31 marca 2014

Przeczytane, przemyślane, skomentowane


                    
                     Prima Aprilis


                          
W zabawie ujawniamy, jakimi jesteśmy ludźmi.
(Owidiusz)
                                                        
Co ma wspólnego ryba z Prima Aprilis? Pewnie myślicie, że nic, a jednak! Tradycja żartów 1 kwietnia jest bardzo stara. Początki jej historii giną w mroku dziejów. W źródłach z XVI wieku coraz częściej spotykamy się z określeniem Poisson d'Avril, czyli kwietniowa ryba. Jest to jeden z najciekawszych elementów tradycji francuskiej, która objęła nawet kraje zamorskie. Istnieje wiele teorii dotyczących źródła tego zwyczaju.  Jedna z nich odwołuje się do  symbolicznego sensu ryby w kulturze chrześcijańskiej, głównie w okresie postu wielkanocnego. W tym czasie ryby stają się głównymi składnikami pożywienia. 1 kwietnia wielokrotnie przypadał na koniec postu i wręczanie ryb innym uznawano za żart. Część uczonych uważa, że źródłem tej tradycji jest zbieżność daty 1 kwietnia z  Rybami  - znakiem zodiaku. Co więcej, w tym czasie dużo gatunków ryb przystępuje do tarła, co oznacza zakaz połowu. W takim razie ludzie dawali sobie "oszukaną" rybę,  ponieważ prawdziwej nie można było zdobyć. Wtedy rybę wykonywano z papieru.
Z upływem lat obyczaj zmieniał charakter. Pod koniec XIX wieku w tym dniu składano sobie życzenia. Jednym ze sposobów składania życzeń stała się pocztówka. W XX wieku we Francji drukowano ich miliony, dlatego też XX stulecie nazwano złotym wiekiem pocztówek papierokwietniowych. Kartki były przede wszystkim kolorowe, często malowane własnoręcznie, niekiedy pozłacane, z dużą ilością elementów ozdobnych takich jak brokat czy wstążeczki. Widokówki były znakiem miłości i przyjaźni. Możemy porównać ten sposób obdarowywania się do Walentynek.     
Tradycję kontynuuje się do dziś, ale na o wiele mniejszą skalę, a kartki nie są tak zachwycające i bardzo trudno je kupić. Mimo że kartki były nadzwyczaj popularne, to dzisiaj oryginalne egzemplarze są rzadkością w muzeach, poza Francją. Nie oznacza to, że ich nie ma. Rzecz jasna są, pochowane w albumach. Wyłącznie do wglądu dla przyjaciół. Posiadacze tych małych arcydzieł nie śpieszą się z ich porzuceniem. Największy zbiór kartek pocztowych o tej tematyce mieści się w muzeum w Dippe we Francji. Kto do Francji się nie wybiera, może obejrzeć kilka w moim poście. 
Obecnie we Francji dzieci wycinają papierowe ryby i przyczepiają je ukradkiem na plecach znajomych i bliskich. Gdy dane osoby odkryją żart, dzieci krzyczą: ”Poisson d`avril!” (Prima aprilis!).  Ludzie  w tym dniu wprowadzają się w błąd. 1 kwietnia - podobnie jak w Polsce – można też usłyszeć błędne informacje w mediach.

Bawmy się więc 1 kwietnia, pamiętając, aby nikomu nie sprawić przykrości i nikogo nie skrzywdzić. Dobry żart  świadczy przecież o nas – twierdził Owidiusz.
Iza    

Grafika:
https://1.bp.blogspot.com/-Rwc2nzxCk0c/Vv5TEvXubOI/AAAAAAACI14/ivcrHbDrrX4G_-SoQfavWWoTqWMYC_zFA/s1600/Cute%2BVintage%2BApril%2BFools%2527%2BDay%2BPostcard%2B2.jpg
http://www.multicollection.fr/IMG/jpg/carte-poisson-avril-amour.jpg
http://3.bp.blogspot.com/-AHKCbGR9rWI/TZUC3-ovxTI/AAAAAAAAAKw/kuypIXpKXe0/s1600/Nowy+obraz+%25281%2529.bmp
https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/600x315/33/57
/0b/33570bbc2d0e9550b15a9b58bf11e994.jpg

37 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawy post Iza.Zanim przeczytałem twój post moja wiedza na temat tego wyjątkowego dnia była bardzo znikoma i dopiero po przeczytaniu twojej pracy dowiedziałem się skąd się wzięło to "święto żartów".

  OdpowiedzUsuń
 2. Cieszę się Mateusz, że mogłam Ci w pewnien sposób pomóc :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Szkoda, że w Polsce to święto nie odbywa się na taką skalę jak we Francji. Myślę, że ciekawym pomysłem byłoby przyklejanie na plecy Polaków papierowych symboli, charakterystycznych dla naszego kraju. Może np. wąsy ;D Ciekawy post Iza :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Kiedy zaczęłam czytać ten post, myślałam, że to żart.. bo w końcu co robienie psikusów może mieć wspólnego z rybą? A jednak, po przeczytaniu przekonałam się, że się myliłam:) Fajnie dowiedzieć się tylu ciekawych rzeczy na temat tradycji Prima Aprilis.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też tak na początku myślałem :D

   Usuń
 5. Ryba i 1 kwietnia- do tej pory nie połączyłabym tego w całość, a tu proszę :) ciekawy post, a poza tym kocham Francję !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja uwielbiam francuskie kino i muzykę.:)

   Usuń
 6. Nie miałam pojęcia, skąd pochodzi ten zwyczaj, Teraz już wiem i mogę podzielić się tą ciekawostką ze znajomymi :)

  OdpowiedzUsuń
 7. ๓คlเภ๏ฬค131 kwietnia 2014 10:24

  Świetny post :) szczerze mówiąc, to nigdy się nie zastanawiałam skąd w ogóle pochodzi to święto, a przez Twój post będę mądrzejsza :D :D :D

  OdpowiedzUsuń
 8. Też nie znałam do tej pory genezy Prima Aprilis. Ja dziś zażartowałam z koleżanki i powiedziałam jej, że pójdę z nią na rolki. Mam nadzieję, że zbytnio jej nie skrzywdziłam. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie wiedziałam, że Prima Aprilis ma tak wiele wspólnego z rybą. Tak naprawdę, nigdy nie zastanawiałam się nad tym, skąd pochodzi ta tradycja i nie przypuszczałam, że jej historia jest tak ciekawa. Ciekawostką jest również to, jakie są odpowiedniki nazwy "Prima Aprilis" w innych krajach, otóż w krajach anglojęzycznych, ten dzień nazywany jest "Dniem głupców" , w krajach germańskojęzycznych mówi się na niego po prostu "Dzień pierwszego kwietnia" , we Francji jest to "Dzień kwietniowej ryby" , w Szkocji - "Polowanie na głupca" , na Litwie "Dzień kłamcy" , a w Rosji "Dzień śmiechu".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzień kłamcy to dobra nazwa tego, co się 1 kwietnia dzieje. Nie każdemu nabranemu jest do śmiechu.

   Usuń
  2. Trzeba mieć też trochę dystansu do siebie :)

   Usuń
 10. Nigdy bym nie pomyślała, że to święto ma coś wspólnego z rybami. Nam bardziej kojarzy się to z falą żartów na portalach społecznościowych czy żartami między znajomymi, zamiast dawaniem ryb. Świetny post i zdjęcia pocztówek :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No właśnie. Ryba? Kto by pomyślał...

   Usuń
  2. Dzisiaj pełno nowych związków czy też testów ciążowych na portalach społecznościowych.:D

   Usuń
 11. Adam Małysz dla żartu cały dzień jeździł taksówką, słyszeliście?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O niczym innym w telewizji nie mówią. Też mi sensacja. Niech taksówkarze skaczą na nartach, to dopiero byłoby śmieszne!

   Usuń
 12. Jedno z końcowych zdań mówi o tym aby pamiętać, żeby nikomu nie sprawić przykrości. Pamiętajmy o tym :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Piotrek Żyła chyba cały czas ma Prima Aprilis.;P

  OdpowiedzUsuń
 14. Z której klasy jesteś Iza?;)

  OdpowiedzUsuń
 15. Jest to niewątpliwie interesujący post. Tak na prawdę dopiero dzięki temu tekstowi dowiedziałam się czym tak na prawdę jest Prima Aprilis i skąd pochodzi. Nigdy też nie przypuszczałabym, że Prima Aprilis może mieć jakikolwiek związek z rybą. Ten wątek bardzo mnie zaciekawił, ponieważ myślałam, że Prima Aprilis to po prostu dzień robienia sobie nawzajem żartów i psikusów, a nigdy nie powiązałabym tego z rybą. :) Dziękuje, że w pewien sposób poszerzyłaś moją wiedzę. Jednak warto jest zatem czytać naszego szkolnego bloga, bo można dowiedzieć się rzeczy o których nigdy nie mieliśmy pojęcia. :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Wiem (na pewno!), że jeden z naszych kolegów odchodzi do doktorek, a dwóch kolegów z matfizu przychodzi do nas. Super! Jeden chłopak na górkę!

  OdpowiedzUsuń
 17. Wodorowęglan amonu2 kwietnia 2014 08:15

  Nigdy nie zastanawiałam się nad tym skąd pochodzi ten zwyczaj. Po prostu było wiadome, że w tym dniu należy spodziewać się wszystkiego :) A tu takie ciekawe informacje, nigdy bym nie pomyślała, że ten zwyczaj ma coś wspólnego z rybą.

  OdpowiedzUsuń
 18. Każdy post zaskakuje mnie czymś (oczywiście) pozytywnym. Nie sądziłam, że mój znak zodiaku ma tyle wspólnego z Prima Aprilis!
  W Polsce to święto powoli zanika, w przeciwieństwie do innych krajów.
  Ciekawy post ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To również mój znak zodiaku! Myślę, że w Polsce to święto nie zanika lub przynajmniej ja tego nie zauważyłam. Tak dobrze kogoś zabrać :)

   Usuń
 19. Podziwiam, Izo, Twoje zainteresowanie tym dniem. Wpis jest naprawdę interesujący, a fakty dotyczące Pierwszego Kwietnia zaskakujące.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystkie święta mają jakąś ciekawą historię, wystarczy poświęcić troszkę czasu i na wszystko zacznemy patrzeć inaczej ;)

   Usuń
 20. Bardzo interesujący post! ;)
  Nie spodziewałam się takiej historii tego dnia ^^

  OdpowiedzUsuń
 21. Post świetnie się czyta, napisany jest lekkim piórem. Iza, miałaś ciekawy pomysł na artykuł.
  W Polsce też moglibyśmy się bardziej postarać i "huczniej" obchodzić to święto. :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Mnie się bardzo podoba obchodzenie 1 kwietnia! Jest to taki zabawny dzień! :D

  OdpowiedzUsuń
 23. fenoloftaleina6 kwietnia 2014 04:48

  Szczerze mówiąc nie przepadam za tym dniem. Kilkakrotnie zostałam już wprowadzona w błąd przez co zaszło niepotrzebne zamieszanie. Pozdrawiam jednak autorkę, która doskonale przygotowała post! :)

  OdpowiedzUsuń
 24. Ja również obchodzę 1 kwietnia, po pierwsze dla zabawy ze znajomymi a po drugie przez święto mojej babci.

  OdpowiedzUsuń
 25. We Francji papierowe rybki przyczepia sie takze przypadkowym ludziom na ulicach. Myśle, ze to fajna sprawa i duzo lepsza zabawa, jak w Polsce. Nie ktore takie zarciki koncza sie przeciez w szpitalach i często kosztuja wiele nerwow ..

  OdpowiedzUsuń
 26. Nie przyszło mi nawet do głowy, ze geneza tego święta jest tak zaskakująca! Z pewnością mała grupa ludzi zastanawiała się nad tym. Dla większości ważne jest, że można pożartować z innych i odkryć swoją kreatywną stronę.

  OdpowiedzUsuń