23 maja 2020

Myśli o wychowaniu               Polski  język  migowy


To, że milczę,
nie znaczy, że nie mam nic do powiedzenia.
(Jonathan Carroll)


W tym okresie, gdy wszyscy siedzimy w domach, a myśli kłębią nam się w głowach, czasami wpadamy  na ciekawe pomysły. Tak było w moim przypadku. Pewnego wieczoru  pomyślałam, że chciałabym nauczyć się języka migowego.

Zacznę od tego, czym jest język migowy. Jest to język wizualno- przestrzenny, którym posługują się osoby głuche. Nabywają  go bardzo szybko i naturalnie. Na świecie jest ponad 200 odmian języka migowego. W Polsce istnieją dwa główne: Polski język migowy (PJM), którym posługują się Głusi i System językowo- migowy (SJM) - stworzony dla osób słyszących, by prościej było im się go nauczyć. Bardzo często słowa: Głuchy/Głusi są pisane wielką literą. Tacy ludzie tworzą grupę kulturowo- językową: w naszym kraju z polskim językiem migowym, z własną historią oraz regułami  zachowania. Wielkie G jest podkreśleniem tożsamości oraz przynależności do kultury Głuchych, czyli wspólnoty przeżyć, doświadczeń, języka i tożsamości. Na kulturę Głuchych składa się także tworzenie historii oraz  układów społecznych, jak również własnego savoir- vivre`u. Głusi mają swoiste poczucie humoru oparte na gagach i żartach sytuacyjnych. Mają też wspólne symbole, zrozumiałe dla nich wszystkich: daktylografię (dłonie obrazujące  litery), dłonie, ucho,  turkus (kolor) oraz motyl.

Symbolem Głuchych jest motyl. Dlaczego? Ponieważ motyl odbiera świat wzrokiem, nie mając zmysłu słuchu. Skrzydła motyla z kolei symbolizują plastykę i piękno języka migowego, a ich trzepot odzwierciedla ekspresję i tempo. Jest to ogólnie przyjęty, międzynarodowy znak Głuchych. Motyw motyla ma pozytywny wydźwięk, bo zwraca uwagę na piękno i energię. Z kolei  kolorem symbolizującym Głuchych jest turkus – jako znak zaufania, nadziei i wiary w siebie oraz  innych ludzi.

Chcąc opanować język migowy, zaczęłam zagłębiać się w ten temat, czytać artykuły, oglądać filmy instruktażowe. Obejrzałam film Billie Sparrow Jak nauczyć się języka migowego, który szczerze mnie zniechęcił, ponieważ dowiedziałam się, że bardzo trudno nauczyć się biegle języka migowego z filmików w Internecie. Język migowy, jak każdy niezależny język, trzeba praktykować, a jest to dość trudne, gdy nie ma się styczności z osobami głuchymi. Najlepiej więc uczestniczyć w szkoleniach i kursach odbywających się głównie w tym języku, a to wymaga więcej czasu i poświęcenia, często wyjazdów do odległych miast. Jednak po krótkim zastanowieniu stwierdziłam, że nic nie tracę, a jedynie mogę poszerzyć swoją wiedzę na temat języka, kultury i historii społeczności  Głuchych.  Dlatego zaczęłam od nauki alfabetu, liczebników i podstawowych słówek. W każdym z tych przypadków korzystałam z filmików Marty Malinowskiej, która nagrała ich ponad 20. Rozpoczęłam  od alfabetu oraz podstawowych  zwroty  dotyczących obszerniejszej tematyki, na przykład motocykli, zwierząt itp.
Język migowy nie jest zbyt łatwy, szczególnie dla osób słyszących, lecz myślę, że warto podjąć się jego nauki, dowiadywać się nowych faktów, ciekawostek o świecie i kulturze Głuchych. Rozmawiać o nich, oraz z nimi, obalać stereotypy i pokazywać im, że nie są marginesem społecznym. W Polsce jest prawie milion głuchych. Ucząc się ich języka, w bardzo dużym stopniu możemy pomóc im integrować się ze społeczeństwem. Gdyby więcej ludzi na ulicy potrafiło posługiwać się tym językiem, głusi czuliby się swobodniej i naturalniej.

Nie mam nikogo bliskiego, dla kogo musiałabym się nauczyć tego języka. Ale nie jest wykluczone, że kiedyś spotkam na swej drodze Głuchą osobę. Dlatego uważam, że warto. Mam też  nadzieję, że zainspirowałam kogoś do nauki polskiego  języka migowego i poszerzania wiedzy na jego temat. To bardzo ważne, żeby zwiększyć świadomość społeczną. Liczy się  nawet słaby poziom, bo to już  jest szansa otworzenia się  na drugiego człowieka. I jeszcze jedna bardzo ważna informacja – Głusi nie uważają się za niepełnosprawnych. Warto to wiedzieć, aby zachowywać  się  taktownie wobec tych ludzi.

Biedronka

Grafika:
https://wolomin.naszepcpr.pl/pliki/obraz/symbol-rak-1565605804.png
https://lh3.googleusercontent.com/proxy/4y5gIgGds9iKSM9K9vfe1vgEFolwcmm46G0T_4-tTJHSbD8BOF47daG7V89S2b30J5NUIprn3WolfWetDQuU7CN5OsdIWEFIMBmy7TJGs0rtv7XC
https://s1.manifo.com/usr/3/3af8/c8/manager/alfabet-palcowy2.jpg

8 komentarzy:

 1. Wpadłaś na bardzo ciekawy pomysł i zachęciłaś mnie, abym sama nauczyła się kilku gestów w tym języku. Zawsze ciekawił mnie ten sposób porozumiewania się. Znam osobę Głuchą i pamiętam, jak chciała się ze mną dogadać za pomocą gestów, większości nie rozumiałam, więc czas, aby się co nieco nauczyć.

  OdpowiedzUsuń
 2. @g dpoziomka23 maja 2020 14:58

  Bardzo ciekawy artykuł. Nie wiedziałam, że Głusi mają nawet swój symbol. Według mnie język migowy jest czymś niezwykłym i zawsze chciałam się go nauczyć. Twój wpis jeszcze bardziej zachęcił mnie do poszerzenia wiedzy na temat tego języka. Może w czasie kwarantanny spróbuję nauczyć się kilku gestów.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zawsze się zastanawiałam jak osoby głuche nauczyły się tych gestów i wszyscy z nich wiedzą, że właśnie to znaczą skoro nikt im tego nie mógł powiedzieć. Swoją drogą zawsze uważałam, że język migowy powinien zostać wprowadzony do szkół chociaż jako zajęcia dodatkowe, gdyż wiele osób chciałoby się nauczyć tego języka ale tak jak podkreślono w poście jest to dość trudne przez internet.

  OdpowiedzUsuń
 4. Twój post jest bardzo interesujący. Cieszę się, że wśród nas, ludzi młodych, rośnie świadomość zrozumienia i okazywania szacunku osobom Głuchym. Uważam, że to niesamowite, że dzięki językowi migowemu nasze myśli możemy wyrażać tylko i wyłącznie za pomocą gestów.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ciekawy i inspirujący tekst. Uważam, że autorka wpisu jest doskonałym przykładem jak w ciekawy sposób wykorzystać czas, gdy nie powinniśmy wychodzić z domów. Myślę, że nauka języka migowego może być bardzo istotnym krokiem do tworzenia nowych relacji z ludźmi bez żadnych barier i ograniczeń.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciekawy tekst, nigdy nie sądziłem, że osoby głuche mają gest na każdą literę alfabetu. Bardzo zdziwił mnie też fakt, że gest dla danej litery jest bardzo podobny do symbolu tej litery napisanej na kartce.

  OdpowiedzUsuń
 7. Sposób porozumiewania się osób głuchych jest intrygujący, ponieważ posiadają znaki oznaczające słowa, ale także każdą literę alfabetu.

  OdpowiedzUsuń
 8. Cieszę się Twoim postem! Myślę, że to niezwykłe, gdy jesteśmy ciekawi ludzi i chcemy mieć kontakt z nimi mimo wszystko zwłaszcza, gdy ponosimy trud. To bardzo szlachetny gest i myślę, że tak bardzo potrzebny w dzisiejszym świecie. Raczej jest tak, że zapominamy o innych skupiamy się na sobie, a Ty @biedronka to przywracasz :))

  OdpowiedzUsuń