7 kwietnia 2013

Moje hobby, mój świat...  Obraz światłem malowany
            Fotografowanie - 
podobnie jak stosowanie wszelkich innych środków wyrazu - 
nie jest wymyślaniem, lecz odkrywaniem. 
Fotografia to możliwość krzyku, wyzwolenia, 
a nie próba udowodnienia własnej oryginalności. 
To sposób życia.
(Henri Cartier- Bresson)

    
Któż z nas nie chciałby choć na moment zatrzymać czasu? Sprawić, by stanęły wskazówki zegara, utrwalić chwilę? Od XIX wieku, kiedy Louis Jacques Daguerre wykonał pierwszą fotografię, stało się to możliwe.

Zdjęcia są swego rodzaju albumem wspomnień, obrazów uchwyconych na papierze. Często są sposobem poszukiwania piękna niedostrzegalnego na pierwszy rzut oka. Każda fotografia jest niepowtarzalna i wyjątkowa, zupełnie jak chwila, którą przedstawia.
Jedynym czynnikiem ograniczającym  jest wyobraźnia fotografa. To w dużej mierze od niego zależy charakter zdjęcia: jego treść, przekaz, zawarte emocje. Bardzo często nie wiadomo jednak do końca, jakiego kształtu nabierze obraz. Dopiero podczas oglądania można zauważyć na przykład, że w kadrze przypadkiem znalazł się promień słońca czy przelatujący ptak - i to jest właśnie „to coś”, co sprawia, że dana fotografia staje się „białym krukiem” - czymś jedynym w swoim rodzaju.        

Mnie bardzo często zdarza się patrzeć na świat okiem aparatu. Szukam odpowiednich kadrów, zastanawiam się, jak wyglądałoby wykonane w tym miejscu zdjęcie. Obiektyw odkrywa przede mną świat z innej perspektywy, bardziej szczegółowy, pozwala mi zobaczyć elementy niedostrzegane na co dzień.  Fotografowanie jest dla mnie nie tylko świetną zabawą, ale też sposobem na odreagowanie emocji. To ciągła niewiadoma  - co tym razem ukaże kadr?   
  
Chciałabym jeszcze przekazać Wam coś od siebie, z moich osobistych przemyśleń: są fotografie, które dają mi o wiele więcej, niż się po nich   spodziewałam - i je właśnie cenię najbardziej. Fotografie, które przywracają mi nadzieję, pogodę ducha i wiarę w ludzi. Widzicie tu jedną z nich, na której w głąb ponurego cienia wpadają promyki słońca, a w tle widnieje rozjaśnione niebo. Nadałam mu tytuł „Nadzieja” -  ilekroć potrzebuję, patrzę na nie i uwierzcie mi -  pomaga.

Klaudia   

Grafika:  własna

66 komentarzy:

 1. Świetnie Cię rozumiem Klaudia, bo też lubię fotografować. To ogromna przyjemność, gdy się uwieczni cuda natury.Powodzenia!

  OdpowiedzUsuń
 2. http://kultura.wp.pl/gid,15160341,galeria.html?ticaid=1105eb polecam ;) naprawdę super zdjęcia!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Śnieżynko! Faktycznie, niektóre z nich są naprawdę świetne! ;)

   Usuń
 3. Jakoś nie chce mi się wierzyć, że patrzenie na zdjęcie "przywraca nadzieję". Może dlatego, ze nie jestem typowym humanistą, ale i tak mnie to nie rusza, i nie rozumiem jak kogoś może.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Henry. Szkoda, że Cię "nie rusza". Nie wiesz, ile tracisz, ale to tez pewnie Cię "nie rusza". A tak nawiasem mówiąc, chłopak w liceum powinien mieć bardziej wyrafinowany język.

   Usuń
  2. Tak zgadza się Henry - chłopak w liceum powinien mieć bardziej wyrafinowany język.:P

   Usuń
  3. Dotyka mnie to jak Wokulski Łęcką.

   Usuń
  4. Major Major Major9 kwietnia 2013 06:17

   Henry, Ciebie może to nie ruszać, mnie na przykład to dotyka jak Starski Łęcką, różni ludzie mają różne podejście do sztuki, nie każdemu może się to podobać, ale powinieneś zrozumieć to, że inni mogą mieć inny gust niż ty.

   Usuń
  5. Henry. Jeżeli nie rusza cię pasja fotografii to nie musisz wypowiadać się na ten temat, jeżeli jednak musisz przedstawić swój komentarz na ten temat, to mógłbyś już obrać to w lepsze słownictwo, nie przystoi używać potocznego języka i tak ujemnie nacechowanego w miejscu które do tego nie służy. Być może sam nie masz pasji pisząc z pogardą o zainteresowaniach osób innych.

   Usuń
  6. Czepiliście się tego Henry'ego. Czy powiedział coś złego?

   Usuń
  7. Henry, chyba z byka spadłeś, mnie to rusza jak Romeo Julię

   Usuń
  8. Do Doris. Nic złego nie powiedział. Język jest zły, nie treść.

   Usuń
  9. Anonimowy. Niektórym się jednak nie podoba, że w ogóle się wypowiedział. :)

   Usuń
 4. Rozumiem co znaczy niezwykła fotografia, ponieważ moja najlepsza przyjaciółka interesuje się fotografowaniem i uwielbiam oglądać zrobione przez nią zdjęcia:) Są cudowne:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ile radości, gdy uwieczni się krople deszczu albo ślimaka czy biedronkę. Wtedy dopiero widać, jak piękny jest świat.

   Usuń
 5. Ostatnio nabyłam aparat. Bardzo się z niego cieszę. Mogłabym całymi godzinami robić zdjęcia, lecz potem orientuję się, że mnie na żadnym nie ma. Kupiłam go aby utrwalać momenty też ze mną związane. Wniosek z tego taki, że nie zawsze "fotograf" ma najlepiej, bo ma mało zdjęć.

  OdpowiedzUsuń
 6. Zdjęcia jak zdjęcia, ja uważam ze najlepsze są te które uwieczniają wspaniałe dla nas chwile:) Czyli te zdjęcia na których są ludzie ważni dla nas.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciekawy artykuł i naprawdę piękne zdjęcia, a wiem, że masz takich naprawdę wiele. Klaudio, duma mnie rozpiera, że Cię znam.

  OdpowiedzUsuń
 8. Sorry, ale troszkę sobie zaprzeczasz - brak ludzi na fotce nie wyklucza uwiecznienia wspaniałych chwil, chwil, które można przywoływać i odczuwać na nowo. Ludzie owszem - są ważni, nawet bardzo, ale ................. nie niezbędni do tego żeby zdjęcie było świetne, a więc np artystyczne, nostalgiczne, czy przeciwnie emanujące pozytywną energią dającą nadzieję choćby w sposób jaki odczuwa to Klaudia. Każdy ma swój poziom wrażliwości. Wyrazy podziwu dla autorki tekstu za fantastyczną formę przekazu. Jej pasja jest wręcz namacalna :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Do Hadziukowej. Odezwałaś się właśnie jak kobiecina z Wilkowyj. Dla Ciebie najważniejsze są zdjęcia ludzi, dla innych - zdjęcia natury. One też uwieczniają "wspaniałe chwile". Wyjedź wreszcie z prowincji i zdobądź się na trochę empatii. Pomyśl chwilę, zanim kogoś zranisz.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Brawo, pięna riposta, zachwyciło mnie w niej głównie zastosowania środku stylistycznego jakim jest porównania w tym wypadku do bohaterki popularnego serialu, brawo pozdrawiam

   Usuń
 10. Jakim aparatem robisz zdjęcia?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Canon PowerShot SX20 IS :)

   Usuń
  2. Porównałem kiedyś 2 rodzaje zdjęć: zrobionych przez lustrzanki cyfrowe oraz lustrzanki analogowe. Różnica jest kolosalna, ma się wrażenie, że zdjęcia wykonane cyfrowym aparatem są "wypłaszczone" w przeciwieństwie do odbitek z klisz. Spytaj rodziców czy nie mają schowanego gdzieś takiego aparatu,(ew. popytaj znajomych, może ci pożyczą) i pobaw się z nim, gwarantuję ci że efekt będzie powalający :)

   Usuń
  3. Czareg, dziękuję za sugestię, na pewno skorzystam- jeśli tylko uda mi się znaleźć kogoś posiadającego taki aparat. ;)

   Usuń
 11. Interesujący artykuł , zapierające dech w piersiach zdjęcia i wielka pasja .Zdjęcia są zrobione z wyobraźnią ,a ostatnie naprawdę napawa nadzieją.Z całego serca życzę dalszych sukcesów.:)

  OdpowiedzUsuń
 12. Ja również uwielbiam fotografować. Choć kompletnie nie znam się na robieniu zdjęć, to jednak lubię "bawić się aparatem". Kiedy wyjdzie coś interesującego (jakieś ciekawe ujęcie, uwieczniony niebanalny obiekt), to cieszę się jak głupia... Doskonale rozumiem, co miałaś na myśli mówiąc że obiektyw odkrywa przed tobą świat z innej perspektywy.

  Dla wszystkich fotografujących mam cytat:
  “Fotografując staraj się pokazać to czego bez ciebie, nikt by nie zobaczył.”

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również zupełnie nie mam rozeznania w technicznych kwestiach fotografii. Robię zdjęcia intuicyjnie i spontanicznie. A radość z udanego ujęcia... nie do opisania. :)

   Usuń
 13. Bardzo ciekawy artykuł dający wiele do myślenia. Wiele osób może zachęcić do spróbowania własnych sił w fotografii.

  OdpowiedzUsuń
 14. Artykuł jest naprawdę ciekawy, zawsze podziwiam ludzi z pasją, tych, którzy mogą naprawdę coś o sobie powiedzieć. Dziękuję autorce i życzę wielu wspaniałych przygód z fotografią ;)

  OdpowiedzUsuń
 15. Dobrze, że są ludzie, którzy realizują swoje zainteresowania, bo bez pasji życie jest nudne. Życzę dalszej radości i sukcesów w tym co robisz.

  OdpowiedzUsuń
 16. Świetny artykuł. Moim zdaniem każda osoba, która realizuje się w jakimś hobby, czy to taniec, czy też malarstwo, jest jedyna w swoim rodzaju. Taka twórczość jest tym co czyni ludzi wspaniałymi. W moim przypadku są to sztuki walki, które wprowadzają wiele radości do mojej codzienności. Smutne jest życie człowieka bez zainteresowań. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Pięknie zredagowany post, i równie piękne zawarte w nim zdjęcia. Podziwiam Cię nie tylko, za Twoją pasję, ale i za to potrafisz, że potrafisz dostrzec w tym coś więcej, niż tylko "pstrykanie zdjęć". Życzę Ci powodzenia w rozwijaniu swoich zainteresowań :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Osobiście nie interesuje się fotografowaniem ale podziwiam twój zapał i pasję. Świetne zdjęcia!- Masz talent :)

  OdpowiedzUsuń
 19. "Za każdym razem, gdy czytałem coś o Fotografii, myślałem o jakimś ulubionym zdjęciu i doprowadzało mnie to do pasji" - Roland Barthes

  Nic dodać, nic ująć. Cała prawda o fotografii.

  Bardzo ciekawy artykuł.

  OdpowiedzUsuń
 20. Pięknie ujęłaś w słowa to, co masz w sercu. Widać, że fotografia sprawia Ci dużą radość. Doceniam ludzi, którzy mają różne zainteresowania, bo „człowiek bez pasji jest jak okręt, który nie wie dokąd zmierza”. Dla mnie najpiękniejsze są te zdjęcia, które przedstawiają niedostrzegalne na pierwszy rzut oka piękno świata oraz te, które przypominają nam o niezwykłych chwilach naszego życia. Świetny artykuł :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Artykuł naprawdę fajny, myślę, że po przeczytaniu wiele osób zainteresuje się fotografią i odnajdzie w niej swoje nowe hobby :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Bardzo fajny artykuł :D

  "Fotografie, które przywracają mi nadzieję, pogodę ducha i wiarę w ludzi."
  To gratuluję, bo z tą wiarą to często nie jest prosto

  OdpowiedzUsuń
 23. Świat jest wielki i piękny. Fotografowanie go jest na pewno wspaniałą rzeczą. Podziwiam ludzi z pasją i talentem, a Ty z pewnością masz jedno i drugie. Tak trzymać!

  OdpowiedzUsuń
 24. interesujący artykuł, a zdjęcia wprost niezwykłe

  OdpowiedzUsuń
 25. "Fotografując staraj się pokazać to czego bez ciebie, nikt by nie zobaczył." Bardzo ładny artykuł. Mam nadzieje, że nigdy nie zabraknie Ci chęci do fotografowania. Trzymam mocno kciuki, aby Twoja pasja nadal się rozwijała. Powodzenia :)

  OdpowiedzUsuń
 26. Bardzo fajnie napisany artykuł, robienie zdjęć to naprawdę fajna pasja.

  OdpowiedzUsuń
 27. Robienie ładnych, wyjątkowych zdjęć nie jest łatwe. Do tego potrzebny jest talent pasja, które w twoich zdjęciach są widoczne :)

  OdpowiedzUsuń
 28. Brawo Klaudie, przepiękny artykuł, ale mogłaś dać więcej zdjęć

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki, a co do zdjęć- chciałam dać tylko próbkę, żeby nikogo nie zanudzić ;)

   Usuń
 29. Bardzo fajny artykuł. Zdjęcia przywracają wspomnienia, czasami nawet mogą poprawić nam humor.

  OdpowiedzUsuń
 30. Chociaż wiedziałem że, fotografia jest dziedziną sztuki i może wzbudzać emocje u odbiorców, a też fotograf może czerpać z tego radość, ale nie spodziewałem się, że takie drobne rzeczy jak wpadające promieni w zacienione miejsce może wywołać jakieś poruszenie lub zachwyt, ale pokazałaś że fotografia i twoja poetycka dusza pozwala dostrzec nawet najmniejsze piękno naszego świata.Podziwiam

  OdpowiedzUsuń
 31. Chociaż wiedziałem, że fotografia jest dziedziną sztuki i może wzbudzać emocje u innych jak i u fotografa (bo jak rozumiem sprawia to przyjemność), ale nie spodziewałem się że takie rzeczy jak wpadające promienie w głąb zacienionej przestrzeni mogą wpływać na emocje. ty pokazałaś że nawet takie błahostki dobrze uchwycone mogą zobrazować uczucia takie jak np. nadzieja. Twój talent w połączeniu z poetycką duszą(która wszystko świetnie opisuje i nadaje fotografiom wyższy sens)- PODZIWIAM

  OdpowiedzUsuń
 32. Bardzo dobre napisany i przemyślany artykuł. Życie człowieka bez zainteresowań nie ma wyrazu,jest puste i monotonne. Każdy z nas powinien mieć jakąś pasje, Twoją jest fotografia. Osobiście nie interesuje się tym za bardzo, ale podziwiam zapał, z jakim o tym piszesz. Widać, że mówisz o czymś, co kochasz :)
  Dodatkowo bogaty język, a jednocześnie lekki styl wypowiedzi sprawiają, że czyta się to z przyjemnością :)

  OdpowiedzUsuń
 33. Robisz naprawdę piękne zdjęcia makro. ;) Artykuł bardzo mnie zaciekawił i zmotywował do robienia większej ilości zdjęć i trochę innego patrzenia na świat, na naturę.

  OdpowiedzUsuń
 34. Każdy powinien mieć w życiu jakąś pasję. Fotografia – piękna rzecz, jednych rusza innych mniej :) Szkoda tylko, że dzisiaj dla wielu dobry fotograf to ktoś z dobrym aparatem, a nie osoba potrafiąca uchwyć piękno na zdjęciu.

  OdpowiedzUsuń
 35. Bardzo interesujący post, a zdjęcia wprost genialne. Widać, że w swoje hobby wkładasz dużo serca, bo efekty mówią same za siebie. Oby tak dalej. Dobrego światła ! :)

  OdpowiedzUsuń
 36. Tekst naprawdę ciekawie przedstawia twój stosunek do fotografii. Myślę że coś w tym jest:) Życzę wielu ciakawych chwil spędzonych z aparatem.

  OdpowiedzUsuń
 37. hymmm
  zawsze patrząc na zdjęcia widziałem coś więcej niż tylko obraz ;)
  sam trochę też robię zdjęć, znam stan gdy zdjęcie wyjdzie lepsze niż tego się oczekuje... zwłaszcza, że może to być jakiś znak lub podświadoma pomoc ze strony naszej wyobraźni, która wbrew nam pojawia się na zdjęciach i ukazuje nam pozytywne "promienie umysłu".
  Np. widząc zdjęcie Edwarda Stachury, widzę jego wiersze, życie, przemyślenia, to jak umarł i co chciał ukazać swoim życiem;) za każdym razem gdy na niego patrzę coś w głowie mi się budzi :>
  świetna robota Klaudia ;>

  OdpowiedzUsuń
 38. dzięki fotografii przedstawiamy coś czego nie da się ukazać zobaczyć gołym okiem :>
  gra perspektyw jest bardzo ważna :>

  OdpowiedzUsuń
 39. (Chyba)Każdy ma swoje zainteresowania i pasje. Twoją jest fotografia, świetnie Ci to wychodzi. Oby wszyscy z podobnym zapałem podchodzili do swoich pasji. A co do tekstu - jest ciekawy i zachęcający do "pocykania" paru ciekawych fotek.

  OdpowiedzUsuń
 40. Fotografia jest ciekawym zajęciem. Najlepsze w niej jest to, że można zatrzymać ułamek sekundy na zawsze. Na zdjęciu można zobaczyć coś czego przy obecnym tempie życia nigdy byśmy nie zobaczyli. Powodzenia w rozwijaniu swojej pasji, bo idzie Ci naprawdę dobrze.

  OdpowiedzUsuń
 41. Jeszcze parę lat temu zajmowałem się fotografią. Z bliżej nie określonych powodów zaprzestałem się tym interesować, jednak po przeczytaniu twojego artykułu wróciłem do wykonywania zdjęć. Dziękuję. :)

  OdpowiedzUsuń
 42. Jeszcze parę lat temu zajmowałem się fotografią. Z bliżej nieokreślonych powodów przestałem się tym interesować. Jednak po przeczytaniu twojego artykułu, wróciłem do tego zajęcia. Dzięki.:)

  OdpowiedzUsuń
 43. Kiedyś malowano obrazy. Moim zdaniem to ukazywało "uchwycenie chwili"... A w dzisiejszych czasach ktoś zrobi zdjęcie i myśli, że jest artystą. Ale nic nie krytykuje...każdy inaczej rozumie sztukę...

  OdpowiedzUsuń
 44. Klaudia napisałaś naprawdę świetny artykuł. Jestem pod wrażeniem Twojej ogromnej pasji do fotografowania, jednak zdjęcia które dodałaś, moim zdaniem nie mogą oddać choć w najmniejszym stopniu emocji które opisujesz. Według mnie prawdziwe uczucia i niepowtarzalność zawierają fotografie przedstawiające nas-ludzi. Polecam Ci obejrzeć prace Harrego Bensona. http://www.escapeintolife.com/wp-content/uploads/2010/01/artwork_images_424079904_249748_harry-benson.jpg - to jedna z moich ulubionych fotografii, może Cię zainspiruje. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobrze, że dodałaś "moim zdaniem nie mogą oddać choć w najmniejszym stopniu emocji które opisujesz" nie uogólniając, bo wg innych jesteś w strasznym błędzie kochana! Owszem mogą oddać emocje i to nie tylko w najmniejszym stopniu, potrzeba tylko wrażliwości - by do Ciebie dotarły. Nie tylko ludzie mają wyłączność na przedstawianie sobą prawdziwych uczuć i niepowtarzalności - choć i im nie mozna tego odmówić, zgoda. Ale czy Ty nie dostrzegasz świata wokół nas Magi? Czy nie widzisz, nie odbierasz bodźców? Nie przemawia do Ciebie nic oprócz ludzi? Ok. Możliwe że tak już masz, ale nigdy nie twierdź publicznie, że tylko ludzie, reszta w najmniejszym stopniu - bo Ci bywają naprawdę różni, a natura zachwyca zawsze. (Tych którzy wysilą się choćby "w najmniejszym stopniu" żeby spróbować na początek to dostrzec, a potem poczuć.
   Serdecznie życzę głębszego spojrzenia na świat :)

   Usuń
 45. Dobrze wiem, że zajmujesz się fotografią już od pewnego czasu. Inni podziwiają Cie za sam fakt posiadania pasji, ja osobiście uważam, że ważniejsze jest to, że jesteś jej wierna i oddana, ponieważ mi wszystko szybko się nudzi i nie mogę znaleźć jakiegoś hobby na dłuższy okres czasu. Życzę Ci Klaudia żebyś dalej zajmowała się fotografią bez względu na to czy ktoś ją chwali czy krytykuje. Twój post popycha do odnalezienia zainteresowań schowanych w głębi każdego z nas. :) D.K.

  OdpowiedzUsuń
 46. Nigdy nie postrzegałem fotografii od tej strony, ale ten artykuł zmienił mój sposób patrzenia na tą piękną sztukę. Powodzenia w dalszym realizowaniu Twojej pasji ;)

  OdpowiedzUsuń
 47. Kocham fotografie, bo tylko one potrafią zatrzymać czas i przywołać coś z przeszłości . To ułamek sekundy, który trwa wiecznie.

  Jest jedna rzecz, którą musi posiadać każda fotografia - ludzki wymiar. Ten rodzaj fotografii to realizm, jednakże realizm to nie wszystko. Musie jeszcze temu towarzyszyć wizja i dopiero połączenie tych dwóch cech tworzy dobre zdjęcie. Trudno jest określić cieńką linię, gdzie kończy się materia, a zaczyna umysł. - Robert Frank

  OdpowiedzUsuń
 48. Fotografia to wspaniałe zainteresowanie i pasja, lecz nie dla wszystkich. Do tego potrzeba cierpliwości i oddania, a także spokoju i zręczności, aby uchwycić np. lot ptaka w odpowiednim momencie. Są też osoby, które wolą stać po drugiej stronie aparatu np. blogerzy modowi, aktorzy i modele.

  OdpowiedzUsuń