21 października 2023

Spotkanie ze sztuką

 

Legenda polskiego hip-hopu

 

Muzyka to dusza wszechświata,

skrzydła umysłu, lot wyobraźni

i całe życie

(Platon)

 

Hip-hop to gatunek muzyczny, który powstał w 1970 roku w jednej z dzielnic Nowego Jorku, Bronksie. Jedynie kwestią czasu było,  aż ten gatunek trafi również  na polski rynek muzyczny. Polski hip-hop zapoczątkował debiutujący w 1992 roku polski raper Piotr Krzysztof Marzec,   znany jako ,,Liroy”. Lubię hip – hop, ponieważ przemawia do mnie swoim rytmicznym brzmieniem, które w bardzo szybki sposób potrafi  poprawić mi humor, a nawet działa na mnie odstresowująco.

Grupa muzyczna Paktofonika  („Pakt trzech” lub „PFK Squad”) powstała w 1998 roku, a tworzyli  ją:  Wojciech „Fokus” Alszer, Piotr „Magik” Łuszcz  oraz Sebastian „Rahim” Salbert. Inicjatywa utworzenia trio muzycznego powstała  na jednym z koncertów. Porozumieli się ze sobą Fokus, Magik i Rahim. Magik,  główny reprezentant Paktofoniki  (najlepszy moim zdaniem) rozpoczynał swoją karierę  w grupie hip- hopowej „Kaliber 44” i w niej  nabrał doświadczenia (w latach 1994 – 98) w tym gatunku muzyki. Magik  tworzył muzykę z pasją,  utożsamiał ją ze prawdziwą sztuką i żył nią na co dzień. To go poróżniło z członkami  grupy „Kaliber 44” , więc z niej odszedł.  Podziwiam  u niego  oddanie pasji  oraz podążanie za marzeniami. Rahim  również rozpoczął swoją działalność muzyczną  w 1994 roku dołączając do grupy  „3x Klan”, która rozpadła się w 1998, krótko przed powstaniem Paktofoniki. Fokus zaś,  w 1996  roku stworzył utwór nazwany „Powierzchnie tnące”,  który przedstawił dwa lata później na koncercie  i ujawnił swój talent muzyczny. Jak widać, członkowie Paktofoniki  już wcześniej mieli związek z muzyką,  jednak najbardziej doświadczonym był Magik. Jeden z  twórców  wytwórni Gigant Records podkreślał talent tego muzyka:  jego utwory  na długo pozostawały w pamięci  słuchaczy, gdyż  były chwytliwe i tworzone z pasją, a sam twórca nie kierował się komercją. Dla całej trójki -  Magika, Rahima oraz Fokusa najwyższym priorytetem był szczery przekaz w muzyce.

„Paktofonika” zadebiutowała  w październiku 1998 roku, wydając  takie utwory jak „Priorytety” czy  „Gdyby...”.  Najbardziej podoba mi się ich nieco mniej znany utwór „W Peunej Gotowości”.  Twórczość  trio  muzycznego zaczęła zyskiwać na popularności, gdyż  teksty mówiły o ważnych problemach, a muzyka  była nasiąknięta klimatem czasów, w których tworzyli. Talent, pasja i szczerość – to  przyciągało  słuchaczy do śledzenia ich kariery.

Pojawiły  się jednak problemy. Piotr „Magik” Łuszcz założył rodzinę i musiał podjąć się pracy, która dawałaby konkretne dochody. Cały czas jednak czuł się artystą, co przełożyło się na jego zdrowie psychiczne. To z kolei wpłynęło na pogorszenie relacji z kolegami z zespołu, a także doprowadziło do rozpadu rodziny (żona rozstała się z nim i  zabrała syna). Dodatkowo, chcąc uniknąć poboru do wojska, Magik  zaczął  symulować schizofrenię. I podobno – jak się zwierzył Rahimowi – faktycznie zaczął się źle czuć.

Paktofonika wydała swój pierwszy wymarzony album dnia 18 grudnia 2000 roku. A stało się to dzięki wytwórni Gigant Records. Album został nazwany „Kinematografia”, był sukcesem  i  zapowiadał  błyskotliwą karierę muzyków.

Jednak niespełna osiem dni po premierze  albumu  wydarzyła się tragedia. Dnia 26 grudnia 2000 roku o godzinie 6:15  Piotr „Magik”  Łuszcz popełnił samobójstwo, skacząc z okna z dziewiątego piętra swojego mieszkania w Katowicach. Zmarł pół godziny później. Była to niewiarygodna strata, która na zawsze wstrząsnęła Rahimem i Fokusem.  Nigdy też nie dowiedzieli się o motywach decyzji  Magika.

Obecnie  Paktofonika  jest uznawana za  legendę polskiego hip-hopu. Muzycy połączyli szybkie i płynne flow, wyraźną dykcję, umiejętność posługiwania się rymami, dobrze dobrane podkłady muzyczne, szczerą pasję i teksty, które przemawiały do młodych odbiorców.  Dziś ich  muzyka jest  dla wielu słuchaczy  źródłem nostalgii. Na podstawie historii Paktofoniki powstał film fabularny w reżyserii Leszka Dawida na podstawie scenariusza napisanego przez Macieja Pisuka. Obejrzałem ten film i polecam go osobom zainteresowanym  Paktofoniką oraz  hip- hopem.

Jakub

 

Grafika:

https://static.wikia.nocookie.net/hhpl/images/d/dd/Paktofonika.jpg/revision/latest?cb=20121119182326&path-prefix=pl

https://i.ytimg.com/vi/r81KdSfKkPM/maxresdefault.jpg

https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcS4kYWi_DxDkN1MKuCOP9_uyEP_6tDoL7rB0Zz70f1SjHQ04drs-Cd_e26nPGc6S-hQkx4&usqp=CAU

https://image.ceneostatic.pl/data/products/11554135/i-paktofonika-kinematografia-winyl.jpg

25 komentarzy:

  1. RAPORTAŻYSTA napisał:

    Powiedzieć, że „Chwile ulotne” PAKTOFONIKI to utwór ponadczasowy, to jak nic nie powiedzieć. To Carpe diem przełomu dwóch tysiącleci. Takie motywy jak chodzenie po mieście kilkanaście centymetrów ponad chodnikami i cały zamysł życia ulotnego jak ulotka stanowią dziś kanon polskiego hip-hopu. Ilość follow-upów, cytatów i cutów nawiązujących do tego utworu jest niepoliczalna. Jest to klasyk klasyków – rap, który przełamywał bariery międzygatunkowe i wychował całe pokolenia.

    Szanuję dorobek zespołu, choć hip- hop to nie moja bajka.

    OdpowiedzUsuń
  2. "Jestem Bogiem
    Uświadom to sobie, sobie
    Ty też jesteś Bogiem
    Tylko wyobraź to sobie, sobie"

    -Piotr Łuszcz (Magik)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. „Jesteś Bogiem” to polski film fabularny z 2012 roku w reżyserii Leszka Dawida, według scenariusza Macieja Pisuka.

      Film koncentruje się głównie na postaci rapera Piotra „Magika” Łuszcza (w tej roli wystąpił Marcin Kowalczyk).

      Dominujący utwór w filmie to: „Jestem Bogiem”.


      Usuń
  3. Bardzo interesujący post, cieszę się że posty tego typu pojawiają się na blogu szkolnym.

    OdpowiedzUsuń
  4. Hip-hop ma duże znaczenie dla środowiska i dobrze, że przypominamy i poruszamy takie tematy związane z muzyką.

    OdpowiedzUsuń
  5. Myślę, że jest bardzo mało Polaków, którzy nigdy nie słyszeli o Paktofonice. Zdecydowanie jest to zespół, który można uznać za legendę polskiego hip-hopu. Pomimo tego, że nie jest to gatunek muzyczny, którego słucham oraz słabo znam utwory Paktofoniki, to rozumiem ich ponadczasowość, a także to, dlaczego tak wiele osób dalej pamięta o Fokusie, Magiku i Rahimie.

    OdpowiedzUsuń
  6. Bardzo dużo słyszałam o tej tragedii i nie wyobrażam sobie jakie cierpienie spotkało rodzinę "Magika" jak i jego przyjaciół z zespołu.

    OdpowiedzUsuń
  7. Hip-hop to gatunek muzyczny, który obejmuje styl życia, mowę, modę i sztukę. Część ludzi uważa, że jest to niewyraźny bełkot, wulgaryzmy. Inni twierdzą, że jest to muzyka z duszą, której głównym celem jest wyrażenie prawdy.

    OdpowiedzUsuń
  8. Uważam, że przy okazji powyższego artykułu warto promować wiedzę na temat depresji, jej symptomów i formach pomocy osobom, które wysyłają sygnały, że potrzebują wsparcia, aby nie dopuszczać do sytuacji gdzie człowiek w desperacji popełnia samobójstwo.
    Magik był wrażliwym człowiekiem, co można usłyszeć w jego tekstach. Być może trudności, które spotkał w życiu przytłoczyły go, przerosły i został z nimi sam, bo nie otrzymał na czas profesjonalnej pomocy.

    OdpowiedzUsuń
  9. Sądzę, że każdy nastolatek i nastolatka znają bądź chociażby kojarzą ikoniczny zespół ,,Paktofonika". Tragiczna sprawa ,,Magika" powinna nam uświadomić, że nie wolno lekceważyć niepokojących objawów u siebie bądź naszych najbliższych. Artykuł obrazuje nam całą karierę zespołu ale również zwraca uwagę na to że każdy z nas ma problemy których nie można traktować obojętnie.

    OdpowiedzUsuń
  10. Nic dodać, nic ująć. Myślę że znakomitym podsumowaniem tematu "Paktofoniki" jest film "Jestem Bogiem", który naprawdę świetnie, w mojej ocenie, ukazuje historię słynnego trio i również jest zwyczajnie świetnym dziełem polskiej kinematografii.

    OdpowiedzUsuń
  11. Jako osoba słuchająca hip-hopu mogę śmiało stwierdzić, że teksty piosenek tego gatunku mają ukryte przeznaczenie. Dla niektórych jest to niewyraźny bełkot z wulgaryzmami, mową o rzeczach dla osób pełnoletnich itp. Najczęściej mówią to osoby, które nie zagłębiły się w tekst i nie zastanawiały się nad głębszym przekazem śpiewanych czy mówionych słów, a oceniały pochopnie treść utworu.

    OdpowiedzUsuń
  12. Interesujący artykuł. Dowiedziałam się ciekawych informacji na temat „Paktofoniki”.

    OdpowiedzUsuń
  13. Nie przepadam za hip-hopem,ale utwory "Paktofoniki" obiły mi się kilka razy o uszy. Każdy z nich porusza istotne problemy, ma swoją głębię. Artykuł przybliżył mi historię zespołu.

    OdpowiedzUsuń
  14. Ich muzyka brzmi ciekawie, natomiast teksty przedstawiają cieżkie tematy. Jednak tragiczna śmierć Magika sprawiła, że czuję ogromny smutek i współczucie dla reszty zespołu. To pokazuje, że nawet w świetnych momentach życia mogą pojawić się trudności, których nie wolno bagatelizować.

    OdpowiedzUsuń
  15. Nie jestem fanem muzyki hip-hop, jednak zespół Paktofonika jest mi znany. Słyszałem również o tragedii, która miała miejsce w ich zespole. Teksty ich piosenek wyrażają prawdę, co spowodowało, że znaczna ilość ludzi pokochała ten zespół.

    OdpowiedzUsuń
  16. Uwielbiam muzykę. Ten artykuł miał w sobie wiele wiadomości, o których nie miałem pojęcia.
    Tekst z pewnością mógłby pełnić rolę dobrej reklamy Hip hopu i i Paktofoniki.

    OdpowiedzUsuń
  17. Ciekawy przegląd historii polskiego hip-hopu! Paktofonika pozostawiła trwały ślad w krajobrazie muzycznym, a ich szczerzy teksty przemawiały do wielu ludzi. To smutne, że życie Magika zakończyło się tak tragicznie, co poruszyło nie tylko jego współpracowników, ale i fanów. Ich muzyka nadal pozostaje ikoną i źródłem sentymentu dla wielu słuchaczy. Film na ich temat to ciekawy dodatek do ich historii muzycznej.

    OdpowiedzUsuń
  18. Ciekawy przegląd historii polskiego hip-hopu! Paktofonika pozostawiła trwały ślad w krajobrazie muzycznym, a ich szczere teksty przemawiały do wielu ludzi. To smutne, że życie Magika zakończyło się tak tragicznie, co poruszyło nie tylko jego współpracowników, ale i fanów. Ich muzyka nadal pozostaje ikoną i źródłem sentymentu dla wielu słuchaczy. Film na ich temat to ciekawy dodatek do ich historii muzycznej.

    OdpowiedzUsuń
  19. Uważam, że Paktofonika to legenda polskiego hip hopu, dlatego cieszę się, że artykuły wspominające ich twórczość znajdują się na blogu szkolnym.

    OdpowiedzUsuń
  20. Ich teksty pełne są głębokich przemyśleń, a charyzmatyczny styl rapowania sprawił, że pozostawili trwały ślad w historii rodzimej muzyki. Dlatego młode pokolenie nadal słucha ich wielkich hitów.

    OdpowiedzUsuń
  21. Mimo, że jestem z natury fanem ciężkich brzmień, to cieszę się, że nasz blog oddał hołd legendzie Paktofoniki.

    OdpowiedzUsuń
  22. Cieszę się, że na naszym szkolnym blogu został poruszony ten temat. Utwory „Paktofoniki” czasem obiły mi się o uszy i uważam, że niektóre piosenki mają intrygujący przekaz.

    OdpowiedzUsuń
  23. Paktofonika jest ważnym elementem historii polskiej muzyki hip-hopowej, oraz nadal cieszy się popularnością wśród niektórych nastolatków, dlatego cieszę się, że taki artykuł powstał na szkolnym blogu.

    OdpowiedzUsuń
  24. Hip hop potrafi wyrazić wiele emocji i teksty różnych zespołów np wspomnianej wyżej Paktofoniki poruszają ważne tematy. Imponuje mi to jak rytmiczne i zapadające w pamięć teksty są przedstawiane. Podoba mi się także to jak hip hop można wyrażać przez modę. Bardzo ciekawy tekst można wynieść z niego wiele ciekawych informacji

    OdpowiedzUsuń