12 listopada 2013

Przeczytane, przemyślane, skomentowane

   
          O modzie romantycznej
Romantyzm
nawet w stroju
był kultem osoby.
(Andrzej Banach)


Romantyzm odcisnął swe piętno we wszystkich dziedzinach życia. Również w modzie, o czym się można  przekonać, czytając fragmenty utworów literackich. Juliusz Słowacki w liście do matki pisze: (…) miałem białe szarawarki, kamizelkę białą kaszmirową, w ogromne różnokolorowe kwiaty, tak jak dawne suknie damskie, i kołnierz  od koszuli odłożony – do tego (…) laseczkę z pozłacaną główką  i glansowane rękawiczki (…) Werter, bohater powieści epistolarnej Goethego w chwili samobójczej śmierci  miał na sobie błękitny frak i żółtą kamizelkę.

W modzie wyrażał się indywidualizm, tak typowy dla epoki, a więc krawiec ze swoją pomysłowością miał pole do popisu. Na modę romantyczną wpłynął też gotycyzm. Cechą wspólną gotyckiego i romantycznego stroju była wyrafinowana i precyzyjna elegancja, dandysowaty wdzięk, a w kostiumie męskim (…) jego kobiecość – pisze Andrzej Banach.
Jak powinien wyglądać elegancki mężczyzna lat trzydziestych XIX wieku? Powinien nosić frak lub surdut. Piersi wypukłe i wywatowane, cienka i ściśnięta talia, frak kloszowy, zbliżony do krynoliny, nogi w obcisłych spodniach. (…) poza wyszukanej, nie męskiej, lecz kobiecej  elegancji –znowu Andrzej Banach. Przeciętny natomiast romantyczny ubiór mężczyzny to niebieski frak, żółta kamizelka, nankinowe spodnie, czyli wzorowany na ubraniu Wertera w chwili jego śmierci. Ważnym elementem gotyckiego stroju był tzw. mi -parti, czyli asymetria barwy i formy kroju w ubiorach giermków i rycerzy (połowa stroju szkarłatna, a druga połowa czarna; połowa w pasy, połowa w kratę). Ta tendencja wróciła w okresie romantyzmu, noszono więc, choć rzadko, spodnie w dwu kolorach: część niebieska, a część szarobrązowa. Albo męskie spodnie były w pasy i w kratę. Andrzej Banach pisze również, że pod wpływem gotyku były: kołnierze tak przesadnie wysunięte i złączone z ramionami w linii, że tworzyły gotyckie mahoitre`y (spiczaste przedłużenie rękawów poza linię barku), płaszcze średniowieczne wyszczuplające, długie kaptury i buty spiczaste, stożkowe cylindry, długie poły fraka ostro ścięte w dół.
Wyrazem romantycznej ekspresji była też nowa fryzura. Ważnym jej elementem u elegantów  był tupet, czyli  wysoko spiętrzony na czubku głowy lok, który był przedłużeniem linii pionowej ciała, a przy odkrytej głowie zastępował stożkowaty cylinder. Na przekór wygolonym filistrom romantycy zaczęli nosić brody (często rozwichrzone) oraz ogromne wąsy, bywali z tego powodu wygwizdywani na ulicach. Poza tym palili tytoń: cygara i fajki. Cygar próbowały też kobiety. Modna kobieta również czerpała inspiracje z gotyku – twierdzi Andrzej Banach. Górna część jednolitej sukni była lekka, zwykle z dekoltem, a więc bez kołnierzyka, a gładko obcisły stanik pokazywać miał małe i zgrabne piersi. Spadające, wąskie ramiona, wąskie raczej rękawy, a od bioder obfite fałdy spódniczki. Z kolei „Dziennik Mód Paryskich” z roku 1845 tak opisuje strój modnej kobiety: Staniki przedłużone na kształt kurtki, spod których wychodzą spódnice, suknie takie nazywają się kasztelankami; stanik bywa gładki i mało wycięty około szyi, obciśnięty wokoło biustu, zgrabnie spada aż na biodra w uroczym zaokrągleniu, są to prawdziwe gorseciki dawnych pań zamkowych w średnich wiekach.

A fryzury kobiet? Obowiązywała fryzura druidyczna czy inna, ale niespokojna i zawikłana, pełna niespodzianek i tajemnic: wysoko podniesionych, to znowu (…) rozpuszczonych loków, ale zawsze niepowtarzalna i osobista – Andrzej Banach. Kapelusze – oczywiście – również romantyczne. Całe budowle zamkowe ze słomki, aksamitu, gazy i koronek, pełne gotyckich załamań, ze wstążkami, rajskimi ptakami, z marabutami i strusimi piórami. Najczęściej jednak z ogromnym bukietem wiejskich najrozmaitszych kwiatów. Stroje romantyczne uwzględniały też egzotykę, wynikającą z mody na Wschód (orientalizmu). Pomysły czerpano również ze wsi, ponieważ ważnym elementem epoki była ludowość. Nie noszono za wiele biżuterii, ponieważ romantyzm był stylem młodości, a młodość nie potrzebuje ozdób. „Krakus”  w 1822 roku zachwalał romantyczny strój wiosenny: Najmodniejsza sukienka, biała, muślinowa, ma stanik zupełnie w kształcie koszyczka, przerabiany atłasem turkusowym bardzo gustownie, u dołu puklasty garniturek w bukiety z niezapominajków, na głowie świetnieją także niezapominajki, ale razem z perłami(…).

Oto kilka uwag o wyglądzie romantycznych pań i panów. Oczywiście, post nie wyczerpuje zagadnienia , jest jedynie zachętą do  ewentualnego jego zgłębienia. 

Pasjonatka 

Grafika:
https://i.ytimg.com/vi/qx8SL2viCKk/hqdefault.jpg
http://4.bp.blogspot.com/-KUVEDrsQl4A/VHIc-xTryZI/AAAAAAAAFmw/si0Vd9CZPz0/s1600/mm40.png
http://polacywewloszech.com/wp-content/uploads/2015/10/Chopin-Sand-portret.jpg

49 komentarzy:

 1. Jak dobrze, że żyję teraz, w XXI w. i mogę nosić spodnie. Wątpię też, że Słowacki czy inny romantyczny fanatyk mody spodobałby mi się. Myślę, że zbytnie dbanie o wizerunek nie jest męskie. Jeszcze te kwieciste kamizelki! Ach, Ci zniewieściali romantycy!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zadziwiające, że dana epoka oddziałuje na wszystkie dziedziny życia...
   Podoba mi się opis damskich fryzur, które były modne w czasie romantyzmu. Jednak nie zazdroszczę paniom, których włosy (jak doczytałam) godzinami układano w malutkie loczki.:)

   Usuń
  2. Doris, a co sądzisz o mężczyznach noszących powyciągane podkoszulki, spadające spodnie z obniżonym krokiem, rozwiązane, kłapiące adidasy i obowiązkowo czapkę na głowie nawet przy stole. Myślę, że dbanie o wizerunek jest bardzo męskie!

   Usuń
  3. Leno, z pewnością nie spodobałby mi się chłopak wyglądający jak ten z Twojego opisu. Nie lubię tzw. full cap'ów, dresów i adidasów w wywalonym "językiem". Myślę jednak, że taki ubiór też jest oznaką dbania o wizerunek. Wg chłopców noszących takie ubrania tak właśnie powinni wyglądać i taki styl im się podoba. Pisząc, że "dbanie o wizerunek nie jest męskie", miałam na myśli fashionistów ubierających się w obcisłe sweterki, T-shirty odkrywające pół klaty, etc.

   Usuń
 2. Z uwagi na nietypową modę, nazwałbym Słowackiego "Michaelem Jacksonem romantyzmu". Dlaczego? Wystarczy popatrzeć na ubiór tych panów. Biała kamizelka, gładkie rękawiczki i białe spodnie (szarawarki). Biały garnitur rodem ze "Smooth criminal", słynna rękawiczka z "Billie Jean"
  i romantyczny bunt niczym ten z utworu "Bad". Czy wnioski nie nasuwają się same? Być może nie tylko Słowacki inspirował się G.G.Byronem ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Muszę przyznać Humanistko,że wybrałaś dość ciekawy temat na post.Ciekawe na ile użyteczne i praktyczne były te stroje.Zastanawia mnie jeszcze to,jak ja bym wyglądał w tego typu ubiorze...

  OdpowiedzUsuń
 4. Patrząc wstecz na modę romantyczną mogę śmiało stwierdzic, że odnalazłabym się tam. Jak widac krawiec czy krawcowa miałaby wzięcie i pełne pole do popisu w przeciwieństwie do czasów teraźniejszych gdy wystarczy kupic ubrania z sieciówek, skompletowac je wzorując sie na jakims modowym katalogu. Dziś mamy podane wszystko na tacy, choc nie twierdzę, że nie doceniane są dzisiaj własne pomysły. Jednakże, bardzo często jesli nie ma sie dzisaj bluzki z metką Mark&Spencer czy H&M za 100 zł, już nie jesteś taki "fajny" jak reszta. w Outletach czesto mozna znalezc "cudeńko", za niską kwotę, której nie spotka sie w żadnej z sieciówek, gdzie wszystko jest wykonywane na jedno kopyto. Także zazdroszczę osobom ze zdolnosciami krawieckimi i z fantazją, którzy urodzili sie w epoce romantyzmu. Wszystkie te opisy zawarte w tym wpisie tylko dosadniej pokazują, jaka dbałoscią o poszczególne elementy stroju chrakteryzowali sie ówcześni ludzie. Wiem, że na takie 'luksusy" nie mogli sobie pozwolic ludzie z niższych warstw społecznych, to jednak podejrzewam, że krawcy nosili sie dobrze:) świetny artykuł :)

  OdpowiedzUsuń
 5. popieram Twój punkt widzenia:) Jak tak myślę, to ile można było pofantazjowac z tymi sukniami, wyszyciami w unraniach kobiecych, awwww :P

  OdpowiedzUsuń
 6. Zwróćmy uwagę na ideał kobiecej sylwetki- pełne kształty. Wróćmy do tego wzorca!!

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo ciekawy post. W epoce romantyzmu, kobiety były mistrzyniami w haftowaniu, wyszywaniu, dzierganiu. Ozdabiały tą sztuką zarówno swoją garderobę (mankiety, kołnierze, pończochy, podwiązki, torebki), jak i pozostałej rodziny. Cały dom zyskiwał na ich umiejętnościach; wystarczy wspomnieć o pięknych, niepowtarzalnych poduszkach, serwetach czy narzutach na łóżka.

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo ciekawe jest to, jak style, w których ubierali się ludzie zmieniały się na przełomie wieków. Ubrania w romantyzmie wyrażały osobowość każdego człowieka. Ludzie manifestowali dzięki nim swoje poglądy i racje. W epoce romantycznej wyznacznikiem trendów w modzie męskiej był G. Byron oraz J.W. Goethe.

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo ciekawe jest to że w romantyzmie strój stał się wyrazem osobowości i indywidualności. Panie by mieć odpowiednią fryzurę godzinami siedziały u fryzjera, który układał je w malutkie loczki. Całość upinano w wysoki węzeł na czubku głowy, w który dla „efektu” wpinano kokardę, grzebień, ozdobną spinkę lub inny przedmiot, przykuwający uwagę (perły, kwiaty, diademy zwisające na czoło, a nawet ogromne pawie pióra). Podobnie jak u kobiet, mężczyźni przykładali także dużą wagę do wyglądu swoich głów. Szczególną czcią traktowali fryzury, bojąc się łysienia. Popularne były także bokobrody, które przykuwały uwagę wystając z wysokiego, wywiniętego kołnierza koszuli.

  OdpowiedzUsuń
 10. Mężczyźni w epoce romantyzmu przesadnie dbali o swój strój i wygląd. Agnieszka Świst-Kamińska dzieli się jedną z obserwacji w wywiadzie z Andrzejem Grabarczukiem, iż "Dzisiejszy mężczyzna przypomina dandysa z epoki romantyzmu."

  OdpowiedzUsuń
 11. #LadyAlarice4 maja 2015 01:26

  Strój zawsze był wyrazem osobowości człowieka. Ubiór w każdej epoce miał za zadanie manifestować jej poglądy.
  Warto się zastanowić, co symbolizuje nasz współczesny strój.

  OdpowiedzUsuń
 12. Cieszę się, że nie muszę żyć w epoce romantyzmu i mogę nosić spodnie. Myślę, że strojem manifestuje się swoją osobowość i dla romantyków pełnych buntu przeciwko starym klasykom ubiór stanowił swego rodzaju manifestacje.

  OdpowiedzUsuń
 13. Najpopularniejszym nakryciem głowy był cylinder z czarnego jedwabiu, czyli rodzaj wysokiego, sztywnego kapelusza z główką w kształcie walca i wąskim rondem.
  Pierwszy cylinder został wyprodukowany w 1797 roku przez Johna Hetheringtona. Czarny, ozdobiony klejnotami i piórami szybko stał się modny głównie w Hiszpanii zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet. Kapelusze te stały się jednak bardziej popularne w Europie dopiero po 1820 roku.
  Stelaże cylindrów najczęściej pokrywane były atłasem lub (szczyt elegancji) skórą bobra i foki, rzadziej jedwabiem, aksamitem i filcem. Najczęściej w kolorze czarnym, jednak w drugiej połowie XIX wieku noszono również kolorowe cylindry. Istniały również cylindry dla dzieci, robione ze słomki.

  OdpowiedzUsuń
 14. Dla mężczyzn frak stał się ubiorem uniwersalnym. Noszono go zarówno na co dzień, jak i na wyjątkowe okazje. Fraki szyto z ciemnych tkanin.
  Jedynym barwnym akcentem stroju była wystająca spod fraku kamizelka. Spodnie noszono obcisłe, u góry naciągnięte przez szelki, a u dołu przez „strzemiona” ze specjalnej taśmy. Do takiego stroju rasowy elegant wybierał rękawiczki w odcieniu kremowym lub żółte.

  OdpowiedzUsuń
 15. Bardzo ciekawy post! Wiele informacji i ciekawostek w nim zawartym mnie zaskoczyło. Na modę w dobie romantyzmu bezpośrednio wpływały poglądy epoki, ale strój musiał być także dostosowany do życia codziennego.

  OdpowiedzUsuń
 16. W jednym z internetowych artykułów przeczytałam iż rewolucje przeszly stroje pań domu ,które z niezbyt wygodnych zmieniły się w praktyczne i dobrze skrojone. Pozostając modne kobiety mogły prowadzić dom ,a ich ruchu nie krępował strój.

  OdpowiedzUsuń
 17. #tanczacazgwiazdami6 maja 2015 01:28

  Mężczyzna wiele uwagi poświęcał sztuce wiązania krawata, który w latach dwudziestych zastąpił wiązaną wokół szyi
  chustkę. W zależności od okoliczności układał go na różne sposoby. Niekiedy krawat zastępował wstążką z czarnej mory.
  Układanie krawata mogło stanowić nie lada
  wyzwanie. W 1829 roku pojawiły się
  więc, znacznie mniej eleganckie, za to
  wygodniejsze, od razu wiązane krawaty,
  które wystarczyło tylko przypiąć do koszuli.
  Światowy mężczyzna był elegancki w każdych okolicznościach, także w domu. Do porannego szlafroka w kolorowe, często egzotyczne wzory nosił kaszmirowe lub jedwabne spodnie, fantazyjne obuwie przypominające orientalne trzewiki i fez – turecką czapeczkę w kształcie ściętego stożka z czerwonego filcu, z czarnym chwastem na denku.

  OdpowiedzUsuń
 18. W utworze Adama Mickiewicza "Pan Tadeusz" przedstawiony jest wygląd i strój damski oraz męski. Przedstawie te fragmenty.

  Strój męski ( włoski )
  „Wiwat Hrabia!” On wjeżdżał na folwark Maciejów,
  Sam zbrojny, za nim zbrojnych dziesięciu dżokejów.
  Hrabia siedział na dzielnym koniu, w czarnym stroju;
  Na sukni orzechowy płaszcz włoskiego kroju,
  Szeroki, bez rękawów, jak wielka opona,
  Spięty klamrą u szyi, spadał przez ramiona;
  Kapelusz miał okrągły z piórem, w ręku szpadę,
  Okręcił się i szpadą powitał gromadę.”
  (Pan Tadeusz, ks. VII, opis Hrabi)

  Strój damski
  „Stanąwszy nad strumieniem, rzuciła na trawnik
  Z ramion swój szal powiewny, czerwony jak krwawnik,
  (…)
  W szmaragdzie bujnych traw, na krwawnikowym szalu,
  W sukni długiej, jak gdyby w powłoce koralu,
  Od której odbijał się włos z jednego końca,
  Z drugiego czarny trzewik; po bokach błyszcząca
  Śnieżną pończoszką, chustką, białością rąk, lica,
  Wydawała się z dala jak pstra gąsienica,
  Gdy wpełźnie na zielony liść klonu.”
  (Pan Tadeusz, ks. III, opis Telimeny)

  OdpowiedzUsuń
 19. Uważam, że moda epoki romantyzmu jest bardzo fascynująca. Ważną kwestią jest to, że moda damska przeważnie wywodziła się z Francji, męska natomiast wywodziła się z danego kraju. Moda odzwierciedlała postęp techniczny w przemyśle włókienniczym i odzieżowym, przyspieszony obieg informacji i demokratyzację mody.

  OdpowiedzUsuń
 20. Kobiety w epoce romantyzmu nosiły zarówno włosy długie, upinane na czubku głowy i opadające w swobodnych lokach na czoło i policzki, jak też włosy ścięte krótko, na wzór fryzur męskich. Jednak fryzury elegantek szybko odeszły od antykizującej naturalności na rzecz misternie układanych koafiur ze spiętrzonych loków. Około roku 1830 doszło do powstania zupełnie nowego wzorca sylwetki kobiecej, a to pociągnęło za sobą zmiany w fryzurze. Składała się ona teraz jakby z kilku oddzielnych części – wysokiego koka, upiętego warkocza i sztywnych loków zebranych w pęki po obu stronach twarzy. Lata 50 -te i 60 -te XIX wieku to czas, gdy króluje niepodzielnie brunetka. W okresie tym włosy były czesane z przedziałkiem i opadały w lokach na szyję. W latach 70 XIX stulecia uczesanie stawało się coraz bardziej czasochłonne: fryzowana grzywka nad czołem, drobne loczki na skroniach, węzeł na czubku głowy i jeszcze miękkie loki opadające na kark.

  OdpowiedzUsuń
 21. Moda zbiegiem lat bardzo się zmieniła tak jak postrzeganie kobiecej sylwetki. Kiedyś kobieta zakrywała prawie całe swoje ciało , a w czasach współczesnych dziewczyny ubierają się bardzo skąpo ,natomiast panowie nie spędzają już tyle czasu na przygotowanie się do wyjścia na co dzień.

  OdpowiedzUsuń
 22. Zaciekawiła mnie moda okresu romantyzmu, można w niej dostrzec wiele piękna i subtelności. Kobiecość była podkreślona w każdym calu,natomiast w dzisiejszej dobie czasu nie każdy przywiązuje do tego tak ogromna wagę i często można zauważyć np. dziewczynę w męskiej bluzie. Wiek XX i XXI to moda ciągle zmienna, jednak najczęściej sprowadzająca się do bycia jak najszczuplejszą. Ideałem jest sylwetka modelki: wysoki wzrost i szczupłe kształty. Projektanci mody prześcigają się w co nowych i lepszych kolekcjach łącząc klasykę, barwne lata oraz wszystkie długości. Wielokrotnie czynnikiem wpływającym na to, co nosi się w danym sezonie jest kultura. Często poprzez ubiór człowiek wyraża samego siebie.

  OdpowiedzUsuń
 23. Po przeczytaniu postu i opisów strojów, przez myśl przeszła mi wizja ekranizacji powieści Jane Austen "Duma i uprzedzenie". Kobiety, które możemy zobaczyć na ekranie, również nosiły piękne i delikatne suknie, które zafascynują niejedną "romantyczkę". Były one zarazem eleganckie i wyrafinowane, a także niesamowicie dziewczęce.
  Bardzo podoba mi się moda tamtych czasów i czasami zastanawiam się, co by było gdyby w XXI w. zarówno kobiety, jak i mężczyźni ubierali się tak samo :)

  OdpowiedzUsuń
 24. Można powiedzieć, że moda romantyczna była wręcz zabawna,ale też i oryginalna. Stroje kobiety były eleganckie i wtedy kobieta wyglądała jak pani. Gdy byłam małą dziewczynką zawsze marzyłam, żeby założyć taką suknię.

  OdpowiedzUsuń
 25. Bardzo zmieniła się moda od czasów romantyzmu. Nie wiedziałem, że mężczyźni nosili takie śmieszne stroje. Cieszę się, że w dzisiejszych czasach nie panuje taki styl ubierania się. Jestem tego zdania, że mężczyzna powinien wyglądać jak mężczyzna.

  OdpowiedzUsuń
 26. "Romantyzm był stylem młodości, a młodość nie potrzebuje ozdób." Zaintrygował mnie indywidualizm tej epoki. Uważam, że każdy powinien się ubierać tak, aby podobać się sobie, a dopiero w drugiej kolejności innym. Ja na przykład lubię stroje eleganckie i wyjątkowe, jednym słowem: stroje romantyczne :)

  OdpowiedzUsuń
 27. Zawsze marzyłam aby ubrać się w tak elegancką suknię, ponieważ podkreślała kobiece kształty i zapewne kobieta czuła się w niej dostojnie. Zawsze tak ubranych ludzi mogłam spotkać w bajkach oraz w filmach. Sądzę, ze kobiety ubierały się tak aby przyciągnąć większą uwagę mężczyzn.Zastanawiam się jakby nasi rówieśnicy zareagowali na to, że wróciła by do nas taka moda.

  OdpowiedzUsuń
 28. Moda zawsze byla intrygująca. XIX wiek to z pewnością wyrafinowane stroje i piekne fryzury zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Słyszałam o tematycznych balach, na których obowiązują stroje między innymi z romantyzmu. Chętnie wybrałabym się na taką zabawę!

  OdpowiedzUsuń
 29. Im dłużej zgłębiam idee romantyzmu, tym bliższy wydaje się on mojemu sercu, zaś moda i sama jej indywidualność bardzo przywodzi na myśl dzisiejszych hipsterów, którzy prześcigają się w zaskakiwaniu strojem, poglądami, wyglądem. Może to wspołcześni romantycy?

  OdpowiedzUsuń
 30. Zawsze fascynowala i ciekawila mnie moda romantyczna.Ciekawy post :)

  OdpowiedzUsuń
 31. Moda była ,jest i będzie czymś co odgrywa ważną rolę .Nasz strój jest nasza wizytówką .XIX wiek to piękny okres, zarówno fryzury jak i cudowne,długie suknie robiły ogromne wrażenie.

  OdpowiedzUsuń
 32. Bardzo podoba mi się moda XIX wieku. Czytając post przeglądałam też zdjęcia kobiet z tamtego okresu. Suknie były przepiękne, ale zapewne kobietom ciężko było w upalne dni nosić takie stroje.

  OdpowiedzUsuń
 33. Nie tylko w romantyzmie ludzie zaskakiwali swoim wyglądem. Teraz również możemy zaobserwować bardzo dziwne stroje. Są one najczęściej noszone przez modelki, ale także przez celebrytów, którzy chcą zwrócić na siebie uwagę.

  OdpowiedzUsuń
 34. Moda romantyzmu była bardzo elegancka i intrygująca. Szczególnie przypadły mi do gustu stroje kobiet, zwłaszcza że moda odznaczała się indywidualizmem. Na pewno krawcy dużo na tym zyskali.

  OdpowiedzUsuń
 35. Ubrania w romantyzmie wyrażały osobowość człowieka, ale również podkreślały urodę.Kobiety romantyzmu charakteryzowała przede wszystkim eteryczność. Były muzami artystów.

  OdpowiedzUsuń
 36. W romantyzmie strój stał się środkiem wyrazu własnej osobowości. Ludzie poprzez ubranie starali się manifestować swe poglądy.Moda w romantyzmie była elegancka i szykowna.

  OdpowiedzUsuń
 37. Moda romantyczna była bardzo szykowna i fascynująca. Czasy jednak się zmieniają i nieprawdopodobne byłoby zobaczyć mężczyznę w surducie czy kobietę w ciężkiej, długiej sukni. Teraz moda stawia bardziej na wygodę. :)

  OdpowiedzUsuń
 38. Ten post to świetne dopełnienie do lekcji. Cieszę się, że zdecydowałaś się na taką tematykę. Romantycy przez strój pokazywali swoją wyjątkowość, tego brakuje mi w dzisiejszym świecie.

  OdpowiedzUsuń
 39. Zawsze ciekawiła mnie moda w stylu romantycznym. Z biegiem czasu ten styl zaniknął, chociaż uważam, że fajnie byłoby gdyby kobiety mogły nosić takie piękne suknie, a mężczyźni, jak na romantyków przystało, godnie prezentowali się w eleganckich surdutach. :D

  OdpowiedzUsuń
 40. Przyznam, że chciałabym się zamienić ubiorem i fryzurą z kobietami żyjącymi w romantyzmie, ale tylko na jeden dzień. :D Myślę, że moda w epoce romantyzmu nie stawiała na wygodę, ale na klasę i elegancję.

  OdpowiedzUsuń
 41. Ubiór zawsze powinien odzwierciedlać osobowość człowieka, być sposobem na wyrażanie siebie. Indywidualizm z elegancją tworzył w epoce romantycznej niesamowite połączenia kolorów i wzorów. Piękne, długie suknie i ekstrawaganckie, obfite w loki fryzury kobiet to moje ulubione wyznaczniki stylu mody romantyzmu.

  OdpowiedzUsuń
 42. Romantyzm jako jedyna z epok, naprawdę mnie fascynuje. Poglądy romantyków są bliskie memu sercu. Mam podobny sposób myślenia o świecie. Również moda była wtedy, dla mnie, ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 43. Bardzo ciekawy post i przyjemny wstęp do nowej epoki. Jestem wprost oczarowana tym jak wymyślna była moda w tamtych czasach. Wpis świetnie ukazuje to, że ludzie od zawsze przez swój ubiór starali się w jakiś sposób manifestować swoje poglądy i wyrażać siebie.

  OdpowiedzUsuń