5 marca 2017

Oglądamy filmy


               W świecie Sherlocka
Nie jestem psychopatą,
tylko wysoko funkcyjnym  socjopatą.
(Sherlock Holmes)

Sherlock Holmes to postać fikcyjna wykreowana przez Artura Conana Doyle’a – szkockiego pisarza i jednego z  twórców powieści detektywistycznych. Holmes, wraz ze swoim przyjacielem Johnem Watsonem, mieszka na słynnej ulicy Baker Street 221B w Londynie. Sherlock Holmes to niezwykła postać. Po pierwsze, rozwiązując zagadki, używał metody dedukcji. Był także  bardzo dobrym obserwatorem, wszechstronnie uzdolnionym w wielu dziedzinach, między innymi: psychologii, chemii, matematyce. Budził podziw innych, ponieważ   bardzo szybko rozwiązywał zagadki kryminalne. Poza tym miał wiele różnych talentów:  był skrzypkiem, a także bokserem. Sherlock Holmes miał nie tylko sprzymierzeńców, ale też wrogów, a największym był James Moriarty – wybitny matematyk, geniusz zła,  Napoleon zbrodni.  Usiłował zabić Holmesa, jednak na szczęście  mu się to nie udało. Postać Sherlocka Holmesa jest znana na całym świecie, nawet nieczytający żadnego dzieła Artura Conana Doyle’a kojarzą charakterystycznego detektywa.

Sherlock  to brytyjski serial kryminalny oparty na   twórczości Artura Conana Doyle’a. Mimo że jest współczesną wersją przygód Sherlocka Holmesa, najważniejsze  fakty jednak zostały  zachowane – Sherlock mieszka ze swoim przyjacielem Watsonem na Baker Street 221 B w Londynie i rozwiązuje zagadki kryminalne, a jego wrogiem jest Moriarty. Podstawową różnicą między serialem a książkową wersją przygód  Holmesa jest czas akcji. Serialu nie jest osadzony w wiktoriańskich czasach,  jak to było u Conana Doyle’a,  ale akcja toczy się w czasach współczesnych. W postać Sherlocka Holmesa wciela się Benedict Cumberbatch, a w rolę jego przyjaciela Johna Watsona – Martin Freeman.  Serial  Sherlock zdobył ogromną popularność na całym świecie. Pierwszy odcinek obejrzało osiem milionów widzów, a kolejne cieszyły się podobną popularnością.

Film a  literatura. Tytułowy Sherlock ma większość cech, które posiada jego literacki pierwowzór. Jest bystry, przenikliwy, przekonany o swojej niezwykłej mądrości i nie lubi bezczynności. Jednak można zauważyć   i różnice. Holmes sam o sobie mówi, że jest socjopatą, ciągle kogoś obraża  i stara się nie okazywać uczuć. Bohater Conana Doyle’a był dżentelmenem. I tylko czasami  zdarzało mu się wygłaszać kąśliwe uwagi, jednak nikogo nie obrażał.  Twórcy serialu wyeksponowali przyjaźń Sherlocka i Watsona. Przyjaźń pomiędzy dwoma bohaterami  była ukazana  przez Artura Conana Doyle’a bardziej powściągliwie.  Film w sposób obrazowy i bardzo atrakcyjny wizualnie pokazuje  rozwiązywanie przez Holmesa zagadek metodą pałacu pamięci. Jest to rodzaj mnemotechniki. Pałac pamięci  (rzymski pokój, metoda loci) to najprawdopodobniej najstarsza z mnemotechnik. To metoda, w której elementy do zapamiętania kojarzymy w wyobraźni z miejscami (loci) w rzeczywistym lub wyimaginowanym otoczeniu. Pozwala ona zapamiętywać długie listy, całe wykłady czy przemówienia. Jest przydatna w takich sytuacjach, gdy ważna jest kolejność, a raczej nie pozwala na wyrywkowe przywoływanie w pamięci jakichś  elementów. http://www.mnemotechnika.com/rodzaje_mnemotechnik.html).

Trochę o postaciach. Moriarty  -  w serialu  został  przedstawiony jako psychopata. Zbrodnie to dla niego zabawa z Sherlockiem.  Ma na jego punkcie obsesję i nazywa się jego fanem.   
Brat Sherlocka - Mycroft Holmes.  Pomiędzy braćmi  panują chłodne stosunki. Ciągłe docinki nie są niczym nadzwyczajnym w ich relacjach. 
Pani Hudson – właścicielka domu,  w którym mieszkają Holmes i Watson. Widać, że pomiędzy bohaterami a kobietą jest specyficzna więź.  Zachowuje się jak ich babcia – poucza i pociesza. Właśnie w relacjach między nią a Sherlockiem ujawnia się ludzka postać bohatera, ponieważ Pani Hudson jest  dla niego ważną osobą.
Serial opowiadający o Sherlocku ma poważny charakter, ponieważ  są w nim przedstawione zbrodnie. Jednak od innych tego typu filmów różni go specyficzne poczucie humoru ekscentrycznego detektywa.  Oto kilka dialogów, które  to potwierdzają.
Sherlock: Jak ja ci zazdroszczę.
John: Zazdrościsz?
Sherlock: Tego prostego, nieużywanego umysłu. Mój jest jak oszalała maszyna. Rakieta, która rozpada się, nim ją wystrzelą. (odc. 2, Demony Baskerville)
John: Kim jesteś?
Sherlock: A jak myślisz?
John: Prywatnym detektywem.
Sherlock: Ale?
John: Policja nie korzysta z ich pomocy.
Sherlock: Jestem jedynym na świecie detektywem doradczym. Wymyśliłem ten zawód.
John: Co to znaczy?
Sherlock: Kiedy policja sobie nie radzi, czyli zawsze, wzywają mnie.   (odc.1, Studium w różu )
Sherlock: Niech pani spojrzy. Cisza i spokój. Czy to nie jest okropne?
Pani Hudson: Na pewno coś się wydarzy. Jakieś fajne morderstwo.
(odc. 3, Wielka gra)
Sherlock: Zamknij się.
Lestrade: Nic nie mówię.
Sherlock: Myślisz, to mnie denerwuje.
(odc. 1, Studium w różu )

Wydawać by się mogło, że  serial  Sherlock  to kolejna adaptacja przygód słynnego brytyjskiego detektywa. Okazuje się,  że to całkiem nowa koncepcja przedstawienia Sherlocka Holmesa. Każdy odcinek pozostawia niedosyt  i natychmiast chce się oglądać kolejny. Co prawda, na razie są tylko trzy sezony i jeden odcinek specjalny, więc każdy wielbiciel serialu z utęsknieniem czeka na kolejną serię. Zachęcam  do obejrzenia chociaż jednego  odcinka tego serialu.

K.  

Grafika:
http://www.newsweek.pl/g/i.aspx/0/0/newsweek/635273856998549105.jpg
http://www.rantlifestyle.com/wp-content/uploads/2014/06/www.lostfilm.tv_.jpeg
http://d2buyft38glmwk.cloudfront.net/media/__sized/images/slideshows/sherlock-3-mycroft/sherlock-s3-characters-slide-mycroft-05-crop-648x327.jpg
https://ichef.bbci.co.uk/images/ic/976x549_b/p04m3jy5.jpg

46 komentarzy:

  1. Nigdy nie oglądałam serialu ,,Sherlock''. Swoją recenzją bardzo mnie do tego zachęciłeś. W najbliższym czasie postaram się obejrzeć chociażby jeden odcinek. Muszę przyznać, że jestem ciekawa jak został przedstawiony główny bohater.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo się cieszę, że udało mi się zachęcić Cię do obejrzenia. Mam nadzieję że serial Ci się spodoba i obejrzysz wszystkie odcinki bo na prawdę warto! ;)

      Usuń
  2. Obejrzałam większość odcinków serialu "Sherlock",ale dzięki twojemu wpisowi mam ochotę uzupełnić braki.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Czwarty sezon już jest, także bierz się za oglądanie! ;)

      Usuń
  3. Po obejrzeniu serialu i przeczytaniu opowiadań o słynnym detektywie muszę przyznać, że ludzki umysł może być naprawdę potężną bronią w walce ze złem. Jednak dominacja rozumu odsuwa na bok sprawy emocjonalne, czyniąc człowieka maszyną. Serialowy Sherlock zdaje się być zbyt praktyczny i racjonalny, ale to za to jest uwielbiany i ta jego inność wzbudza w widzach ciekawość. Zgadzam się co do różnic, jednak mimo to serial jest wart obejrzenia, polecam więc każdemu poznanie człowieka o niesłychanym rozumie i umiejętności obserwacji tak wnikliwej, że nie potrzebne mu słowa, by poznać kim jest rozmówca.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Sherlock przedstawiony w serialu rzeczywiście jest bardzo intrygującą postacią. Właśnie to zachęciło mnie do obejrzenia kolejnych odcinków i przeczytania opowiadań Arthura Conan Doyle'a. Cieszę się, że Tobie również podoba się postać słynnego detektywa ;)

      Usuń
  4. Jakoś nie zachęca mnie ten serial. Nie podpadł mi do gustu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Każdy ma inny gust. Może polecisz jakiś serial, który Cię zainteresował?

      Usuń
  5. ♫ buuudzio5 marca 2017 11:11

    Kiedyś przypadkiem trafiłam na "Sherlocka" w telewizji.Mimo,iż obejrzałam niewielką część odcinka,pamiętam,że mnie zainteresował.W wolnej chwili postaram się uzupełnić "braki".Bardzo ciekawy post,pozdrawiam!:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję ;) Mam nadzieję, że długość odcinków nie będzie przeszkodą do nadrobienia "braków" :) Pozdrawiam!

      Usuń
  6. Uwielbiam zarówno książki, jak i serial o przygodach Holmesa. Post bardzo ciekawy, fajna recenzja dla tych, którzy jeszcze nie mieli okazji zetknąć się z twórczością Doyle'a lub z serialem. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję;) Mam nadzieję, że chociaż w małym stopniu zachęciłam innych do zainteresowania się postacią Holmesa.

      Usuń
  7. Sherlock Holmes już miał kilka odsłon na ekranie kin lub w telewizji. Wersje różniły się między sobą, ale temat pozostał ten sam. Natomiast chodzi o detektywa, który wraz ze swoim przyjacielem rozwikłał sprawy, które miały miejsce w Londynie. Odznaczał się intuicją oraz współdziałaniem z drugą osobą.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Widziałam filmy o Sherlocku, jednak gra aktorska Benedicta Cumberbatcha najbardziej mi się spodobała i to jak unowocześniono przygody Sherlocka. Która z odsłon przygód słynnego detektywa spodobała Ci się najbardziej?

      Usuń
  8. Kiedyś obejrzałem 1. sezon serialu "Sherlock". Był bardzo ciekawy. Zadziwił mnie umysł i zafascynowała usprawiedliwiona arogancja głównego bohatera. Wpis przypomniał mi o tym dawno zapomnianym serialu. Muszę koniecznie nadrobić 2 sezony :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Rzeczywiście postać głównego bohatera jest nietuzinkowa. Już teraz musisz nadrobić 3 a nie 2 sezony, więc życzę miłego oglądania ;) Pozdrawiam.

      Usuń
  9. Fajnie, że ktoś napisał o tym serialu, bo, przynajmniej moim zdaniem, jest świetny. Połączenie humoru z ciekawymi śledztwami świetnie wyszło twórcom serialu :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszę się, że Tobie również podoba się ten serial. Scenariusz jest świetny, a co ciekawe jednym ze scenarzystów jest aktor grający brata głównego bohatera - Mark Gartiss.

      Usuń
  10. Od dawna mam ochotę przyjrzeć się postaci Sherlocka, a miejsce akcji, która rozgrywa się w Londynie,jeszcze bardziej mnie do tego zachęca. Myślę, że wolne wakacyjne wieczory poświęcę na ten serial. Już nie mogę się doczekać!!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Według mnie osadzenie akcji w czasach współczesnych było świetnym pomysłem i ten sposób przedstawienia przygód Holmesa jest bardzo ciekawy, co nie znaczy że tradycyjne opowiadania są złe ;) Każdy odcinek serialu jest inny i intrygujący a oglądając sama się zastanawiam i próbuję dedukować co może być rozwiązaniem zagadki. Mam nadzieję, że serial Ci się spodoba i nie odstraszą Cię długie odcinki.

      Usuń
  11. Dużo słyszałam o tym serialu, ale nie miałam okazji go obejrzeć. Jednak wolę czytać książki niż oglądać serial, dlatego gdy zdecyduje się na Sherloka to raczej w wersji papierowej.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Sherlock w wersji papierowej też jest świetny!Chociaż i tak zachęcam do obejrzenia serialu bo warto ;)

      Usuń
  12. (i)uśmiechnięta6 marca 2017 09:45

    Uwielbiam czytać powieści detektywistyczne szczególnie z Holmes'em. Serialu nie oglądałam, ale nadrobię zaległości.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Koniecznie musisz nadrobić ;) Może polecisz mi jakieś warte przeczytania powieści detektywistyczne?

      Usuń
    2. (i)uśmiechnięta12 marca 2017 07:43

      Ostatnio przeczytałam książkę H. Coben'a "W głębi lasu". Może nie jest to typowa książka detektywistyczna, a thriller, ale mnie ona niesamowicie wciągnęła. Może i Tobie się spodoba. :)

      Usuń
  13. Pamiętam, że w telewizji odcinki tego serialu leciały dość późno, ale kiedyś udało mi się na niego trafić. Nie miałam pojęcia, że istnieje coś takiego jak serialowy Sherlock i byłam bardzo pozytywnie zaskoczona. Mimo, że odcinek trwa dość długo to nawet nie zauważyłam, kiedy ten czas minął. Jestem zachwycona pomysłem na umieszczenie akcji w czasach współczesnych, co sprawia, że serial jest jeszcze bardziej interesujący. Dodatkowo gra aktorów jest mocną stroną tej produkcji. Czekam z niecierpliwością na dalsze odcinki!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety, ale telewizja zazwyczaj emituje odcinki o późnych porach i mało osób wie o istnieniu serialu a uważam, że warto go zobaczyć. Jak wspomniałaś obsada aktorska jest świetna. Możemy zobaczyć Martina Freemana, którego chyba każdy kojarzy z roli w "Hobbicie". Mam nadzieję, że twórcy serialu zdecydują się na kolejny sezon, zważając na popularność jaką cieszy się serial na całym świecie. Pozdrawiam ;)

      Usuń
    2. Również pozdrawiam! ;)

      Usuń
  14. KoniczynkaPS7 marca 2017 13:50

    Miałam wątpliwości co do obejrzenia tego serialu, jednak po twojej wypowiedzi na pewno go obejrze. Bardzo dobry artykul i mam nadzieje ze nie tylko mnie zachecilas do obejrzenia go. Mam nadzieje ze po obejrzeniu bede mogla sie wymienic z tobą doswiadczeniami na temat serialu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję ;) O Sherlocku mogłabym rozmawiać godzinami, więc z chęcią z Tobą porozmawiam.

      Usuń
  15. Już od dłuższego czasu zastanawiałam się nad obejrzeniem tego serialu. Lubię, gdy w filmie, serialu czy książce pojawia się rozwiązywanie różnych zagadek. W rzeczywistości jest to bardzo trudne. Zazdroszczę tym wszystkim bohaterom tej umiejętności :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To prawda! Gdyby w życiu też można by było tak szybko rozwiązywać różne sprawy, było by dobrze ;) Oglądając ten serial na pewno dostrzeżesz ciekawe sytuacje, które można wykorzystać w codziennym życiu ;)

      Usuń
  16. Nie wiem czemu , ale od razu z postacią Sherlocka Holmesa skojarzyła mi się bohaterka powieści Agaty Christie" Śmiertelna Klątwa" panna Marple.
    Jest to starsza kobieta o błyskotliwym umyśle i nieco wiktoriańskim sposobie bycia.Być może właśnie, dlatego przykuła moją uwagę.
    Tak samo jak Sherlock kocha rozwiązywać zagadki.
    Jedyne co ich różni to albo przypadkowe stawanie się panny Marple świadkiem wydarzeń o zabarwieniu kryminalnym albo bardzo chętna pomoc rodzinie albo znajomym w rozwiązywaniu zawiłych zagadek.

    OdpowiedzUsuń
  17. ♫ KeiszaNad11 marca 2017 09:21

    Zawsze uważałam seriale za rozrywki dla starszych pań, bo jedyne widowiska tego typu, jakie miałam okazję oglądać, to M jak miłość lub Moda na sukces xd Ale w ostatnim czasie poziom seriali bardzo pozytywnie mnie zaskoczył. W norweskim SKAM możemy śledzić perypetie nastolatków borykającymi się z problemami, które dotykają każdego z nas. Z kolei Victoria lub Poldark przybliżają nam przeszłość, w której ludźmi targały namiętności, które dla nas zdecydowanie nie są archaiczne ;) I powtarzając za Stanisławem Jachowiczem 'cudze chwalicie, swojego nie znacie', polecam nasz rodzimy serial Bodo ;)
    Cudowny artykuł, już od jakiegoś czasu słyszałam o Sherlocku, ale jeszcze nikt mnie tak nim nie zaciekawił, jak ty. Jak tylko uwolnię się od zadań z chemii, prześledzę chociaż kilka odcinków z detektywem w roli głównej :)

    OdpowiedzUsuń
  18. Nie jestem "fanką" Sherlocka Holmesa, ponieważ nie obejrzałam żadnego odcinka tego serialu ani nie przeczytałam ani jednej książki, a to zapewne tylko dlatego, że nie zwróciłam na nią szczególnej uwagi, tylko gdzieś ukradkiem obiło mi się o uszy nazwisko bohatera, ale po przeczytaniu tego postu będę musiała to naprawić :)

    OdpowiedzUsuń
  19. Nie przepadam za serialami, a tym bardziej za tymi kryminalnymi, czy detektywistycznymi. Słyszałam jednak wiele o postaci Sherlocka Holmesa, który często przedstawiany jest jako coś nierozerwalnie związanego z detektywistyką. I tak, jak nigdy nie zastanowiłam się dłużej nad tym człowiekiem, tak i jak wiele innych ludzi - każdy z nas chociaż raz usłyszał o Sherlocku. Może to jest właśnie jednym z powodów, by zagłębić się w historię tak znanego detektywa.

    OdpowiedzUsuń
  20. Ciekawy post. Obejrzałam serial i dwa filmy Sherlocka Holmesa, bez żadnych wahań mogę stwierdzić, iż to fantastyczne ekranizacje godne polecenia. Główny bohater jest intrygującą postacią, stworzoną do rozwiązywania tajemniczych zagadek i spraw kryminalnych. Cała fabuła opiera się na nieprzewidywalności tej postaci, dlatego całokształt jego historii jest bardzo wciągający.

    OdpowiedzUsuń
  21. Sądząc po twojej recenzji serial musi być bardzo ciekawy. Nigdy nie czytałam książki o "Przygodach Sherlocka Holmesa", ale po przeczytaniu twojego postu najpierw ją przeczytam, a potem obejrzę serial(aby mieć porównanie).Mniej więcej kojarzę o czym jest książka.
    Bardzo interesujący post.
    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  22. Strasznie nie lubię oglądać seriali, a już zwłaszcza takiego gatunku. Uważam, że mimo że może być to dla nas dobre zajęcie, jest konkretną stratą czasu. Jednak Twoja recenzja jest bardzo zachęcająca, więc jeżeli moje zdanie uległoby zmianie nie podlega wątpliwości, że obejrzałabym akurat Sherlocka :)

    OdpowiedzUsuń
  23. Bardzo mi się podoba Twoja recenzja. Ja osobiście nie mam żadnych uprzedzeń do tego serialu. Oglądałem kilka pierwszych odcinków pierwszego sezonu, ale niestety przestałem z powodu braku czasu. Myślę, że jeśli nadarzy się okazja to na pewno wrócę do oglądania.

    OdpowiedzUsuń
  24. Bardzo ciekawa recenzja,podoba mi sie pomysł przedstawienia kilu dialogów, dzięki temu unaoczniles poczucie humoru Sherlocka. Ja uwielbiam oglądać seriale,dawniej oglądałam nawet po kulka odcinków konkretnego serialu dziennie,teraz kiedy nie mam na to czasu boje sie zacząć oglądać nowy,ponieważ z autopsji wiem ze juz od pierwszego odcinka można sie uzależnić. Nie mniej jednak uważam ze Sherlock to ciekawy i rozwijający serial podczas którego widz moze rozwijać bądź pobudzić swój umysł detektywistyczny i starać sie rozwiązywać zagadki wraz z bohaterem,do tego to świetne ze powstają seriale na podstawie kultowych powieści ,dzięki temu na pewno wielu ludzie sięgnie rownież po książkę.

    OdpowiedzUsuń
  25. Cieszę się, że pojawił się post o 'Sherlocku'. Sam jestem wielkim fanem twórczości Arthura Conan Doyle'a, przeczytałem wszystkie opowiadania i filmy o Holmesie jakie powstały :P Myślę, że poza świetną lekturą, z prozy Doyle'a można się dużo nauczyć albo chociaż zainteresować różnymi wątkami np. wspomnianym pałacem umysłu.
    Bardzo polecam serial dla wszystkich, ponieważ jest to po prostu doskonała adaptacja Sherlocka Holmesa w nowym stylu. Trzymająca w napięciu akcja, nieraz komiczne dialogi oraz odrobina pewnego rodzaju gry psychologicznej z oglądającym tworzą niepowtarzalną i niewątpliwie wartą uwagi serię. Zachęcam do oglądania!

    OdpowiedzUsuń
  26. Zawsze chciałam się bliżej przyjrzeć tej ciekawej postaci, ale do tej pory nie znalazłam na nią czasu. Teraz, bardzo mnie zachęciłeś do obejrzenia serialu i na pewno w najbliższej przyszłości znajdę dla niego czas. :)

    OdpowiedzUsuń
  27. Wspaniały serial, godny polecenia. Gra aktorska jest znakomita a akcja wzbudza duże emocje. Osobiście polecam do obejrzenia "Sherlocka"! Serial "wciąga" widza...

    OdpowiedzUsuń
  28. @Skrzyński1113 kwietnia 2017 03:54

    Ten post bardzo mnie zainteresował oraz skłonił do obejrzenia pierwszego odcinka tego serialu.

    OdpowiedzUsuń
  29. Historia Sherlocka jest już nagrana w wielu różnych wersjach, jednak te, które do tej pory widziałam były bardzo do siebie podobne, ich akcja rozgrywała się w dawnych czasach, natomiast ten serial jest nakręcony w czasach współczesnych, co go wyróżnia na tle innych. Może dlatego oglądam go z ogormnym zaciekawieniem, mimo że filmy detektywistyczne nie są moim ulubionym gatunkiem.

    OdpowiedzUsuń