9 grudnia 2013

Literackie fascynacje


           Nie ma to jak książka!



Książki są bramą, 
przez którą wychodzisz na ulicę. 
Dzięki nim uczysz się, 
mądrzejesz, podróżujesz, marzysz, wyobrażasz sobie, 
przeżywasz losy innych, swoje życie mnożysz razy tysiąc.  
Ciekawe, czy ktoś da ci więcej  za tak niewiele. 
Pomagają też odpędzić różne złe rzeczy – samotność, upiory (…). 
Czasem się zastanawiam, 
 jak możecie znieść to wszystko wy, którzy nie czytacie. 
(Arturo Perez – Reverte)


Z ekranizacją sagi o Wiedźminie zetknąłem się mając kilka lat. Zafascynował mnie wówczas ten serial, mimo że nie rozumiałem niektórych wątków i scen.Dla małego chłopca przygody tytułowego bohatera Geralta z Rivii - płatnego zabójcy potworów - były zadziwiające, pobudzały wyobraźnię i przenosiły w świat fantastyki.
        
Niedawno przeczytałem recenzje na temat serialu pt. "Wiedźmin" wyreżyserowanego przez Marka Brodzkiego z Michałem Żebrowskim w roli tytułowego bohatera, nakręconego na podstawie wybranych opowiadań ze zbioru Andrzeja Sapkowskiego. W większości wypowiedzi serial spotkał się z ostrą krytyką za scenografię, charakteryzacje bohaterów i obsadę. Doceniona została jedynie muzyka, którą skomponował Grzegorz Ciechowski.

Aby wyrobić sobie własne zdanie na temat serialu, sięgnąłem do prozy Sapkowskiego. Muszę przyznać, że scenariusz serialu znacznie odbiega od świata przedstawionego w opowiadaniach mistrza fantastyki. Ogromnie mnie wciągnęły opowiastki o Wiedźminie i chyba stałem się fanem Andrzeja Sapkowskiego. Cykl wiedźmiński - według mnie - to najlepszy zbiór opowiadań fantasy, jakie miałem możliwość czytać. Niby zwyczajna książka, ale robi wrażenie. Można znaleźć w niej ciekawą fabułę, wiele barwnych postaci, drastyczne opisy walk, romanse, a wszystko okraszone szczyptą pikantnego humoru.

Oto próbka:
 - Jaskier, jak ty coś powiesz to nie wiadomo, płakać, śmiać się czy w rzyć cię kopnąć.
– Miecz. Na plecach. Dlaczego masz na plecach miecz?
– Bo wiosło mi ukradli.

Książkę czyta się z przyjemnością - w ciągłym oczekiwaniu na dalszy rozwój wydarzeń. Szczególnie gorąco polecam tym, którzy lubią ten rodzaj literatury. Przygodę z sagą najlepiej zacząć od pierwszych opowiadań: Ostatnie życzenie, następnie Miecz przeznaczenia, Krew elfów, a potem  kolejne tomy- Czas pogardy, Chrzest ognia, Wieża jaskółki i ostatnia, kończąca wędrówkę Wiedźmina - Pani jeziora.

Ci, którzy zamiast czytać, wolą grać na komputerze, mogą identyfikować się z bohaterem wykreowanym przez Andrzeja Sapkowskiego - Geraltem z Rivii dzięki serii gier "Wiedźmin" wyprodukowanych przez polskie studio CD Projekt RED. Są one Są one kontynuacją losów Białego Wilka ze świata znanego z kart sagi o Wiedźminie. W czasie gry bohater odwiedza miejsca i spotyka postacie występujące w opowiadaniach Andrzeja Sapkowskiego.  

Wszystkim miłośnikom fantasy i nie tylko im, gorąco polecam lekturę cyklu wiedźmińskiego autorstwa  polskiego mistrza fantastyki. Gra, jako kontynuacja sagi o słowiańskim pogromcy potworów, też jest warta uwagi.Niewiele książek potrafi mnie wciągnąć. Tej, można rzec, się to udało! 

Tomek

Grafika:
http://wiedzmin.republika.pl/pliki/zdjecia/wiedzmin01-1024x768.jpg

19 komentarzy:

  1. Bardzo podoba mi się cytat przytoczony na początku artykułu. W pamięci zapadła mi inna, ale mająca mniej więcej ten sam sens sentencja o czytaniu książek: "Kto czyta książki, żyje podwójnie". Ja zawsze najpierw wolę przeczytać książkę, a potem np. obejrzeć film. Mam wtedy własną wizję świata przedstawionego w utworze i mogę ją porównać z wyobrażeniami innych.
    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Muszę przyznać, że do tej pory nie ciągnęło mnie do tej serii książek, ale po przeczytaniu Twojego artykułu chyba po nie sięgnę :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A ja obiecałam sobie milion razy, że przeczytam i nawet nie poszłam do biblioteki.

      Usuń
  3. Ciekawy post, krótki, ale zręcznie napisany. Zachęca do przeczytania książki i obejrzenia filmu.

    OdpowiedzUsuń
  4. Świetna seria książek, ja także polecam :D

    OdpowiedzUsuń
  5. Genialna saga i świetna gra. Szkoda tylko, że zarówno serial, jak i film o Wiedźminie zostały (nawet jak na tamte lata) tak słabo zrobione... Chciałabym kiedyś zobaczyć Geralta w filmie z prawdziwego zdarzenia, nakręconego z rozmachem, na poziomie LOTRa i bez "mrożącego krew w żyłach" smoka. Dobra robota! :)

    OdpowiedzUsuń
  6. " Do nauczania i uczenia się konieczne są trzy środki pomocnicze: po pierwsze książki, po drugie książki, po trzecie książki." Świetny post :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Od dawna chciałam przeczytać "Wiedźmina", ale dotychczas zawsze brakowało mi czasu i chęci... Mam nadzieję, że po tym, co napisałeś, nareszcie uda mi się zebrać w sobie i zacząć czytanie ;)

    OdpowiedzUsuń
  8. Łohoho.... Książki o wiedźminie są jednymi z moich ulubionych. Czczę mistrza Sapkowskiego za jego geniusz.

    OdpowiedzUsuń
  9. Niestety nie jestem fanką tego typu książek. Wolę coś bardziej realistycznego, nie potrafię czytać fantastyki, ale to kwestia gustu. Post rzeczywiście bardzo zachęcający i ciekawie napisany, jednak ja po tę książkę nie sięgnę - przynajmniej na razie. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. O gustach się nie dyskutuje.

      Usuń
    2. Zgadzam się. :)

      Usuń
    3. Patrycjo, mam tak samo - nie przepadam za fantastyką. Pamiętam jednak, że omawiane na lekcjach fragmenty "Wiedźmina" nawet mi się podobały. Niestety nie aż tak, bym przeczytała całą książkę. Może to się kiedyś zmieni...

      Usuń
  10. Pamiętam, że serial o Wiedźminie bardzo mi się podobał. Miałem wtedy kilka lat, nie zauważyłem, żeby był zły. Razem z bratem nie mogliśmy doczekać się następnych odcinków.

    OdpowiedzUsuń
  11. Niestety nie miałam okazji przeczytać "Wiedźmina", choć uwielbiam fantasy. Twój post zmobilizował mnie do działania! Wypożyczyłam już książkę. Teraz tylko zostaje przeczytać.:)
    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  12. Polecam "Hobbit, czyli tam i z powrotem".;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przy okazji można polecić "Władcę Pierścieni", "Silmarilion", "Dzieci Hurina" :)

      Usuń
  13. ๓คlเภ๏ฬค1313 grudnia 2013 11:20

    Osobiście nie czytam tego typu książek(ale każdy ma swój gust :D) a co do postu to fajny :D

    OdpowiedzUsuń
  14. nie wiem czemu serial spotkała tak krytyka według mnie jak na polską produkcję był jest i będzie super tak jak książka

    OdpowiedzUsuń