13 lutego 2019

Kącik motywacji

                      

                   Przytulajmy się!


By przeżyć,
trzeba nam czterech uścisków dziennie.
By zachować zdrowie,
trzeba ośmiu uścisków dziennie.
By się rozwijać,
trzeba dwunastu uścisków dziennie.
(Virginia Satir)


Często widzę w szkole osoby, które się przytulają – na powitanie, pożegnanie, w geście radości, smutku albo pocieszenia. I  bardzo dobrze! Psychologowie bowiem są zgodni co do tego, że niewielki gest płynący z serca – przytulenie (uścisk) – ma ogromne znaczenie dla człowieka – poprawia  jego samopoczucie,  dowartościowuje  go, wzmacnia więzi między ludźmi. Jest oznaką miłości, przyjaźni lub życzliwości, ważniejszą od słów. Przytulanie to naturalna potrzeba człowieka, która pojawia się jeszcze przed jego narodzeniem. Dlatego  dotyk rozwija się najwcześniej ze wszystkich zmysłów. Oczywiście, potrzebę przytulania (uścisków) odczuwają  zarówno  dzieci,  jak i dorośli.
Terapia dotykowa. Podobno  w  Stanach  Zjednoczonych  są kliniki, w których stosuje się  przytulanie jako środek terapeutyczny. My  natomiast możemy  sami,  bez terapeuty,  zalecić  sobie tę dostępną dla każdego  i bezpłatną   metodę. I powinniśmy ją sobie zalecać!  Może trudno w to uwierzyć, ale - zdaniem naukowców  - przytulanie (uścisk) ma   wiele dobroczynnych  działań. Po pierwsze, redukuje negatywne odczucia u  osób z niskim poczuciem własnej wartości. Wystarczy  podanie ręki, poklepanie po plecach  albo objęcie. Myślę jednak, że nie jednorazowe, lecz częstsze. Podobno również  zmniejsza uczucie lęku i samotności, a także daje ukojenie i bezpieczeństwo. Podczas przytulania każdy człowiek (również dorosły) odczuwa wsparcie i bliskość, obniża mu się więc hormon stresu (kortyzol), a wzrasta naturalny antydepresant - oksytocyna,  zwana hormonem miłości. Ten z kolei zmniejsza ochotę na jedzenie i słodycze, a wśród uzależnionych -  na alkohol i narkotyki.  Dowiedziono, że przytulanie  obniża ciśnienie krwi, reguluje tętno i niweluje  działanie stresu, co powoduje, że organizm człowieka staje się bardziej odporny na infekcje. Dotyk, zwłaszcza czuły, wzmacnia więź między ludźmi, którzy wówczas czują się akceptowani i potrzebni. Dzięki temu łatwiej im zaaprobować własne ciało i swój wygląd. W sytuacji, gdy  nie można znaleźć odpowiednich słów, aby wyrazić współczucie, troskę   czy  wsparcie, najlepiej  te uczucia wyrazi podanie ręki, pogłaskanie  lub przytulenie. Taki niewerbalny sposób komunikowania się wciąż jest niezastąpiony we wzajemnych relacjach. Przytulenie (uścisk, dotyk), a więc wzajemna bliskość,  jest  również  źródłem radości, szczęścia i harmonii. Przytulanie ma zatem zbawienny wpływ nie tylko na psychikę, lecz również na ciało człowieka: odmładza, łagodzi stres, leczy depresję, podnosi samoocenę, wzmacnia odporność, obniża ciśnienie, łagodzi ból.  Trzeba przy tym wiedzieć, że im większą powierzchnią ciała się przytulamy, tym lepsze są efekty. Wskazane jest też, aby  przytulać się nawet kilkanaście razy dziennie. Ale uwaga! Nie wszyscy lubią przytulanie – należy więc to uszanować.
Światowy Dzień Przytulania. To święto polega na obdarowywaniu się uściskami, a obchodzi się je po to, aby  pamiętać o podtrzymywaniu serdecznych  kontaktów z bliskimi  oraz  okazywać im większą serdeczność. Dzień Przytulania jest  miłym świętem, więc w różnych miejscach na świecie obchodzi się je 4 razy w roku: 31 stycznia, 10 maja, 24 czerwca, no  i wskazane -  14 lutego. W Polsce w 2019 roku ten dzień przypada na 31 stycznia. Tradycja Dnia Przytulania pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, gdzie pojawiło się w latach 80. XX wieku, a było ponoć podyktowane troską o ludzi  wynikającą z danych  Instytutu Badań nad Dotykiem. Święto jest dobrym pretekstem do dodatkowego przytulania się. A  gdyby dzień uczynić wolnym od pracy? Byłoby więcej czasu na czułości. Tak sobie marzę.

Jeśli tak łatwo uszczęśliwić człowieka i poczuć się samemu szczęśliwym, warto  przytulać się jak najczęściej,  nie szukając  wyjątkowych  powodów. Podobno już 10- sekundowe przytulenie powoduje  w organizmie pozytywne reakcje. Poza tym: Dotyk jest (…) językiem uniwersalnym, który jednoczy nas jako społeczeństwo. Tymczasem wielu z nas więcej czasu poświęca dziś na dotykanie ekranu telefonu niż ukochanej osoby. (Focus.pl, 2.11. 2018) Wielka szkoda!  Zmieńmy  to  i przytulajmy się!

Pressia

Grafika:
https://www.mojealergie.pl/wp-content/uploads/2016/09/baby-1570701_960_720-696x464.jpg
https://img2.dmty.pl//uploads/201401/1390248824_gaiqbf_600.jpg
https://www.firestock.ru/wp-content/uploads/2016/06/best-friends-3819843-700x466.jpg

12 komentarzy:

 1. Uważam, iż przytulenie, choć jest bardzo niepozornym gestem może przynieść pewnego rodzaju ukojenie, spokój wewnętrzny. Natomiast czy potrafi trwale nas uspokoić lub zapełnić pewien brak czy pustkę? Pomimo, że jest to naprawdę miłe uczucie, to na dłużej nie potrafi wiele zdziałać, a przynajmniej takie jest moje zdanie. Na pewno jest to wyrażenie życzliwości, może nawet przyjaźni. Niewykluczone, że niektórzy potrzebują tego prostego gestu bardziej niż czegokolwiek innego, więc warto chociażby uszanować gest przytulenia

  OdpowiedzUsuń
 2. To prawda, że przytulenie zmniejsza stres, pomaga się odprężyć, sprawia, że możemy na chwilę zapomnieć o zmartwieniach. Nie sprawi jednak, że te zmartwienia znikną, a szkoda.

  OdpowiedzUsuń
 3. Przytulanie to bardzo przyjemny gest, który jak widać ma wiele korzyści. Kto by pomyślał, że tak niepozorny, może tak pozytywnie wpływać na zdrowie i rozwój człowieka. Dobrze jest mieć do kogo się przytulić w trudnych chwilach i poczuć się lepiej.

  OdpowiedzUsuń
 4. Zawsze wydawało mi się, że przytulanie nie jest niczym niezwykłym, a szczególnie, że nie ma dużego wpływu na organizm człowieka. Widocznie jestem mało uczuciowy, bo nigdy nie utożsamiałem przytulania z ewentualną poprawą nastroju. Z pewnością wezmę pod uwagę wiadomości z postu i postaram się zwiększyć częstotliwość przytulania.

  OdpowiedzUsuń
 5. Przytulenie daje mi bardzo pozytywne uczucia, czuję się wtedy kochana i potrzebna.Bardzo lubię być przytulana i obadorywywać uściskami innych!

  OdpowiedzUsuń
 6. Uważam że przytulanie się na powitanie bardzo pomaga w rekacji, przełamuje pierwsze lody zmniejszając dystans i wydaje mi się że poprostu pomaga nawiązać znajomość

  OdpowiedzUsuń
 7. (e) natalia060424 lutego 2019 07:28

  Nie wiedziałam, że przytulnie niesie za sobą aż tyle korzyści. Przytulanie jest czymś bardzo miłym!

  OdpowiedzUsuń
 8. Przytulania naprawdę poprawia nastrój i daje poczucie bliskości i bezpieczeństwa. Kiedy bliska mi osoba mnie przytula to czuję pewien rodzaj wsparcia. Z pewnością warto się przytulać by poprawić sobie nastrój! :)

  OdpowiedzUsuń
 9. (e) iga123421 marca 2019 12:51

  Bardzo ciekawy i luźny post. Nie wiedziałam, że przytulanie ma aż takie znaczenie dla zdrowia i psychiki ludzkiej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Igo, co to znaczy, że post jest luźny?

   Usuń
 10. W stu procentach się z Tobą zgadzam. Przytulanie jest bardzo ważne i nic nas nie kosztuje, a daje drugiemu człowiekowi naprawdę dużo radość.

  OdpowiedzUsuń
 11. Przytulanie poprawia samopoczucie oraz buduje relację między dwiema osobami.Dobrze mieć kogoś kto pomoże i przytuli w ciężkiej sytuacji.

  OdpowiedzUsuń