16 lutego 2013

Kącik młodego historyka        Tam rządziły kobietyMieszkali w chatach,
chodzili nadzy i bosi.
Mieli demokratyczny system rządów
i bardzo lubili rozboje.
Znosili głód, chłód, wszelkiego rodzaju niewygody.
W razie niebezpieczeństwa wycofywali się na bagna, (…)
a w lesie potrafili przeżyć, żywiąc się korą i korzonkami.
(Dion Kasjusz)

Historia przyzwyczaiła nas do primogenitury, czyli dziedziczenia władzy przez pierworodnego potomka płci męskiej. Tak jest i w wielu dzisiejszych dynastiach, m.in. w Królestwie Monako, a także w najstarszej panującej dynastii  - japońskiej rodzinie cesarskiej. Wróćmy jednak do początków . Otóż, istniało pewne plemię w starożytnej Brytanii, równie groźne, jak i dzikie – Piktowie.  Przyjęto w nim matrylinearyzm, czyli dziedziczenie po matczynej linii pokrewieństwa i  ze względu na przynależność do tzw. grupy matki.

Nie wiadomo dokładnie, skąd się Piktowie wywodzą  i  kiedy osiedli się w Brytanii. Do tej pory naukowcy nie mogą tego ustalić, mając do dyspozycji niewielką ilość źródeł na ten temat. Najstarsze wzmianki o nich pochodzą z drugiej połowy I wieku n.e. To właśnie przed Piktami posiadłości rzymskie miał zabezpieczać słynny Wał Hadriana. Zdaniem historyków,  lud ten wywodził się z Kaledonów. Piktowie chodząc często niemalże nago, malowali nie tylko twarze, lecz także całe ciała - stąd pochodzi ich nazwa. Legioniści nazywali ich wojownikami pictu (z łac. pictu oznacza malowani).W książce autorstwa Jerzego Strzelczyka "Zapomniane narody Europy" zostały opisane zwyczaje malowania ciał oraz skąpego ubierania się , a także inne charakterystyczne obyczaje tego ludu.

Dlaczego ten lud uznawał dziedziczność  w  linii kobiet? Było to spowodowane tym, że w krainie Piktów istniała poligamia (wielożeństwo). W takich warunkach ojcostwo było niemożliwe do ustalenia. Piktowie uznali ten sposób dziedziczności w myśl łacińskiego przysłowia:  mater semper certa est - matka zawsze jest pewna. Sytuacja  poligamii zmieniła się po przyjęciu chrześcijaństwa, lecz mimo wszystko, pozostał dawny matrylinearyzm. Władzę dziedziczyły kobiety po kobietach. W całej historii tego nietypowego plemienia tylko dwóch mężczyzn doszło do władzy, dziedzicząc  ją po ojcu, jednak było to u samego schyłku kultury Piktów.Dlaczego Piktowie zniknęli  z mapy narodów Europy? Podobnie jak dzisiaj kultura i język Szkotów jest wchłaniany przez uniwersalny język, jakim jest angielski, tak kultura Piktów przenikała się z kulturą ich sąsiadów (między innymi Szkotami). W konsekwencji "malowani wojownicy" poddali się bez walki, a ich tradycja, język i kultura przeminęły i upadły.

Mati

Grafika:
http://s.ciekawostkihistoryczne.pl/uploads/2011/08/Pani-Pikt-min

6 komentarzy:

 1. I tak powinno być! Kobiety do władzy! Czas wyrównać dziejowe rachunki.

  OdpowiedzUsuń
 2. Na terenie gdzie zamieszkiwali Piktowie powstało Muzeum Pictavia gdzie znaleźć można ekspozycje pityjskich kamieni, wiernie odwzorowane rekonstrukcje instrumentów muzycznych, przedmioty codziennego użytku, a także broń. Centrum opowiada fascynującą historię Piktów po przez połączenie interaktywnych eksponatów z oryginalnymi zabytkami i replikami, zwiedzający mogą obejrzeć multimedialne rekonstrukcję, a także posłuchać plemiennej muzyki. To właśnie Szkocja proponuje tak ciekawe poznanie życia, sztuki i kultury Piktów, tak więc nie spać, zwiedzać!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z wielką przyjemnością.
   A propos dostrzegam poważny błąd, w tym, że wszelkie dokumenty urzędowe posiadają rubrykę: imię ojca. Czy nie sądzicie, że powinno być: imię matki - ta przynajmniej jest pewna. A właściwie w dobie poprawności politycznejpowinnobyć: imię rodzica. Co za niedopatrzenie, Ruch Palikota zaspał.

   Usuń
 3. Skoro już nawet Piktowie zagościli na blogu, to może ktoś zajmie się sprawą rewolucji francuskiej ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dobry pomysł.;) Z chęcią dowiem się czegoś więcej na temat wydarzenia. Co prawda miałam ten temat w gimnazjum, jednak chciałabym poznać waszą zapewne ciekawszą wersję rewolucji francuskiej.:)

   Usuń
 4. Post na interesujący was temat już powstał,ale czeka w kolejce.Mam nadzieję,że wszystkim się spodoba.

  OdpowiedzUsuń