3 grudnia 2015

Kącik motywacji

          
             Jesteś świetny, ale…


Wartość człowieka (…) 
nigdy nie wyraża się
w stosunku  do drugiego człowieka,
tylko w stosunku do samego siebie.
Dlatego też  nie powinniśmy uzależniać
poczucia własnej  wartości
albo poczucia własnej godności
od innych ludzi.
(Carl Gustav Jung)


Czy zastanawialiście się kiedyś nad poczuciem własnej wartości? Czy próbowaliście odpowiedzieć na pytanie: „jak wysoko sam siebie oceniam?” Poczucie własnej wartości jest niezbędne, aby dobrze funkcjonować w społeczeństwie, szkole oraz wśród przyjaciół. Nawet osoby, które w życiu odnoszą sukces za sukcesem, często zmagają się z brakiem wiary w siebie. Czym jest to spowodowane?

Budowanie własnej wartości rozpoczyna się już w dzieciństwie. Bardzo duży wpływ na to, kim się staniemy, mają nasi rodzice. To od nich dowiadujemy się, jacy jesteśmy, jak nas postrzegają, co w nas lubią, a co chcieliby w nas zmienić. To oni w większości decydują o naszym przyszłym życiu. Cieszymy się, kiedy rodzice nas chwalą i staramy się powtarzać te zachowania, które wzbudzają ich aprobatę, a unikać tych, które sprawiają, że są rozczarowani. Małe dziecko robi wszystko, żeby rodzice byli z niego zadowoleni – w ten sposób uczy się, że uznanie jego wartości jest uzależnione od spełnienia oczekiwań innych osób. Takie doświadczenia z dzieciństwa często utrudniają dorosłe życie. Nauczeni, że należy robić to, co sprawia przyjemność innym, nie będziemy spełniać własnych marzeń  i potrzeb, dostosowując się do oczekiwań przyjaciół, partnerów, szefów.  W efekcie nasze poczucie wartości stanie się bardzo niskie. Będziemy żyć  w przekonaniu, że trzeba osiągnąć sukces, żeby być coś wartym w oczach innych osób. W przeświadczeniu, że potrzeby innych ludzi są ważniejsze od naszych, a także, że jeśli ktoś jest z nas niezadowolony, to na pewno z naszej winy. Zaczniemy spełniać potrzeby innych kosztem swoich, a przecież każdy z nas ma prawo do bycia sobą. Człowiek jest naprawdę szczęśliwy wtedy, kiedy spełnia swoje marzenia, realizuje obrane cele, rozwija własne zdolności. Tylko wtedy wie, kim naprawdę jest i czego oczekuje od życia – wtedy ma wysokie poczucie własnej wartości.

Aby sprawdzić, czy robisz w życiu to, czego naprawdę chcesz,  odpowiedz sobie na pytanie: „robię to, bo muszę, czy chcę?” Jeśli okaże się, że większość to  „muszę”, to znak, że musisz dokonać pewnych zmian w swoim życiu, bo każdy ma prawo by być szczęśliwy i spełniony. Kluczem do sukcesu jest wiara w siebie. Jeśli z góry założysz, że coś ci się nie uda, to na pewno tak będzie. Aby osiągnąć coś, co wydaje się niemożliwe, należy zacząć od osiągania tego, co możliwe, a nie poddawać się na starcie. 

Jak  poprawić poczucie własnej wartości?  Praca z monologiem wewnętrznym. Nie należy ciągle myśleć: „ Nic nie umiem, nic mi się nie udaje, jestem do niczego”. Warto pomyśleć o tym, co robię dobrze. Być może nie umiem tańczyć, ale potrafię śpiewać. Nie myśl zatem o tym, co ci nie wychodzi, ale o sytuacjach, w których sobie radzisz. Myślenie pozytywne, ale nie stwarzanie fałszywego obrazu samego siebie.  Badanie przeszłości, czyli poszukiwanie w przeszłości przyczyny obecnego braku wiary w siebie i próba zrealizowania ówczesnych celów. Terapia Gestalt  – poznanie i zaakceptowanie siebie takim, jakim się naprawdę jest! Zapoznaj  się z  jej najważniejszymi zasadami, które podaję niżej.Żyj teraz. Zajmuj się tym, co jest teraz, a nie przeszłością lub przyszłością.Żyj tutaj. Dawaj sobie radę z tym, co obecne, a nie z tym, czego nie ma. Przestań sobie wyobrażać. Doświadczaj tego, co realne. Powstrzymaj niepotrzebne myślenie. Raczej smakuj i spostrzegaj. Raczej wyrażaj, zamiast manipulować, wyjaśniać, oceniać czy osądzać. Poddawaj się nieprzyjemności i bólowi dokładnie tak samo jak przyjemności. Nie ograniczaj swojej świadomości. Nie akceptuj żadnego innego „muszę” i „powinienem” niż Twoje własne. Weź odpowiedzialność za swoje czyny, uczucia i myśli. Poddaj się byciu takim, jaki jesteś.

Spełniaj więc swoje marzenia, rozwijaj talenty i nie daj sobie wmówić, że jesteś świetny, ale…

Patrycja

Grafika: 
https://cdn.shutterstock.com/shutterstock/videos/11068370/thumb/1.jpg

63 komentarze:

 1. Ludzie w dzisiejszych czasach często zmagają się z problemem określenia poczucia własnej wartości. Jedni wywyzszaja się i uważają za najlepszych, co nie zawsze jest prawdą. Natomiast inni posiadają niską samoocenę, czyli taka jakiej nie powinni mieć. Pokazanie ludziom prawidłowego toku myślenia i włączenie go do ich życia jest trudnym zadaniem. W poście ukazano wskazówki dotyczące poprawy poczucia własnej wartości. Może po ich zastosowaniu niektórzy dostrzega w sobie odrobinę wyższą wartość i zmienią swoje myślenie. Jednak pamiętajmy by oceniać siebie racjonalnie i zgodnie z prawdą.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie należy udawać kogoś, kim się nie jest. Człowiek skryty może czasem ukrywać swoje prawdziwe oblicze. Oceniać się zgodnie z prawdą, jak ty ujęłaś, to naprawdę ważne. Nie należy się przeceniać, bo może się okazać, że trudno tak żyć. Grunt to być sobą! To uniwersalna prawda, która powinna być zapamiętana. Bo jaki sens udawać kogoś, kto według nas jest idealny? Skoro można stworzyć jednostkę lepszą, taką jaką jest się w stanie być.
   Z drugiej strony, warto mieć swój autorytet, zwłaszcza rozsądny i dający przykład właściwego postępowania. Nie trzeba być nim, ale można używać jego wskazówek.

   Usuń
  2. Wydaje_mi_się3 grudnia 2015 13:33

   Wydaje mi się, że sensowne byłoby zorganizowanie warsztatów na temat poczucia własnej wartości. Mamy przecież w szkole psychologa i pedagogów. Zawsze to fachowcy.

   Usuń
 2. Bardzo ciekawy a zarazem motywujący post, szczególnie dla osób które nie wiedzą co chcą robić w życiu. Spodobało mi się to że mamy pokazane sposoby, terapie jak sobie radzić z problemem braku wiary w siebie oraz trudności docenienia samego siebie .

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja również w dzieciństwie często robiłem wszystko by moi rodzice byli ze mnie zadowoleni, nie sądziłem, że będzie to miało wpływ na moje dorosłe życie. „Robię to, bo muszę, czy chcę?” - zazwyczaj robię coś bo muszę, ale na pewno to zmienię, kto wie może i ja zastosuję Terapię Gestalta. Bardzo przydatny i ciekawy post.

  OdpowiedzUsuń
 4. Istotne jest jedynie nasze własne zdanie o sobie, ponieważ ktoś inny zawsze znajdzie w nas jakieś niedociągnięcia. Moim zdaniem, do podanych zasad można dodać również, że poczucie własnej wartości podbudowuje się wypełniając swoje plany i postanowienia.

  OdpowiedzUsuń
 5. Zdecydowanie zgadzam się z autorką posta. Osoba, która osiąga swoje cele bez względu na nic, nie licząc się z uczuciami innych i nie wspierając osób, które są jej bliskie nie może cieszyć się pełnią życia i być osobą szczęśliwą. Zgodzę się z tym, że należy osiągać swoje cele i robić to co się kocha, by być szczęśliwym człowiekiem.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie powinniśmy dostosowywać swojego zachowania do innych. Ludzie powinni zaakceptować nas takich jacy jesteśmy. Powinniśmy sprawdzić, w czym jesteśmy naprawdę dobrzy i rozwijać swoje talenty. Nie lubię zachowania, gdy ktoś mówi to co chcemy usłyszeć, a nie prawdę.

  OdpowiedzUsuń
 7. +niezapowiedziana3 grudnia 2015 08:42

  Świetny post. Myślę, że wiele osób skorzysta z zamieszczonych tu porad. Są one bardzo dobre i dzięki nim można poprawić poczucie własnej wartości.

  OdpowiedzUsuń
 8. Uważam, że człowiek nie powinien uzależniać poczucia własnej wartości od opinii innych. Najważniejsze jest to, co sami o sobie myślimy i jak czujemy się we własnym ciele. Bardzo łatwo jest dziś zapomnieć, że własne szczęście jest równie ważne jak uszczęśliwianie innych. Wiele osób odkłada na bok osobiste potrzeby tylko po to, by zadowolić innych, by inni byli z nas dumni, lubi nas. Warto pamiętać by życiu robić to, co nam będzie się podobało.

  OdpowiedzUsuń
 9. Poczucie własnej wartości jest niezbędne człowiekowi do życia.Jego brak może prowadzić do wielu chorób.Jedna z nich może być depresja.Na tą chorobę choruje coraz więcej osób.

  OdpowiedzUsuń
 10. Zgadzam sie z tym, że nie należy myśleć negatywnie np. To się nie uda. Trzeba byc pozytywnie nastawionym do życia :)

  OdpowiedzUsuń
 11. "Jesteś mądra, jesteś dobra, jesteś ważna"
  Są to słowa z filmu "Służące" powtarzane małej dziewczynce przez jej nianię. Uważam, że rodzice powinni od małego wychowywać dzieci na podobnej zasadzie. Dzieciństwo ma ogromny wpływ na przyszłe życie, dlatego tak ważne jest aby od najmłodszych lat uświadamiać człowieka o swojej warości.

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo podoba mi się to zdanie "Poczucie własnej wartości jest niezbędne, aby dobrze funkcjonować w społeczeństwie." Człowiek na ziemi nie będzie się dobrze czuł, ani dobrze funkcjonował jeśli nie będzie miał poczucia własnej wartości, własnego zdania. Wtedy na jego decyzje będzie wpływało otoczenie, znajomi, a nie on sam. Każdy w życiu musi mieć określone wartości, cele do których chce dążyć.

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo dobry, życiowy post. W dzisiejszych czasach jest na prawdę mało osób, które są przekonane o swojej wartości i nie próbują zaspokoić potrzeb innych ludzi i im się podporządkować. Ja przez parę lat próbowałam "wtopić" się w tłum, być taka jacy ludzie chcą żebym była, ale wtedy tak na to nie patrzyłam. Kiedy weszłam w tzw. okres dojrzewania to zrozumiałam, że jestem jaka jestem, nikt nie ma prawa mówić mi jaka mam być i powinna obchodzić mnie opinia ludzi, którzy wiele dla mnie znaczą i chcą dla mnie dobrze. Teraz umiem wyrazić swoje zdanie, jeżeli coś mi przeszkadza-mówię o tym, jestem sobą i to jest we mnie wyjątkowe, nie wtapiam się w tłum tylko robie swoje. Na koniec chciałabym polecić książkę Katarzyny Miller pt."Nie bój się życia" :)

  OdpowiedzUsuń
 14. +poprostukacper3 grudnia 2015 09:20

  Brak wiary w siebie jest złą rzeczą, jednak nadmierne poczucie własnej wartości może być postrzegane przez innych ludzi jako egoizm, a nawet narcyzm. Według mnie osoba, która cały czas się przechwala nie jest dobrym kompanem do rozmowy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Absolutnie zgadzam się z tobą. Wiarę w siebie można budować przebywając z ludźmi, którzy w chwili słabości potrafią podnieść człowieka na duchu, chociażby swoją obecnością. Osoba, która ciągle się przechwala może nie zauważyć potrzeby takiej pomocy, ponieważ patrzy tylko na siebie.

   Usuń
 15. Znam młodych ludzi, którzy nie mają czasu na nic. Rano szkoła, potem tańce, szkoła muzyczna, rysunek, szachy, korki z angielskiego... W soboty jeszcze raz na korki, z chemii i z matematyki...
  Oni nie dają rady! Przyjeżdżają do domu późnym wieczorem i dopiero siadają do lekcji...
  Następnego dnia z podkrążonymi oczami i z kawą w ręku znów do szkoły, a potem...
  Jedyne co robią, to spełniają ambicje rodziców, a przecież są zdolni, mają talenty, WŁASNE zainteresowania. Sami najlepiej potrafią rozeznać, co jest im potrzebne.
  "Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy świetni, ale…"

  OdpowiedzUsuń
 16. Dobra samoocena jest bardzo ważna jednak jęśli będzie zbyt wysokoa to też niedobrze. Nikt raczej nie lubi przebywać obok osób narcystycznych zapatrzonych w siebie. Momentami lepiej nie przesadzać z pokazywaniem siebie i nie narzucać swoich poglądów. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Jestem pewna, że każdego z nas rodzice chcieliby abyśmy coś osiągnęli w życiu. Chcieliby abyśmy byli lekarzami, prawnikami bądź nauczycielami. Jednak zwróćmy uwagę na to co my byśmy chcieli robić w życiu, kim byśmy chcieli być? Jednak nie zawsze jest tak jak chcemy. Dążmy do swoich celów. Miejmy czas na naukę i na chwilę odpoczynku, ponieważ robienie cały czas tego samego staje się monotonne. Żyjemy w czasach w których każdy jest zabiegany i mam mało czasu. Więc należy dążyć do wyznaczonych sobie celów i nie poddawać się.

  OdpowiedzUsuń
 18. Bardzo przydatny post dla ludzi, którzy mają niską samoocenę. Nikt nie będzie się czuł dobrze w społeczeństwie bez poczucia własnej wartości. Każdy powinien wierzyć w siebie i dążyć do zrealizowania własnych marzeń. Świetny post :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Bardzo interesujący post. Nakłania do zastanowienia się nad własnym życiem, nad naszymi codziennymi zajęciami. Czy na pewno obraliśmy właściwą drogę, czy warsztaty, w których uczestniczymy faktycznie nas interesują ? Może zostały nam przez kogoś narzucone. Zawsze można z nich zrezygnować na rzecz zajęć, które nas naprawdę fascynują, gdyż wtedy naprawdę czujemy się szczęśliwi i spełnieni.

  OdpowiedzUsuń
 20. Większość z nas ma niesłusznie zaniżone poczucie własnej wartości, które zazwyczaj wynika z ciągłego porównywania się do innych, podczas gdy kluczem do szczęścia jest po prostu bycie sobą. Warto pamiętać by w życiu robić jak najwięcej tego co nas uszczęśliwia, myśleć optymistycznie, bo wierząc w siebie możesz wszystko :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Bardzo się cieszę że powstał taki post. Codziennie się słyszy o ludzkich marzeniach i ich planach ale niestety także o marnych szansach ich powodzenia. To smutne że ludzie nie wierzą w siebie i często porzucają swoje marzenia. Sądzę że te metody mogą im pomóc w ich realizacji. Warto marzyć i warto wierzyć w siebie aby kiedyś osiągnąć to czego tak bardzo się pragnie.

  OdpowiedzUsuń
 22. Odnalezienie siebie to podstawa sukcesu, trzeba znać swoją wartość i nie dawać sobą pomiatać. Optymizm powinien nas motywować do pracy, stawiać przed nami nowe wyzwania które sprawią, że będziemy lepsi.

  OdpowiedzUsuń
 23. Moim zdaniem terapia Gestalt jest trochę bez sensu. Uważam, że zamiast na przymus próbować siebie zaakceptować takim jakim się jest, czyli z wadami, które nam przeszkadzają i przez które mamy złe samopoczucie oraz zaniżoną samoocenę, lepiej jest zmienić się na lepsze i wtedy zacząć akceptację samego siebie. Wiem, że często za takimi zmianami idzie przesada, brak kontroli nad 'ulepszaniem siebie' dlatego trzeba być ostrożnym co do tej kwestii.
  Post bardzo ciekawy, czekam na więcej o podobnej tematyce.

  OdpowiedzUsuń
 24. Zgadzam się, że poczucie własnej wartości można poprawić poprzez myślenie pozytywne. Złe patrzenie na samego siebie może niekorzystnie wpłynąć na nasze samopoczucie a to może doprowadzić do negatywnych skutków.
  W życiu ważne jest to, aby docenić własne wartości, nie porównywać się do innych i cieszyć się każdą chwilą z życia.

  OdpowiedzUsuń
 25. Najczęściej poczucie naszej wartości spada, gdy porównujemy siebie do innych osób. Powinniśmy się nie ograniczać, nie patrzeć na innych, robić to, co uważamy za słuszne. Swoją pewność siebie możemy także podnieść poprzez skupienie uwagi na sobie, swoich mocnych stronach. Należy wierzyć, że wszystko potoczy się w dobrym kierunku. Porażki są wpisane w życie ludzkie, ale pamiętajmy, że sukcesy też mają miejsce.
  Jeżeli ktoś myśli, że nic nie znaczy i nie ma zalet, myli się. Jest wart więcej, niż sobie wyobraża. Wystarczy uwierzyć w siebie i robić to, co daje szczęście, nie zważając na osoby trzecie.

  OdpowiedzUsuń
 26. Szczerze powiedziawszy, nie wiem czy mogę dodać coś od siebie, bo całość tematu została świetnie zawarta w poście. Mimo ładnego napisania, nie dowiedziałem się niczego nowego, ale jestem pewny, że pomoże on (lub przynajmniej wyznaczy jakiś kierunek) wielu osobom przeglądającym blog. Tago typu posty są, od czasu do czasu, potrzebne, gdyż ludzie w pędzie za swoimi ambicjami często zapominają o tym, żeby przysiąść i zastanowić się czy aby na pewno są szczęśliwi, a takie posty idealnie do tego skłaniają. Mam nadzieję, że pojawi się takowych więcej.

  OdpowiedzUsuń
 27. To prawdą że ludziom brakuję wiary w samych siebie. Niekiedy pomimo tylu osiągnięć, sukcesów obwiniamy się, nie doceniamy. Oczywiście ważna jest samodyscyplina czy też własne zdanie, ale czasami trzeba spojrzeć bardziej optymistycznie na życie. Ponadto bardzo ważne są marzenia ,które na szczęście każdy posiada :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szkoda, że w poście nie ma odniesienia do naszych marzeń. Myślę, że jest to bardzo ważny aspekt w życiu. Polecam na youtube mowę Jacka Walkiewicza (człowieka który zaczął spełniać marzenia w wieku 60 lat).

   Usuń
  2. Panie Alamar! Chętnie przeczytałabym ciekawy post o marzeniach. Może tak pod koniec grudnia, przed Nowym Rokiem? Co Ty na to?

   Usuń
  3. Właśnie pracuje nad postem na temat filmu wojennego Mandarynki. Pragnę każdemu polecić ten film dlatego też postanowiłem o nim napisać. Co do marzeń myślę, że nie podołałbym tak trudnemu tematowi,aczkolwiek mam w głowie pewien pomysł i mogę spróbować.

   Usuń
 28. Warto się zapoznać z książką Martina E.P. Seligmana "Optymizmu można się nauczyć. Jak zmienić swoje myślenie i swoje życie" . Wydawnictwo: Media Rodzina.

  OdpowiedzUsuń
 29. Wiele tu podanych rzeczy jest kwintesencją szczęśliwego życia, ale trzeba rozwinąć jedną niejasność - czynienie dla innych nie zawsze jest przejawem braku własnej wartości, niskiej samooceny i nie zawsze musi prowadzić do zaburzeń związanych z uzależnieniem od zdania innych. Moim zdaniem jest to niemal kluczową sprawą, bowiem ile człowiek jest w stanie oddać wskazuje na jego prawdziwą wartość - czy potrafimy pominąć własne potrzeby, nawet te podstawowe, kiedy darujemy koleżance kanapkę, mimo że później sami będziemy głodni. Nic tak nie napędza i nie budzi pewności siebie jak oddanie siebie w pełni, w służbie drugiemu człowiekowi - mimo zmęczenia, niechęci, uprzedzeń. Najlepszą metodą jest zbilansowanie szacunku do siebie i do innych. Dopiero to buduje prawdziwie dojrzałe podejście do życia.

  OdpowiedzUsuń
 30. Terapia Gestalt zdaje się być niesamowicie interesująca... Młodzi ludzie, borykający się z poczuciem niedowartościowania i brakiem samoakceptacji powinni się nią zainteresować. Sama spróbuję wcielić w życie część jej zasad- może to klucz do bycia w pełni szczęśliwym człowiekiem ?

  OdpowiedzUsuń
 31. Celem życia każdego człowieka jest szczęście, spełnianie marzeń i dążenie do wyznaczonych celów. Pamiętajmy jednak, że nasze szczęście nie powinno być budowane na cudzej krzywdzie. Prawdą jest, że musimy wybierać rozwiązania, które są dla nas najkorzystniejsze, ale trzeba uważać, żeby się w tym nie zatracić i nie stać się zapatrzonym w siebie egoistą.

  Post jest bardzo motywujący i naprawdę świetnie się go czyta. Każdy z nas ma prawo do spełniania się i świadomości własnej wartości.

  OdpowiedzUsuń
 32. Nie każdemu te informacje są przydatne, ale na pewno są osoby które nie doceniają siebie. Z tego powodu osoby próbują zwrócić na siebie uwagę np. zadajac sobie ból fizyczny pokazując to publicznie, aby ktoś je dowartościował. Takim osobom jest prawdziwy przyjaciel, który wybudzi je z błędnego myślenia.

  OdpowiedzUsuń
 33. W dzisiejszych czasach ludzie coraz częściej miewają problemy z akceptacją siebie i swoich wad. Moim zdaniem przyczyną tego są każdemu znane reklamy, w których najczęściej występują ładne i zgrabne modelki. Ludzie oglądają reklamy i nabywają się kompleksów. Powinniśmy jednak akceptować siebie takim jakim się jest.

  OdpowiedzUsuń
 34. Bardzo trudno jest zbudować pewność siebie, a stracić ją można bez problemu. Można ją zyskiwać przez patrzenie na siebie "w dobrym świetle", docenianie nawet drobnych sukcesów. Nie należy zwracać uwagę na bolesne słowa innych, chyba że jest to uwaga, która może w nas coś zmienić na lepsze.

  OdpowiedzUsuń
 35. Trudno jest stać się osobą pewną siebie. Większość z nas szuka niedoskonałości, wad. Nie patrzymy na to co my sami chcemy ale myślimy co powiedzą rodzice, znajomi czy inni członkowie rodziny. Za wszelką cenę chcemy się przystosować, przez co udajemy- nie pokazujemy kim na prawdę jesteśmy, bo boimy się odrzucenia, wyśmiania. Każdy z nas pragnie szczęścia-nigdy nie będziemy szczęśliwi jeśli ciągle będziemy myśleć co ktoś powie na nasz temat; chcemy być akceptowani takimi jakimi jesteśmy-jednak ciągle udajemy. Akceptacja samego siebie jest bardzo trudno i pracuję się nad nią całe życie.

  OdpowiedzUsuń
 36. Praca nad poczuciem własnej wartości jest strasznie trudna i czasem jedno zdanie potrafi zniszczyć czyjąś samoocenę. Nie zawsze udaje się, jak przeczytałam w komentarzach powyżej, ignorować niemiłych komentarzy. "Ratowanie" samooceny wymaga czasu i wsparcia, ale jest tego warte.

  OdpowiedzUsuń
 37. Ważne jest także, aby potrafić przyjąć każdą krytykę-trzeźwo ocenić ją pod względem merytorycznym i albo wyciągnąć odpowiednie wnioski albo zignorować ją, kiedy uznamy, że jest niekonstruktywna. Nie warto rozwodzić się nad tym jak bardzo źle wypadliśmy w czyichś oczach, ale jak dobrze możemy wypaść następnym razem :]

  OdpowiedzUsuń
 38. Dzisiejszy świat sprawia ,że ludzie tracą poczucie własnej wartości. Liczy się przede wszystkim budowa ciała ( u mężczyzn - Duże mięśnie , kaloryfer na brzuchu a u kobiet bardzo smukła sylwetka) , ubiór (Adidas,Nike,TH,LV,Calvin Klein itp.) i ilość pieniędzy w portfelu. Smutne ale prawdziwe.

  OdpowiedzUsuń
 39. Poczucie własnej wartości i związane z nim psychologiczne procesy są bardzo ważne jeśli chodzi o życie zawodowe, a szczególnie dla sportowców. Tacy ludzie często pomimo wielkiego talentu nie są w stanie odnieść sukcesów dopóki nie rozpoczną pracy z psychologiem. Tak, więc zachęcam tych, którzy mają zbyt niskie o sobie mniemanie do głębszego przeanalizowania tego postu.

  OdpowiedzUsuń
 40. To nie takie proste, jakby się mogło wydawać ;s

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie...Nie należy ciągle myśleć: „ Nic nie umiem, nic mi się nie udaje, jestem do niczego”. - pora w siebie uwierzyć i znaleźć zajęcie , hobby czy cokolwiek co nas spełnia , co nam wychodzi i z czego jesteśmy zadowoleni.

   Usuń
 41. Bardzo dobry post! W 100% zgadzam się z autorką. Podobne myśli są zawarte w książce Rhonda Byrne "Sekret". Serdecznie ją polecam!

  OdpowiedzUsuń
 42. W pełni zgadzam się z autorką tekstu. Większość osób w dzieciństwie starało się być najgrzeczniejszym jak tylko się dało,by rodzina była z nas dumna i mogła się nami pochwalić.

  OdpowiedzUsuń
 43. Świetny post, jestem pod ogromnym wrażeniem. Moje samoocena diametralnie się zmieniła po przeczytaniu tej pracy.

  OdpowiedzUsuń
 44. Uważam ,że poczucie własnej wartości jest bardzo ważne w dzisiejszym świecie ,lecz dążenie tylko i wyłącznie do zaspokojenia własnych potrzeb i nie zważanie na drugiego człowieka jest równie zgubne jak ignorowanie samego siebie. Człowiek powinien myśleć o sobie ,ale równocześnie o ludziach ,którzy go otaczają.

  OdpowiedzUsuń
 45. Sportowcy też mają swoich psychologów, ponieważ sukces mogą osiągnąć tylko wtedy, gdy w niego wierzą.

  OdpowiedzUsuń
 46. Bardzo ważnymi cechami charakteru które należy posiadać w życiu to wiara siebie,poczucie własnej wartości i bycie ambitnym.Dzięki tym osobistym wartościom możemy się rozwijać i osiągnąć coś w życiu.

  OdpowiedzUsuń
 47. Tekst ten uświadamia nam, że to co robimy powinno odpowiadać nam samym a nie innym. Należy przyjąć i stosować te wskazówki aby w przyszłości nie borykać się z tego typu problemami.

  OdpowiedzUsuń
 48. Ten tekst przypomina mi, jak bardzo ważną rolę w naszym życiu odgrywa pozytywne myślenie i wiara w siebie. Wiele razy o tym słyszałam, niestety są dni, że o tym zapominam. Jeśli uwierzysz w siebie i w swoje możliwości, nie będą istnieć dla Ciebie rzeczy niemożliwe.

  OdpowiedzUsuń
 49. Poczucie własnej wartości w dzisiejszych czasach jest bardzo ważne.Człowiek który ma wysokie poczucie wartości o sobie napotyka mniej niepowodzeń, lepiej radzi sobie z trudnymi sytuacjami przez co ma mniej problemów.Realizuje z powodzeniem swoje plany i marzenia.Dzięki temu realizuje się w życiu.

  OdpowiedzUsuń
 50. Uważam, że czasami brak poczucia własnej wartości jest wywołane przez otoczenie. Myślę, że osoby skromne i ciche są właśnie narażone na jej osłabienie . Odbudować ją może jedynie osoba, w której człowiek odnajdzie bratnią duszę i będzie mógł na niej polegać. Wydaje mi się, ze jest to najlepsze lekarstwo na wyleczenie się z tej epidemii, która ostatnio bardzo rozpowszechnia się na całym świecie.

  OdpowiedzUsuń
 51. Brak wiary w siebie, kompleksy, ciągły bark motywacji to przede wszystkim wina otaczających nas mediów i kreowanych w nich wzorów. Jak mamy czuć się piękni i wartościowi, gdy w około nas wyretuszowane i nierealne postacie wmawiają nam jak mamy żyć.

  OdpowiedzUsuń
 52. Brak pewności siebie jest spowodowany głównie przez media, które ukazują nam nierealne wzorce. Uważam, że warto szukać osób, które zwracają uwagę na charakter człowieka a nie na jego wygląd czy zamożność. Należy pamiętać, że nikt nie ma prawa niczego nam narzucać i warto myśleć samodzielnie.

  OdpowiedzUsuń
 53. Twój post jest bardzo pomocny. Myślę, że dzięki niemu wiele osób może podnieść swoją samoocenę.

  OdpowiedzUsuń
 54. Ten post skłonił mnie do refleksji na temat poczucia własnej wartości. Często ciężko jest zdefiniować co chcemy robić, ile jesteśmy warci, co nas motywuje... Bardzo ciekawy temat.

  OdpowiedzUsuń
 55. Poczucie własnej wartości jest współcześnie bardzo ważnym tematem. Bardzo łatwo można je zaniżyć, a trudniej podwyższyć. Niektórym wydaje się, że inni są od nich lepsi, bo mają określone cechy charakteru, osiągnięcia, są bardziej lubiani i podziwiani przez innych. Mimo to należy znaleźć swoje mocne strony i wykorzystywać je, co może skutkować polepszeniem postrzegania siebie.

  OdpowiedzUsuń
 56. Bardzo fajny artykuł który skłani do refleksji czy w swoim życiu jesteśmy sobom czy próbujemy kogoś udawać by przypodobać się innym i w ten sposób zwiększyć poczucie własnej wartości. W dzisiejszym świecie spotykamy wielu ludzi którzy udają kogoś innego by zyskać swój autorytet u kolegów być najlepszym by zadowolić wszystkich wokół siebie jednak robią to kosztem spełniania własnych marzeń i zapominają o swoich mocnych stronach których udawane przez nich osoby nie posiadają.

  OdpowiedzUsuń