Jak myśleć pozytywnie?
Wszystko rozpoczyna się od myśli.
Myśli prowadzą do uczuć, uczucia prowadzą do działań,
działania prowadzą do rezultatów.
(John Beck)
Ostatnio mówi się wiele na temat pozytywnego myślenia oraz tego jak wielką siłę ma nasz umysł. To jak postrzegamy świat, co dzieje się w naszym życiu, w głównej mierze zależy od sposobu naszego myślenia. Mówi się również, że przyciągamy taką energię, jaką dajemy, dlatego powinniśmy przekazywać jak najwięcej dobra.
Nasze życie nie jest jednak idealne. Mamy wiele obowiązków, problemów związanych ze szkołą czy zdrowiem . Często w naszej głowie pojawia się wiele negatywnych myśli, które nas przytłaczają. Tym bardziej w takich momentach powinniśmy próbować zmodyfikować swój sposób postrzegania rzeczy, aby lepiej radzić sobie z przeciwnościami losu. Dlatego chciałabym przedstawić kilka sposobów na zmianę swojego myślenia, zachowania w stosunku do innych, a więc i sposobu postrzegania świata.
Pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić, to zwrócić uwagę na otaczające nas osoby. Trudno jest zachować pozytywne myślenie, kiedy dookoła nas znajdują się same negatywnie nastawione osoby, które nieustannie narzekają. Dlatego powinniśmy w miarę naszych możliwości ograniczyć z nimi kontakt, a skupić się na takich ludziach, którzy wniosą coś pozytywnego do naszego życia.
Następnie powinniśmy zacząć praktykować wdzięczność. Żyjemy w świecie, w którym większość z nas w natłoku obowiązków nie zauważa piękna, jakie ma dookoła siebie. Zamiast ślepo dążyć do celu, zatrzymajmy się na chwilę, zacznijmy podziwiać piękno natury, która cały czas się zmienia. Dostrzegajmy również małe rzeczy. Skupmy się na tym, co mamy i cieszmy się tym. Bądźmy wdzięczni za każdy dzień, nowe doświadczenia, nowe poznane osoby.
Sposobem na zmianę naszego myślenie jest też pomoc innym. Wystarczą drobne przysługi, takie jak pomoc w zakupach, pożyczenie komuś długopisu czy wsparcie słowem. Uczucie, że zrobiło się coś dobrego dla innej osoby, wywoła w nas pozytywne emocje. Miło jest bowiem widzieć uśmiech na twarzy osoby, której pomogliśmy lub usłyszeć zwykłe słowo – dziękuję. To sprawia, że chcemy czynić jeszcze więcej dobra.
Warto również zaczynać dzień od słuchania radosnej muzyki, gdyż to sprawi, że już od rana będziemy czuć się dobrze, pełni energii. O różnych sposobach postrzegania świata przeczytamy też w literaturze. Dlatego tak wartościowa jest lektura książek, ponieważ znajdziemy w nich wiele poglądów, z którymi możemy zgadzać się mniej lub bardziej, możemy się inspirować niektórymi postaciami, aby lepiej przeżyć życie.
Myślę, że dobrym podsumowaniem moich rozważań będzie myśl Beaty Pawlikowskiej - polskiej podróżniczki, pisarki, dziennikarki: Świat wydaje ci się taki, jak to, na czym najczęściej koncentrujesz uwagę. Jeśli ciągle skupiasz się na złych wiadomościach, to świat wydaje ci się zły. Szukaj dobrych wiadomości. Szukaj pozytywnych myśli i zdarzeń - zobaczysz, że wtedy świat staje się po prostu piękny.
Paula
Grafika:
https://pixabay.com/photos/positive-thinking-positive-symbol-4933330/
https://cdn.pixabay.com/photo/2021/08/13/18/15/outdoors-6543661_960_720.jpg
Już prawie wszystko ma swoje święto. Ma też je pozytywne myślenie! W roku 2022 Dzień Pozytywnego Myślenia przypadł na 2 lutego. Ten dzień ma pomóc uwierzyć, że wszystko będzie dobrze.
OdpowiedzUsuńPomysłodawcą tego święta, które w USA obchodzi się 13 września, jest amerykańska psycholog Kirsten Harrell. Od lat zajmuje się ona badaniem wpływu optymistycznego nastawienia na zdrowie i proces leczenia. Naukowcy potwierdzają jej zdanie, że optymiści są mniej narażeni na choroby serca, wylew, depresję czy nowotwór. Jedną z przyczyn może być fakt, że optymiści na ogół prowadzą zdrowszy i bardziej aktywny tryb życia niż pesymiści.
A tymczasem, żarcik: „[...] optymista twierdzi, że żyjemy w najlepszym z możliwych światów, a pesymista obawia się, że to może być prawda”.
“Nie płacz, że nie znasz jeszcze wszystkich odpowiedzi na pytania dotyczące Twojego życia. Nigdy ich nie poznasz. Więc nie koncentruj się na strachu i niepokoju, tylko na dobrych stronach rzeczywistości. Takie pozytywne myślenie uniesie Cię jak tratwa przez zawirowania codzienności”.
OdpowiedzUsuńBeata Pawlikowska, “W dżungli niepewności”
„Jeśli chcesz, aby życie uśmiechało się do ciebie, najpierw popraw mu humor” (Spinoza).
OdpowiedzUsuńTak, zdecydowanie zgodzę się z tym, co napisał autor. Szczególnie jeśli chodzi o otaczanie się pozytywnymi, wesołymi ludźmi, którzy napędzają do działania i sprawiają, że lepiej, bardziej optymistycznie postrzegamy świat. Zresztą, bardzo często można przecież zauważyć, jak wpływają na nas pesymiści, ludzie którzy widzą szklankę zawsze do połowy pustą. Już po kilkunastominutowej rozmowie z taką osobą odechciewa się żyć, jest się przytłoczonym i przygnębionym. Fajny, trochę inny post, ale w dzisiejszych czasach zdecydowanie potrzebny...
OdpowiedzUsuńObserwując wydarzenia, które mają teraz miejsce naprawdę trudno jest być optymistą i myśleć pozytywnie. Dlatego właśnie dobrze jest przeczytać o kilku sposobach, które pomogą nam pozbyć się negatywnych myśli.
OdpowiedzUsuńMiłym zaskoczeniem dla mnie był sposób z porannym słuchaniem muzyki. Zwłaszcza, że nie jest to coś co wymaga od nas szczególnego zaangażowania, ponieważ muzyki możemy słuchać przy wykonywaniu innych czynności. Mi samej bardzo często zdarza się jej słuchać np. w drodze do szkoły, a nie zdawałam sobie sprawy, że może to poprawić mi dzień.
Pozytywne nastawienie jest bardzo ważne w życiu. Sama zauważyłam na swoim przykładzie, że o wiele lepiej wykonuje mi się wszystkie zadania, kiedy myślę o nich w sposób pozytywny. Również pozytywni ludzie obok mnie motywują mnie do działania. Mimo, że w niektórych sytuacjach naprawdę cieżko jest myśleć pozytywnie staram się to robić.
OdpowiedzUsuńJestem bardziej optymistą niż pesymistą. Jeżeli coś dzieje się w moim życiu złego, zawsze mam tendencje do mówienia, że mogło być o wiele gorzej. O dziwo bardzo to pomaga w codziennym funkcjonowaniu.
OdpowiedzUsuńPozytywne myślenie dobrze wpływa na nasze samopoczucie i relacje z innymi ludźmi, ale także na wygląd i zdrowie.
OdpowiedzUsuńPozytywne rozpoczęcie dnia sprawia, że mamy jeszcze większą chęć do działania i spełniania swoich celów. Ważne jest także to abyśmy otaczali się ludźmi, którzy mają na nas dobry wpływ.
OdpowiedzUsuńSuper post, który potrzebny jest w dzisiejszych czasach. Przyjemnie się go czytało i zgadzam się z autorem. Otaczanie się pozytywnymi, szczęśliwymi ludźmi daje mnóstwo szczęścia, motywuje do pracy. Z takimi osobami każdy dzień jest ciekawszy. Mimo ciężkich chwil warto starać się optymistycznie patrzeć na świat!
OdpowiedzUsuńJeżeli chodzi o sam Dzień Pozytywnego Myślenia, to wydaje się on dosyć ciekawą inicjatywą.
OdpowiedzUsuńWydaje mi się, że zazwyczaj jestem pozytywnie nastawioną do życia osobą, więc mogę powiedzieć, że jest w tych słowach ziarno prawdy. Jednak pozytywne myślenie to kwestia indywidualna, dlatego każdy powinien inaczej na to spojrzeć. Ale a propos cytatu podsumowującego, zgadzam się z nim w 100%.
Osobiście nie należę do osób pozytywnie myślących, raczej przez życię idę z pesymizmem za rękę jednak, szanuję każdego kto wkłada swoją energię w szukanie dobra w życiu codziennym.
OdpowiedzUsuńOstatnio mam wiele pesymistycznych myśli i podziwiam ludzi co umieją myśleć optymistycznie w sytuacjach gdzie wszystko się wali i sobie nie radzisz. Potrafię być optymistą ale w sytuacjach gdzie mam wszystko pod kontrolą.
OdpowiedzUsuńCiekawy post. Zgadzam się z autorem, że warto myśleć pozytywnie. Skutkuje to lepszym działaniem, lecz jednak nie zawsze. Sam wiem na moim przykładzie. Czasami kiedy myślałem bardzo pesymistycznie, osiągałem swoje wymierzone cele. Owszem, myślenie pozytywne dodaje nam pewności siebie, co przekłada się na większą motywację do wykonania danej czynności, czy też dążenia do określonego celu, ale jednak trzeba mieć w życiu też czasami odrobinę szczęścia.
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawy post. Zgadzam się z autorem i również, uważam że pozytywne myślenie lepiej wpływa na nasze życie.
OdpowiedzUsuń