12 grudnia 2013

Spotkanie ze sztuką                                 Świąteczne życzeniaWar is over,  if  you want it…
                                                                      (John Lennon)

8 grudnia 2013 roku minęła 33 rocznica śmierci Johna Lennona, charyzmatycznego wokalisty, kompozytora i autora tekstów. W związku z tą rocznicą warto przypomnieć najważniejsze fakty z jego życia oraz, w kontekście zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, sięgnąć do jego twórczości.  

John Winston Lennon (tak nazywał się naprawdę) urodził się 9 października 1940 roku w Liverpoolu. Drugie imię otrzymał na pamiątkę ówczesnego bohatera narodowego Winstona Churchilla. Dzieciństwo Johna nie należało do najłatwiejszych. Ojcem jego był marynarz irlandzkiego pochodzenia. Ciągła nieobecność ojca i męża w życiu rodziny doprowadziła do rozpadu małżeństwa. Po rozwodzie rodziców John wychowywał się w domu ciotki. W 1958 roku zginęła, potrącona przez samochód, jego matka Julia, co było dla Johna traumatycznym przeżyciem. Swój żal w stosunku do rodziców Lennon wyraził w piosence „Mother”. Trzeba jednak wspomnieć, że to właśnie matka zaszczepiła w synu zamiłowanie do sztuk plastycznych i muzyki, uczyła go gry na banjo i fortepianie. 

John rozpoczął naukę w Dovedale Primary School, a następnie uczęszczał do liceum dla chłopców Quarry Bank School w Allerton. W szkole wykazywał duże zdolności plastyczne, więc w 1957 roku został przyjęty do liverpoolskiego Art. College. Porzucił jednak marzenia o karierze plastyka i kontynuował naukę w Quarry Bank High School. 

W 1957 roku Lennon z kolegami założył zespół The Querrymen. Nazwę wzięto od szkoły, do której uczęszczali członkowie zespołu. W 1960 roku zespół przemianowano na The Silver Beatles, następnie The Beatles. Skład zespołu ulegał zmianie i ostatecznie członkami zostali John Lennon, Paul McCartney, George Harrisom i Ringo Starr. „Wielka Czwórka” wylansowała wiele przebojów. The Beatles grali razem tylko 10 lat. Zespół rozpadł się w 1970 roku.

John Lennon rozpoczął solową karierę, będąc zarazem twórcą i wykonawcą piosenek. Wraz ze swoją partnerką Yoko Ono przeniósł się do USA, gdzie angażował się w protesty antywojenne, udzielał się politycznie. Najbardziej znanym protest songiem jest „Give peace a chance”. Dużą popularność zyskał album „Imagine”, wydany w 1971 roku. Ostatnią płytę artysta nagrał w 1980 roku, na krótko przed śmiercią. John Lennon został śmiertelnie postrzelony przez szalonego fana przed swoim domem 8 grudnia 1980 roku. W dniu śmierci powiedział - „wciąż wierzę w miłość, w pokój, w pozytywne myślenie…”. 

Pomimo wielu kontrowersyjnych tekstów, twórczość Lennona zawiera uniwersalne wartości. Cytat, którym rozpoczęłam ten tekst, pochodzi z piosenki Happy Xmas (War is over). Pełen ironii utwór powstał jako wyraz niezadowolenia z wojny w Wietnamie, lecz dzisiaj jest nadal aktualny.  

„War is over if you want it”- wojna skończona, jeśli tego chcesz. Każdy z nas prowadzi codziennie wojny, mniejsze lub większe. Od nas zależy, czy chcemy podtrzymywać waśnie, czy chcemy prawdziwego pokoju. Może czas Bożego Narodzenia to dobry okres na przebaczenie. Zgodnie z tekstem- „Let’s stop all the fight”. 

„And so this is Christmas. I hope you have fun”. A więc są Święta Bożego Narodzenia, mam nadzieję, że się dobrze bawicie - ironicznie życzy nam Lennon. Powinniśmy oczywiście cieszyć się ze Świąt, lecz nie możemy zamykać się na innych. Pamiętajmy, że Boże Narodzenie jest „for weak and for strong, for rich and for the poor ones”.  

“So this is Christmas. And what have you done? Another year over and a new one just began”. Więc idą Święta. Kończy się stary rok a za progiem następny. Dobry czas na podsumowania i plany. Co ty zrobiłeś/zrobiłaś dobrego w tym roku, który się kończy? Może w przyszłym pomożesz potrzebującym, zrobisz coś bezinteresownego? 

Zostawiam Was z tymi pytaniami a na koniec życzę Wam: „A very merry Christmas and a happy New Year. Let’s hope it’s a good one”!

Madlen

Grafika:
https://www.eyeglasseswarehouse.com/images/johnlennon-7.jpg 

21 komentarzy:

 1. Tajemniczy maturzysta12 grudnia 2013 12:06

  W zeszłym roku przeprowadziliśmy w szkole szeroko zakrojoną akcję, także upamiętniającą rocznicę śmierci Lennona (plakaty i ulotki, zresztą szybko usunięte przez szkołę). Cieszymy się że podtrzymujesz pamięć o Lennonie!

  OdpowiedzUsuń
 2. Uważam, że taka ciekawie zorganizowana akcja mogłaby być fantastycznym pomysłem, a z pewnością, jeżeli byłoby o niej w szkole głośno cieszyłaby się nie małym zainteresowaniem. O osobie, jaką był Lenon naprawdę warto pamiętać i warto o tej pamięci głośno mówić !

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja, urodzony 9 października12 grudnia 2013 22:51

  Cieszę się, że ktoś jeszcze pamięta. Twórczość Beatelsów i jego solowa jest naprawdę świetna i każdy powinien się z nią zapoznać.
  Tak przy okazji, John Lennon zginą w 1980 roku wiec to była 33 rocznica śmierci.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam prośbę - popraw błąd w słowie "zginął", zabrakło tam -ł, charakterystycznego dla 3 osoby liczby pojedynczej.

   Usuń
  2. Poważny błąd wywołany pośpiechem. Niestety nie mam możliwości edycji tego postu :(

   Usuń
  3. Wszystko już zostało poprawione.;)

   Usuń
 4. Ja, urodzony 9 października12 grudnia 2013 23:55

  Lat trzydzieści trzy John bez Ciebie świat płynie,
  będąc smutnym i radosnym w zależności
  od tego jak wiatr zawieje, lecz jedno,
  tylko jedno nigdy się nie chwieje, pamięć,
  pamięć o tych co świat sobą kreowali,
  pomysłami, czynami, słowami.
  Bliski tyś serca mego, Johny Lennonie
  bo łączy nas rzecz nie byle jaka,
  ten sam dzień urodzin,
  szczerość i miłość do świata,
  dzieli nas równie wiele, bowiem
  Ty
  Postrzelony lecz zdrowy,
  Zstrzelony lecz, żywy,
  W pamięci naszej zapisany, nigdy nie zostaniesz zapomniany.

  Poeta z 1H

  OdpowiedzUsuń
 5. ๓คlเภ๏ฬค1313 grudnia 2013 11:18

  Fajny post :) dobrze,że ktoś o nim pamięta :D jednak to trochę dziwne,że piszecie o Lennonie, a nie ma żadnego postu o stanie wojennym, co bardziej powinno być Wam bliskie :/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Doceniamy Twoją uwagę, ale blog nie jest kroniką historyczną. Artykuły zamieszczane na blogu są odzwierciedleniem zainteresowań uczniów. Jeżeli uważasz, że powinien się na nim znaleźć wpis o rocznicy stanu wojennego, zapraszamy do współpracy. Napisz tekst i skontaktuj się z nami. A na razie, mimo wszystko, życzymy przyjemnej lektury.

   Usuń
 6. Tak, fakt oczywisty - 33. rocznica śmierci John Lennona. Nie mam pojęcia jak to się stało, że popełniłam taki błąd, który umknął mojej uwadze przy dokładnym sprawdzaniu tekstu i za który oczywiście najmocniej przepraszam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nic się nie stało. Błąd został już naprawiony.^^

   Usuń
  2. Każdemu zdarza się coś przeoczyć. Jednak post i tak jest świetny. Pierwszy raz ktoś tak świetnie napisał o nim. Dziękuję.;)

   Usuń
 7. John Lennon to intrygująca, ale i inspirująca osoba. Uwielbiam jego utwór "Imagine". Jego utwory miały przesłanie, były o czymś, w przeciwieństwie do większości dzisiejszych piosenek...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kamilaa, "Imagine" to również moja ulubiona piosenka Lennona. Tyle nas łączy! :)

   Usuń
  2. Krzysiu Szufla11 lutego 2014 12:08

   A ja posiadam całą płytę winylową, orginalną Lennona "Imagine" z 1971 roku. :)

   Usuń
 8. Piękna piosenka na zakończenie postu.;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Zabrzmiało mi w głowie "NON OMNIS MORIAR" Horacego (nie wszystek umrę)...
  Lennon nie umarł, on wciąż żyje w słuchanych przez nas, ludzi, piosenkach.

  OdpowiedzUsuń
 10. Brawo Madlen! Od kilku lat wszystkie święta, także Bożego Narodzenia, bardzo się skomercjalizowały. Jesteśmy zasypywaniu ofertami, promocjami świątecznymi, reklamami bombek, śledzi, choinek itp. Przypominając piosenkę Lennona, zwróciłaś uwagę na to, że warto się zastanowić nad sobą, zatrzymać się na chwilę w biegu i pomyśleć na sensem życia. Ja postaram się to zrobić w czasie świąt.

  OdpowiedzUsuń
 11. Uwielbiam Johna Lennona. Osobiście polecam piosenkę Imagine. Według mnie jest cudowna. Mogę powiedzieć, że słucham jej cały czas. Świetny post i czekam na kolejny.;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Piosenki Lennona jak zawsze - ponadczasowe. Madlen, przez twój wpis (albo i dzięki niemu) przypomniałaś mi o Imagine, której kiedyś słuchałam nieustannie. Cieszę się, czytając komentarze, że młodzi słuchają jeszcze dobrej muzyki :)
  A co do świąt, osobiście nie lubię związanego z nimi sztucznego zamieszania i "szaleństwa zakupów", reklam ze św. Mikołajem czy też wszechobecnego "Last Christmas" w radiu. Trochę brakuje "magii świąt", a może po prostu już z tego wyrosłam i już nie ekscytuje mnie to tak bardzo jak kiedyś :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Czy wiecie, że ostatnio odnaleziono i wystawiono na aukcję dzienniczek uczniowski Johna Lennona? Uwagi o nim pochodzą z 1955 roku. I co się okazuje? 15 - letni Lennon był buntownikiem. Nie lubił się uczyć, na lekcjach rozmawiał z kolegami i żuł gumę. Bywało, że wdawał się w bójki, a uwagi wpisywano mu niemal codziennie. Nie należał do ulubieńców nauczycieli. Takie były początki "kariery" tego wybitnego artysty.

  OdpowiedzUsuń