5 czerwca 2016

Moje hobby, mój świat


              
            Więcej niż sport
Czujemy wolność przelatując nad tym,
co wy omijacie każdego dnia.
(David Belle)

 
W dzisiejszych czasach promowany jest zdrowy styl życia. Coraz więcej ludzi zamiast oglądania telewizji wybiera aktywne spędzanie czasu wolnego. Bardzo popularne jest bieganie, trenowanie na siłowni i różne inne dyscypliny sportowe,  na przykład  piłka nożna czy  siatkówka. Każdy sport jest interesujący, jednak ja „zakochałam się” w parkour.
           
Parkour, najprościej mówiąc, jest sztuką efektywnego przemieszczania się w dowolnym terenie, z wyznaczonego sobie punktu A do punktu B, w jak najszybszy, a zarazem bezpieczny dla nas sposób. W parkour nie chodzi tylko o naukę technik, ale o rozwijanie cech potrzebnych do ich wykonywania oraz kształtowanie charakteru i przełamywanie barier psychicznych. Sama siła i zręczność nie wystarczą, jeśli nie wierzy się  we własne możliwości. Należy być cierpliwym i nie poddawać się. Wielkie rzeczy nigdy nie przychodzą łatwo. Trzeba także dostrzegać własne ograniczenia. Początkujący powinni zaczynać od niewielkich przeszkód i stopniowo podnosić poprzeczkę. Każdy sam najlepiej wie, kiedy może przejść do bardziej zaawansowanych technik. To się po prostu czuje.
W parkour najbardziej pociąga mnie to uczucie wolności towarzyszące każdemu skokowi, kiedy pokonuję własny strach. Nie potrafię opisać radości, jaką odczuwam po opanowaniu nowej techniki. Gdy jestem w powietrzu nie myślę o niczym. Mogę tylko rozkoszować się każdą sekundą lotu. Dla mnie nie ma nic piękniejszego. W tym sporcie nie ma lepszych, ani gorszych. Każdy jest własnym trenerem. Nikt nie może człowieka nauczyć technik. Inni mogą mu tylko dawać wskazówki, ale to sam musi znaleźć odpowiedni sposób na ich wykonywanie.
Trenować można wszędzie. Wystarczy nawet zwykły krawężnik, barierka, trzepak, kawałek murku. Im dłużej trenuje się parkour, tym więcej spotów (miejsc do trenowania) się znajduje. Miasto jest ogromnym placem zabaw. Oczywiście, o wiele przyjemniej jest trenować ze znajomymi. W Zamościu istnieje grupa parkour & freerun Stunt Movements. Na facebooku mają fanpage, na którym zamieszczają informacje o treningach. Można przyjść   i zobaczyć, jak to wygląda.

Pierwszy raz usłyszałam o parkour w czwartej  klasie szkoły podstawowej.  Wraz  z paczką przyjaciół codziennie po lekcjach chodziliśmy „poskakać” na pobliskim przedszkolu. Wtedy byłam jeszcze za mała,  aby rozumieć, co i jak robię. Gdy ukończyłam podstawówkę, wyburzono murki, na których trenowaliśmy. Ponieważ nigdzie w pobliżu nie było ciekawych spotów, przestałam trenować. Do sportu wróciłam dopiero pod koniec trzeciej klasy gimnazjum, po obejrzeniu w szkole pokazu grupy Stunts Movements. Niestety, po tak długiej przerwie wszystkiego musiałam uczyć się od nowa. Ponieważ teraz muszę skupić się na nauce, nie mogę poświęcać parkour tyle czasu, co dawniej. Jestem jednak pewna, że pewnego dnia wrócę do dawnej świetności.
           
Zachęcam także do obejrzenia filmów dokumentalnych:
Parkour pilgrimage  (polskie napisy)

Raven   

Grafika:
http://parkourgenerations.com/wp-content/uploads/2014/07/Perf_Tracey.jpg
http://wallpapercave.com/wp/8GtrVxA.jpg
http://twistedsifter.files.wordpress.com/2011/03/parkour-pk-freerunning-traceurs-20.jpg?w=800&h=531      

58 komentarzy:

 1. O parkourze dowiedziałem się dzięki filmom na Youtube oraz grom komputerowym. Bardzo lubię ten sport, można wykazać się w nim własną kreatywnością, kształtować swój charakter, a przy tym bawić się z przyjaciółmi.

  OdpowiedzUsuń
 2. Słyszałam o parkurze i myślę, że jest to bardzo interesujący sport. Jestem pewna, że jest trudny i dla osób odważnych.

  OdpowiedzUsuń
 3. Coś niesamowitego! Ten sport to dowód jak człowiek potrafi stworzyć coś z niczego. Wymagający ogromnego wysiłku, ale przez to przynoszący wiele radości parkour to nowy sposób na wyrażenie siebie, a także przekroczenia pewnych sztywnych barier, wytyczonych przez otoczenie.
  Piszesz "wielkie rzeczy nigdy nie przychodzą łatwo" i właśnie tu potrzeba odwagi, wewnętrznej siły, której często brakuje, a także chęci do zmiany codzienności.
  Podziwiam wszystkich wykonujących ten sport. To nie lada wyzwanie, więc wypada szanować każdego, kto się go podejmuje.

  OdpowiedzUsuń
 4. O parkurze dowiedziałam się oglądając film. Podziwiam ludzi uprawiających ten sport. Jest on niebezpieczny i bardzo łatwo o kontuzję.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ciakawy post. Mój kolega jest fanem tego sportu. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Już dwa razy natknęłam się na grupę cwiczącą parkour, właśnie w Zamościu. Chociaż sama nie mam do siebie tyle zaufania by tak skakac, bardzo ich podziwiam i często obserwuję z niekłamanym zachwytem, patrząc na ich w każdym calu sprawne ruchy. Najbardziej zdumiewający jest moment chwilę przed skokiem, kiedy na chwilę ich twarze wykrzywia grymas niepewności, a potem... ciało robi swoje! To zawsze jest tak samo fascynujące.

  OdpowiedzUsuń
 7. Parkour jest bardzo ciekawym sportem. Zaskakuje mnie w nim wielka sprawność fizyczna trenujących, a także ich ogromna odwaga. Nie każdy potrafiłby odważyć się wykonać większość z popularnych technik. Podziwiam autorkę, że podjęła się takiej pasji :)

  OdpowiedzUsuń
 8. @kamil.skwaryło5 czerwca 2016 08:25

  Parkour to kreatywny oraz ciekawy sport,sam go nawet uprawiałem 2 lata i mogę powiedzieć spokojnie że najtrudniejszy był początek by się przemóc.Pierwszy raz o Parkurze usłyszałem 5 lat temu z internetu i znajomych.Na pewno w tym sporcie trzeba wykazać się odwagą,szaleństwem i cierpliwością w ćwiczeniach ale ten sport jest wart tego poświęcenia.

  OdpowiedzUsuń
 9. +niezapowiedziana5 czerwca 2016 08:51

  Parkour jest naprawdę ciekawym sportem. Mój kolega kiedyś go trenował i byłam pod wrażeniem jego zwinności oraz sprawności fizycznej, kiedy przeskakiwał przez murki lub barierki.

  OdpowiedzUsuń
 10. Już kilka razy słyszałem o tym sporcie.Osoby, które bardzo intensywnie ćwiczą Parkour mogą wykonywać niesamowite akrobacje, które zapierają dech w piersiach.

  OdpowiedzUsuń
 11. Nieraz widziałem moich znajomych trenujących parkour pod szkołą. Niektóre akrobacje przyprawiały o szybsze bicie serca nawet oglądających.

  OdpowiedzUsuń
 12. Zawsze uważałam parkour za interesujący sport, ale nie za coś, co mogłabym ćwiczyć. Życzę powodzenia w dalszym doskonaleniu się w tej dziedzinie, z pewnością warto, oraz gratuluję odwagi.

  OdpowiedzUsuń
 13. Podziwiam ludzi uprawiających tę dyscyplinę sportową i choć wygląda zachęcająco nie wiem czy kiedyś sam spróbuję zacząć się nią zajmować,zapewne wynika to z uwagi na kontuzje i urazy jakie można odnieść podczas jej trenowania, ale także ze względu na moją szybkość poddawania się.

  OdpowiedzUsuń
 14. +poprostukacper5 czerwca 2016 10:07

  Parkour jest świetnym sportem, sam chętnie spróbowałbym skakania. Z pewnością taki trening polepsza kondycję oraz rzeźbi ciało.

  OdpowiedzUsuń
 15. Czasami mam okazję oglądać zza okien szkoły grupę Stunts Movements podczas ich treningów. Uważam, że to ciekawy sport i dziwi mnie, że nie jest bardziej rozpowszechniony.

  OdpowiedzUsuń
 16. Nigdy nie słyszałam o tym sporcie. Widziałam podobne rzeczy tylko w filmach i wydawało się to dla mnie science fiction. Bardzo ciekawe hobby i gratuluję oryginalnych zainteresowań.

  OdpowiedzUsuń
 17. Parkour jest bardzo ciekawą dyscypliną. Jak byłem mniejszy to lubiłem skakać na moim rowerem po krawężnikach i innych przeszkodach co jest bardzo podobnym zajęciem. Być może sam niedługo spróbuję swoich sił parkour.

  OdpowiedzUsuń
 18. Uwielbiam takie formy sportu jak parkour... Dają poczucie wolności, kształtują nasz charakter, pokazują,że sukces można osiągnąć tylko ciężką pracą i niezwykłą determinacją. Parkour to sport dla ludzi, którzy nigdy się nie poddają :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Podziwiam osoby trenujące parkour, ja sama nie miałabym odwagi, aby uprawiać ten sport. Z pewnością wymaga on wytrwałości, ale jak widać, efekty pracy są niesamowite. Autorce posta życzę samozaparcia, ciągłego doskonalenia się w tym nietypowym sporcie oraz wiele radości płynącej z jego uprawiania :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Podziwiam odwagę. Nie wiele osób zdecydowało by się na taki sport.Z pewnością potrzeba wiele odwagi, by z treningu na kolejny trening pokonywać własną psychikę i robić krok dalej w kształceniu się :)

  OdpowiedzUsuń
 21. #olamazurek3215 czerwca 2016 11:34

  Świetny post. Mój znajomy trenuje parkour. Bardzo lubię oglądać filmiki, które nagrywa. Widzę, jak z miesiąca na miesiąc, rozwija swoje umiejętności.

  OdpowiedzUsuń
 22. Bardzo ciekawe hobby. Uważam jednak, że sama nie odważyłabym się tak skakać po murach, wolę inne sporty: bieganie, pływanie, hippika. Ale szanuję i podziwiam osoby, które zajmują się opisanym przez ciebie sportem.

  OdpowiedzUsuń
 23. Podziwiam za odwagę. Również uważam, że spędzanie aktywnie wolnego czasu jest nie tylko zdrowe ale i przyjemniejsze od siedzenia w domu!

  OdpowiedzUsuń
 24. Szkoda, że nie możesz kontynuować swojej pasji, mam nadzieje, że uda ci się powrócić do tego sportu. Parkour zawsze mnie interesował, ale niestety skończyło się tylko na ciekawości.

  OdpowiedzUsuń
 25. Kiedyś miałem okazję oglądać ludzi uprawiających parkour. Bardzo mi się to podobało i byłem pełen podziwu dla nich. Sam miałem okazję się z nim spotkać, ale jedynie w grach komputerowych. Jednak nawet w wirtualnym świecie wygląda to imponująco. :)

  OdpowiedzUsuń
 26. Podziwiam ludzi trenujących parkour ze względu na ich odwagę i sprawność fizyczna nie każdy potrafiłby się przełamać. Podziwiam wszystkich wykonujących ten sport. To nie lada wyzwanie, więc wypada szanować każdego, kto się go podejmuje.

  OdpowiedzUsuń
 27. Niezwykła pasja. Bardzo często wieczorami na Rynku Wodnym można spotkać osoby trenujące parkour, jednak widok dziewczyny wśród nich jest rzadkością.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To dlatego, że niewiele dziewczyn się tym interesuje ;p ale dawniej przychodziło ich więcej. Sama nie byłam na treningu od dłuższego czasu, bo nauka jest teraz dla mnie ważniejsza.

   Usuń
 28. Uważam, że parkour to ciekawy sport, ale jedynie dla osób odważnych i pożądających adrenaliny. Mnie na przykład nie pociąga do tego sportu, ale jestem pewien, że ludzie do niego stworzeni czerpią wiele radości z uprawiania go.

  OdpowiedzUsuń
 29. Pełna_podziwu5 czerwca 2016 13:12

  A ja cały czas myślę o tym, że przecież można sobie zrobić krzywdę, skacząc tak ekstremalnie. Dlatego nigdy w życiu nie odważyłabym się nawet spróbować. Dla mnie ten "więcej niż sport" to czarna magia. Podziwiam Cię Ewo!

  OdpowiedzUsuń
 30. Świetny post! Naprawdę coś, co mnie zaciekawiło i co czytałem z wielką chęcią. Uwielbiam sporty drużynowe, lecz moją pasją jest trenowanie na siłowni. Każdy sport jest pewnego rodzaju poświęceniem . Musimy często odpuszczać sobie wyjścia ze znajomymi, aby coś osiągnąć. Jednak po długim czasie jest nam to zwracane w formie szczęścia i dumy z postępów lub osiągnięć w danej dziedzinie sportu.

  OdpowiedzUsuń
 31. Często na Rynku Wodnym i nad Zalewem można spotkać trenujących ludzi, jednak ja nie odważyłabym się nigdy tego spróbować, podziwiam Cię ogromnie! Mam nadzieję, że niedługo dasz radę powrócić do swojej pasji:)

  OdpowiedzUsuń
 32. Bardzo ciekawy sport, wywodzi się z Francji. Może służyć też do pokonywania dużych odległości w miastach.

  OdpowiedzUsuń
 33. Podziwiam twoje hobby i mam nadzieję, że będziesz dalej rozwijać swoją pasję i odnosić sukcesy. Bardzo podoba mi się ten sport, lecz sama bałabym się spróbować. Może kiedyś uda mi się pokonać własne słabości... Bardzo ciekawy wpis. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 34. Ciekawy post. Nigdy nie słyszałam o takim sporcie. Podziwiam twoje hobby, jest wyjątkowe.

  OdpowiedzUsuń
 35. Parkour to chyba jeden z najszybszych sposobów przemieszczania się w dużym mieście. Trenuj, trenuj. Jak będziesz studiować w Warszawie to jest chociaż metro. Ale Kraków, Wrocław.... Zaoszczędzisz dużo czasu.

  OdpowiedzUsuń
 36. Parkour zawsze wydawał się dla mnie interesujący. Podziwiałem ludzi potrafiących przemieszczać się z taką gracją, powabem i stylem.

  OdpowiedzUsuń
 37. Kiedyś myślałem właśnie o treningu parkour'a ale jakoś bardziej przekonywała mnie piłka nożna. Nie ukrywam ,że w przyszłości prawdopodobnie podejmę się nauki tej sztuki ze względu na to ,iż jest niezwykle przydatna w niebezpiecznych sytuacjach.(lepiej uciec przed 4 przeciwników , niż podejmować otwartą walkę)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Racja, a w piłkę też lubię grać ;)

   Usuń
 38. Obejrzałem kilka filmów które podałaś i przyznam, że nie mogę wyjść z podziwu dla odwagi i zręczności ludzi uprawiających parkour.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oni trenują już wiele lat. Mnie jeszcze wiele do nich brakuje ;p

   Usuń
 39. Parkour jest świetnym zajęciem, ale stał się jeszcze ciekawszy do oglądania, od kiedy sportowca można nagrywać za pomocą drona. Takie ujęcia z powietrza dodają każdemu skokowi jeszcze większego uroku.

  OdpowiedzUsuń
 40. Nieco bardziej widowiskowym sposobem przemieszczania się jest pewna odmiana parkour freerun.Polecam obejrzeć kanał na Youtube storm freerun bardzo widowiskowy sport.

  OdpowiedzUsuń
 41. Z jakiej wysokości może wylądować bez złamań wytrenowana osoba?
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Istnieje specjalna technika zwana roll'em. Umożliwia ona skoki z większych wysokości bez kontuzji. Nie widziałam, żeby ktoś z moich znajomych skakał z większej wysokości niż pierwsze piętro. Takie skoki bardzo niszczą kolana ;/ zawsze można zmniejszyć odległość do ziemi poprzez "zwis".

   Usuń
 42. Parkour jest bardzo efektownym sportem. Tak jak napisała autorka, wymaga dużo pracy i cierpliwości. Myślę, że warto zacząć od nieco mniej skomplikowanych sportów, aby mieć podstawy do uprawiania tych bardziej zaawansowanych tj. parkour i poprawić swoja sprawność fizyczną.

  OdpowiedzUsuń
 43. Parkour jest świetnym sportem. Dużo moich znajomych trenuje tą dziedzinę sportu i wiele razy mnie zachęcało bym do nich dołączyła . Szanuje ludzi , którzy nie boją się i są na tyle odważni by uprawiać ten sport.

  OdpowiedzUsuń
 44. Podziwiam twoje hobby. Po obejrzeniu filmików nie odważyłabym się próbować tego rodzaju sportów.

  OdpowiedzUsuń
 45. Parkour to sport dla ludzi odważnych. Ja nigdy nie odważyłabym się. Podziwiam Twoje hobby. Gratuluję.

  OdpowiedzUsuń
 46. Parkour sport, który od zawsze mi się podobał i podziwiam osoby, które go uprawiają, , ale sama nie miałabym odwagi tak skakać.

  OdpowiedzUsuń
 47. Parkour jest bardzo hardcorowym sportem, dlatego ja chyba bym się nie odważyła na jego spróbowanie. Dlatego podziwiam wszystkich ludzi, którzy jednak nie boją się ryzyka i rozwijają swoje pasje, nawet te nie do końca bezpieczne.

  OdpowiedzUsuń
 48. Według mnie jest to bardzo ciekawy sport. Przy szkole muzycznej w Zamościu dość często widzę chłopaków którzy uprawiają parkour, ale o dziewczynie jeszcze nie słyszałam, zazdroszczę. Życzę powodzenia w dalszym rozwijaniu swojej pasji.

  OdpowiedzUsuń
 49. Parkour kojarzył mi się z gangsterami którzy skaczą po blokach i murach uciekając przed policją. Po przeczytaniu tego posta troszeczkę zmieniłem swoje zdanie i podziwiam osoby uprawiające ten rodzaj sportu.

  OdpowiedzUsuń
 50. Kiedyś oglądałam program ( niestety nie pamiętam już nazwy), w którym szczegółowo wytłumaczono czym jest parkour. Nie ukrywam, ze od tego czasu patrzę z podziwem na tych wszystkich, którzy poświęcają się tej formie sportu. Sama kiedyś chciałabym spróbować tego, chociaz prawdopodobieństwo tego jest małe, gdyż męczy mnie juz sam bieg na autobus, kiedy jestem spóźniona.

  OdpowiedzUsuń
 51. Według mnie jest to dość niebezpieczny sport, zatem ja wolę raczej spokojną jazdę na rowerze. Za to sukcesów w tym sporcie gratuluję!

  OdpowiedzUsuń
 52. Co tu dużo mówić. Fascynujące. Ważne żeby mieć w życiu pasję, nie ważne czy niebezpieczną czy całkiem niegroźną. Podziwiam parkourowców ponieważ nie boją się wysokości w przeciwieństwie do mnie...

  OdpowiedzUsuń
 53. Bardzo inspirujący post. Należy robić to co się kocha, a nawet jeśli musimy przestać to kiedyś trzeba do tego wrócić.

  OdpowiedzUsuń
 54. Bardzo ciekawy post.Parkour to świetna forma aktywności fizycznej. Podziwiam ludzi uprawiających ten sport.

  OdpowiedzUsuń