10 grudnia 2022

Myśli o wychowaniu

 

       Do serca przytul  psa!

 

Do serca przytul psa,
weź na kolana kota,
weź lupę, popatrz - pchła!
Daj spokój, pchła to też istota.
Za oknem zasadź bluszcz,
niech się gadzina wije.
 

(Jan Kaczmarek)

                                                                    

Przytul!  Zanim wszystko, co zielone,/ co w pachnącej trawie mieszka,/ na podeszwach rozniesiemy/ wzdłuż i wszerz.[…] Zanim zniknie pod betonem osiedlowych skwerków reszta […]  Nim słowiki i skowronki /stracą głosy i umilkną /w metalicznym ryku rozwydrzonych aut - śpiewał Jan Kaczmarek.

Zachwyć się przyrodą! Zanim zniknie w oceanie/ struty ropą śledź ostatni,/ a ostatnie trawy źdźbło przykryje pył […]  Zanim ciszę leśną zmąci jazgot pił, /i przesłoni góry ciąg dymiących hałd. /Zanim naturalny ersatz w krew ci wejdzie tak daleko,/  że polubisz plastikowy, śmieszny świat – to również Jan Kaczmarek.

Aby zachwycić się pięknem przyrody, warto patrzeć na nią  uważnie – niemal z dziecięcą ciekawością. Tak jak dziecko, podpatrywać kwiaty, drzewa,  krople deszczu, płatki śniegu,  gwiazdy, zwierzęta… Obserwować zmiany zachodzące w przyrodzie i dostrzegać w tym procesie sens. To może dać człowiekowi wiele radości. Przyroda dostarcza wrażeń estetycznych, ale  również hartuje i pomaga pokonać przeciwności pod warunkiem, że człowiek się zaangażuje oraz spróbuje złamać jej opór (pracuje w polu, w ogrodzie, potrafi przetrwać niesprzyjające warunki pogody, wędruje, pokonuje wertepy…). Nie jest przesadą stwierdzenie, że kontakt z przyrodą uszczęśliwia człowieka, wyzwalając w nim hormony dobrego nastroju (między innymi  dzięki pięknym pejzażom,  słońcu czy olejkom eterycznym zawartym w roślinach). Ten stan z kolei dodaje energii, a także pozwala odzyskać lub zachować spokój. Każdy też wie, że spacer (bieganie) po parku, lesie, łące lub polu daje uczucie relaksu po nadmiarze bodźców w codziennym życiu. Kontakt z naturą powoduje, że człowiek staje się zdrowszy, spokojniejszy, bardziej uważny i skoncentrowany. Wśród zwolenników medycyny naturalnej  jest popularna również  drzewoterapia - przytulanie drzew, których energia ma dobroczynny wpływ na człowieka. Może warto jej spróbować?

Ksiądz Jan Twardowski  pisze: Widzę urok szpaka, wilgi, dzikiego królika, szorstkowłosego wyżła. To samo światło pada na ludzi, na koniki polne i świerszcze.[…]  Przyroda to pamiątka raju. Ludzie sami skazali się na wygnanie z raju. Można powiedzieć, że dziś niszcząc przyrodę w dalszym ciągu opuszczamy raj. W imieniu zadufanego w sobie człowieka mówi: człapię po świecie jak ciężki słoń/tak duży, że nic nie rozumiem.

Adam Wajrak, działacz  na rzecz ochrony przyrody i dziennikarz, w swoich książkach krytykuje człowieka za niszczenie przyrody (na przykład polowanie na wilki), staje  w obronie puszczy oraz zagrożonych gatunków zwierząt. W książce Wilki zamieszcza bardzo smutne wyznanie: Zrobiło mi się strasznie głupio i smutno, że jestem przedstawicielem gatunku, którego inne istoty tak panicznie się boją. Dobrze byłoby, żeby każdy z nas zdobył się na taką refleksję.

Profesor Wiesław Sztumski,  badacz filozofii ochrony społecznego środowiska życia człowieka, również wyraził własne obserwacje.  […] przyroda traktuje ludzi jak niewdzięcznych intruzów […] i na swoje sposoby broni się zaciekle przed destrukcją. Coraz częściej zaskakuje różnymi nieprzewidzianymi zjawiskami katastroficznymi: wybuchami  wulkanów, tsunami, powodziami, trzęsieniami ziemi, ocieplaniem, tornadami, mutacjami  bakterii, epidemiami  itp.  Te zjawiska powinny wzbudzić nie tylko refleksję i opamiętanie się ludzi, ale również rewerencję dla przyrody. Niestety, jeśli wzbudzają, to tylko chwilowo, ponieważ […]  względy ekonomiczne oraz wiara w nieograniczoną i zbawczą moc techniki porywają ludzi do dalszej walki z przyrodą wbrew rozsądkowi.

A szkoda, że ludziom wciąż – i na przekór oczywistym  prawdom – brakuje rozsądku. To zupełnie inaczej niż  przyrodzie. Wolf Alberto pisze: Rośliny nie są głupie. Czy widziałeś kiedyś bluszcz przywiązany do kaktusa? A Mihajlo Pupin: Spójrz na te krowy i pamiętaj, że najwięksi naukowcy na świecie nigdy nie odkryli, jak zamieniać trawę w mleko.  To niedobrze, że  ludzie zdobyli kontrolę nad przyrodą, zanim zdobyli kontrolę nad sobą – uważa  Albert Schweitzer i trudno się z nim nie zgodzić. Zbyt łatwo  zapominają bowiem, że natura jest ich domem. Przysłowie indiańskie nie pozostawia złudzeń: Kiedy wycięte zostanie ostatnie drzewo, ostatnia rzeka zostanie zatruta  i  zginie ostatnia ryba – odkryjemy, że nie można jeść pieniędzy.

Crud

 

Grafika:

https://naszbiznes24.pl/wp-content/uploads/2019/05/pies-przyjaciel-2-660x495.jpeg

https://dziendobry.tvn.pl/cdn-zdjecie-p2hvvx-westend61-getty-images/alternates/FOUR_THREE_1280

https://s3.eu-central-1.amazonaws.com/pressland-cms/cache/__original__/uz/14041294-slowik.jpeg

21 komentarzy:

  1. Z przyjemnością przeczytałam ten artykuł, ciesząc się, że taki temat został poruszony na szkolnym blogu :) Piękno przyrody, jak i jej ochrona, powinny być zdecydowanie nagłośnione w mediach czy w szkole.

    OdpowiedzUsuń
  2. Artykuł przypomina nam, jak ważna powinna być dla nas przyroda. Niszcząc ją, sprawiamy, że my sami czujemy się gorzej i nie możemy bez niej funkcjonować. Pewne aspekty stały się dla ludzi zwykłą i nudną codziennością, przez co nie potrafimy cieszyć się z małych i pięknych rzeczy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cała ta zieleń na naszej planecie jest po prostu niesamowita, no nie? (...) Robimy wszystko, by się jej pozbyć, a tymczasem w niektórych sytuacjach tylko ona może nas ocalić.(Patrick Ness)

      Dobrze byłoby, żeby człowiek w końcu zrozumiał, że działa przeciw sobie.

      Usuń
  3. Myślę, że każdy raz na jakiś czas powinien uwolnić się od "normalnego" życia i pójść na spacer do lasu, czy zrobić z bliskimi mu osobami piknik. Kontakt z przyrodą ma na nas zbawienny wpływ, dlatego musimy ją chronić. Natura sobie bez nas poradzi, ale my bez niej nie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. „Ale najlepiej tak w las pójść i niczego nie zbierać, o niczym nie myśleć. Pan i las”. (Wiesław Myśliwski „Traktat o łuskaniu fasoli”)

      Usuń
  4. Artykuł jest bardzo interesujący i porusza problem współczesnego świata. Człowiek powinien czasami 'odciąć się 'od rzeczywistości i wyjść na dłuższy spacer na pole lub do lasu.

    OdpowiedzUsuń
  5. Artykuł bardzo ciekawy i bliski każdemu człowiekowi. Udowadnia, jak wiele dobrego daje nam przyroda. ,,Kiedy wycięte zostanie ostatnie drzewo, ostatnia rzeka zostanie zatruta i zginie ostatnia ryba – odkryjemy, że nie można jeść pieniędzy.’’ Moim zdaniem powyższy cytat, który szczególnie zapadł mi w pamięci, nawołuje nas do refleksji na temat sensu prawdziwych wartości w życiu.

    OdpowiedzUsuń
  6. Przyroda jest bardzo ważnym elementem w życiu każdego człowieka, jednak nie każdy zdaje sobie z tego sprawę. To właśnie my powinniśmy bardziej przyłożyć się dbania o naturę.

    OdpowiedzUsuń
  7. Temat artykułu bardzo istotny i ważny w obecnych czasach, pozwala przemyśleć i zastanowić sie nad rolą przyrody i natury.

    OdpowiedzUsuń
  8. Świetny artykuł, który uświadamia nam, jak piękna i cenna jest otaczająca nas przyroda. Powinniśmy się o nią troszczyć, by móc cieszyć się urokiem świata.

    OdpowiedzUsuń
  9. Niedawno czytałem pewien artykuł na temat wpływu zieleni miejskiej pod postacią parków i innych terenów zielonych w mieście na jakość życia ludzi. Z badań wynikało, że ludzie wykształcili pewną więź z przyrodą pod naporem lat. Natura kojarzyła się naszemu gatunkowi przeważnie z dobrymi momentami. Przykładowo, w czasach kiedy nie mieliśmy dostępu do teraźniejszych ułatwień, trzeba było walczyć o pożywienie. Wiązały się z tym wyjścia w naturę, a kiedy z powodzeniem nasi przodkowie znajdowali już takowe, bardzo dobrze się im to kojarzyło. Między innymi właśnie dlatego przyroda ma na nas tak dobry wpływ. Wniosek jest prosty - pomyślmy czasami o naszym pięknym środowisku i zatroszczmy się o nie, ponieważ jest ono istotne dla naszej dalszej egzystencji

    OdpowiedzUsuń
  10. W szczególności do mojego serca trafiają słowa księdza Jana Twardowskiego. Spędziwszy wczesną młodość na wsi, po przeprowadzce do miasta czułem się jak ten wygnaniec z raju. Wraz z przeprowadzką, straciłem znaczną część "raju" - przyrodę, która tak wiernie od małego mi towarzyszyła.
    Odpowiedz

    OdpowiedzUsuń
  11. Kontakt z naturą w naszym życiu jest ważny, ponieważ często natura pozwala nam oczyścić nasz umysł za pomocą swojej piękności lub wsłuchując się w nią.

    OdpowiedzUsuń
  12. Tak! Kontakt z przyrodą dla mnie osobiście jest naprawdę ważny i po sobie zauważyłem, że kiedy większość czasu mieszkam w nawet niewielkim mieście, to jednak brakuje mi tego spokoju i możliwości relaksu w naturze. Oczywiście co do niszczenia natury to jest ono na pewno złe i nadużywane, ale pamiętajmy że gdyby nie to ludzie nie rozwinęli by się i nie poszli do przodu. Problem jednak polega na tym że człowiek obecnie ma poczucie pewnej bezkarności wobec natury, co może na przekór mu spowodować długoterminowo klęskę ludzkości. Zresztą już teraz widać skutki ludzkiej działalności np. zmiany klimatu, które ciągle postępują ...

    OdpowiedzUsuń
  13. Bardzo ciekawy artykuł, który uświadamia nam jak ważna jest przyroda dla człowieka.

    OdpowiedzUsuń
  14. Artykuł jest bardzo interesujący - dowodzi, że przyroda jest bardzo ważna w życiu człowieka i nie wolno jej niszczyć.

    Obecnie wiele osób jej nie szanuje, ale myślę, że takie artykuły pomagają zmienić sposób myślenia o naturze.

    OdpowiedzUsuń
  15. Bardzo przydatny artykuł, uświadamia on nam, że przyroda, która często zaniedbujemy odgrywa ważną role w życiu człowieka.

    OdpowiedzUsuń
  16. Ten artykuł pokazuje jak kontakt z przyrodą, która często jest przez nas zaniedbywana, jest dla człowieka bardzo ważny.

    OdpowiedzUsuń
  17. Tak kontakt z naturą jest bardzo ważny, ale jest to swoiste błędne koło, chcąc się delektować przyrodą musimy ją "odwiedzić".Robiąc to ją niszczymy. Zadeptane szlaki, wydeptane "autostrady" . Ten relaks jest kosztowny dla natury. Niszczymy ten raj świadomie i nieświadomie, nie umiemy korzystać z tego dobrodziejstwa z klasą, odpowiedzialnie. Brak jest zrównoważonego podejścia. Mało nas obchodzi ochrona tego dziedzictwa. Na razie jako tako to funkcjonuje i nas to zadowala, ale ludzie myślą o tym co dziś, a o jutrze już nie.

    OdpowiedzUsuń
  18. Artykuł pokazuje jak bardzo świat natury jest potrzebny do życia każdego człowieka. Przyroda nie jest bezużyteczna niestety nie każdy człowiek to rozumie i szanuje ją.

    OdpowiedzUsuń
  19. Uczęszczam do klasy biologicznej, dlatego też przyroda nie jest mi obca. Kocham spędzać czas na świeżym powietrzu, chodzić po lesie, robić pikniki. Aby dalej móc korzystać z pięknych walorów środowiska musimy je chronić. Gdy będziemy niszczyć, burzyć równowagę w przyrodzie, społeczeństwo może ulec samozagładzie. Nawet najmniejsze zwierze czy roślina odgrywa w całej symbiozie bardzo ważną rolę, człowiek również. Zachwycajmy się, obserwujmy ale nie niszczmy i nie zaśmiecajmy.

    OdpowiedzUsuń