21 września 2024

Spotkanie ze sztuką

 

      Barwy emocji w sztuce

 

Szukam. Dążę. Jestem w tym całym sercem.

(Vincent van Gogh)

 

Vincent van Gogh - holenderski malarz, który jest znany jako twórca postimpresjonistyczny. Jego dzieła cechują: intensywny kolor, bogata faktura oraz pewna deformacja rysunku. Van Gogh po mistrzowsku wykorzystywał kolory jako środek wyrażania emocji. Jego podejście do palety barw było rewolucyjne w ówczesnym świecie sztuki, ponieważ eksperymentował  z kolorami, aby wzmocnić wyrażane  na obrazach przeżycia.

Van Gogh stosował  intensywne kolory, często używając ich kontrastujących kombinacji. Przez łączenie  na przykład niebiesko-żółtej, czerwono-zielonej czy fioletowo-pomarańczowej, potrafił osiągnąć efekt wibracji, co dodawało  jego obrazom dynamiki  i energii. Używał grubych, energicznych pociągnięć pędzla, które czasami wydają się niemal chaotyczne, aby uzyskać głębię emocji. Za pomocą kolorów artysta wyrażał zarówno otaczający go świat, jak również siebie. Jego technika malarska stała się ikoną dla artystów i nadal inspiruje ich kolejne pokolenia. Vincent van Gogh był geniuszem geniusz sztuki, który używał kolorów jako medium, stworzył symfonię barw, które były odbiciem jego wewnętrznych emocji i głębokich uczuć.

„Gwiaździsta noc” to dzieło van Gogha, które wyraża jego emocje i fascynację kosmosem (z perspektywy widoku z okna szpitala psychiatrycznego Saint-Rémy-de-Provence). Artysta przedstawił nocne niebo w sposób niezwykle ekspresyjny. Gwiazdy na niebie zdają się wirować, a cyprysy na pierwszym planie - tańczyć w rytm gwiazd. Niebo emanuje życiem i energią. Linie na niebie i na ziemi tworzą wirujący ruch, który nadaje obrazowi dynamiczności i niezwykłej siły. Kontrast pomiędzy jasnym, pulsującym niebem a ciemnymi, statycznymi cyprysami podkreśla dwoistość życia: ruchu i spokoju. „Gwiaździsta noc” to wizja kosmicznej harmonii - tęsknoty za spokojem oraz pięknem w świecie pełnym chaosu.

Kolejną  perełką jest seria „Słoneczników”. Vincent van Gogh namalował kilka wersji tych kwiatów, a każda z nich oddaje jego fascynację światłem i kolorem. Kwiaty, ukazane w momencie rozkwitu, wydają się jak żywe, emanują ciepłem i zapachem lata. Intensywne żółcie ożywiają płótno, tworzą  wrażenie świetlistości i życia, a zarazem są wyrazem  nadziei i radości. Cykl „Słoneczników”  dowodzi  kunsztu artysty w  posługiwaniu się ograniczoną paletą ciepłych barw, szczególnie kolorem żółtym i pomarańczowym. Van  Gogh osiągnął również niezwykłe efekty świetlne. Dzięki grubo kładzionej farbie obrazy wydają  się trójwymiarowe.

„Autoportret z zabandażowanym uchem i fajką”.  Postać jest ukazana na tle pomarańczy  oraz dwu tonacji czerwieni. Czapka jest  niebieskawa z akcentami czerni, a bandaż biały. Twarz , na której widać rezygnację, została namalowana kilkoma barwami: odcieniami kremowej bieli, rozjaśnionej żółci, pomarańczu i szarości. Zarost jest rudy. Zaczerwienione spojówki oczu powodują, że spojrzenie jest smutne i cierpiące. Kurtka  jest oliwkowozielona z refleksami światła malowanymi jasnym pomarańczem. Fajka  została malowana brązem z akcentami  bieli i żółci oraz żółci i pomarańczu w cybuchu, z którego ulatuje dym. Interpretuje się go  jako oznakę odzyskanej równowagi po trudnych przeżyciach. Jaskrawe kolory i  wyrazisty kontur postaci świadczą być  może o lepszym samopoczuciu  malarza w okresie epizodu choroby psychicznej.

„Kwitnący migdałowiec”  przedstawia kwiaty migdałowca na tle błękitnego nieba. Van Gogh użył delikatnych różowych i błękitnych tonów, tworząc obraz, który emanuje spokojem i łagodnością. Delikatne różowe i błękitne tonacje symbolizują nie tylko piękno natury, lecz również spokój i nadzieję. Van Gogh stworzył ten obraz w okresie radości  z narodzin swojego bratanka, dlatego  wydawało się, że wnosi „nowe życie” do jego twórczości. „Kwitnący migdałowiec” powstał  w  przerwie  między atakami choroby.

W  obrazie „Taras kawiarni nocą”  van Gogh wykorzystał intensywne niebieskie i żółte tony, tworząc atmosferę tajemniczą i urzekającą. To nie tylko sceneria nocnego życia, lecz także wyraz  artystycznej interpretacji emocji związanych z tą scenerią.

„Kościół w Auvers” to niezwykłe dzieło van Gogha, w którym artysta  wykorzystał intensywne kolory, takie jak czerwień i niebiesko-zielony, aby oddać nie tylko architektoniczną bryłę kościoła, ale także własne emocje związane z tym miejscem. Dzięki dynamicznym pociągnięciom  pędzla i wyrazistym  konturom obraz  emanuje siłą i  mistrzowskim oddaniem uczuć.

„Sypialnia w Arles". Van Gogh namalował  trzy wersje tego obrazu. Dzieło wyraża dążenie do stworzenia harmonijnej i spokojnej przestrzeni. Całość utrzymana jest w jasnych kolorach, które nadają wnętrzu lekkości i spokoju. Jednocześnie intensywne kolory - niebieski, fioletowy i żółty -  nadają  wnętrzu niemal nierealny charakter. „Sypialnia w Arles" jest nie tylko przedstawieniem przestrzeni domowej, lecz również manifestacją wewnętrznych emocji Wincenta  van Gogha. To jedno z wyjątkowych dzieł w dorobku artysty.

Przedstawione obrazy stanowią jedynie część bogatego dorobku van Gogha, jednak w sposób wyjątkowy ilustrują jego wyjątkowe podejście do kolorów jako narzędzia wyrażania emocji i głębszych znaczeń. Przekazują nie tylko piękno świata wokół nas, ale także historię emocji, pasji i walki z własnymi demonami. Dzieła van Gogha nadal poruszają i inspirują oraz czynią go jednym z najbardziej fascynujących artystów wszech czasów.

Wiktoria

 

Grafika:

https://publikacje.edu.pl/wp-content/uploads/2023/05/Vincent-van-Gogh.png

https://www.techpedia.pl/app/public/files/18376.jpg

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/ea/Van_Gogh_-_Starry_Night_-_Google_Art_Project.jpg/640px-Van_Gogh_-_Starry_Night_-_Google_Art_Project.jpg

https://s6.tvp.pl/images2/f/e/a/uid_fea9cea81f0c5d985a7bfcefc6d052df1502720709324_width_1280_play_0_pos_0_gs_0_height_720.jpg

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/d4/Self-Portrait_with_Bandaged_Ear_and_Pipe20.jpg/211px-Self-Portrait_with_Bandaged_Ear_and_Pipe20.jpg

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/60/Van_Gogh_-_Bl%C3%BChende_Mandelbaumzweige.jpeg

https://a.allegroimg.com/s1024/0c93aa/85da9132451bbb3853913a66b776

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/09/Vincent_Willem_van_Gogh_057.jpg/1200px-Vincent_Willem_van_Gogh_057.jpg

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/ac/VanGogh_Bedroom_Arles1.jpg

18 komentarzy:

  1. „Chodzi o to, by uchwycić nieprzemijające w tym, co przemija”.  Vincent van Gogh

    OdpowiedzUsuń
  2. Vincent van Gogh, jeden z najbardziej wpływowych malarzy postimpresjonizmu, jest znany z innowacyjnego podejścia do koloru i emocji. Jego intensywne, kontrastujące barwy i charakterystyczne, energiczne pociągnięcia pędzla nadają jego dziełom wyjątkową dynamikę i głębię. Używał koloru nie tylko do przedstawiania rzeczywistości, ale przede wszystkim do wyrażania swoich wewnętrznych emocji.

    OdpowiedzUsuń
  3. ,,Kochajmy przyrodę, bo dzięki niej coraz lepiej rozumiemy sztukę". Vincent van Gogh

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo interesująca forma zapoznania z twórczością Vincenta van Gogha. Na pewno pomaga zgłębić nie tylko jego sposób tworzenia prac ale również jego uczucia i uniwersalne przesłania.

    OdpowiedzUsuń
  5. Czy wiesz, że?
    Vincent Van Gogh to niedoceniony za życia holenderski malarz bez jednego ucha, cierpiał na napady lękowe i pod wpływem halucynacji odciął sobie brzytwą kawałek małżowiny lewego ucha. To autor ponad 2000 dzieł, w tym 870 obrazów, 150 akwareli i ponad 1000 rysunków...
    ,, Jeśli słyszysz w sobie głos mówiący, że nie możesz malować, to maluj, a ten głos ucichnie''. - Vincent Van Gogh

    OdpowiedzUsuń
  6. Słoneczniki to moje ulubione kwiaty, dlatego też słoneczniki w wazonie to moje ulubione obrazy Vincenta van Gogha.

    OdpowiedzUsuń
  7. Nie zdawałam sobie sprawy, że każdy obraz, nawet przedstawiający krajobraz, może mieć głębsze znaczenie i być szczególnie ważny dla malarza. Naprawdę interesujący artykuł.

    OdpowiedzUsuń
  8. „Śnię swój obraz i maluję swój sen”.
    Vincent van Gogh

    OdpowiedzUsuń
  9. Niesamowite jest, to jak barwy obrazu, mogą dodawać wiele emocji u kreatywności w człowieku.

    OdpowiedzUsuń
  10. "Jeśli słyszysz w sobie głos mówiący, że nie potrafisz malować, to maluj, a ten głos ucichnie”. Vincent van Gogh

    OdpowiedzUsuń
  11. Piękne jest to, że obrazy van Gogha mają dla niego głębsze znaczenia. Według mnie takich artystów powinno się cenić najbardziej.

    OdpowiedzUsuń
  12. ,,Wkładam w swoją pracę całe serce i duszę, a w trakcie tego procesu tracę rozum”. Vincent van Gogh

    OdpowiedzUsuń
  13. Bardzo inspirujący artykuł na temat van Gogha.Ma on unikalny styl a jego prace są bardzo kreatywne.

    OdpowiedzUsuń
  14. Nie jestem fanką Vincenta van Gogha, ale wiem, że jest to niesamowity artysta, który podczas swojego życia namalował wiele pięknych obrazów. Artykuł pokazał mi, że van Gogh malując swoje obrazy, używając przeróżnych kolorów, ukazywał przy tym swoje uczucia, co jest niesamowite i piękne.

    OdpowiedzUsuń
  15. “Obowiązkiem malarza jest całkowicie pogrążyć się w przyrodzie, przelać w swoje dzieło całą inteligencję i wszystkie swoje uczucia, aby stało się ono zrozumiałe dla innych.” - Vincent Van Gogh

    OdpowiedzUsuń
  16. Nie wiedziałam, że barwy na obrazach Vincenta van Gogha mogą odzwierciedlać uczucia i emocje malarza.
    Bardzo interesujący artykuł o twórczości znanego na całym świecie artysty.

    OdpowiedzUsuń
  17. "Może właśnie dlatego, że miłość jest uczuciem bardzo silnym, jesteśmy, zwłaszcza w młodym wieku (...) zbyt słabi, aby utrzymać mocno ster w ręku." - Vincent Van Gogh o miłości. Moje ulubione słowa tego wspaniałego artysty.

    OdpowiedzUsuń
  18. Niesamowite jest to, że każdy kolor w tych dziełach ma swoje znaczenie i odzwierciedlenie. Każdy kolor w tych dziełach ma także swoją wartość emocjonalną. Muzyka to kolejna dziedzina sztuki, w której barwy emocji odgrywają kluczową rolę. Każdy akord może wywołać w nas różne odczucia. Warto wspomnieć o dziełach takich kompozytorów, jak Johann Sebastian Bach, który potrafi za pomocą harmonii i rytmu przywołać uczucia zarówno radości, jak i smutku. Muzyka klasyczna często posługuje się tzw. „kolorami dźwięku”, tworząc atmosferę, która może wprowadzić nas w stan refleksji, ekstazy, a nawet melancholii.

    OdpowiedzUsuń