kwietnia 2017 04:12

  Bardzo interesujący post dotyczący gier RPG. Moim zdaniem gry, które mają ciekawą fabułę, są idealnym sposobem na zabicie nudnego czasu. Osobiście gram w gry fabularne, gdy dopada mnie nuda. Gorąca polecam wszystkim, a co do samego autora wpisu, oby więcej takich postów :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Bardzo fajnie napisane. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń