13 września 2017

Kącik motywacji   Pałac pamięci – pomoc w nauce?


Umysł mieści w sobie pałac o tysiącu pokoi.
Budowla jest bardzo przestronna, przejrzysta
i wbrew  pozorom  panuje w  niej  ład,
pomimo wielkiej liczby zdobiących ją przedmiotów i żyjących obrazów,   imponujących   absurdalnością,
 szokujących, często naznaczonych  erotyzmem,  a  przez  to pięknych. (Krzysztof Galos)


Czy kiedykolwiek zastanawiałeś/aś się, ile tak naprawdę potrafisz zapamiętać na dzień przed ważną kartkówką lub sprawdzianem? Niejednokrotnie w telewizji czy w Internecie można usłyszeć o osobach, które mogą zapamiętać rozkład autobusów w całym mieście, znaleźć brakujące  ziarno kawy pośród innych rozsypanych na stole, czy zapamiętać układ 52 kart w talii. Wydaje się to nieprawdopodobne, jednak nic bardziej mylnego. Z pomocą mogą przyjść techniki mnemoniczne, które są sekretem do sukcesu. W tym artykule postaram się wyjaśnić, czym jest pałac pamięci - jedna z najpotężniejszych technik mnemonicznych.
Najprościej mówiąc, pałacem pamięci jest nasz dom, szkoła, osiedle, podwórko, piwnica, strych - miejsce, które dobrze znamy, gdzie wszystko jest poukładane zawsze tak samo, a co za tym idzie,  bez problemu trafimy w nocy z jednego miejsca w drugie, bez potrzeby zapalania światła. Zapytacie: Ale jak to? Co to ma do rzeczy?  Otóż, ma. Spróbujcie  zamknąć oczy i przejść po swoim domu w myślach, zaczynając od drzwi, przechodząc przez kuchnię, łazienkę, salon, kończąc na własnym pokoju. Wydaje się to dosyć proste, prawda? Codziennie przecież wychodzicie z domu i wracacie  do niego, aby znowu przejść przez ten sam przedpokój, wejść do tej samej kuchni, w której wiecie, gdzie znaleźć sól, talerze, kubki, widelce czy coś pysznego do jedzenia.  Wszystko jest zawsze tak samo i to trzeba wykorzystać! Spróbujcie  znowu zamknąć oczy i w myślach stanąć przed drzwiami swojego domu. Otwórzcie  je i zwróćcie  uwagę na to, co najpierw zauważycie. Dużą szafę? Krzesło? A może półkę z telefonem stacjonarnym? Teraz pomyślcie o tym, że musicie  nakarmić psa.  Wyobraźcie  sobie, jak z szafy wysypuje się karma dla Waszego ukochanego pupila i dlatego  nie możecie włożyć tam butów. Następnie wyobraźcie  sobie, że na suficie wisi  wielki paragon, który  zasłania wejście do dalszej części domu. Dlaczego?  Ponieważ  musicie  pamiętać o zapłaceniu rachunków, bo inaczej będzie niezbyt ciekawie. Rozumiecie już działanie?

Jest to bardzo dobra technika, gdyż własny dom znacie na pamięć, a co za tym idzie, możecie wejść do niego zawsze i wszędzie. Każda szuflada może być miejscem dla innej rzeczy, którą chcecie zapamiętać. Zawsze możecie  ją otworzyć i  zawsze będzie tam włożona wcześniej myśl. Na początku zacznijcie od kilku miejsc charakterystycznych, a potem budujcie  coraz większy i większy pałac, aby mieścić w nim jak najwięcej potrzebnych informacji. Dacie radę!
Kiedy zaczynałem zgłębiać  tę metodę, pierwszą moją zaszufladkowaną myślą było wysłanie listu do cioci z Australii. Umiejscowiłem sobie kopertę na siedzisku w przedpokoju. Minął rok, a ja dalej to pamiętam, mimo iż nie mam żadnej cioci z Australii, a myśl była tylko na potrzeby nauki!

Jeżeli zainteresowało  Was to, co napisałem i chcielibyście  lepiej poznać temat, polecam książkę Krzysztofa Galosa Pałac pamięci. Jest  dostępna za darmo na WikiBooks. Link do  książki: 
Informacje o  Krzysztofie Galosie możecie  znaleźć na stronie: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedysta:Pedros.lol

Michał
           
Grafika:
https://pixabay.com/pl/architektura-pałac-brama-2572667/
https://pixabay.com/pl/zdrowia-psychicznego-mózg-myślenia-2313430/
http://piviso.com/photo-4735-dices

39 komentarzy:

 1. Jest to dobra i efektowna metoda zapamiętywania. Rozbudowuje pamięć i rozwija naszą wyobraźnię przestrzenną. Zainteresował mnie ten wpis i na pewno poszukam dalszych informacji na ten temat.

  OdpowiedzUsuń
 2. Muszę przyznać, że dość ciekawa forma zapamiętywania. Właściwie to nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego jak często przebywamy w różnych miejscach, chociażby w pokoju. Bywa to wręcz automatyczne, że od razu kojarzymy różne sytuacje, sprawy do załatwienia, itp. Chyba warto wykorzystać to również na szerszą skalę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jest to dobra metoda ćwiczenia umysłu oraz pamięci ponieważ dużo moich znajomych nią stosuje. Na pewno poszerzę wiedzę na ten temat i spróbuje wykorzystać.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nigdy nie słyszałam o czymś takim, więc czytałam Twój artykuł z wielkim zainteresowaniem. Myślę, że nie jednego nim zaciekawiłeś i na pewno wielu czytelników wypróbuje tą metodę zapamiętywania.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ciekawy artykuł, nigdy nie wpadłabym na to, aby w taki właśnie sposób zapamiętywać cokolwiek. Czasem nie zdaję sobie sprawy z tego, jak codzienne życie może mi pomóc w nauce, ale po przeczytaniu tego stwierdziłam, że od dzisiaj chyba zacznę stosować tę technikę, dzięki za radę!!

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo zaciekawił mnie Twój post. Nigdy nie słyszałam o takiej metodzie zapamiętywania.Na pewno spróbuje ją wypróbować.

  OdpowiedzUsuń
 7. Nigdy nie stosowałem mnemotechniki, co więcej, traktowałem ją z dystansem. Jednak po przeczytaniu tego artykułu, na poważnie myślę o wdrożeniu do swojego życia przedstawionego przez ciebie sposobu. Dzięki Michał za radę!

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo ciekawy post, uważam że warto spróbować i wykorzystać rezerwy pamięci, które posiadamy.

  OdpowiedzUsuń
 9. Do tej pory nie wiedziałam, że istnieje coś takiego jak pałac pamięci. Bardzo zaciekawił mnie ten temat, bo od dawna fascynuje mnie ludzki umysł i jego zagadki. Myślę, że jest to bardzo przydatny artykuł godny polecenia!

  OdpowiedzUsuń
 10. Nigdy nie miałem problemów z zapamiętywaniem różnych, czasem skomplikowanych rzeczy. Jednak uważam, że technika mnemoniczna może mi się bardzo przydać, więc na pewno chętnie będę z niej korzystać. Dziękuję za udostępnienie nam tej metody. :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Świetny sposób na ćwiczenie pamięci. Postaram się to wykorzystać i w wolnej chwili sięgnę po lekturę K.Galosa.

  OdpowiedzUsuń
 12. Naprawdę ciekawy artykuł-krótki,zwięzły i na temat. Bardzo zainteresowała mnie ta metoda nauki, chyba czas zmienić sposób uczenia się. �� Dzięki za pożyteczną radę. ��

  OdpowiedzUsuń
 13. Tyle jest sposobów na ułatwienie sobie życia, a tak malo z nas o nich wie. Dobrze, że poruszyłeś temat pamięci. Umysł trzeba ciągle rozwijać, ćwiczyć, dbać o niego. Często zdarza się, że po naszej nauce nie ma ani śladu, tylko pustka w głowie. Występuje tak u wielu osób, wśród których i ja znajduję się, więc z wielką chęcią wypróbuję Twoje metody zapamiętywania. Bardzo pomocny i ciekawy artykuł. Dobra robota!

  OdpowiedzUsuń
 14. Świetny post, myślę, że wypróbuję tę technikę. W wolnej chwili przeczytam też książkę Krzysztofa Galosa :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Bardzo spodobał mi się Twój pomysł skutecznej nauki i z pewnością wykorzystam go przy najbliżej okazji.

  OdpowiedzUsuń
 16. Bardzo ciekawy post. Korzystam z wielu różnych sposobów szybkiego, logicznego zapamiętywania, ale o takiej jeszcze nigdy nie słyszałem.
  Możliwe, że i z tej techniki zacznę korzystać

  OdpowiedzUsuń
 17. Bardzo ciekawy post. Pokazał mi bardzo ciekawą metodą nauczania, którą na pewno prędzej, czy później wypróbuję.

  OdpowiedzUsuń
 18. Dobry sposób na naukę. Wypróbuję go z chęcią.

  OdpowiedzUsuń
 19. Świetny pomysł na naukę! Na pewno go wypróbuję.:)

  OdpowiedzUsuń
 20. Na pewno w wolnej chwili przeczytam książkę, którą poleciłeś, bo chcę więcej dowiedzieć się na ten temat. Może po jej przeczytaniu ja także zacznę używać tej metody zapamiętywania.

  OdpowiedzUsuń
 21. Nie słyszałam wcześniej o takim sposobie zapamiętywania. Postaram się wypróbować zaproponowaną przez Ciebie metodę, jestem bardzo ciekawa efektów.

  OdpowiedzUsuń
 22. Myślę ,że to bardzo dobry sposób na ćwiczenie pamięci . Ja stosuje podobną metodę . Piszę na karteczce np.co mam zrobić i naklejam ją w miejscach , w których najwięcej przebywam w moim wypadku jest to mój pokój . Polecam również ten sposób .

  OdpowiedzUsuń
 23. Myślę ,że to bardzo dobry sposób na ćwiczenie pamięci . Ja stosuje podobną metodę . Piszę na karteczce np.co mam zrobić i naklejam ją w miejscach , w których najwięcej przebywam w moim wypadku jest to mój pokój . Polecam również ten sposób .

  OdpowiedzUsuń
 24. Techniki tego typu są bardzo ciekawe i mogą w znacznym stopniu pomóc w nauce. Czekam na więcej postów tego typu.

  OdpowiedzUsuń
 25. Nigdy nie słyszałam o takiej metodzie uczenia się. Jest wiele artykułów o ludzkim umyśle, pamięci, nietypowych sposobach zapamiętywania, jednak są one często napisane trudnym językiem i po prostu ciężko jest nam zrozumieć o co w tym chodzi. Twój post jest inny. Napisany prostym, zrozumiałym językiem. Temat jest trudny, a Tobie udało się go przedstawić w jasnym świetle. Czytając go, w pewnym momencie moje myśli pobiegły w stronę "Poczwarki" Doroty Terakowskiej. Naszły mnie przemyślenia na temat kreowania świata i własnych myśli. Cytat, który umieściłeś na początku - strzał w 10!

  OdpowiedzUsuń
 26. Świetny artykuł! Motyw pałacu pamięci przewija się w wielu książkach, bądź filmach na przykład w Sherlocku Holmsie. Ten rzymski pokój zawsze przykuwał moja uwagę, ale nigdy się w ten temat nie zagłębiałam. Muszę przyznać, że post bardzo mnie zaciekawił i mam zamiar kupić sobie tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 27. Bardzo pomocny artykuł, otworzył mi umysł na nowy sposób zapamiętywania. Nigdy wcześniej nie słyszałem o takim sposobie, ale na pewno z niego skorzystam.

  OdpowiedzUsuń
 28. Od zawsze interesowały mnie tego typu sposoby zapamiętywania, niekonwencjonalne, a co za tym idzie odmienne od innych. Uważam ze warto będzie go wypróbować.

  OdpowiedzUsuń
 29. Cieszy mnie, że podzieliłeś się tą techniką zapamiętywania. Myślę, że wiele osób, które przczytały ten post zmienią sposób uczenia się (włącznie ze mną). Naprawdę świetny artykuł!

  OdpowiedzUsuń
 30. Twój post bardzo mnie zaciekawił. Mam słabą pamięć i w najbliższym czasie postaram się wypróbować opisaną przez Ciebie metodę.

  OdpowiedzUsuń
 31. Bardzo ciekawy post. Nigdy nie słyszałam o takiej metodzie zapamiętywania dlatego myślę, że warto ją wypróbować.

  OdpowiedzUsuń
 32. (i)zielony.brokuł17 września 2017 14:04

  Słyszałam o tej metodzie zapamiętywania, ale jakoś nie próbowałam jeszcze. Czas najwyższy to nadrobić. ;)

  OdpowiedzUsuń
 33. Post napisany w jakże przejrzysty sposób! O danej metodzie chciałam się dowiedzieć więcej kilka miesięcy temu, jednak nie znalazłam artykułu, który poukładałby w dobry sposób informacje o Pałacu pamięci. Dużo mi przybliżyłeś. Metodą zaciekawił mnie serial "Sherlock" prod. BBC, w którym dzięki Pałacowi główny bohater rozwiązuje zagadki.

  OdpowiedzUsuń
 34. (i)Janusz Kołyn-Majk18 września 2017 14:44

  Bardzo ciekawy post. Ćwiczenie pamięci to bardzo ważna i pożyteczna czynność. Zwłaszcza, gdy zaczyna ona doskwierać po latach.

  OdpowiedzUsuń
 35. Bardzo ciekawy i interesujący artykuł a przede wszystkim bardzo pomocny w ćwiczeniu pamięci.

  OdpowiedzUsuń
 36. Wow, ile niesamowitych rzeczy można się dowiedzieć dzięki temu! Na pewno skorzystam i myślę, że nie tylko ja.

  OdpowiedzUsuń
 37. Nie spotkałem się nigdy wcześniej z taką metodą zapamiętywania. Myślę jednak, że może być naprawdę skuteczna. Z pewnością wykorzystam ją przy najbliższej okazji.

  OdpowiedzUsuń
 38. Słyszałam kiedyś o pałacu pamięci, ale nie miałam pojęcia na czym to polega. Nigdy nie próbowałam tej metody, ale myślę, że może ona być bardzo skuteczna.

  OdpowiedzUsuń
 39. Jestem osobą która zapomina wielu rzeczy i myślałam, że już tak musi być ale ten post skłonił mnie do tego aby jednak walczyć z zapominalstwem i mam chęć wypróbować tą metodę! ;)

  OdpowiedzUsuń