12 maja 2015

Przeczytane, przemyślane, skomentowane


      
       Nasza codzienna  mściwość                               Oko za oko uczyni tylko cały świat ślepym.
                                                                                (Mahatma Ghandi)


Ponad 90% Polaków  uznaje się za katolików. Znaczna część z  nich codziennie powtarza słowa modlitwy: i odpuść nam nasze winy jako i my odpuszczamy naszym winowajcom.  Na co dzień jednak nie nadstawiamy  policzka wzorem Chrystusa. Raczej jesteśmy mściwi. Wciąż  aktualne są słowa Aleksandra Fredry z  Zemsty:

Ja - z nim w zgodzie? -  Mocium panie/Wprzódy słońce w miejscu stanie/Wprzódy
w morzu wyschnie woda/ Nim tu u nas będzie zgoda. 
                                                                                                  
Profesor Zbigniew Mikołejko – filozof religii i eseista (na którego będę się powoływać) – twierdzi, że pragnienie zemsty jest dość powszechne, choć na ogół skrywane. I dodaje, że: polska mściwość  spełnia się w małych podłościach, w brzydkich postępkach codziennych: nasikam komuś „na złość”  do studni, i nieważne, że sam także będę pił z niej wodę. Wynika ona z naszej mentalności  - z wierzchu inteligencko - szlacheckiej, a tak naprawdę  wywodzącej się  z dziedzictwa chłopskiego, „zwierzęcego” losu. Mentalności,   na którą składają się: bierność, zniewolenie, bieda, brutalność, upodlenie, poddaństwo przesycone nienawiścią, okrucieństwo i strach. Mentalności osłanianej heroicznymi mitami  i wyobrażeniem o naszej wyższości  czy „lepszości”. Nie chcemy pamiętać o naszych haniebnych czynach i odważnie się z nimi zmierzyć. Każde ich przypomnienie wywołuje burzę społeczną.  A przecież one były! Stanisław Wyspiański w Weselu, wspominając rzeź galicyjską, każe bohaterom – szlachcicom  powiedzieć: Myśmy wszystko zapomnieli; mego dziadka piłą rżnęli…/ Myśmy wszystko zapomnieli.(…)/ Mego ojca gdzieś zadźgali, gdzieś zatłukli, spopychali;/kijakami,   motykami krwawiącego przez lód gnali…/ Myśmy wszystko zapomnieli.   Stefan Żeromski pisze o ograbianiu zabitego powstańca styczniowego przez chłopa (Rozdziobią nas kruki, wrony). Również Żeromski pisze o zdradzaniu przez chłopów powstańców i wydawaniu ich Rosjanom (Wierna rzeka). Maria Konopnicka pisała o  ludziach okradających  zabitych powstańców tak: To byli... Chryste! Tą się hańbą spalę.../ Nie! To nie ludzie byli! To - szakale! (Z teki Artura Grottgera: Wojna). O pogromie kieleckim  przypominał Marek Edelman, o Jedwabnem opowiada  Pokłosie. 

Istnieje dowcip o „polskim   kotle samoobsługowym”, który nie potrzebuje żadnych nadzorców z piekła. Sami rodacy wciągają do kotła każdego, kto się  z niego usiłuje wydostać. Dlaczego?  To wynika z  zawiści, że „inni mają lepiej” – oczywiście dzięki szwindlom i  układom. Nie przychodzi nam do głowy, że może dzięki mądrości, pracowitości, oszczędności, odpowiedzialności. Łatwiej jest porysować gwoździem samochód sąsiada niż zapracować na własny.  Nie bez powodu Marek  Koterski w Dniu świra umieścił modlitwę Polaka (poniżej krótki, bardziej cenzuralny fragment). Oto wznoszę swoje modły do Boga, Marii i Syna, zniszczcie tego s… syna./ Mego rodaka sąsiada, tego wroga, tego gada. / Żeby go zdradzała stara (…) żeby miał AIDS i raka, oto modlitwa Polaka.

Profesor  Mikołejko mówi, że najtrudniej wybaczyć drugiemu człowiekowi,  że wiedzie mu się lepiej. W związku z tym polecam bardzo dobry i jednocześnie wstrząsający  film w reżyserii Sylwestra Szyszki Milionerzy z 1977 roku, z rewelacyjną rolą Janusza Gajosa.  Reżyser pokazał ludzką zawiść prowadzącą do tragedii. Polacy hodują w sobie poczucie krzywdy, bo to służy samousprawiedliwieniu, a wynika z bierności oraz z chęci zdjęcia z siebie odpowiedzialności za własne życie. Krzywdzą ich wszyscy: politycy, rząd, los… Najlepiej, żeby się zjawił jakiś „mąż opatrznościowy” i wziął za nich odpowiedzialność.  Skoro  kobieta ma siedmioro dzieci, męża alkoholika i nie ma pracy, to wina rządu, Balcerowicza, Żydów – słowem - wszystkich poza nią. Nie zdobywa się na refleksję, że mogła skończyć dobrą szkołę, nie musiała rodzić tyle dzieci ani żyć z pijakiem. Najłatwiej  trwać  w poczuciu krzywdy i niesprawiedliwości oraz uchylać się od odpowiedzialności za siebie.  Według danych statystycznych, 40-60% Polaków nie chodzi na wybory, 56% nie przeczytało żadnej książki, 58-60% uważa zawsze, że sprawy w Polsce idą w złym kierunku. Oni swą bierność traktują jako moralne alibi dla braku odpowiedzialności i dla nienawiści. (…) A ja sam? O, ja jestem czysty jak anioł i godny wszelkiego miłosierdzia oraz współczucia. - mówi  o przeciętnym Polaku profesor Mikołejko.  

Polska mściwość jest tandetna, jej pobudki są niskie i banalne. Jest byle jaka i nieśmiertelna. Pamiętacie modlitwę  Jana (Johna) Pawlaka przed wyjazdem do Ameryki? Czy czasem nie przypomina modlitwy Polaka z filmu Koterskiego? Dziękuję Ci, Panie, żeś  moją ręką pokarał Kargula, i przysięgam na wszystko, co ma moc nade mną, że drogi do domu nie zaślepię i po ziemię wrócę. Żeby kości nasze nie szukali się po świecie. A na całe Kargulowe plemię i pole spuść, dobry Panie, wszystkie plagi egipskie. Tylko się nie pomyl i nas, Pawlaków, sąsiadów Kargulowych, nie doświadczaj, bo my się swojej miedzy trzymamy.  

Distantia

Grafika:
http://samequizy.pl/wp-content/uploads/2016/05/filing_images_5536cc41c660.jpeg
http://www.hejtershore.pl/content/pictures/2014/01/24/1144.jpg

47 komentarzy:

 1. Na zasadzie "oko za oko, ząb za ząb" opiera się najstarszy w pełni zachowany zbiór praw i norm, kodeks Hammurabiego (nazwa pochodzi od imienia władcy, który go stworzył). Został spisany w Babilonie w XVIII w. p.n.e. Kodeks ten stwierdzał nierówność mieszkańców państwa wobec prawa. Oto kilka jego założeń:
  "§ 1 Jeśli ktoś kogoś oskarżył i rzucił nań podejrzenie o zabójstwo, zaś tego mu nie udowodnił, ten, kto go oskarżył, poniesie karę śmierci.
  § 22 Jeśli obywatel rabunku dokonał i został złapany, człowiek ten zostanie zabity.
  § 102 Jeśli kupiec dał agentowi handlowemu pieniądze jako pożyczkę bezprocentową, a on tam, gdzie poszedł, poniósł stratę, zwróci kupcowi kapitał.
  § 103 Jeśli podczas jego podróży nieprzyjaciel zabierze mu wszystko, co niósł, przed bogiem przysięgnie i będzie uwolniony.
  § 128 Jeśli obywatel żonę sobie wziął, a umowy z nią nie zawarł, kobieta ta nie jest jego żoną.
  § 153 Żona, która dla poślubienia drugiego mężczyzny kazała zabić swego męża, ma zostać wbita na pal.
  § 195 Jeśli syn ojca swego uderzył, rękę utną mu.
  § 196 Jeśli obywatel oko obywatelowi wybił, oko wybiją mu.
  § 197 Jeżeli kość obywatel złamał, kość złamią mu.
  § 198 Jeśli wyrwał oko poddanego albo złamał kość poddanego, zapłaci jedną minę srebra.
  § 199 Jeśli wyrwał oko niewolnika innej osoby albo złamał kość niewolnikowi innej osoby, zapłaci połowę ceny jego kupna.
  § 200 Jeśli obywatel ząb obywatelowi równemu sobie wybił, ząb wybiją mu.
  § 205 Jeśli niewolnik obywatela w policzek obywatela uderzył, ucho mu utną.
  § 221 Jeśli lekarz kość obywatela złamaną wyleczył lub mięsień bolący uzdrowił, ranny lekarzowi 5 szekli srebra da. (1 szekiel to około 10,5g.)
  § 218 Jeśli lekarz obywatelowi operację ciężką nożem z brązu wykonał i spowodował śmierć obywatela lub łuk brwiowy obywatela nożem z brązu otworzył i oka obywatela pozbawił, rękę utną mu.
  § 229 Jeśli budowniczy wybudował komuś dom, a dzieła swego nie wykonał trwale i dom, który wybudował, zawali się i zabije właściciela, budowniczy poniesie karę śmierci."

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten post uświadomił mi wiele rzeczy. To smutne, że żyjemy w takim kraju.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tu nie chodzi o kraj (on nic do tego nie ma), tylko o mentalność ludzi, która na szczęście powoli się zmienia... Wszystko spowodowane jest przeszłością, która ukształtowała w Polakach pewne schematy myślenia....

   Usuń
 3. Świetny artykuł. Niestety w człowieku jest tyle nienawiści, że robi to z niego niemal zwierzę. Zazdrość prowadzi do chęci zemsty.Kościół mówi, że zazdrość polega na smutku doznawanym z powodu dobra drugiego człowieka i nadmiernym pragnieniu przywłaszczenia go sobie. Dlaczego, kiedy ktoś ma lepiej obwiniamy go o to? Czyż nie lepiej cieszyć się jego szczęściem? Dlaczego jesteśmy tak pełni złych emocji, gdy ktoś jest ładniejszy, mądrzejszy czy bogatszy? Ludzka natura naprawdę bywa okropna.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bycie mściwym i zazdrosnym jest wpisane w ludzką naturę. Powinniśmy się starać walczyć z tymi cechami. Gdy jesteśmy mściwi, zazdrośni nawet nie dostrzegamy jak bardzo jest to niewłaściwe i złe. Działamy gwałtownie, przemawia przez nas irytacja spowodowana tym że ktoś ma lepiej niż my. Jednak takie działanie prowadzi tylko do jeszcze gorszego samopoczucia. Bycie mściwym nie zapewni uczucia satysfakcji i zadowolenia z własnego życia. Zamiast zwracać uwagę na rzeczy negatywne, warto docenić to co się już ma i być za to wdzięcznym, tak jak powiedział Epiktet z Hieriopolis: „Ten jest mądrym człowiekiem, kto nie ubolewa nad tym czego nie posiada, ale raduje się tym, co ma.”

  OdpowiedzUsuń
 5. +Poprostukacper12 maja 2015 10:17

  Bardzo spodobały mi się słowa Lawrence Durrella: ,,To nie miłość jest ślepa, ale zazdrość."

  OdpowiedzUsuń
 6. Mściwość jest jedną z cech osobowości paranoicznej.
  Osobowość paranoiczna – zaburzenie osobowości, w którym występuje chłód emocjonalny, wycofywanie się z kontaktów z innymi, wrogość, nadmierna podejrzliwość, nadmierna wrażliwość na lekceważenie i krytykę, niezdolność do wybaczania urazy.

  OdpowiedzUsuń
 7. &czarna_mamba12 maja 2015 10:21


  Odrobina zazdrości jest w każdym z nas. Uważam, że uczucie zazdrości powinniśmy zastąpić umiejętnością cieszenia się cudzym szczęściem. Zazwyczaj najbardziej skłonne do zazdrości są osoby, które mają niską samoocenę i osoby zakompleksione. Zazdrość wywołuje w nas mściwość i nienawiść, jest uczuciem naturalnym towarzyszącym nam od dziecka, z którym powinniśmy walczyć ponieważ jest złe i niszczy w nas miłość.

  OdpowiedzUsuń
 8. +niezapowiedziana12 maja 2015 10:25

  Zgadzam się z treścią postu. Mnóstwo ludzi narzeka na swój status społeczny i zazdrości innym. Powinniśmy starać się zmieniać nasz stosunek do tego, że np. komuś się wiedzie lepiej od nas.

  OdpowiedzUsuń
 9. Rzeczywiście wielu Polaków bywa zazdrosnych i mściwych, jednak nie wszyscy tacy są. I całe szczęście, bo ze świata zniknęłaby szczerość, zrozumienie, czy przyjaźń. Wszyscy staraliby się, aby nikt nie był lepszy od nich samych. Ludzie, którzy osiągnęliby w życiu więcej byliby krytykowani i poniżani. Zazdrość, zawiść i mściwość to cechy, z którymi ludzie powinni walczyć. Każdy musi pracować nad sobą samym. Jak najszybciej należy zrozumieć, że zazdroszcząc innym tylko marnujemy nasz czas.. Moglibyśmy go natomiast poświęcić na rozwijanie się, aby osiągnąć tyle samo, a może nawet więcej. :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie rozumiem, czemu jesteśmy tacy mściwi. Jeśli ktoś mi zrobił krzywdę to nie znaczy, że mam mu się odpłacać tym samym, należy przebaczać innym, każdy z nas może popełnić błąd.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety czasami pod wpływem emocji nie jest tak łatwo przebaczyć. Na przykład w filmie Hrabia Monte Christo Edmund Dantes pragnął zemsty, którą planował przez kilkuletni pobyt w więzieniu. Przybywając w celi poznał starca, który twierdził, że zemstę należy zostawić Bogu. Sprawiedliwość i tak zatriumfuję.

   Usuń
 11. Słowa :"i odpuść na nasze winy jako i my odpuszczamy naszym winowajcom...", które wymawiamy w każdą niedzielę,nie mogą zostać przez niektórych zrealizowane. Wspomnienie o tych słowach przypomniało mi o bajce "Dewotka" Ignacego Krasickiego. Tam wspomniana dewotka nie mogła wybaczyć służebnicy jej przewinienia i zaczęła ją bić wymawiając wspomniane wyżej słowa. Podobne sytuacje zdarzają się w życiu codziennym, prostym przykładem są dwie koleżanki obrażone na pewnego chłopaka. Niczym im nie zawinił, a o przebaczeniu drugiemu człowiekowi nie ma mowy. Post ten dla mnie jest bardzo interesujący, ponieważ mówi on o tym, że większość Polaków "nie nastawia policzka", (jest mściwa).

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo często można spotkać się z zazdrością, zawiścią, chęcią zemsty. Uważam, że takim podejściem do świata krzywdzimy nie tylko ludzi wokół nas, ale przede wszystkim samych siebie. Myślę, że prawdą jest to, iż co dajemy od siebie to dostajemy w zamian. Nie warto tracić czasu na zazdrość, można ją jednak wykorzystać jako motywację do działania. Sądzę, iż nikt nie powinien też polegać na zemście, ponieważ nie przynosi ona niczego dobrego. Krzywdząc innych nie uszczęśliwimy siebie, a jedynie sprawimy, że odwrócą się od nas nasi dotychczasowi przyjaciele, nie mówiąc już o konsekwencjach prawnych.

  OdpowiedzUsuń
 13. Mściwość jest ogromnym problemem. Niestety, walka z nią zazwyczaj kończy się obwinianiem nas, niektórych już nie da się zmienić. Jak to kiedyś powiedziała Elżbieta Bieńkowska - "Sorry, ale taki mamy klimat".

  OdpowiedzUsuń
 14. Przeglądając strony internetowe zauważyłam pewną myśl o mściwości. Brzmi ona tak : "Tam gdzie prze­bacze­nia nie ma, tam ani miłości, ani sza­cun­ku dla dru­giego człowieka (...) .Mści­wość na­wet Aniołom skrzydła odet­nie, by zatęskniły kiedyś, za bra­kiem Nieba."

  OdpowiedzUsuń
 15. Nasza mściwość i zawziętość na przykładzie Kargula i Pawlaka.

  Kargul: Żeby wasza noga więcej na naszym nie postała!
  Pawlak: A wasza na naszym! Tak przysiągł tatowi i tak będzie – na wieki wieków!
  Pawlakowa: Amen.

  OdpowiedzUsuń
 16. Człowiek z natury jest mściwy, satysfakcjonuje go przewaga nad drugą osobą m.in. poprzez zemstę. Wartościową cechą u człowieka jest pokora, zaprzestanie konfliktu opierającego się na mściwości i zazdrości - "nie mści­wość a po­kora jest miarą wiel­kości człowieka".

  OdpowiedzUsuń
 17. Ludzie kierują się niskimi pobudkami, takimi jak: mściwość, nienawiść, złośliwość, upodlenie drugiego człowieka. Oczekują oni od innych zbyt wiele, a sami nie potrafią dać z siebie odrobinę życzliwości. Niewiele osób najpierw szuka porozumienia.
  Nie jest jednak powiedziane, że człowiek mści się tylko za odniesione krzywdy. Wielu jest ludzi, którzy jej nie odnieśli, ale złośliwość w nich tkwiąca domaga się wyrządzenia krzywdy drugiej osobie.

  OdpowiedzUsuń
 18. +McKonduktor12 maja 2015 12:12

  Ten post bardzo dobrze i dokładnie ukazał polską mentalność. Cieszę się, że poeci, twórcy filmowi i inni artyści tak bezpośrednio przedstawiają naszą, chyba największą wspólną wadę.

  OdpowiedzUsuń
 19. No i tak to działa w "Pieknym Polskim Kraju ". Ludzie żyją ze sobą jak pies z kotem.Mamy 21 wiek,a ludzie dalej potrafią być bardzo mściwi, już nawet pomijając fakt, że jesteśmy katolikami. A zazdrość już od dawna przejawia się w anonimowych podłych donosach na sąsiadów do urzędu skarbowego. Czy tak postępuje chrześcijanin?...

  OdpowiedzUsuń
 20. Oczywiście każdy na co dzień spotyka się z sytuacją, w której ludzie chcą coś zrobić, tylko na złość innym. Potępiam takie zachowanie, bo jednak jest to nie fair wobec innych i raczej powinno się starać pomagać, jednak ludzka złość nie zna granic i dajemy ponieść się emocjom- a nóż uda się zrobić coś w sposób, że utrudni się innym życie.

  OdpowiedzUsuń
 21. Człowiek często zazdrości innym ze mają lepiej i probów to jakos zniszczyć.Przez msciwos pisze anonimy.Najczęściej ludzie donoszą na siebie do urzędu skarbowego.W Internecie pełno jest treści takich donosów często można sie nieźle usmiac.

  OdpowiedzUsuń
 22. Najgorsze jest kiedy człowiek nie widzi niczego złego w zemście, a nawet uważa to za godne pochwały i nieuniknione, co jest oczywiście absurdem. Dlatego najlepiej jest powstrzymać się od zemsty. Być może taka postawa sprawi, że druga strona lepiej zrozumie swój zły uczynek.

  OdpowiedzUsuń
 23. Frekwencja na wyborach prezydenckich wyniosła 49%. Utrzymuje się zdanie "Przecież nic i tak ode mnie nie zależy". Z tego przekonania wyłania się zazdrość do ludzi, którzy myśleli inaczej i podjęli jakiś trud. Przypominają się słowa "Każdy jest kowalem swojego losu". Nie można wszystkiego zrzucać na otoczenie i państwo.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się z tobą w stu procentach. Post dokladnie ukazuje polskie wady. Są one tak powszechne, że ich obecność w np. filmach, nie robi na nas specjalnego wrażenia.

   Usuń
 24. Zazdrość jest zdecydowanie zjawiskiem negatywnym. Warto jednak pamiętać, że odpowiednio przekierowana może stanowić doskonałą motywację do działania. Zamiast zazdrościć sąsiadowi nowego auta i narzekać na niesprawiedliwość losu sami zdobądźmy pieniądze naszą cieżką i uczciwą pracą.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie o tym samym pomyślałem. Jeśli widzimy człowieka, któremu się powodzi to zamiast mu zazdrościć czy nawet go obwiniać, powinniśmy porzucić wszystkie negatywne emocje i zacząć zmieniać własne życie na lepsze.

   Usuń
  2. Szkoda że zamiast pozytywnych emocji do osób którym się lepiej powodzi bardzo często występuje zazdrość. Trzeba się zastanowić skąd w ludziach taka postawa? Przecież nie przynosi ona im żadnego zysku a powoduje liczne troski u drugiego człowieka.

   Usuń
 25. Taki post skłania do przemyśleń, zastanawiamy się czy żyjemy sprawiedliwie, czy nie życzymy nikomu źle. Co prawda nie ma ludzi idealnych, lecz zawsze możemy być tę odrobinkę lepszym dla innym :)

  OdpowiedzUsuń
 26. Mściwość i zazdrość są w każdym człowieku, nawet w tym, który się takie nie wydaje. Są one wykazywane w różny sposób. Raz mogą to być złośliwe słowa, a raz, jak w zdjęciu w poście, zniszczony samochód. Jednak należy nad takimi emocjami pracować, by stać się lepszą osobą.

  OdpowiedzUsuń
 27. Niestety częściowo na nasz stosunek do innych oraz ich majątku ma wpływ lenistwo, co można zauważyć w podanym przykładzie z porysowaniem samochodu sąsiadowi, zamiast zaoszczędzenia i kupna nowego.

  OdpowiedzUsuń
 28. "Zazdrość to najczęściej sobie świadczone odszkodowanie za bezsilność wobec cudzego sukcesu." - Władysław Loranc (dziennikarz polski, działacz PZPR).
  "Zazdrościć to uznać swoją niższość." - Pliniusz Młodszy (polityk, mówca, prawnik i pisarz rzymski).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chciałabym uzupełnić Twój komentarz o kilka dodatkowych aforyzmów które znalazłam w internecie:
   "Zazdrość – nieopłacalna forma wyrażania uczuć"
   "Zazdrosny kocha więcej, ufny kocha lepiej."
   "Szczęście nie znaczy nic, jeśli inni o nim nie wiedzą, a znaczy bardzo mało, jeśli go nie zazdroszczą."

   Usuń
 29. Niedawno spotkałam się ze stwierdzeniem, że zazdrość jest jednym z objawów niewiary w samego siebie, w pełni się z tym zgadzam. Myślę że jedynym sposobem zapobiegania zazdrości jest zasłużenie na przedmiot własnych pożądań, jednak nie zawsze jest to proste.

  OdpowiedzUsuń
 30. **cyclohexylsulfamate14 maja 2015 00:32

  Bardzo dobry wpis. Tematy relacji międzyludzkich, zwłaszcza tych negatywnych, powinny być poruszane jak najczęściej. Sprowadza to do myślenia o rzeczach, nad którymi na ogół się nie zastanawiamy oraz refleksji nad własnym życiem i stosunkiem do innych ludzi. Więcej takich artykułów!

  OdpowiedzUsuń
 31. Uważam, że najgorszą cechą ludzką jest zazdrość. Nie rozumiem, jak można zazdrościć, że coś się komuś udało, że ktoś ma dobre oceny, fajne ubrania, lepszy samochód, sukcesy w pracy... Powinniśmy się przecież cieszyć z sukcesów innych, a nie wciąż zazdrościć, czy świat nie byłby wtedy lepszy? Moja babcia zawsze mówiła, żebym nigdy nikomu nie zazdrościła, bo to się kiedyś obróci przeciwko mnie - i tego się trzymam. :)

  OdpowiedzUsuń
 32. & Słoneczko16 maja 2015 04:11

  Idelanie psują słowa Henri'ego Lacordaire: "Chcesz być szczęśliwym przez chwilę? Zemścij się. Chcesz być szczesliwym zawsze? Przebacz" - Słoneczko &

  OdpowiedzUsuń
 33. Dzięki temu wpisowi zaczęłam zastanawiać się, czy kiedykolwiek mściłam się. Uśmiechnęłam się, gdy przypomniała mi się historia, którą babcia często mi opowiada. Gdy opiekowała się mną i moim rodzeństwem, usłyszała krzyki na zewnątrz. Wychyliła się zza drzi i zobaczyła mnie niosącą rowerek. Rzuciłam go na ziemię i krzyknęłam do siostry ciotecznej: "Skoro nie mogę chodzić po twoim trawniku, ty nie możesz jeździć po moim chodniku!". Już od małego człowiek mści się, zazdrości, tego nie można uniknąć, ale można zapobiec zemstom w przyszłości, wykorzeniając mściwość, ucząc się pokory.

  OdpowiedzUsuń
 34. Niestety ale wielokrotnie ludzie wolą rozwiązania siłowe. Ja byłem kilkukrotnie świadkiem takich rzeczy. Sąsiad chciał sąsiadowi otruć psa na szczęście pies przeżył.
  Ludzie są bardzo mściwi, uważam że jest to spowodowane min. brakiem aktywności fizycznej
  Ludzie chodzą zdenerwowani bo złość nagromadzona w nich nie ma ujścia

  OdpowiedzUsuń
 35. MangoPanda_&18 maja 2015 11:06

  Człowiek z natury jest mściwy i zazdrości drugiemu człowiekowi, a równie dobrze może osiągnąć to samo co on.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że pewnego dnia oduczymy się mściwości i niezdrowej zazdrości, albo przynajmniej nauczymy się dawać z nią radę. Nieustannie próbuję zapanować nad moją zawiścią. Niestety nie zawsze mi się to udaje. Człowiek powinien cieszyć się szczęściem innych ^^

   Usuń
 36. Ciekawy post ;) Ludzka zazdrość i mściwość jest nieograniczona.Dlaczego ludzie nie mogą po prostu wspólnie żyć, bez nienawiści i innych niepotrzebnych emocji? Post skłania do zastanowienia się nad naszym życiem.Sądzę, że warto go przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 37. Zazdrość to uczucie w każdym człowieku. Zazdrość jest potrzebna, oczywiście jeśli jest to w że tak to ujmę "nomalnym" stopniu. Ale nie jeśli prowadzi to do zachowań np co były w opisanym poście. Jeden chce być lepszy od drugiego, ludzie często nie potrafią cieszyć się szczęściem innych osób. Post świetny, można się nad nim zastanowić i przemyśleć swoje zachowanie

  OdpowiedzUsuń
 38. Zazdrość jest okropną cechą ludzką. Nie rozumiem jak można zazdrościć komuś sukcesów. Powinniśmy czerpać od takich ludzi motywację do pracy i działania.

  OdpowiedzUsuń
 39. Myślę, że zawiść trwa w Polakach od zawsze, sięgając pamięcią podziału Polski na trzy części, zaborów, aż po podział polityczny - Polacy w krew mają wpisane doszukiwanie się drugiego dna, ochronę swojego (często bezkrytycznie) i nieokiełznane uczucie, że w imię wyznaczonych wartości wszystko im wolno. Jedno jest pewne - jak rzeczywiście powiedział Mahatma Ghandi, oko za oko uczyni cały świat ślepym. W tym przypadku dobrze byłoby pójść w ślady Chrystusa i przerwać ten ciągnący się od pokoleń łańcuch braterskiej nienawiści, który na pewno prędzej czy później wyprowadzi cały nasz naród na manowce.

  OdpowiedzUsuń
 40. Polacy od zawsze przywracają wątek II wojny światowej. Znam wiele osób, które nienawidzą Niemców i ich narodu. Pomimo tego, że było to dawno, oni nadal czują się urażeni przez nich. Ja jestem jednak zdania, że należy wszystko wybaczać.

  OdpowiedzUsuń