30 maja 2018

Moje hobby, mój świat  Piłka nożna przez przypadekNigdy nie myśl, że już doszedłeś w 100% do perfekcji w grze,
zawsze będzie miejsce na ulepszenie umiejętności,
zawsze znajdzie się ktoś,
kto będzie chciał Ci dorównać, ktoś kto będzie lepszy od Ciebie.
(Kazimierz Deyna)


Nasza przygoda z piłką zaczęła się, gdy miałyśmy 12 lat. Któregoś dnia z niecierpliwością czekałyśmy na ulubiony program w telewizji, a tu niespodzianka! Okazało się, że o tej godzinie będzie emitowany mecz reprezentacji Polski z Macedonią. Z zainteresowaniem obejrzałyśmy do końca zmagania naszych piłkarzy, zwłaszcza, że wynik był zadowalający (1:4 dla Polski). Od tamtej pory zaczęłyśmy oglądać mecze, ale na tym się nie skończyło. W piątej klasie same zaczęłyśmy trenować piłkę nożną. Minęło niewiele czasu, a piłka stała się naszą PASJĄ! Zaczynałyśmy w DKS Gaudium. Treningi odbywały się dwa razy w tygodniu, a  zdarzało się też, że ćwiczyłyśmy z chłopcami, dlatego  poziom naszych treningów był wysoki.

Dzięki piłce nożnej poznałyśmy dużo interesujących osób, ale najbliższa nam pozostaje drużyna. Jeśli spotkamy się przypadkiem  na ulicy czy szkolnym korytarzu, to zawsze znajdujemy czas, by porozmawiać. Poznałyśmy się we wrześniu, a mamy wrażenie, jakbyśmy się znały kilka dobrych lat! Naszym trenerem jest Pan Profesor Piotr Maliszewski, który pomaga nam doskonalić umiejętności, podnosi nas na duchu i przygotowuje do zawodów. Szkolną drużynę dziewcząt prowadzi już od 5 lat. Warto wspomnieć, że w każdej chwili można dołączyć do zespołu. Nasza drużyna składa się wyłącznie z dziewczyn. Jak to drużyna, czasem sięgamy dna, ale nie przejmujemy się tym za bardzo, gdyż wiemy, że następnym razem będzie lepiej. Jesteśmy bardzo zgrane, bo łączy nas miłość do piłki. Niżej:  IV miejsce na  wojewódzkim turnieju eliminacyjnego Klubowych Mistrzostw Polski Juniorek Młodszych 2014 rok. (DKS Gaudium)
Dlaczego piłka? Zapewne zastanawiacie się, dlaczego zainteresowałyśmy się właśnie piłką nożną? Przez przypadek, ale dzisiaj ten sport to dla nas prawdziwa pasja. Kiedyś poświęcałyśmy mu znacznie więcej czasu, od kiedy jednak uczymy się w liceum, bardziej musimy się skupić na szkolnych obowiązkach.  Niemniej nie potrafimy odmówić sobie przyjemności i co jakiś czas spotykamy się na boisku.

Same korzyści. Uprawianie sportu  nie tylko sprawia nam przyjemność, ale daje także inne korzyści, np. redukuje poziom stresu w organizmie, obniża poziom cukru we krwi i ciśnienie, reguluje przemianę materii, wzmacnia odporność. Po każdym treningu, wbrew pozorom mamy więcej energii oraz wyższy poziom hormonu szczęścia. Taki stan wpływa na przykład na efektywne przyswajanie wiedzy czy dobry sen. Aby regularnie uczęszczać na treningi, musimy poświęcać swój czas. Wprawdzie w  liceum nie ma zbyt dużo czasu na hobby, ale wydaje nam się, że poświęcenie choć  godziny w ciągu dnia na ulubiony sport każdemu wyjdzie na dobre.

Piłka nożna nie tylko dla mężczyzn. Dla większości piłka nożna to typowo męski sport, a tymczasem już w XIX wieku kobiety zaczęły uprawiać tę dyscyplinę. Prawdopodobnie początkowo uczestniczyły w rozgrywkach wówczas, gdy w drużynie brakowało mężczyzn, ale wtedy grano wyłącznie dla przyjemności, nie było mowy o rywalizacji. W ostatnich latach kobieca piłka nożna zyskuje coraz większą popularność, dziewczyny zapisują się na zajęcia, regularnie trenują, mają swoje rozgrywki. Od 1966 roku kobieca piłka nożna jest nawet dyscypliną olimpijską. Niżej: Drużyna British Ladies Football Club.
W Polsce pierwszy klub piłkarski powstał w Poznaniu w 1912 roku. Dzisiaj  najbardziej utytułowany jest klub  Czarni Sosnowiec, który dwunastokrotnie wywalczył mistrzostwo Polski, jedenastokrotnie – Puchar Polski, siedmiokrotnie zdobył "podwójną koronę". Za  funkcjonowanie tego klubu odpowiada Polski Związek Piłki Nożnej -PZPN.  Pewnie nigdy nie będziemy tak dobre jak mistrzynie Polski, ale dla nas nie ma to najmniejszego znaczenia. Jutro znowu wkładamy korki i ruszamy na murawę!  Niżej: Czarni Sosnowiec.
Olimpia i Wiktoria

Grafika:
http://s2.fbcdn.pl/7/clubs/50437/data/images/n/500498c0b2747f5e40911fc8422a6692.jpg
zdjęcie własne
http://s2.fbcdn.pl/7/clubs/50437/data/images/n/500498c0b2747f5e40911fc8422a6692.jpg
http://www.czarnisosnowiec.eu/materialy/infogal/big/485.jpg

22 komentarze:

 1. No i cóż można powiedzieć - chęci, zaangażowanie, wytrwałość i z pozoru zwykła, choć w tym przypadku niezwykła pasja, może stać się jednym z ważniejszych aspektów życia człowieka. Mam takie przekonanie, że człowiek może doświadczyć szczęścia dopiero wtedy, kiedy robi to, co naprawdę lubi. Nawet jeżeli jest to wręcz absurdalne, niewyobrażalne, doskonalenie się w tym przyniesie pozytywne skutki. Wszystko zależy od nas i od tego, czy zechcemy podążać za tym co lubimy.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziewczyny wasza pasja jest bardzo interesująca i bardzo mnie zaciekawiła. Dotąd myślałam, że w piłkę nożną grają chłopcy, a tu taka niespodzianka. Zachęciłyście mnie dzięki swojemu artykułowi, aby spróbować zagrać, tym bardziej, że wiąże się to z tyloma korzyściami.

  OdpowiedzUsuń
 3. Cieszę się, że poznałyście swoją pasję. Uważam, że pasja jest czymś bardzo ważnym, pozwala wyrażać siebie, miło spędzać czas. Piłka nożna na pewno wymaga wielu wyrzeczeń, ciężkiej pracy. Uprawianie sportu drużynowego pozwala nawiązać nowe przyjaźnie, to bardzo fajna sprawa. Możecie być tak dobre jak mistrzynie Polski, trzeba po prostu ciężko pracować, wierzyć w siebie i się nie poddawać, nigdy w siebie nie wątpcie!

  OdpowiedzUsuń
 4. Kocham piłkę nożną ! To również moje hobby .Uwielbiam w nią grac ,ponieważ wtedy mogę sie odstresować ,ucieknac od codziennych spraw .Również osiagnelam dobre wyniki w tej dyscyplinie . Na początku 3 klasy podstawkowki zaczęłam trenowac z chłopcami a juz w od 1 gimnazjum dostałam sie do drużyny OMEGA Stary Zamość ,która grała w Lidze Kobiet ! Grały tam kobiety w wieku 15-30 lat ,więc nie było łatwo . Również kiedyś przez krotki czas trenowałam w drużynie GAUDIUM .Moim marzeniem jest spotkać Cristiano Ronaldo albo i nawet cala drużynę Realu Madryt ! Życzę szczęścia i nadal rozwijajcie ta pasje !💜

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miłośnik poprawnej polszczyzny8 czerwca 2018 05:24

   Stokrotko, nasza stała czytelniczko! Zawsze pięknie i mądrze komentujesz posty, ale wykaż przy tym więcej dbałości o pisownię. Pomijasz znaki diakrytyczne (ę, ć, ż, ó, ł, ą), a to niedobrze. Pewnie powiesz, że pisałaś z telefonu. Nic jednak nie usprawiedliwia kaleczenia języka ojczystego.

   Wyobraź sobie, że słowo "łoś" zapisujesz jako "los" albo "sąd" -"sad". To chyba nie jest wszystko jedno!

   A przy okazji, piszesz: "rozwijajcie tą pasję" . Nie "tą", tylko "tę"!

   Usuń
 5. Zawsze podziwiałam ludzi, którzy mają i rozwijają swoje hobby, ponieważ jak już wspomniałyście, płynie z tego wiele korzyści, jak choćby podwyższenie poziomu hormonu szczęścia, czy obniżenie poziomu stresu w organizmie. Super, życzę samych sukcesów i wytrwałości w pasji!

  OdpowiedzUsuń
 6. Kiedyś również interesowałam się piłką nożną. Uważam,że to coś naprawdę wspaniałego, ze odnalazłyście swoją pasję! Gratuluję i życzę powodzenia. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie lubię piłki nożnej, do tego sportu nigdy nie mogłam się przekonać. Tym bardziej podziwiam was, dziewczyny, że odnalazłyście swoją pasję. Trzymam kciuki i życzę sukcesów!

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo ciekawy post.Widać,że piłka nożna naprawdę was interesuje.Podziwiam wasze zaangażowanie.

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo mi się podoba wasz post, widać, ze piłka nożna jest wasza pasja, grunt to czerpać przyjemność z tego co się robi i rozwijac się.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miłośnik poprawnej polszczyzny8 czerwca 2018 05:27

   Paulo z klasy H! Więcej dbałości o pisownię! W Twojej wypowiedzi nie ma wcale znaków diakrytycznych (ż,ć,ą). Profesor Jerzy Bralczyk tłumaczył: "To nie jest wszystko jedno: spotkać się w sadzie czy spotkać się w sądzie". Weź to pod uwagę! Przy okazji polecam post "Niby wszy" z 7 marca 2018 roku.

   Jeśli się zwracasz do koleżanek, napisz słowo "Wasz" wielką literą.

   Usuń
 10. Bardzo dobry i ciekawy artykuł ! Podziwiam waszą pasje

  OdpowiedzUsuń
 11. Ten post bardzo mnie zaciekawił. Widać że interesujecie się tym sportem jakim jest piłka nożna.

  OdpowiedzUsuń
 12. Sam wiem jakie trudne jest dążenie do swojego celu, sukcesu jaki się chce osiągnąć. Trzeba włożyć w to nie lada trud, aby osiągnąć swoje marzenia. Blog jest super!

  OdpowiedzUsuń
 13. Super dziewczyny 😉 Wspaniale, że macie swoją pasję i nadal się rozwijacie. Życzę sukcesów i oby tak dalej!!!😃

  OdpowiedzUsuń
 14. Interesujący post, widać, że zależy wam na piłce nożnej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miłośnik poprawnej polszczyzny8 czerwca 2018 05:07

   Olu, Ano, Aniu, Lou , Karolo!

   Grzeczność wymaga, aby zwracając się do kogoś (w mejlu, liście, kartce pocztowej czy komentarzu), używać dużej litery w zaimkach: "Wasz, Twój, Ciebie, z Tobą itd".

   Usuń
 15. Bardzo interesujący artykuł, przyjemny w odbiorze. Bardzo wyraźnie możemy zauważyć waszą pasję i zaangażowanie, jakie wkładacie a sport i zdrowy tryb życia. Oby tak dalej!

  OdpowiedzUsuń
 16. Post jest trafiony dla fanów piłki nożnej. Sama interesuje się i zajmuje tym kilka lat, nie warto rezygnować z czegoś co sprawia nam przyjemność. Rzeczywiście warto dążyć do celu i umacniać się. Każdy powinien znaleźć swoją pasję.Życzę dalszych sukcesów!

  OdpowiedzUsuń
 17. Świetny pomysł na post. Wybralyscie ciekawy temat który jest inspirujący i motywujący do działania. Piłka nożna to sport, który wzbudza wiele emocji w zawodnikach ale też w kibicach. Nie znam się doskonale na zasadach gry, a moje umiejętności wymagają wielu poprawek ale staram się kibicować naszej reprezentacji kiedy tylko jest okazja.
  Życzę dalszych sukcesów i gratuluję zapału. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 18. Podziwiam Waszą pasję dziewczyny, bo też uwielbiam grać w piłkę nożną. W pełni zgadzam się z tym, ze uprawianie sportu poprawia nasze samopoczucie i sprawia, że lepiej przyswajamy wiedzę.

  OdpowiedzUsuń
 19. Bardzo interesujący artykuł,który powinie zmotywować chłopców do uprawiania tego sportu. Moim zdaniem w ostatnich latach spadło zainteresowanie tym sportem .Zdrowa rywalizacja,spotkanie z rówieśnikami przyda da się każdemu.

  OdpowiedzUsuń