15 stycznia 2014

Kącik młodego historyka

 

Nieznane wydarzenia II wojnyNigdy nie mów ludziom JAK coś zrobić. 
Powiedz im CO zrobić, 
a oni zaskoczą cię pomysłowością.
(Generał  George Patton)

O tym nie dowiecie się na lekcjach historii!

Herbatka brytyjska.  W roku 1940 rząd brytyjski ogłosił zmonopolizowanie herbaty w obawie przed wyczerpaniem się zapasów w trakcie wojny. W połowie II wojny światowej  rząd Jej Królewskiej Mości miał 15tysięcy ton herbaty, co wystarczało na 6 miliardów filiżanek. Dla Armii Brytyjskiej jedynym towarem, który był ważniejszy od herbaty, była amunicja.

Problemy z amunicją. Po zajęciu Norwegii przez Niemców Szwedzi poczuli się zagrożeni i ogłosili mobilizację. Dowództwo twierdziło, że amunicji dla wszystkich dział przeciwlotniczych wystarczyłoby na minutowy ostrzał.

Uciekinierzy. Po ciężkich walkach w Nowej Gwinei dowództwo australijskie w celu podniesienia ducha walki wśród żołnierzy zorganizowało dla kompanii  konkurs najlepszy kamuflaż. Nagrodą był przelot oddziału do Australii na kilkudniową przepustkę. Po wylądowaniu  wszyscy żołnierze zdezerterowali.

Obrona” Luksemburga. W 1940 roku zwiadowcy niemieccy przekazali informację o linii obrony Luksemburga. Dowódca tego odcinka frontu udał się, by ocenić sytuację. Miasta bronił jeden batalion. Oficer niemiecki dał Luksemburczykom 30 minut na kapitulację, już po 10 minutach „armia” złożyła broń. Po przejrzeniu przestarzałego sprzętu obrońców niemiecki oficer nawet nie pofatygował się, żeby wziąć ich do  niewoli, tylko odesłał do domów. 

Dzielna korweta. Na początku wojny konwoje eskortowe były bardzo małe. Kanadyjski konwój do Anglii liczący 75 statków ochraniała jedna korweta „Mayflower”, której uzbrojenie było wyjątkowo skromne. Pewnego wieczoru obserwator zobaczył kontury dużego okrętu wojennego. Kapitan korwety wysłał dwa zapytania do okrętu. Zirytowany Kanadyjczyk powiedział, że jeśli nie dostanie odpowiedzi, ruszy do ataku. Okręt odpowiedział: „Brytyjczycy pozdrawiają Kanadę i jej mały, dzielny stateczek”. 
 
Koloseum. 5 czerwca 1944 roku Amerykańska IX Armia wyzwalała Rzym. Kiedy żołnierze amerykańscy patrzyli na Koloseum, dziwili się, że ich bombowce mogą być takie skuteczne.
 
Bijatyka.W 1944 roku w Belgii. Jeden z wartowników amerykańskich ujrzawszy niemieckiego oficera, chciał do niego strzelić, jednak zaciął mu się karabin. Amerykanin wyskoczył i rozbroił oficera z pistoletu. Na środku drogi odbyła się walka na pięści, którą przegrał Niemiec.

Bombardowanie w USA.Boise City w Stanie Oklahoma jest jedynym amerykańskim miastem zbombardowanych w czasie II wojny światowej i bynajmniej nie był to efekt dalekodystansowego lotu Luftwaffe, a pomyłki bombowca US Air Force, który zamiast trafić w poligon, uderzył w oddalone o 60 km miasto, burząc kościół i pralnie.

Geografia. Po informacji o sukcesie nalotu na Pearl Harbor Hitler wpadł w dobry nastrój. Szybko  mu jednak przeszedł, kiedy żaden ze sztabowców nie potrafił  powiedzieć,  gdzie dokładnie się to znajduje.

Wybuchowe latryny. W czasie walk o Guam jeden z niszczycieli amerykańskich dostał rozkaz ostrzelania japońskich latryn, ponieważ wszystkie inne obiekty były już zarezerwowane przez większe okręty. Wielkim zaskoczeniem okazał się wielki wybuch z ubikacji, który był efektem ukrywania w nich przez Japończyków amunicji.

Lodówki pełne pancerników. Załogi pancerników US Navy liczyły 2000 ludzi. Przed wyruszeniem w rejs  do  magazynów ładowano: 500kg rabarbaru, 50kg mielonki, 500kg mrożonej ryby, 600kg selera, 700kg szynki, 800kg ogórków, 900kg asparagusa, 1100kg cytryn, 1100kg sałaty, 1500kg marchwi, 1900kg pomarańczy, 2000-4000kg kawy, 3000kg mąki, 6000kg lodów, 1000kg mrożonej wołowiny  i 37 000 jaj. To zaopatrzenie wystarczało na 2-3 tygodnie.

Land-Lease do ZSRR.Niedaleko Norwegii spoczywa 58 statków transportowych zatopionych przez Niemców. Na dnie spoczywa też około  5 tysięcy czołgów, 7 tysięcy samolotów i ponad 200 tysięcy ton różnego innego zaopatrzenia. Takiej ilości sprzętu nie użyto w żadnej bitwie lądowej.

Celnik  z powołania.  Na prośbę USA rząd Kanady wysłał szwadron myśliwców do Alaski. Jakie było jego zdziwienie, kiedy celnik zażądał opłaty celnej za samoloty i broń. Dopiero wiadomość od sekretarza stanu zdołała przekonać celnika o zaniechaniu poboru cła.

Cywilizowana wojna.
Na froncie afrykańskim dowódcy sił niemieckich i brytyjskich postanowili, że będą prowadzić „cywilizowaną wojnę”. Walki trwały punktualnie od piątej rano do dziesiątej wieczorem z przerwami na posiłki i dodatkowo o siedemnastej na herbatę.  Później nawiązywali łączność i nadawali komunikaty w stylu: „Złapaliśmy tego -  i - tego z dywizjonu  tego - i - tego. Prosi, byście pozdrowili jego matkę”. Inny przykład.  Kiedy okazało się, że Brytyjczycy dostali ogromną ilość papierosów,  a Niemcy schwytali dziedzica sporej firmy producenta papierosów, postanowili zrobić wymianę. Niemcy zażądali za jeńca milion sztuk papierosów, Brytyjczycy stwierdzili, że mogą dać pół miliona. Niemcy przystali na to, jednak jeniec odpowiedział, że jest więcej wart niż pół miliona sztuk papierosów i polecił Brytyjczykom „wypchać się sianem”.

Przesłuchania.W czasie ofensywy w Ardenach do dowództwa alianckiego dotarła informacja, że wśród jednej z armii może znajdować się spora liczba szpiegów niemieckich. Sztab wysłał tam więc żandarmerię, by odszukała agentów. Żandarmeria wpadła na pomysł, by zadawać proste pytania, na które odpowiedzi zna każdy Amerykanin. Pytano więc o mecze baseballowe, o pop-kulturę, czy o stolice różnych  stanów. Metoda nie okazała się doskonała. Jeden z oficerów zapytany o stolicę stanu Illinois odpowiedział właściwie (Springfield), mimo to został zatrzymany, gdyż żandarmeria myślała, że stolicą Illinois jest Chicago. 


Ice Cream Barge”.  W 1945 roku US Navy zwodowało statek, którego celem była produkcja lodów dla marynarzy, a jego wydajność wynosiła 136 tysięcy litrów na dobę. Statek nie miał silników  i był holowany z miejsca na miejsce. Nietrudno się domyślać, że statek zdobył ogromną popularność wśród marynarzy.

Opisane przeze mnie  historie mogą wydawać się żartami, jednak są prawdziwe. Większość z tych  ciekawostek była opisywana przez świadków lub uczestników wydarzeń.

Pan G.

Grafika:
http://www.learnnc.org/lp/media/uploads/2009/10/ww0207-63.jpg
https://egrafton.files.wordpress.com/2015/03/military-ice-cream-parlor-interior.jpg

15 komentarzy:

 1. Pan G? Zajechało lewactwem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja ciebie też :*

   Pan G.

   Usuń
  2. Typowy mat-fiz :D

   Usuń
  3. Rzeczywiście, typowy mat-fiz i to nie najlepsza jego odsłona. Jeszcze rok wcześniej to była zgrana paczka, a teraz?! Lepiej nie mówić! Już Wam zaszkodziła matma? Poza nią istnieje jeszcze życie i pewne zasady międzyludzkie. Pozdrawiam Pana G.

   Usuń
 2. Bardzo ciekawy tekst Gacu. polecam wszystkim:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawy artykuł, który ukazuje, że historia nie jest tylko zbiorem suchych dat, ale potrafi być bardzo interesująca, a nawet zabawna :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawe...

  OdpowiedzUsuń
 5. Przyznam szczerze, że momentami nie mogłam powstrzymać się od uśmiechu ;) Świetny artykuł.

  OdpowiedzUsuń
 6. Osobiście bardziej lubię nieco dłuższe wypowiedzi na dany temat niezależnie od dziedziny,ale i taka forma jest ciekawa.Doceniam pracę i trud włożony w wyszukanie takich krótkich,a zabawnych informacji.

  OdpowiedzUsuń
 7. ๓คlเภ๏ฬค1317 stycznia 2014 08:07

  Świetny post, dużo ciekawych i śmiesznych sytuacji,,polecił Brytyjczykom „wypchać się sianem”.-dla mnie najlepsze :D
  Gratulacje dobrego pomysłu :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Pierwszy raz w życiu słyszę takie historie ! Szkoda,że na lekcjach nie dowiadujemy się takich ciekawostek, z pewnością umiliłoby to nam czas :-P

  OdpowiedzUsuń
 9. Jak zwykle mienie gacusiu zaskoczyłeś ale tym razem tylko jedną rzeczą, ale świetny artykuł gratuluje. D zawsze razem

  OdpowiedzUsuń
 10. Ciekawy post. Historia może być interesująca, wszystko zależy od sposobu przedstawienia jej, czego dowodem jest ten artykuł.

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo fajny post. Lubię takie lekcje historii :) Wybuchowe latryny - to mnie rozśmieszyło :D
  Dziękuję Panie G. za niewymuszoną lekcję!

  OdpowiedzUsuń