10 lutego 2013

Kącik motywacji


                Z wizytą u Szczęścia...

 

Ze szczęściem czasami bywa tak jak z okularami,
szuka się ich,
a one siedzą na nosie.
(Phil Bosmans)


Jacek Hołówka sądzi: Władza, sława i pieniądze trafiają się ludziom, którzy na nie nie zasługują. (…) Życie ludzkie jest krótkie i ograniczone. Jest niebezpieczne, bezcelowe i monotonne. Żyjemy w wiecznej niewoli potrzeb, życiem przyziemnym i brzydkim. Człowiek jest obrzydliwy, a jego życie głupie.

No i bądź tu człowieku szczęśliwy! Ludzie zbyt często chyba szukają sprawdzonego przepisu na szczęście. Uważają, że wezmą do ręki „listę rzeczy do zrobienia” i po wypełnieniu wszystkich punktów będą szczęśliwi. Niestety, nasze życie to nie ciastko z kremem, którego przygotowanie krok po kroku wyjaśnia przepis. Może więc, zanim wyruszymy w podróż za siedem gór, rzek, lasów i dolin w poszukiwaniu Szczęścia, sprawdźmy bliżej, na przykład w okolicach naszego serca. Nie akceptuj niczyjej definicji Twojego życia. Sam stwórz definicję siebie.  (Harvey Fierstein) Nie musimy poszukiwać siedziby szczęścia na Atlantydzie, bo ono rezyduje w nas. Pierwszym krokiem do szczęśliwego życia, jest uświadomienie sobie tego faktu.

Kilka rzeczy, które musimy wiedzieć o Szczęściu: jest nieśmiałe. Nie lubi ujawniać się samotnie. Zadbaj o to, by miało towarzystwo. Wtedy odważy się zaistnieć w Twoim życiu. Zaproś Marzenia, Odwagę, Nadzieję, Pewność siebie, Wrażliwość, Miłość i Dobro. Razem zdziałają niesamowite rzeczy, uwierz mi! ;-
Każdego dnia, kiedy otwieram oczy, mówię do siebie: To właśnie ja mam władzę nad czynieniem siebie szczęśliwym, bądź nieszczęśliwym. Ja wybieram, jak chcę się czuć. Wczoraj jest martwe, jutro jeszcze nie przyszło. Mam tylko jeden dzień – dzień dzisiejszy I będę w nim szczęśliwy.   (Groucho Marx)

Malutkie złote serce Szczęścia nie lubi, kiedy ktoś krzywdzi innych. Gardzi takimi ludźmi. Jeśli więc chcesz zdobyć uznanie w oczach Szczęścia, bądź dobry dla innych. Traktuj ich tak, jak chcesz być traktowany. Szczęście ma zdolność szybkiego rozprzestrzeniania. Uważaj, jest zaraźliwe! Jeśli więc sprawisz, że ktoś się uśmiechnie, spodziewaj się zakażenia jego uśmiechem! Może właśnie tu tkwi klucz do Szczęścia? Zaszczepiaj je u innych, by tamci mogli przekazać je dalej, i aby w efekcie wybuchła prawdziwa epidemia radości.
Nie widzimy rzeczy przez pryzmat tego, jakie są. Widzimy je takimi, jacy MY jesteśmy. (Anaïs Nin)

Szczęście odziedziczyło przekorność po Losie. W dodatku nie przepada, kiedy ktoś narzuca mu czas i okoliczności, w jakich ma się ujawnić. To psuje całą zabawę! Dużo więcej radości sprawiają Szczęściu niespodzianki. Uwielbia zaskakiwać, pojawiając się w najmniej oczekiwanym przez nas momencie. Tak więc - odrobina zaufania do kolegi Szczęścia. ;-)

Szczęście jest jak motyl. Im bardziej chcesz go złapać, tym bardziej jest dla ciebie nieosiągalny. Ale kiedy skierujesz swoją uwagę na inne rzeczy, Przyleci i usiądzie delikatnie na twoim ramieniu.  (Henry David Thoreau)
Szczęście nie wprasza się niechciane. Jeśli wmawiamy sobie, że na nie  zasługujemy, zabraniamy mu działać. Jeśli nie docenimy wartości siebie i swojego życia, nigdy nie odważymy się, by dopuścić Szczęście do głosu.
Są dwa sposoby życia. Pierwszy, wierząc, że nic nie jest cudem. Drugi, postrzegając wszystko za cud. (Albert Einstein)

Koniec Majkowych przemyśleń na dzisiaj. Teraz kolej na Was. Co Wam daje Szczęście? Czym jest dla Was? Znaleźliście je już, czy wciąż szukacie? I jeszcze jedno. Pamiętajcie: każdy z nas ma prawo  być  szczęśliwym! :-)
 
Majka

Grafika:
https://cdn.pixabay.com/photo/2017/02/27/15/42/symbol-2103520_960_720.jpg

21 komentarzy:

 1. Czy wiecie, że istnieje gen szczęścia? To obecność w DNA drugiej wersji genu 5HTTLPR. To zaangażowany w transport serotoniny wariant genu, który pomaga się skupić na dobrych wiadomościach, a ignorować złe. Podobno gen szczęścia posiadają jedynie kobiety. I to nie wszystkim się on zdarza.
  No i bądź tu człowieku szczęśliwy! - jak pisze Majka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do Realisty. No właśnie! Bądź człowieku szczęśliwy - na przekór wszystkiemu. Ciesz się z drobnych przyjemności, chwil danych ci na ziemi. W tym tkwi duma i wielkość człowieka. Najprościej dać się złamać, a o szczęście trzeba powalczyć.Każdego dnia! Nic nie otrzymasz w prezencie. A jeśli tak się zdarzy, to tylko dodatkowy powód do szczęścia. Pozdrawiam.

   Usuń
 2. Szukacie szczęścia? No to powodzenia!
  Proponuję lekturę wiersza Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej.
  Czas - krawiec kulawy.
  (...)
  Coraz to inne skrawki przed oczy mi kładzie
  spoczywające w ponurej szufladzie.
  Czarne, bure, zielone i wesołe w kratkę,
  to zgrzebne szare płótno, to znów atłas gładki.
  Raz - coś błysło jak złotem
  Zamigotało zielonym klejnotem,
  zatęczyło na zgięciu,
  Zachrzęściło w dotknięciu.
  Więc krzyknęłam:"Ach! Z tego, z tego chcę mieć sukienkę".
  Lecz Czas, jak to Czas, zły krawiec tak pod nosem fuknie
  "To sprzedane do nieba - cała sztuka -
  szczęśliwy, kto ten skrawek widział -
  niech większego szczęścia nie szuka.
  Obawiam się, że tak właśnie jest z naszym szczęściem. Tylko chwile w bezkresie szarości.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A może szczęściem jest, że człowieka nic nie boli? Może chodzić, widzi świat. Ma choćby jednego przyjaciela, z którym może szczerze porozmawiać. Szczęściem jest, że ominęły jego dom huragan i powódź.
   Samo życie jest już cudem i szczęściem! To w człowieku jest ciągłe niezadowolenie, bo za wiele sobie wyobraża. Za dużo w nim pychy i roszczeń. Bo mu się należy? Kto tak powiedział? Wokół jest naprawdę wielu nieszczęśników i warto się czasem z nimi porównać. Wtedy dopiero widać, jaki człowiek jest szczęśliwy.

   Usuń
  2. Legens, zgadzam się z Tobą. Człowiek to niestety takie stworzenie, które docenia coś, kiedy już to straci. Najlepiej niczego w życiu nie oczekiwać, nie planować. Los i tak ma dla nas przygotowany swój własny scenariusz. Trzeba nauczyć się cieszyć z rzeczy najmniejszych, a przede wszystkim zaakceptować siebie, swoją sytuację, położenie. Lepiej nauczyć się kochać życie, które posiadamy, niż poświęcać wszystko, aby je zmienić/ulepszyć.

   Usuń
 3. Kocham majkowe przemyślenia!!! Maju, gdy mówię o Szczęściu mam na myśli czas w którym moje życie jest wolne od trosk, zmartwień, wtedy nawet poranny spacer na przystanek autobusowy wydaję się miły i przyjemny :)
  Jak pisze Wikipedia "Szczęście jest emocją, spowodowaną doświadczeniami ocenianymi przez podmiot jako pozytywne. Psychologia wydziela w pojęciu szczęście rozbawienie i zadowolenie." ta definicja wydaję się sucha i nie oddaje tego co tak naprawdę daje nam Szczęście!
  Moim zdaniem Szczęście to taka eksplozja uczuć, to "coś" magicznego, to "coś" co daję nam chęć do życia i pokonywania trudności!

  OdpowiedzUsuń
 4. Pozwolę sobie na żart, ale pochodzący od Juliana Tuwima - poety.
  "Rzuć szczęściarza do wody, a wypłynie z rybą w zębach".

  OdpowiedzUsuń
 5. Szczęście daje mi szczęście moich przyjaciół ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Szczęście jest naprawdę czymś bardzo ważnym w naszym życiu. Ludzie często jednak myślą, że jeśli zrealizują określony przez siebie cel, w ich życiu od razu zagości szczęście. Jest jednak zupełnie inaczej. Często ludzie, którzy są bardzo bogaci, mają dobre stanowisko w pracy i mogą sobie na wiele rzeczy pozwolić, nie są ani trochę szczęśliwi. Najczęściej szczęśliwi są ci, po których można by się tego najmniej spodziewać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Według mnie ludzie bogaci nie są szczęśliwi, ponieważ naiwnie wierzą, że uda im się zapełnić odczuwaną pustkę kolejnym samochodem, domem czy sukienką za kilka tysięcy złotych. Przy tym okazują się często samotni, a jaka jest radość z sukcesu zawodowego, jeśli nie ma się obok nikogo, kto powiedziałby, że jest z nas dumny? Po co nam miliony, jeśli nie mamy na kogo ich wydać? A dom? Po co nam sześciopokojowa willa, jeśli nie ma komu w niej mieszkać?

   Usuń
  2. Zawsze zastanawiałam się, po co ludziom kilkanaście sypialni w wielkich willach. Czyżby dla gości? A może każda jest w innym stylu tak dla urozmaicenia sobie nocy? Czy nie wystarczy nam mały, ulubiony pokoik ze zdjęciami przyjaciół i starymi miśkami?

   Usuń
 7. Czasem przychodzi mi do głowy, że jestem niesamowitą szczęściarą. Mam rodzinę, dom, przyjaciół, jestem zdrowa... Czy radość z codzienności, z tego co się posiada, można określić mianem szczęścia? Moim zdaniem tak.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kama, faktycznie jesteś szczęściarą! Każdy z nas powinien uświadomić sobie, że posiadając zdrowie, rodzinę, przyjaciół, dom i ciepły posiłek, jest najszczęśliwszym człowiekiem na świecie. Niestety, często tego nie dostrzegamy.

   Usuń
 8. Z jednej strony mam wrażenie, że mam wszystko, co jest niezbędne, aby być szczęśliwą, z drugiej zaś czuję, że to jeszcze nie jest do końca to. Brakuje kogoś, czegoś... Mam nadzieję, że już niedługo ta pustka się zapełni i niebawem poczuję pełnię szczęścia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety obecnie większość osób skupia się na etapie dążenia do szczęścia,a nie zatrzymuje się nad jego odczuwaniem i dostrzeganiem.

   Usuń
 9. Szczęście jest jedną z najważniejszych wartości w życiu człowieka. Każdy ma prawo do niego. Dla jednego jest to dostanie piątki na sprawdzianie, a dla drugiego zaliczenie semestru. W swoich przyszłych planach powinniśmy dążyć do lepszego jutra.

  OdpowiedzUsuń
 10. Szczęście jest wtedy, gdy w kubeczku jest "kakałko" a na kolanach mruczy sierściuszek :D

  SiewcaZamętu

  OdpowiedzUsuń
 11. A wg mnie największym szczęściem jest miłość i bliskość naszej drugiej połówki. Mam nadzieję, że i ja ją za niedługo znajdę, i będę mogła być w pełni szczęśliwa. Życzę Wam wszystkim tego samego!

  OdpowiedzUsuń
 12. thievesdreams3 marca 2013 12:51

  Dla mnie prawdziwe szczęście to życie bez problemów i zbędnych trudności. Niestety nie mamy na to czasu, bo życie mija zbyt szybko. Ale czym jest życie bez przeszkód? Szczęście trwa chwile byśmy mogli go w pełni docenić po staracie. Pamietajmy, że smak szczęścia poznajemy i doceniamy poprzez doświadczenie cierpienia. Warto szukać szczęścia i ciągle go oczekiwać ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz w zupełności rację.:) W dzisiejszych czasach ludzie są zapatrzeni w pracę lub szkołę. Nikt nie zwraca już uwagi na małe drobiazgi, które cieszą. Popadamy w rutynę dnia, która zakrywa nam niekiedy piękno, którego nie możemy dostrzec przez "mgłę" jaką jest monotonne życie. A w życiu przecież chodzi o to, aby cieszyć się każdym kolejnym dniem. Szczęście nie jest niczym złym. Wręcz odwrotnie.:) Wystarczy je docenić.:)

   Usuń
 13. Bardzo przypadł mi do gustu ten post o szczęściu. Majka świetnie określiłaś szczęście. Bardzo podoba mi się co piszesz tutaj o szczęściu. Ja akurat jestem optymistką. Myślę pozytywnie. I naprawdę czasami mi to bardzo pomaga. Na razie szczęście przynosi mi rodzina z powodu tego że jest i mogę zawsze się do niej zwrócić. TO jest naprawdę piękne. Wystarczy by ktoś się do nas uśmiechnął, a świat nabiera kolorów. Pisz więcej takich postów, bo naprawdę pięknie to ujmujesz w słowach co myślisz. :)

  OdpowiedzUsuń