15 października 2022

Myśli o wychowaniu

 

       Czy musisz się złościć?

 

Złość nie jest zła. Jest ludzka. I mija po pewnym czasie.

(Sarah Dessen)


Czym jest złość? Jest to jedna z podstawowych emocji, w którą zostaliśmy wyposażeni. Przychodzimy z nią już na świat. Jest to silne uczucie wzburzenia, gniewu. Człowiek zły często nie panuje nad sobą i nie kontroluje tego, co mówi. Wypowiada słowa, których nie przemyśli. Często te słowa bolą drugą osobę. W momencie ich wypowiadania nie jest tego świadomy,  zaczyna to rozumieć dopiero  po czasie. Wtedy jest już niestety za późno. Nie mamy takiej możliwości, żeby nie doświadczać i nie przeżywać złości. Ponieważ  łatwo stracić panowanie, ludzie nierzadko na złość odpowiadają  również złością.

Złość jest nam potrzebna. Jak każda emocja, złość  nie jest ani dobra, ani zła. Każdy z nas ma prawo czuć złość. Nie powinniśmy jej tłumić, gdyż to nie jest dla nas dobre. Tak naprawdę   tłumienie  jakichkolwiek  emocji nie jest korzystne, ponieważ prowadzi do zamknięcia się w sobie, a więc obraca się przeciw nam. Złość  jest niezbędną do przetrwania emocją - pomaga  dbać o granice  naszej przestrzeni. Złość mówi: powiedzcie,  co wam nie odpowiada, krzyczcie, walczcie o swoje. Ta emocja jest bardzo gwałtowna, lepiej więc dać jej upust niż miałaby w nas tkwić i czynić krzywdę organizmowi.  Zatem, złościmy się, więc działamy. Wyrażona złość  daje energię, by odzyskać naruszoną przestrzeń. Pokazuje nam, że ktoś przekroczył nasze granice, daje motywację i   popycha do działania. Złość pokazuje, jesteśmy silni i potrafimy siebie obronić. Jeżeli przeżywamy złość, to przeżywamy ją po coś. Ta emocja daje znać o sobie  wtedy, kiedy na naszej drodze pojawia się przeszkoda  w realizacji naszych celów. Złości nie da się całkowicie pozbyć z naszego życia. Nikt nie potrafi tego zrobić.

Jak  radzić sobie ze złością? W wielu  przypadkach  możemy  próbować uporać się  ze złością. W porę się  uspokoić i przemyśleć, co nas rozzłościło i czy nasza reakcja była adekwatna do sytuacji. W niektórych sytuacjach jest możliwość uniknięcia złości. Zamiast  kogoś zalewać  falą złości,  warto  wcześniej wyznaczyć  granice w relacji.  Wystarczy wsłuchać się w ogarniającą  nas złość, zastanowić się, o co nam chodzi  i spokojnie to wyrazić.  Radzenie sobie z tą emocją uczy nas szacunku zarówno  do innych, jak i do samego siebie. Z jednej strony złość odgrywa ważną rolę w naszym życiu,  nie możemy od niej ciągle uciekać, a nawet nie zawsze potrafimy ją kontrolować. Z drugiej jednak strony,  negatywne emocje da się kontrolować, choć to wymaga dużego wysiłku. Warto jednak opanowanie złości potraktować jako priorytet. Jeżeli czujemy, że  nadchodzi, spróbujmy wziąć głęboki oddech. Świadomy oddech pozwala nam szybciej zrozumieć, że to co nas zdenerwowało, być może nie jest niczym ważnym. Spróbujmy powiedzieć o złości temu, kto ją wywołał. Dobrym podejściem jest asertywność - mówienie drugiej osobie o tym, z czym się nie zgadzamy. Spokojne wyjaśnienie sytuacji jest o wiele lepszym rozwiązaniem. Zawsze warto dać sobie chwilę na ochłonięcie, ponieważ podejmowanie  działania w złości nie jest- niestety - najlepszym pomysłem.  Złość bowiem może  przesłaniać  inne uczucia: smutek czy strach.

Czasem złość jest tak duża, że nie da się nad nią zapanować. Niektórych złości najmniejsza rzecz, a niektórzy w ogóle się nie złoszczą. Zależy to od indywidualnych cech. Często ze złością miesza się również strach. Sytuacje, w których ktoś narusza naszą granicę,  powodują zarówno złość, jak i strach.  Uświadamiajmy sobie swoją złość, pozwalajmy się jej ujawniać, ale nie bądźmy agresywni. Pilnujmy, by złość wyrażała  nas i nasz wewnętrzny stan w sposób bezpieczny dla nas samych i dla innych.

Kinga

 

Grafika:

https://www.nowapsychologia.com/wp-content/uploads/2016/01/Co-kryje-z%C5%82o%C5%9B%C4%87-600x400.jpg

20 komentarzy:

  1. Temat artykułu bardzo na czasie. Autorka przedstawiła nam pomocne oraz skuteczne sposoby na uniknięcie i zapanowanie nad stresem.

    OdpowiedzUsuń
  2. Czy musisz się złościć?

    Ze złością często wiążą się dolegliwości bólowe – szczególnie głowy, karku i brzucha. Złość jest bardzo intensywną i aktywizującą emocją i jeśli nie pozwalamy sobie na jej realizację, to będzie „w nas siedzieć”, objawiając się na przykład bólem głowy. ( dr Agnieszka Mościcka-Teske)

    OdpowiedzUsuń
  3. Monika Koziatek - pedagog i terapeuta:

    Złość jest energią, która potrzebuje ujścia w konstruktywny sposób.

    Jej główną funkcją jest rozładowanie stresu.

    Mówi o naruszeniu naszych granic, w sensie fizycznym lub psychologicznym (…) Kiedy pojawia się gniew, może to oznaczać, że nasze przekonania, wartości, zasoby lub przyzwyczajenia zostały w jakimś stopniu zagrożone.

    Dlatego złość należy traktować bardzo poważnie (…) Sygnalizuje, że coś jest nie tak i trzeba się temu bliżej przyjrzeć.

    OdpowiedzUsuń
  4. Zgadzam się z francuską pisarką Francoise Sagan: "Głupota nie zawsze czyni złym, złość zawsze czyni głupim" oraz z Eurypidesem: "Człowiek w złości nie myśli prawidłowo".
    Złość jest to stan obniżonej kontroli nad sobą, przez co możemy nawet nie zauważyć kiedy przekraczamy niedopuszczalną granicę.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Złość jest jedną z podstawowych emocji, w które wyposażyła nas natura. Podobnie jak radość czy smutek jest intensywną i raczej krótkotrwałą reakcją na konkretny bodziec. Wywoływana jest dość bezrefleksyjnie - poza „racjonalną częścią mózgu”.

      Chodzi jedynie o wypracowanie konstruktywnego sposobu wyciszenia złości. Niedobrze jest bowiem, gdy zaczyna ona destabilizować nasze życie lub prowadzi do agresywnego zachowania.

      Usuń
  5. Uważam, że autorka trafiła w punkt jeśli chodzi o młodych ludzi, którzy są przepełnieni bodźcami i często nie nie mają pojęcia jak na nie reagować. Rady na temat złości wydają się być naprawdę skuteczne!

    OdpowiedzUsuń
  6. Uważam że złość jak każda inna emocja powinna istnieć, ale zgadzam się z autorka artykułu żeby nie zmieniać złości w agresję tylko znaleźć swój własny sposób na zapanowanie nad nią.

    OdpowiedzUsuń
  7. Złość jest dość często spotykaną emocją. Niestety pod wpływem złości często tracimy obiektywizm, a nawet panowanie nad sobą i swoim zachowaniem. Myśle, że gdy jesteśmy zdenerwowani warto jest dać sobie chwile na ochłonięcie i przemyślenie sytuacji, w której się znaleźliśmy.

    OdpowiedzUsuń
  8. Złość jest naturalną emocją, jaką każdy człowiek posiada. Jednakże po wpływem złości jesteśmy w stanie powiedzieć lub też zrobić wiele szkód drugiemu człowiekowi. Temat artykułu jest jak najbardziej trafny w dzisiejszych czasach. Młode pokolenie pragnie mieć wszystko co zażąda, a gdy tylko czegoś nie dostanie jest wzburzone i robi wszystko, aby to dostać. Jest to zachowanie bardzo negatywne. Artykuł jest bardzo pomocny i daje wiele do zrozumienia.

    OdpowiedzUsuń
  9. Uważam, że owszem, złość jest naturalną emocją, ale trzeba umieć nad nią panować, bo nieopanowana może wyrządzać ogromne szkody. Autorka podpowiada, jak to robić i warto się do jej rad stosować.

    OdpowiedzUsuń
  10. Artykuł porusza bardzo ważny i współczesny temat.Obecnie wielu ludzi nie umie sobie radzić ze złością.Rady zawarte w artykule wydają się być bardzo pomocne.

    OdpowiedzUsuń
  11. Złość pomimo tego, że wiele osób uważa ją za niepotrzebną reakcję emocjonalną, to bez takich emocji jak złość, smutek czy też strach, życie było by zbyt ponure. Uczucia pozytywne są po to by z nich korzystać, a emocje negatywne są po to by z nimi walczyć.

    Artykuł jak najbardziej na czasie, a sam w sobie jest bardzo interesujący.

    OdpowiedzUsuń
  12. Tak zdecydowanie zgodzę się z autorką. Warto też podkreślić że złość ale też np. smutek, rozpacz nie wiedzieć czemu są krytykowane w społeczeństwie i generalnie nieakceptowalne, nieaprobowane przez ludzi. Ale dlaczego tak jest? Skoro można wyrażać szczęście, radość, miłość, zadowolenie itp to dlaczego nie można wyrażać równie prawdziwych ale tzw"negatywnych" (choć oczywiście nie ma pozytywnych/ dobrych i negatywnych/ złych) uczuć?

    OdpowiedzUsuń
  13. Artykuł porusza ciekawy temat, nad którym raczej większość z czytelników nie zastanawia się na co dzień, a jednak jest on bardzo ważny. Radzenie sobie ze złością nie jest takie łatwe jakie mogłoby się wydawać. Uważam, że artykuł bardzo dobrze opisuje potrzebę panowania nad złością.

    OdpowiedzUsuń
  14. Artykuł porusza bardzo ważny temat, szczególnie ważny dla młodych osób. Często nie jesteśmy w stanie zapanować nad swoimi emocjami, co odbija się nie tylko na nas, ale również na innych osobach. Uważam, że rady zawarte w artykule mogą pomóc w walce z opanowaniem emocji.

    OdpowiedzUsuń
  15. Artykuł porusza bardzo ważny i istotny temat, szczególnie dla nastolatków, którzy są często impulsywni i szybko ulegają emocjom. Dzięki niemu dowiadujemy się jak możemy zapanować nad złością i mieć nad nią kontrolę.

    OdpowiedzUsuń
  16. Artykuł jest bardzo ciekawy.Złość jest nieodłącznym elementem życia, jednak trzeba pamiętać, że należy panować na nią.

    OdpowiedzUsuń
  17. Złość jest uczuciem, które niszczy przypadkiem rzeczy np; relacje z drugą osobą, bo powiedziałeś o kilka słów za dużo ale złość dla mnie też jest uczuciem, które pozwala mi zwalczyć smutek

    OdpowiedzUsuń
  18. Bóg wyposażył nas w pełen wachlarz emocji nie po to abyśmy się ich wstydzili lub je ukrywali. Tłamszenie naszych emocji może prowadzić do tragicznych skutków, w szczególności w przypadku złości np. pęknięcia żyłki na czole.

    OdpowiedzUsuń
  19. Uważam, że to bardzo przydatny artykuł, ponieważ w dalszym ciągu wiele osób uważa złość za emocje zbędną i niepotrzebną. Nie można jednak zapominać o tym, że mimo że jest potrzebna, to trzeba nauczyć się nad nią panować.

    OdpowiedzUsuń