14 października 2023

Myśli o wychowaniu

 

                Wdzięczność

W całym życiu najistotniejsze jest to,

czy przyjmujemy rzeczy za oczywiste,

czy też z wdzięcznością.

(Gilbert Keith Chesterton)

 

Czym jest wdzięczność?  Psychologia mówi, że wdzięczność  to zarówno uczucie, postawa, jak i wewnętrzna predyspozycja osobowościowa człowieka. Jest ona reakcją na doświadczone dobro, pragnieniem odwzajemnienia, zobowiązaniem moralnym. 

Psycholożka Sonja Lyubomirsky tak oto definiuje wdzięczność: to antidotum na negatywne emocje. Neutralizuje zazdrość, wrogość, zmartwienie oraz irytację. Pozwala się delektować życiem. Nie pozwala za to brać niczego za pewnik. Psycholog Robert Emmons dodatkowo podkreśla, że wdzięczność składa się z dwóch kroków: zauważenia  dobra (przyjemności) oraz  uświadomienie sobie, że pochodzi z zewnątrz (od innej osoby, od natury, od losu). Oznacza to, że wdzięczność jest uczuciem skierowanym nie na siebie, lecz na zewnątrz. Nietrudno cieszyć się z przychylności ludzi czy losu, trudniej o wdzięczność za przykre chwile i doznania. Może jednak warto, ponieważ one pozwalają się rozwijać, kształtować charakter, uczą życia.

Nie wszyscy mają rozwiniętą zdolność okazywania wdzięczności, ale można się jej nauczyć, zwłaszcza że naprawdę to się opłaca. Z odczuwania wdzięczności płyną bowiem same korzyści. Badania naukowe dowodzą, że ci, którzy są zdolni do odczuwania wdzięczności, są silniejsi psychicznie. Rzadziej poddają się złości, zawiści czy zazdrości, dlatego czują się szczęśliwsi. Są odporniejsi na stres i nastroje depresyjne oraz  lepiej sobie radzą z trudnościami. Fizycznie również są w lepszej sytuacji: mają więcej energii, lepiej śpią, cieszą się lepszym zdrowiem. Poza tym osoby odczuwające  wdzięczność nawiązują silniejsze relacje z ludźmi oraz  są bardziej lubiane.

Brak wdzięczności natomiast, jest źródłem ciągłego niezadowolenia ze wszystkiego (siebie, innych ludzi, osiągnięć, okoliczności). Osoby pozbawione  wdzięczności są zazwyczaj roszczeniowe, mają poczucie niesprawiedliwości, wciąż narzekają. To z kolei może prowadzić do toksycznych reakcji: chorobliwej zazdrości, nadmiernej kontroli, manipulacji i przemocy. Takie osoby wpływają destrukcyjnie na otoczenie. Warto się nad tym zastanowić i zamiast pielęgnować niezadowolenie, lepiej skupić się na pozytywnych aspektach  życia i przyznać: udało mi się, poszczęściło, jest dobrze.

Psychoterapeutka Katarzyna Miller jest zdania, że człowiek  ma zarówno potrzebę okazywania wdzięczności, jak i  jej otrzymywania. Wdzięczność bowiem jest reakcją (nie zapłatą!), która podkreśla celowość  jego wysiłku.  Uważam, że człowiekowi ogromną radość sprawia zarówno doświadczana  dobroć (od ludzi czy losu), jak i wyrażanie wdzięczności za tę dobroć. Bycie wdzięcznym polega na zauważaniu nawet małych rzeczy, które wydają  się oczywiste. To niezwykle istotne, bo jak zauważa Maciej Szaciłło, wdzięczność niweluje brak - i przyciąga wszelką obfitość. Może to brzmi górnolotnie, ale ma głęboki sens.

Okazujmy zatem wdzięczność, skoro płynie z niej aż tyle korzyści! Igor Herbut w swojej piosence również zachęca:  Nie czekaj z wdzięcznością na nic wielkiego/ Bądź wdzięczny a wszystko stanie się wielkie.

Thesa

 

Grafika:

https://media.istockphoto.com/id/1472459700/pl/wektor/znak-serca-i-d%C5%82o%C5%84.jpg?s=612x612&w=0&k=20&c=mwK1QOakb_O5Xh3BMEKpmZU6fJFjiVzfp1u_eZMSU2M=

https://media.istockphoto.com/id/1198643176/pl/wektor/ilustracja-osoby-trzymaj%C4%85cej-serce.jpg?s=612x612&w=0&k=20&c=fQcIyeLgoLUNU0mzASyEtK4a2-ZnJZ7nnaDJnyodRk

25 komentarzy:

  1. Ćwiczmy okazywanie wdzięczności! Możemy zacząć od dzisiaj, nadarza się bowiem wyjątkowa okazja - Dzień Nauczyciela. Na pewno każdy z nas niejedno zawdzięcza swoim nauczycielom. Myślę, że taka postawa pozwoli spojrzeć na szkołę jako miejsca przyjazne, a nie miejsce przykrego obowiązku.

    OdpowiedzUsuń
  2. Okazywanie wdzięczności jest dla niektórych bardzo ciężkie, ale warto się uczyć ją uwidaczniać, ponieważ jest ona potrzebna do międzyludzkich relacji

    OdpowiedzUsuń
  3. Każdy z nas ma miliony powodów do tego żeby być wdzięcznym. Wystarczy popatrzeć na liczne dary jakie otrzymujemy każdego dnia. Jeżeli jeszcze nie umiemy to musimy nauczyć się być wdzięcznym za to co już mamy, podczas gdy zdążymy do osiągnięcia jakiegoś celu.

    OdpowiedzUsuń
  4. Wiele osób w dzisiejszych czasach narzeka na wszystko i wszystkich. Ja jestem tego zdania,że powinniśmy cieszyćz tego co mamy bo w każdej chwili ktoś może nam to odebrać.

    OdpowiedzUsuń
  5. Dobroć, którą jesteśmy obdarowywani przez innych, często wymaga wysiłku. Nie zawsze łatwo nam przychodzi pocieszenie kogoś w trudnej sytuacji lub pogratulowanie innym, kiedy to my odnosimy porażkę. W takiej sytuacji powinniśmy docenić starania innych i w zamian za to być im wdzięcznym, aby oni również poczuli się dobrze. Po jakimś czasie będzie to naszą rutyną, zaczniemy tak reagować nie zwracając na to uwagi. Dzięki temu, tak jak jest napisane w tekście, zaczniemy czuć się szczęśliwsi.

    OdpowiedzUsuń
  6. Nigdy nie rozumiałam osób, które narzekają na wszystko, co im się przydarzy. Dla mnie samej jest to czasami ciężkie, ale zawsze trzeba w każdej sytuacji szukać pozytywów i mówić ,,jest dobrze". Osoby, które są wiecznie z czegoś niezadowolone powinny przeczytać ten artykuł. Może to zmieni ich patrzenie na świat.

    OdpowiedzUsuń
  7. Świetny post! Pokazuje jak duże znaczenie, ma nasz sposób postrzegania świata i sytuacji, których doświadczamy, na to, jak reagujemy i jakie emocje nam towarzyszą. A to przekłada się na nasze życie. Mogę stwierdzić, że poprzez praktykowanie wdzięczności nasze życie staje się pełniejsze i śmiało, można oznajmić, że wówczas "żyje się pełnią życia".

    OdpowiedzUsuń
  8. Odczuwanie wdzięczności pozwala ci wzrastać i rozwijać się. Wdzięczność wnosi radość i uśmiech w twoje życie oraz życie tych, którzy są wokół ciebie.

    —Eileen Caddy

    OdpowiedzUsuń
  9. W poście został zawarty bardzo ważny temat. Wdzięczność należy okazywać z różnych przyczyn i jest to podstawowa umiejętność jaka powinien opanować człowiek.

    OdpowiedzUsuń
  10. Uważam, że umiejętność czucia wdzięczności jest jednym z ważniejszych elementów bycia szczęśliwym człowiekiem. Myślę, że warto być wdzięcznym zarówno innym ludziom za otrzymaną pomoc lub po prostu ich obecność, ale też Bogu, losowi, czy w cokolwiek ktoś wierzy za swoje życie i jego poszczególne elementy, ponieważ wtedy lepiej się żyje samemu ze sobą.

    OdpowiedzUsuń
  11. Bycie wdzięcznym jest naprawdę proste. To jest tylko umiejętność powiedzenia jednego słowa "Dziękuje".

    OdpowiedzUsuń
  12. Okazywanie wdzięczności jest bardzo ważne i dobre dla naszego samopoczucia.

    OdpowiedzUsuń
  13. Niby takie oczywiste, a jednak zapominamy o tym żeby być wdzięcznym, za to nawet że żyjemy, że mamy rodzinę, przyjaciół, możemy się edukować, rozwijać pasje. Że po prostu możemy żyć w wolności, zdrowiu a nie w chorobie czy w ucisku tak jak chociażby nasi przodkowie.

    OdpowiedzUsuń
  14. ,,Życie można przeżyć tylko na dwa sposoby: albo tak, jakby nic nie było cudem, albo tak, jakby cudem było wszystko." ~ Albert Einstein
    Cytat ten oznacza, że życie należy traktować, jakby wszystko co nas otacza było czymś wspaniałym, czymś za co należy być wdzięcznym. Jest to najlepszy sposób na godne i szczęśliwe życie.

    OdpowiedzUsuń
  15. „Bycie wdzięcznym nie oznacza, że wszystko jest dobre. Oznacza jedynie, że potrafisz to zaakceptować jako dar.” - Roy T. Bennett

    OdpowiedzUsuń
  16. Wdzięczność to miłe uczucie, które pomaga być szczęśliwszym i silniejszym. Chociaż nie zawsze łatwo być wdzięcznym za wszystko, warto docenić nawet drobne rzeczy.

    OdpowiedzUsuń
  17. Wdzięczność to zdolność do cieszenia się z małych rzeczy. Warto być wdzięcznym każdego dnia i nauczyć się ją wyrażać, między innymi dziękować. Ludzie, którzy są wdzięczni za to co ich spotyka mają więcej energii do działania.

    OdpowiedzUsuń
  18. Wdzięczność to niezwykłe uczucie, które nie tylko dodaje radości, ale również wzmacnia naszą psychikę. Ten wpis świetnie pokazuje, jak wdzięczność wpływa na nasze życie - buduje pozytywne nastawienie, redukuje stres i pomaga w budowaniu lepszych relacji z innymi.

    OdpowiedzUsuń
  19. Wdzięczność to ważna cecha, która pomaga w łatwiejszym budowaniu zdrowych relacji, jest to cecha, którą warto rozwijać i doskonalić.

    OdpowiedzUsuń
  20. Uważam, że psychologia jest bardzo interesujaca, a w tekście bardzo dobrze to podkreślono. Ludzie mają przeróżne emocje i różnie je pokazujemy. Wdzięczność także jako emocja ludzka jest różnie pokazywana, ale każdy ją odczuwa. Jednak nie wszyscy wystarczająco, podobnie jak inne emocje niektórzy ja odczuwają częściej, a niektórzy rzadziej. Jednak możemy próbować nad tym pracować, bo jak podano w tekście odczuwanie wdzięczności bardzo nam pomaga.

    OdpowiedzUsuń
  21. W powyższym blogu, autor cytuje Gilberta Keitha Chestertona, który zwraca uwagę na to, że w całym życiu najistotniejsze jest to, czy przyjmujemy rzeczy za oczywiste, czy też z wdzięcznością. Wdzięczność to zarówno uczucie, postawa, jak i wewnętrzna predyspozycja osobowościowa człowieka. Jest ona reakcją na doświadczone dobro, pragnieniem odwzajemnienia, zobowiązaniem moralnym. Psycholożka Sonja Lyubomirsky definiuje wdzięczność jako antidotum na negatywne emocje. Neutralizuje zazdrość, wrogość, zmartwienie oraz irytację. Pozwala się delektować życiem, ale nie pozwala brać niczego za pewnik.

    OdpowiedzUsuń
  22. Ludzie wdzięczni łatwiej akceptują to co mają w życiu. Wdzięczność ma duży wpływ na samopoczucie człowieka. Osoby wdzięczne, cieszą się lepszym zdrowiem psychicznym i rzadziej zapadają na depresję.

    OdpowiedzUsuń
  23. Okazujmy sobie wdzięczność!
    W dzisiejszych czasach wiele bliskich nam osób, może czuć się nie doceniana, warto powiedzieć im ciepłe słowo...

    OdpowiedzUsuń
  24. Autor kreatywnie ukazuje, że wdzięczność to nie tylko uczucie, ale prawdziwe antidotum na negatywne emocje. Wyrażanie wdzięczności jest jak magiczna różdżka poprawiająca nie tylko stan ducha, ale również zdrowie psychiczne i fizyczne. Warto przemyśleć tę prostą zasadę życia zanim wpadniemy w pułapkę niezadowolenia i roszczeniowości.

    OdpowiedzUsuń
  25. Tekst jest motywujący i skłania do refleksji nad znaczeniem wdzięczności w życiu oraz jej pozytywnym wpływem na zdrowie psychiczne i fizyczne.

    OdpowiedzUsuń