12 lutego 2022

Co w trawie piszczy?

 

Miłość - pojęcie psychologiczne

 

 

Niedojrzała miłość mówi:

„Kocham Cię, ponieważ Cię potrzebuję”

Dojrzała miłość mówi:

„Potrzebuję Cię, ponieważ Cię Kocham”

(Erich Fromm)

 

Już w  najbliższy poniedziałek walentynki – święto zakochanych. Z tej okazji na naszym blogu nie może zabraknąć refleksji na temat miłości. To jedno z najważniejszych uczuć przeżywanych przez człowieka, jej sile i skomplikowaniu poświecono wiele wierszy, piosenek, filmów… Ja proponuję spojrzenie na miłość w kontekście psychologii  i oczywiście życzę Wam udanych walentynek!

Miłość  a  zauroczenie.  Stan zauroczenia często jest traktowany jako miłość, lecz ta interpretacja jest błędna. Zauroczenie jest stanem, w trakcie którego czujemy się emocjonalnie związani z drugą osobą. Stale myślimy o  niej, pragniemy z nią przebywać, odczuwamy  same pozytywne emocje  już na samo wspomnienie o tej osobie. Miłość zaś,  jest uczuciem znacznie silniejszym od zakochania oraz  przede wszystkim - świadomym. Stany  towarzyszące  miłości  to  ciągłe dawanie  siebie drugiej osobie  i radość z najmniejszych rzeczy.

Miłość i zauroczenie w ocenie psychologii. Psychologowie porównują zauroczenie do stanu szaleństwa  z powodu czasowej utraty zdolności do racjonalnego myślenia  czy  zaburzenia reakcji  fizjologicznych. Zauroczenie określają  jako  stan zaślepienia -  krótkotrwałego, przemijającego i egoistycznego. Osoba zauroczona skupia się bowiem na tym, co odczuwa ona a nie drugi człowiek - obiekt zauroczenia. Miłość definiują z kolei jako  silne, trwałe oraz dojrzałe przeżycie. Odczuwając  stan głębokiej i silnej miłości, człowiek  jest skłonny do walki o osobę, którą darzy afektem, a także nie boi się cierpienia, rozczarowania lub złości spowodowanej przez partnera bądź partnerkę.

Pierwsza miłość - czym  jest? To uczucie towarzyszące młodym osobom, które wchodzą w okres dojrzewania. Stan pierwszej miłości może być krótkotrwały bądź może trwać dłuższy czas i zakończyć się  szczęśliwie dla osoby  przeżywającej  to uczucie. Pierwsza miłość to na ogół  stan zaślepienia, ponieważ osoba, którą darzy się uczuciem,  jest aż nadto idealizowana. Nie widzi się  jej  wad,  ponieważ w tym czasie cała uwaga jest skupiona na pozytywnych doznaniach wynikających z miłości do tej osoby. Pojęcie pierwszej miłości (pierwszego zakochania) jest porównywalne z pojęciem zauroczenia. Uczucie zauroczenia, w przeciwieństwie do pierwszego zakochania, polega na nadmiernym idealizowaniu obiektu uczuć. Zauroczenie jest na ogół początkowo krótkotrwałe i niezbyt silne, jednak   po dłuższym czasie  odczuwania pozytywnych emocji wobec danej osoby może przerodzić się w silne uczucie.

Psychologia pierwszej miłości. Psycholodzy często zauważają, że pierwsze związki wiążą się z brakiem czułości w relacji. Młodzież „zakochana”,  a tak naprawdę zauroczona,  jest skłonna do wielu poświęceń w związku z drugą osobą.  Boi się stracić partnera/partnerkę,  dlatego  jest gotowa zrobić  wszystko, aby ją/ go zadowolić. Pierwsza miłość, zwana także pierwszym zakochaniem, tak naprawdę przygotowuje do dojrzałej i stałej - prawdziwej miłości, którą przeżywa się w przyszłości. Są jednak przypadki, w których pierwsza miłość okazuje się jednak stała i długotrwała - taka, którą można określić mianem prawdziwej. Zdarza się, że pierwsza miłość jest rodzajem miłości prawdziwej. Aby tak się stało, trzeba dojrzałości emocjonalnej dwojga ludzi, gotowych pielęgnować uczucie i walczyć z przeciwnościami życia.  

Jak odróżnić prawdziwą miłość od pierwszej miłości? Prawdziwa miłość przychodzi w najmniej oczekiwanym momencie. Czasami wtedy, gdy  człowiek czuje, że nic nie sprawia mu  radości oraz  traci nadzieję na szczęście. Na początku wydaje mu się, że miłość, określana mianem prawdziwej, jest przeciwieństwem  jego  oczekiwań. Nie odczuwa motyli w brzuchu na myśl o drugiej osobie. Dojrzała  miłość bywa zaskoczeniem,  zupełnie nowym doznaniem – nie tylko przyjemnym drżeniem serca. Chodzi w niej natomiast o pewność, że można liczyć na drugą osobę, która pomaga  w potrzebie, wspiera, doradza,  idzie  z człowiekiem przez życie, akceptuje go.  Zupełnie inaczej  niż  w przypadku  pierwszej miłości, która bywa  jednostronna i niedojrzała. Człowiek naprawdę kochający  nie idealizuje  obiektu uczucia  w taki sposób, jak w trakcie pierwszej miłości, która z perspektywy czasu wydaje się dziecinnym zauroczeniem.

Miłość jest skomplikowanym uczuciem, do którego trzeba dorosnąć.  Zarówno jej pozytywy, jak i negatywy dostrzega się  z wiekiem. Różne fazy uczuć: zauroczenie, pierwszą miłość, nazywaną także pierwszym zakochaniem, oraz prawdziwą miłość człowiek poznaje  stopniowo, a  przychodzą one, gdy jest na to gotowy. Miłości nie należy popędzać, znajdzie nas sama.

Ola

 

Grafika:

https://img.pixers.pics/pho_wat(s3:700/FO/21/47/03/3/700_FO2147033_2417d6f7ff7b99ebafd4edf87eed7578.jpg,700,560,cms:2018/10/5bd1b6b8d04b8_220x50-watermark.png,over,480,510,jpg)/fototapety-milosc-serca-1.jpg.jpg

https://i.pinimg.com/474x/ce/e3/85/cee385c18829c6e3e2d984340020cf36.jpg

https://us.123rf.com/450wm/bobrovee/bobrovee1606/bobrovee160600052/57766478-dwa-zarys-serca-wykonane-z-s%C5%82odkie-serduszka-na-bia%C5%82ym.jpg?ver=6

12 komentarzy:

  1. MIŁOŚĆ z perspektywy IDEALISTÓW:

    Każda miłość, jeśli jest prawdziwa, powinna niszczyć poprzednią, porażać całego człowieka, tyranizować i żądać wyłączności. (Zbigniew Herbert)

    Miłość to jakby zatrzymanie czasu, wstrzymanie wskazówek zegara. (Stefan Napierski)

    Miłość jest darem nieba, nadużyta – piekłem. (Zygmunt Krasiński)

    Miłość jako nasionko leśne z wiatrem szybko leci, ale gdy drzewem w sercu wyrośnie, to chyba razem z sercem wyrwać ją można. (Henryk Sienkiewicz)

    Miłość jest nieśmiertelna, to tylko życie trwa zbyt krótko. (Jacek Kuroń)

    OdpowiedzUsuń
  2. MIŁOŚĆ DOJRZAŁA

    Miłość? – Jak wszystko, tak i to wymaga pracy – zwyczajnej, codziennej. Nawet miłości nie można puszczać bez steru, na wiatr. Nic nie jest tak omylne, jak tak zwane "nieomylne instynkty". (Andrzej Bobkowski)

    Kochając kogoś, nie staraj się robić z niego siebie. (Jerzy Hac)

    Oddanie w miłości nie jest rezygnacją z siebie, jest poszerzeniem swojego życia. (Jan Twardowski)

    Warunek trwania miłości: mieć jakiś inny obiekt ukochania niż samych siebie. (Ludwik Hirszfeld)

    Miłość jest pewną próbą rzetelnej wartości człowieka. (Narcyza Żmichowska)

    OdpowiedzUsuń
  3. MIŁOŚĆ z perspektywy REALISTÓW:

    Miłosna gorączka jak ospa – im wcześniej się odbędzie, tym lżejsza. (Aleksander Fredro)

    Kochał ją bez pamięci i dlatego szybko o niej zapomniał. (Tadeusz Gicgier)

    Miłość jest jak eter. Może zabić, ale może też… ulotnić się. (Alfred Aleksander Konar)

    Pierwsze westchnienie miłości to ostatnie westchnienie rozumu. (Kornel Makuszyński)

    Podobno ci, którzy szaleją z miłości, byli już przedtem wariatami. (Alfred Aleksander Konar)

    OdpowiedzUsuń
  4. Artykuł ciekawy! Uświadomił mi, że może to jednak tylko zauroczenie :)
    Jednym z cytatów miłosnych, które wyjątkowo mi się podobają jest ten Dantego - "Miłość jest pierwszą wśród nieśmiertelnych rzeczy."

    OdpowiedzUsuń
  5. "Miłość cierpliwa jest,
    łaskawa jest.
    Miłość nie zazdrości,
    nie szuka poklasku,
    nie unosi się pychą;
    nie dopuszcza się bezwstydu,
    nie szuka swego,
    nie unosi się gniewem,
    nie pamięta złego;
    nie cieszy się z niesprawiedliwości,
    lecz współweseli się z prawdą.
    Wszystko znosi,
    wszystkiemu wierzy,
    we wszystkim pokłada nadzieję,
    wszystko przetrzyma.
    Miłość nigdy nie ustaje" (1 Kor 13,4-8)

    OdpowiedzUsuń
  6. Świetny artykuł.

    "Mężczyźni pragną zawsze być pierwszą miłością kobiety. Kobiety zawsze pragną być ostatnim romansem mężczyzny." - Oscar Wilde

    "Miłość nie polega na tym, aby wzajemnie sobie się przyglądać, lecz aby patrzeć razem w tym samym kierunku." - Antoine de Saint-Exupéry

    OdpowiedzUsuń
  7. Ciekawy artykuł!

    „Miłość jest jak światło gwiazd – nie umiera nigdy.”-
    Harlan Coben

    „Człowiek szuka miłości, bo w głębi serca wie, że tylko miłość może uczynić go szczęśliwym.”-Jan Paweł II

    OdpowiedzUsuń
  8. Pouczający artykuł, bardzo mnie zaciekawił.

    OdpowiedzUsuń
  9. Kiedy byłam mała kochałam bajkę o Kubusiu Puchatku. Wtedy jeszcze nie rozumiałam jak wartościowa jest ta bajka.

    - Kubusiu, jak się pisze MIŁOŚĆ?
    – Prosiaczku, MIŁOŚĆ się nie pisze, MIŁOŚĆ się czuje.
    – A jeśli pewnego dnia będę musiał odejść? – spytał Krzyś, ściskając Misiową łapkę. – Co wtedy?
    – Nic wielkiego – zapewnił go Puchatek. – Posiedzę tu sobie i na ciebie poczekam. Kiedy się kogoś kocha, to ten drugi ktoś nigdy nie znika.

    OdpowiedzUsuń
  10. Ciekawy post. Faktycznie, przyznam, że stan zauroczenia, z którym miałem kiedyś do czynienia, jest bardzo egoistycznym i mocno nietrwałym uczuciem. Warto jednak wspomnieć, że odrzucenie przez osobę, którą jesteśmy zauroczeni, bywa naprawdę bolesne i potrafi mocno dotknąć człowieka. Według mnie, różnica jest jednak taka, że poczucie straty i żalu przechodzi relatywnie szybko w przypadku zauroczenia, a w przypadku prawdziwej miłości nie dość, że jest bardzo dotkliwe, to często utrzymuje się przez bardzo długi czas, niekiedy prowadząc na przykład do depresji.

    OdpowiedzUsuń
  11. Świetny artykuł! Uważam, że poruszanie tematu uczuć jest niezwykłe ważne dla każdego pokolenia, a szczególnie tak wyjątkowego uczucia jakim jest miłość. Autorka tekstu słusznie opisała szczegóły związane z odczuwaniem miłości i zauroczenia. Warto przeczytać powyższy wpis, ponieważ wiele można się z niego dowiedzieć.

    OdpowiedzUsuń
  12. A.Wieczorek1G9 maja 2022 12:00

    Miłość była rzeczą, której nie umiałem kontrolować, jednakże kilku ludzi pokazało mi, że jestem bardzo naiwny. Kiedy sobie to uświadomiłem, zacząłem bardziej kontrolować swoje uczucia. Zadawałem sobie pytania czy w osobie, w której zaczynałem coś czuć jest miłością czy tylko chwilowym zauroczeniem?

    OdpowiedzUsuń