6 września 2017

Literackie fascynacje       Czytać każdy może…


Czytać to bardziej żyć, to żyć intensywniej.

(Carlos Ruiz Zafón)


W minioną sobotę 2 września odbyła się szósta edycja Narodowego Czytania – akcji, w której z roku na rok bierze udział coraz więcej uczestników. Tym razem do wspólnego czytania wybrano Wesele  Stanisława Wyspiańskiego. W poprzednich latach czytano takie arcydzieła polskiej literatury jak Pan Tadeusz, Lalka czy Quo vadis.
Czym jest Narodowe Czytanie? Pierwsza edycja odbyła się 8 września 2012 roku z inicjatywy ówczesnego Prezydenta Polski Bronisława Komorowskiego. Wtedy wybór padł na Pana Tadeusza Adama Mickiewicza, ponieważ w 2012 roku  była dwusetna rocznica najazdu Napoleona na Rosję, oficjalnie nazwanego drugą wojną polską, co odpowiadało czasowi ostatniego zajazdu na Litwie z Pana Tadeusza. Celem akcji jest promowanie zarówno czytelnictwa, jak też polskiej literatury. Wspólna literacka zabawa. 

W jaki sposób jest wybierane dzieło do odczytu? Od 2016 roku Polacy sami decydują, co będzie czytane przez cały naród. Jest to możliwe dzięki głosowaniu internetowemu: poprzednio wybrano Quo vadis. Utwór Henryka Sienkiewicza wygrał z takimi pozycjami jak Chłopi Władysława Reymonta czy Noce i dnie Marii Dąbrowskiej. W tym roku to właśnie Wesele wygrało plebiscyt i zostało odczytane w całej Polsce,  a również poza jej granicami! Akcja Narodowego Czytania stała się popularna również wśród Polonii, między innymi w:  Londynie, Barcelonie, Budapeszcie, Chicago i Toronto. 

Kilka słów o Weselu. Akcja dramatu rozgrywa się w Bronowicach pod Krakowem. Inspiracją do napisania utworu było autentyczne wesele młodopolskiego poety Lucjana Rydla i chłopki Jadwigi Mikołajczykówny. Wyspiański w swoim utworze poruszył jednak problemy narodowe i społeczne dotyczące Polski, co sprawiło, że Wesele stało się dramatem narodowym. Autor skrytykował wady społeczeństwa i ocenił jego szanse na odzyskanie niepodległości: jest na to nadzieja, jednak pod warunkiem, że naród przestanie powtarzać te same błędy i się zjednoczy. Jerzy Zawieyski powiedział: „Wesele” zadziwia swoją formą artystyczną: rozmowy rosnące, czasem byle jakie, czasem wstrząsające, nasycone bólem, ironią, goryczą… Chciałoby się powiedzieć za Wyspiańskim: A to Polska właśnie. 

Narodowe Czytanie 2017. Z oczywistych względów  wyjątkowo uroczyście odbyło się ono w Krakowie. Zostały odtworzone poszczególne sceny, a orszak weselny przechodził od Rynku Głównego i kościoła Mariackiego przez Sukiennice aż na plac Szczepański. 
W tym roku czytanie objęło nie tylko słyszących. W minioną sobotę odbyła się pierwsza edycja akcji, kiedy utwór był tłumaczony na język migowy. Tłumaczenie odbywało się w Ogrodzie Saskim w Warszawie, gdzie czytano przez cały dzień, a także w Instytucie Głuchoniemych im. ks. Jakuba Falkowskiego w Warszawie w obecności Pary Prezydenckiej. Nasze miasto po raz szósty włączyło się do ogólnopolskiej akcji i także u nas dzieło Wyspiańskiego zostało odczytane. Odbyło się to w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego oraz w Bibliotece Pedagogicznej. W czytaniu wzięło udział kilkadziesiąt osób, m.in. przedstawiciele szkół, władz państwowych oraz czytelnicy bibliotek i trwało ponad dwie i pół godziny. Wcześniej wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna”.
Oprócz tego, każdy z uczestników w swoim egzemplarzu Wesela mógł otrzymać pamiątkową pieczątkę z datą akcji, nazwą, tytułem i autorem czytanego utworu oraz informacją o patronacie honorowym Prezydenta RP. 
Uważam, że warto brać udział w tego typu akcjach i chciałabym zachęcić wszystkich czytelników szkolnego bloga do udziału w następnej edycji Narodowego Czytania. A może już mieliście okazję w nim uczestniczyć? Czy macie pomysł, jaki utwór można przeczytać w następnym roku?

Natalia

Grafika:
http://www.prezydent.pl/kancelaria/narodowe-czytanie/narodowe-czytanie-2017/materialy-do-pobrania/
https://image.ceneo.pl/data/products/24370/i-wesele.jpg
http://bi.gazeta.pl/im/a3/47/15/z22314147V,Narodowe-Czytanie--Wesela--Wyspianskiego.jpg 

28 komentarzy:

 1. Uczymy się pisać komentarze na blogu. 1e

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawie napisane. Nie brałam nigdy udziału w takiej akcji, ale po przeczytaniu tego blogu z chęcią wezmę udział.

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetnie napisane nie po to, aby znudzić, ale zachęcić do udziału w Narodowym Czytaniu. Mam nadzieję,że za rok wezmę w nim udział.

  OdpowiedzUsuń
 4. Pragnę zwrócić uwagę czytelników, że o Narodowym Czytaniu pisaliśmy też
  8 września 2013; 9 września 2014; 6 września 2015. Zachęcam do przeczytania tych postów. Są ciekawe.

  OdpowiedzUsuń
 5. Uczymy się pisać komentarze. 1g

  OdpowiedzUsuń
 6. Moim zdaniem Narodowe Czytanie to świetna inicjatywa! Takie wydarzenia zachęcają ludzi do czytania, bo chyba wszyscy wiemy, że w dzisiejszych czasach większość woli elektroniczne gadżety,a nie papierowe książki, choć są osoby, które je uwielbiają.
  Dobrze, że wiele ważnych osobistości wspiera i promuje tę akcję. Ostatnio na wielu portalach społecznościowych miałam okazję zobaczyć, jak polscy celebryci mówią/piszą o tym wydarzeniu. W pełni popieram takie spotkania i mam nadzięję, że kiedyś osobiście uda mi się wziąć w nim udział. :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Narodowe czytanie jest bardzo ciekawą inicjatywą. Brałam w nim udział, kiedy czytana była książka "Quo Vadis". Panuje tam bardzo fajna atmosfera, kiedy wszyscy razem mogą oddać się przyjemności, jaką jest czytanie książek. Wszystkich zachęcam do brania udziału. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Wszystko jest bardzo fajnie napisane! Bardzo dobrze, że takie akcję są. W dzisiejszych czasach czytanie książek idzie niestety w niepamięć. Super więc, że są osoby, które o tym pamiętają, i zachęcają innych do czytania, bo jak wiadomo człowiek oczytany to człowiek mądry ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Uważam, że Narodowe Czytanie łączy Polaków i jest świetnym powodem do przeczytania lektur, które ukształtowały naszą kulturę.
  W lekturze warto zwrócić uwagę na piękną polszczyznę, którą posługuje się Stanisław Wyspiański.

  OdpowiedzUsuń
 10. Świetny post!
  Ciekawe co będziemy czytać w przyszłym roku... ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Narodowe Czytanie jest według mnie bardzo dobrym wydarzeniem. Promuje czytelnictwo, a także nie pozwala zapomnieć o najważniejszych dziełach polskiej literatury. Pokazuje, że ważne dla społeczeństwa utwory nadal potrafią łączyć naród.

  OdpowiedzUsuń
 12. Teraz żałuję, że nie wzięłam udziału w tak ciekawym wydarzeniu. Zawsze myślałam, że takie zorganizowane akcje są nudne. Lubię czytać książki, ale nigdy nie robiłam tego w tak dużej grupie. Czytanie kojarzy mi się z ciszą, spokojem i chwilą samotności. W następnym roku postaram się uczestniczyć w takim wydarzeniu aby mieć nowe doświadczenia.

  OdpowiedzUsuń
 13. (i)Janusz Kołyn-Majk7 września 2017 12:44

  Bardzo fajny post i cała akcja jest godna podziwu, zwłaszcza, że pomyślano także o niesłyszących. Uważam, że powinno być coraz więcej takich spotkań.

  OdpowiedzUsuń
 14. Bardzo interesujący artykuł!Ciesze się ,że osoby głuchonieme także mogły skorzystać z tej akcji ! Jeszcze nie uczestniczyłam w tego typu akcji , ale mam nadzieję , że kiedyś uda mi się wziąć w nim udział.:)

  OdpowiedzUsuń
 15. Narodowe Czytanie jest bardzo ważną akcją dla nas wszystkich. Powinniśmy być świadomi jak wspaniałe dzieła literackie stworzyli Polacy i być z tego dumni. Jak wspomniano w poście, ma to na celu również promowanie czytelnictwa, co jest bardzo ważne, gdyż w świecie komputerów i technologi coraz mniej osób sięga po książki. "Wesele" już przeczytałam, ponieważ właśnie omawiamy je na lekcjach języka polskiego, mimo to bardzo żałuję, że w tym roku nie mogłam uczestniczyć w tym wydarzeniu. Wiem, że w przyszłym roku tego nie przegapię.

  OdpowiedzUsuń
 16. Narodowe Czytanie jest według mnie bardzo potrzebną inicjatywą. Nie tylko promuje czytelnictwo, ale też łączy społeczeństwo poprzez przypominanie najważniejszych polskich dzieł literackich. Artykuł również bardzo mi się podoba, jest ciekawy i zachęca do wzięcia udziału w tego typu wydarzeniach.

  OdpowiedzUsuń
 17. Akcja Narodowego Czytania jest bardzo potrzebna i ważna ponieważ Polacy przestają czytać książki oraz interesować się polską literaturą oraz kulturą. Mam nadzieje ze akcja Narodowego Czytania będzie kontynuowana z coraz większym rozmachem.

  OdpowiedzUsuń
 18. Akcja bardzo pomysłowa. Przypomina polakom o dorobkach literackich naszego kraju, ponieważ dość często o tym zapominamy. Cóż więcej dodać? Świetnie, że Narodowe Czytanie ma także miejsce poza granicami, dzięki temu Polonia nie zapomina skąd tak na prawdę pochodzi i kim jest. Nie pominięto także osób niesłyszących, za co należą się kolejne brawa.

  OdpowiedzUsuń
 19. Narodowe czytanie jest ciekawą i bardzo potrzebną inicjatywą. Przez coraz szybszy postęp technologiczny książki niestety odchodzą do lamusa. Dlatego właśnie takie akcje są bardzo ważne i dobrze że zyskują na popularności :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Moim zdaniem tego typu akcje są bardzo potrzebne, ponieważ coraz więcej osób korzysta z elektronicznych urządzeń zamiast chwycić za książkę i zagłębić się w danej lekturze.

  OdpowiedzUsuń
 21. Narodowe Czytanie jest to świetna inicjatywa.Jest ona bardzo potrzebna aby w Młodych Polkach wzbudzić chęć czytania i poznawania tego co nasze.

  OdpowiedzUsuń
 22. W dzisiejszych czasach to bardzo ważne by takie akcje się odbywały, a zwłaszcza za granicami Polski. Ma to szczególne znaczenie dla Polaków którzy wiele lat przebywają za granicą, a w ten jeden dzień mogą wrócić wspomnieniami do szkoły średniej gdzie utwór "Wesele" był ich lekturą. Jak najbardziej popieram takie akcje!

  OdpowiedzUsuń
 23. Tego typu akcje są niezwykle ważne w dzisiejszym świecie. Oby takich więcej! Brałam udział w tym przedsięwzięciu podczas czytania "Quo vadis". Polecam serdecznie angażowanie się w tego typu inicjatywy. Czekam z niecierpliwością na kolejną edycję.

  OdpowiedzUsuń
 24. Myślę, że taka akcja to świetny pomysł zwłaszcza, że dziś niewiele osób uważa czytanie książek za rozrywkę. Sama jestem miłośniczką tej formy spędzania wolnego czasu, więc jak najbardziej popieram!

  OdpowiedzUsuń
 25. Brawa za podjęcie takiego tematu. Według mnie bardzo ważne jest mówienie o tego typu przedsięwzięciach, szczegulnie w dzisiejszej dobie internetu kiedy odchodzi się od czytania książek.

  OdpowiedzUsuń
 26. Akcja ta jest dobrą inicjatywą.Promuje czytanie książek, szczególnie tych starego wydania.Staram się brać czynny udział w tej akcji.Zachęcam również do brania udziału w plebiscycie!

  OdpowiedzUsuń
 27. Uwielbiam czytać książki, lecz wolę robić to w samotności, ponieważ przy innych nie mogę się skupić na treści. Może w przyszłym roku zdecyduję się wziąć udział w akcji.

  OdpowiedzUsuń
 28. Moim zdaniem ta akcja jest bardzo potrzebna. Zachęca ona do czytania książek i poznawania polskiej literatury. Nigdy nie brałam udziału Narodowym Czytaniu, ale mam nadzieję, że uda mi się to zrobić w przyszłym roku.

  OdpowiedzUsuń