5 grudnia 2018

Spotkanie ze sztuką


            Banksy- artysta ulicyNie słuchaliście mnie, dopóki nie zasłoniłem twarzy.
(Banksy)


Czy obrazy znajdujące się na murach kojarzą się Wam jedynie z destrukcją? Czy są jedynie wandalizmem? A może graffiti można wykorzystać, aby powiedzieć coś ważnego, dotrzeć do ludzi chodzących ulicą i niezaglądających do galerii sztuki  z przesłaniem? Poznajcie Banksy’ego  - anonimowego brytyjskiego artystę sztuki ulicznej,  prowokatora znanego  na całym świecie. To autor wyrazistych murali o wydźwięku antywojennym,antykapitalistycznym i pacyfistycznym,  jak podpowiada Wikipedia. W swoich pracach malarz zwraca uwagę na to, czym nie zaprzątamy sobie głowy na co dzień, jego prace pojawiają się na ścianach budynków w Londynie i w innych zaskakujących miejscach na świecie.

Co ciekawe, odkąd  Banksy rozpoczął swoją działalność, niezwykle skutecznie chroni swoją tożsamość. Znamy go jedynie z jego twórczości, która porusza aktualne problemy współczesnego społeczeństwa. Istnieją różne teorie dotyczące tego, kim jest, również zakładające, że nie jest to pojedyncza osoba, a cała grupa artystów. Według niektórych źródeł sami rodzice Banksy’ego nie wiedzą, czym naprawdę zajmuje się ich syn. Być może słyszeliście o ostatniej akcji, którą zaaranżował Banksy. Świat zszokowała wieść, że podczas aukcji, kiedy obraz artysty został sprzedany za milion funtów, zaczął on wyjeżdżać z ramy, a od dołu był cięty przez niszczarkę. Setki oczu uczestników aukcji, dziennikarzy, pracowników domu aukcyjnego oglądały akt niszczenia przez artystę własnego dzieła. Z Instagramu Banksy’ego można dowiedzieć się, iż niszczarka została wbudowana w ramę obrazu kilka lat wcześniej na wypadek, gdyby został on licytowany i została ona uruchomiona w momencie sprzedaży. Banksy opatrzył to zdarzenie słowami Picassa: Popęd niszczenia to także popęd twórczy.
Bunksy jest autorem bardzo wielu murali. Przedstawię w poście tylko kilka z nich, jednak zachęcam Was do zainteresowania się innymi pracami tego artysty. Jednym z najbardziej znanych jest wspominana już Dziewczynka z balonikiem namalowana w 2002 roku. Artysta chciał zapewne przekazać, że na świecie zawsze będzie dobro i zło. Nadal gdzieś trwają wojny, nadal, niektórzy  ludzie nie mogą osiągnąć spokoju i szczęścia. Nadzieja jest dla nich czymś dalekim. Przyznacie, że obraz dziewczynki, której podmuch wiatru porywa balonik w kształcie serca, wzrusza i daje do myślenia.
Mobile Lovers to mural mówiący prawdę o współczesnym świecie, opętaniu społeczeństwa przez technologię. Nawet w intymnej, miłosnej chwili kochankowie nie pozbędą się przedmiotu, który trzymają wciąż w ręku. Nie przestaną sprawdzać, ile  obcych osób obserwuje ich na portalu społecznościowym, z jakim zainteresowaniem się spotykają.  Gdy oglądam te scenę, zastanawiam się, czy potrafimy patrzeć jeszcze sobie w oczy? Czy potrafimy jeszcze patrzeć na inne rzeczy, oprócz świecącego niebieskim światłem prostokąta?
Syn emigranta z Syrii. W 2015 roku ukazał się mural, który przedstawia postać Steve’a Jobsa, jednego z najbogatszych i najbardziej znanych na świecie informatyków. Jak napisał w notce Banksy - Steve Jobs  był synem emigranta z Syrii, jednak to nie ograniczyło jego talentu, dzięki któremu założył firmę Apple, najbardziej dochodową na świecie. Może, jak miał na myśli Banksy, gdyby nie wpuszczono jego rodziców do Stanów Zjednoczonych, nie miałby szansy na rozwój i nasza rzeczywistość wyglądałaby inaczej. Pomyśl o tym, zwłaszcza gdy czytasz ten tekst na iPhonie?
Artysta, oprócz tworzenia murali, zajmuje się również różnego rodzaju działaniami. Między innymi umieszcza swoje samodzielnie prace i eksponaty w wielkich, znanych muzeach. Często wykorzystuje obrazy innych artystów do stworzenia własnego, podejmując grę z tradycją kulturową, bądź prowokując widzów do refleksji. Czy rozpoznacie w oryginały? Napiszcie ich tytuły w komentarzach.
 
Banksy jest także autorem i jednym z bohaterów filmu pt. Wyjście przez sklep z pamiątkami. Poznajemy w nim historię sklepikarza, który napotykając artystów street-artu, zostaje ich wideo- kronikarzem. Latami podróżuje z nimi, filmuje ich prace, tylko po to, by na końcu okazało się, że nie tworzy wcale dokumentu, a jest on szaleńcem z obsesją rejestrowania rzeczywistości. Za radą Banksy’ego sam próbuje zostać artystą. Film to kolejny projekt artysty graffiti, który rodzi refleksję, jak ludzie XXI wieku są niezwykle podatni na manipulację, są skłonni uwierzyć we wszystko, co widzą, a może w tym wszystkim są zbyt zajęci sobą? Obejrzyjcie sami, odkryjcie, co jest prawdą, a co kłamstwem.

Bycie artystą to nie tylko tworzenie piękna i kontemplacja w ciszy muzeów i galerii. Prawdziwa sztuka powinna charakteryzować się głębokim przekazem, skłaniać widza do refleksji, przypominać o sprawach, którymi w szarej codzienności nie przejmujemy się, wychodzić do ludzi, pozostawić piętno. Takie są prace Banksy’ego, ślad pozostaje nie tylko na murze, a w świadomości odbiorców zaskoczonych nagłym pojawieniem się graffiti w przestrzeni miasta.

Dziennikarze tropią artystę, by odkryć, kim jest? Snują domysły, prowadzą śledztwa. Czy jednak ma to sens? Tajemnica to część sztuki, jaką tworzy, to ona nakręca zainteresowanie, obnażając też współczesną pogoń mediów za sensacją  - pewnie gdyby nie sekret, doniesienia o kolejnych pracach nie byłyby tak spektakularne. Moim zdaniem, Banksy powinien pozostać artystą bez tożsamości,  jej brak to część spektaklu, w którym my, jako odbiorcy również gramy. Banksy z ironią bawi się sztuką, odbiorcami, krytykami  - popatrzcie na ten mural:
PZC

Grafika.

23 komentarze:

 1. Banksy to niezaprzeczalny mistrz prowokacji. Bardzo ciekawy post, zgadzam się z Tobą, że powinien pozostać artystą bez tożsamości. Podejmuję rękawicę, myślę, że tytuły oryginalnych dzieł to:
  1. "Mona Lisa" - Leonardo da Vinci
  2."Słoneczniki" - Vincent van Gogh
  3."Lilie wodne" - Claude Monet
  4."Śpiewający kamerdyner" - Jack Vettriano.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Brawo Redaktorko, jako pierwsza odgadłaś poprawnie wszystkie tytuły dzieł.

   Usuń
 2. Poznałem twórczość Banksy'ego dzięki mediom nagłaśniającym historię zniszczonego na aukcji obrazu i od tamtego czasu z ciekawością oglądam jego dzieła. Są przesycone problemami współczesnego świata i wyraźnie przekazują prospołeczne nastawienie autora. Ewidentnie, Banksy to artysta z przesłaniem, który chce choć trochę naprawić świat.

  OdpowiedzUsuń
 3. Brakuje mi słów do skomentowania tego artykułu... Przyznam się że nigdy wcześniej nie słyszałam o tym artyście, lecz do czasu, bo coś czuję, że na bieżąco będę obserwowała jego twórczość. Bardzo urzekło mnie to, że jest anonimowy, ponieważ w tych czasach twórcy dążą głównie do sławy i popularności. Jednak - moim zdaniem - jest to bardzo niekorzystne zjawisko napędzające tylko dziennikarzy.

  OdpowiedzUsuń
 4. ?alutka_malutka5 grudnia 2018 13:45

  Świetny wpis! Bardzo podoba mi się twórczość Banksy'ego, obserwuję jego działalność już od około dwóch lat. I zgadzam się z Tobą, jego tożsamość powinna zostać nieznana, bo jest ona jego integralną częścią. Oglądałam też wspomniany przez ciebie film, podobał mi się, szczególnie to, że były w nim wywiady z artystą. Sytuacja z aukcją była świetna!

  OdpowiedzUsuń
 5. Również uważam, że Banksy nie powinien ujawnić swojej tożsamości. Jego dzieła ukazują prawdę o dzisiejszym społeczeństwie. Dzieła są kontrowersyjne ale przez to bardzo prawdziwe. Jest to wspaniały artysta

  OdpowiedzUsuń
 6. Banksy - oryginalny przedstawiciel nurtu sztuki ulicznej. Zamaskowany artysta ukazujący swój pogląd o otaczającym nas świecie. Jak można jego odważne i prawdziwe prace nazywać wandalizmem? Świetny współczesny artysta.

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie znałam wcześniej Banksy'ego. Intrygujące, że jest on anonimowym artystą. Uważam, że tematy jakie podejmuje są bliskie współczesnym ludziom. Ciekawy post :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ciekawy post! Uwielbiam oglądać graffiti, dla mnie nie jest to wandalizm ale pełnoprawna sztuka.

  OdpowiedzUsuń
 9. (e) natalia06046 grudnia 2018 14:06

  Świetny post. Muszę przyznać, że do tej pory niewiele słyszałam o tym artyście. Dzięki Tobie z chęcią poczytam więcej o jego twórczości.

  OdpowiedzUsuń
 10. Banksy to artysta, który udowodnił, że street art ma znaczenie.Myślę, że jego twórczość jest wartościowa.

  OdpowiedzUsuń
 11. Dla mnie artysta powinien być kimś co tworzy nie tyle coś pięknego (choć samo piękno jest pojęciem względnym), ale coś, co przekazuje głębszy sens. Takim artystą jest na pewno Banksy, który porusza właśnie tematy aktualne, ale także niezwykle istotne, mimo iż nie zawsze jest to takie oczywiste dla zwykłego człowieka. Może właśnie dlatego, że są to zwykłe tematy, są one umieszczane właśnie w zwykłych, wydawałoby się nieprzeznaczonych do tego miejscach. Warto więc czasem się zatrzymać w takim miejscu i spróbować zrozumieć, co chce przekazać nam sztuka uliczna.

  OdpowiedzUsuń
 12. Świetny post. Pierwszy raz słyszę o Bankysm,ale po tym wpisie na pewno poczytam coś o jego twórczości.

  OdpowiedzUsuń
 13. Nigdy nie słyszałam o Banksym i z chęcią zagłębie wiedzę na jego temat. Bardzo ciekawy post.

  OdpowiedzUsuń
 14. Twórczość Banksy'ego jest niezwykle aktualna za sprawą tematów jakie porusza. Uważam, że właśnie o to chodzi w sztuce, aby artysta poprzez swoje dzieło niósł też przesłanie, dotykał ważnych problemów dzisiejszego świata. Z pewnością moja ulubiona praca Banksy'ego to zniszczona na aukcji "Dziewczynka z balonikiem".

  OdpowiedzUsuń
 15. Banksy jest postacią, o której powstało kilka programów. Autorzy zastanawiali się, kim jest, jakie są motywy jego tajemniczości. Jest on bardzo interesującym człowiekiem, ma talent, zdobywa popularność, a nie musi pokazywać samego siebie. Jego tajemnica jest czymś nowatorskim. Jego murale trafiają do szerokiego grona ludzi, chociaż nikt nie wie, kim naprawdę jest autor.

  OdpowiedzUsuń
 16. Bardzo zaciekawiła mnie postać o nazwie Banksy. Jego tajemniczość sprawa, że człowiek zaczyna się w to zagłębiać jeszcze bardziej, co jest bardzo rzadko spotykane.

  OdpowiedzUsuń
 17. Bardzo szanuję twórczość Banksy'ego. Może dlatego, że uwielbiam uliczne graffiti. Artysta poprzez swoje prace przekazuje prawdę o współczesnym świecie. Ja również uważam, że nie powinien ujawniać swojej tożsamości. Świetny post, pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 18. W 100% się z tobą zgadzam! Rownież uważam, iż torżsamość Banksa powinna zostać anonimowa, bo przecież gdyby ją odkryto straconoby tajemnice, która nakręca zainteresowanie i jest bardzo ważna.

  OdpowiedzUsuń
 19. Świetny post. Pierwszy raz słyszę o Banksym i jestem pod ogromym wrażeniem jego twórczości.

  OdpowiedzUsuń
 20. Po przeczytaniu tego artykułu naprawdę Banksy zyskał u mnie ogromny szacunek. Rozumiem, dlaczego nie ujawnia swojej tożsamości i zdecydowanie popieram takie zachowanie... Ja również uważam, że niektórych rzeczy nie powinno się robić pod publikę. Jeśli by zdradził, kim jest, media zaraz zniszczyłyby jego autorytet i ukazały w złym świetle, tylko po to żeby wzbudzić sensacje. Myślę jednak, że jest to osoba po przejściach, która wyraża swój ból i wstręt do rzeczywistości swoimi satyrycznymi obrazami.

  OdpowiedzUsuń
 21. Z twórczością Banksy'ego nie miałam okazji się spotkać ale Twój wpis na blogu może być przyczyną zmiany. Dzieła tego artysty są naprawdę ciekawe.

  OdpowiedzUsuń
 22. Uważam, że anonimowość tego artysty sprawia, że jego dzieła nabierają głębszego i uniwersalnego sensu. Oczywiście jest to sztuka w pełnym znaczeniu tego slowa, a prace są doskonale i przemyślne w każdym, nawet najmniejszym aspekcie. Pomysł ze zniszczeniem obrazu dzieki niszczarce zamontowanej w ramie bardzo trafnie ukazuje jak Banks bawi się z zasadami i przyjętymi normami. Z niecierpliwością czekam na jego kolejne dzieła.

  OdpowiedzUsuń