27 września 2017

Myśli o wychowaniu

                   
                 Przemoc słowna

Przemoc
nie jest oznaką siły lecz słabości
(ks. Jerzy Popiełuszko)


Zanim przeczytasz mój tekst, odpowiedz sobie na kilka pytań. Ile razy usłyszałeś w swoim życiu obelgi i przekleństwa skierowane do Ciebie? Ile razy zostałeś wyśmiany, poniżony? Czy było Ci potem przykro i źle się z tym czułeś?  Wiesz  już więc,  o co chodzi, prawda! Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że  rzekomo niewinne żartowanie z kogoś może źle się skończyć. A przecież ile wulgarnych lub nacechowanych ujemnie słów używamy, kiedy jesteśmy zdenerwowani albo gdy próbujemy się bronić agresją. Zdecydowanie za dużo! Nierzadko nie jesteśmy świadomi tego, jak bardzo możemy skrzywdzić innych nawet jednym słowem. Szmata, głupek, idiota, nieudacznik to jedne z gorszych wyzwisk, a przecież większość z nas rozumie, że te słowa obrażają. Bardzo  mocno rani  sformułowanie: Posuń się grubasie. Gdy widzimy, jak ktoś rzuca się z pięściami na drugą osobę, próbujemy załagodzić sytuację lub pomagamy.  Ale gdy dochodzi do przemocy słownej, czy możemy zareagować? Jestem świadoma tego, że niektórzy z Was byli ofiarami  słów i dobrze wiedzą, o czym piszę. Ten problem –niestety - się szerzy. Wiele słyszymy na temat przemocy seksualnej, fizycznej, cyberprzemocy itd., natomiast  mam wrażenie, że przemoc słowna jest zbyt często przemilczanym tematem. 

Przemoc słowna   to zachowanie  mające na celu poniżenie drugiej osoby. Zalicza się do niej: obrażanie, wyśmiewanie, szydzenie, częsta krytyka, komentowanie w przykry sposób drugiej osoby.  Kim jest napastnik? Nazywany jest tyranem, ale to zwykły człowiek, który sam ma problemy. Nieumiejętność radzenia sobie ze złością, coraz większymi problemami, chorymi ambicjami czy nieosiągnięciem upragnionych sukcesów, nadmierna agresja i chęć poczucia ulgi sprawiają, że człowiek w pewnym momencie pragnie wyżyć się na kimś. Zaczyna się od zwykłego obrażenia drugiej osoby i próby  udowodnienia  jej, że jest gorsza. Takie zachowanie jest jak narkotyk. Za pierwszym razem działa tak, jak byśmy chcieli, pomaga nam. Jednak tylko na chwilę, ponieważ zaraz znów wraca złość, agresja i niska samoocena. Chcąc po raz kolejny poczuć się lepiej, napastnik zaczyna używać coraz mocniejszych określeń, działając  na psychikę swojej ofiary. W pewnym momencie przestaje panować nad tym, co mówi. Chce za wszelką cenę  zniszczyć drugą osobę, przenosząc  na nią wszystkie swoje emocje i  pragnąc, aby   to ona poczuła się nikim. Na początku bardzo trudno jest zauważyć przemoc. Mówimy: Trzeba mieć dystans do samego siebie i potrafić się śmiać z własnych niedoskonałości. Często jednak po takiej rozmowie nie czujemy się dobrze i nie rozumiemy  też, dlaczego tak jest. Słysząc któryś raz z kolei przykrą uwagę na swój temat, zaczynamy w to wierzyć. Nasza samoocena ulega destrukcji, źle się czujemy, zaczynamy wmawiać sobie, że to napastnik ma rację. Pojawiają się myśli: Faktycznie jestem beznadziejna,  nie potrafię być dobrym człowiekiem, nic mi nie wychodzi, a jedną z najgorszych może być: nie powinnam w ogóle istnieć.  Ofiara zaczyna uważać siebie za kogoś beznadziejnego, popada w coraz większe problemy psychiczne. Potwierdza swoje przegrane  życie porażkami. Taka osoba zamyka się w sobie, przestaje wierzyć w swoje możliwości, przestaje sobie radzić. Każdy problem coraz bardziej ją przygniata, wpada w depresję. Może nawet dojść do samookaleczenia się, a nawet i samobójstwa. A przecież nie tego chciał napastnik. 

Czy możemy się jakoś obronić? W początkowym etapie nie, ponieważ sami jeszcze nie jesteśmy świadomi tego, że dane zachowanie zalicza się już do przemocy. Niestety, często też ofiara orientuje się, gdy jest już za późno. Jednak, kiedy ktoś nas urazi czy poniży, możemy zrobić kilka rzeczy. Po pierwsze: zignorować to, co do nas powiedziała druga osoba. Po drugie: zmienić temat, aby nie drążyć poprzedniego. Po trzecie: uśmiechnąć się, bo jeżeli zauważy, że Ciebie nie porusza przykre  słowo, będzie bezradny, a Ty wygrasz. Po czwarte: zadać pytanie typu: co miałeś na myśli mówiąc... Po piąte: powiedzieć mu wprost, co nas uraziło. Jest jeszcze wiele innych rad, a opisane są  w książce: B. Berkchan, Inteligentny sposób radzenia sobie z głupimi uwagami i docinkami. Samoobrona z programem treningowym, Jedność, Kielce 2003. Najważniejsze jest jednak to, aby nie brać wypowiedzianych w złości, wszystkich przykrych słów do siebie.
Czasami zaczyna się od niewinnego żartu,  lecz może mieć on nieprzyjemne konsekwencje. Jeżeli usłyszysz, że ktoś kogoś obraża, nie bądź obojętny. Zareaguj i sam uważaj na to, co mówisz.

Ewa

Grafika:

36 komentarzy:

 1. W trakcie czytanie tego artykułu czułam, że pod powiekami zbierają mi się łzy. Znam kilka osób, które doświadczyły tego rodzaju przemocy i naprawdę słowa mogą czasem bardziej zranić niż czyny. Artykuł godny przeczytania i pouczający;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Przemoc słowna polega między innymi na obrażaniu, żartowaniu, komentowaniu w przykry dla drugiej osoby sposób. Jest to zjawisko coraz częściej spotykane i na pewno nie jest przyjemne dla nikogo z nas. Uważam,że nikt nie powinien być obojętny w tego typu sytuacjach.

  OdpowiedzUsuń
 3. Kiedy słyszę jak ktoś kogoś obraża, poniża, krzyczy, staram się poszkodowanej osobie w jakiś sposób pomóc. Dla napastnika takie postępowanie wydaje się być zabawne, ale często czyni to świadomie. Trzeba przeciwstawiać się agresywnym zachowaniom, gdyż mogą one przynieść przykre skutki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety, młode osoby często myślą tylko o sobie i chcąc się pośmiać, nieświadomie mogą kogoś zranić. Tak jak napisałaś, często jednak jest to świadome zachowanie, ponieważ łatwiej jest pośmiać się z osoby słabszej, nie zdając sobie sprawy z tego, jak może ją to boleć.

   Usuń
 4. Ewo, w swoim poście poruszyłaś bardzo ważny temat. Przemoc słowna według wielu osób jest o wiele bardziej krzywdząca niż przemoc fizyczna. Nie pozostawia obrażeń na ciele, jednak rani sferę o wiele bardziej wrażliwą niż fizyczna, czyli sferę psychiczną. Skutki, które wymieniłaś są bardzo niebezpieczne. Aby do nich nie doszło warto jednak znać sposoby obrony przed atakiem słownym. Nie mamy pewności, że taka sytuacja nie będzie kiedyś dotyczyć nas lub naszych bliskich. A może już dotyczy? Warto przyjrzeć się osobom w naszym otoczeniu, ponieważ komuś może dziać się krzywda, a my możemy nawet nie zdawać sobie z tego sprawy.

  OdpowiedzUsuń
 5. W trakcie czytania uświadomiłam sobie, jak wiele osób może cierpieć z powodu przykrych słów skierowanych w ich stronę. Bo przecież np siniaki po bójce widać i chce się pomóc pokrzywdzonej osobie, ale zranione serce z powodu wyzwisk jest już dużo trudniej zobaczyć. To bobrze, że napisałaś na ten temat, bo jestem pewna że każdy z nas po przeczytaniu zastanowi się nad swoim zachowaniem i mam nadzieję, że nie będziemy się bali reagować w sytuacji obrażania innej osoby.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo dobrze opisany temat. Przemoc słowna to dziś stały element naszego życia. Spotykamy go na każdym kroku, w szkole, na ulicy. Nie lubię patrzeć, jak ludzie ranią innych, więc często staram się reagować. Myślę, że stosowanie takiej przemocy świadczy o człowieku i każdy powinien bardziej myśleć nad tym, co mówi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że starasz się reagować, gdy widzisz jak ktoś kogoś rani. Jest to bardzo ważne, w szczególności dla osoby pokrzywdzonej. Oby więcej było takich osób jak Ty. :)

   Usuń
 7. Ten tekst naprawdę daje do myślenia... Faktycznie, przemoc słowna jest często przemilczanym tematem, a nie powinna. Czytając można zrozumieć, że nawet w żartobliwy sposób można kogoś urazić, a konsekwencje bywają naprawdę duże. Powinniśmy uważać na każde wypowiedziane słowo, bo nie wiadomo do czego posunie się osoba pokrzywdzona.

  OdpowiedzUsuń
 8. (i)Janusz Kołyn-Majk28 września 2017 13:27

  Bardzo dobry post, a ja sam osobiście spotkałem się już nie raz z przemocą słowną. Jest on dużym problem dzisiaj, zwłaszcza w internecie. Najbardziej bolesne rany najmniej widać.

  OdpowiedzUsuń
 9. Świetnie napisany tekst! Wiele daje do myślenia! ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Świetnie napisany tekst! Wiele daje do myślenia! ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Artykuł daje szansę do przemyśleń nad własnym zachowaniem. Niejednokrotnie jesteśmy świadkami przemocy słownej, a często nie wiemy jak zareagować.

  OdpowiedzUsuń
 12. Świetny materiał, tema który dotyczy dużej ilości młodych osób. Sam miałem nie raz do czynienia z tą formą przemocy. Metody które są opisane w tekście naprawdę działają szczególnie ignorowanie oprawcy oraz obracanie tego w żarty. Moim zdaniem problem dotyczy każdego nastolatka w różnym stopniu .

  OdpowiedzUsuń
 13. Dobrze,że został poruszony ten temat.Jeśli ktoś ma słabszą psychikę to może wziąć do siebie każde niemile słowo , nawet jeżeli to był tylko żart. Właśnie uświadomiłam sobie jak słowa potrafią ranić ,a my nie myślimy o tym co może czuć ta druga osoba.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie trzeba mieć słabszej psychiki. Wystarczy mieć gorszy dzień, aby przykre słowo "dotknęło" nas bardziej niż zwykle.

   Usuń
 14. Zgadzam się z Tobą i uważam, że przemoc słowna jest jedną z najgorszych metod urażenia kogoś. Jestem pewna, że nikt z nas nie chciałby być obrażany ani poniżany, więc dlaczego traktujemy tak innych? Świetny post skłaniający do refleksji.

  OdpowiedzUsuń
 15. Dobrze , że poruszyłaś ten temat , ponieważ coraz więcej osób jest ofiarą przemocy słownej . Myślę , że dzięki temu tekstowi wiele osób upora się z tym problemem i już będzie wiedział jak następnym razem należy postąpić w takiej sytuacji .

  OdpowiedzUsuń
 16. Racja! Zbyt często przymyka się oko na to, jak ludzie wzajemnie się do siebie odnoszą. Większość pewnie nie zdaje sobie sprawy z tego, że właśnie takie zachowania mogą tak bardzo wpływać na dzieci, a przecież jest niejeden przypadek że z powodu obgadywania i krytykowania ludzie, szczególnie młodzi, odbierają sobie życie. Trzeba reagować, co tyczy się nie tylko pojedynczych ludzi, ale też grup, które mają na to znaczący wpływ.

  OdpowiedzUsuń
 17. Świetny post! Ludzie są obojętni na krzywdę innych dopóki nie spotka ich to samo. Można powiedzieć, że w takich sytuacjach obie strony są poszkodowane, bo atak słowny, tak jak wspomniałaś, zazwyczaj przeprowadzają osoby, które nie radzą sobie z same ze sobą. Pomocy potrzebują zarówno ofiary jak i napastnicy. Oby częściej poruszane były tak ważne tematy. Pozdrawiam i gratuluję pięknego materiały!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję. Mam nadzieję, że ten post skłoni niektórych do refleksji na temat stosowanego przez siebie słownictwa. Jest to bowiem temat, nad którym tak naprawdę rzadko się zastanawiamy.

   Usuń
 18. Świetny post! Przemoc słowna to problem, z którym spotykamy się w naszym codziennym życiu.

  OdpowiedzUsuń
 19. Ewo, dobrze, że właśnie taki jest temat Twojego postu.
  Tak jak wspomniałaś, o tej formie przemocy raczej się nie wspomina, rzadko kiedy ktoś taką przemoc rozpoznaje. Jednak jest ona równie krzywdząca jak wszystkie inne. Takie rzeczy nieświadomie, ale prowadzą do wielu wypadków w codziennym życiu. Nie powinniśmy ignorować takich sytuacji, jeśli widzimy, że problem dotyczy kogoś w pobliżu. Miejmy nadzieję, że wielu ludzi przeczyta to, co napisałaś i skłoni się ku reflekcjom w tym temacie. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 20. Bardzo potrzebny wpis! Cieszę się, że wybrałaś ten temat. Twoje sposoby na obronę przed przemocą słowną są trafne. Jednak sądzę, że wiele ofiar nie ma wystarczająco odwagi, aby się bronić, przez co stają się łatwym celem dla agresorów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim właśnie przypadku warto, aby zareagowała osoba stojąca obok. Do tego chcę Was zachęcić, abyście nie bali się stanąć w obronie słabszej osoby. Nie jest to proste, ale ważne, by potrafić przełamać się i przynajmniej spróbować pomóc osobie pokrzywdzonej. W ten sposób doda się jej odrobinę poczucia bezpieczeństwa, bo zauważy, że nie jest sama. Pozdrawiam :).

   Usuń
 21. Wpis ten porusza bardzo ważny a zarazem poważny temat. Nie możemy być obojętni na agresję słowną!

  OdpowiedzUsuń
 22. Bardzo mądry post! Zgadzam się z Tobą, że przemoc słowna jest zbyt często przemilczana. Wiele mówi się o pobiciach, gwałtach czy zabójstwach, które słusznie sieją postrach wśród ludzi, ale może warto czasem się zastanowić czy słowo nie rani bardziej.

  OdpowiedzUsuń
 23. Wpis porusza poważny I jakże znany temat. Zazwyczaj nikt nie skłania się w dzisiejszych czasach ku refleksji, takie zachowania są codziennością naszego pokolenia. Czasem to niewinny żart, często jednak ma głębsze podłoże. "Napastnicy" zazwyczaj sami mają ogromne problemy ze sobą, na to także powinniśmy zwrócić uwagę.

  OdpowiedzUsuń
 24. Napisałaś bardzo ważny i poruszający wpis! Młodzież coraz częściej lekceważy słowną przemoc kierowaną do swoich kolegów i koleżanek. Traktują to jako forma żartu, jednak wielu nastolatków ma zaniżoną samoocenę i przejmuje się każdym słowem wymierzonym w ich stronę. Myślę, że powinno być więcej wpisów o takiej tematyce, aby zapobiec tragediom, które często mają swój początek właśnie w takich niewinnych słowach.

  OdpowiedzUsuń
 25. Do osób które atakują innych nie mam szacunku. Osoby te zazwyczaj mało wiedzą o życiu szykanowanych przez nich osób, co ta osoba czuje lecz robią wszystko żeby pokazać że są lepsi. Osoba która chce obronić ofiarę boi się, że "napastnik" może również zaatakować ją obelgami i również stanie się ofiarą. Myślę, że przemoc słowna nie powinna być ignorowana.

  OdpowiedzUsuń
 26. Słowa mają naprawdę wielką moc. Mogą wyrządzić krzywdę w psychice drugiej osoby. Rany fizyczne kiedyś się zagoją, a słowa wypowiedziane na nasz temat możemy pamiętać przez bardzo długi czas. Dlatego właśnie powinniśmy zważać na słowa które kierujemy do innych.

  OdpowiedzUsuń
 27. Bardzo cieszę się, że poruszyłaś ten temat. Dużo ilość ludzi zostaje urażonych przez głupie, nie potrzebne słowa które mogą doprowadzić do różnych niepoczytalnych czynów. Nie można być obojętnych takiego typu agresji

  OdpowiedzUsuń
 28. Przemoc słowna to naprawdę ogromny problem. Bardzo często zdarza nam się usłyszeć coś nie miłego, ale najważniejszy jest nasz stosunek do tego co słyszymy. Człowiek jest w stanie całkowicie uodpornić się na ten rodzaj przemocy. Osoby pewne siebie zwykle nie przejmują się uwagami innych :)

  OdpowiedzUsuń
 29. Większość osób uważa że przemoc fizyczna jest gorsza niż słowna ,lecz tak naprawdę często się z tym spotykamy i nie wiemy jak jest naprawdę. Przez znęcanie się słowne często zostają ubytki w psychice które ciężko usunąć.

  OdpowiedzUsuń
 30. Przemoc słowna, na pewno nie jest lepsza od przemocy fizycznej. Rany np. po skaleczeniu, czy oparzeniu goją się, nawet zostawiają blizny, o których można zapomnieć, natomiast o bliznach pozostawionych przez obelgi, nie można zapomnieć.

  OdpowiedzUsuń
 31. Moim zdaniem przemoc słowna jest o wiele gorsza od przemocy fizycznej, ponieważ poprzez długotrwałe znęcanie się w przyszłości mogą pozostać te rany, które się nie zagoją. Powinniśmy uświadomić sobie jak bardzo ważne jest zdrowie psychiczne. Być wyczulonym na bullying.

  OdpowiedzUsuń