12 marca 2017

Kącik motywacji    Wartość pracy w życiu człowieka


Praca daje nam więcej niż wypoczynek.
Ona daje nam życie.
(Henry Ford)


Praca. Według słownikowej definicji jest to świadoma, celowa działalność człowieka służąca zaspokajaniu potrzeb lub polegająca na wytwarzaniu dóbr, wykonywaniu czynności za wynagrodzenie. Definicja pracy zmieniała się przez wieki, lecz powód, dla którego człowiek  pracuje, jest ten sam: zarobienie pieniędzy i chęć przetrwania.

Czy jednak zawsze tak jest? Co na przykład  o pracy myślą młodzi ludzie? Zapewne każdemu z nas  rodzice zlecali jakieś domowe obowiązki: wyniesienie  śmieci, posprzątanie w pokoju lub  pomoc w robieniu obiadu. Ile razy jednak odmawiamy pod pretekstem sprawdzianu, a w rzeczywistości z powodu lenistwa lub siedzenia na Fejsbuku?  Jak często codzienne obowiązki postrzegamy  jako nużące, meczące i marzymy o wakacjach i  dniach pełnych słodkiego lenistwa. Czy zastanawiamy  się czasami, jak wyglądałoby życie, gdybyśmy naprawdę nie musieli niczego robić? 

Ludzie już od samego początku istnienia pracują po to, żeby zdobyć pożywienie lub schronienie. Bez pracy nie byłoby żadnego postępu technologicznego, więc gdyby nasi przodkowie nie pracowali, to pewnie nie mielibyśmy swoich smartfonów, laptopów, samochodów, radia, telewizji, a może nawet pisma. Gdyby więc  nie praca i jej efekty, to pewnie nadal żylibyśmy w jaskiniach i żywilibyśmy się wyłącznie roślinami.   
Praca, która często spotyka się z naszą dezaprobatą  i która wywołuje naszą niechęć, ma również wiele niedocenianych przez nas zalet. Praca – zwłaszcza fizyczna - jest doskonałym sposobem na pozbycie się stresu,  idealnym sposobem  na wyciszenie i opanowanie emocji.

Dzięki pracy zarabiamy pieniądze, za które możemy zaspokoić swoje potrzeby. We współczesnym świecie bez pieniędzy nie moglibyśmy sobie pozwolić nawet na kupienie czegoś do jedzenia, nie mówiąc już o zaspokojeniu naszych wielorakich przyjemności. Jednak z drugiej strony, gdy spojrzymy na pracę jedynie  pod kątem dochodów, nie będziemy szczęśliwi. Takie stanowisko nie da nam satysfakcji, zaczniemy postrzegać ją jako antywartość i popadniemy w rutynę.
Praca daje również inne korzyści: dzięki niej możemy dążyć do samorealizacji   a także dobrej opinii o sobie. Gdy podczas wakacji wracam do domu po całym dniu ciężkiej pracy, nie czuję się zmęczony, lecz usatysfakcjonowany. Przez cały dzień, w pocie czoła pomagam tacie, mamie lub dziadkom i to mnie uszczęśliwia, bo wiem, że dzięki mojej pracy moi bliscy zauważą we mnie dobrego człowieka. Dodatkowo odciążę ich, bo oni już są zmęczeni życiem i z pewnością przyda im się chwila odpoczynku. Dzięki takiemu wysiłkowi zaczynam  myśleć o sobie lepiej i poprawia mi się samopoczucie. Praca nie jest więc taka zła, jak nam się wydaje. Dobrze jest czasem ubrudzić sobie ręce lub bardzo się zmęczyć -  to daje bowiem korzyści zarówno materialne, jak i niematerialne, w postaci poczucia samorealizacji.

Czy pomagacie w domu?  Czy jesteście zadowoleni z tego, co robicie? Czy kiedykolwiek w życiu podjęliście się jakiejś wakacyjnej pracy?

ZielonyPS

Grafika:
http://6.s.dziennik.pl/pliki/7906000/7906014-monety-groszowe-w-dloni-900-663.jpg  
http://www.job-choice.net/wp-content/uploads/2016/08/trees-countryside-green-chill-1078x516.jpg
https://westernrifleshooters.files.wordpress.com/2009/02/womenmakingshells.jpg
http://www.wellstobias.com/cms/images/happy-employees%20(1).jpg                                                                                                                                                                          

32 komentarze:

 1. (i)uśmiechnięta12 marca 2017 07:32

  Niezwykle ciekawy temat. Może to dziwnie zabrzmi, ale lubię pracować. Mieszkam na wsi, więc moja praca to głównie pomaganie rodzicom czy wujkowi. Bywają tygodnie, w których codziennie (prócz niedzieli) pracuję od 6:00 do nocy. I co z tego mam? Satysfakcję, że zrobiłam coś pożytecznego, dobry sen, dobre samopoczucie, brak złych myśli w głowie. A pieniądze? One nie są najważniejsze. Zazwyczaj nie robię tego dla pieniędzy, ale jak np. potrzeba mi na prawko to na zbiorze jakichś owoców odkładam sobie potrzebną sumę. Przyzwyczaiłam się do takiej pracy. Kiedy nie pomagam rodzicom przez kilka dni, a mam wolne, źle się z tym czuję i mimo wszystko zaczynam coś robić. Sama sobie szukam pracy. Nienawidzę się nudzić. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Polecam wszystkim na wakacjach znaleźć sobie jakąś dorywczą pracę, człowiek wtedy zdarza się z prawdziwą rzeczywistością i poznaje wartość pieniądza. Od trzech lat, w każde wakacje idę do pracy by dorobić sobie na własne wydatki, ale najważniejsze co nauczyłam się w pracy to rozmowa z drugim człowiekiem, samodyscyplina i przede wszystkim szacunek do drugiego człowieka.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zauważyłam mały błąd, powinno być "Facebook'u".
  Co do tematu postu jestem zdania, że praca jest ludziom bardzo potrzebna, w przeciwnym razie ludzie nie mieliby tak naprawdę sensu życia, gdyż każdy dzięki pracy go odnajduje, dla niektórych jest to chęć wzbogacenia się, a dla innych po prostu utrzymanie rodziny.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest też grupa ludzi, którzy po prostu robią coś co kochają. Ich praca jest jednocześnie pasją, a pieniądze są tylko dodatkową korzyścią.

   Usuń
 4. Od małego zbierałam drobniaki, żeby nazbierać potrzebną sumę na coś co w danym momencie sobie upatrzyłam. Często dostawałam za jakieś prace w domu, typu sprzątanie, podlewanie kwiatów, ale najbardziej motywujące było zbieranie pieniążków za dobre oceny. Szkoda, że te dobre czasy przeminęły i czas najwyższy wykazać się odpowiedzialnością i zasmakować ciężkiej, fizycznej pracy.

  OdpowiedzUsuń
 5. Praca jest nieodłącznym elementem naszego życia, bez niej nawet wypoczynek i chwile relaksu nie byłyby tym samym. Jak większość moich rówieśników staram się pomagać rodzicom wykonując chociażby drobne prace domowe. Nieustannie zbliżamy się do momentu, w którym będziemy musieli usamodzielnić się, wtedy praca nie będzie już rozumiana przez nas tylko jako prace domowe, ale coś co utrzymuje nas przy życiu, coś dzięki czemu możemy zaspokajać swoje potrzeby. Jestem również przekonana, że w miejscu pracy można poznać wiele ciekawych osób oraz cały czas się kształtować.

  OdpowiedzUsuń
 6. Moim zdaniem praca jest bardzo ważna. Człowiek, kiedy jest czymś zajęty przestaje zaprzątać sobie głowę jakimiś męczącymi go myślami.
  Gdy mam wolny czas lubię pomagać rodzicom, czy babci. Zwykła pomoc przy sprzątaniu odciąża starszych, a przy tym widzę ile daje im to radości.
  Bardzo ciekawy post

  OdpowiedzUsuń
 7. Post ten z całą pewnością motywuje do działania. Sprawia, że zaczęłam dostrzegać otaczający nas świat, ponieważ wszystkie przedmioty, które posiadamy stworzył właśnie człowiek. Uważam, że praca uczy nas pokory, której nie da sie zdobyć z dnia na dzień, a dzięki niej stajemy sie lepszymi ludźmi.

  OdpowiedzUsuń
 8. Praca odgrywa bardzo ważną rolę w życiu człowieka. Nie tylko dlatego że jest źródłem dochodów ale również dlatego że możemy dzięki niej czuć się spełnieni. Praca może poprawić samopoczucie, zmotywować gdy odniesiemy sukces.
  Każdy człowiek ma potrzebę poczucia własnej wartości i odnoszenia sukcesów w swoim działaniu lub w swoim życiu. Dlatego łączmy przyjemne z pożytecznym i róbmy to co lubimy :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Praca zazwyczaj kojarzona jest z czymś nieprzyjemnym i ze znienawidzonym obowiązkiem przez wielu ludzi. Ja bardzo lubię pracować, sprawia mi to przyjemność oraz satysfakcję, że zarobiłam swoje własne pieniądze, które mogę przeznaczyć na swoje wydatki, nie obciążając tym rodziców. Moim zdaniem ludzie przy wyborze pracy powinni się kierować tym, co lubią robić, a nie tylko zarobkami.

  OdpowiedzUsuń
 10. W tym roku szkolnym omawialiśmy fragment powieści ,Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. Tam praca była miernikiem wartości człowieka. Ludzie, którzy pracowali byli spełnieni. Mimo, że praca wiąże się z trudem to daje ogromną satysfakcję, ukazuje wartość wysiłku. Sama pracowałam w ciągu wakacji i mimo, że ta praca wiązała się z codziennym wstawaniem o 5 i późnymi powrotami do domu to na koniec byłam z siebie po prostu dumna. Uważam, że warto próbować nowych rzeczy, uczyć się odpowiedzialności i szacunku do pracy, bo na przyszłość te doświadczenia się przydadzą.

  OdpowiedzUsuń
 11. Ludzie starsi często mówią nam młodym, że to właśnie praca kształtuje charakter młodego człowieka. To w pracy tak naprawdę zdobywamy nowe doświadczenia i często uczymy się, jak postępować w sytuacjach kryzysowych. Praca jest nieodłącznym elementem życia człowieka.

  OdpowiedzUsuń
 12. Odpowiednia praca to nie tylko korzyści wynikające z zarobków, ale też możliwość rozwoju, samorealizacji, spełniania swoich planów i marzeń. Choć brzmi górnolotnie to wierzę, że jest to prawda. Dzięki pracy możemy być niezależni, możemy poznawać nowe wartościowe osoby i choć jest to niewątpliwie wysiłek i poświęcamy mu większość naszego życia to ma ona wiele zalet. Dlatego tak ważne jest, aby wybór pracy był odpowiedni, ponieważ ma być ona dla nas możliwością i szansą, a nie przykrą koniecznością.

  OdpowiedzUsuń
 13. Masz rację. Praca jest ogromną wartością, a my niestety nie zawsze potrafimy to dostrzec. W wielu przypadkach, wśród młodych ludzi lenistwo bierze górę i wolimy spędzić czas przed komputerem czy telewizorem.

  OdpowiedzUsuń
 14. Podejmowanie wysiłku już samo w sobie jest wartością i to należy docenić. Oprócz świadomości, że można się na coś przydać rodzi się w człowieku pewna mobilizacja do podejmowania trudu, motywacja do dalszej pracy i dążenie do spełnienia. Tylko aktywność może nas uszczęśliwić i przynieść korzyści, nadać życiu sens, bo tylko w takiej postaci jest ono wartościowe.

  OdpowiedzUsuń
 15. Praca jest kluczem do wszystkiego. Może być również przyjemna, potrzebne jest jedynie odpowiednie nastawienie. Czasami każdy z nas potrzebuje odpocząć, ale tak na dłuższą metę odpoczywanie robi się nudne, więc praca jest w naszym życiu bardzo ważna. Pozwala nam się samodoskonalić, poprawia samopoczucie i często poprawia naszą samoocenę.

  OdpowiedzUsuń
 16. Praca naszych przodów nie poszła na marne. Wiele im zawdzięczani zarówno w dziedzinie technologii jak i zwykłym życiu. Wydaję mi się, że mało kto zastanawia się, korzystając z telefonów czy innych urządzeń elektronicznych, ile pracy ktoś inny musiał włożyć w stworzenie takiego urządzenia. Zauważyłam, że praca dla młodych ludzi staję się przełomem w ich życiu. Często słyszę "chciałabym/chciałbym już pracować, by skończyć z tą monotonną nauką", "gdy pójdę do pracy w końcu będę sama/sama na siebie pracować". Wydaję mi się, że takie myślenie ma swoje dwie strony. Z jednej strony pokazuje dojrzałość młodego człowieka..widać, że chce się usamodzielnić. Z drugiej strony, zazwyczaj młodzi ludzi nie myślą o konsekwencjach tego, że mogą w zarabianiu pieniędzy liczyć tylko na siebie. W swoim poście poruszyłeś przykład pracy fizycznej. Wiem, ze swojego doświadczenia także, że praca fizyczna źle kojarzy się nastolatkom. Trzeba ubrudzić ręce, zmęczyć się itp. :). Oczywiście jestem tego samego zdania, że praca fizyczna jest bardzo ważna, ale uważam, że młodzi ludzie jednak wolą pracę, która będzie odpowiadała ich charakterom np. w biurze, czy praca wymagająca ekstremalnych sytuacji a więc moim zdaniem, żeby praca przynosiła nam jak największe zyski, była efektywna i dawała nam satysfakcję, musimy przeanalizować w jakich czynnościach, pracach jesteśmy najlepsi zarówno czując się dobrze w wykonywaniu ich. Polecam wykonanie rozpiski o was samych (tak dla siebie, by się sprawdzić), która będzie zawierać wasze cechy charakteru, które ujawniły się w konkretnych istotnych sytuacjach np. nawet sprzątanie w domu..i odpowiedzenie sobie na pytania..Czy sprawiło mi to przyjemność ? Czy ma jakiś pomysł, by daną czynność wykonać kreatywnie ? Jak się czułam/ czułem wykonując...? Możecie zadawać sobie wiele pytań, bo uważam, że warto..warto, bo to wy decydujecie czy będziecie szczęśliwi. Post- świetny :) Pozdrawiam. Polecam stronkę praca-enter.pl (na pewno pomoże w wyborze zawodu)

  OdpowiedzUsuń
 17. Praca to sens całego naszego życia. Dzięki niej wspinamy się po tak zwanej drabinie awansu. Zdobywamy nowe doświadczenie przez co jesteśmy perfekcyjni w tym co robimy. Wytrzymałość i dążenie do celu jest bardzo potrzebne przy wykonywaniu prac. Dzięki pracy zdobywamy nowe znajomości, przyjaźnie czy nawet miłość. Stosunki międzyludzkie są bardzo ważne gdy wykonujemy określoną dziedzinę czy daną pracę.

  OdpowiedzUsuń
 18. Praca jest ważna. Bez niej nie byłoby nawet pieniędzy na chleb.
  Widzę ile satysfakcji daje mojej mamie, która wykonuje pracę, którą kocha.
  "Bez radości z pracy nie ma radości z życia"-te słowa zawsze się sprawdzają.Widać to po ludziach, którzy z nich nie są szczęśliwi z wykonywanej pracy, męczą się, robią to,bo muszą się z czegoś utrzymać.
  Inaczej to wygląda z ludźmi zadowolonymi z tego co robią.Idą do pracy z uśmiechem, pozytywną energią,chęcią.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 19. Ciekawy post. Uważam, że praca to ważny filar w życiu każdego człowieka. Zaspokaja nasze potrzeby, daje nam poczucie samorealizacji, pomaga osiągnąć życiowe cele. Niestety, dużo młodych ludzi nie może znaleźć pracy w swoim fachu, dlatego emigrują za granice, co wpływa niekorzystnie na sytuacje państwa.

  OdpowiedzUsuń
 20. Praca odgrywa dużą rolę w życiu człowieka. Uczy odpowiedzialności, pokory, samodzielności, daje też pieniądze. Praca nie musi się kojarzyć wyłącznie z obowiązkiem. Jeśli się spełniamy, to praca będzie przyjemnością.

  OdpowiedzUsuń
 21. ♫ KeiszaNad25 marca 2017 13:25

  Marzę o tym, abym swoją przyszłą pracę mogła nazywać hobby, rozwijaniem pasji, dążeniem do samorealizacji. Taka powinna być praca idealna, która jest sensem naszego życia w pozytywnym tego stwierdzenia znaczeniu. Post bardzo na czasie (temat jednej z z rozprawek na próbnych maturach :D ), ale rozśmieszyło mnie zdanie 'Gdyby więc nie praca i jej efekty, to pewnie nadal żylibyśmy w jaskiniach i żywilibyśmy się wyłącznie roślinami.' xD Z tego co wiem, żywienie się wyłącznie roślinami też wymaga sporych nakładów pracy i raczej nie jest przejawem jakiegoś zacofania ;D Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 22. Z całą pewnością można się zgodzić z twierdzeniem, że praca stanowi nieodzowny element naszego życia.
  To właśnie ona zajmuje większą część naszego dziennego czasu ale czemu się tutaj dziwić- bez niej bardzo ciężko byłoby zaspokajać swoję potrzeby.
  Dowodem na to jest też przysłowie:"bez pracy nie ma kołaczy", które idealnie ukazuje wartość pracy.

  OdpowiedzUsuń
 23. Praca w życiu człowieka jest bardzo ważną wartością. Dzięki niej ludzie uczą się odpowiedzialności, dokładności i samodzielności. Każdy powinien szanować swój zawód, gdyż żadna praca nie hańbi. Wybierając profesję powinniśmy kierować się tym, co lubimy robić i czym się interesujemy, ponieważ praca powinna być przyjemnością!

  OdpowiedzUsuń
 24. Ja również pomagam w domu rodzicom, dla mnie to żaden problem. W końcu moi rodzice pracują aby mi niczego nie brakowało, więc dlaczego miałbym im nie pomagać w pracach domowych? Myślę, że warto pomagać, chociażby dla słowa "dziękuję". Niby to tylko słowo, a znaczy tak wiele.

  OdpowiedzUsuń
 25. Praca jest nieodłącznym elementem życia każdego człowieka,dzięki niej człowiek sie rozwija,zdobywa nowe doświadczenia,poznaje nowych ludzi,praca jest tez źródłem satysfakcji,nie ma nic lepszego od wykonywania w życiu czegoś co sie kocha i co sprawia ze jesteśmy szczęśliwi wtedy praca staje sie przyjemnością a nie przykrym obowiązkiem.

  OdpowiedzUsuń
 26. Praca jest nieodłącznym i nieuniknionym elementem życia każdego z nas. W naszym wieku najczęściej nie mamy jeszcze z nią takiej styczności, żeby móc wypowiedzieć się z własnego doświadczenia jednak możemy się wiele nauczyć obserwując innych. Z pewnością dużym sukcesem w życiu jest znalezienie dla siebie zajęcia, które da nam nie tylko duże zarobki, ale również satysfakcję. Bez niej nie będziemy szczęśliwi pracując, a to przyniosłoby tylko negatywne skutki. Uważam więc, że warto pozyskiwać teraz wszelką wiedzę, bo nigdy nie wiadomo, co przyniesie nam życie, powinniśmy być gotowi na niepowtarzalne okazje, które mogą nas spotkać i zapewnić dobrą przyszłość. Praca determinuje życie, więc zadbajmy o nią najlepiej, jak to możliwe.

  OdpowiedzUsuń
 27. Cieszę się, że napisałaś post właśnie na ten temat, ponieważ często młodzi ludzie nie zdają sobie sprawy jak praca pozytywnie wpływa na człowieka, więc jeśli rodzice nas o coś proszą, powinniśmy przezwyciężyć lenistwo i zrobić coś dobrego dla siebie i naszych bliskich.

  OdpowiedzUsuń
 28. @Skrzyński1113 kwietnia 2017 04:02

  Moim zdaniem praca jest bardzo ważna , szczególnie w młodym wieku, gdyż te osoby mogą nauczyć się w pewnym sensie odpowiedzialności.

  OdpowiedzUsuń
 29. Praca uczy nas wielu wartości, przede wszystkim uczy nas doceniać. Juz teraz podejmując prace dorywczą na wakacjach możemy próbować zrozumieć wartość pieniądza. O wiele ciężej jest wydać własne zarobione pieniądze niż te, które dostaliśmy od rodziców. Ale na nie też ktoś musiał ciężko zarobić, prawda?

  OdpowiedzUsuń
 30. Ciekawy post. Bardzo chciałabym w przyszłość wykonywać pracę, która jest jednocześnie moja pasją.

  OdpowiedzUsuń
 31. Bardzo fajnie napisane. Jestem pod wrażeniem i pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń