12 stycznia 2017

Myśli o wychowaniu          Czy warto być dobrym?
Kiedy widzisz dobrego człowieka, 
staraj się go naśladować.
Kiedy widzisz złego człowieka, 
zastanów się nad samym sobą. 
(Konfucjusz)


W rutynie codziennego życia nieczęsto zastanawiamy się nad bardzo poważnymi pytaniami dotyczącymi podstawowych spraw ludzkich. Dzisiaj chciałabym zaproponować zadanie sobie pytania:  Czy warto być dobrym człowiekiem? Zainspirowałam się słowami Władysława Bartoszewskiego, który mówił: Warto być uczciwym, choć nie zawsze się to opłaca. Opłaca się być nieuczciwym, ale nie warto. Warto być przyzwoitym. Również moim zdaniem  warto być dobrym człowiekiem. Dlaczego?  Dlatego, że bycie dobrym człowiekiem opiera się na pomaganiu, dawaniu, ofiarowywaniu bez oczekiwania czegokolwiek w zamian. To daje nam  wielką satysfakcję, czujemy się lepiej, ponieważ  możemy prostymi działaniami przyczynić się do poprawy  życia innych ludzi.
 
W Polsce jedną z najpopularniejszych akcji charytatywnych jest Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Wolontariuszem może zostać każdy.  Nawet osoby, które nie skończyły szesnastu lat mogą kwestować pod warunkiem, że  towarzyszy im osoba pełnoletnia. Celem tej fundacji jest działalność w zakresie ochrony zdrowia, polegająca na doposażeniu oddziałów szpitalnych w specjalistyczny sprzęt potrzebny do ratowania życia innym, w największej mierze – dzieciom i seniorom.
   
Ja również, wraz  ze swoją przyjaciółką, w ubiegłym roku brałam udział w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy  i  jestem ogromnie szczęśliwa z tego powodu.  Na czym polegała moja praca?  Najpierw  musiałam dostarczyć własne zdjęcia, aby mieć dokumenty uprawniające do uczestnictwa w akcji,  pobrać puszkę,  identyfikator  oraz  serduszka, a następnie wyruszyłam w miasto. Wszędzie widziałam uradowanych wolontariuszy, pomimo niesprzyjających warunków pogodowych. Kiedy oddałam puszkę,  w mojej obecności zostały policzone zebrane  przeze mnie  pieniądze i dostałam wielkie podziękowania.

Polecam każdemu  tego typu doświadczenie, ponieważ  dostarcza wielkiej radości  i satysfakcji  z powodu możliwości  pomocy  innym. Nawet badania naukowe potwierdzają, że pomoc innym to właściwa droga. Naukowo udowodniono, że wolontariat wspomaga serce! Wynika to z  badań poprowadzonych przez University of British Columbia. W eksperymencie wzięło udział ponad 100 osób w wieku 15-16 lat. Podzielono je na dwie grupy: jedna przez 10 tygodni angażowała się w wolontariat, a druga oczekiwała  na rozpoczęcie pracy. Przed rozpoczęciem eksperymentu przeprowadzono  dokładne badania uczestników:  masy ciała, poziomu cholesterolu we krwi, zbadano stan psychiczny, poziom empatii. Po 10 tygodniach eksperymentu okazało się, że osoby, które pracowały  w wolontariacie, miały niższy poziom cholesterolu, niższe BMI  i rzadziej cierpiały na infekcje, niż osoby z drugiej grupy. Ponadto u osób, które zauważyły u siebie największy wzrost empatii, zachowań altruistycznych oraz poprawę samopoczucia, odnotowano największą poprawę w pracy układu krążenia. 

Jak działa wolontariat? Wyróżnia się różne formy wolontariatu, dlatego każdy może wybrać dla siebie najbardziej odpowiadające mu zajęcia.  Akcyjny,  który oznacza zaangażowanie przez krótki czas, na przykład podczas pomocy w organizacji charytatywnego koncertu lub  sportowej imprezy.  Długoterminowy -  trwający od kilku miesięcy do ponad roku, na przykład hospitacyjny. E-wolontariat: pomoc w administrowaniu strony internetowej organizacji pozarządowej, pisanie tekstów promocyjnych, obsługa mediów społecznościowych czy świadczenie psychologicznego wsparcia poprzez czat internetowy. Indywidualny: pomoc osobom starszym, samotnym chorym, niepełnosprawnym, dotrzymywanie im towarzystwa, pomoc w załatwianiu drobnych spraw, w tym domowych, pomoc w czytaniu i pisaniu osobom starszym i niedowidzącym, organizacja  wolnego czasu, pomoc w załatwianiu spraw urzędowych.

By być dobrym człowiekiem, niekoniecznie trzeba działać w wolontariacie.  Wystarczy, że zauważa się wokół siebie potrzebujących pomocy ludzi i przynajmniej od czasu do czasu  jest się dla nich wsparciem, pocieszy się ich,  coś doradzi lub w czymś pomoże. Czy warto być dobrym?  Każdy sam musi  odpowiedzieć sobie na to pytanie. Może wskazówką będą słowa Antoine`a de Saint-Exupery`ego: Czy nie lepiej byłoby zamiast tępić zło, szerzyć dobro?

Patrycja
 
Grafika:
http://portalwiedzy.onet.pl/_i/sercewalenty.jpg
http://gentlemanschoice.pl/wp-content/uploads/2016/01/wosp.jpg

31 komentarzy:

 1. Uważam, że zdecydowanie warto być dobrym dla innych ludzi. Powinniśmy pomagać każdemu kto nas o to prosi. Ofiarowane pomocy, czy też bycie po prostu życzliwym w stosunku do innych nic nas  nie kosztuje, a może sprawić, że ujrzymy uśmiech na czyjejś twarzy.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawy post. Też zdarza mi się wziąć udział w akcjach charytatywnych. Myślę, że warto się w nie angażować, ponieważ możemy pomóc wielu ludziom.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wszystko_fraszka12 stycznia 2017 11:54

  Czy warto być dobrym? Już Kochanowski wiedział, że nie!

  Oto fragment "Trenu XI":
  Kogo kiedy pobożność jego ratowała?
  Kogo dobroć przypadku złego uchowała?
  Nieznajomy wróg jakiś miesza ludzkie rzeczy
  Nie mając ani dobrych, ani złych na pieczy.
  Kędy jego duch wienie, żaden nie ulęże;
  Praw-li, krzyw-li, bez braku każdego dosięże.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A Mikołaj Rej pisał inaczej:

   Że dobrym być potrzeba i któż tego nie wie?
   Lecz dobry owoc rośnie nie na każdym drzewie.

   Usuń
  2. Dobrze jest dawać, gdy się jest proszonym, ale lepiej jest dawać bez usłyszenia prośby, domyślając się potrzeby. (Khalil Gibran – libański pisarz, poeta i malarz)

   Usuń
 4. Ze stuprocentową pewnością mogę stwierdzić, że chęć niesienia pomocy innym daję wiele radości, sadysfakcji z tego co się robi ale i tym kim się jest.
  Osobiście staram się nieść pomoc tak często jak się tylko da. Nie zawsze jest to coś ogromnego i bardzo pracochłonnego jednak dla innych to może być nie raz bardzo ważna cząstka życia. Nie potrafię nawet opisać słowami ile RADOŚCI nie się ze sobą "wyciągnięta pomocna dłoń" a także uśmiech na twarzy innej osoby. Dla mnie jest wartość bezcenna.

  OdpowiedzUsuń
 5. Warto być dobrym! Pomoc innym daje wiele radości nie tylko nam, ale również osobom, którym pomogliśmy. Zawsze robi mi się miło, gdy ktoś szczerze dziękuje za okazane wsparcie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Moim zdaniem warto być dobrym człowiekiem. Zdarza mi się brać udział w akcjach wolontariatu i uważam, że pomoc innym to jedno z najlepszych uczuć na świecie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Moim zdaniem cząstka dobra jest w każdym człowieku, nawet w ludziach tych najbardziej zawistnych.

  OdpowiedzUsuń
 8. Niesienie pomocy drugiej osobie, dawanie radości to piękne gesty. Ludzie, którzy potrafią poświęcić własny czas dla innych cechuje pewien wewnętrzny spokój. Kiedy rozmawiam ze znajomymi, którzy są wolontariuszami czuje bijące od nich zadowolenie. Nigdy nie narzekają, nie mówią, że coś im się nie udało. Na ich ustach zawsze króluje uśmiech. Tę wielkość wolontariuszy bardzo trafnie podsumowują słowa Jana Pawła II „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz
  przez to, czym dzieli się z innymi.”
  Moim zdaniem warto brać przykład z takich ludzi i samemu stawać się lepszy.

  OdpowiedzUsuń
 9. Bycie dobrym to trudna sztuka, ponieważ to pojęcie względne. Oczywiście, obowiązują nas jakieś określone prawa czy też normy moralne, ale ich interpretacja zależy w dużej mierze od nas i naszego sumienia. Bo przecież 'Myszołów nie ma sobie nic do zarzucenia.
  Skrupuły obce są czarnej panterze.
  Nie wątpią o słuszności czynów swych piranie.
  Grzechotnik aprobuje siebie bez zastrzeżeń.'
  Jeśli my sami uważamy się za dobrych, ale nasze czyny przez społeczeństwo są ocenianie negatywnie, jak mamy postąpić? Dużą rolę w takich dylematach odgrywa obiektywność i tolerancja. W końcu nikt nie jest idealny, a to, co uważamy za złe, może być po prostu inne od tego, w co wierzymy. Dlatego nie powinniśmy z góry szkalować kogoś za jego czyny. W końcu
  'Nic bardziej zwierzęcego
  niż czyste sumienie
  na trzeciej planecie Słońca.', jak pisała Wisława Szymborska.

  OdpowiedzUsuń
 10. Zachowanie w sposób "dobry" interpretujemy sobie sami. Każdy z nas jest inny i wszystko inaczej na nas wpływa. Jednak zwykła pomoc głównie na cele charytatywne nigdy nie jest zbędna. Czasami pomocą może się okazać nawet uśmiech przypadkowej osoby spotkanej na ulicy.

  OdpowiedzUsuń
 11. Świetny post. Myślę, że jeśli jesteśmy w stanie komuś pomóc, to powinniśmy to robić. Dla nas może być to niewielki gest, a dla drugiej osoby może oznaczać bardzo wiele. Sama również brałam kilka razy udział w akcjach charytatywnych i mogę powiedzieć, że pomoc innym przynosi ogromną radość więc pomagajmy innym kiedy tylko możemy.

  OdpowiedzUsuń
 12. Jak widać, praca na rzecz innych pomaga również samemu sobie. Warto więc wykazywać aktywność, trochę wysilić się i popracować, by uszczęśliwiać nie tylko innych, ale i siebie. Taka inicjatywa nadaje życiu sens, pozwala docenić to, co ludzkie, uczy empatii i umacnia więzi. Może jest łatwiej zaszyć się w ciemnym kącie, ale jakie z tego korzyści?

  OdpowiedzUsuń
 13. Czy warto być dobrym? Według mnie odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Obdarzając dobrocią, pomocą, otaczających nas ludzi doznajemy przyjemnego uczucia, że zrobiliśmy coś dobrego, czujemy się lżejsi na duchu, uśmiechamy się, a najbardziej przynosi to satysfakcję, gdy uczynimy coś bezinteresownie. Ja również brałam udział w akcji charytatywnej WOŚP i zgadzam się, że pomimo niesprzyjającym zazwyczaj warunkom pogodowym można miło spędzić czas pomagając potrzebującym wraz ze znajomymi, dlatego zachęcam wszystkich do uczestnictwa w tego rodzaju akcjach i wolontariatach.

  OdpowiedzUsuń
 14. Dobro zawsze wraca. Warto angażować się w akcje charytatywne i pomagać innym. Nawet nie wiemy, kiedy sami będziemy potrzebować czyjegoś wsparcia. Pomaganie jest bardzo fajne, bo daje uczucie satysfakcji i szczęścia. Zawsze warto pomagać! :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Dane dobro zawsze do nas wraca.Ja sam brałem udział w wolontariacie i wiem jakie to uczucie pomóc innym. Nikt nie wiem czy za kilak lat,dni czy nawet chwil sam nie będzie potrzebował pomocy innej osoby.

  OdpowiedzUsuń
 16. Naprawde świetny post,poruszyłaś temat który jest niby tak bardzo nam wszytkim znany,ale jednak chyba nie do końca. Zapewne większość z nas uważa sie za ludzi dobrych, ale właśnie na czym to dobro polega, według mnie samo nierobienie innym krzywdy nie czyni jeszcze człowieka dobrym. Altruizm i chęć niesienia pomocy innym to sa prawdziwie dobre postawy, które przynoszą cudowne uczucie, w czynieniu dobra nie chodzi o to aby działać na własna korzyść ale właśnie o to abyśmy dając cos od siebie podarowali te korzyść ,to dobro komus, i pomimo ze jest to działanie bezinteresowne to szczery usmiech osoby której pomogliśmy jest najlepsza zapłata. Warto jest nieść pomoc innym, należy pamiętać ze ile dobra damy od siebie tyle do nas wróci i kiedyś w przyszłości kiedy moze sami będziemy potrzebowali pomocy ktoś o dobrym sercu wyciągnie do nas pomocna dłoń .

  OdpowiedzUsuń
 17. We współczesnym świecie pełnym nieustannego pośpiechu nie jest łatwo znaleźć czas na pomoc ludziom w naszym otoczeniu, nawet najbliższym. Wymaga to dużego poświęcenia - nie tylko wolnego czasu, który przecież moglibyśmy wykorzystać na własne potrzeby (chyba, że wolontariat jest naszą potrzebą?), ale też wewnętrznej motywacji, prawdziwej i niczym nie wymuszonej chęci pomocy.
  Osobiście nigdy nie brałem udziału w wolontariacie, jednak chciałbym kiedyś zaznać w pełni uczucia, o którym jest mowa w poście. Niewątpliwie radość i satysfakcja szczególnie zmieniają nasz sposób postrzegania otoczenia. Uważam, że jest to kwestia indywidualna i każdy może dziś zadecydować, jaka będzie to zmiana.

  OdpowiedzUsuń
 18. Dobroć rozumiana jest na wiele sposobów. Już w starożytnych dziełach czy mitologii ukazane było uczucie dobroci w postaci herosów. Najczęściej dobroć zwyciężała i górowała nad złem. Trwała nieskończona walka dobroci nad złem. Dobroć była wynagradzana a zło potępione. Uczucie dobroci jest na tyle prawdziwe jeżeli bierze się z głębi serca i jest bezinteresowne.

  OdpowiedzUsuń
 19. Ciekawy post. Uważam, że warto być dobrym, ponieważ dobro zawsze wraca do człowieka. Osobiście działam w wolontariacie szkolnym, to idealna organizacja dla osób które chcą pomagać, pocieszać, wspierać, doradzać drugiej osobie. Nagrodą dla wolontariusza jest uśmiech osoby potrzebującej.

  ,,Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.''

  Jan Paweł II

  OdpowiedzUsuń
 20. Dobro jest jedną z najważniejszych wartości. Ma ono naprawdę "wielką moc" i potrafi niekiedy zdziałać cuda. Poprzez wolontariuszy i organizacje, takie jak na przykład WOŚP tysiącom, a nawet morze i milionom ludzi zostało uratowane życie. Warto pomagać i być dobrym człowiekiem, bo "dobro zawsze wraca" i może to nam kiedyś będzie potrzebna pomoc.

  OdpowiedzUsuń
 21. (i)uśmiechnięta29 stycznia 2017 00:35

  Moim zdaniem warto jest być dobrym człowiekiem, niestety coraz rzadziej się z takimi osobami spotykamy. W XXI wieku najważniejszymi wartościami stały się egoizm i materializm. Coraz mniej jest ludzi dobrych, uczciwych. Bynajmniej ja mam takie wrażenie. Nie jestem wolontariuszką, ale nie przejdę obojętnie obok osoby, która potrzebuje pomocy. Ostatnio idąc ulicą usłyszałam cichy głos "przepraszam Panią". Myślałam, że się przesłyszałam, ale gdy odwróciłam się, zobaczyłam człowieka, który z błagalnym wzrokiem patrzył na mnie. Był głodny, poprosił o chleb. Uwierzcie mi, że nie ma nic piękniejszego jak widok osoby, która ma łzy w oczach ze szczęścia. Nie trzeba należeć do żadnej grupy wolontariuszów, wystarczy nie przechodzić obojętnie obok takich ludzi i po prostu pomagać. Na prawdę polecam, jest to wspaniałe uczucie. :)

  OdpowiedzUsuń
 22. W dzisiejszym świecie warto być dobrym człowiekiem. Jest wiele osób, które pomagają bezinteresownie. Dobrym przykładem jest Jerzy Owsiak, który już od 25 lat wspiera i pomaga chorym. Dzięki niemu wiele szpitali posiada sprzęt medyczny, który często może uratować komuś życie.
  Każdy może pomóc! Nie trzeba być wolontariuszem, aby wspierać potrzebujących. Wystarczy chcieć. Nie jest wielkim wysiłkiem pójście do sklepu i zrobienie starszej sąsiadce zakupów. Może to my będziemy kiedyś potrzebowali pomocy.

  OdpowiedzUsuń
 23. Moim zdaniem warto być dobrym, życzliwym i pomocnym dla innych ludzi, gdyż my możemy kiedyś tak samo jak oni potrzebować pomocy i nasza dobroć oraz życzliwość może być zwrócona, lecz trzeba też uważać i nie dawać się wykorzystywać osobom , którzy nadmiernie chcą korzystać z naszej życzliwości.

  OdpowiedzUsuń
 24. Myślę, że na pytanie „Czy warto być dobrym?” większość z nas odpowiedziałaby, że tak, że jest to oczywiste. Ale właśnie nie do końca. Wydaje mi się, że w dzisiejszym świecie zapominamy, że jesteśmy tutaj dla drugiego człowieka. Zdarza się, że oferujemy komuś pomoc a ten ktoś odrzuca ją, wtedy być może zniechęcamy się, czujemy się naiwni itd. Piszę to na swoim przykładzie. Czasami aby pomóc komuś wystarczy chwila rozmowy, drobny gest. Nawet sam uśmiech, który nic nie kosztuje potrafi poprawić drugiej osobie humor albo nawet dzień. Od niedawna zaczęłam się kierować w życiu pewną 'zasadą' z Ewangelii św. Mateusza, mianowicie „Co byście chcieli, żeby wam ludzie czynili, i wy im czyńcie.” (Mt 7, 12). Zachęcam do praktykowania :)

  OdpowiedzUsuń
 25. Ja również byłam wolontariuszka WOŚP. Dzięki tej akcji, zrozumiałam ze jest masa ludzi, którzy chcą pomagać, całkowicie bezinteresownie. Zwykły szczery uśmiech osoby której pomogliśmy jest zapłatą, której wartość przewyższa wszystkie pieniądze świata. Pomaganie to świetna sprawa. :)

  OdpowiedzUsuń
 26. Wiele razy przekonałam się, że dobro jest czymś, co do nas wraca. Sama staram się być dobrym człowiekiem i lubię jak inni tez dla mnie tacy są. Myślę, że nawet jeśli dobro, które przekazaliśmy komuś nie szybko do nas wraca, to i tak najlepszą nagrodą jest satysfakcja z dobrego uczynku czy uśmiech drugiej osoby. Pamiętajmy, że warto pomagać, bo kiedyś sami takiej pomocy możemy potrzebować.

  OdpowiedzUsuń
 27. Bardzo lubie pomagać innym ludziom, ponieważ kiedy oni dziękują mi za otrzymaną pomoc, widzę w ich oczach wdzięczność. To sprawia, że czuję się być lepszym człowiekiem. :)

  OdpowiedzUsuń
 28. Świetnie czytać takie posty – i takie komentarze! Super, że napisałaś, Patrycjo, o e-wolontariacie – to jest taka często nieświadoma forma pomocy, a może wiele zmienić. Jak ktoś wyżej napisał - mały gest, a dla kogoś może znaczy bardzo dużo. Dla młodych osób internet to naturalne środowisko, a organizacje pozarządowe często potrzebują takiej właśnie pomocy - przez internet. Gdyby ktoś z Was chciał pogłębić tę wiedzę, zobaczyć, jak łatwo jest zostać e-wolontariuszem z Waszymi umiejętnościami znajomości internetu i obsługi komputera - to zapraszam na TuDu. To jest taki portal do e-wolontariatu -> zarejestrowane są NGOsy, zgłaszają swoje potrzeby (np. zrobienie plakatu, napisanie wpisów na Facebooka, przetłumaczenie prezentacji na/z angielskiego, sprawdzanie stron, czy są przyjazne osobom niewidomym itp.) - a e-wolontariusze mogą te zadania wykonywać. Te zadania czasem można dosłownie wykonać na przerwie :) A dla szukającej pomocy organizacji i osób, które są jej odbiorcami, to mega pomoc!

  OdpowiedzUsuń
 29. Świetny post! Pomaganie innym bez oczekiwania na policzalne korzyści sprawia, że każdy czuje się lepszy, bardziej wartościowy. Warto pomagać!

  OdpowiedzUsuń