24 listopada 2016

Przeczytane, przemyślane, skomentowane

  
 
                  Misja – intuicja

Myślenie intuicyjne jest podobne do percepcji;
błyskawiczne i bez wysiłku
(Daniel Kahneman)


Przypomnij sobie, jak często słyszysz swój wewnętrzny głos, który jest niezależny od sytuacji, nieświadomy i automatyczny. Może on ostrzegać przed dokonaniem jakiegoś wyboru lub, gdy masz dobre przeczucie , zachęcać do niego. Intuicyjny umysł pracuje bez przerwy, nie robi sobie wolnego, nie bierze urlopu ani nie ma wakacji. Dzięki niemu podejmujesz  bardzo wiele decyzji. Sama mam uczucie, iż niekiedy dzięki intuicji dzieją się naprawdę rzeczy, których nie da się racjonalnie wytłumaczyć. W dalszej części postu chciałabym przybliżyć  ten ciekawy temat.

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu znawcy ludzkiego umysłu uważali, że kierowanie się przeczuciem świadczy o zacofaniu i niskim poziomie intelektualnym. Twierdzili, że skoro określamy się zaszczytnym mianem homo sapiens (człowiek rozumny), powinniśmy  kierować się analizowaniem i logicznym wyciąganiem  wniosków. Oczywiście,  intuicja w tej formule się nie mieściła. Intuicja (z łac. intuitio – wejrzenie) to sprawa podświadomości. Gdy dochodzi do głosu, błyskawicznie kojarzymy  fakty. Jak  zatem działa nasz intuicyjny umysł? Intuicję uruchamiamy  za każdym razem, gdy mamy do czynienia z nowym zjawiskiem: poznajemy jakąś osobę, mamy szybko ocenić sytuację  albo uporać się z trudnym zadaniem.  Szczególnie wtedy, gdy dysponujemy niewielką liczbą informacji. Nasz szósty zmysł pozwala wtedy prześwietlić całą sytuację, z którą mamy do czynienia i skupić się na najważniejszych elementach. Efektem procesu intuicyjnego jest przebłysk, w którym mamy odpowiedź: obraz czy ideę. To działanie jest, jak już pisałam, niezależne od nas samych czy też od naszego racjonalnego ja.
Mówimy: mam przeczucie, coś wewnątrz mi podpowiada. W tym czasie nasza podświadomość kreuje taki, a nie inny obraz. Może mieć zabarwienie pozytywne lub negatywne. Trudno kryć fakt, że w wielu sytuacjach ufamy swojej intuicji. Zrobił tak na przykład mój chrzestny, kupując mi kilka lat wcześniej aparat fotograficzny.  Ten prezent był efektem głosu jego intuicji. Nie wiedział, dlaczego właśnie aparat  będzie strzałem w dziesiątkę, lecz czuł to w środku. Jak się okazało, fotografia stała się moją ogromną pasją, a gdyby nie ten podarunek,  być może nie odkryłabym swojego talentu. W opisanym przypadku szósty  zmysł zdał  test na celująco.

Praca nad wzmocnieniem intuicji to nie żadne czary - mary, lecz trening ułatwiający koncentrację, kojarzenie faktów i sięganie do informacji zakodowanych w podświadomości. Dlatego w posługiwaniu się szóstym zmysłem pomaga kilka czynników. Pamięć – aby ją poprawić, można na przykład  uczyć się wierszy, przywoływać pozornie nieważne wspomnienia (kolor obrusu  na stoliku podczas randki w kawiarni). Próba przewidywania zdarzeń –można obstawiać w myślach, jakie padną numery totka albo jakiego koloru będzie auto, które za chwilę przejedzie. Wiara w swoje przeczucia –na przykład  jeśli coś podpowiada, że powinno się  zmienić pracę, trzeba chociaż przejrzeć ewentualne oferty.  Odwaga – jest konieczna do podejmowania ryzyka, pomaga uniezależnić się od cudzych opinii.  Medytacja – to doskonały sposób na to, by uwolnić umysł. Oderwanie się, chociaż na parę minut,  od codziennych problemów pozwala uwolnić się od stresu, uciszyć lęki i wsłuchać we własne przeczucia i potrzeby. Należy spróbować, gdyż nic na tym nie straci. Co można zyskać? Przede wszystkim umiejętność podejmowania naprawdę trafnych decyzji, co znacznie uprości życie.
System intuicyjny to silny mechanizm, w  który wyposażyła nas natura. Już od zarania dziejów wykorzystywaliśmy go, by unikać drapieżników czy  przewidywać katastrofy. Dostarczał nam przeczuć, komu możemy zaufać, jakie kroki podjąć w określonych  sytuacjach  i pomagał w codziennym życiu. Większość laureatów Nagrody Nobla z dziedziny medycyny i nauk ścisłych uważa, że to właśnie cudowny przebłysk podświadomości pozwolił im na dokonanie przełomowego odkrycia –wynika z badań amerykańskich psychologów. Fakt, że intuicja tak często pomaga geniuszom, jest najlepszym dowodem na to, że naprawdę warto z niej korzystać. Słuchając wewnętrznego głosu, szybciej (i mniejszym kosztem) osiągamy  sukces. 

Jestem ciekawa Waszych przemyśleń oraz doświadczeń na temat szóstego zmysłu.  Zachęcam do podzielenia się nimi w komentarzach.

Ljósmyndari

Grafika: 
http://www.instytutnoble.pl/wp-content/uploads/2016/01/trasmitirenergias.jpg
https://krokdozdrowia.com/wp-content/uploads/2015/08/intuicja.jpg
https://zygmuntmakolumne.files.wordpress.com/2015/11/2850413-shutterstock-32882347-900-529.jpg

26 komentarzy:

 1. To, co napisałaś jest bardzo ciekawe. Szczerze mówiąc, chyba nigdy nie zastanawiałam się nad intuicją. W codziennym życiu jakoś nie ma na to czasu i nigdy nie zwracałam na nią uwagi. Przez przeczytanie tego posta widzę, że intuicja jest naprawdę ważnym i nieodłącznym elementem naszego życia.
  Dziękuję za cenne wskazówki dotyczące rozwijania tego zmysłu.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mnie intuicja raczej nie myli. Kilka razy zdarzyło się tak,że sprawdzały się moje podejrzenia co do różnych sytuacji. Ten wewnętrzny głos nieraz mi pomógł -i to w różnych sytuacjach. Wiem,że nie można go lekceważyć, lecz się nim kierować.

  OdpowiedzUsuń
 3. Myślę, że intuicja nieraz pomaga nam w codziennym życiu. Sama często zastanawiam się nad prezentami, które właśnie wybrane przy pomocy intuicji sprawiają, że na twarzach moich najbliższych pojawia się uśmiech, co oznacza, że podarunek trafiony. Zbliża się czas świąt, co łączy się z również z zakupem prezentów. Znów musimy liczyć na naszą intuicję. Mam nadzieję, że w tym roku również mnie nie zawiedzie. Bardzo ciekawy post!

  OdpowiedzUsuń
 4. Często o tym myśle i sądzę, że głos w naszej głowie jest nam bardzo potrzebny i powinniśmy się nim kierować. W moim życiu wiele było takich sytuacji, gdzie kierowałam się intuicją i na prawde ona pomagała. Jeśli już ją mamy to powinniśmy umieć z niej korzystać.:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Myślę, że ten wewnętrzny głos jest ważny i często pomaga mi w podejmowaniu decyzji. Mogę nawet stwierdzić, że intuicja mnie nie zawodzi. Kiedy muszę rozstrzygnąć jakąś sprawę to pomaga mi w tym szósty zmysł. Ufam, że podpowiedział mi wybranie trafnej decyzji i tak jest dość często.
  Bardzo interesujący post, pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Często pomyślę o czymś i się spełnia, bądź o kimś i dana osoba jeszcze tego samego dnia wysyła do mnie SMS. Znajomi śmieją się, żebym nie została wróżką i myślę że mają rację... Na intuicji można polegać, ale nie można kierować się wyłącznie nią.

  OdpowiedzUsuń
 7. Myślę, że ten nasz wewnętrzny głos- nasza intuicja to bardzo ciekawy temat zarówno do rozmowy i jako post.
  Głos ten nie mówi mi jednak co powinnam zrobić tylko skłania do refleksji na dany temat, pod wpływem których spekuluje czy to będzie dla mnie dobre czy też nie. Nigdy jednak nie ignoruje mojej intuicji i staram się kierować zgodnie z nią. W końcu nie bez powodu mówią, że kobiety mają dobrą intuicję :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Intuicja jest naprawdę przydatna. Decyduje o wielu rzeczach, ale jednak analityczne myślenie również jest niezbędne. Trzeba umieć pogodzić te dwie sprawy, inaczej można się zawieźć na jednej z nich. Warto zauważyć, że to intuicja jest wykorzystywana, gdy czegoś nie wiemy, gdy nie idzie nam analiza, gdy trudno wyciągnąć wniosek. Łatwiej skorzystać z szóstego zmysłu, gdyż jest on niezależny od nas i pojawia się nagle, podczas gdy analiza wymaga wysiłku z naszej strony, przemyślenia i zastanowienia.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja swojej intuicji ufam w 100% pomimo tego że czasem wkradają się wątpliwości w mój umysł, wiele razy przekonałam się, że intuicja dobrze mi podpowiada, jest niezawodna. Intuicja objawia się w sposób myśli w najmniej oczekiwanym przez nas momencie, jest nią najczęściej jakaś rada aby zrobić coś w określony sposób lub nie podejmować się czegoś co może niekorzystnie na nas wpłynąć albo na naszą sytuację, niekiedy intuicja przedstawia nam sposoby rozwiązania jakiegoś problemu, który męczy nas od jakiegoś czasu.

  OdpowiedzUsuń
 10. (i)uśmiechnięta26 listopada 2016 08:26

  Ja nie ufam aż tak swojej intuicji. Podejmując jakieś ważniejsze decyzje staram się kierować rozumem. Fakt, że częściej korzystam z "serca" czyli właśnie owej intuicji. Jednakże mam świadomość, że nie musi tak się stać jak ja przeczuwam i tym samym jestem przygotowana na inny przebieg wydarzeń. Dwa lata temu miałam kolegę. Intuicja podpowiadała mi, że jest ok. Być może dlatego, że był miły, pomocny i na prawdę dobrze się z nim rozmawiało. Co się okazało po upływie kilku tygodni? Że jest ćpunem i praktycznie ciągle mnie okłamywał. Fakt, takie sytuacje nie zdarzają się często, ale zawsze należy pamiętać, że może się stać nie tak jak byśmy chcieli.

  OdpowiedzUsuń
 11. Intuicja jest według mnie czymś niesamowitym.Jako osoba słabo zorganizowana często najważniejsze sprawy i decyzje pozostawiam na ostatnią chwilę.To właśnie wtedy kompletną pustkę w głowie lub niezdecydowanie wypiera taki podświadomy przebłysk.Muszę stwierdzić,że w gruncie rzeczy stało się to moim sposobem na życie.Bardzo ciekawy post.Pozdrawiam. :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Bez intuicji nie bylibyśmy w stanie decydować w chwilach zagrożenia, podejmować trudnych wyborów w krótkim czasie. Jest to narzędzie niezbędne jak i niezawodne. Możemy na niej polegać, aczkolwiek jest ona równie ważna jak choćby świadomość i zmysły. Każdy z tych elementów jest sobie równy i równie potrzebny do codziennego życia w ciągłym pośpiechu. Powinniśmy podnosić poprzeczkę odnośnie każdego aspektu naszego życia, żeby "nic co ludzkie, nie było nam obce".

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie zawsze korzystam z intuicji i nie zawsze jej ufam. Jestem osobą, która wszystkie decyzje podejmuje po namyśle, a nie pod wpływem impulsu. Jednak nie można kierować się wyłącznie rozumem, niektóre decyzje muszą być podejmowane szybko i konkretnie. Dlatego należy korzystać i z rozumu, i intuicji.

  OdpowiedzUsuń
 14. Jestem zdania, że zawsze należy kierować się intuicją. Pierwsza myśl jest najważniejsza i nikt nie doradzi nam lepiej, niż my sami sobie. Szczerze powiedziawszy nie zdawałem sobie sprawy z tego, że zjawisko te jest tak złożone. Cóż, od tego jest ten blog, aby się takich rzeczy dowiadywać. :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Uwielbiam takie tematy! *-* Kiedyś bardzo dużo czytałam na ten temat, jednak temat ten jest tak bardzo obszerny, że musiałabym zająć się tylko tym by wiedzieć wszystko i intuicji i podświadomości.. Świetny post! :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Intuicja bardzo często pomaga nam w podejmowaniu decyzji, ale czasami moze zaszkodzić. Dlatego nalezy kierować sie intuicja na równi z rozumem. Ostatnio interesowałam sie podświadomością i jest to temat tak szeroki i ciekawy, ze nie sposób go streścić. Ćwiczenie podświadomości jest przydatne i uważam, ze warto spróbować. Cieszę sie, ze poruszyłaś ten temat. :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Z racji tego, że jestem osobą bardzo niezdecydowaną często kieruję się swoją intuicją. W moim przypadku im dłużej zastanawiam się nad daną sytuacją tym bardziej jest mi ciężko podjąć odpowiednią decyzję. Kierowanie się swoją intuicją wiele mi ułatwia. Myślę, że czasem warto sobie zaufać.

  OdpowiedzUsuń
 18. Hmm... ciekawy temat :) nigdy nie zastanawiałam się nad tym bardziej,ale po tym poście zainteresowało mnie to :) Moje zdanie na temat intuicji jest w sumie podzielone.Z jednej strony czasami źle na tym wychodzimy,ale myślę,że w większości przypadków jest ona czymś co nam pomaga i ułatwia życie.Na prawdę podoba mi się ten post :D

  OdpowiedzUsuń
 19. Po przeczytaniu tego posta i przemyśleniu znaczenia szóstego zmysłu mogę śmiało stwierdzić, że bardzo często podejmuję decyzję kierując się właśnie intuicją. Nie zawsze skutkuje to na plus ale przynajmniej wiem że nie robię czegoś wbrew swoim przekonaniom. W moim przypadku intuicja świetnie sprawdza się kiedy zawieram nowe znajomości. Post jest naprawdę świetny i mam nadzieje, że pojawi się więcej postów autora.

  OdpowiedzUsuń
 20. @kamil.skwaryło29 listopada 2016 13:46

  Uwielbiam takie tematy. Genialnie napisany post. Chyba każdy posługiwał się w życiu chociaż raz intuicją. Gdy ja używam intuicji i okaże się, że podjąłem właściwą decyzję, to czuję się bardziej szczęśliwy.

  OdpowiedzUsuń
 21. Nie każdy ma intuicje. Ten wewnętrzny głos pomaga nam w różnych sytuacjach. Najbardziej mile widziany jest przy podejmowaniu decyzji. Tak jak wcześniej wspomniałam jedni go maja, a drudzy próbują go odnaleźć. Nie da się tego racjonalnie wytłumaczyć. Tylko osoby wrażliwe posiadają ten zmysł. Nie ma smaku ani zapachu, pojawia się w najmniej oczekiwanej sytuacji.

  OdpowiedzUsuń
 22. Intuicja na pewno pomaga nam w podjęciu wielu decyzji w naszym życiu. Głos w naszej głowie analizuje wszystkie "za i przeciw" podejmując w ten sposób najlepszą decyzję. Nigdy się nad tym nie zastanawiałam, ale ten post skłonił mnie do refleksji na ten temat. Bardzo ciekawy!

  OdpowiedzUsuń
 23. Intuicja? Niby wszystko wydaje się jasne i oczywiste, jednak jest coś co nie zawsze pozwala nam ją wyczuć i "uruchomić". Mamy w sobie w niektórych momentach system blokady, który nas ogranicza w słuchaniu naszego wewnętrznego głosu,dlatego zainteresowała mnie informacja, że jest możliwość wzmocnienia własnej intuicji. A medytacja to naprawdę dobry sposób na wyciszenie się i oderwanie od codzienności, a jak wynika z postu także ma wpływ na umocnienie naszej intuicji.

  OdpowiedzUsuń
 24. Intuicja zawsze była dla mnie czymś tajemniczym. Często zadawałam sobie pytanie skąd wiem różne rzeczy. Ten z pozoru cichy głosik w głowie może bardzo namieszać, ale naprawdę często opłaca się słuchanie go.

  OdpowiedzUsuń
 25. Intuicja jest faktycznie niezwykle interesującym zagadnieniem. To, w jaki sposób nasze myśli powstają, czym są i wiele innych kwestii wciąż pozostają nieznane. Podobnie odpowiedź na pytanie czym jest intuicja również nie jest jednoznaczna. Na chwilę obecną musimy po prostu zaakceptować jej istnienie i z niej korzystać, być może następnym pokoleniom uda się znaleźć rozwiązanie tego intrygującego zjawiska.

  OdpowiedzUsuń
 26. Zgadzam się z tym, że warto czasem korzystać z intuicji. Nieraz moja intuicja okazała się niezawodna, szczególnie, gdy była jedyną rzeczą, na której mogłam polegać. Interesujący temat na post.

  OdpowiedzUsuń